Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (365)Реферативна база даних (392)Книжкові видання та компакт-диски (160)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=СУХОПУТН$<.>+<.>K=АВІАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 30
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Філіппов А. В. 
Адміністративно-правове забезпечення безпеки цивільної авіації в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / А. В. Філіппов ; Нац. ун-т держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2010. — 17 с. — укp.

Досліджено історію становлення, сучасний стан і перспективи розвитку адміністративно-правового забезпечення безпеки цивільної авіації в Україні. Проведено порівняльний аналіз національних правових норм з нормами права зарубіжних країн, європейськими та міжнародними стандартами. Зроблено висновок про наявність ряду серйозних недоліків і відсутність стабільності в адміністративно-правовому забезпеченні безпеки цивільної авіації в Україні. Наведено численні пропозиції щодо його вдосконалення. Надано визначення понять "цивільна авіація", "безпека цивільної авіації", "авіаційна безпека", "безпека польотів", "безпека аеронавігації", "екологічна безпека цивільної авіації", "адміністративно-правове забезпечення безпеки цивільної авіації".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)125.5
Шифр НБУВ: РА369845 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Глушко М.С. 
Генезис тваринного запрягу в Україні (культурно-історична проблема): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.05 / М.С. Глушко ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2004. — 32 с. — укp.

Проведено дослідження функціонального використання вола і коня як тяглової сили в Україні та поетапного розвитку парного, одинарного й інших видів їх запрягу в сухопутних засобах пересування та знаряддях обробітку ріллі від доби енеоліту до XX ст. включно. Визначено конструкцію, форми, технологію виготовлення та способи застосуванння різних типів і варіантів тяглових, гальмівних і скеровуючих приладів, волової та кінної упряжі. Висвітлено особливості відображення у традиційній обрядовості та національному світогляді конкретного функціонального використання робочої худоби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-415 + Т594.15 +
Шифр НБУВ: РА331896

Рубрики:

      
3.

Любчак М.П. 
Гігієнічне обгрунтування шляхів оптимізації харчування курсантів вищих військових навчальних закладів сухопутних військ Збройних Сил України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / М.П. Любчак ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Вперше за нових соціально-економічних умов проведено комплексний гігієнічний аналіз та оптимізацію харчування курсантів вищих військових навчальних закладів сухопутних військ Збройних сил України з урахуванням хімічного складу та енергоємності раціону та відповідності даних чинників встановленим нормативам, а також клініко-біохімічних, фізіологічних і функціональних показників стану здоров'я військовослужбовців. Науково обгрунтовано технологію удосконалення раціону харчування курсантів шляхом використання вітчизняних біологічно активних домішок - соєвого білково-жирового збагачувача та "Біотрита-С". Відзначено перспективність проведення досліджень щодо оптимізації харчування інших військових структур Міністерства Оборони України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123.0 +
Шифр НБУВ: РА336390

Рубрики:

      
4.

Глазунов С.І. 
Експрес-контроль спеціальної фізичної підготовленості військовослужбовців механізованих підрозділів Сухопутних військ: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / С.І. Глазунов ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

За результатами аналізу професійної діяльності військовослужбовців механізованих підрозділів Сухопутних військ та на підставі вивчення досвіду організації контролю фізичної підготовки у збройних силах країн НАТО з метою визначення спеціальної підготовки запропоновано застосовувати експрес-контроль як кінцевий етап її перевірки та оцінки. Обгрунтовано технологію розробки способу експрес-контролю, за якою можна визначити його структуру та кількісно-часові показники. Зауважено, що експрес-контроль базується на комплексному тесті. Відзначено важливість контролю спеціальної фізичної підготовки військовослужбовців у складі відділень. Розроблено методичні рекомендації щодо практичного застосування способу експрес-контролю для визначення даної підготовки мотострільців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)360.5:51 +
Шифр НБУВ: РА328147

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Коваленко Л.М. 
Епізоотологія дикроцеліозу жуйних тварин в Північно-східній частині України, заходи боротьби та профілактики: Автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.18 / Л.М. Коваленко ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. ветеринар. медицини. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

Доведено, що розповсюдження дикроцелюлозу жуйних тварин у північно-східній частині України залежить від природно-кліматичних зон. Ураження великої рогатої худоби гельмінтозом інтенсивніше проходить на пасовищах, де переважають основні біотипи проміжних живителів - сухопутних молюсків та додаткових - мурашок. Розповсюдження та ураження личинковими стадіями дикроцелій залежить від відстані мурашників до основних біотипів молюсків, температурних коливань зовнішнього середовища, пори року та загальної ураженості тварин дикроцеліями. З'ясовано, що застосування вермітану для лікування хворих на дикроцеліоз тварин у формі 20 %-го грануляту у дозі 15 мг/кг по ДР індивідуально у вигляді суспензії забезпечує 100 % ефективності, а груповим методом разом з кормом - 96,8 %. Встановлено, що вермітан у дозі 15 мг на кг по ДР має виражену антигельмінтну дію, до 45 діб після дегельмінтизації відзначено суттєві зміни морфологічного складу крові. Застосування 5 %-х гранул метальдегіду має ефективну дію на наземних молюсків, а 2 %-а суспензія АСД - Ф 3 обмежує доступ тварин до уражених мурашників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.623.1-911(4Укр)
Шифр НБУВ: РА313701 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Федоренко 
Застосування зенітної артилерії Сухопутних військ у воєнних конфліктах кінця другої половини XX ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Дмитро Сергійович Федоренко ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц35(0)635-54 + Ц54,8(4/5)22
Шифр НБУВ: РА357884

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Лозинський А.Ф. 
Збройні сили Австро-Угорщини (1867 - 1918 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / А.Ф. Лозинський ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто збройні сили Австро-Угорщини, особливості й організаційно-правові засади їх формування. Вивчено структуру сухопутного війська. Проаналізовано його піхотні та кавалерійські формування, умови створення першої національної української частини у складі австро-угорської армії. Досліджено проблему обмундирування та екіпіровки війська й умови їх зміни. Вивчено питання розбудови військово-морського флоту в його кількісному та якісному аспекті. Значну увагу приділено військово-повітряним силам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4АВС)1:5 + Т3(4АВС)5-54 +
Шифр НБУВ: РА346687

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Батюк Т.В. 
Збройні сили України в протистоянні турецько-татарській експансії у другій половині XVI - на початку XVII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Т.В. Батюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено склад, чисельність, структуру та організацію, озброєння, бойові можливості українського козацького війська, військових формувань українських князів та коронних контингентів, які формувалися в українських землях, їх порівняно з військами основних противників - Оттоманської імперії та Кримського ханства. Висвітлено участь українських військ у протистоянні кримсько-турецькій експансії, зокрема сухопутних і морських походах, а також експедиціях до Молдови та Угорщини. Розглянуто також політичний фон цих подій, взаємини запорізького та донського козацтва, їх вплив на політику держав Східної та Центральної Європи, спроби уряду реформувати запорізьке козацтво, причини та наслідки морських походів та зазначених експедицій. Уточнено деталі походів і битв, зокрема здобуття Кафи у 1616 р. Зроблено загальну оцінку військової справи в українських землях у другій половині XVI - початку XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-5 + Ц4,8(4УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА327495

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Ткачик Т.Е. 
Комплексне використання різних класів генетичних маркерів у процесі створення нових популяцій курей: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Т.Е. Ткачик ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

У процесі створення нової популяції курей використано п'ять класів генетичних маркерів за випадків: для моніторингу динаміки генетичної структури птиці (поліморфні білки, групи крові, ембріональні аномалії та дискретні морфологічні ознаки), пошуку зв'язків сигнальних генів з господарсько-корисними ознаками (поліморфні білки яєць, гени-маркери статі) та створення аутосексних гібридних комбінацій (гени-маркери статі). Установлено оптимальний рівень гетерозиготності дослідної птиці за біохімічними маркерами (19,90 %). Не виявлено негативного впливу алеля *K, а також генотипів за локусами G(3) та G(2) на господарсько-корисні ознаки бірківських м'ясо-яєчних курей. Досягнуто високу ефективність аутосексингу добових курчат і виявлено подібність спектрів ембріональних аномалій розвитку у сухопутної та водоплавної птиці різних видів. Розроблено генетичний паспорт кожної з субпопуляцій бірківських м'ясояєчних курей та популяції в цілому, який комплексно та всебічно відображає генетичну структуру сьомого покоління дослідної птиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-31 +
Шифр НБУВ: РА357577

Рубрики:

      
10.

Білан М. Б. 
Лексико-семантичні трансформації у військовому перекладі (на матеріалі статутних документів сухопутних військ збройних сил Франції): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.16 / М. Б. Білан ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні особливості українського перекладу військових статутних документів сухопутний військ збройних сил Франції. Когнітивний аналіз військових статутних документів дозволяє встановити ступінь еквівалентності й адекватності відтворення концептуальної, комунікативної та текстової інформації в перекладі, а також виявити основні фактори, що зумовлюють перекладацькі трансформації. У перекладах французьких військових статутних документів українською мовою виділено традиційні та специфічні лексико-семантичні трансформації. До традиційних трансформацій віднесено конкретизацію, модуляцію, генералізацію та компенсацію, а до специфічних - термінологізацію, детермінологізацію, спеціалізацію та деспеціалізацію. Під час порівняння оригіналів та їх перекладів з'ясовано, що серед типів перетворень переважають традиційні лексико-семантичні трансформації. Перспективи дослідження полягають у подальшому теоретичному й експериментальному вивченні таких аспектів перекладознавства: дослідження відношень ТО та ТП на лексико-семантичному рівні, проведення концептуального аналізу військових текстів в оригіналах і перекладах, визначення перекладацьких стратегій, розробка французько-українських військових глосаріїв та словників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-77
Шифр НБУВ: РА376586 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Литвиненко Н.І. 
Методика використання геопросторової інформації для підтримки прийняття рішення на здійснення пересування частин та підрозділів сухопутних військ: автореф. дис... канд. техн. наук : 20.02.04 / Н.І. Литвиненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Розроблено методику використання геопросторової інформації для визначення раціональних маршрутів пересування частин і підрозділів сухопутних військ. Набув подальшого розвитку комплекс задач оптимізації маршрутів за критеріями мінімального часу пересування, мінімальної ймовірності виявлення (ураження) рухомих об'єктів противником, що є підставою для визначення можливих втрат під час здійснення маршу у директивний час. Запропоновано алгоритми їх розв'язання. Удосконалено модель векторної оптимізації маршруту за рівноважливими критеріями, що дозволяє планувати пересування за умов існування небезпеки блокування противником певних ділянок шляхової мережі. Запропоновано методику використання геопросторової інформації для підтримки рішення щодо здійснення пересування частин і підрозділів сухопутних військ у призначені райони, яка, на відміну від відомих, більш повно враховує характеристики рельєфу місцевості, використовує показники прихованості маршруту, вогневого ураження, можливість блокування противником маршрутів руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц51,8(4УКР)-5 + Ц853 ф +
Шифр НБУВ: РА366883

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Аксьонова О.М. 
Система педагогічної підготовки майбутніх офіцерів до управління військовим колективом (виховний аспект): Автореф. дис... канд. пед. наук: 20.02.02 / О.М. Аксьонова ; Акад. Прикордон. військ України ім. Б.Хмельницького. — Хмельницький, 1998. — 17 с. — укp.

Розглядаються питання удосконалення педагогічної підготовки майбутніх офіцерів до професійної діяльності. На основі реалізації положень теорії педагогічного управління розроблена система педагогічної підготовки курсантів до управління процесом формування та станом соціально-психологічного клімату військового колективу. Пропонується критеріальне та методичне забезпечення реалізації вказаної системи в реальному навчально-виховному процесі військового інституту сухопутних військ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.2-990

Рубрики:

      
13.

Паєвський В. В. 
Спеціальна фізична підготовка курсантів протиповітряної оборони Сухопутних військ Збройних Сил України: автореф. дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.02 / В. В. Паєвський ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено системи спеціальної фізичної підготовки курсантів ППО СВ військових ВНЗ. Визначено ефективність її застосування щодо формування професійних якостей. Виявлено значення та специфічні особливості різних складових спеціальної підготовленості, необхідної для курсантів ППО СВ. Висвітлено основні засоби та методи спеціальної фізичної підготовки. Розроблено та впроваджено в практичну діяльність навчальну програму зі спеціальної фізичної підготовки за кредитно-модульною системою навчання курсантів ППО СВ військових ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.7
Шифр НБУВ: РА372861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Ткачук 
Сухопутні війська збройних сил України доби революції 1917-1921 рр.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 20.02.22 / Павло Петрович Ткачук ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2009. — 38 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-54 + Ц4,8(4УКР)1:611/612 + Ц51,8(4УКР)-1
Шифр НБУВ: РА366227

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Гончарук Т. Г. 
Транзитна торгівля в Україні кінця XVIII - першої половини XIX ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / Т. Г. Гончарук ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2010. — 28 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз процесів, які пов'язані з формуванням і функціонуванням маршрутів транзиту товарів через українські землі, які входили до складу Російської імперії, від кінця XVIII ст. до початку буржуазних реформ середини XIX ст. Проаналізовано вплив зовнішньо-, внутрішньополітичних та економічних факторів на розвиток транзиту. Вивчено правову базу функціонування транзиту, її характер і зміни. Визначено сухопутні, морські та річкові шляхи транзитної торгівлі територією України, засоби, якими проводився транзит, його загальні показники. Проаналізовано склад купецтва, яке займалося транзитною торгівлею. Визначено місце транзиту товарів у товарообміні та його вплив на українське господарство в цілому. Вивчено одеське порто-франко (1819 - 1859 рр.) як явище вітчизняної соціально-економічної історії: передумови та причини його проголошення, зміни правового становища, вплив на економічне, соціальне та культурне життя України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-236 + У03(4УКР)470.843
Шифр НБУВ: РА375882 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Шевченко О.О. 
Удосконалення професійної працездатності військових фахівців протиповітряної оборони сухопутних військ засобами фізичної підготовки: автореф. дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту / О.О. Шевченко ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано наукові дослідження, які дозволили визначити, що військово-професійна діяльність фахівців протиповітряної оборони Сухопутних військ відрізняється від діяльності військовослужбовців операторських спеціальностей інших видів Збройних Сил України, виконання обов'язків у мирний час відбувається на фоні низького рівня рухової активності, а у воєнний час має значно динамічніший характер. Факторний аналіз визначив фактори, які мають суттєвіше значення для професійної працездатності за умов звичайного виконання службових обов'язків і під впливом вестибулярного подразнення та нервово-емоційного навантаження. Сформовано програму фізичної підготовки, яка спрямована на поетапну побудову системи підготовки курсантів до військово-професійної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.7
Шифр НБУВ: РА373815 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Мараєва В.В. 
Українська військова авіація в умовах боротьби за національну державність (грудень 1917 - листопад 1920 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.В. Мараєва ; Нац. акад. оборони України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу історіографічних даних, архівних джерел, опублікованих документів, мемуарної літератури та періодичних видань, друкованими українськими військовими емігрантами, досліджено процес становлення та застосування української військової авіації за умов боротьби за національну державність у 1917 - 1920 рр. Визначено основні чинники, які вплинули на процес становлення військової авіації в арміях українських національних державних утворень. Розкрито особливості створення авіаційних управлінь і частин, а також специфіку підготовки льотного складу. Охарактеризовано парк літаків української авіації. Розкрито основні шляхи й особливості матеріально-технічного забезпечення авіаційних частин. Проаналізовано участь авіаційних частин у бойових діях. Висвітлено застосування авіації для виконання урядово-кур'єрських завдань. Запропоновано практичні рекомендації щодо використання результатів дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Ц4,8(4УКР)1:612-65 +
Шифр НБУВ: РА356563

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Ройлян В.О. 
Формування професійних якостей майбутніх фахівців сухопутних військ в умовах реформування вищої військової освіти: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / В.О. Ройлян ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2004. — 23 с. — укp.

Розглянуто формування професійних якостей майбутніх фахівців Сухопутних військ (СВ) у навчально-виховному процесі вищого військового закладу освіти (ВВЗО) за умов реформування вищої військової освіти. Встановлено структурно-логічну послідовність та визначено етапи формування професійних якостей фахівців СВ, конкретизовано сутність та методи їх визначення. Встановлено критерії та показники рівнів сформованості професійних якостей фахівців СВ. На підставі кваліметричного підходу удосконалено методику факторно-критеріального оцінювання кінцевих результатів навчально-виховного процесу ВВЗО - сформованості професійних якостей фахівців СВ - з орієнтацією на систему освітніх стандартів. Розроблено та науково обгрунтовано експериментальну технологію формування професійних якостей майбутніх фахівців СВ. Визначено педагогічні умови її ефективності, запропоновано методику підготовки військових викладачів до реалізації розробленої технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)393.1-3
Шифр НБУВ: РА330969

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Шкільнюк І. О. 
Розроблення методично-організаційних засад біологічної стабільності авіаційного палива / І. О. Шкільнюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.07 – хімічна технологія палива і паливно-мастильних матеріалів. – Національний авіаційний університет, Київ, 2020.Роботу присвячено розвитку наукових засад хіммотології, зокрема, удоскона-ленню технологій збереження та забезпечення якості авіаційних палив, а також технологічних аспектів підтримання хіммотологічної надійності авіаційної техніки, спрямованих на забезпечення біологічної стабільності авіаційних палив.Запропоновано аксіоматично-феноменологічний опис механізму біодеструкції авіаційних палив. Найбільший рівень біодеструкції виявлено на Hormoconis resinae у алканових вуглеводнів з більш довгим вуглецевим ланцюгом. Розвинуто уявлення про мікробіологічне ураження авіаційних палив як про процес, що складається з трьох послідовних взаємозалежних етапів: взаємодії (адгезії) мікроорганізмів з паливами – зростання у середовищі вуглеводнів палива – зміна властивостей палива.За мікробіологічною стабільністю досліджені палива проранжовано (у порядку зростання) у такий ряд: автомобільний бензин – паливо для реактивних двигунів – дизельне паливо – авіаційний бензин. Доведено незворотну зміну показників якості авіаційних палив (кислотності, корозійної активності, вмісту фактичних смол, термоокиснювальної стабільності, теплоти згорання, температури початку кристалізації, кінематичної в'язкості унаслідок мікробіологічного ураження. Серед мікроорганізмів-деструкторів найпоширенішими є гриби (1 – активні деструктори (наприклад, Hormoconis resinae); 2 – потенційні деструктори (наприклад, Aspergillus ustus і Geotrichum candidum); 3 – частково адаптовані до середовища та випадкові мікроміцети).Визначальними чинниками розвитку мікробіологічного ураження в авіаційних паливах є температура (~ 28 оС) та наявність вологи. Показано, що вміст мікроорганізмів до 104 клітин/м3 палива вважається безпечним та не становить ризику для безпеки польотів.Виявлено, що наявність біокомпонентів (етилові естери жирних кислот) пришвидшує розвиток мікробіологічної фази у складі авіаційних палив. Розроблену на базі реакції Руемана колориметричну методику мікробіологічного забруднення перевірено та підтверджено її дієвість і надійність порівняно з відомим методом тестування MicrobMonitor2. Рівень валідації методики за внутрішньолабораторною відтворюваністю становить 98 %.Розвинуто уявлення про ефективність біоцидних додатків. Найефективнішими виявились біоциди товарних марок формацид-13, Kathon FP 1,5, Grotan OX, Biobor, Akticide OX, Akticide MV14 з максимально ефективною концентрацією 0,1 %. Проблемно-тематичний контент праці, переважно, присвячено створенню практичних рекомендацій для забезпечення біологічної стабільності авіаційних палив. Ключові слова: паливо, мікробіологічне ураження, авіація, хіммотологія, надійність, довговічність,стабільність, властивості, біодеструкція, окиснення, якість, колориметричний індикаторний метод, біоциди, моніторинг, рекомендації, модель.^UPh.D. Thesis in Engineering Sciences Majoring in 05.17.07 – Fuels and Lubricants Chemical Engineering. – National Aviation University, Kyiv, 2020.The thesis is devoted to the development of scientific principles of chemmotology, in particular, to the improvement of saving technologies and quality assurance of aviation fuels, as well as technological aspects of maintaining chemmotological reliability of aviation equipment aimed at ensuring biological stability of aviation fuels.An axiomatic-phenomenological description of the mechanism of biodegradation of aviation fuels is proposed. The highest level of biodegradation was found on Hormoconis resinae in alkane hydrocarbons with a longer carbon chain. Microorganisms have the selective ability related to various hydrocarbons, and this ability is determined not only by the difference in the structure of substance, and even the number of carbon atoms that are the part of their structure.Developed understanding of microbial damage jet fuel as a process consisting of three interconnected stages in series: interaction (adhesion) of microorganisms with fuels - growth in the environment of fuel hydrocarbons - change of fuel properties. According to microbial stability, the studied fuels are ranked (in ascending order) in the following order: automobile gasoline - jet fuel - diesel fuel - aviation gasoline. An irreversible change in the quality indicators of aviation fuels (acidity, corrosion activity, the content of actual resins, thermo-oxidative stability, heat of combustion, temperature of the beginning of crystallization, kinematic viscosity) due to microbial damage. А biocorrosion of the fuel system and aircraft structures is part of the problem fuel with microbiological contamination.Among the destructive microorganisms, the most common are fungi. They are systematized into three groups: 1 – active destructors (for example, Hormoconis resinae); 2 – potential destructors (for example, Aspergillus ustus and Geotrichum candidum); 3 – partially adapted to the environment and random micromycetes.Determining factors for the development of microbiological damage in aviation fuels are temperature (~ 28 oC) and moisture. It is shown that the content of microorganisms up to 104 cells/m3 is considered safe and does not pose a risk to flight safety.It was found that the presence of biocomponents (ethyl esters of fatty acids) accelerates the development of the microbial phase in aviation fuels.The colorimetric method of microbiological contamination developed on the basis of Rueman's reaction is checked and its efficiency and reliability in comparison with the known method of testing MicrobMonitor2 is checked and confirmed. The level of validation of the method for intra-laboratory reproducibility is 98 %.Developed understanding of the effectiveness of biocide applications. The most effective were biocides of the brands formacid-13, Kathon FP 1,5, Grotan OX, Biobor, Akticide OX, Akticide MV14 with the maximum effective concentration of 0,1 %.Problem-thematic content of the work is mainly devoted to the creation of practical recommendations for ensuring the biological stability of aviation fuels. An important component of this recommendations is the frequent checks of drainage systems, as well as regular testing and monitoring of microbiological contamination of the fuel and fuel system.Key words: fuel, microbial damage, aviation, chemmotology, reliability, durability, stability, properties, biodegradation, oxidation, quality, colorimetric indicator method, biocides, monitoring, recommendations, model.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кравець Н. П. 
Військова і громадська діяльність Василя Проходи (1891 – 1971). / Н. П. Кравець. — Б.м., 2021 — укp.

Проаналізовано військову та громадську діяльність відомого українського військового, громадського діяча, підполковника Армії УНР, історика Василя Хомича Проходи в першій половині ХХ ст. крізь призму воєнних, суспільно-політичних процесів в Україні та еміграції. Розглянуто основні етапи військової діяльності в лавах російської армії напередодні та в перший рік Першої світової війни, українського війська Української держави, Дієвої Армії УНР. Визначено внесок В. Проходи у боротьбу за державність і незалежність в роки Української революції (1917–1921). Охарактеризовано напрями громадської діяльності В. Проходи в ЧСР у міжвоєнний період. Розглянуто внесок В. Проходи у формування суспільних цінностей студентського середовища Української господарської академії, виокремлено коло його однодумців – студентів і викладачів, серед яких – майбутні лідери національно-культурних організацій в еміграції. Відзначено, що перебуваючи в студентських громадських організаціях («Академічна громада» та ін.) у міжвоєнний період ХХ ст. він доклав чимало зусиль для захисту освітніх, національно-культурних, соціальних прав у ЧСР. Проаналізовано організаційну діяльність В. Проходи щодо становлення і розвитку українського сокільського руху в Чехословаччині, об'єднання сокільських організацій за кордоном, підтримки тісної співпраці з центром – «Соколом-Батьком» у Львові. Виділено його внесок в організаційну працю і створення теоретичних засад українських професійних громадських об'єднань в ЧСР.З'ясовано, що в роки Другої світової війни він працював інженером з будівництва шосейних доріг, оборонних споруд, фабрик в Німеччині, Австрії, Чехії, Словаччині, Прибалтійських державах, СРСР, лише спорадично підтримуючи зв'язки з українськими громадськими організаціями, окремими їх членами. Звернено увагу на арешт та слідство щодо В. Проходи в лютому–вересні 1945 р. та його подальше заслання в м. Таллінн, згодом – в м. Ленінград, а потім – у Комі АРСР у 1945–1954 рр.^UThe dissertation analyzes the military and public activities of the famous Ukrainian military, public figure, lieutenant colonel of the UNR Army, historian Vasyl Khomich Prokhoda in the first half of the twentieth century. Through the prism of military, socio-political processes in Ukraine and emigration. Emphasis is placed on the peculiarities of the formation of his outlook, in particular, it is shown that the basis of expressive national-patriotic consciousness. The main stages of military activity in the ranks of the Russian army before and in the first year of the First World War, the Ukrainian army of the Ukrainian state, the UNR Army of the Army are considered. The contribution of V. Prokhoda to the struggle for statehood and independence during the Ukrainian Revolution (1917 – 1921) was determined. The directions of social activity of V. Passages in the Czechoslovakia during the interwar period of the twentieth century are characterized. The contribution of V. Passages in the formation of social values of the student environment of the Ukrainian Academy of Economics is considered, the circle of his like-minded students and teachers, among whom are the future leaders of national-cultural organizations in emigration, are distinguished. It is noted that being in student non-governmental organizations (“Academic Community” etc.) in the interwar period of the twentieth century he made considerable efforts to protect educational, national, cultural and social rights in the Czechoslovak Republic. The organizational activity of V. Prokhoda on the formation and development of the Ukrainian Sokil movement in Czechoslovakia, the association of Sokil organizations abroad, the support of close cooperation with the headquarters – Sokil-Father in Lviv are analyzed. His contribution to the organizational work and creation of theoretical foundations of Ukrainian professional public associations in the Czechoslovakia are highlighted. It was found out that during the Second World War he worked as an engineer for the construction of highways, defense structures, factories in Germany, Austria, Czech Republic, Slovakia, the Baltic States, the USSR, only sporadically maintaining relations with Ukrainian civic organizations, some. Attention is drawn to the arrest and investigation of V. Prokhoda in February–September 1945 and his subsequent exile in Tallinn, later in Leningrad, and then in the Komi Autonomous Soviet Socialist Republic in 1945–1954.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського