Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (124)Реферативна база даних (533)Книжкові видання та компакт-диски (483)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОВСТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 72
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бабічева О.С. 
Анархізм та повстанський рух в Центральній та Південно-Східній Україні в період національно-демократичної революції (1917 - 1921 рр.).: автореф. дис. ... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Бабічева ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 18 с. — укp.

Визначено місце та роль анархістів і керованого ними повстанського руху в політичній структурі України на всіх етапах Української революції, ставлення анархістів до політики Центральної Ради, Гетьманату, Директорії, Радянської влади, боротьба повстанського руху керованого анархістами проти німецьких і австро-угорських окупантів, білогвардійського та націоналістичного рухів, організація анархістської держави - "Махновії", політичні репресії й інші методи політичної боротьби з боку радянського уряду анархо-повстанського руху, причини поразки анархістів на заключному етапі Української революції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-4 + Ф513(4УКР)61 + Ф69(4УКР)2'15 +
Шифр НБУВ: РА370128 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Боровик М.А. 
Анархістський рух в Україні (1917 - 1921 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.А. Боровик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто соціально-політичні передумови відродження та поширення анархістського руху в період революції 1917 р. та громадянської війни, проаналізовано його еволюцію та специфічні риси. Розкрито сутність і значення процесу ідейної диференціації анархістського руху, висвітлено особливості стратегії та тактики анархістських організацій. Досліджено роль анархістів у розгортанні повстанського руху взагалі та махновського руху зокрема, а також визначено причини занепаду і ліквідації анархістського руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)611-484
Шифр НБУВ: РА317911 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Красносілецький Д.П. 
Антибільшовицький рух селян в правобережній частині УСРР у 1920 - 1924 роках: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.П. Красносілецький ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми антибільшовистського руху селян у правобережній частині УСРР. Проведено конкретно-історичний аналіз суспільно-політичних настроїв повстанців, найважливіших мотивів утвердження пріоритетності революційної доцільності над правом у діяльності більшовицької верхівки на селі. Розкрито характер радянської влади, показано її підміну на селі владою чекістів, ревкомів, комбідів, комнезамів та інших позаконституційних органів. З'ясовано докорінне розходження офіційно декларованих принципів радянської влади з реальною протизаконною діяльністю зазначених органів, що зумовило масовий опір селян більшовицькій владі. Установлено факти корінного розходження інтересів більшовицького режиму та основної маси селянства. Проведено типологію форм антибільшовицького селянського руху. Здійснено аналіз взаємодії національного та соціального факторів даного явища, керівних органів повстанського руху. Зокрема, діяльності головнокомандувача всіх повстанських сил Правобережної України Я.Гальчевського, стихійного виникнення повстань, структури та діяльності повстанських загонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-4 +
Шифр НБУВ: РА353764

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Слюсаренко П.М. 
Армія Української Народної Республіки в умовах боротьби за українську державність (вересень 1919 - листопад 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / П.М. Слюсаренко ; Нац. акад. оборони України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Висвітлено будівництво армії Української Народної Республіки (УНР) під час боротьби за українську державність за умов військової співпраці з Польською Республікою. Визначено концептуальні засади створення структур військового керівництва нового зразка, а саме: Вищої Військової Ради, Військового міністерства, Генерального штабу, Генеральної інспекції, штабів дієвої армії. Виявлено характерні риси реформування військових установ, з'єднань і частин УНР. Розвинуто положення щодо розкриття особливостей бойової діяльностї армії УНР за умов боротьби за українську державність під час спільних дій з Військом Польським. Здійснено поетапний аналіз бойової діяльності української армії та досліджено частину повстанського руху, з яким вона координувала свої дії під час Зимового походу та російсько-польської війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)132 + Т3(4УКР)612-54 +
Шифр НБУВ: РА348190

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Левченко О.Д. 
Бойова діяльність армії Української Народної Республіки (листопад 1918 р.- липень 1919 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Д. Левченко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено воєнний аспект українського державотворення 1918 - 1919 рр., визначено роль регулярної армії УНР у відновленні та функціонуванні УНР під проводом Директорії. Вперше комплексно розглянуто процес створення, бойову діяльність у листопаді 1918 р. - липні 1919 р., особливості формування армії УНР у ході повстання під керівництвом Директорії та після її приходу до влади. Визначено структуру, склад, чисельні та якісні характеристики Дієвої Армії на різних етапах існування. Висвітлено кількість і склад військових угруповань, що протидіяли армії УНР, проаналізовано операції та бойові дії за її участю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)611-54 + Ц4,8(4Укр)1:612
Шифр НБУВ: РА319339 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Повстяной В.М. 
Взаємодія циклічних амідразонів, що містять екзоциклічну незаміщену гідразиногрупу, із 1,3-ді(три)електрофілами: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / В.М. Повстяной ; НАН України. Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського. — О., 2008. — 23 с. — укp.

Досліджено регіоселективність процесів формування нового азолоазинового циклу в реакціях конденсації циклічних амідразонів, що містять екзоциклічну незаміщену гідразиногрупу, з різними за природою 1,3-біелектрофілами. На підставі одержаних результатів розроблено перспективні однореакторні методи синтезу заміщених піразол-1-іл-циклоамідразонів, конденсованих похідних дигідро-4-оксо-1,2,4-триазиноциклоамідразонів і анельованих ізомерних 2-арилфуро[3,2-с]- і [2,3-с]-1,2,4-триазиноциклоамідразонів, які потенційно придатні для потреб скринінгу біологічно активних речовин. Встановлено, що вихідні циклоамідразони, як і їх одержані гідразино(гідразидо)похідні, є зручними синтонами у процесах внутрішньомолекулярної гетероциклізації, яка здійснюється лише за одним з двох виявлених напрямків: формування екзопіразольного циклу з утворенням піразол-іл-циклоамідразонів типу біфенілів або замиканням дигідро-4-оксо-1,2,4-триазинового кільця анельованого з ядрами вихідної сполуки. Виявлено фактори, які впливають на напрямок конденсації та розроблено механізм внутрішньомолекулярного процесу гетероциклізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г251.7-271.3 +
Шифр НБУВ: РА357079

Рубрики:

      
7.

Дарчик С.В. 
Візія національно-визвольної війни українського народу (1648 - 1657 рр.) у спогадах та щоденниках шляхтичів Речі Посполитої: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Дарчик ; Ін-т укр. археології та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Національно-визвольну війну українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648 - 1657 рр.) висвітлено у контексті спогадів і на підставі автобіографічних щодинників шляхтичів Речії Посполитої - очевидців і сучасників подій. Проаналізовано суспільне середовище та традиції створення мемуарів XVII ст. Висвітлено взаємозв'язок фактів з біографій авторів з тенденційністю представлення їх особистостей і певних подій. На базі джерельного матеріалу досліжено трактування сучасниками причин розгортання конфлікту, характеристику військових кампаній Національно-визвольної війни та вантажів повстанського війська.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211 + Т3(4УКР)442-452,013 +
Шифр НБУВ: РА366051

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Луговий Б.В. 
Військові поселення на Правобережній Україні (1836 - 1866): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.В. Луговий ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито передумови та процес створення військових поселень у Київській та Подільській губерніях, описано систему їх управління, проаналізовано стан і засади господарського розвитку, освіти, охорони здоров'я, релігійного життя. Досліджено основні етапи ліквідації військових поселень у даних регіонах. З'ясовано, що створені російським урядом на базі конфіскованих маєтків учасників польського повстання 1830 - 1831 рр. військові поселення відігравали особливу роль у політиці інкорпорації Правобережної України. Виявлено, що дані формування були механізмом русифікації українського населення, засобом вирішення релігійного питання з силової позиції на користь офіційного православ'я та поширення російського законодавства в краї. Встановлено, що поселяни змушені були працювати на утримання армії, численного адміністративного апарату, погашення боргів колишніх власників маєтків і поповнення коштів інвалідного фонду. Зроблено висновок про низьке економічне забезпечення та малу ефективність господарської системи військових поселень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)471-542 +
Шифр НБУВ: РА362445

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Гривул Т. Т. 
Військово-політична діяльність Організації Українських Націоналістів на території західних областей України (вересень1939 - червень1941 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / Т. Т. Гривул ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 16с. с. — укp.

Досліджено військові та політичні аспекти діяльності Організації Українських Націоналістів на початковому етапі Другої світової війни. Встановлено особливості та найбільш характерні риси українського повстання проти Польщі у вересні 1939 р. на Західній Україні. Визначено характерні особливості кадрової роботи та розбудови військових структур українського підпілля в 1939 - 1941 pp. Висвітлено протистояння ОУН і радянських спецслужб на території західних областей України. З'ясовано напрями підготовки та здійснення антирадянського повстання в 1940 - 1941 pp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)62-4 + Ф513(4УКР33)
Шифр НБУВ: РА373121 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Трофим'як 
Гімнастично-спортивні організації в національно-визвольному русі Галичини (друга пол. XIX ст. - перша пол. XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Б.Є. Трофим'як ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав.. — Л., 2003. — 40 с. — укp.

Досліджено основні етапи становлення та діяльності спортивно-гімнастичних організацій Галичини впродовж майже ста років - з другої половини ХIХ століття до завершення Другої світової війни. Розглянуто політику Австро-Угорської та польської держав щодо спортивного руху в Галичині. Висвітлено роль політичних партій та культурно-освітніх організацій і товариств у фізичному удосконаленні та духовному вихованні молоді, внесок спортивно-гімнастичних організацій у розгортанні національно-визвольного руху на різних етапах його розвитку, причетність спортивно-гімнастичних організацій до війсьвого вишколу молоді та створення січового стрілецтва, а також формування Української галицької та Української повстанських армій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч516.3(4УКР) + Т3(4УКР331)5-45 +
Шифр НБУВ: РА326552

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Харченко В.Ю. 
Громадсько-політична діяльність Володимира Антоновича: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Ю. Харченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 21 с. — укp.

Досліджено громадсько-політичний аспект діяльності Володимира Антоновича (1830/4 - 1908 рр.), одного з головних представників українського національного руху другої половини XIX ст. Особливу увагу приділено його визначній участі у польських студентських гуртках у Києві напередодні Січневого повстання (1863 р.) та його ролі у створенні Київської громади. Проаналізовано вплив Антоновича на події національного відродження в Галичині у 1880 - 90-і рр., зокрема, його ініціативу у досягненні угоди з польською владою. Виявлено залежність стратегії поведінки та національно-політичної орієнтації Антоновича від умов імперської цензури та його власної культурницької концепції. Підкреслено, що, незважаючи на численні тактичні компроміси, головний курс громадської діяльності Володимира Антоновича був завжди послідовним, виправданим і патріотичним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-8 Антонович
Шифр НБУВ: РА312031 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Чумаченко О.А. 
Громадсько-політична діяльність Микити Шаповала: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Чумаченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто громадсько-політичну діяльність М.Шаповала, одного з провідних діячів визвольного руху українського народу 1917 - 1919 рр. і української еміграції в Чехословаччині у міжвоєнний період. Проаналізовано роль М.Шаповала в українській революції, його участь у роботі Української Центральної Ради, підготовці та здійсненні протигетьманського повстання 1918 р. Розкрито зміст та ідеологічну спрямованість науково-організаційної діяльності М.Шаповала в еміграції. Оцінено значення громадсько-політичної роботи та науково-публіцистичної спадщини М.Шаповала в історичному контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)61-8Шаповал
Шифр НБУВ: РА318640 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Кучер В. В. 
Громадсько-політична та військова діяльність Ю. Тютюнника у боротьбі за українську ідею: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 09.00.12 / В. В. Кучер ; Нац. НДІ українознав. — К., 2011. — 17 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено прояв української ідеї на тлі життя та діяльності Ю. Тютюнника. На основі грунтовного вивчення джерел, ідей, гіпотез, концепцій, теорій та наукових праць проаналізовано та реконструйовано підходи до розуміння національної ідеї, визначено її співвідношення у світобаченні Ю. Тютюнника. Конкретизовано напрям і зміст діяльності Ю. Тютюнника періоду Української революції, насамперед доби Центральної Ради та частково Гетьманату, встановлено участь у створенні та функціонуванні ряду українських громадсько-політичних організацій. Досліджено роль Ю. Тютюнника в I та II Зимових походах, показано причини й особливості його участі в організації даних походів, окреслено позицію Ю. Тютюнника в діяльності Повстансько-партизанського штабу. Доведено, що життя та діяльність Ю. Тютюнника спрямовані на реалізацію української національної ідеї в формі побудови української незалежної держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4УКР) + Т3(4УКР)6-8 Тютюнник Ю.
Шифр НБУВ: РА383299 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Куташев І.В. 
Державотворчі ідеї у політичній думці доби гетьманщини: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.01 / І.В. Куташев ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 38 с. — укp.

Досліджено розвиток державотворчих ідей у політичній думці доби гетьманщини (друга половина XVI - XVIII ст.). Запропоновано періодизацію політичної думки даного періоду, в контексті якої проаналізовано ідеї державності у джерелах доби Відродження, державницькі погляди у працях ідеологів релігійного протистояння, а також ідеї національної державності у працях доби гетьманщини, зокрема, ідеї державності в джералах епохи козацьких національно-визвольних повстань, незалежності й автономності у поглядах гетьманів козацької держави, розкрито особливості державотворчих ідей у добу руйнації гетьманщини. Проаналізовано погляди на державу мислителів-просвітників, зокрема, великодержавницького та національного спрямування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)4 + Ф055.256(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360246

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Ковальчук В.М. 
Джерела з історії мережі ОУН(б) і Запілля УПА на північно-західних українських землях у другій половині 1942 - на початку 1945 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.М. Ковальчук ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено комплекс письмових джерел з історії мережі ОУН(б), що діяла у другій половині 1942 - на початку 1945 рр. на північно-західних українських землях. З'ясовано особливості утворення первісної джерельної бази, а також специфіку початкового архівування документів. Встановлено закономірності подальшого фондоутворення, а також інформаційні можливості актуалізованого корпусу джерел. Виявлено більше 900-т повстанських і радянських документів, з яких близько 700-т не були введені до наукового обігу. Запропоновано класифікацію повстанських (за видами, територіальним і адміністративним походженням, хронологічною репрезентативністю, функціональними групами) і радянських (за походженням) документів. Розшифровано псевдоніми організаційного активу та криптоніми адміністративних одиниць. Визначено інформаційний потенціал періодики та мемуарів, а також етапи еволюції мережі ОУН(б) і Запілля УПА у даному регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)62,01 + Ф513(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА335705

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Архірейський Д.В. 
Діяльність воєнних нарад України в 1920 - 1924 роках (на матеріалах південних губерній): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.В. Архірейський ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено передумови та причини протистояння українського селянства і більшовицької влади, наслідки даного протистояння, зокрема, у вигляді активізації селянського повстанського руху. Проаналізовано процес поступового формування загальнодержавної системи ліквідації повстанства під час громадянської війни і політики "воєнного комунізму", а також переходу до нової економічної політики. Досліджено внутрішню структуру воєнних нарад, комплекс їх основних функцій та другорядних завдань. Охарактеризовано суперечливі взаємовідношення нарад з іншими органами радянської влади. У контексті загальнорепресивної політики більшовиків детально розглянуто політико-ідеологічні та каральні методи практичної роботи воєнних нарад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)613
Шифр НБУВ: РА310611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Деревінський В.Ф. 
Діяльність Організації українських націоналістів та Української повстанської армії в 1940 - 1953 рокі: етнонаціональний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.Ф. Деревінський ; Нац. акад. оборони України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Визначено, що після тривалого процесу формування етнонаціональних задач політичної діяльності у 1940-х рр. за умов війни Організація українських націоналістів (ОУН) та Українська повстанська армія (УПА) розробили власну цілісну концепцію етнонаціональної політики. Встановлено, що відповідно до цієї концепції ОУН та УПА в ході збройної боротьби прагнули налагоджувати відносини з іншими народами та державами на основі взаємоповаги, толерантності, рівноправності та невтручання до внутрішніх справ протилежної сторони. Крім того, ОУН і УПА роздільно ставилися до окремо взятого народу та шовіністично налаштованих представників провідної верхівки цього народу. З'ясовано, що в етнонаціональній концепції ОУН і УПА визначено ставлення до національних меншин України, яким гарантувалися рівні з українцями права, зокрема, право на вільний політичний, соціальний, національний і культурний розвиток. Встановлено, що в етнонаціональній концепції ОУН і УПА значну увагу приділено необхідності створення фронту спільної боротьби поневолених нацистським і радянським тоталітаризмом націй задля свого визволення. Наголошено, що лише поневолені цими режимами нації є природними союзниками українців. Охарактеризовано специфіку та значення методів та форм агітаційно-пропагандистської діяльності для практичної реалізації принципів етнонаціональної політики ОУН і КПА, проаналізовано досягнення та недоліки етнонаціональної політичної діяльності даних організацій у 1940 - 1953 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА324650

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Жилюк В.М. 
Діяльність ОУН та УПА на Житомирщині у 1941 - 1955 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Жилюк ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено діяльність Організації українських націоналістів (ОУН) та Української повстанської армії (УПА) на Житомирщині в період німецько-радянської війни та післявоєнні роки. Досліджено спільну діяльність націоналістів та активної частини місцевого населення зі створення українських державних оргаів влади у перші місяці війни. Встановлено, що з утвердженням нацистської окупаційної влади в листопаді 1941 р. на Житомирщині було припинено процеси формування місцевого самоврядування та національно-культурного відродження, багато оунівців та їх прихильників заарештовано та розстріляно. З'ясовано, що за тяжких умов фашистської окупації націоналістичному підпіллю вдалося організувати мережу своїх організацій та утвердити вплив майже в усіх районах області. Розглянуто різні форми боротьби ОУН та УПА за незалежність України, зокрема, збройні акції та засоби пропаганди, доведено пріоритет агітаційно-пропагандистського напрямку. З'ясовано, що у післявоєнні роки боротьба націоналістичного підпілля проти радянської влади визначається діями невеликих груп і проявляється акціями національного та соціального протесту. На підставі вивчення чинників ідейного змісту, форм і методів діяльності, з урахуванням факту підтримки націоналістичного підпілля місцевим населенням зроблено висновок, що боротьба ОУН та УПА на Житомирщині мала національно-визвольний характер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР-4ЖИТ)62 +
Шифр НБУВ: РА358413

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Руда О.В. 
Дослідження історії України в польській історіографії кінця XIX - початку XX століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.В. Руда ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 17 с. — укp.

Проаналізовано вивчення польськими дослідниками кінця XIX - початку XX ст. основних проблем історії України, зокрема, локалізації українських теренів, генези польсько-українських взаємин, впливу укладення Люблінської, Берестейської уній на розвиток польських і українських земель, виникнення та діяльності козацьких формувань, причин і наслідків козацьких повстань XVI - XVII ст., гайдамацького руху й українського національного відродження. Значну увагу приділено політичним подіям, проаналізовано соціально-економічні, культурні явища українського минулого, оскільки саме політичні події були головним предметом вивчення більшості тогочасних польських істориків. З'ясовано вплив на польську історичну науку методологічних змін у європейській історіографії зламу століть, а також тогочасних суспільно-політичних умов, що склалися у польських землях. Представлено діяльність і здобутки наукових інституцій, історичних товариств і шкіл, що тоді існували. За результатами дослідження визначено досягнення та втрати польської історіографії кінця XIX - початку XX с. у висвітленні історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4ПОЛ)-1(4УКР)5 + Т1(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА340344

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Файзулін Я.М. 
Другий Зимовий похід в контексті української національно-визвольної боротьби 1917 - 1921 років: автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / Я.М. Файзулін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

На підставі широкого кола архівних джерел розглянуто аспект підготовки та здіснення Другого Зимового походу та загальнонаціонального збройного антибільшовицького повстання. Розглянуто структуру збройного антибільшовицького штабу, формування ним партизансько-повстанської мережі в УСРР, розвідувальну та контррозвідувальну діяльність, співробітництва з представниками Польщі, Румунії, Франції та іншими військовими групами (Б.Савінкова, П.Врангеля, П.Скоропадського), розробку планів здійснення Другого Зимового походу. Проаналізовано петлюрівську повстанську боротьбу в Україні в 1921 р., а також висвітлено дії більшовицьких органів держбезпеки щодо її придушення. Розглянуто перебіг Другого Зимового походу (Подільської, Волинської, Бессарабської повстанськх груп). Проаналізовано причини його поразки та вплив на згасання визвольних змагань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 +
Шифр НБУВ: РА356269

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського