Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (161)Книжкові видання та компакт-диски (11)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛІЕДР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Семенова Н.В. 
Векторні задачі дискретної оптимізації: коректність та методи розв'язання: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.05.01 / Н.В. Семенова ; Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України. — К., 2010. — 37 с. — укp.

Розроблено поліедральний підхід до розв'язання векторних задач дискретної оптимізації на різних комбінаторних множинах: перестановок, розміщень, поліперестановок, полірозміщень з лінійними та дробово-лінійними функціями критеріїв. Досліджено точні та наближені декомпозиційні методи знаходження гарантувальних і оптимістичних розв'язків різних класів задач цілочислової оптимізації з опуклими функціями обмежень за умов невизначеності даних, які поєднують пошук оптимальних або наближених розв'язків з вирішенням проблеми знаходження невизначених даних моделі. Встановлено критерії припустимості й оптимальності розв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.112,0 + В173.14,0
Шифр НБУВ: РА372915 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Бурлаєнко Н.А. 
Гетерофазні реакції координаційних сполук міді (I),(II), нікелю (II) з парами води, амоніаку, диетиламіну та гідразину: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Н.А. Бурлаєнко ; НАН України. Ін-т фіз. хімії ім. Л.В.Писаржевського. — К., 2004. — 17 с.: рис., табл. — укp.

З використанням методу п'єзокварцового мікрозважування досліджено гетерофазні реакції саліцилальмоноетаноламінатних комплексів міді(II), нікелю(II) з парами води, аміаком, гідразином та встановлено можливість їх опису моделлю утворення мономолекулярного шару (адсорбції за Ленмюром). Розглянуто вплив природи центрального атому комплексу, будови координаційного поліедру на ефективні константи швидкості гетерофазної взаємодії комплексів з парами води та амоніаком. Доведено, що зв'язування молекули газоподібної речовини з центральним атомом комплексу призводить до його руйнування або утворення надто стійких адуктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.316-27 + Г128.136-27 + Г222.1 +
Шифр НБУВ: РА328603

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Оберемок В. В. 
ДНК-маркери у вивченні взаємовідносин між вірусом ядерного поліедрозу та його хазяїном непарним шовкопрядом: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.06 / В. В. Оберемок ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 22 с. — укp.

Показано, що зовнішнє використання коротких одноланцюгових фрагментів ДНК вірусу обумовлює достовірне підвищення смертності гусениць непарного шовкопряда. Знайдено генетичну відмінність особин непарного шовкопряда, що пов'язана з інтенсивністю розвитку вірусної інфекції. Зазначено, що генетичні маркери стійкості та чутливості особин непарного шовкопряда до вірусного та бактеріального препаратів, що були знайдені за допомогою RAPD-PCR-аналізу й алозимного аналізу, створюють можливість планувати лісозахисні заходи диференційовано залежно від того, які генотипи переважають у популяції - чутливі до вірусного чи чутливі до бактерійного препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е30*444.83 + Е303.3
Шифр НБУВ: РА379342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Односум В.В. 
Мартенситні перетворення в сплавах на основі Ni - Al, легованих B i Re: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / В.В. Односум ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Показано, що основною причиною відсутності пластичності у сплавах NiAl є сильний ковалентний зв'язок між атомами Ni і Al. З'ясовано, що за умов легування NiAl сплавів ренієм має місце подрібнення структури. Установлено, що реній виділяється у міжвіттях дендритів NiAl, що призводить до фрагментації поліедрів під час проходження первинної рекристалізації, але не покращує механічних властивостей. Показано, що легування бором призводить до суттєвого зміцнення сплаву внаслідок утворення зерномежової боридної фази, але не впливає на пластичність. Визначено, що легування ренієм і бором не заважає мартенситному перетворенню, проте зменшує ступінь відновлення форми у порівнянні з бінарними сплавами. Відзначено, що досягнення умов, за яких деформація відбувається за мартенситного механізму, є можливим тільки у разі зменшення впливу сильного ковалентного зв'язку між атомами Ni і Al.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К232.208 + К233.108 +
Шифр НБУВ: РА341070

Рубрики:

      
5.

Остапенко Л.М. 
Нові прийоми підвищення життєздатності і продуктивності шовковичного шовкопряда в процесі розведення: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Л.М. Остапенко ; УААН. Ін-т тваринництва. — Х., 2003. — 17 с. — укp.

Запропоновано новий спосіб відбору високожиттєздатних і продуктивних гусениць-"мурашів" за інтенсивністю їх реакції хемотаксису на ослаблений сигнал - запах листя шовковиці. Зазначено, що дані гусениці виявилися більш життєздатними та продуктивними та мають кращі репродуктивні показники в імаго-самок у порівнянні з відібраними звичайним методом. Вперше доведено можливість і високу ефективність селекції щовковичного шовкопряда за даною ознакою (інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць-"мурашів"). Досліджено, що у результаті добору за даною ознакою інтенсивність реакції хемотаксису зросла у 2,2 рази, що сприяло підвищенню життєздатності та продуктивності шовковичного шовкопряда. Доведено, що дані гусениці мають вищу стійкість до вірусу ядерного поліедрозу, у разі штучного їх зараження, завдяки більшій загальній життєздатності, яка зумовлює підвищення активності факторів імунітету гемолімфи. Розроблено експрес-метод оцінки кормової цінності кандидатів у сорти шовковиці за інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць-"мурашів" на запах листя шовковиці певного сорту та підтверджено високу надійність методу у разі зіставлення його даних із результатами кормовипробувальних вигодівель гусениць. Запропоновано два тест-методи паралельної оцінки гібридів шовкопряда у процесі станційних випробувань - за інтенсивністю реакції хемотаксису гусениць (життєздатністю) та продуктивністю шодо кількісті важких коконів-самок у партії (на 0,2 г і більше, ніж середня вага кокона-самки).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П692-2 +
Шифр НБУВ: РА323548

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Мелешко Р.А. 
Одержання біологічно-активного пролактину людини із використанням бакуловірусної експресійної системи: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.20 / Р.А. Мелешко ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології та генетики. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження експресії рекомбінантного пролактину людини з використанням бакуловірусної експресійної системи (ББС). Розроблено лабораторну методику одержання та очищення біологічно-активного рекомбінантного пролактину людини. Вперше здійснено синтезування рекомбінантного PRL людини в бакуловірусній експресійній системі на основі вірусу ядерного поліедрозу (ВЯП) Malacosoma neustria (Mane). Сконструйовано рекомбінантні бакуловіруси, що забезпечують експресію внутрішньоклітинного та секретованого рекомбінантного пролактину людини у клітинах комах. Визначено умови культивування клітин, інфікування їх вірусом. Встановлено оптимальний післяінфекційний період для збору клітин і середовища з метою досягнення максимальних рівнів експресії пролактину. Розроблено методи очищення біологічно-активного рекомбінантного пролактину людини, що дозволяє одежати дві форми рекомбінантного гормону - внутрішньоклітинну та секретовану у кількостях 60 мг та 10 мг білка відповідно на один літр поживного середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*871 +
Шифр НБУВ: РА337779

Рубрики:

      
7.

Кирилюк В.С. 
Оптимальні рішення в умовах ризику на основі апарата багатозначних відображень: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.01 / В.С. Кирилюк ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2006. — 30 с. — укp.

Розглянуто питання розробки підходів та відповідного математичного апарата для прийняття оптимальних рішень за умов ризику. Введено клас поліедральних когерентних мір ризику, а задачі оптимізації портфеля за співвідношенням зиск - ризик зведено до відповідних задач лінійного програмування, що сприяє підвищенню ефективності обчислень. Досліджено різноманітні задачі оптимізації портфеля, зокрема за невідомих ймовірностей сценаріїв, а також для різних багатокритеріальних постановок. Вивчено проблеми оптимізації паралельно-послідовних систем з відмовами двох типів та їх узагальнення, побудовано ефективні алгоритми пошуку рішень. Удосконалено апарат багатозначних зображень, зокрема побудовано новий дотичний конус для графіків відбражень та одержано нові результати щодо різних властивостей багатозначних відображень. Розвинуто підхід ефективної границі для оцінювання систем за спостереженнями вхід - вихід для випадку двох типів входів і виходів, що дозволяє досліджувати системи з ризиком.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.331 в611.2 +
Шифр НБУВ: РА342472

Рубрики:

      
8.

Гуменна 
Синтез і дослідження поліедральних олігосилсесквіоксан-поліолів та органо- неорганічних композитів на їх основі: автореф. дис. канд. хім. наук: 02.00.06 / Мар'яна Анатоліївна Гуменна ; НАН України; Інститут хімії високомолекулярних сполук. — К., 2009. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л713.41 + Л715.42
Шифр НБУВ: РА365852

Рубрики:

      
9.

Філінчук Я.Є. 
Синтез і стереохімія pi-комплексів Cu(I) з алільними похідними азометинів та тіосемікарбазиду: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Я.Є. Філінчук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 18 с. — укp.

Методом змінно-струмного електрохімічного синтезу одержано кристали 22 нових комплексів купруму(I) з оксимом та азином алілацетону, алільними похідними альдімінів, солей гуанідинію, ізотіуринію й альдімінію, а також з 4-алілтіосемікарбазидом. Проведено їх рентгеноструктурний та кристалохімічний аналіз. Характер пірамідальної деформації оточення центрального атома свідчить про жорсткість координаційних поліедрів, в яких атоми металу більше пристосовуються до свого оточення, ніж реалізують власні стереохімічні вподобання. Напрямленість і конформаційна жорсткість функціональних груп в азометинових лігандах і похідних тіосемікарбазиду вигідно відрізняє їх від лігандів нітрильної чи амінної природи, які у першу чергу задовольняють стереохімічні вимоги металоцентру. Визначено, що особливість поведінки протонованих азометинових лігандів щодо Cu(I) спричинена конформаційною жорсткістю їх N-вмісних фрагментів, які утворюють систему міцних водневих зв'язків.співлігандами. Виявлені особливості можуть бути використано під час розробки лігандів із заданими координаційними властивостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г252.751
Шифр НБУВ: РА320532 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Смола С.С. 
Синтез, будова та спектрально-люмінесцентні властивості гетерополіядерних (f-p) комплексів на основі амінополікарбонових кислот: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / С.С. Смола ; Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського НАН України. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено координаційно-хімічні та спектрально-люмінесцентні властивості гетероядерних комплексів лантанідів з германієм (IV), оловом (IV) і вісмутом (ІІІ) з ді- та поліамінними комплексонами, а саме: етилендіамін-N, N, N',N'-тетраоцтовою, транс-1,2-циклогександіамін-N, N, N, N'-тетраоцтовою, 1, 3-діаміно-2-гідроксипропан--N, N, N', N'-тетраоцтовою, етиленгліколь-біс (2-аміноетил)-N, N, N', N'-тетраоцтовою, діетилентриамін-N, N, N", N"-пентаоцтовою та триетилентетрамін-N, N, N', N", N", N"-гексаоцтовою кислотами. Комплекси ідентифіковано й охарактеризовано методами елементного та рентгенофазового аналізу, термогравіметрії, ПМР-, ІЧ-абсорбційної та люмінесцентної спектроскопії, а також методами молекулярної механіки. Проведено рентгеноструктурний аналіз 3 гетероядерних Ln (III) - Ge (IV) сполук. Встановлено 4f-люмінесценцію іонів Sm (III), Eu (III), Tb (III) і Dy (III) у гетероядерних комплексах з Ge (IV) і Sn (IV), а також Nd (III) і Yb (III) у комплексах з Bi (III). У результаті аналізу розщеплення підрівнів штарківської структури смуг у спектрах 4f-люмінесценції запропоновано моделі координаційних поліедрів Eu (III) у гетероядерних комплексонатах. Визначено вплив p-металу на випромінювальні процеси іонів Ln (III), який полягає у випадку германій і олововмісних комплексів у певному способі організації їх структури (зміна відстані між іонами лантаніду та донорними центрами ліганду, кількості координованих молекул води, зниження триплетного рівня ліганду) або для комплексів Bi (III) у p-f-переносі енергії збудження на випромінювальні рівні Ln (III).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г116.64,0 +
Шифр НБУВ: РА368756

Рубрики:

      
11.

Самсонніков О.В. 
Структура дво- та трикомпонентних розплавів алюмінію з 3d- металами: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / О.В. Самсонніков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Уперше проведено комплексний аналіз атомної структури розплавів Al - Ni з використанням тривимірних моделей, реконструйованих з експериментальних кривих структурного фактора, метричних і топологічних параметрів поліедрів Вороного та симплексів Делоне. Проведено експериментальне дослідження й аналіз атомної структури розплавів системи Al - Co з використанням тривимірних моделей, реконструйованих з даних кривих. Установлено немонотонну поведінку параметрів локальної структури атомів для розплавів Al - Ni й Al - Co в області концентрацій, що відповідає умовам утворення квазікристалічних фаз за швидкого загартування розплаву. Проведено порівняльний аналіз структурних моделей рідких металів (Na, K, Al), одержаних за методом оберненого Монте - Карло та методом молекулярної динаміки. Проведено рентгенодифракційне дослідження й аналіз атомної структури розплавів систем Al - Ni - Co та Al - Ni - Fe в області концентрацій, що відповідає утворенню квазікристалічних фаз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г534.511,0 + К233.104.01 +
Шифр НБУВ: РА356351

Рубрики:

      
12.

Вакуленко І.О. 
Структуроутворення та деформаційне зміцнення при пластичній деформації вуглецевих сталей: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.16.01 / І.О. Вакуленко ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2003. — 34 с. — укp.

На основі роздільного вивчення впливу розміру зерна фериту, морфології, дисперсності і розподілу карбідної фази в вуглецевій сталі на процеси зародження та поширення пластичної течії встановлено механізм деформаційного зміцнення сталі та формування дислокаційних чарункових структур. Спільне дослідження структурних змін і деформаційного зміцнення в області малих пластичних деформацій низьковуглецевих сталей з ферито-мартенситними структурами, середньо- і високовуглецевих з дрібним поліедричним зерном фериту дозволило роз'яснити одержаний високий комплекс властивостей у сталях з складними ферито-цементито-мартенситними структурами. Враховуючи структурний стан металу, досліджено механізм деформаційного зміцнення в процесі реверсивного навантаження вуглецевих сталей, запропоновано заходи щодо зміни характеру поведінки вуглецевої сталі під час деформації. На основі досліджень структурних змін і деформаційного зміцнення вуглецевих сталей під час реверсивного навантаження розроблено технологію атермічного зміцнення холоднокатаного прокату. Проведено порівняльний аналіз розвитку процесів деформаційного зміцнення залежно від структурних параметрів низьковуглецевої, тонколистової гаряче- і холоднокатаної відпаленої сталі, на основі якого розроблено режими відпалу гарячекатаного прокату, що дали можливість підвищити комплекс властивостей металу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.073 + К621.400.4 +
Шифр НБУВ: РА328472

Рубрики:

      
13.

Пічугіна О. С. 
Математичне моделювання евклідових комбінаторних конфігурацій / О. С. Пічугіна. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – процес математичного моделювання комбінаторних конфігурацій. Мета роботи – математичне моделювання комбінаторних конфігурацій при їх відображенні у евклідів простір та дослідження екстремальних задач на евклідових комбінаторних конфігураціях. Методи дослідження: методи математичного моделювання, теорії множин, теорії алгоритмів, функціонального і комбінаторного аналізу, загальної алгебри, евклідової комбінаторної оптимізації, нелінійного, зокрема опуклого та дискретного, програмування, поліедральної і алгебраїчної комбінаторики, математичної логіки, евклідової, афінної і алгебраїчної геометрії. Теоретичні і практичні результати – розроблені і удосконалені в дисертаційній роботі математичні моделі та методи дозволили вирішити важливу наукову проблему створення загальної методології дослідження екстремальних задач на множинах комбінаторних конфігурацій, відображених у евклідів простір. Результати роботи розвивають теорію евклідової комбінаторної оптимізації в основних її напрямках – розширення класу евклідових комбінаторних множин і дослідження властивостей їх образів у евклідовому просторі; дослідження екстремальних властивостей заданих на них функцій; розроблення нових методів оптимізації; математичного моделювання практичних задач як задач евклідової комбінаторної оптимізації. Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що вперше виділено клас евклідових комбінаторних множин, що утворюють спеціальний клас множин конфігурацій за Бержем, породжених векторами однакової розмірності, які дозволяють будувати математичні моделі оптимізаційних задач, еквівалентні широкому класу практичних задач; вперше описано нові математичні об'єкти – евклідову комбінаторну конфігурацію (е-конфігурацію) та множину е-конфігурацій (C-множину); вперше здійснено структурну та геометричну класифікацію C-множин, яка комплексно використовує у їх моделюванні конструктивні особливості їх формування, специфіку відображень та властивості евклідова простору; вперше виділено клас базових C-множин (Cb-множин), комбінаторну структуру яких можна аналітично виразити засобами структурного аналізу; з його допомогою здійснено систематизацію наявних відомостей із теорії комбінаторних конфігурацій та е множин і доповнено ці результати; виділено ряд нових класів Cb-множин, досліджено алгебро топологічні та тополого метричні їх властивості; вперше систематизовано, доповнено та адаптовано до C-множин основні положення теорії оцінок мінімумів функцій, заданих на образах е-множин у евклідовому просторі; досліджено поведінку та обґрунтовано властивості лінійних, квадратичних та опуклих функцій на різних класах Cb-множин; вперше запропоновано єдиний підхід до аналітичного опису C-множин як способу їх математичного моделювання шляхом побудови їх неперервних функціональних представлень (f-представлень); запропоновано типологію, методи побудови та перетворень f-представлень, знайдено f-представлення скінченних точкових конфігурацій як математичні моделі ряду Cb-множин; набула подальшого розвитку теорія опуклих продовжень у таких напрямках, як побудова загальної методології формування опуклих продовжень із поліедрально-сферичних множин, адаптація теорії опуклих продовжень до C-множин як областей продовжень, розроблення нових підходів до побудови опуклих продовжень функцій із образів е-множин, розширення класів продовжуваних функцій, створення єдиної методології побудови продовжень функцій на базі використання f-представлень C-множин як областей продовжень; поєднання моделювання C-множин із побудовою f-представлень відповідних Cb-множин та продовженнями функцій з них; вперше запропоновано та теоретично обґрунтовано концепцію побудови еквівалентних математичних моделей екстремальних комбінаторних задач, яка обґрунтовує можливість застосування опуклого програмування у ході їх розв'язання; вперше побудовано ряд евклідових постановок модельних задач як задач оптимізації на C-множинах, у тому числі задач геометричного проектування; досліджені властивості екстремальних задач на C-множинах використані при вдосконаленні відомих та створенні нових інструментальних засобів евклідової комбінаторної оптимізації. Результати дисертаційної роботи впроваджено у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», Полтавському національному технічного університету імені Юрія Кондратюка, Харківському національному університеті радіоелектроніки. Отримані результати можуть бути використані у таких практичних областях, як транспортна і складська логістика, інфокомунікації, геометричне проектування; у таких теоретичних областях, як теорія оптимізації, дискретна математика, теорія графів, поліедральна комбінаторика, методи обчислюваного інтелекту.^UThe object of study is the process of mathematical modeling of combinatorial configurations. The purpose of the work is mathematical modeling of combinatorial configurations mapped into Euclidean space and the study of extreme problems on Euclidean combinatorial configurations. Research methods are: methods of mathematical modeling, set theory, algorithmic information theory, functional and combinatorial analysis, general algebra, Euclidean combinatorial optimization, nonlinear programming including convex and discrete programming, polyhedral and algebraic combinatorics, mathematical logic; Euclidean, affine and algebraic geometry. Theoretical and practical results are: in the dissertation, mathematical models and methods are developed and improved allowed to solve an important scientific problem of developing a general methodology for studying extreme problems on combinatorial configuration sets mapped into Euclidean space. Results of the work develop the Euclidean combinatorial optimization theory in its main directions: an expansion of a class of Euclidean combinatorial sets and a study of properties of their images in Euclidean space; investigating extremal properties of functions defined on them; developing new optimization methods; mathematical modeling of real-world problems as Euclidean combinatorial optimization problems. The scientific novelty of the results is: for the first time, a class of Euclidean combinatorial sets is sindgled out, which is a special class of sets of configurations in sense of Berge induced by vectors of the same dimension, which allow constructing mathematical models of optimization problems equivalent to a wide class of real-world problems; for the first time, new mathematical objects, called a Euclidean combinatorial configuration (e configuration) and a set of e configurations (C-set), are introduced; for the first time, a structural and geometric classification of C-sets is performed, which comprehensively uses in their modeling constructive features of their formation, a mappings specifics, and Euclidean space properties; for the first time, a class of basic C-sets (Cb-sets) is singled out, whose combinatorial structure can be expressed analytically by structural analysis means; it is used to systematize available information on the theory of combinatorial configurations and e-sets and extended these results; a number of new classes of Cb-sets are singled out and their algebraic topological and topological metric properties are investigated; for the first time, the main principles of the theory of minima estimates of functions defined on e-sets' images in Euclidean space are systematized, extended and adapted to C-sets; the behavior of linear, quadratic, and convex functions on various classes of Cb-sets are investigated and their properties are derived; for the first time, a unified approach to analytical description of C-sets is offered as a way of their mathematical modeling by constructing their continuous functional representations (f-representations); a typology, construction and transformations methods of f-representations are introduced; f-representations of finite point configurations are found as mathematical models of some Cb-sets; the theory of convex extensions is developed in such directions as forming a general methodology for the formation of convex extensions from polyhedral-spherical sets, adaptation of the convex extensions theory to C-sets as extension domains, developing new approaches to forming convex extensions of functions from images of e-sets, extension of classes of extending functions, developing the general methodology for constructing functions' extensions based on applying f-representations of C-sets as extension domains; combining modeling C-sets with the forming f-representations of the corresponding Cb-sets and extensions of functions from them; for the first time, a concept of constructing equivalent mathematical models of extreme combinatorial problems, which proves the possibility of using convex programming in theie solving them, is presented and theoretically substantiated; for the first time, a number of Euclidean statements of model problems are formed as optimization problems on C-sets including geometric design problems; the derived properties of extreme problems on C sets are used in developing existing tools and creating of new tools of Euclidean combinatorial optimization. The results of the dissertation work were implemented at the National Aerospace University named after N. E. Zhukovsky "Kharkiv Aviation Institute", Poltava National Technical Yuri Kondratyuk University, and Kharkiv National University of Radio Electronics. These results can be used in practical areas such as transport and warehousing logistics, info-communications, geometric design; in theoretical areas such as optimization theory, discrete mathematics, graph theory, polyhedral combinatorics, computational intelligence, etc.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Бучко О. В. 
Гомо- та гетерометалічні цитратогерманати (станати) різних типів. Синтез, структура і властивості / О. В. Бучко. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі розроблено новий підхід до синтезу різних типів координаційних супрамолекулярних структур, що кристалізуються в системах GeO2 – лимонна кислота – нітрогенвмісні органічні молекули та GeO2/SnCl4 – лимонна кислота – сіль 3d-металу – 1,10-фенантролін/2,2´-біпіридин. Постадійною взаємодією окремих компонентів між собою створюються умови для існування в розчині блоків, на основі яких за рахунок іон-іонних, ковалентних, донорно-акцепторних, водневих зв'язків відбувається подальше формування гомо- та гетерометалічних цитратогерманатів (станатів). Створено оптимальні методи, вперше одержано 27 нових координаційних сполук, серед яких супрамолекулярні солі з цитратогерманатними аніонами та протонованими нітрогенвмісними органічними молекулами в якості катіонів, а також різнометально-різнолігандні комплекси германію(IV)/стануму(IV) та 3d-металів з лимонною кислотою та гетероциклічними амінами. Їх всебічно охарактеризовано сукупністю методів: елементний аналіз, ІЧ, ДВ спектроскопії, термогравіметрія, мас-спектрометрія, рентгеноструктурний аналіз монокристалів. Доведено здатність існуючої у розчині цитратогерманатної кислоти утворювати супрамолекулярні солі з протонованими нітрогенвмісними органічними молекулами та різнометальні комплекси різного типу (катіон-аніонні та гетероядерні) в залежності від аніону вихідної солі 3d-металу. Визначено, що всі одержані цитратостананти є катіон-аніонними з комплексним аніоном, в якому координаційний поліедр стануму – викривлений октаедр, утворений трьома парами атомів оксигену двох монопротонованих цитратних лігандів, подібний до існуючих в цитратогерманатних комплексах. Виявлено здатність цитратогерманатів підвищувати активність α-L-рамнозидаз Bacillus sp. 19, C. albidus, E. еrubescens та P. Tardum, їх протисудомна активність по антагонізму з коразолом та модифікуючі властивості при отриманні полімерних матеріалів.^UA new approach in the synthesis of different types of coordination supramolecular structures, that crystalize from the systems GeO2 –citric acid-nitrogen-containing organic molecules and GeO2/SnCl4 – citric acid – 3d metal salt – 1,10-phenanthroline/2,2`-bipyridine. The stepwise interaction of individual components between each other creates conditions for existence of special blocks that become the basis for formation of homo- and heterometallic citratogermanates(stannates) with ion-ionic, covalent, donor-acceptor and hydrogen bonds. Optimal synthesis methods have been developed and allowed to obtain 27 new coordination compounds including supramolecular salts with citratogermanate anions and protonated nitrogen-containing organic molecules as cations and different-metal mixed-ligand complexes of Germanium(IV)/Tin(IV) and 3d-metals with citric acid and heterocyclic amines. They have been fully characterized with elemental analysis, IR-, Diffuse reflection spectroscopy, thermogravimetry, mas-spectroscopy, X-Ray. An ability of existing in the solution citratogermanate acid to form supramolecular salts with the protonated nitrogen-containing organic molecules was proved and different-metal complexes of dissimilar types (cation-anionic or heteronuclear) depending from the anion of 3d-metal salt. It has been established that all citratostannates are compounds of cation-anionic type with complex anion in which coordination polyhedron of tin is distorted octahedron formed by three pairs of oxygen atoms of two monoprotonated citric ligands, similar to the ones that exist in the citratogermanate complexes. An ability of citratogermanates to increase the activity of α-L-rhamnosidase Bacillus sp. 19, C. albidus, E. еrubescens and P. Tardum, their anticonvulsant activity with antagonism to corazol and modifying properties in the production of polymeric materials have been studied.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Чорна О. С. 
Математичні моделі та методи оптимізації на циклічнихперестановках і їх застосування / О. С. Чорна. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі досліджено моделі та методи комбінаторної оптимізації, щовикористовують властивості множини циклічних перестановок і їхзастосування для розв'язання наукових і прикладних задач, серед яких —задачі транспортної маршрутизації.Досліджено властивості циклічних перестановок при їх відображенні вевклідів простір. Використовуються поліедральні властивості перестановок іциклічних перестановок, що відповідають підмножині вершинперестановочного багатогранника. Набув подальшого розвитку кластранспозицій суміжності для перестановок різних елементів, представникиякого породжують перестановки, відповідні суміжним вершинамперестановочного многогранника. Описано властивості суміжності іособливості зміни циклічної структури перестановок при впливі транспозиційсуміжності. Проведено класифікацію циклічних перестановок в залежності відвпливу транспозицій суміжності на їх циклічну структуру. Доведеновідповідні твердження про властивості транспозицій суміжності.Набули подальшого розвитку методи розв'язання задач оптимізаціїлінійних функцій на множині циклічних перестановок, зокрема, з лінійнимиобмеженнями. Для розв'язання задачі без обмежень запропоновано підхід, 20заснований на комбінації методу гілок та меж і евристики. Запропонованометод пошуку наближеного розв'язку задачі без обмежень з використаннямвластивостей транспозицій суміжності. Для розв'язання задачі оптимізаціїлінійних функцій на множині циклічних перестановок з лінійнимиобмеженнями запропоновано метод на основі випадкового пошуку, звикористанням транспозицій суміжності для розв'язання допоміжної задачі.Набув подальшого розвитку метод комбінаторної оптимізації на основіциклічних трансферів в частині генерації циклічних трансферів від'ємноївартості. Метод застосовано для покращення розв'язків задач транспортноїмаршрутизації, зокрема, задачі вивозу і доставки (Pickup and DeliveryProblem), отриманих за допомогою евристики.Для розв'язання задач, досліджених в роботі, розроблено програмнезабезпечення, що реалізує запропоновані моделі та методи комбінаторноїоптимізації. Наведено результати обчислювальних експериментів, проведеноаналіз результатів, який підтверджує ефективність запропонованих підходів.Отримані результати можуть бути використані при комп'ютерномумоделюванні і розв'язанні задач в областях архівації даних і криптографії,квантових обчислень, біоінформатики.Ключові слова: комбінаторна оптимізація, циклічні перестановки,транспозиції, перестановочний багатогранник, транспозиції суміжності,лінійна функція, метод гілок та меж, евристика, задача вивозу і доставки.^UThe paper investigates models and methods of combinatorial optimization thatuse the properties of a set of cyclic permutations and their application for solvingscientific and applied problems, including the vehicle routing problems.The properties of cyclic permutations under their mapping into Euclideanspace are investigated. The polyhedral properties of permutations and cyclicpermutations corresponding to the subset of vertices of the permutation polytope are 22used. A class of adjacency transpositions is introduced for permutations of variouselements, whose representatives generate permutations corresponding to adjacentvertices of the permutation polytope. The properties of adjacency and thepeculiarities of changing the cyclic structure of permutations under the influence ofadjacency transpositions are described. The classification of cyclic permutations iscarried out depending on the influence of adjacency transpositions on their cyclicstructure. The corresponding statements about the properties of adjacencytranspositions are proved.Methods for solving optimization problems for linear functions on the set ofcyclic permutations, in particular, with linear constraints, have been furtherdeveloped. An approach based on a combination of the branch-and-bound algorithmand heuristics is proposed to solve the problem without constraints. A method isproposed for finding an approximate solution to the problem without constraintsusing the properties of adjacency transpositions. To solve the problem ofoptimization of linear functions on the set of cyclic permutations with linearconstraints, a method is proposed based on random search, using adjacencytranspositions to solve an auxiliary problem.The method of combinatorial optimization based on cyclic transfers has beenfurther developed in terms of generating cyclic transfers of negative value. Themethod is applied to improve the solutions obtained using heuristics of transportrouting problems, in particular, the Pickup and Delivery Problem.The software has been developed that implements the proposed models andmethods of combinatorial optimization, to solve the problems studied in the work.The results of numerical experiments are represented, the analysis of the results iscarried out, confirming the effectiveness of the proposed approaches.The results obtained can be used in computer modeling and solving problemsin the fields of data archiving and cryptography, quantum computing,bioinformatics.Keywords: combinatorial optimization, cyclic permutations, transpositions,permutation polytope, adjacency transpositions, linear function, branch-and-boundalgorithm, heuristics, pickup and delivery problem.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Гуменна М. А. 
Синтез, структура та властивості функціоналізованих олігосилсесквіоксанів та полімерів на їх основі: автореферат дис. ... д. х. н. : 02.00.06 / М. А. Гуменна. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт дослідження: реакційноздатні олігомерні силсесквіоксани з неорганічним ядром у вигляді суміші поліедральних структур і їх відкритоланцюгових аналогів, які містять в органічному обрамленні групи і фрагменти різної хімічної природи і функціонального призначення (OSS) та органо-неорганічні наноструктуровані полімерні композиційні матеріали на їх основі. Предмет дослідження: методи отримання реакційноздатних OSS, що містять в органічній складовій хромофорні фрагменти, іонні групи або амфіфільні фрагменти, а також іоннозшитих протонних полімерних іонних рідин та сітчастих органо-неорганічних металовмісних іонно-координаційних полімерів на основі OSS, особливості структуроутворення, властивості синтезованих сполук.Методи дослідження: ІЧ-, 1Н ЯМР та 29Si ЯМР-, УФ-Вид, флуоресцентна спектроскопія, атомно-емісійної спектроскопія з індуктивно зв’язаною плазмою, енергетично-дисперсійна спектроскопія, матрично-активована лазерна десорбційно/іонізаційна час-пролітна мас-спектрометрія, гель-проникна хроматографія, атомно-силова мікроскопія, скануюча електронна мікроскопія, рентгенівська проекційна мікроскопія, ширококутовий рентгенографічний аналіз, диференційна сканувальна калориметрія, термогравіметрія, діелектрична релаксаційна спектроскопія, динамічне світлорозсіювання, електрофоретичне світлорозсіювання, магнітометрія, диско-дифузійний метод дослідження антимікробних властивостей. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних OSS, органічна складова яких містить здатні до фотоізомеризації фрагменти азобарвника, або флуоресцентні фрагменти ксантенового барвника, а також обидва типи хромофорів. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних протонних катіонних лінійних гетероланцюгових олігомерних іонних рідин та органо-неорганічних олігомерних іонних рідин на основі OSS (OSS-ОІР), які містять два типи азотних центрів з суттєвою різницею в основності (аліфатичні аміногрупи та імідазольні гетероцикли) повністю або частково нейтралізовані низькомолекулярними сульфокислотами. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних протонних катіонних OSS-ОІР з одним типом азотних центрів (третинні аліфатичні аміногрупи), нейтралізованих низькомолекулярними сульфокислотами, та різною кількістю гідроксиалкільних фрагментів. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних апротонних катіонних амфіфільних OSS-ОІР, які поєднують алкільні замісники різної довжини та пропандіольні фрагменти у складі четвертинних амонієвих катіонів. Вперше розроблено методи отримання полімерних протонних іонних рідин на основі синтезованих лінійних гетероланцюгових олігомерів або OSS з різними типами основних центрів та лінійних олігоетерів з кінцевими сульфокислотними групами. Вперше розроблено метод синтезу металовмісних карбоксилатних іонно-координаційних полімерів на основі амфіфільних OSS з різним співвідношенням гідрофільних та гідрофобних фрагментів. Встановлено особливості структуроутворення у синтезованих системах і методи його регулювання, транспортні, реологічні та магнітні характеристики отриманих гібридних сполук у залежності від хімічного складу і структури, а також визначено напрямки і області їх можливого практичного використання.^UObject of research: reactive oligomeric silsesquioxanes with an inorganic core in the form of a mixture of polyhedral structures and their open-chain analogues, which contain groups and fragments of different chemical nature and functional purpose in the organic frame (OSS) and organic-inorganic nanostructured polymer composite materials based on them.Subject of research: methods of obtaining reactive OSS containing chromophoric fragments, ionic groups or amphiphilic fragments in the organic component, as well as ion-crosslinked protic polymeric ionic liquids and network organic-inorganic metal-containing ion-coordination polymers based on OSS, features of structure formation, properties of synthesized compounds.Research methods: FTIR, 1H NMR, 29Si NMR, UV-Vis, fluorescence spectroscopy, inductively coupled plasma atomic emission spectroscopy, energy-dispersive X-ray spectroscopy, matrix-assisted laser desorption/ionisation-time of flight mass spectrometry, gel permeation chromatography, atomic force microscopy, scanning electron microscopy, X-ray projection microscopy, wide-angle X-ray scattering, differential scanning calorimetry, thermogravimetric analysis, dielectric relaxation spectroscopy, dynamic light scattering, electrophoretic light scattering, magnetometry, disk diffusion method of studying antimicrobial properties.For the first time, the methods for synthesis of reactive OSS with organic component containing fragments of an azo dye capable of photoisomerization, or fluorescent fragments of a xanthene dye, as well as both types of the chromophores were developed. For the first time, the methods for synthesis of reactive protic cationic linear heterochain oligomeric ionic liquids and organic-inorganic oligomeric ionic liquids based on OSS (OSS-OILs), which contain two types of nitrogen centers with a significant difference in basicity (aliphatic amino groups and imidazole heterocycles), completely or partially neutralized by low molecular weight sulfonic acids, were developed. For the first time, the methods for synthesis of reactive protic cationic OSS-OILs with one type of nitrogen centers (tertiary aliphatic amino groups), neutralized by low molecular weight sulfonic acids, and different amounts of hydroxyalkyl fragments were developed. For the first time, the methods for synthesis of reactive aprotic cationic amphiphilic OSS-OILs which combine alkyl substituents of different lengths and propanediol fragments in the composition of quaternary ammonium cations were developed. For the first time, the methods for obtaining polymeric protic ionic liquids based on the synthesized linear heterochain oligomers or OSS with different types of nitrogen centers and linear oligoethers with terminal sulfonic acid groups were developed. For the first time, the method for synthesis of metal-containing carboxylate ion-coordination polymers based on amphiphilic OSS with different ratios of hydrophilic and hydrophobic fragments was developed. The features of structure formation in the synthesized systems and methods of its regulation, transport, rheological and magnetic characteristics of the obtained hybrid compounds depending on the chemical composition and structure were established. The directions and areas of these systems possible practical use were determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського