Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (385)Книжкові видання та компакт-диски (250)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=СЛОБОЖАНЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Титар О.В. 
Бароко та народний стиль у формуванні слобожанської ментальності: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / О.В. Титар ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 16 с. — укp.

Здійснено філософський аналіз концепту слобожанської ментальності, формування та проявів феномену слобожанської ідентичності. Проведено порівняльний аналіз теоретичних підходів щодо ментальності. Досліджено дану ментальність через соціокультурні та мистецькі репрезентації в церковному будівництві та філософській думці. Установлено два типи таких репрезентацій у слобожанській ментальності, що характеризуються через уведення поняття стилю, а саме: бароко та народний стиль. Зазначено, що стиль інтерпретується як специфічна структурно-семіотична модель. У аспекті локальної ідентичності та стилю проаналізовано репрезентації слобожанської ментальності у візуальному та вербальних аспектах. Доведено, що гетьмансько-державний стиль (бароко) виступає як динамізуючий фактор національного буття, а народний стиль - як гармонізуючий у просторово-часовій локалізації на Слобожанщині XVII - XVIII ст. Показано, що оскільки опозиція бароко - народний стиль, то він виступає аналогом відомих культурологічних дихотомій на позначення динаміки - стабільності, а слобожанська культура завдяки відкритості, діалогізованості та толерантності свого дискурсу належить до таласократичного типу культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.282.11 + Т52(23=УКР7,4)-75 +
Шифр НБУВ: РА325063

Рубрики:

      
2.

Світлична С.П. 
Виховання ціннісного ставлення до себе у старших дошкільників засобами народної педагогіки Слобожанщини: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.08 / С.П. Світлична ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Проаналізовано філософські, психологічні та педагогічні підходи до проблеми виховання ціннісного ставлення до себе. Розкрито сутність поняття "ціннісне ставлення до себе", визначено його структуру, основні форми прояву й особливості розвитку у дітей старшого дошкільного віку. Розроблено критерії та показники сформованості даної якості. Розкрито можливості застосування засобів народної педагогіки Слобожанщини у вихованні ціннісного ставлення до себе у дітей сташого дошкільного віку. Розроблено особистісно орієнтовану технологію виховання ціннісного ставлення до себе у старших дошкільників засобами народної педагогіки Слобожанщини, експериментально підтверджено її ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411.328 + Ч411,01 + Ч411.334
Шифр НБУВ: РА371554 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Туренко Н.М. 
Внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині (друга половина XIX - початок ХХ століття): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Н.М. Туренко ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто внесок громадських організацій, приватних осіб та асоціацій у розвиток дошкільного виховання на Слобожанщині в даний період. Проаналізовано масив наукових джерел та угруповано напрями пошуків освітянської інтелігенції з обраного історико-педагогічного феномена. Визначено внесок прогресивної інтелігенції другої половини XIX - початку XX ст. у розробку теоретичних засад дошкільного виховання й обгрунтовано його етапи. Узагальнено досвід діяльності громадських організацій, приватних осіб та асоціацій Слобожанщини, яка значно вплинула на розвиток дошкільного виховання у визначених хронологічних межах, виділено та проаналізовано його основні форми та напрями. Висвітлено перспективи творчого використання прогресивних соціально-педагогічних ідей минулого за сучасних умов реформування системи дошкільної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч413(4УКР5)52 + Ч414(4УКР5)3
Шифр НБУВ: РА375648 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Метка Л.О. 
Гончарство Слобожанщини в другій половині XIX - першій половині XX століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Л.О. Метка ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Уперше в українській етнології та керамології проаналізовано архівні та літературні джерела з питань слобожанського гончарства. Досліджено соціально-економічні умови розвитку гончарства в Слобожанщині у другій половині ХІХ - першій половині ХХ ст., з'ясовано причини занепаду гончарних осередків, розглянуто послідовність технологічного процесу гончарного виробництва та пов'язані з ним професійні знання та звичаї гончарів. Охарактеризовано традиційний асортимент гончарних виробів, визначено ареал і форми їх збуту, висвітлено роль і місце в традиційно-побутовій культурі історико-етнографічного району. Досліджено специфіку домашнього побуту слобожанських гончарів, проаналізовано економічний стан гончарських господарств на різних етапах розвитку промислу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР7,4)-410 +
Шифр НБУВ: РА342773

Рубрики:

      
5.

Дерев'янко І.С. 
Еволюція композиційних прийомів формування внутрішнього простору православних храмів Слобожанщини XVII - поч. XXI ст.: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / І.С. Дерев'янко ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено композиційні прийоми формування внутрішнього простору православних храмів Слобожанщини XVII - початок XXI ст. Висвітлено історичні етапи розвитку храмового будівництва. Установлено типологічні, стилістичні й об'ємно просторові особливості побудови церковних інтер'єрів. Здійснено комплексний аналіз морфологічних принципів формування внутрішнього простору церков Слобожанщини. Проведено порівняльний аналіз церков Росії, західної України та Слобожанщини з метою виявлення особливостей, притаманних інтер'єрам останньої. Проведено повне всебічне дослідження церковних інтер'єрів, простежено розвиток іконостасу як основного елементу інтер'єрного обладнання за конструктивним і стилістичним принципом, розроблено його типологію. Виявлено традиційні та новітні підходи щодо проектування й оздоблення інтер'єрів сучасних церков та їх іконостасів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.514 + Щ128.419 + Щ117.166(4УКР-9СЛО) +
Шифр НБУВ: РА348432

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Попова В.Л. 
Естетична підготовка вчителів у діяльності педагогічних курсів Слобожанщини (кінець ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.Л. Попова ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Проаналізовано естетико-педагогічну спадщину видатних освітян кінця ХІХ - початку ХХ ст., науково обгрунтовано етапи становлення та розвитку педагогічних курсів (ПедК) у мережі закладів підготовки педагогічних кадрів Слобожанщини даного періоду. Охарактеризовано напрями професійно-педагогічної підготовки вчителів на ПедК у даному регіоні, а також зміст, форми та методи естетичної підготовки вчителів на курсах як складника професійної підготовки вчительських кадрів. Проаналізовано можливості творчого використання позитивного історико-педагогічного досвіду, набутого на даних ПедК, у діяльності сучасної системи безперервної педагогічної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.513(4УКР5)52 + Ч489.514(4УКР)775 +
Шифр НБУВ: РА328582

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Воропай М.В. 
Етнокультура українців Північно-Східної Слобожанщини в другій половині XX - на початку XXI століть: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / М.В. Воропай ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

На підставі певних джерел і аналізу наукової літератури досліджено етнокультуру українців, які мешкають за межами основного етнічного масиву - на території Курської, Білгородської та Воронізької областей Росії. Увагу приділено етнодемографічним процесам, функціонуванню української мови та проблемі самовизначення українців у XX - на початку XXI ст. Розглянуто форми та методи заселення Північно-Східної Слобожанщини, що сприяє кращому розумінню причин сучасного становища етнокультури місцевих українців. З'ясовано стан збереженості традиційної календарної, весільної та родильно-хрестильної обрядовості українців за умов мешкання на стику державних кордонів двох країн і культур. Проаналізовано причини трансформацій народної обрядовості, зміни або втрати обрядових дій календарних чи сімейних свят.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,4) +
Шифр НБУВ: РА364518

Рубрики:

      
8.

Трубчанінов М. А. 
Забезпечення землеробським реманентом слобідського села у другій половині XIX - на початку XX століття: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / М. А. Трубчанінов ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше на міждисциплінарному рівні досліджено місце, роль і функції землеробського реманенту в соціально-економічному розвитку України, в процесі ринкової трансформації слобідського села. Визначено основні об'єктивні та суб'єктивні фактори, які впливали на забезпечення землеробським реманентом слобідського села, виявлено ступінь, форми та механізми впливу соціально-економічних процесів, які проходили в Україні, на кількісну й якісну динаміку сільськогосподарських знарядь і техніки в селянських і поміщицьких господарствах Слобожанщини. Досліджено еволюцію конструктивних і функціональних особливостей різних видів землеробських знарядь і техніки, проаналізовано діяльність слобожанських хліборобів у галузі функціонального вдосконалення, оптимізації та виробничої адаптації землеробського реманенту. Реконструйовано народну аграрно-виробничу термінологію Слобожанщини, забуті імена селян і поміщиків, конструкторів землеробських знарядь і машин. На підставі вивчення історичного досвіду сформульовано й обгрунтовано рекомендації щодо оптимізації аграрних відносин у сучасній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)5-232
Шифр НБУВ: РА382820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Кухаренко О.О. 
Казки Слобожанщини: від перших фіксацій до публікацій XIX - початку XX ст. (історія та критика текстів): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / О.О. Кухаренко ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено історію збирання та вивчення казкової традиції Слобідської України XIX - початку XX ст. Зроблено спробу систематизувати матеріали, що відображають казкову традицію Слобожанщини, оцінено їх наукову вірогідність і охарактеризовано їх текстологічний статус. У текстологічному аспекті вивчено історію, атрибуцію та проведено критику текстів, що дозволило створити цілісну картину дослідження казкової традиції регіону, висвітлити домінувальні текстологічні й едиційні принципи та динаміку їх змін, оцінити сюжетний склад і тематичний діапазон зібраних текстів, оцінити міру їх наукової вірогідності, а також доповнити й уточнити свідчення покажчиків. Наведено бібліографічний опис відомих тестів записів слобожанських казок та покажчик сюжетних типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-615.1 +
Шифр НБУВ: РА363682

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Ліманська О.В. 
Календарне свято як складова української обрядової культури (на матеріалі Слобожанщини): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 26.00.01 / О.В. Ліманська ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано основні компоненти традиційної календарної обрядовості жителів Слобожанщини - звичаї, обряди, пісні, танці, народні ігри, вивчено історіографію спеціальних літературних джерел. Досліджено еволюцію обрядової культури календарних українських свят даного регіону. Тенденції та закономірності їх формування визначено у тісному зв'язку з історичним розвитком основних атрибутивних елементів святково-обрядової слобожанської традиції. Висвітлено культурно-історичні аспекти трансформації традиційних календарних свят, розкрито роль фольклорно-етнографічних колективів Слобожанщини у їх збереженні та популяризації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ345.1(4УКР-9СЛО) + Т595.241 +
Шифр НБУВ: РА357845

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Мішалов В.Ю. 
Культурно-мистецькі аспекти генези і розвитку виконавства на харківській бандурі: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 26.00.01 / В.Ю. Мішалов ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Уперше в українському мистецтвознавстві проведено системне дслідження харківської бандури, висвітлено феномен цього явища у контексті світової культури. На підставі запропонованих джерельних матеріалів розкрито генезу й особливості розвиту харківського способу гри на бандурі. Досліджено способи гри, репертуар і побут традиційних народних кобзарів Слобожанщини, розвиток феномену сценічного кобзарства та початок бандурництва, створення перших академічних курсів гри на бандурі в Харкові та професійних кобзарських колективів. Висвітлено репресивні заходи, яких зазнала харківська школа гри на бандурі від політичних змін в Україні. Виявлено аспекти творчості представників харківської школи гри на бандурі в українській діаспорі (в Європі, Північній Америці й Австралії) на підставі аналізу рукописів і усних свідчень, взаємовідношень між діячами мистецтва України та діаспори, а також численні спроби відродити та відновити дану школу в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.697-73(4УКР-2ХАР)-2 +
Шифр НБУВ: РА364176

Рубрики:

      
12.

Асаула М. М. 
Лексика "дитячого спілкування" у говірках Центральної Слобожанщини (Харківщини): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / М. М. Асаула ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше на підставі значного обсягу фактичного матеріалу проведено системний аналіз лексики дитячого спілкування центральнослобожанських говірок. Визначено семантичні, фонетичні та словозмінні особливості зафіксованих номінативних одиниць, їх можливу мотивацію. З'ясовано загальні типи номінації в дитячому мовленні, уведено до наукового обігу новий, певним чином систематизований фактичний матеріал. Встановлено, що ТГ "Лексика дитячого спілкування" становить складне структурне ціле, що об'єднує ряд взаємопов'язаних лексико-семантичних підгруп. Основна частина аналізованих номенів входить до складу загальновживаної української лексики або співвідноситься з різними діалектними лексемами, уживаними в материнських говорах на всіх рівнях діалектної мови. Зазначено, що чимало з-поміж них і специфічних, подекуди оказіональних елементів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671
Шифр НБУВ: РА384029 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Сердега Р.Л. 
Лексика традиційного господарювання в говорах Центральної Слобожанщини (Харківщини): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Р.Л. Сердега ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

З використанням значного фактичного матеріалу здійснено лексикологічний опис та виявлено особливості складу лексики традиційного господарювання у центральнослобожанських говорах, а також скартографовано кілька елементів системи лексики традиційного господарювання, охарактеризовано їх просторову поведінку. Розглянуто суфіксальне словотворення сільськогосподарських назв (збірних найменувань на позначення листя та стебел сільськогосподарських культур, сингулятивних назв, найменувань поля та соломи, агентивних номенів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-67 + Ш141.4-34:П + П.в4 +
Шифр НБУВ: РА335378

Рубрики:

      
14.

Вороніна М.С. 
Мешканки міст Харківської губернії: гендерна дискримінація та динаміка змін (1861 - 1917 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.С. Вороніна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено історію мешканок Харківського регіону у період першої хвилі фемінізму на теренах Російської імперії (1861 - 1917 рр.). Висвітлено більшість сфер життя та діяльності жіноцтва усіх соціальних груп Слобожанщини, окрім селянок. З'ясовано рівень гендерної дискримінації жінок владою, яка була презентована лише чоловіками-урядовцями. Висвітлено процеси її подолання, динаміку змін з приводу жіночої освіти усіх ступенів, працевлаштування, соціальної мобільності, соціального захисту материнства й дитинства, правового статусу у родині та суспільстві. Показано особливу роль емансипованої харківської громадськості у розв'язанні багатьох аспектів "жіночого питання" у межах губернії та держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР)52-297 +
Шифр НБУВ: РА334802

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Аксьонова Н.В. 
Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX - початку ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.В. Аксьонова ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше розглянуто українські дитячі ігри у контексті обряду переходу. Проаналізовано глобальні пласти давньої ритуально-міфологічної культури в народних іграх у вигляді численних ремінісценцій. Вперше зроблено спробу виявити ритуально-міфологічне підгрунття ігор у контексті проявів сакральності простору та часу, виділено сюжети та мотиви відповідних персонажів. На підставі визначення гри як міфологічного й обрядового навантаження запропоновано виділити три її переходові стадії - жебракування (сегрегацію), ігрове випробування (лімінальну стадію), одержання виграшу або зміна статусу гравця (агрегацію). Запропоновано розглядати статус гравців як лімінальний. Визначено персонажі, які відіграють медіативну функцію у грі, визначено їх обрядове значення. Розглянуто ініціаційну роль гри у контексті соціалізації й інкультурації у традиційному суспільстві. Запропоновано визначення дитячої гри як своєрідного ігрового "повсякденного обряду переходу".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.240 + Т52(23=УКР)-522 +
Шифр НБУВ: РА348642

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
16.

Смоліна О.О. 
Монастирі Слобідської України другої половини XVII - початку XX століть як історико-культурне явище: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.О. Смоліна ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Уперше проведено комплексне дослідження монастирських ансамблів Слобідської України в контексті розвитку національної культури. Здійснено хронологічну періодизацію розвитку монастирської культури регіону другої половини XVII - XX ст. У контексті соціокультурного розвитку регіону визначено функції монастирів Слобожанщини. Введено до наукового обігу архівні матеріали, на підставі яких виявлено широкий розвиток іконопису та ремесел у жіночих обителях регіону, а також визначено імена майстрів (ченців і світських), які брали участь у створенні культових будівель монастирських ансамблів. Розкрито основоположне значення Афонського статусу в формуванні духовних традицій чоловічих монастирів регіону, а щодо всіх обителей Слобожанщини - визначальну роль традиційного для даної культури поєднання консерватизму як характерної риси релігії та творчості як способу вираження прекрасного. На підставі архівних документів уточнено дані будівництва та атрибуції групи монастирських храмів. Шляхом аналізу символіки планувальних і стилістичних рішень монастирських комплексів регіону виявлено еволюцію художнього образу обителей Слобідської України. Установлено, що у внутрішньому оздобленні монастирських храмів Слобожанщини знаходили відображення ідеї, які панували на будь-якому етапі культурного розвитку суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-644 + Э372.27-644 + Э372.27-644
Шифр НБУВ: РА325598

Рубрики:

      
17.

Каліна К.Є. 
Моральне виховання студентської молоді на Слобожанщині (кінець XIX - початок XX століття): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / К.Є. Каліна ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2008. — 17 с. — укp.

На підставі аналізу науково-педагогічної літератури, нормативних документів, вивчення теоретичних праць системно досліджено й узагальнено питання морального виховання студентської молоді на Слобожанщині в історичному аспекті. Грунтуючись на аналізі науково-педагогічної, історичної літератури й архівних документів виявлено й обгрунтовано етапи становлення та розвитку питань морального виховання студентської молоді: кінець 1870-х - перша половина 1880-х рр. - етап прогресивного розвитку питань морального виховання студентів; друга половина 1880-х - перша половина 1890-х рр. - етап жорсткого контролю з боку держави за здійсненням питань морального виховання студентів; друга половина 1890-х - початок XX ст. - етап удосконалення питань морального виховання студентства. Узагальнено досвід даного виховання молоді. Проаналізовано вплив науково-дослідницької роботи студентів на формування правильних моральних переконань, принципів та ідеалів. Охарактеризовано моральні вимоги до викладачів ВНЗ та проаналізовано їх вплив на формування особистості з високими моральними якостями. Окреслено перспективи творчого використання досвіду морального виховання за сучасних умов вищої школи. До наукового обігу введено маловідомі архівні документи, офіційні матеріали, що стосуються дослідженої проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.352 + Ч483(4УКР)52 +
Шифр НБУВ: РА358802

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Бакай С.Ю. 
Музично-педагогічні ідеї та просвітницька діяльність Г.С.Сковороди на Слобожанщині: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / С.Ю. Бакай ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Проведено цілісний аналіз музично-педагогічних ідей та досвіду практичної музично-просвітницької діяльності Г.С.Сковороди в регіональному аспекті. Висвітлено основні етапи становлення і розвитку музично-педагогічних ідей просвітянина. Встановлено, що на відміну від своїх попередників, Г.С.Сковорода вперше дав визначення мети музично-педагогічного виховання та провідних музично-педагогічних понять: музики як "філософії педагогіки", українського фольклору як "тритисячолітньої печі" та філософії як "всеозброєння" і "найдосконалішої музики". Визначено та обгрунтовано принципи музично-педагогічного виховання особистості в спадщині Г.С.Сковороди, в основу яких покладено розуміння даних понять та їх ролі в духовному формуванні "істинної" гуманної розвиненої особистості. Охарактеризовано основні напрями музично-просвітницької діяльності педагога-наставника на Слобожанщині: музично-педагогічну викладацьку роботу з учнівською молоддю на Переяславщині та Харківщині; національну музично-просвітницьку діяльність серед різних соціальних верств населення; розвиток національної музичної культури українського народу засобами народнопісенної творчості. Встановлено перспективи використання музично-педагогічних ідей та досвіду Г.С.Сковороди за умов розвитку системи національної освіти в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)464-8 Сковорода Г.С. + Щ310 г(4УКР)4д Сковорода Г. +
Шифр НБУВ: РА329195

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Васіна О.В. 
Національний чинник як складова дизайну Харківського регіону першої третини ХХ ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 05.01.03 / О.В. Васіна ; Харк. держ. акад. дизайну і мистецтв. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Вперше системно розглянуто національну складову художньо-промислової сфери Харківського регіону першої третини XX ст. в історичному та культурологічному контексті. Розкрито роль національного чинника у процесі формування дизайну Харківського регіону - потужного осередку вітчизняного дизайну. Наведено нові матеріали щодо особливостей формотворення виробів українського декоративно-ужиткового та промислового мистецтва. Охарактеризовано структурні складники матеріальної культури Слобожанщини, зокрема, розглянуто її семантичний, естетичний і технологічний аспекти. Показано специфіку розвитку загальноєвропейських стилів першої третини XX ст. - модерну й авангарду в контексті формування матеріальної культури України. Визначено шляхи трансляції відповідних складників національного чинника у мистецьке середовище, проектно-художню діяльність та сферу промисловості. Визначено роль національної складової як ідентифікуючої в процесі розвитку дизайну Харківського регіону першої третини XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ129.053(4УКР-4ХАР)61-17 + Ж182 г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344647

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Потапенко С.П. 
Обліково-статистичні джерела з історії козацької старшини Слобідської України (1757 - 1767 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.П. Потапенко ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексний аналіз найважливших обліково-статистичних джерел з історії козацької старшини Слобідської України періоду ліквідації полково-сотенного устрою краю ("Щорічні списки" 1757 - 1764 рр., "Іменні списки" 1765 р., "Відомості про старшинських дітей" 1765 - 1766 рр. і "Відомості про старшин та їх дітей" 1766 - 1767 рр.). Визначено чисельність, структуру, персональний і соціальний склад, вікові й освітні характеристики старшинського середовища Слобожанщини доби реформ 1760-х рр. Досліджено особливості кар'єрного просування нащадків старшинських родів і вихідців із нестаршинських кіл. Розглянуто свідомісні категорії, якими оперували старшини. Укладено найповніший перелік представників слобідського старшинського середовища після ліквідації козацьких полків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)46 + Т3(4УКР52)46-294 +
Шифр НБУВ: РА368265

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського