Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (12)Реферативна база даних (137)Книжкові видання та компакт-диски (92)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОРОХ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Момот А.І. 
Вплив самоузгодженого заряджання порошинок на електродинамічні процеси у запорошеній плазмі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / А.І. Момот ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив ефектів, зумовлених самоузгодженим заряджанням порошинок, на колективні явища у плазмі. Значну увагу приділено проблемі екранування макрочастинки, що заряджається плазмовими струмами. Вивчено вплив таких процесів на поздовжні хвилі у запорошеній плазмі. Запропоновано модель точкового стоку для опису зарядки порошинки. Аналітично розраховано ефективний потенціал і розподіли плазмових частинок навколо порошинки у випадку слабоіонізованої плази з джерелами іонізації та електронно-іонної рекомбінації, так і плазми без зіткнень. Вірогідність моделі доводить, що знайдені формули з високою точністю апроксимують раніше відомі числові розв'язки. На базі запропонованої моделі досліджено динамічне екранування порошинки, яка рухається з постійною швидкістю та показано, що порошинка може прискорюватись індукованим нею полем. Вивчено екранування порошинки у напівобмеженій плазмі та встановлено, що ефективний потенціал порошинки принципово відрізняється від потенціалу пробного точкового заряду. Зроблено узагальнення самоузгодженої лінійної кінетичної енергії запорошеної плазми для випадку присутності сферичних порошинок різного радіуса. Одержано вираз для діелектричної проникності. Проведено детальне числове дослідження дисперсійного рівняння. Показано, що присутність пороху у плазмі може суттєвою мірою впливати на дисперсію та затухання іонно-звукових коливань, з'ясовано основні механізми цього впливу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.24,022 +
Шифр НБУВ: РА350021

Рубрики:

      
2.

Семко О.М. 
Імпульсні і хвильові рухи рідини з рухомими границями: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.02.05 / О.М. Семко ; НАН України. Ін-т гідромеханіки. — К., 2006. — 36 с. — укp.

Проведено теоретичне та експериментальне дослідження імпульсних і хвильових рухів ідеальної стислової рідини з рухомими межами та кавітацією. Розроблено математичні моделі ряду гідроімпульсних установок і технологічних процесів. Сформульовано критерії практичної придатності різних моделей. Удосконалено й адаптовано надійні та ефективні числові методи для розрахунку нестаціонарних течій рідини з кавітацією. На модельних і прикладних задачах досліджено дві моделі кавітації: з постійним тиском і постійною швидкістю звуку. Запропоновано спрощену модель кавітації з постійними тиском і постійною густиною. Розв'язано ряд прикладних задач руху рідини з кавітацією. Показано істотний вплив кавітації на параметри течії. Теоретично та експериментально досліджено внутрішню балістику імпульсного водомета (ІВ) та гідрогармати (ГГ) з пороховим приводом. Наведено оцінку впливу різних факторів на параметри установок. Здійснено експериментальні виміри тиску усередині установки, а також імпульсу струменя та швидкості головки. Показано адекватність розроблених математичинй моделей реальним процесам та підтверджено достовірність результатів розрахунків. Розраховано та спроектовано дослідний зразок гідрогармати підвищеної потужності зі змінним робочим органом. Показано, що існуючі теорії є окремими випадками загальної теорії за визначених граничних умов. Запропоновано метод слабко стислової рідини для дослідження впливу її стисливості на параметри ГГ та ІВ. Одержано кількісні оцінки впливу в'язкості та двовимірності течії на параметри ГГ та ІВ. Проведено числове дослідження поширення та взаємодії імпульсних затоплених струменів рідини. Показано можливість ефективного використання імпульсних струменів під водою. Розглянуто динаміку циліндричної та сферичної порожнини та перевипромінювання оболонок у разі використання підводного електричного розряду за різних умов. Вирішено ряд прикладних задач відповідно до різних технологічних процесів на основі електрогідравлічного ефекту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В253.330.720.364,022 +
Шифр НБУВ: РА343299

Рубрики:

      
3.

Пороховська Н.В. 
Мембранозалежні процеси в тканині міокарда морських свинок за умов гострої гіперімунокомплексної патології: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Н.В. Пороховська ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Т., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено морфофункціональний стан мембран кардіоміоцитів за умов гострої сироваткової хвороби. Доведено, що пусковим механізмом пошкодження клітинних мембран кардіоміоцитів є надмірна кількість циркулюючих імунних комплексів середніх і малих розмірів, яка обумовлює активування системи комплементу та надмірне пероксидне окиснення ліпідів за недостатньої активності системи антиоксидантного захисту. Виявлено, що за даних умов виникають порушення структури клітинних і внутрішньоклітинних мембран кардіоміоцитів, що обумовлює зміни процесів метаболізму й енергопостачання. Доведено, що використання тіотріазоліну та корвітину значно зменшує структурні та метаболічні зміни у клітинах міокарда. Встановлено, що імуномодулювальна, антиоксидантна та мембанопротекторна дія даних препаратів, а також їх здатність індукувати антиоксидантний захист, сприяють формуванню захисного механізму мембрани коардіоміоцитів від пошкодження та забезпечують нормальний стан їх функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.2-29 + Р410.13-3 + Е60*669.43 +
Шифр НБУВ: РА358721

Рубрики:

      
4.

Порохня В.М. 
Методи моделювання аналітичних систем економічних об'єктів: Автореф. дис. д-ра екон. наук: 08.03.02 / В.М. Порохня ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 32 с.: рис. — укp.

Розроблено концепцію моделювання стратегічної та тактичної діяльності підприємства, економічні показники якої використовуються під час моделювання діяльності підприємства в напрямку поетапного переходу до ідеального тактичного або стратегічного балансу з застосуванням методів і моделей пошуку та прийняття оптимальних рішень, що забезпечує зростання фінансових показників стану економічного об'єкта в напрямку ідеального або галузевого прототипу. Створено методологічні основи побудови матриці фінансових потоків операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, корпорації з врахуванням ступеня ризику стосовно альтернатив подальшого їх розвитку та прийняття рішень вибору найкращого консолідованого фінансового потоку, направленого на підвищення їх капіталу. Запропоновано концепцію побудови та впровадження інтегрованої аналітичної інформаційної системи з діючим інструментом прийняття ефективних рішень у процесі розробки фінансової інтегрованої стратегії компанії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-210.301 +
Шифр НБУВ: РА328023

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
5.

Щербань В.В. 
Підвищення ефективності руйнування гірських порід конверсійними вибуховими матеріалами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.11 / В.В. Щербань ; Нац. НДІ охорони праці (ННДІОП). — К., 2004. — 21 с. — укp.

За результатами аналітичних досліджень установлено, що підвищення ефективності застосування конверсійних вибухових матеріалів (ВМ) досягається на базі створення умов, які підвищують протікання процесу детонації у свердловинному заряді за механізмом гарячих точок. Оцінено вплив ударного імпульсу, сформульованого конверсійним ВМ, на процес руйнування гірської блокової породи у зоні відкольних руйнувань. Для великоблочних масивів максимальна ефективність досягається застосуванням композицій з баліститних порохів і бризантних ВР з вмістом бризантної ВР у межах 30 - 35 % або монолітних зарядів з баліститного твердого ракетного палива. Запропоновано зниження чутливості конверсійних ВМ до механічних дій внаслідок використання поверхневої флегматизації водою та водомасляними складами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И133-3 +
Шифр НБУВ: РА339816

Рубрики:

      
6.

Русанова О.О. 
Пружно-пластичні деформації корпусу гідроімпульсних приладів з урахуванням хвильових процесів динамічного навантаження: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.09 / О.О. Русанова ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2007. — 19 с. — укp.

Наведено рішення актуальних задач теорії пружності та гідродинаміки стосовно до гідроімпульсних конструкцій. Обгрунтовано математичну модель і розроблено методики розрахунку на міцність гідроімпульсних пристроїв з урахуванням динамічних навантажень, пружно-пластичних деформацій та нестаціонарної кавітації. Розроблено алгоритми та програми, проведено комп'ютерне моделювання. Для розрахунку нестаціонарних рухів рідини з кавітацією і пружно-пластичних деформацій корпусу гідропристрою адаптовано числовий метод зі штучною в'язкістю. Розраховано параметри течії рідини, що супроводжується нестаціонарною хвильовою кавітацією. Показано, що у разі знехтування кавітації якійсно й кількісно змінюються параметри течії. Вперше в нестаціонарній постановці розраховано напружено-деформований стан корпусу експериментального зразка порохової гідрогармати з урахуванням динаміки процесу, реальної геометрії пристрою та кавітації рідини. Дану задачу вирішено комплексно на базі спільного розрахунку пружно-пластичних деформацій корпусу та руху ідеальної стисливої рідини. Результати дослідження реалізовано у вигляді робочої методики розрахунку параметрів гідрогармат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К447.3-02 + К448.1-02 +
Шифр НБУВ: РА350486

Рубрики:

      
7.

Комаровська-Порохнявець О.З. 
Синтез, структура та біологічна активність сульфо- та амінокислотних похідних 1,4-нафтохінону: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / О.З. Комаровська-Порохнявець ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Установлено синтетичні шляхи одержання амінокислотних, сульфоамінокислотних і тіосульфокислотних похідних 1,4-нафтохінону. Визначено закономірності, притаманні залежності біологічної активності (протиішемічної, антигіпотоксичної, гострої токсичності, антимікробної, рістрегулювальної) від будови досліджених сполук на підставі експериментального та комп'ютерного скринінгу. Розроблено методики одержання 2-N-R-аміно-3-хлор-1,4-нафтохінонів на базі реакції нуклеофільного заміщення атома хлору в 2,3-дихлор-1,4-нафтохіноні. Вивчено будову та виконано квантово-хімічні розрахунки деяких амінокислотних похідних 1,4-нафтохінону. Запропоновано шляхи можливого практичного використання синтезованих біологічно активних сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г252.551.2 +
Шифр НБУВ: РА356074

Рубрики:

      
8.

Порох Д. О. 
Соціально-педагогічні умови адаптації іноземних студентів до навчання у вищих медичних навчальних закладах України: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / Д. О. Порох ; ДЗ "Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка". — Луганськ, 2011. — 20 с.: табл. — укp.

Проаналізовано наукову літературу з проблеми адаптації іноземних студентів до навчання у медичних ВНЗ України, розкрито сутність, структуру, критерії та рівні адаптації іноземних студентів до навчання у медичних ВНЗ України. Виявлено, обгрунтовано й апробовано соціально-педагогічні умови, що сприяють успішності цієї адаптації: реалізація у навчально-виховному процесі особистісно орієнтованих технологій навчання як адаптаційних засобів, організація психолого-педагогічного супроводу адаптації іноземних студентів, створення полікультурного освітнього простору як особливого соціально-педагогічного середовища, спрямованого на організацію міжкультурного діалогу, формування толерантних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + Ч484(4УКР)48 + Р11(4УКР)028.6
Шифр НБУВ: РА384783 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Павленко В.М. 
Удосконалювання конструктивних параметрів і технічних характеристик енергетичних вузлів прес-гармат для гідродинамічного штампування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.05 / В.М. Павленко ; Донбас. держ. машинобуд. акад. — Краматорськ, 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено математичну модель енергетичного вузла пресгармати для гідродинамічного штампування, яка описує процеси горіння пороху, розширення продуктів згоряння, витікання порохових газів через проміжок, а також розгону снаряда, радіаційно-конвективного теплообміну продуктів згоряння зі стволом і снарядом, розповсюдження тепла в стволі, а також виникнення нестаціонарного напружено-деформованого стану (НДС) ствола від дії температури й тиску порохових газів, тобто, модель, яка робить можливим перехід від натурного експерименту до математичного моделювання. Встановлено закономірності взаємного впливу основних параметрів енергетичного вузла: маси набою та тиску форсування, калібру й довжини ствола, маси та швидкості снаряда, тиску й температури газів, енергетичних втрат і коефіцієнта корисної дії. На підставі результатів досліджень доведено, що у разі розрахунку НДС ствола, який обумовлено дією перемінних за часом та у просторі тисків і температур, немає необхідності враховувати термопружні напруження за умов одиничного пострілу й у разі серійної роботи прес-гармати. Обгрунтовано практичну методику розрахунку на міцність енергетичних вузлів технологічного обладнання з урахуванням комплексу складних термомеханічних процесів з метою одержання раціональних параметрів і надано рекомендації щодо удосконалення конструктивних показників і технічних характеристик енергетичних вузлів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К623.300.7-5-02 + К623.300.7-1 +
Шифр НБУВ: РА321676

Рубрики:

      
10.

Порох А.М. 
Українсько-російське економічне співробітництво в контексті реалізації національних інтересів: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / А.М. Порох ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено співробітництво України та Російської Федерації в економічній сфері у контексті реалізації їх національних економічних інтересів. Науково обгрунтовано механізм ефективної взаємодії двох країн за умов поглиблення інтеграційних процесів на субрегіональному та європейському рівнях. Значну увагу приділено теоретичним і методологічним питанням дослідження національних інтересів. Висвітлено їх суть, еволюцію, структуру та диспозиції у глобальній системі економічних інтересів. На підставі дослідження характеру та структурних особливостей національних економічних інтересів України у сфері міжнародної економічної діяльності визначено механізм їх реалізації у відносинах з Росією. Обгрунтовано суть та основні положення сучасної концепції економічного партнерства України та Росії за умов формування Єдиного економічного простору (ЄЕП). Визначено національні економічні інтереси України та Росії у двосторонньому співробітництві, сферу їх зіткнення, наявні та потенційні розбіжності реалізації. Запропоновано сучасні ефективні механізми міждержавної співпраці в зовнішньоторговельній, інвестиційно-виробничій, інноваційній та енергетичній сферах, а також у галузі спільного використання трудових ресурсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)89 + У9(4РОС)89 +
Шифр НБУВ: РА336994

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Слюзар З. Л. 
Ефективність алерген-специфічної імунотерапії бронхіальної астми у дітей шкільного віку, сенсибілізованих до кліщів домашнього пороху / З. Л. Слюзар. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Гуділін Р. І. 
Розробка конструктивно-технологічних рішень з ремонту та відновлення каналізаційних колекторів із використанням клінкерної цегли / Р. І. Гуділін. — Б.м., 2021 — укp.

Розробка конструктивно-технологічних рішень з ремонту та відновлення каналізаційних колекторів із використанням клінкерної цегли – кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 192 - «Будівництво та цивільна інженерія» – Харківський національний університет будівництва та архітектури, Міністерства освіти і науки України, Харків, 2021.Зважаючи на те, що значна частина мереж водовідведення проходить через території де відсутні транспортні артерії, через сільськогосподарські угіддя і має незначну глибину залягання, а також те що, як правило, їх лоткова частина знаходиться у стані придатному для подальшої експлуатації, доцільним є виконання ремонтно-відновлювальних робіт на них відкритим способом.Виходячи з того що лоткова частина колекторів збережена, у дисертаційній роботі закладено ідею відновлення склепінчастої частини шляхом створення конструкції із застосуванням клінкерної цегли, ремонтно-відновлювальні роботи в даному випадку виконуються з допомогою пневматичної опалубки.У дисертаційній роботі представлено нове конструктивно-технологічне рішення ремонту та відновлення колекторів. Створення нової склепової частини відбувається в декілька етапів: виконання робіт з відведення стічних вод поза ділянки, яка ремонтується; розробка траншеї; демонтаж конструкцій зруйнованого склепіння; розчищення лоткової частини колектора та ділянок, які до неї прилягають; цегляна кладка в лотковій частині колектора на випадок її незначної руйнації; укладання на дно лоткової частини пневматичної опалубки, замість складного улаштування опалубки із дерев'яних конструкцій; кладка склепінчатої частини з використанням клінкерної цегли; установка зовнішньої інвентарної опалубки для бетонування склепіння поверх кладки; армування поверх склепіння з обов'язковою установкою фіксаторів; бетонування поверх кладки; технологічна перерва для набору міцності кладки та поверхневого шару залізобетону; демонтаж пневматичної та зовнішньої інвентарної опалубок.Теоретична верифікація пропонованих конструктивних рішень по трансформації-реабілітації колекторів виконана шляхом 3D-скінчено елементного моделювання біелемента «складова оболонка колектору-ґрунтовий масив з наперед заданими властивостями». При цьому, оцінка його працездатності протягом апріорі обумовленого життєвого циклу реалізована шляхом використання нового енергетичного критерія граничного стану, що сформований для матеріалів, які по різному чинять опір деформаціям стиску, розтягу та зсуву.Важливим елементом при виконанні запропонованого конструктивно технологічного рішення є використання пневматичної опалубки.Для дослідження матеріалів, з яких планується створити пневматичну опалубку було отримано зразки із підприємств Харківської області, де виготовляється подібна продукція.У дисертаційній роботі проведені експериментальні дослідження метою яких було дослідження зразка цегли на предмет доцільності її використання при ремонтно-відновлювальних роботах на каналізаційних колекторах відкритим способом. Для проведення досліджень виконано аналіз ринку клінкерної цегли України та відібрано 18 зразків, серед яких 11 вітчизняного виробництва та 7 закордонні аналоги.Зразки цегли пройшли випробування на стійкість від дії агресивного середовища, для чого вони перебували протягом 90 діб в біокамері (оглядова шахта каналізаційного тунелю глибокого залягання), в якій концентрація сірководню та інших хімічних сполучень у декілька раз перевищувала гранично допустиму концентрацію, установлену державними нормами. Під час перебування зразків в агресивному середовищі виконувались проміжні заміри концентрації сірководню. Після закінчення випробувань були відібрані зразки цегли, які рекомендовані для подальшого використання при ремонтно відновлювальних роботах на каналізаційних колекторах.У лабораторії кафедри будівельних матеріалів були проведені дослідження по підбору складу розчину для його послідуючого використання при ремонтно відновлювальних роботах.До складу запропонованого розчину крім необхідних складових рекомендовано введення керамзитового пороху, мінеральної добавки та заповнювача в кількості 20% від маси цемента та хімічної активної добавки ХАД 7 в кількості -12% від маси цементу.Для підтвердження доцільності використання відкритого способу ремонту та відновлення каналізаційних колекторів з використанням клінкерної цегли в роботі розглянуто два конструктивно-технологічні варіанти відновлення колектора: з використанням клінкерної цегли та заміни зруйнованих колекторів на нові поліетиленові або склопластикові труби.Економічний розрахунок варіантів відновлення показав, що застосування розробленого конструктивно-технологічного рішення має майже в 4 рази меншу вартість у порівнянні з вартістю робіт при використанні поліетиленових та склопластикових труб.^UDeveloping the structural and technological solutions for repair and restoration of sewer collector using clinker brick.Thesis in support of candidature for the degree of Doctor of Philosophy in specialty "192 - Construction and Civil Engineering" - Kharkiv National University of Civil Engineering and Architecture, Ministry of Education and Science of Ukraine, Kharkiv, 2021.Taking into account that a significant part of them passes through areas where there are not any feeder roads, through agricultural lands and has a small depth, as well as the fact that, as a rule, their flume parts in a condition suitable for further operation, it is efficient to restore them by open cut trenching method.The thesis promotes the idea of restoring the vault part using the remaining flume parts of the collectors for erecting a structure made with the use of clinker bricks, which is connected with the structures of the existing flume. In this process the vault part is constructed by means of a pneumatic shuttering.During work performance the remaining flume parts of the collectors was used where a reinforced ribbed polyethylene pipe was placed. After that, clamps and ready made forms were installed and concrete was poured to build a new vault. At the same time, a significant number of technological operations were performed at a factory. The open cut trenching method for repair and restoration of the sewer involved using pipes lined with slag casting, polyethylene and fiberglass pipes, which are placed in the remaining flume elements which reduces the capacity of the rebuilt collector.Theoretical verification of the proposed design solutions for transformation and rehabilitation of collectors is performed by 3D-finite-element modeling of the bi element called "component shell of the collector - plot of soil with predetermined properties." In this case, the assessment of its performance during the a priori defined life cycle is performed by using a new energy criterion of the limit state, which is formulated for materials that differently resist compression, tension and shear strains.An important part in implementation of the proposed technology is use of pneumatic shuttering.To investigate pneumatic shuttering materials production samples used in Kharkiv region where similar products are manufactured, were selected.The thesis describes experimental research whose purpose was to choose a brick sample in terms of its use for repair and restoration of sewer collectors by the open cut trenching method. For the research, the analysis of the clinker brick market of Ukraine was carried out and 18 samples were selected, including 11 domestic samples and 7 foreign analogues.The resistance of the brick samples to aggressive environment was tested by keeping them for 90 days in a biochamber in the form of an inspection shaft of a deep sewer tunnel where the concentration of hydrogen sulfide and other chemical compounds several times exceeded the maximum concentration allowed by the state regulations.When keeping the samples in the aggressive environment, intermediate values of concentration of the substances were determined.At the end of the tests, brick samples were selected and they were recommended for prospective use for repair and restoration of sewage collectors.At the laboratory of the Department of Building Materials the experiments on proportioning of mortar were conducted for its prospective use for repair and restoration.Besides the core ingredients of the mix of the mortar it was recommended to add expanded clay powder as a mineral additive and aggregate in the amount of 20% by weight of cement and chemically active additive ХАД 7 in the amount of 7 -12% by weight of cement. The cubes made of such mortar were tested in an aggressive environment being kept in one of the inspection shafts where the concentration of hydrogen sulfide was several times higher than the maximum allowable. The tests showed positive results.To confirm efficiency of the open cut trenching method for repair and restoration of sewage collectors using clinker brick, the thesis considers two options for restoration of the collector: using clinker brick and replacement of ruined collectors with new polyethylene or fiberglass pipes.The economic calculation of restoration options showed that the use of clinker brick costs almost 4 times less compared to the cost of work using polyethylene pipes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Порохонько В. Б. 
Електрошлаковий переплав титанових сплавів під дієюзовнішніх поздовжніх магнітних полів. / В. Б. Порохонько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена визначенню закономірностей процесівплавлення, перенесення та кристалізації металу при ЕШП в умовах дії зовнішніх,постійних та імпульсних поздовжніх магнітних полів і розробці технічнихрекомендацій щодо їх застосування при виплавці зливків титанових сплавів.Шляхом фізичного моделювання досліджено особливості плавленнявитратного електроду, характеру формування і відриву крапель електродногометалу та їх рух в шлаковій ванні при ЕШП в умовах дії зовнішніх магнітних полів.Експерименти проводили за різними схемами із застосуванням змінного, постійногоі модульованого струму плавки під дією зовнішнього постійного або імпульсногопоздовжнього магнітного поля.В результаті проведених експериментів встановлено, що під дієюпоздовжнього магнітного поля тороїдальні гідродинамічні течії в шлаковій ваннітрансформуються в горизонтальні обертання навколо її осі, що призводить додеформації вільної поверхні шлакової ванни та поверхні поділу шлакова - металеваванни. Величина деформації вільної поверхні ванни залежить від швидкостіобертання розплаву.Фізичним моделюванням встановлено ряд закономірностей. Зокрема,застосування поздовжнього магнітного поля індукцією 0,2...0,35 Тл призводить дозбільшення частоти відриву крапель електродного металу (на 20…30%), зменшенняїх середньої маси (на 10…50%), збільшення траєкторій їх руху (на 30...160%) ітерміну перебування в шлаковій ванні (з 0,2...0,25 до 0,4...0,8 с ), а також дорозосередження місць попадання крапель на дзеркало рідкої металевої ванни.Основні результати фізичного моделювання були апробовані в умовахнатурного ЕШП титану на модернізованому обладнанні під дією поздовжніхмагнітних полів. Експериментально встановлено, що поздовжнє магнітне полеіндукцією 0,2 Тл призводить до зменшення струму плавки (на величину до 20 %) ізбільшення амплітуди його коливань, без цілеспрямованої зміни інших параметрівпроцесу. У випадку застосування імпульсного поздовжнього магнітного полязменшення струму плавки має циклічний характер, а величина цього падіннязалежить від величини індукції і тривалості імпульсів магнітного поля і може сягатидо 70...80%.За допомогою аналізу осцилограм електричних режимів ЕШП під дієюзовнішнього поздовжнього магнітного поля індукцією 0,2...0,28 Тл встановлено, щочастота відриву крапель електродного металу збільшується на 18...62 %, а швидкістьплавлення електроду - на 3…6 %. При цьому, середній діаметр крапель металузменшується на 5…16%, а їх маса на 13...41%.Експериментально встановлено, що поздовжні магнітні поля при ЕШПпризводять до суттєвого подрібнення макроструктури титанових зливків, приодночасному погіршенні якості формування їх бокової поверхні. Визначенооптимальні величини індукції постійного та імпульсного поздовжнього магнітнихполів, які забезпечують максимальну розорієнтацію та подрібнення макроструктуризливків діаметром 70...140 мм, при мінімальному погіршенні якості їх боковихповерхонь та відсутності внутрішніх дефектів. Встановлено, що для постійногомагнітного поля такий діапазон індукції становить В=0,12…0,22 Тл, а дляімпульсного - В=0,18…0,3 Тл при тривалості імпульсів tімп=0,9…2,5 с, та пауз - tп =6…15 с.Досліджено температурні залежності електропровідності, в'язкості таінтервалу твердіння сольових композицій на основі CaF2. На їх основі розробленосольовий, трикомпонентний флюс для ЕШП титану системи CaF2 - SrCl2 - Na3AlF6.Розроблено технологічні рекомендації щодо обладнання, матеріалів, режимівЕШП зливків титанових сплавів у поздовжніх магнітних полях.Способом ЕШП в поздовжньому магнітному полі отримано зливки титановихсплавів ВТ6, ТС6 та ОТ4. Встановлено, що хімічний склад сплавів повністювідповідає вимогам діючих стандартів. При цьому метал зливків характеризуєтьсявисокою хімічною і фізичною однорідністю. Характеристики міцності досліднихзразків відповідають типовим значенням для даних сплавів, а характеристикипластичності і ударної в'язкості перевищують в середньому на 10...25 %.^UDissertation is devoted to determination of regularities of processes of metalmelting, transferring and crystallization at ESR in conditions of effect of external constantand impulse longitudinal magnetic fields and development of technical recommendationson their application for melting of titanium alloys.The peculiarities of melting of the consumable electrode, the nature of formationand detachment of electrode metal droplets and their movement in the slag pool at ESRunder the conditions of external magnetic fields are investigated by mean of physicalmodeling. The experiments were carried out according to different schemes usingalternating, direct and modulated melting current under the action of an external constantor pulsed longitudinal magnetic field.As a result of these experiments it was found that under the influence of alongitudinal magnetic field torroidal hydrodynamic flows in the slag pool are transformedinto horizontal rotation around its axis, which leads to deformation of the free surface ofthe slag pool and the interface slag-metal pools. The amount of deformation of the poolfree surface depends on the speed of its rotation.By means of the physical modeling a number of laws was established. In particular,use of longitudinal magnetic field induction of 0.2...0.35 Tesla leads to a decrease in thefrequency of detachment of electrode metal (by 20...30%), a decrease in their averageweight (up to 10...50%), an increase in their trajectories of movement (up to 30...160%)and the period of passing through slag pool (from 0,2...0,25 to 0,4... 0,8 s), as well as tothe dispersal of places where they fall on the mirror of the liquid metal pool.The main results of physical modeling were tested in the conditions of real ESR onthe modernized equipment for melting under the action of longitudinal magnetic fields. Itwas experimentally established that the longitudinal magnetic field induction of 0.2 Teslaleads to a decrease in the melting current (by up to 20%) and an increase in the amplitudeof its oscillations, without direct change in other parameters of the process. If an impulsemagnetic field is used, the reduction of the melting current has a cyclic nature, and thevalue of its reduction depends on the induction and the duration of its impulses and can beup to 70...80%.By means of analysis of the electric modes of the ESR under the influence of anexternal longitudinal magnetic field induction of 0,2...0,28 Tesla it was established that thefrequency of the electrode metal droplet detachment increases by 18...62 %, and theelectrode melting rate - by 3...6 %. At the same time, the average diameter of metaldroplets decreases by 5...16%, and their mass by 13...41%.It was been experimentally established that the longitudinal magnetic fields at ESRlead to essential refinement of macrostructure of titanium ingots with simultaneousdeterioration of the quality of their lateral surface. The optimum values of induction ofdirect and impulse longitudinal magnetic fields, which ensure the maximum disorientationand macrostructure refinement of ingots of diameter 70...140 mm with minimaldeterioration in the quality of their surface and the absence of internal defects. It wasfound that for the direct magnetic field such induction range is B=0,12...0,22 Tesla, andfor the pulse one - B=0,18...0,3 Tesla with the duration of pulses timp=0,9...2,5 s, andpauses - tp = 6...15 s.The temperature dependence of electrical conductivity, viscosity and solidificationinterval of salt compositions based on CaF2 was investigated. On their basis the salt, threecomponentflux of CaF2 - SrCl2 - Na3AlF6 system for ESR of titanium was developed.Technological recommendations on equipment, materials, regimes for ESR of ingotsof titanium alloys in longitudinal magnetic fields were developed.The pilot ingots of titanium alloys VT-6, TS6 and OT-4 were obtained by ESRmethod in the external magnetic field. It was found that the chemical composition ofalloys fully meets the requirements of current standards. The ingot metal is characterizedby high chemical and physical homogeneity. The characteristics of the strength of the testsamples correspond to the typical values for these alloys, and the characteristics ofductility and impact elasticity exceed on average by 10...25%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського