Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (142)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ТИФ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Попов В.В. 
Дощові черви (Oligochaeta, Lumbricidae) Лівобережної України: фауна, таксономія, екологія: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / В.В. Попов ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Досліджено видовий склад дощових червів Лівобережної України. Виявлено 25 видів, серед яких 3 представлено 7-ма підвидами. Дані види віднесено до 8-ми родів родини Lumbricidae, наведено їх морфологічну характеристику з використанням нової видової систематичної ознаки - форми та відносної площі тифлозолю. Розроблено визначальні таблиці дощових червів Лівобережної України. Виявлено фауністичні комплекси дощових червів в основних біотопах у всіх природно-кліматичних зонах, встановлено їх подібність за допомогою індексів подібності та кластерного аналізу. Визначено ступінь розповсюдження на території Лівобережної України усіх виявлених видів і підвидів дощових червів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.144.3Lum(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360026

Географічні рубрики:

      
2.

Діденко Г. С. 
Екотоксикологічне обгрунтування застосування гербіцидів на посівах сої в Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.16 / Г. С. Діденко ; НААН України, Ін-т захисту рослин. — К., 2011. — 17 с. — укp.

Вперше установлено кореляційну залежність екотоксикологічних властивостей гербіцидів від полярності сполук. Визначено дипольні моменти ( ), які є функцією молекулярної будови, та класифіковано за полярністю гербіциди сучасного асортименту, що застосовуються для захисту сої. Розроблено алгоритм систематичного аналізу різнополярних гербіцидів в агроценозі сої методами тонкошарової та газорідинної хроматографії, що дозволяє підібрати оптимальні умови вилучення, очищення, якісного та кількісного визначення для кожного пестициду окремо та їх суміші та контролювати вміст на рівні гігієнічних нормативів. Встановлено, що механізм дії гербіцидів (вплив на ферментативну активність та чисельність мікроорганізмів грунту, створення симбіотичного апарату, процеси азотфіксації у рослин) корелює з їх полярністю та залежить від технології їх застосування та норми витрати. Малополярні гербіциди різних хімічних класів за застосуванням з нормою витрати 0,9 -1,5 кг/га (диметенамід, алахлор, ацетохлор, прометрин, S - метолахлор, пропахізофоп, метрибузин, бентазон, пендиметалін, клетодим), полярні (тифенсульфурон-метил, імазетапір, гліфосат) з нормою витирати на порядок меншою - 0,05-0,01 кг/га діють як стресовий чинник. За пріоритетом негативного впливу на агроценоз сої запропоновано середньозважений ступінь небезпечності, що враховує вміст діючої речовини та норму витрати препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-467.52
Шифр НБУВ: РА380652 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 Соя 

      
3.

Пугач Н.Б. 
Історичні та медико-соціальні аспекти становлення і розвитку вчення про сибірку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.04 / Н.Б. Пугач ; Держ. установа "Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України". — Х., 2008. — 27 с. — укp.

Вперше проаналізовано фундаментальні праці загальних патологів, мікробіологів, епідеміологів та інфекціоністів, досліджено найважливіші етапи генезису, становлення та розвитку вчення про інфекційні хвороби на прикладі сибірки. З'ясовано, що відкриття збудника антраксу, вивчення його властивостей і характеристик, становлення вчення про сибірку істотно вплинули на розвиток мікробіології, епідеміології й імунології, відкриття багатьох збудників інфекційних хвороб, розробку ефективних специфічних засобів захисту людини та тварин від чуми, віспи, тифу, холери, дифтерії, поліомієліту. Доведено, що ідеї, гіпотези, твердження, активна експериментальна діяльність багатьох поколінь учених (Д.С.Самойловича, С.С.Андрієвського, Р.Коха, Л.Пастера, І.І.Мечникова, Л.С.Ценковського, В.К.Високовича, Д.К.Заболотного, Г.М.Мінха, М.Ф.Гамалії) стимулювали розвиток нових галузей медичної науки: мікробіології, епідеміології й імунології. Розкрито зміст та евристичну роль методології вакцинопрофілактики Л.С.Ценковського, розглянуто можливості її удосконалення за сучасних умов. Висвітлено суттєвий внесок вітчизняних учених у розвиток світової медичної науки, зокрема, створення вчення про атракс як особливо небезпечної хвороби, дослідження його властивостей і характеристик. Розглянуто основні етапи формування стратегії ефективної боротьби з інфекційними хворобами, наведено оцінку героїчних наукових експериментів вітчизняних мікробіологів. Розроблено діагностичну систему для індикації збудника сибірки у людей, тварин і в навколишньому середовищі на підставі полімеразної ланцюгової реакції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.76 +
Шифр НБУВ: РА356165

Рубрики:

      
4.

Тиха Е.В. 
Корекція психічного розвитку в процесі навчання молодших школярів з аномаліями зору: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Е.В. Тиха ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено процеси формування психіки дітей з аномаліями зору та виявлено чинники, що обумовлюють її становлення. Розглянуто особливості структури дефекту, способи формування його компенсації, а також запропоновано шляхи становлення особистості дитини з обмеженими візуальними можливостями як інтеріорізоване ставлення до нього найближчого оточення. Вперше запропоновано використання експериментально-генетичного методу у системі шкіл тифлологічної спрямованості, на підставі основних положень якого обгрунтовано необхідність об'єднанння прийомів психокорекції та навчання. Наведено технологічну схему корекції психічної діяльності учнів молодших класів спеціалізованих шкіл-інтернатів для сліпих та слабозорих дітей на прикладі планування навчального процесу з іноземної мов, а також серію завдань, що складають технологічну схему психокорекційного навчання. Надано оцінку його успішності на підставі порівняння об'єктивних кількісних та якісних характеристик когнітивних і особистісно-характерологічних особливостей діяльності учнів з глибокими аномаліями функціонування зорової системи. На підставі проведених досліджень розроблено методичні рекомендації (для психологів, педагогів та батьків) щодо забезпечення гармонійного розвитку молодших школярів з вадами зору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч433.221.0 + Р128.94-385 + Р733.645.093.3-57 + Ю948.23
Шифр НБУВ: РА316479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Силантьєв Д.О. 
Корекція фізичного розвитку слабозорих дітей засобами плавання: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / Д.О. Силантьєв ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено актуальну для теорії та практики тифлопедагогіки проблему корекції фізичного розвитку засобами плавання дітей з слабким зором. Результати теоретичних досліджень присвячені аналізу проблеми ранньої корекції фізичного розвитку таких дітей з частковою втратою зору під впливом занять плавання. На базі проведеного дослідження розроблено й адаптовано комплекс, що нараховує 37 тестових методик і який дозволив виявити особливості фізичного розвитку, фізичної підготовленості, функціонального стану організму слабозорих дітей під впливом систематичних занять плавання. Розроблено початкову методику навчання та спортивних тренувань з плавання з дітьми молодшого шкільного віку, які мають поганий зір. На підставі експериментального матеріалу, одержаного завдяки різнобічному та комплексному дослідженню, виявлено позитивний вплив плавання на функціональні показники центральної нервової системи, кардіо-респіраторної системи, варіаційної пульсометрії дітей з слабким зором. Для проведення цілеспрямованої корекції фізичного розвитку та функціонального стану організму дітей з зазначеними вадами розроблено спеціальну систему методичних прийомів і засобів початкового навчання та спортивних тренувань з плавання, що базується на використанні комплексу збережених аналізаторів. На заключному етапі дослідження - під час апробації розробленої системи початкового навчання та спортивних тренувань з плавання з дітьми, які мають вади зору, доведено її ефективність для корекції фізичного розвитку, рухових якостей і функціонального стану організму дітей молодшого шкільного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч433.241.6
Шифр НБУВ: РА313102 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Кикоть С.М. 
Наукова, педагогічна та організаційна діяльність професора С. Г. Навашина (1857 - 1930 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.07 / С.М. Кикоть ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г.Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано різноаспектну діяльність професора С.Г. Навашина. Розроблено періодизацію життєвого та творчого шляху вченого, що включає в себе перший московсько - петербурзький (1881 - 1894 рр.), київський (1894 - 1915 рр.), тифліський (1915 - 1923 рр.) і другий московсько-перербурзький (1923 - 1930 рр.) періоди. З'ясовано ключові чинники процесу формування наукового світогляду С.Г. Навашина, проаналізовано результати його наукових досліджень і визначено внесок у розвиток ботанічної науки в Україні. Досліджено науково-організаційну діяльність вченого в Київському товаристві дослідників природи та на посаді директора ботанічного саду Університету Св. Володимира, охарактеризовано його викладацьку діяльність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е5 д(4УКР) Навашин, С. Г. г
Шифр НБУВ: РА375299 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Тельна О. А. 
Формування соціальної активності незрячих учнів молодшого шкільного віку засобами рольової гри: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.03 / О. А. Тельна ; НАПН України, Ін-т спец. педагогіки. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стан розробленості проблеми у вітчизняній і зарубіжній психолого-педагогічній та науково-методологічній літературі, з'ясовано її актуальність у тифлопедагогіці та тифлопсихології. Оприлюднено експериментально апробовану модель формування соціальної активності незрячих молодших школярів засобами рольової гри, яка складається з взаємопов'язаних структурних елементів: основних сфер соціальної активності, засобів та етапів її формування, очікуваних результатів. Підтверджено ефективність запропонованої моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч433.241.6
Шифр НБУВ: РА380139 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Нафікова Л.А. 
Формування соціальної активності слабозорих молодших школярів засобами музичного мистецтва: автореф. дис... канд. пед. наук : 13.00.01 / Л.А. Нафікова ; Ін-т спец. пед. АПН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Вперше розроблено та впроваджено модель формування соціальної активності слабозорих молодших школярів засобами музичного мистецтва. Проаналізовано стан розробки проблеми у психолого-педагогічній та науково-методичній літературі, з'ясовано її актуальність в тифлопедагогіці та тифлопсихології. Розглянуто експериментально апробовану модель формування соціальної активності слабозорих молодших школярів засобами музичного мистецтва, яка складається з структурних компонентів: змісту, завдань, принципів, методів, компонентів, форм і видів діяльності, етапів формування соціальної активності слабозорих молодших школярів засобами музичного мистецтва та кінцевого результату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч433.241.6 +
Шифр НБУВ: РА365204

Рубрики:

      
9.

Горбач Н.В. 
Шкідливість бур'янів і вдосконалення системи захисту озимої пшениці в умовах зони Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.13 / Н.В. Горбач ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Вперше на основі комплексного вивчення шкідливості бур'янів обгрунтовано вдосконалення системи захисту озимої пшениці за умов зони Лісостепу України гербіцидами сучасного асортименту. Проведено випробування гербіцидів естерон 60,85 % к.е.(діюча речовина: 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д, термін реєстрації до 31.12.2003 р.), дербі, 17,5 % в.р.к. (діюча речовина: флорасулам 75 г/л + флуметсулам 100 г/л, в офіційному виданні переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні від 2001 р., інформація щодо реєстрації відсутня), пріма, 30,6 % с.е. (діюча речовина: 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д 452,42 г/л + флорасулам 6,25 г/л, термін реєстрації до 31.12.2006 р.) та хармоні, 75 % в.г. (діюча речовина: тифенсульфуронметил, термін реєстрації до 31.12.2003 р.) з додаванням 200 мл/га ПАР тренд 90 з метою порівняння з гербіцидами 2,4-Д амінна сіль, 82,5 % в.р. та діален С, 40 % в.р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-467(4УКР)
Шифр НБУВ: РА317511 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Васько Б. М. 
Пластинчастовусі жуки (Coleoptera, Scarabaeoidea) лісових та лісостепової зон Правобережної України / Б. М. Васько. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є першим комплексним дослідженням видового складу та екології пластинчастовусих жуків лісових та лісостепової зон Правобережної України, Знайдено 177 видів з 56 родів 7 родин, та два види вказано вперше. Для України вказано 254 види з 69 родів 8 родин, та два види наведено вперше. На підставі проведеного зонального та зоогеографічного аналізу підтверджено, що фауна Лісостепу не є самостійною, а являє собою продовженням фауни мішаних лісів. Вперше досліджено особливості біотопічного розподілу, фенології, хазяїно-паразитні зв'язки ос сколій та тифій з пластинчастовусими жуками, екологічні преференції пластинчастовусих фауни дослідженого регіону.^UThe dissertation is the first complex study, which is devoted to the fauna and ecology of lamellicornia beetles of the forest and forest-steppe zones of the Right-Bank Ukraine. 177 species from 56 genera 7 families were found, and two species are indicated for the first time. For Ukraine, 254 species from 69 families of 8 families are indicated, and the two species are given for the first time. Based on the conducted zonal and zoogeographical analysis, it was confirmed that the forest-steppe fauna is not independent, but is a continuation of the fauna of mixed forests. For the first time, the features of the biotope distribution, phenology, host-parasitic bonds of scoliid and tiphiid-wasp with lamellicorn beetles and ecological preferences of the scabaeoidea fauna of the studied region were studied


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Малиш Н. Г. 
Еволюція епідемічного процесу гострих кишкових інфекцій бактеріальної етіології, фактори ризику, удосконалення епідеміологічного нагляду / Н. Г. Малиш. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена важливому науково-практичному завданню охорони здоров'я – науковому обґрунтуванню вдосконалення системи епідеміологічного нагляду за гострими кишковими інфекціями бактеріальної етіології, на підґрунті встановлених нових наукових даних про особливості еволюції епідемічного процесу в сучасних умовах, вплив природних і соціальних факторів, біологічні властивості домінуючих збудників. Еволюційні перетворення епідемічного процесу супроводжувалися зниженням захворюваності на черевний тиф і шигельоз, зростанням захворюваності на сальмонельоз, стабільно високими показниками захворюваності на гострі кишкові інфекції, спричинені іншими встановленими збудниками й невстановленої етіології, домінуванням в етіологічній структурі гострих кишкових інфекцій умовно-патогенних мікроорганізмів; тенденцією до зростання показників захворюваності на гострі кишкові інфекції сільських жителів. Виявлені передумови та провісники ускладнення епідемічної ситуації з гострих кишкових інфекцій. Визначені фенотипові й персистентні характеристики умовно патогенних мікроорганізмів − збудників гострих кишкових інфекцій, що підтверджують їх значний патогенний та адаптаційний потенціал. Розроблена уніфікована інтегрована математична модель прогнозування епідемічної ситуації з гострих кишкових інфекцій.^UThe thesis research aims to solve the important scientific and practical health problem ‒ scientific substantiation of the improvement of the system of epidemiological surveillance over acute intestinal infections of bacteriological etiology on the grounds of determining new scientific data on the peculiarities of epidemic process evolution under the current conditions, influence of natural and social factors, biological properties of the dominant agents.Evolutionary transformations of the epidemic process were accompanied by decline in typhoid fever and shigellosis incidence, increase in salmonellosis incidence, stable high incidence rate for acute intestinal infections caused by other specified agents and ones of unknown etiology, dominance of opportunistic pathogens in the etiological structure of acute opportunistic pathogens; the increasing tendency of incidence rates for acute intestinal infections among the rural population. Preconditions and prognostics of deterioration of the epidemical situation in acute intestinal infections are detected. Phenotypic and persistent characteristics of opportunistic pathogens, agents of acute intestinal infections are determined, which prove their significant pathogenic and adaptive potential. Unified integrated mathematical model for forecasting the epidemic situation in acute intestinal infections has been developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Красікова І. Є. 
Нові кількісні методи визначення структури матеріалів у електронній мікроскопії / І. Є. Красікова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці методики математично визна-ченої кількісної характеризації структури матеріала за його електронно-мікроскопічним зображенням.У роботі виконана адаптація математичної моделі мультифрактальногоформалізму для визначення кількісних характеристик зображень структури ма-теріалів, і на її основі розроблено відповідне програмне забезпечення, яке даєстійкі результати їх обчислень. Висока продуктивність розробленого програм-ного забезпечення допускає принципову можливість включення її до існуючихпрограмних пакетів обробки електронно-мікроскопічних зображень в режиміреального часу, в тому числі до програмного забезпечення, яке вбудовано в еле-ктронні мікроскопи.За допомогою представленої методики з метою верифікації моделей і роз-робленого програмного забезпечення проведено дослідження отриманих муль-тифрактальних і фізичних характеристик гарячепресованих композитів AlB12–AlN, яке дозволяє зробити важливий висновок про те, що з фізичними характе-ристиками можуть бути пов'язані не тільки мультифрактальнi характеристикизображень структури фаз, але і мультифрактальнi характеристики виділених наних систем границь (границь зерен, границь фаз — в залежності від досліджу-ваного матеріалу). Отримано результати розрахунків фрактальних характерис-тик плівок хрому, осаджених в аргоні при зміні температури осадження та взалежності від доданків кисню. Показана наявність кореляції фрактальної роз-мірності та фізичних характеристик плівок хрому — твердістю H та наведениммодулем пружності (1 2 ) r E = E − ν . Досить високий ступінь кореляції спостері-гається як при обчисленнях фрактальної розмірності площини фотографій, так ідля систем виділених границь.Ключові слова: електронно-мікроскопічне зображення, структура ма-теріалу, межи зерен, кількісна характеризація, фрактальна розмірність, му-льтифрактальні характеристики.^UThe dissertation work is devoted to the development of a methodology for amathematically defined quantitative characterization of the structure of a materialbased on its electron microscopic image. In the dissertation work, the adaptation ofthe mathematical model of the multifractal formalism to determine the quantitativecharacteristics of images of the structure of materials is carried out. The correspondingsoftware, which gives stable calculation results, has been developed based on thisadaptation. The high performance of the developed software makes it possible, inprinciple, to include it in existing software packages for processing electron microscopicimages in real time, including the embedded software of electron microscopes.Using the presented technique, a study of the obtained multifractal and physical characteristicsof hot-pressed AlB12–AlN composites was carried out in order to verify theadaptation of models and the developed software. These studies allows to draw animportant conclusion that physical characteristics can be associated not only with themultifractal characteristics of images of the phase structure, but also multifractal characteristicsof the boundaries cut out on them (boundaries grains, phase boundaries —depending on the test material). The results of calculations of the fractal characteristicsof chromium films deposited in argon with a change in the deposition temperatureand depending on the addition of oxygen are presented. It is shown that there is acorrelation between the fractal dimension and the physical characteristics of chromiumfilms — the hardness H and the reduced modulus of elasticity (1 2 ) r E = E − ν . Ahigh degree of correlation is observed both for calculating the fractal dimension of themicrographs themselves, and for systems of distinguished boundaries.Keywords: electron microscopic image, material structure, grain boundaries,quantitative characterization, fractal dimension, multifractal characteristics


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лященко В. М. 
Формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти: автореферат дис. ... д.філософ : 015 / В. М. Лященко. — Б.м., 2023 — укp.

Дослідження присвячено формуванню професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти.Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що: – уперше обґрунтовано теоретичні й методичні засади формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти; змодельовано систему формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти; оновлено зміст освітніх програм із курсів підвищення кваліфікації фахівців інклюзивно-ресурсних центрів; поєднано традиційні та інноваційні форми й методи навчання цієї категорії педагогічних працівників; – удосконалено зміст базових понять («компетентність», «професійна компетентність», «інклюзивно-ресурсний центр», «фахівець інклюзивноресурсного центру», «післядипломна освіта»); методику й діагностичний інструментарій формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів; зміст поняття «професійна компетентність фахівців інклюзивно-ресурсних центрів» як інтегральної характеристики, що ґрунтована на професійних знаннях, уміннях і навичках, а також особистісних якостях, необхідних для реалізації діагностичного, психологопедагогічного, корекційно-розвивального, консультативного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, їхніх батьків і педагогів у закладах освіти; доведено, що професійна компетентність фахівців інклюзивноресурсних центрів виявляється в здатності до ефективної професійної комунікації та взаємодії з учасниками освітнього процесу, а також із членами команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП; – набули подальшого розвитку компоненти (мотиваційно-ціннісний, корекційно-педагогічний, діагностико-аналітичний), критерії (особистісний, практично-діяльнісний, моніторинговий), показники сформованості компонентів за критеріями (мотиваційно-ціннісний компонент: мотивація та інтерес до роботи з дітьми з ООП; пропаганда цінностей інклюзивної освіти під час проведення корекційно-розвиткової роботи; особистісні та професійно значущі якості для корекційно-розвивальної роботи з дітьми з ООП; корекційно-педагогічний компонент: наявність професійних знань із педагогіки, вікової та педагогічної психології, ІКТ; наявність професійних знань із корекційної педагогіки, її галузей, реабілітології, спецпсихології, нейрофізіології, медицини, лікувальної педагогіки; сформованість спеціальних умінь; діагностико-аналітичний компонент: діагностика й комплексне оцінювання розвитку дитини, провадження консультативної діяльності; ведення документації ІРЦ у межах професійної діяльності; моніторинг динаміки розвитку дитини; рівні (високий, середній, низький) сформованості професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів; науково-методичне забезпечення формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти.Практичне значення одержаних результатів полягає в розробленні, оновленні, удосконаленні й упровадженні в процес післядипломної підготовки фахівців інклюзивно-ресурсних центрів: – освітніх програм із курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників щодо інклюзивної освіти; учителів спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, корекційних психопедагогів (олігофренопедагогів), логопедів, практичних психологів і соціальних педагогів; – комплексної програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників (асистентів учителя закладів загальної середньої освіти); – освітньої програми короткотривалих курсів підвищення кваліфікації «Технології створення корекційно-розвиткових програм» для практичних психологів закладів загальної середньої освіти; – програм тематичних спецкурсів: «Організація інклюзивної освіти як складник «Нової української школи», «Інклюзивна освіта: перші кроки в роботі з «особливими дітьми», «Орієнтація на потреби учня в умовах інклюзивної освіти», «Організація освітнього процесу в інклюзивному класі в умовах дистанційного та змішаного навчання», «Особливості роботи з соціально дезадаптованими дітьми», «Організаційно-педагогічні умови впровадження інклюзивної освіти», «Основи корекційної педагогіки», «Моделювання корекційної роботи логопеда», «Корекційно-розвивальна робота в разі аутизму», «Організація інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти: нагальні питання», «Навички кризового консультування та розвиток психосоціальної стійкості до стресу в дітей»; для асистентів учителів закладів загальної середньої освіти «Організація освітнього процесу в інклюзивному класі в умовах дистанційного та змішаного навчання», «Технологія організації інклюзивного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах»; «Психолого-педагогічний супровід дітей з труднощами в навчанні в умовах спеціальної та інклюзивної освіти».^UThe dissertation is devoted to the specialists of inclusive resource centers’ professional competence formation in the conditions of postgraduate education. The scientific novelty of the results of the study is that for the first time: the theoretical and methodical bases of inclusive resource centers specialists professional competence formation in the conditions of postgraduate education are proved; the system of inclusive resource centers specialists professional competence formation in the conditions of postgraduate education; the system of inclusive resource centers specialists professional competence formation in the conditions of postgraduate education is modeled; updating the content of educational programs of advanced training courses for specialists of inclusive resource centers; combination of traditional and innovative forms and methods of teaching this category of educators; the content of basic concepts («competence», «professional competence», «inclusive resource center», «inclusive resource center specialist», «postgraduate education») were improved; methods and diagnostic tools for the inclusive resource centers specialists professional competence formation; the content of the concept of «professional competence of specialists of inclusive resource centers» as an integral characteristic based on the availability of professional knowledge, skills and abilities, as well as personal qualities in the implementation of diagnostic, psychological and pedagogical, correctional and developmental, counseling support for children with special educational needs, their parents and teachers in educational institutions, and manifests itself in the ability to communicate and interact effectively with participants in the educational process and also with members of the team of psychological and pedagogical support of a child with SEN. components (motivational-value, correctional-pedagogical, diagnosticanalytical), criteria (personal, practical-activity, monitoring), indicators of component formation according to the relevant criteria (motivational and value component: 1) motivation and interest in working with children with SEN; 2) promotion of the values of inclusive education during correctional and developmental work; 3) personal and professionally significant qualities for the implementation of correctional and developmental work with children with SEN; correctional and pedagogical component: 1) availability of professional knowledge in pedagogy, age and pedagogical psychology, ICT; 2) availability of professional knowledge in correctional pedagogy, its branches, rehabilitation, special psychology, neurophysiology, medicine, medical pedagogy; 3) the formation of special skills; diagnostic and analytical component: 1) implementation of diagnostics and comprehensive assessment of the child’s development, conducting consultative activities; 2) maintaining the IRC documentation within the framework of professional activity; 3) monitoring the dynamics of the child’s development), levels (high, medium, low) of the inclusive resource centers specialists professional competence formation; scientific and methodological support for the inclusive resource centers specialists professional competence formation in conditions of postgraduate education have been further worked out. The practical significance of the obtained results is to work out, to update, to improve and to implement in the process of inclusive resource centers’ specialists’ postgraduate training: educational programs of advanced training courses: pedagogical workers on the issue of inclusive education; teachers of special boarding schools, deaf educators, typhlopedagogues, correctional psychopedagogues (oligophrenic pedagogues), speech therapists, practical psychologists and social pedagogues; a comprehensive training program for specialists of inclusive resource centers; educational program of short-term refresher courses «Technologies for the creation the correctional and developmental programs» for practical psychologists of general secondary education; programs of thematic special courses: «Organization of inclusive education as part of the «New Ukrainian School», «Inclusive education: the first steps in working with «special children», «Focus on student needs in inclusive education», «Organization of educational process in inclusive classroom in conditions of distance and blended learning», «Features of work with socially maladapted children», «Organizational and pedagogical conditions for the implementation of inclusive education», «Fundamentals of correctional pedagogy», «Modeling of speech therapists’ correctional work», «Correctional and developmental work in autism», «Organization of inclusive training in general secondary education institutions: urgent issues», «Crisis counseling skills and development of psychosocial resilience to stress in children».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Тверезовський В. М. 
Оптимізація діагностики та прогнозування коморбідного перебігу хронічного обструктивного захворювання легень та гіпертонічної хвороби за показниками апоптозу та гемодинаміки: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / В. М. Тверезовський. — Б.м., 2024 — укp.

Мета: оптимізація діагностики та прогнозування коморбідного перебігу хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) та гіпертонічної хвороби (ГХ) шляхом оцінки показників апоптозу (каспази-8) та центральної гемодинаміки у пацієнтів із супутнім перебігом ХОЗЛ та ГХ.Матеріали і методи: обстежили 95 пацієнтів з ХОЗЛ, які знаходилися на стаціонарному обстеження та лікування в терапевтичному відділенні НДІ гігієни праці та професійних захворювань ХНМУ МОЗ України, та 30 осіб контрольної групи за період 2019–2023 рр. Визначали параметри клінічного та біохімічного аналізу крові, проводили ЕХО-КС серця, функції зовнішнього дихання (ФЗД), вимірювали рівні каспази-8 та оцінювали індекси запальної реакції.Визначено значні зміни значень клінічних і біохімічних показників крові пацієнтів, спровокованих коморбідністю ХОЗЛ та ГХ й ізольованим ХОЗЛ. Достовірно відзначено значні порушення рівнів ФЗД при ХОЗЛ, особливо за його коморбідності з ГХ: відповідно об’єм форсованого видиху за першу секунду – 61,0 і 57,0 %, життєва ємність легень – 86,0 і 65,0 % та індекс Тифно – 82,2 і 72,0 %). Вірогідно визначено значні порушення структурно-функціонального стану міокарда, спровокованого коморбідністю ХОЗЛ та ГХ й ізольованим ХОЗЛ. Визначено наявність вірогідних асоціацій індексів запалення: збільшення рівнів відношення нейтрофілів до лейкоцитів при ХОЗЛ порівняно з контролем (на 0,031) і відношення моноцитів до лімфоцитів (на 0,141), і нейтрофілів до лімфоцитів (на 0,514) та зниження відношення нейтрофілів до моноцитів (на 5,107) і лімфоцитів до моноцитів (на 4,096). Вірогідно встановлено збільшення індексів відношення моноцитів до лімфоцитів і нейтрофілів до лімфоцитів при ХОЗЛ та ГХ порівняно з контролем (на 0,171 й 0,555) та зниження індексу лімфоцитів до моноцитів (на 4,323). Розроблено модель прогнозування розвитку коморбідного перебігу ХОЗЛ та ГХ (чутливість 93,8 % і специфічність 63,8 %). Вірогідно визначено значні збільшення шансів на коморбідність (в 13,561 разів) при збільшенні рівнів caspase-8 і їх зниження (на 11,9 % і 19,3 %) при низьких рівнях об’єму форсованого видиху за першу секунду і у хворих молодшого віку. Вирахувано модель прогнозування розвитку коморбідного перебігу ХОЗЛ та ГХ із врахуванням біохімічних параметрів (чутливість 87,5 % і специфічність 70,2 %): збільшені шанси (в 16,64 рази) при збільшенні рівнів caspase-8 і рівнів аспартатамінотрансферази та форсованої життєвої ємності легень (в 1,021 та 1,237 разів) та знижені шанси (на 16,1 % і 23,5 %) – у молодих пацієнтів і при низьких значеннях об’єму форсованого видиху за першу секунду.^UObjective: to optimize the diagnosis and prognosis of the comorbid course of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and hypertension (HTN) by assessing the parameters of apoptosis (caspase-8) and central hemodynamics in patients with concomitant course of COPD and HTN.Materials and methods: 95 patients with COPD, who were on inpatient examination and treatment in the therapeutic department of the Research Institute of Occupational Health and Occupational Diseases of KhNMU of the Ministry of Health of Ukraine, and 30 people of the control group for the period 2019–2023 were examined. The parameters of clinical and biochemical blood tests were determined, cardiac echo-CS, external respiratory functions (ERF) were performed, caspase-8 levels were measured, and inflammatory response indices were evaluated.Significant changes in the values of clinical and biochemical parameters of patients' blood provoked by comorbidity of COPD and HTN and isolated COPD were determined. Significant abnormalities in the levels of ERF in COPD, especially in its comorbidity with HTN, were significantly noted: respectively, the forced expiratory volume in the first second was 61.0 and 57.0%, the vital capacity of the lungs was 86.0 and 65.0 %, and the Typhno index was 82.2 and 72.0 %). Significant disturbances in the structural and functional state of the myocardium provoked by comorbidity of COPD and HTN and isolated COPD have been identified. The presence of reliable associations of inflammatory indices was determined: an increase in the ratio of neutrophils to leukocytes in COPD compared to the control (by 0.031) and the ratio of monocytes to lymphocytes (by 0.141), and neutrophils to lymphocytes (by 0.514) and a decrease in the ratio of neutrophils to monocytes (by 5.107) and lymphocytes to monocytes (by 4.096). An increase in the ratio of monocytes to lymphocytes and neutrophils to lymphocytes in COPD and HTN was significantly established compared to controls (by 0.171 and 0.555) and a decrease in the lymphocyte-to-monocyte index (by 4.323). A model for predicting the development of the comorbid course of COPD and HTN (sensitivity 93.8 % and specificity 63.8 %) was developed. Significant increases in the odds of comorbidity (13.561 times) with an increase in caspase-8 levels and their decrease (by 11.9 % and 19.3 %) with low levels of forced expiratory volume in the first second were significantly determined and in younger patients. A model for predicting the development of the comorbid course of COPD and HTN was calculated, taking into account biochemical parameters (sensitivity 87.5 % and specificity 70.2 %): increased odds (16.64 times) with an increase in the levels of caspase-8 and levels of aspartate aminotransferase and forced vital capacity of the lungs (1.021 and 1.237 times) and reduced odds (by 16.1 % and 23.5 %) – in young patients and at low values forced expiratory volume in the first second.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Царук І. В. 
Продуктивність та ефективність вирощування тифону (Brassica campestris F. Biennis DC. × Brassica rapa L.) залежно від шириниміжряддя та удобрення: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / І. В. Царук. — Б.м., 2024 — укp.

Установлено, що найбільша довжина кореневої системи у рослин тифону сорту Оракам у фазу розетки формувалася за ширини міжрядь 15 см. Застосування мінеральних добрив у нормі N80P60K60 сприяло збільшенню довжини кореневої системи (до 12,7 см), тоді як за вищою нормою (N^120P^90K^90) цей показник був менше контролю. Виявлено, що за внесення N^80P^60K^60 середня висота рослин тифону в фазу квітування дещо перевищувала як варіанти з високою нормою добрив (N^120P^90K^90 ) так і в контролі.^UIt was established that the greatest length of the root system in plants of the Orakam type typhoon in the rosette phase was formed at a row width of 15 cm. The use of mineral fertilizers at the rate of N^80P^60K^60 contributed to an increase in the length of the root system (up to 12,7 cm), while at a higher rate (N^120P^90K^90) this the rate was less than the control. It was found that when N80P60K60 was applied, the average height of typhon plants in the flowering phase slightly exceeded both the variants with a high rate of fertilizers (N^120P^90K^90) and the control.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського