Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (62)Реферативна база даних (682)Книжкові видання та компакт-диски (152)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=СУХОПУТНІ$<.>+<.>K=ВІЙСЬКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 78
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Івашків В.М. 
Художня, літературознавча і фольклористична парадигма ранньої творчості Пантелеймона Куліша: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / В.М. Івашків ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 39 с. — укp.

Досліджено ранню творчість видатного українського письменника П. Куліша (1819 - 1897) від етнографічно-художніх романтичних оповідань 1840 р. до подорожніх нотаток, зроблених під час поїздки до Варшави на початку 1847 р. Зазначено, що у період 1840 - початку 1847 рр. відбулося становлення Куліша як талановитого письменника-романтика, передусім прозаїка, фольклориста, літературного критика, публіциста, історика, що починав творчий шлях як поет і перекладач, організатор культурно-літературного процесу. Проаналізовано особливості художнього змісту творів "воронізького циклу", ідилії "Орися", історичних романів "Михайло Чарнышенко, или Малороссия восемьдесят лет назад" і "Чорна рада" (рукописні й опубліковані ранні редакції), епопеї "Україна" й її прозового відповідника "Книги о ділах народу українського і славного Війська Запорозького", видатної історіософської праці "Повесть об украинском народе". Розглянуто особливості ролі та місця у творах автора українського фольклору, збиранню, дослідженню та публікаціям якого він приділяв значної уваги. Висвітлено доробок раннього П. Куліша - фольклориста, літературного критика та публіциста у контексті його суспільно-політичної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Куліш П.О.49 +
Шифр НБУВ: РА369065

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Автушенко О.С. 
Система підготовки організаторів виховної роботи з військовослужбовцями в умовах університетської освіти: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.С. Автушенко ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Теоретично розроблено та експериментально перевірено систему підготовки організаторів виховної роботи (ОВР) первинної ланки у Київському національному університеті ім. Т.Шевченка, яка базується на конструюванні та впровадженні передового педагогічного досвіду. Обгрунтовано зміст і методику підготовки ОВР первинної ланки до професійної діяльності у військах шляхом оптимальної інтеграції військової та цивільної освіти за умов КНУ ім. Т.Шевченка. Розвинуто принципи підготовки фахівців виховної роботи для Збройних сил України (ЗСУ): ігрове моделювання конкретних умов і динаміки військово-педагогічного процесу у військових підрозділах і частинах; діалогічне спілкування; спільну діяльність у процесі розв'язання конкретних психологічних і педагогічних проблем різних категорій особового складу ЗСУ; проблемність змісту імітаційної моделі та процесу його розгортання в ігровій діяльності; гуманітаризацію та демократизацію освіти; національну спрямованість освіти; неперервність освіти; єдність навчання, виховання та психологічної підготовки. Удосконалено методичні засади підготовки ОВР шляхом творчого застосування традиційних і нетрадиційних методів, форм і методик проведення навчальних занять, військових практик і стажувань, написання кваліфікаційних робіт, зокрема, проведення навчальних занять з фундаментальних дисциплін виключно з застосуванням методів активного соціально-психологічного навчання, рольових і ділових ігор, психотренінгу, практичного проведення конкретних психологічних, соціально-психологічних і польових досліджень, а з військово-спеціальних дисциплін - з застосуванням загальних і специфічних для військового середовища методів і форм навчання, виховання, розвитку та психологічної підготовки майбутніх ОВР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)420.211 +
Шифр НБУВ: РА325793

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Астапов Ю.М. 
Невротичні розлади у військовослужбовців строкової служби збройних сил України і сучасні психотерапевтичні стратегії їх лікування (клініка, діагностика, принципи профілактики і терапії): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.16 / Ю.М. Астапов ; Укр. НДІ соц. і суд. психіатрії та наркології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

За допомогою клінічних, клініко-психопатологічних, експериментально-психологічних методів дослідження розв'язано задачу діагностики, визначено причини розвитку й особливості невротичних розладів (НР) у військовослужбовців строкової служби Збройних Сил України за сучасних умов, а також розроблено комплексну систему їх терапії та профілактики. Виявлено зростання патології у солдатів з 61,7 % у 1994 р. до 77,2 % у 2000 р. Клінічно визначені форми НР діагностовано в 32 (29,9 %) військовослужбовців, невротичні реакції - у 70 (65,4 %), передневротичні реакції у 5 (4,7 %). Доведено ефективність психотерапевтичного підходу, що базується на комплексному використанні особистісно-орієнтованої психотерапії на базовій основі "Ериксонівського гіпнозу". Визначено умовні критерії: "норми - передхвороби - хвороби". Градація рівнів виразності симптоматики набуває важливого значення. Висвітлено можливість ранньої експрес-діагностики НР, що допомагає на практиці застосовувати профілактичний принцип медицини, а з урахуванням специфіки військової служби запобігти звільненням і надзвичайним подіям у військах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р649
Шифр НБУВ: РА319923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Білий Д. Д. 
Українці Кубані в 1792 - 1921 роках: еволюція соціальних ідентичностей: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / Д. Д. Білий ; Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича ; Ін-т народознав. — Л., 2010. — 36 с. — укp.

Виявлено основні фактори, які сприяли перетворенню Чорноморського козацького війська після переселення на Кубань на структуру, яка забезпечувала зберігання української етнічної ідентичності нових переселенців і поширення українського етнічного простору на територію Північного Кавказу. Проаналізовано економічні та соціально-політичні умови, які сприяли інтеграції еліти Чорноморії в загальноукраїнські процеси формування національної ідентичності. Встановлено, що у другій половині XIX - на початку XX ст. серед кубанських українців відбувалися процеси кристалізації модерної національної ідентичності, а Кубань увійшла до загальноукраїнського простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(29=УКР)4/5 + Т3(45РОС37)4/5
Шифр НБУВ: РА373955 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Бабій Ю.Б. 
Прізвища сучасної Середньої Наддніпрянщини: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Ю.Б. Бабій ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні та структурно-словотвірні особливості прізвищ сучасної Середньої Наддніпрянщини на синхронному та діахронічному зрізах. Проаналізовано стан вивчення прізвищної системи даного регіону на різних етапах її становлення. Визначено роль різних груп відапелятивної та відіменної лексики у формуванні прізвищ на двох етапах - діахронному (у зіставленні з прізвищевими назвами Реєстрів Війська Запорізького) та синхронному (у зіставленні з результатами сучасних регіональних досліджень). На підставі семантичного аналізу прізвищ охарактеризовано семантику апелятивів української мови, відображених в основах, а також подано склад слов'янських, християнських і запозичених імен, збережених антропоосновами, що доповнює відомості про культурно-національні зв'язки українського етносу. Визначено найпоширеніші лексико-семантичні групи прізвищ регіону. Детально проаналізовано структурно-словотвірні особливості прізвищ Середньої Наддніпрянщини. Визначено найтиповіші на дослідженій території словотвірні типи прізвищ у межах морфологічних і неморфлогічних утворень, описано структурно-словотвірні особливості досліджених антропонімів у порівнянні з прізвищевими назвами XVII ст. Уведено до наукового обігу новий прізвищевий матеріал Середньої Наддніпрянщини (у формі алфавітного словника).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш144.4-316.2 + Ш144.4-316.2
Шифр НБУВ: РА350677

      
6.

Баран І.В. 
Воєнні дії та руйнування на території Східної Галичини (серпень 1914 - червень 1915 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / І.В. Баран ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Львів, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стан наукової розробки проблеми, її джерельну базу. Висвітлено найголовніші битви між військами Центральних держав і Росії у регіоні в 1914 - 1015 рр. Показано матеріальні руйнації у сфері промисловості, сільського господарства та людські втрати у результаті боїв між воюючими сторонами, рокрито окупаційну політику російської влади щодо населення різних національностей, її спрямованість на перетворення Східної Галичини в інтегральну частину імперії, репресивні дії воєнних і цивільних властей стосовно місцевих жителів під час відступу війська.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР 331)524 + Ц35(4Укр-9 Гал)523
Шифр НБУВ: РА375392 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Басараб В. І. 
ДЕРЖАВОТВОРЧА КОНЦЕПЦІЯ ТА НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНІ ІДЕЇ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО / В. І. Басараб. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі осмислено державницькі погляди Андрея Шептицького, зокрема, його критичне ставлення до комунізму, соціалізму, «пацифікації» та нацизму. Розглянуто міркування митрополита Галицького про необхідні передумови побудови сильної незалежної України, його уявлення про реформування органів державної влади, війська, церкви, закладів освіти. У дисертаційній роботі детально проаналізовано пастирські послання А. Шептицького, в яких осмислюються проблеми державотворення та ідеологічна спрямованість політичних партій, рухів й засуджується імперська політика країн-завойовниць українських земель. У дисертаційному дослідженні розглянуто листи митрополита Галицького до державних діячів та священнослужителів, а також відповіді на них респондентів задля увиразнення державницького світогляду Владики. Екуменічні ідеї А. Шептицького трактуються в роботі як надійне підґрунтя національно-духовного відродження України, окреслюється бачення митрополитом ролі Української греко-католицької церкви у процесі становлення української державності. Простежено в дисертації еволюцію державницьких ідей А. Шептицького в період Другої світової війни, акцентовано на засудженні митрополитом Галицьким політичного режиму А. Гітлера, з'ясовано церковно-політичні погляди А. Шептицького стосовно польської шовіністичної політики . А. Шептицький створив своєрідну світоглядну модель щасливого суспільства, підґрунтям якого повинні бути християнські цінності, міцна родина, різні громадські об'єднання, що мали б на меті морально-інтелектуальний розвиток особистості, сприяння її самореалізації в колективі шляхом втілення в життя євангельських заповідей. Митрополит Галицький акцентував на європейських цінностях, протиставляючи їх російській ментальності, засудив комуністичну та нацистську ідеології, а також явище «пацифікації».^UThe dissertation is devoted to statehood ideas of Andrey Sheptyckyy, his critical attitude to communism, socialism, pacification and Nazism.It was considered the thoughts of Galician metropolitan about the necessary building basis of strong independent Ukraine, his ideas about the reforming of state authority, army, churches and educational institutions. In this thesis pastor dispatches of A. Sheptyckyy were analyzed in details. These dispatches show the problem of state-building and ideological orientation of political parties, movements and the imperial politics of countries-conquerors of Ukrainian territories were condemned. In this research the letters of Galician metropolitan to statesmen and clergymen and also the replies on them are considered for clear description of state outlook of Lord. Ecumenical ideas of A. Sheptyckyy are interpreted as reliable basis of national and spiritual revival of Ukraine, metropolitan vision of the role of Greek-Catholic church in the formation of Ukrainian statehood is outlined. It was tracked the evolution of statehood ideas of A. Sheptyckyy of the World War II period; it was emphasized on condemning of Hitler's political regime by Galician metropolitan; it was found out political and church ideas of A. Sheptyckyy as regards Polish chauvinistic politics. A. Sheptyckyy created a kind of world outlook conception of happy society, the basis of which would have to be Christian values, strong family, different civil association the goal of which was moral and cultural development of personality, assistance of their self-realization in group with the help of evangelical commandments. Galician metropolitan emphasized on European values opposing to Russian mentality, condemned communistic and Nazism ideology and also such phenomenon as “pacification”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Батюк Т.В. 
Збройні сили України в протистоянні турецько-татарській експансії у другій половині XVI - на початку XVII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Т.В. Батюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено склад, чисельність, структуру та організацію, озброєння, бойові можливості українського козацького війська, військових формувань українських князів та коронних контингентів, які формувалися в українських землях, їх порівняно з військами основних противників - Оттоманської імперії та Кримського ханства. Висвітлено участь українських військ у протистоянні кримсько-турецькій експансії, зокрема сухопутних і морських походах, а також експедиціях до Молдови та Угорщини. Розглянуто також політичний фон цих подій, взаємини запорізького та донського козацтва, їх вплив на політику держав Східної та Центральної Європи, спроби уряду реформувати запорізьке козацтво, причини та наслідки морських походів та зазначених експедицій. Уточнено деталі походів і битв, зокрема здобуття Кафи у 1616 р. Зроблено загальну оцінку військової справи в українських землях у другій половині XVI - початку XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-5 + Ц4,8(4УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА327495

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Боган С.М. 
Повстанський рух в Одеській губернії у 1920 - 1923 роках: Автореф. дис. канд. іст. наук: 07.00.01 / С.М. Боган ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено військово-організаційну структуру повстанських формувань та пов'язаних з ними підпільних організацій, систему керівництва, координації та підтримки повстанського руху, розгорнуту військовим командуванням та урядом Української Народної Республіки (УНР) на території Румунії. Розглянуто військово-політичну ситуацію, що склалася на Півдні України у 1920 р., передумови розгортання повстанського руху проти чинної комуністичної влади у квітні 1920 р. в Одеській губернії. Висвітлено взаємодію повстанських формувань з військами армії УНР, хід воєнних дій на території губернії. Розглянуто діяльність та склад українських підпільних організацій, що готували повстання в Одесі та інших населених пунктах губернії. Досліджено процес підготовки загальнонаціонального антикомуністичного повстання на території Одеської губернії у 1921 р. Розкрито взаємозв'язок та взаємодію руху проти комуністичної влади з визвольними змаганнями українського народу за державність та справедливий політичний та соціально-економічний устрій у першій чверті XX ст. Докладно встановлено події Другого Зимового походу Української Повстанської армії на території Придністров'я у листопаді 1921 р. Проаналізовано вплив активності повстанського руху на розповсюдження голоду та зміну адміністративних кордонів Одеської губернії. Розглянуто основні політичні, соціально-економічні, військові причини згортання повстанського руху в Одеській губернії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)613-4 +
Шифр НБУВ: РА328351

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Бородич Л.В. 
Внутрішні й прикордонні війська в Україні у 1917-1941 рр. (Історико-правовий аспект): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Л.В. Бородич ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 1999. — 22 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми зародження, розвитку та практичної діяльності внутрішніх, прикордонних військ, інших охоронно-каральних підрозділів в умовах появи й зміцнення на території України різних форм національної (1917-1920 рр.) та радянської (1917-1941 рр.) державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)61

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Войтович Л.В. 
Князівські династії Східної Європи (кінець ІХ - початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Войтович ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича; Ін-т народознав. — Л., 2001. — 36 с. — укp.

Досліджено правлячу еліту Східної Європи кінця ІX - початку XVІ ст.: князів з династії Рюриковичів і Гедиміновичів, а також іншого походження, їх персональний склад, роль у розвитку суспільства та політичних подіях. Показано взаємини всередині князівської верстви, висвітлено питання демографії, спадкового права та шлюбної політики, стосунки з іншими верствами суспільства, церквою, містами, вплив князівської верстви на розвиток війська та військової справи, культури, розвиток і збереження державних інституцій і самої державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т214(45)-1 + Т3(45)4-5
Шифр НБУВ: РА314554 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Ворощук О. М. 
Становлення інституту військового духовенства (капеланської служби) Збройних Сил України (1991–2017 рр.) / О. М. Ворощук. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі виконано наукове завдання, яке полягало у розкритті історичного процесу ґенези служби військового духовенства (капеланської служби) Збройних Сил України у 1991–2017 роках, виявленні особливостей і тенденцій розвитку військово-релігійних відносин та формулюванні практичних рекомендацій щодо можливих напрямів використання набутого досвіду. Узагальнено вітчизняний та зарубіжний досвід задоволення релігійних потреб військовослужбовців, виявлено найбільш поширені моделі капеланського служіння в арміях зарубіжних країн. Аналіз історичного досвіду засвідчив, що практика ефективного співробітництва війська і Церкви з питань задоволення релігійних потреб військовослужбовців не є новою для нашої держави. Цей напрям роботи був притаманний майже усім збройним формуванням, які існували на теренах сучасної України. Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що при вирішенні наукового завдання у дисертації вперше: узагальнено досвід і встановлено особливості душпастирської опіки особового складу ЗС України у період відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації; запропоновано та обґрунтовано авторську періодизацію ґенези служби військового духовенства (капеланської служби) Збройних Сил України у 1991–2017 роках; на основі досвіду задоволення релігійних потреб військовослужбовців під час проведення антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) та вивчення зарубіжних моделей капеланського служіння запропоновано національний конструкт служби військового капеланства.^UIn the dissertation the scientific task was performed, which was to reveal the historical process of genesis of the military clergy (chaplaincy service) of the Armed Forces of Ukraine in 1991-2017, identify features and trends in military-religious relations and formulate practical recommendations for possible use of experience. The domestic and foreign experience of meeting the religious needs of servicemen is generalized, the most common models of chaplaincy in the armies of foreign countries are revealed. An analysis of historical experience has shown that the practice of effective cooperation between the military and the Church in meeting the religious needs of servicemen is not new to our country. This direction of work was inherent in almost all armed formations that existed in modern Ukraine. The scientific novelty of the obtained results is that in solving the scientific problem in the dissertation for the first time: generalized experience and established features of pastoral care of personnel of the Armed Forces of Ukraine in the period of repulse and deterrence of armed aggression of the Russian Federation; the author's periodization of the genesis of the military clergy service (chaplaincy service) of the Armed Forces of Ukraine in 1991-2017 is proposed and substantiated; based on the experience of meeting the religious needs of servicemen during the anti-terrorist operation (Joint Forces operation) and the study of foreign models of chaplaincy, a national construct of military chaplaincy service was proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Ворощук О. М. 
Становлення інституту військового духовенства (капеланської служби) Збройних Сил України (1991–2017 рр.) / О. М. Ворощук. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі виконано наукове завдання, яке полягало у розкритті історичного процесу ґенези службивійськового духовенства (капеланської служби) Збройних Сил України у 1991–2017 роках, виявленні особливостей ітенденцій розвитку військово-релігійних відносин та формулюванні практичних рекомендацій щодо можливих напряміввикористання набутого досвіду. Узагальнено вітчизняний та зарубіжний досвід задоволення релігійних потребвійськовослужбовців, виявлено найбільш поширені моделі капеланського служіння в арміях зарубіжних країн. Аналізісторичного досвіду засвідчив, що практика ефективного співробітництва війська і Церкви з питань задоволеннярелігійних потреб військовослужбовців не є новою для нашої держави. Цей напрям роботи був притаманний майже усімзбройним формуванням, які існували на теренах сучасної України. Наукова новизна одержаних результатів полягає втому, що при вирішенні наукового завдання у дисертації вперше: узагальнено досвід і встановлено особливостідушпастирської опіки особового складу ЗС України у період відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації;запропоновано та обґрунтовано авторську періодизацію ґенези служби військового духовенства (капеланської служби)Збройних Сил України у 1991–2017 роках; на основі досвіду задоволення релігійних потреб військовослужбовців під часпроведення антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) та вивчення зарубіжних моделей капеланськогослужіння запропоновано національний конструкт служби військового капеланства.^UIn the dissertation the scientific task was performed, which was to reveal the historical process of genesis of the military clergy(chaplaincy service) of the Armed Forces of Ukraine in 1991-2017, identify features and trends in military-religious relations andformulate practical recommendations for possible use of experience. The domestic and foreign experience of meeting thereligious needs of servicemen is generalized, the most common models of chaplaincy in the armies of foreign countries arerevealed. An analysis of historical experience has shown that the practice of effective cooperation between the military and theChurch in meeting the religious needs of servicemen is not new to our country. This direction of work was inherent in almost allarmed formations that existed in modern Ukraine. The scientific novelty of the obtained results is that in solving the scientificproblem in the dissertation for the first time: generalized experience and established features of pastoral care of personnel ofthe Armed Forces of Ukraine in the period of repulse and deterrence of armed aggression of the Russian Federation; the author'speriodization of the genesis of the military clergy service (chaplaincy service) of the Armed Forces of Ukraine in 1991-2017 isproposed and substantiated; based on the experience of meeting the religious needs of servicemen during the anti-terroristoperation (Joint Forces operation) and the study of foreign models of chaplaincy, a national construct of military chaplaincyservice was proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Галущак М. М. 
Військово-політична думка ЗУНР/ЗОУНР (листопад 1918 р. – липень 1919 р.) / М. М. Галущак. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації вперше розкрито теоретично-методологічні аспекти розбудови збройних сил ЗУНР, запропоновано періодизацію їхнього реформування на три етапи (1–9 листопада 1918 р.; 9 листопада 1918 р. – 9 червня 1919 р.; 9 червня–16 липня 1919 р.), проаналізовано розподіл повноважень між головними військовими органами фронту та тилу. Окреслено семантичні межі терміна «військово-політична думка», який дисертант тлумачить як погляди політиків та військових на способи та засоби вирішення політичних завдань з допомогою військової сили. Наголошено на доцільності вживання терміна «Українське військо» щодо збройних сил ЗУНР/ЗОУНР. Схарактеризовано специфіку адміністрування збройних сил Австро-Угорської монархії, що стало основою для розбудови війська ЗУНР за європейським зразком. Розкрито погляди політичного та військового керівництва ЗУНР/ЗОУНР щодо розбудови національних збройних сил. Проаналізовано перебіг основних воєнних операцій, які розробляли НКУВ/НКГА в листопаді 1918 р. – липні 1919 р. Простежено еволюцію воєнної стратегії ЗУНР/ЗОУНР: від орієнтації на українські сили до прагнення здобути міжнародну підтримку Антанти.^UThe dissertation discloses for the first time the theoretical and methodological aspects of development of the West Ukrainian People's Republic (WUPR) Armed Forces and proposes to distinguish between three stages of their reform (November 1–9, 1918; November 9, 1918; June 9, 1919; June 9 – July 16, 1919), and analyzes the division of powers between the main front and rear military authorities. The semantic boundaries of the term «military and political thought» are outlined and interpreted by the dissertant as opinions of the politicians and the military about the ways and means of solving political problems by the use of military force. It is emphasized on the expediency of using the term «Ukrainian Army» in reference to the WUPR/West Ukrainian District of the Ukrainian People's Republic (WUDUPR) Armed Forces. The features of the administration of the Armed Forces of the AustroHungarian Monarchy, which became the basis for the development of the WUPR troops according to the European model, are characterized.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Герасименко Л.С. 
Народне ополчення та винищувальні батальйони в обороні Києва (1941 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.С. Герасименко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено роль добровольчих збройних формувань в обороні м.Києва (1941 р.), розглянуто процес формування загонів народного ополчення та винищувальних батальйонів, досліджено їх організаційну структуру, матеріально-технічне озброєння, числовий і соціальний склад. Виявлено недоліки у процесі організації добровольчих збройних формувань, їх військового навчання та забезпечення зброєю. Значну увагу приділено ролі народного ополчення та винищувальних батальйонів в оборонних боях за місто у липні - вересні 1941 р. Досліджено діяльність ополченських загонів і бійців-винищувачів на першому етапі оборони м.Києва, під час генерального штурму міста, та на заключному етапі оборони, коли війська регулярної армії залишали місто. Доведено значну допомогу добровольчих збройних формувань регулярним військовим частинам, особливо під час ліквідації німецьких проривів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)622 + Т3(2)622.111.5 +
Шифр НБУВ: РА347425

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Гончарук Т. Г. 
Транзитна торгівля в Україні кінця XVIII - першої половини XIX ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / Т. Г. Гончарук ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2010. — 28 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз процесів, які пов'язані з формуванням і функціонуванням маршрутів транзиту товарів через українські землі, які входили до складу Російської імперії, від кінця XVIII ст. до початку буржуазних реформ середини XIX ст. Проаналізовано вплив зовнішньо-, внутрішньополітичних та економічних факторів на розвиток транзиту. Вивчено правову базу функціонування транзиту, її характер і зміни. Визначено сухопутні, морські та річкові шляхи транзитної торгівлі територією України, засоби, якими проводився транзит, його загальні показники. Проаналізовано склад купецтва, яке займалося транзитною торгівлею. Визначено місце транзиту товарів у товарообміні та його вплив на українське господарство в цілому. Вивчено одеське порто-франко (1819 - 1859 рр.) як явище вітчизняної соціально-економічної історії: передумови та причини його проголошення, зміни правового становища, вплив на економічне, соціальне та культурне життя України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-236 + У03(4УКР)470.843
Шифр НБУВ: РА375882 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Горбуров Є.Г. 
Рух опору і націоналістичне підпілля на Півдні України та в Криму в період окупації. 1941 - 1944 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Є.Г. Горбуров ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2003. — 18 с. — укp.

До наукового обігу введено великий масив німецьких і румунських трофейних документів, що протягом десятиліть не використовувались дослідниками. Акцентовано увагу на діяльності радянських партизан і підпільників, створенні націоналістичних формувань на окупованій території України, форм і методів боротьби з окупантами, що дало можливість включитись у боротьбу мільйонам людей, які опинились за лінією фронту. Розкрито допомогу партизанських загонів і підпільних груп регулярним частинам Червоної армії. Простежено результативність бойової, диверсійної роботи підпільних організацій та груп у тилу загарбників, що змушені були тримати у містах, промислових центрах, селищах значні війська для охорони своїх військових об'єктів, ліній зв'язку, залізничних вузлів, аеродромів. Охарактеризовано форми агітаційно-пропагандистської роботи, яку проводили учасники руху опору на окупованій території півдня республіки, показано рівень її ефективності у боротьбі з окупантами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.5 + Т3(4УКР-6КРМ)622.5 +
Шифр НБУВ: РА325146

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Грицюк В.М. 
Військова організація та воєнне мистецтво скіфів: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.М. Грицюк ; Нац. акад. оборони України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії здійснено комплексну реконструкцію організаційних та функціональних компонентів скіфського війська, запропоновано періодизацію виникнення та розвитку військової організації скіфів. Проаналізовано природні умови скіфського часу та їх вплив на розвиток воєнної справи. Систематизовано знання про війни за участю скіфів, уточнено та обгрунтовано хронологію їх походів до Передньої Азії у VII ст. до н.е., виявлено особливості скіфського воєнного мистецтва. Зроблено спробу дослідити систему забезпечення воєнних дій скіфського війська. На підставі оцінки кардинальних змін у комплексі озброєння, військовій організації, способах та прийомах ведення бойових дій зроблено припущення про те, що у скіфський період відбулась революція у воєнній справі на теренах Південно-Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)233 + Ц8г + Ц35(0)3 +
Шифр НБУВ: РА331727

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Гуляй А.М. 
Українсько-російські політичні відносини 1659 - 1668 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.М. Гуляй ; Нац. ун-т "Києво-Могил. акад.". — К., 2006. — 19 с. — укp.

Охарактеризовано українсько-російські політичні відносини 1659 - 1668 рр. як перший етап процесу політичної інтеграції України до Росії шляхом обмеження царським урядом її автономії та активного втручання у внутрішні справи. Зазначено про розбіжність поглядів сторін на перспективи розвитку своїх стосунків. З'ясовано чинники, що впливали на їх характер, головні напрямки політики Москви щодо Гетьманщини, її вплив на перебіг подій у регіоні, методи, які використовував царський уряд для досягнення своєї політичної мети. Проаналізовано договірні статті 1659, 1663, 1665 рр., обставини їх підписання, наслідки для українсько-російських відносин. Розкрито роль української сторони у справі обмеження автономії Війська Запорозького, механізм зв'язку між Москвою та Україною у контексті діяльності відповідних московських приказів і воєвод, а також особливості перебування в Гетьманщині російської адміністрації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-6 + Т3(2)461-6 +
Шифр НБУВ: РА342643

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Дарчик С.В. 
Візія національно-визвольної війни українського народу (1648 - 1657 рр.) у спогадах та щоденниках шляхтичів Речі Посполитої: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Дарчик ; Ін-т укр. археології та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Національно-визвольну війну українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648 - 1657 рр.) висвітлено у контексті спогадів і на підставі автобіографічних щодинників шляхтичів Речії Посполитої - очевидців і сучасників подій. Проаналізовано суспільне середовище та традиції створення мемуарів XVII ст. Висвітлено взаємозв'язок фактів з біографій авторів з тенденційністю представлення їх особистостей і певних подій. На базі джерельного матеріалу досліжено трактування сучасниками причин розгортання конфлікту, характеристику військових кампаній Національно-визвольної війни та вантажів повстанського війська.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211 + Т3(4УКР)442-452,013 +
Шифр НБУВ: РА366051

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського