Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (133)Книжкові видання та компакт-диски (9)
Пошуковий запит: (<.>K=РАДІОЛОКАТОР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Островський Я.П. 
Багатопараметричні алгоритми виявлення зон небезпечної турбулентності в дощі: автореф. дис... канд. техн. наук : 05.12.17 / Я.П. Островський ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Запропоновано нові методи одержання інформації про наявність і ступінь небезпеки турбулентності в зоні дощу з застосуванням доплерівсько-поляриметричного радіолокатора, а також метод оцінювання внеску турбулентності у вимірюваний доплерівський спектр. Запропоновано використання сукупності класичних доплерівських, а також поляриметричних і доплерівсько-поляриметричних параметрів для одночасного аналізу та виявлення турбулентних осередків у зоні дощу. Встановлено зв'язок між наявністю турбулетного руху і спотворенням форми доплерівського спектра. Запропоновано методику оцінювання зон турбулентності шляхом проведення аналізу форми доплерівського спектра без врахування статистичних моментів. Створено автоматизовану систему обробки даних доплерівсько-поляриметричного радіолокатора. Розроблено статистичний алгоритм виявлення турбулентності, що дозволяє розв'язати двохальтернативну задачу виявлення турбулентності. Створено алгоритми класифікації типу опадів і ступеня небезпеки турбулентності на базі нейронних мереж і механізму нечіткої логіки. Створено алгоритм виявлення та класифікації ступеня небезпеки турбулентності на підставі проведення нейромережевого аналізу форми доплерівського спектра. Проведено експериментальне випробування створених алгоритмів на базі нейромережевого аналізу форми доплерівського спектра. Проведено експериментальне випробування створених алгоритмів з використанням даних існуючої доплерівсько-поляриметричної метереологічної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23с141.28 + Д242.147 +
Шифр НБУВ: РА365800

Рубрики:

      
2.

Верховська А.О. 
Вдосконалення взаємодії процесів грохочення та сходу шихти на колошнику для підвищення ефективності роботи доменної печі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.02 / А.О. Верховська ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено підвищення ефективності функціонування доменних печей великого об'єму на підставі оперативного керування відсівом дрібної фракції компонентів шихти за рахунок регулювання товщини їх шару в процесі грохочення у взаємозв'язку зі швидкістю сходу матеріалу на колошнику. Проведено теоретичні й експериментальні дослідження процесів формування порцій шихти та визначення рівня засипу шихти на колошнику показали, що є можливість підвищення ефективності відсіву дрібних фракцій матеріалу за рахунок збільшення часу його насівання. Зазначено, що радарне зондування забезпечує оперативну оцінку зміни рівня засипу в кожен момент часу. Розроблено та введено в промислову експлуатацію на ВАТ "Арселор Міттал Стіл Кривий Ріг" алгоритм обробки сигналів радіолокатора та визначення епюр відносних швидкостей сходу шихти по двох діаметрах колошника. Встановлено взаємозв'язок між прогнозованою висотою шару матеріалу, що транспортується по грохоту, кількістю матеріалу, що залишилася, до набору дози у вагову воронку, прогнозованими часом закінчення дозування матеріалу та часом досягнення шихтовим матеріалом заданого рівня під час його опускання в доменній печі, об'ємною масою матеріалу, що транспортується, а також параметрами та кількістю грохотів, що працюють на одну вагову воронку. Проведено математичне моделювання адаптивної системи керування ефективністю грохочення матеріалу, яка в оперативному режимі оперативно регулює ефективність відсіву некондиційної фракції залежно від зміни швидкості сходу матеріалів наколошнику, що дозволяє забезпечити піч в періоди "тихого ходу" якіснішою до гранулометричного складу сировиною, а також призведе до зменшення технологічного навантаження на агрегати шихтоподачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К323.101 +
Шифр НБУВ: РА369198

Рубрики:

      
Категорія:    
3.

Яцевич С.Є. 
Взаємозв'язок характеристик розсіяного сигналу з параметрами поверхні при багаточастотних методах дистанційного зондування: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / С.Є. Яцевич ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Експериментально досліджено характеристики розсіяного сигналу за умов багаточастотного зондування параметрів грунтів і рослинного покриву. Експерименти проведено за допомогою дистанційних методів у широкому діапазоні частот з борта літака-лабораторії ІЛ-18. Для обробки результатів експериментів використано дані радіолокаторів бічного огляду 3-х см, 23-х см і 180-ти см діапазонів, а також дані скануючого радіометра 8-ми мм діапазону. Використано дані контактних вимірів. Показано переваги багаточастотного радіолокаційного зондування над одноканальними методами для оцінки параметрів грунтів і рослинного покриву. Установлено зв'язки відбитого сигналу з гранулометричним складом грунтів, щільністю та вологістю. Показано можливості багатоканальної ідентифікації агрокультур і визначення ряду їх біометричних параметрів. Наведено результати застосування космічної інформації РБО ШСЗ "Січ-1" для оцінки агрометеорологічної ситуації в осінньо-зимовий період року.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з841.2 + Д23с141.25
Шифр НБУВ: РА315315 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Нгуен Суан Ань 
Визначення рельєфу та оптичних характеристик ділянки поверхні планети за серією її зображень: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Нгуен Суан Ань ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі визначення рельєфу та оптичних (радіооптичних) параметрів ділянки поверхні планети за серією її некогерентних зображень в оптичному або радіодіапазоні. Запропоновано математичну коректну постановку задачі та метод її розв'язку. Показано, що коректний підхід потребує сумісного розгляду чотирьох задач: визначення рельєфу поверхні, її оптичних характеристик, усунення замиття зображень, зумовленого земною атмосферою та недосконалістю зображуючої системи, та суміщення зображень. Запропонований метод розповсюджено на випадок зображень, одержаних за допомогою радіолокатора з синтезованою апертурою. Можливості метода та його ефективність досліджені експериментально на комп'ютерній моделі. Результати наведені у вигляді карт рельєфу, оптичних параметрів та похибок їх визначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В654.041,022

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Марчук В.В. 
Допплерівсько-поляриметрична радіолокаційна система для оцінки турбулентності в опадах: автореф. дис... канд. техн. наук : 05.12.17 / В.В. Марчук ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Розроблено та досліджено доплерівсько-поляриметричну радіолокаційну систему з покращаними можливостями виявлення турбулентності. Проаналізовано методи та засоби одержання метереологічної інформації з застосуванням існуючих засобів дистанційного зондування атмосфери. Обгрунтовано необхідність дослідження та впровадження метереологічних параметрів. Розроблено математичну модель, яка моделює сигнал, відбитий від зони опадів з урахуванням поляризації, орієнтації частин у просторі та впливу турбулентності. Ця модель дозволяє досліджувати доплерівсько-поляриметричні параметри у зоні дощу. Адекватність модельіпідтверджено експериментально. Досліджено новий параметр - спектральну диференціальну відбиваність, характеристикою якої є кут нахилу лінійної частини. Його врахування уможливлює оцінювання інтенсивності турбулентності. Відзначено, що використання цієї характеристики у комплексі з існуючими метереологічними параметрами дозволяє покращити показники вивлення турбулентності. Розроблено доплерівсько-поляриметричну радіолокаційну систему, яка передбачає використання спектральної диференціальної відбиваності як додаткового інформаційного параметра під час визначення інтенсивності турбулентності, а також рекомендації щодо створення вузлів цифрового обробника перспективних радіолокаторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23с141.28 +
Шифр НБУВ: РА365799

Рубрики:

      
6.

Волков В.А. 
Імпульсні генератори для радіолокаторів дистанційного зондування навколишнього середовища: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.01 / В.А. Волков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження імпульсних генераторів на основі магнетронів з холодним катодом і систематизовано досвід їх застосування у складі радіолокаційних систем для дистанційного зондування навколишнього середовища. Запропоновано феноменологічну модель магнетрона, розроблено й апробовано новий підхід щодо апроксимації вольтфарадних характеристик високовольтних польових транзисторів. Результати моделювання використано у процесі конструювання передавачів для двохчастотного бортового локатора бічного огляду і серії доплерівських метеорологічних радіолокаторів. Удосконалено техніку моделювання імпульсних пристроїв, яку застосовано також для покращення параметрів генератора потужних субнаносекундних імпульсів на основі діодів різким відновленням зворотного опору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З95-5-041.71 +
Шифр НБУВ: РА339981

Рубрики:

      
7.

Макаришкін Д.А. 
Покращення характеристик генератора зондуючих імпульсів надширокосмугових мобільних радіолокаторів: автореф. дис...канд. техн. наук : 05.12.13 / Д.А. Макаришкін ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельницький, 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення вихідної потужності, зменшення тривалості фронтів і спадів зондуючих імпульсів, підвищення коефіцієнта корисної дії шляхом застосування суперконденсаторів. Описано метод імпедансної параметризації для визначення електричних параметрів суперконденсаторів, який відрізняється використанням імпедансних спектрів у широкому діапазоні частот для різних зарядних напруг. Охарактеризовано математичну модель генератора зондувальних імпульсів надширокосмугових мобільних радіолокаторів, структурну й електричну схему генератора зондувальних імпульсів надширокосмугових мобільних радіолокаторів із використанням суперконденсаторів, а також апаратне та програмне забезпечення для розв'язання прикладних задач під час дослідження параметрів і характеристик суперконденсаторів для застосування в генераторі зондувальних імпульсів надширокосмугових мобільних радіолокаторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З95-5-01 +
Шифр НБУВ: РА367247

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Веласко Еррера Віктор Мануель 
Синтез оптимальних алгоритмів дистанційних вимірювань електрофізичних параметрів земної поверхні та її підповерхневих шарів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.12 / Віктор Мануель Веласко Еррера ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто питання синтезу оптимальних алгоритмів обробки сигналів радіотеплового випромінювання для високочастотних випромінювань електрофізичних параметрів і статистичних характеристик природних середовищ на базі максимізації умовних функціоналів щільностей ймовірностей радіотеплових сигналів як випадкових процесів. Досліджено граничні похибки цих вимірювань за різних умов проведення аерокосмічних експериментів, які визначаються видами поляризацій радіохвиль, часом доби або сезоном проведення вимірювань, кутами орієнтації антен та ін. Розроблено рекомендації щодо вибору таких умов проведення експериментів, за яких погрішності вимірювань параметрів і статистичних характеристик природних середовищ мінімальні. Запропоновано оригінальний метод та алгоритми формування зображень підповерхневих шарів грунту, вимірювання їх електрофізичних параметрів на базі використання багаточастотних сигналів, які можна застосовувати у стаціонарних системах радіобачення і в рухомих радіолокаторах типу РСА (радарах із синтезованою апертурою) у ході активного дистанційного зондування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23 с141.2
Шифр НБУВ: РА313648 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Земляний О.В. 
Хаотичні автоколивання в широкосмугових генераторах із затримкою та амплітудною нелінійністю: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / О.В. Земляний ; Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова НАН України. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розвинуто методи генерації широкосмугових хаотичних коливань в автоколивальних системах з затриманим зворотнім зв'язком і амплітудною нелінійністю. Експериментально та з використанням числових методів проаналізовано залежність спектрально-кореляційних властивостей хаотичних автоколивань у динамічній системі з нелінійним елементом, що реалізує функції асиметричного трикутного відображення, від величини параметра асиметрії. Зважаючи на необхідність одержання складних сигналів з рівномірним спектром у широкому діапазоні частот, вивчено питання стосовно одержання рівномірної спектральної густини хаотичних автоколивань у системах з затримкою. Запропоновано метод згладжування нерівномірності спектрального складу таких автоколивань на підставі введення амплітудно-залежної затримки. У контексті вивчення автодинного ефекту у генераторі широкосмугових хаотичних коливань радіодіапазону розглянуто задачу оцінювання впливу неузгодженого навантаження на параметри генерації. З використанням результатів дослідження створено задаючі генератори хаотичних коливань для радіолокаторів 3-см і 8-мм діапазонів. Показано можливість створення вимірювальної системи з широкосмуговим хаотичним сигналом, призначеної для зондування ліній передачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З848-041 +
Шифр НБУВ: РА361916

Рубрики:

      
10.

Горобець О. М. 
Наземне метрологічне забезпечення точності аерокосмічних систем дистанційного зондування Землі / О. М. Горобець. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена розвитку методів зовнішнього післястартового калібрування радіолокаторів із синтезованою апертурою антени (РСА). Розглянуті сучасні методи калібрування, виявлено їх недоліки, запропоновано нові підходи та алгоритми.Об'єкт дослідження – радіофізичні методи дистанційного зондування, оброблювані цифрові сигнали у вигляді специфікованих радіолокаційних та інфрачервоних зображень поверхні Землі зі спеціальним калібрувальним приладдям або з антропогенними спорудами, електромагнітні поля і хвилі у відкритій системі транспондера, їх дифракція й інтерференція.Мета дослідження – розвиток методів зовнішнього післястартового калібрування радіолокаторів космічного базування із синтезованою апертурою антени як найважливішої складової забезпечення якості продукції космічного радіолокаційного землеогляду.Методи дослідження: методи прикладної електродинаміки, зокрема метод геометричної теорії дифракції, методи теорії імовірностей і статистичної радіофізики, методи обчислювальної математики та методи експериментальних досліджень. Експериментальне дослідження розроблених антен проведено в безлунній камері з відповідним устаткуванням (НВЧ генератор, панорамний вимірювач КСХН тощо). Теоретичне моделювання цих антен, а також статистичний аналіз даних та алгоритми обробки сигналів виконані у вигляді комп'ютерних програм.Теоретичні і практичні результати та їх новизна. Уперше встановлена залежність ширини відгуку на точковий об'єкт (кількість пікселів) від ширини апертури використовуваного для калібрування РСА відбивача та запропонований новий метод визначення роздільної здатності РСА, що дозволяє використання тригранних кутникових відбивачів різного розміру. Удосконалено математичну модель залежності яскравості зображення відбивача на радіолокаційному зображенні від ефективної площі розсіювання еталонних відбивачів, що розташовані на підстильній поверхні, та розроблено метод визначення передатної функції РСА на основі аналізу більше 100 радіолокаційних зображень відбивачів. Дістав подальший розвиток розв'язок задачі виявлення антропогенних об'єктів на монохромних знімках Землі. Розроблений алгоритм не потребує чіткої специфікації форми або тренувального набору даних. Уперше для розв'язання задачі створення високоефективного "точкового" відбивача для наземних еталонних полігонів запропоновано активний радіолокаційний відповідач-ретранслятор (транспондер) зі слабкоспрямованими приймальною і передавальною антенами та мікрохвильовими підсилювачами з високим коефіцієнтом підсилення. Працездатність транспондера підтверджено в прямому наземно-космічному експерименті з РСА космічного апарата «TerraSar-X».Отримані результати та розроблені методи випробувані та впроваджені в практику при зовнішньому калібруванні РСА космічних апаратів «Кондор-Э» та «Terrasar-X» в період експериментальних випробувань підсупутникового калібрувального полігону «Скрипалі» НКАУ в 2012–2016 рр.^UThe thesis is devoted to the improving of methods of a synthetic aperture radar (SAR) vicarious calibration. Modern methods of the calibration are considered, their disadvantages are revealed, new approaches and algorithms are proposed as well.Research objects: radiophysical methods of a remote sensing, specified radar and infrared images of the Earth with shown special calibration devices or buildings which should be processed as digital signals, electromagnetic fields and waves in an external transponder system as well as their diffraction and interference.The purpose of the research is the development of vicarious calibration methods for space-based synthetic aperture radars as the most important component of quality assurance of Earth observation from space radars.Research Methods: applied electrodynamics methods, including geometric diffraction theory, probability theory and statistical radiophysics methods, computational mathematics, and experimental research methods as well. The experimental study of developed antennas has been carried out in an anechoic chamber with the appropriate equipment (microwave generator, VSWR meter, etc.). The theoretical modeling of these antennas, as well as statistical data analysis and signal processing algorithms have been performed as computer programs.Theoretical and practical results and their novelty. It is established for the first time the correlation between the point-target response width (number of pixels) with the reflector aperture dimensions, which is used to calibration. The advanced method for determining a SAR resolution which allows to use triangle corner reflectors of various sizes has been proposed as well. The mathematical model of the SAR output signal dependence versus the Radar Cross-section of reference reflectors, which are located on the scanned surface, is improved. The appropriate method for detailed evaluation of the transfer function and sensitivity of the SAR, which is based on more than hundred radar images of corner reflectors is developed as well. It is got Further development of building extraction task from grayscale images of an Earth surface. The algorithm doesn't need to specify the typical object shape precisely and does not require a training dataset at all. It is proposed for the first time, the transponder with low-directional receiving and transmitting antennas and high gain microwave amplifiers as the high-performance point-target (reflector) for the ground test-site. The performance of the given transponder has been confirmed through the vicarious calibration campaign with the «TerraSar-X» spacecraft SAR.The obtained results and developed methods have been tested and put into practice during the vicarious calibration campaign of the "Condor-E" and "TerraSAR-X" space-born SARs. It has been done during the experimental testing and adoption stage of the calibration test site "Skripali" which has been supervised by the National Space Agency of Ukraine (NSAU) in 2012–2016.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Огурцова Т. М. 
Металеві рамки з феритовим стрижнем як приймальні антени надширокосмугових імпульсних електромагнітних полів / Т. М. Огурцова. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: електромагнітні процеси, що виникають при дифракції надширокосмугових (НШС) імпульсних електромагнітних полів на магнітодіелектричних стрижнях і стрижнях з електропровідними рамками на них. Мета роботи: виявлення та дослідження фізичних закономірностей процесу взаємодії імпульсного електромагнітного поля нано- та субнаносекундного діапазонів тривалості з феритовими стрижнями та використання цих закономірностей для побудови малогабаритних приймальних антен для чутливого неспотвореного приймання електромагнітних імпульсів. Методи дослідження: метод Фур'є; метод інтегрального перетворення Фур'є; метод скінченних різниць у часовій області (FDTD); метод прямих вимірювань електричних параметрів сигналів. Теоретичні та практичні результати, новизна: за результатами чисельного моделювання задач дифракції імпульсних електромагнітних полів на феритовому стрижні досліджено амплітудно-часові залежності імпульсів на виході приймальної феритової антени; досліджено умови чутливого неспотвореного приймання імпульсів електромагнітного поля багатоелементними феритовими антенами; визначено критерії чутливого неспотвореного приймання феритовою антеною НШС сигналів у вигляді найбільш поширених функцій; запропоновано спосіб вимірювання частотної залежності магнітної проникності феритових стрижнів; розвинуто для феритових антен методику підвищення чутливості неспотвореного приймання НШС імпульсів шляхом підсумовування сигналів, які прийнято кількома рамками; використання у феритовій антені кількох рамок приводить до зменшення часу наростання перехідної характеристики антени. Ступінь упровадження: досліджені закономірності можуть бути використані при створенні феритових НШС імпульсних антен. Сфера використання: для конструювання НШС радіолокаторів різного призначення, для дослідників і розробників радіолокаційної апаратури цього класу.^UThe object of the study is electromagnetic processes that occur during the diffraction of ultra-wideband (UWB) pulsed electromagnetic fields at magnetodielectric rods and rods with electrically conductive loops on them. Objective is to identify and study the physical regularities of the interaction of the pulsed electromagnetic field of nano- and subnanosecond duration with ferrite rods and use these regularities to design small receiving antennas for sensitive undistorted reception of electromagnetic pulses. The Fourier method, Fourier integral transformation method, finite time domain difference (FDTD) method, method of direct measurements of electrical parameters of signals are used in the work. Theoretical and practical results, scientific novelty: according to the results of numerical modeling of the problems of diffraction of pulsed electromagnetic fields on a ferrite rod, the amplitude-time dependences of the pulses at the output of the receiving ferrite antenna are investigated; the conditions of sensitive undistorted reception of electromagnetic field pulses by multi-element ferrite antennas are investigated; the criteria of sensitive undistorted reception of signals by the ferrite antenna of the UWB signals in the form of the most common functions are determined; a method for measuring the frequency dependence of the magnetic permeability of ferrite rods is proposed; a method of increasing the sensitivity of undistorted reception of UWB pulses by summing the signals received by several loops is extended for ferrite antennas; the use of several loops at a ferrite antenna reduces the rise time of the transient characteristics of the antenna. Degree of implementation: the studied regularities can be used to create UWB ferrite pulsed receiving antennas. Scope of application is for the design of UWB radars of various applications, for researchers and developers of radar equipment of such class.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Рубан В. П. 
Адаптоване стробоскопічне перетворення відеоімпульсних сигналів у радіолокаційних системах / В. П. Рубан. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: стробоскопічне перетворення електричних імпульсів нано- та субнаносекундної тривалості. Мета: виявлення фізичних закономірностей процесу стробоскопічного перетворення електричних імпульсів нано- та субнаносекундного діапазонів тривалості й використання цих закономірностей для зниження загального рівня шумів, приведених до входу приймальної системи, і розширення динамічного діапазону НШС імпульсних радіолокаційних систем. Методи: математичне моделювання і розрахунки процесів перетворення імпульсних сигналів та експериментальні методи верифікації теоретично отриманих закономірностей. Теоретичні і практичні результати, наукова новизна: досліджено вплив тривалості вибірки, аналогового накопичення, нестабільності синхронізації (джитера) на перехідну характеристику (смугу робочих частот), шумові характеристики, коефіцієнт передачі стробоскопічного перетворювача з неповним зарядом накопичувальної ємності; виявлено, що керована зміна тривалості вибірки і, як наслідок, управління шириною робочої смуги частот стробоскопічного приймача відеоімпульсного радіолокатора, дозволяє змінювати динамічний діапазон приймача, підвищуючи його чутливість і оптимізуючи комплекс параметрів усього радіолокатора, пов'язаних із його роздільною здатністю; вперше запропоновано метод стробоскопічного перетворення зі змінюваною тривалістю вибірки, що дозволило розширити динамічний діапазон стробоскопічного приймача; отримав подальший розвиток метод аналогового накопичення для приймачів стробоскопічного типу; удосконалено метод визначення нестабільності синхронізації за амплітудними помилками для стробоскопічних перетворювачів, що працюють в режимі з неповним зарядом накопичувальної ємності; запропоновано та апробовано в георадіолокаційній системі метод адаптації параметрів стробоскопічного перетворення, що підвищило ймовірності виявлення підповерхневих об'єктів з близькими до середовища електрофізичними параметрами, а також дозволило за результатами зондування відновити просторовий розподіл діелектричної проникності та провідності середовища і визначити товщину шарів дорожнього одягу з високою точністю. Практичне значення: розроблені методи адаптованого стробоскопічного перетворення розширюють динамічний діапазон стробоскопічних приймачів і, тим самим, сприяють підвищенню точності результатів НШС імпульсних радіолокаційних вимірювань. Сфера використання: для конструювання НШС імпульсних радіолокаторів різного призначення, для дослідників і розробників радіолокаційної апаратури цього класу.^UObject of the study: a stroboscopic conversion of electrical pulses of nano- and subnanosecond duration. Objective: to identify the physical laws of the process of stroboscopic conversion of electric pulses of nano- and subnanosecond duration ranges and use this knowledge to reduce the total noise level at the input of the receiving system expand the dynamic range of UWB impulse radar systems. Methods: both mathematical simulations with calculations of pulse signal conversion processes and experimental methods of verifying theoretically obtained regularities are used in work. Theoretical and practical results, scientific novelty: the influence of sample width, analog accumulation, synchronization instability (jitter) on the transient response (operating frequency band), noise characteristics, the transmission coefficient of a stroboscopic converter with an incomplete charge of the storage capacitance is studied; it is founded that a controlled change in the sampling width and, thus, control of the working bandwidth of the stroboscopic ground penetrating radar (GPR) receiver allows changing the dynamic range of the radar receiver, increasing its sensitivity and optimizing the set of parameters of the entire GPR related to its resolution; for the first time, the method of stroboscopic conversion with variable sample width has been proposed that allowed expanding the dynamic range of the stroboscopic receiver; the method of analog accumulation for stroboscopic receivers was further developed; the method of determining the instability of synchronization by amplitude errors, based on the analysis of errors of the converted signal, is improved; the method for adapting stroboscopic conversion parameters in a GPR system is proposed and tested that increased the detecting probability of subsurface objects with electrophysical parameters close to the environment and allowed restoring the spatial distribution of permittivity and conductivity of the medium by probing and, also, allowed determining the thickness of pavement layers with high accuracy. Practical significance: the developed methods of adaptable stroboscopic conversion expand the dynamic range of stroboscopic receivers and, thus, increase the accuracy of UWB impulse radar measurements. Scope of application: designing UWB impulse radar for various purposes for researchers and developers of this class radar equipment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Рачков Д. С. 
Уніфіковані системи міжперіодної обробки та оцінювання параметрів сигналів доплерівських метеорадіолокаторів із довільними законами зондування / Д. С. Рачков. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – процес первинної міжперіодної обробки сигналів доплерівських метеорадіолокаторів із довільними законами зондування. Мета роботи – підвищити точність оцінювання базових параметрів метеорологічних утворень у різних сигнально-завадових умовах і знизити обчислювальну складність практичної реалізації систем первинної міжперіодної обробки сигналів доплерівських метеорадіолокаторів. Предмет дослідження – методи первинної міжперіодної обробки сигналів доплерівських метеорадіолокаторів та оцінювання енергетичних і доплерівських параметрів метеорологічних утворень на фоні власного шуму каналів приймання і завадних відбиттів. Методи – статистичної радіотехніки, теорії радіолокації, теорії ймовірностей, математичної статистики, лінійної алгебри, теорії матриць, інтегрального та диференційного числення, математичного моделювання, напівнатурного експерименту. Результати – нова модифікація відомого методу парних імпульсів для доплерівських метеорадіолокаторів із вобульованими інтервалами зондування, яка дозволяє підвищити точність оцінки швидкості метеоутворень до ±0.2 м/с та розширити діапазон однозначного оцінювання радіальної швидкості відбиттів від метеоутворень до ±60 м/с; метод оцінювання ширини спектру швидкостей метеоутворень, в якому на відміну від відомих вона оцінюється не за двома коефіцієнтами кореляції, а за одним середнім за пачкою коефіцієнтом кореляції Берга відбиттів, що дозволяє спростити процедуру оцінювання та підвищити її точність у середньому удвічі; методи заглушення відбиттів від предметів місцевості та повітряних об'єктів, що дозволяють забезпечити необхідну точність оцінювання параметрів метеоутворень в умовах завад; вперше для доплерівських метеорадіолокаторів із довільними законами зондування синтезовано уніфіковану систему заглушення завад і вимірювання параметрів метеоутворень на єдиній структурно-алгоритмічній основі решітчастих фільтрів, в якій спільні операції міжперіодної обробки виконуються лише один раз і знижуються обчислювальні затрати. Впровадження – Державне підприємство Науково-дослідний інститут радіолокаційних систем «Квант-Радіолокація» (м. Київ), Казенне підприємство «Науково-виробничий комплекс «Іскра» (м. Запоріжжя). Галузь використання – доплерівські метеорологічні радіолокатори.^UObject of investigation – the process of primary interperiod signal processing in Doppler weather radars with arbitrary sounding principles. Goal of the dissertation – to raise the accuracy of basic meteorological formations' parameters estimation in different signal-and-clutter conditions as well as to reduce the computational complexity of practical implementation of systems for primary interperiod processing of Doppler weather radar signals. Subject of investigation – the methods for primary interperiod processing of Doppler weather radar signals and the methods for estimation of meteorological formations' energy and Doppler parameters in a background of internal noise of Doppler weather radar receiving channels as well as clutter reflections. Methods – statistical radio engineering, radiolocation theory, probability theory, mathematical statistics, linear algebra, matrix theory, integral and differential calculus, mathematical modeling, scaled-down experiment. Results – a new modification of the well-known pulse-pair method for Doppler weather radars with staggered sounding intervals, which enables to raise to ±0.2 m/s the accuracy of meteorological formations' velocity estimation and enlarge to ±60 m/s a diapason of meteorological formations' radial velocity unambiguous estimation; a method for meteorological formations' spectrum width estimation, which, in contrast to the known methods, employs not two correlation coefficients, but a single Burg's correlation coefficient averaged over a batch of reflections, which enables to simplify the estimation procedure and to double on average its accuracy; methods for suppression of reflections from ground objects and aerial objects, which enable to achieve a necessary accuracy of meteorological formations' parameters estimation in clutter conditions; for the first time, for the Doppler weather radars with arbitrary intervals of sounding, it was synthesized a unified system for clutter suppression and meteorological formations' parameters estimation on a common structural and algorithmic basis of the lattice filters, where all common processing operations are performed only once and associated computational costs are reduced. Implementation – State Enterprise Scientific Research Institute of Radar Systems “Kvant-Radiolokatsiia” (Kyiv), State Enterprise “Scientific and Production Complex “ISKRA” (Zaporizhzhia). Application – Doppler weather radars.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського