Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (127)Реферативна база даних (1307)Книжкові видання та компакт-диски (241)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ПАРОВ$<.>+<.>K=ТУРБІНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 106
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Венгер Л.О. 
Інтенсифікація екстрагування цільових компонентів з твердої фази вакуумуванням системи: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.08 / Л.О. Венгер ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Проведено дослідження процесів екстрагування цільових компонентів з лінійних капілярів та капілярно-пористих частинок. Описано гідродинаміку та масообмін за умов вакуумування системи. Показано, що основним фактором інтенсифікації є утворення, ріст та відрив парової бульбашки. Одержано графічні залежності, які дають можливість визначити коефіцієнти турбулентної дифузії процесу екстрагування з лінійних капілярів та з капілярно-пористих частинок, що дозволяє оцінити швидкість процесу. Вперше досліджено вплив вакуумування системи та пароутворення на процес десорбції. Показано, що вакуумування системи за екстрагування дозволяє знизити енергетичні затрати, пов'язані з подрібненням сировини. Запропоновано принципову схему масообмінного апарату для системи тверда фаза - рідина, на який одержано патент України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л113.42 +
Шифр НБУВ: РА340607

Рубрики:

      
2.

Матиящук А.М. 
Інтенсифікація процесів очищення дифузійного соку цукрового виробництва із застосуванням кавітації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.12 / А.М. Матиящук ; Укр. держ. ун-т харч. технологій. — К., 2000. — 24 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням використання кавітаційних ефектів для інтенсифікації процесів очищення дифузійного соку на основі доповнення теоретичних уявлень та проведення експериментальних досліджень за лабораторних та промислових умов. Запропоновано математичні моделі створення поля кавітаційних бульбашок під час гідрадинамічної кавітації та динаміки парової бульбашки в потоці недогрітої рідини. Науково обгрунтовано використання кавітаційних ефектів під час вдування водяної пари в потік дифузійного соку для інтенсифікації процесів його очищення. Встановлено аналогічність впливу ефектів гідродинамічної та пароконденсаційної кавітації на технологічні характеристики соків цукрового виробництва. Розроблено способи очищення дифузійного соку, що базуються на його одночасному кавітаційному і хімічному обробленні та пароконденсаційній кавітаційній активації водно-вапняної суспензії. Запропоновано конструкцію відстійника для розділення суспензії на стадії очищення дифузійного соку. Наведено дані про ефективність розробок та їх впровадження в цукрову промисловість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л840.4
Шифр НБУВ: РА310396 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Фан Конг Там 
Аеродинамічне удосконалення лопаткових апаратів турбомашин на основі обернених задач: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.05.16 / Фан Конг Там ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено питання розробки методу розв'язання прямої й оберненої задач для тривимірної течії в шарі змінної товщини на вісесиметричній поверхні течії. У даному методі пряму й обернену задачі розділено на незалежні одна від одної окремі підзадачі, які можна розв'язувати в будь-якій послідовності або одночасно, що забезпечує можливість контролювати окремі ділянки проектованої лопатки з точки зору міцності та технологічності, та значно скорочує час проектування. Розроблено методику оптимального проектування решіток профілів з великим кутом повертання потоку. Спроектовано робочу решітку для циліндра високого тиску потужної парової турбіни, профіль якої має локальні хвилеподібні контури, а її коефіцієнт скінченних втрат значно нижчий, ніж у решітки атласних профілів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363-011.41
Шифр НБУВ: РА375246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Павлюченко Н.А. 
Алелопатичні особливості ISyringa vulgaris L./I: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Н.А. Павлюченко ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Уперше проведено комплексну алелопатичну оцінку рослин і ризосферного грунту бузку з урахуванням сортових особливостей. Установлено, що його алелопатична активність та фітотоксичність ризосферного грунту обумовлені вмістом фенольних сполук. Визначено, що рослинні рештки бузку є одним з основних факторів алелопатичної грунтовтоми. Виявлено порушення синтезу основних фотосинтетичних пігментів та одночасне збільшення даної активності, вмісту проліну та фенолів, активності поліфенолоксидази у листках сіянців бузку, які зростають у грунті з-під довготривалої культури S. vulgaris та в процесі внесення рослинних решток у паровий грунт, що є проявом стресового стану рослин. Доведено, що Syringa vulgaris є аутоінтолерантним видом, тобто негативно реагує на власні алелопатично активні речовини, що накопичуються в грунті внаслідок його довготривалого вирощування. Досліджено, що спільне застосування негуміфікованої (Brassica rapa var. oleifera) та гуміфікованої органічної речовини підвищує адаптаційну здатність Syringa vulgaris до алелопатичного стресу. Зазначено, що такий ефект можна пояснити активізацією процесів мікробіологічного руйнування фітотоксичних алелопатично активних речовин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.87-28 +
Шифр НБУВ: РА325055

Рубрики:

      
5.

Асайонок О.В. 
Аналіз напружено-деформованого стану та власних коливань вузлів турбін на основі МСЕ: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.09 / О.В. Асайонок ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Проведено дослідження тривимірного напружено-деформованого стану (НДС) та власних коливань вузлів гідравлічних і парових турбін з урахуванням контакту елементів та наявності тріщин. Дану задачу розв'язано за допомогою багатосіткового методу скінченних елементів. З метою поліпшення збіжності методу запропоновано модифікацію його операторів - пряму побудову проміжної скінченноелементної моделі і числову побудову оператора конденсації. Удосконалено метод урахування недосконалостей структури у вигляді тріщин для динамічних задач. Проведено тестування запропонованих методик. Створено спеціалізований програмний комплекс з розвинутим вхідним і вихідним інтерфейсами. Встановлено вплив різних конструктивних і технологічних факторів на НДС та власні коливання вузлів гідравлічних і парових турбін. Вперше вивчено вплив контактного обпирання та появи тріщин в лопатковому апараті на НДС діафрагми парової турбіни. Досліжено вплив довжини та глибини тріщини в лопаті робочого колеса радіально-осьової гідротурбіни на власні коливання. Встановлено вплив системи тріщин різної орієнтації та довжини в лопаті поворотно-лопатевої гідротурбіни на її власні коливання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З563.3-04-012 + З363.2-04-012 +
Шифр НБУВ: РА350811

Рубрики:

      
6.

Юрасова О. Г. 
Аналіз роботи котлів ТПП-210А, ТПП-312А енергоблоків 300 МВт при спалюванні непроектних видів палива / О. Г. Юрасова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена аналізу роботи котлів ТПП-210А, ТПП-312А енергоблоків 300 МВт під час спалювання непроектних видів палива, а також коригування режимних карт на підставі результатів випробувань.На основі проведених досліджень доведено перспективність залучення до сировинної бази існуючих котлоагрегатів непроектного вугілля.Визначено режимні і економічні характеристики котла ТПП-210А під час спалювання непроектного палива: коефіцієнт корисної дії брутто, складові теплових втрат, витрати електроенергії на власні потреби котла, аеродинамічні і температурні характеристики газоповітряного тракту, температурні характеристики пароводяного тракту в робочому діапазоні навантажень блока. На основі результатів проведених теплових випробувань котла ТПП-210А в експлуатаційному діапазоні навантажень під час роботи на вугіллі марок «Г», «ДГ» складено проект нормативної характеристики корпусів котла під час роботи котла у двокорпусному та однокорпусному режимах. За результатами проведених випробувань складена режимна карта роботи котла ТПП-210А ст. №3 у двокорпусному режимі під час спалювання твердого палива та отримано дані для подальшого коригування показників нормативної характеристики роботи котла.На основі результатів проведених режимно-налагоджувальних випробувань котла ТПП-312А в експлуатаційному діапазоні навантажень під час переведення його на спалювання твердого палива, яке відрізняється від проектного загальними та специфічними властивостями, розроблений проект нормативної характеристики роботи котла та визначено режим роботи пилосистеми котла. Складена режимна карта роботи котла ТПП-312А і пилосистеми та приведені пропозиції щодо підвищення економічності і надійності роботи котла.^UThe dissertation is devoted to the research of the work of the ТПП-210A, ТПП-312A boilers of power units of 300 MW during the combustion of non-project fuels, as well as the adjustment of regime maps on the basis of test results.Based on analytical and experimental researches the prospect of involvement of non-project coal in the raw material base of the existing boilers has been proved.The regime and economic characteristics of the ТПП-210A boiler during the combustion of non-project fuel are determined: gross efficiency, components of heat loss, electricity consumption for the boiler's own needs, aerodynamic and temperature characteristics of the gas-air path, temperature characteristics of the steam-water tract in the operating range.For the first time, the calculation coefficients were determined using the program of thermal and hydraulic calculation of the "Trakt" boiler to the temperature of the exhaust gases during the combustion of non-project fuel to change: air temperature before hot air recirculation; air shots in the fuel; air inspections at the section "mode cross section - last heating surface (OPN)"; air intakes in the OPN; air shots at the section "OPN - DS"; raw coal moisture; crude ash content (ratio of ash content of fuel to combustible mass).Based on the results of thermal tests of the boiler ТПП-210A in the operationing range of loads during work on coal grades "Г", "ДГ" the project of normative characteristics of boiler bodies during boiler operation in double-hull and single-hull modes is made. The operating parameters of the boiler ТПП-210A were determined experimentally as well as economic indicators of the boiler, environmental indicators, electricity consumption for traction, blasting and dust preparation, adjustment to the exhaust gas temperature. It was found that with the optimal excess of air, the content of carbon monoxide in the exhaust gases does not exceed 150 ppm, which leads to a heat loss with chemical afterburning of not more than 0.081%. According to the results of the tests, a regime map of the boiler ТПП-210A Art. No.3 in double-hull mode during solid fuel combustion and data were obtained for further adjustment of boiler performance.Based on the results of the mode-adjustment tests of the boiler ТПП-312A in the operating range of loads during its transfer to solid fuel combustion, which differs from the design of the general and specific properties, the draft normative characteristics of the boiler operation was developed and the mode of operation of the boiler system was determined. The values of air suction in individual elements and the gas path of the boiler ТПП-312A as a whole are established. The suction of air into the furnace of the boiler, reduced to the rated load, is 5%, which meets the requirements. It is established that in the range of boiler loads of 65-100% of the nominal during the combustion of solid fuel without backlighting with natural gas provides stable long-term operation of the boiler with nominal parameters and satisfactory output of liquid slag. The regime map of the ТПП-312A boiler operation and vacuum cleaners has been elaborated and the suggestions for increasing the efficiency and reliability of the boiler are given.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Корольов О.В. 
Аналіз, моделі та діагностика кризових теплогідравлічних явищ в енергообладнанні АЕС: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.14 / О.В. Корольов ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2007. — 33 с. — укp.

Установлено, що наслідком електронагріву є електродинамічні сили, що визначають вібрацію поверхні нагріву та виникнення ТАК. Доведено вплив електродинамічних сил на вібрацію поверхні теплообміну. Установлено істотну відмінність акустичних спектрів, одержаних за змінного й акумуляторного струму, експериментально доведено, що відмінності у таблицях критичного теплового потоку визначаються видом обігріву. Установлено причини появи S-подібних кривих кипіння. Розроблено метод вимірювання температури поверхні нагріву з застосуванням індикатора. Установлено факт зниження гідравлічного опору каналу, що обігрівається, за рахунок електродинамічної вібрації стінок каналу. Розроблено метод діагностики снарядно-пробкових режимів двофазного потоку. Установлено закономірність самоорганізації двофазного потоку за кризи течії. Одержано вирази для розрахунку швидкості звуку та частотних характеристик каналів з двофазними та підкипаючими потоками. Розроблено моделі течії телоносія в каналах, що обігріваються, показано можливість реалізації за цих умов високочастотних коливань. Розроблено метод розрахунку радіаційного підйому тиску у пароводяному інжекторі. спектра акустичного сигналу від характеру течії. Розроблено положення щодо створення системи акустичного контролю протікання даних з'єднань верхнього блока реактора ВВЕР-1000. За результатами досліджень розроблено практичні додатки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-042.2 +
Шифр НБУВ: РА350261

Рубрики:

      
8.

Сас Н.Б. 
Визначення періоду докритичного росту тріщин високотемпературної повзучості в матеріалах і елементах конструкцій: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Н.Б. Сас ; НАН України. Ін-т приклад. пробл. механіки і математики ім. Я.С.Підстригача. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

У межах механіки руйнування пружно-пластичних тіл сформульовано математичну модель для дослідження росту в конструкційних матеріалах тріщин високотемпературної повзучості, визначення залишкового ресурсу елементів конструкцій та їх високотемпературної міцності з використанням першого закону термодинаміки стосовно механіки сповільненого руйнування тіл за високотемпературної повзучості. Розкрито домінуючу роль у даному процесі періоду усталеної повзучості. Удосконалено метод еквівалентних площ для ефективної реалізації запропонованої моделі та наближеного визначення періоду докритичного росту в тривимірних тілах тріщин високотемпературної повзучості. Встановлено, що зміна площі тріщини високотемпературної повзучості у разі її поширення у полі однорідних напружень тривимірного тіла мало залежить від конфігурації її контуру і тому замінюється кодовим контуром за відповідних початкових і кінцевих розмірів. Запропоновано критерій високотемпературної міцності тонкостінних елементів конструкцій з тріщинами, який базується на розв'язку задачі про межово-рівноважний стан пластини з довільно орієнтовною тріщиною високотемпературної повзучості за двовісного розтягу. Даний критерій підтверджено відомими в літературі результатами експериментальних досліджень. Сформульовано задачу про докритичний ріст тріщин високотемпературної повзучості в стінці паропроводу, його зварному з'єднанні, у колесі парової турбіни та визначено їх залишковий ресурс. Запропоновано спосіб наближеного розв'язку даної задачі. Розв'язано деякі нові задачі про кінетику поширення тріщин високотемпературної повзучості у пластинах і тривимірних тілах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж4-028.4 + В251.6,022 + В251.104,022 +
Шифр НБУВ: РА360028

Рубрики:

      
9.

Сливка Г.В. 
Вплив ізамбену (амізону) на ефективність імунопрофілактики та терапії дрібних домашніх тварин при захворюваннях різної етіології: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.04 / Г.В. Сливка ; Львів. нац. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Уперше на дослідах на собаках і котах доведено, що ізамбен має суттєві переваги у порівнянні з традиційними імуномодуляторами. Доведено, що даний препарат має протизапальну, жарознижувальну, болезаспокійливу, інтерфероногенну дію за умов in vivo та in vitro, прискорює диференціацію попередників макрофагів, посилює клітинний імунітет. Установлено, що ізамбен підвищує ефективність вакцинації собак проти чуми м'ясоїдних, вірусного гепатиту, паровірусного ентериту, аденовірозу та ефективніть лікування собак у разі бабезіозу, кон'юктивіту, соркоптозу, а також котів за аденовірозу, кон'юктивіту, саркоптозу. Показано, що за умов антропогенного навантаження за існуючих технологій утримання дрібних домашніх тварин імунний статус їх організму потребує постійної корекції та реабілітації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.351-7 + П873.354-7 +
Шифр НБУВ: РА338684

Рубрики:

      
10.

Сацька Ю. А. 
Вплив будови хіральних карбоксилатних координаційних полімерів на сорбцію оптично-активних одноатомних спиртів. / Ю. А. Сацька. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню будови хіральних карбоксилатних координаційних полімерів Fe3+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+, молекулярних комплексів Со2+ з хіральними карбоксилатними лігандами, комплексу V4+ з β-циклодекстрином та їх здатності сорбувати енантіомери 2-бутанолу з парової фази (індивідуальні оптичні ізомери) і з рідкої рацемічної суміші, а також здатності сорбувати енантіомери 2-гексанолу, 3-гексанолу, 1-фенілетанолу з рацемічних сумішей. Кристалічну будову п'яти нових хіральних координаційних полімерів та одного біядерного комплексу встановлено методом рентгеноструктурного аналізу. В усіх випадках сорбція спиртів координаційними полімерами з газової фази не описується як фізична адсорбція в мікропористих сорбентах та супроводжується, скоріше за все, перебудовою кристалічної гратки сорбенту. Встановлено, що будова усієї порожнини координаційного полімеру визначає, який з енантіомерів 2-бутанолу буде переважно сорбуватися такою речовиною. Відношення сорбційної ємності координаційного полімеру щодо різних енантіомерів 2-бутанолу (енантіоселективність сорбції) з газової фази за однакових умов корелює з максимальною величиною енантіомерного надлишку відповідного ізомеру, який досягається при хроматографічному розділенні рацемату цього спирту на координаційному полімері. Розроблені підходи до розділення рацематів одноатомних спиртів із використанням координаційних полімерів можуть бути застосовані для одержання чистих оптичних ізомерів таких сполук. Знайдено умови повного розділення рацемату 1-фенілетанолу із використанням координаційних полімерів як стаціонарної фази для колоночної хроматографії.^UThe theses is devoted to investigation of the structure of chiral carboxylate polymers of Fe3+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+, molecular compelxes of Со2+ with chiral carboxylate ligands, V4+ complex with β-cyclodextrine and their capacity to absorb enantiomers of 2-butanol from vapor phase (pure optical isomers) and from liquid racemic mixture, as well as their capacity to absorb enantiomers of 2-hexanol, 3-hexanol, 1-phenylathenol from the racemic mixtures. Chirality of all coordination polymers and molecular coordination compounds, studied in this work, was caused by the presence of asymmetric sites in the organic ligands. The structure of five new chiral coordination polymers and one binuclear molecular complex was determined by X-ray structure analysis. Despite the presence of "rigid" micropores in come compounds, in all cases interaction of alcohols with the coordination polymers according to the results of analysis of vapor phase sorption isotherms was not described as physical adsorption in microporous sorbents and was accompanied, most probably, by rearrangement of the crystal lattices of the coordination polymers. The ability to induce such rearrangement could be governed by the balance of sorption energy and polymeric framework rearrangement energy. It was shown that the size of pores accessible to the guest molecules in the coordination polymers, calculated by analysis of their crystal lattices, was not the main factor that determined sorption capacity of such system towards monoatomic alcohols. It was found that the structure of non-chiral ligands and the whole cavity of the coordination polymer determined, which enantiomer of 2-butanol was preferably absorbed by such compound. The ratio of sorption capacity of the coordination polymer in respect to different enantiomers of 2-butanol (enantioselectivity of sorption) from gas phase in the same conditions correlated with the highest value of enantiomeric excess, achieved at chromatographic separation of racemic mixture of this alcohol on the respective coordination polymers. The value of enantiomeric excess of the alcohol, which was achieved upon chromatographic separation of the racemic mixtures on the column filled with the coordination polymer, changed in antibate way with solvent's viscosity; this feature can be associated with the difference in diffusion rate of alcohols to the sorption sites in different solvents. The approaches to separation of the racemic mixtures of monoatomic alcohols using coordination polymer were developed. Such approaches can be used for isolation of pure optical isomers of such compounds. The conditions for full separation of the racemic mixture of 1-phenylethanol using coordination polymers as stationary phase for column chromatography were found.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Скляров В.П. 
Вплив електризації вологої пари на процеси конденсації в теплоенергетичних установках: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / В.П. Скляров ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто причини появи та механізми утворення зарядів у вологому паровому потоці та їх вплив на процеси конденсації у парових турбінах. Запропоновано методику та конструкції електричних зондів для вимірювання густини зарядів у рухомому вологому паровому потоці. Розглянуто методи та засоби керування густиною зарядів у вологому потоці. Наведено конструкції пристроїв, які дозволяють за рахунок електричного впливу на вологий паровий потік керувати процесами конденсації. Показано, що нейтралізація парового потоку за останнім ступенем турбіни знижує коефіцієнт повних втрат у вихлопному тракті на 10 - 12 % від вихідного значення, а додаткова електризація пари в зоні конденсатора збільшує вологість більше, ніж на 1 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363.2-01
Шифр НБУВ: РА316818 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Воробець М. М. 
Вплив фінішної хімічної обробки на формування і властивості поруватого кремнію та кадмій телуриду: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.04 / М. М. Воробець ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 21 с.: табл., рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г124.2-1 + Г122.425-1 + Г576.75
Шифр НБУВ: РА385100 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Демчишин А. А. 
Геометричне моделювання очищення парових потоків матеріалів у вакуумі: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.01.01 / А. А. Демчишин ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2011. — 24 с.: рис. — укp.

Розглянуто питання геометричного моделювання процесу очищення парових потоків у разі дугового й електронно-променевого випарювання матеріалів у вакуумі технології фізичного осадження з парової фази (Physical Vapor Deposition). Проведено формалізацію способів побудови робочих поверхонь електронно-іонного обладнання. Створено алгоритмічну основу розрахунку багатократного відбиття променів від поверхонь, апроксимованих трикутними відсіками площини, та заданих у неявній і векторно-параметричній формі. Одержано рівняння сім'ї поверхонь однакової опроміненості, встановлено, що поверхня однакової опроміненості, яка відповідає k = 0, є поверхнею катакаустики. Розв'язано задачу розрахунку товщини осаджуваного покриття за схеми напилення з розжарюваним відбивачем. Розроблено методику імітаційного геометричного дослідження просторового розподілу багаторазово відбитих променів за допомогою сферичних і гіперсферичних карт відбиття, яка не залежить від складності поверхні рефлектора. Розраховано ступінь очищення плазми для чотирьох модифікацій фільтрів відкритого типу з фрактальною моделлю поведінки джерела макрочасток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.033.05-1
Шифр НБУВ: РА378602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
14.

Бережняк Г.П. 
Діяльність академіка С.П. Сиром'ятникова в контексті розвитку вітчизняного паровозобудування (перша половина XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.07 / Г.П. Бережняк ; Держ. екон.-технол. ун-т трансп. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено життя, наукову, адміністративну та педагогічну діяльність видатного вітчизняного ученого-залізничника С.П. Сиром'ятникова (1891 - 1951), висвітлено його суттєвий внесок у розвиток вітчизняного паровозобудування та паровозної теплотехніки першої половини XX ст. На підставі залучення значного масиву джерел досліджено процес становлення особистості С.П. Сиром'ятникова, проаналізовано основні принципи та результати наукової діяльності ученого. Розкрито основні аспекти розвитку науки та техніки у галузі залізничного транспорту в Україні у радянський період, проведено порівняльне дослідження даного процесу з зарубіжним. Показано внесок С.П. Сиром'ятникова у розвиток вітчизняного паровозобудування, наведено відомості про наукову діяльнісь ученого щодо модернізації паровозів. Встановлено, що С.П. Сиром'ятников вперше описав тепловий процес паровоза. Доведено, що науковий і педагогічний доробок ученого став теоретичною базою для розвитку нових ідей і напрямків наукових досліджень у галузі залізничного транспорту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О2 д (4УКР) Сиром'ятников, С. П.
Шифр НБУВ: РА370584 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Мазур Т. М. 
Дефектна підсистема, оптичні та електричні властивості бездомішкових і легованих плівок кадмій телуриду. / Т. М. Мазур. — Б.м., 2021 — укp.

На основі проведених експериментальних досліджень та відповідних теоретичних розрахунків виконано аналіз впливу парофазної технології тонких плівок на основі кадмій телуриду на формування системи дефектів, яка визначає комплекс їх структурних, електричних та оптичних властивостей для практичного застосування у якості матеріалів для систем оптоелектроніки та фотоелектричного перетворення енергії.У другому розділі дисертації наведено загальні принципи використовуваних у роботі методів синтезу бінарного CdTe (ізотермічний відпал, двотемпературний відпал), контролю відхилення від стехіометрії та осадження з парової фази: метод «гарячої стінки» та метод відкритого випаровування у вакуумі. Вказано на технологічні особливості використовуваних установок. Детально описано методику формування наноструктурованих поверхневих шарів легуванням із водних розчинів та отримання шарів p-CdTe. Визначено технологічні фактори, які впливають на структурні, електричні та оптичні властивості таких шарів. Наведено перелік використовуваних методів контролю якості плівок (хімічний та фазовий склади, морфологія поверхні та мікротвердість тонких плівок на основі CdTe) та опис відповідного обладнання: атомно-силова та електронна скануюча мікроскопія, профілометр, інтерферометр. Виконано аналіз оптичних та спектральних методів дослідження, наведено опис застосовуваних у роботі спектральної установки для вивчення оптичного поглинання, оптичного відбивання, модулятора оптичного випромінювання, установки для дослідження λ-модульованих оптичних спектрів, установки для вимірювання спектрів фотолюмінесценції, дифракційного монохроматора, фотопомножувача. Особливості вимірювання електричних параметрів тонких плівок СdTe досліджено за допомогою функціональної установки автоматизованих вимірювань фотоелектричних параметрів імпедансних напівпровідникових плівок, а також наведено перелік використовуваного програмного забезпечення для обробки отриманих експериментальних даних. У третьому розділі виконано аналіз кристалічної структури кристалів і плівок CdTe та запропоновано квазіхімічні рівняння нестехіометричних плівок кадмій телуриду. На основі використання квазіхімічних рівнянь визначено залежності рівноважної концентрації переважаючих власних атомних дефектів від парціального тиску пари кадмію і температури відпалу. Виконано аналіз поведінки домінуючих власних точкових дефектів у плівках кадмій телуриду та їх експериментального підтвердження методами фотолюмінесценції. Досліджено оптичні та електричні властивості плівок СdТе. Проведено серію тестових вимірювань імпедансних зразків. Проаналізовано фоточутливість плівок CdTe, яка є ефективним параметром у визначенні фотопровідності. Також розглянуто перспективи застосування тонкоплівкових гетероструктур CdTe в сонячній енергетиці.Досліджено електричні властивості шарів, утворених легуванням поверхні кристалу СdТе домішками Ca та Li. Встановлено, що розрахований коефіцієнт дифузії для йонів Li виявився більш ніж у тричі вищий, ніж для йонів Ca, оскільки йонний радіус Lі значно менший (76 пм проти 99 пм для Са). Розрахована питома електропровідність поверхневого шару n-типу, при однакових концентраціях легуючої домішки і часах витримки, виявилася вищою більш ніж на порядок. Це дозволило зменшити загальний опір в 10-20 разів при переході від легування Са до легування Li.^UBased on experimental studies and relevant theoretical calculations, the analysis of the influence of cadmium telluride thin film vapor technology on the formation of a system of defects, which determines the complex of their structural, electrical and optical properties for practical use as materials for optoelectronics and photoelectric energy conversion.In the second section of the dissertation, the general principles of the methods used in the work of synthesis of binary CdTe (isothermal annealing, two-temperature annealing), control of deviation from stoichiometry and deposition from the vapor phase are given: the "hot wall" method and the method of open evaporation in vacuum. The technological features of the used installations are specified. The method of forming nanostructured surface layers by doping from aqueous solutions and the preparation of p-CdTe layers is described detail. Technological factors that affect the structural, electrical and optical properties of such layers are identified. The list of used methods of film quality control (chemical and phase compositions, morphology of the surface and microhardness of thin films based on CdTe) and the description of the corresponding equipment are given: atomic force and electron scanning microscopy, profilometer, interferometer. As for optical and spectral research methods, a description is given of the spectral setup used in this work to study optical absorption, optical reflection, an optical radiation modulator, a setup for studying λ-modulated optical spectra, a setup for measuring photoluminescence spectra, a diffraction monochromator and a photomultiplier. The features of measuring the electrical parameters of CdTe thin films are shown on the functional block diagram of the installation for automated measurements of the photoelectric parameters of impedance semiconductor films, as well as a list of software used for processing the obtained experimental data.In the third section, the analysis of the crystal structure of crystals and films of CdTe and the quasi-chemical equations of nonstoichiometric cadmium telluride films are proposed. Based on the use of quasi-chemical equations, the dependence of the equilibrium concentration of superior intrinsic atomic defects on the partial pressure of cadmium vapor and the annealing temperature is determined. The analysis of the behavior of dominant intrinsic point defects in cadmium telluride films and their experimental confirmation by photoluminescence methods is performed. A series of test measurements of impedance samples was carried out. The photosensitivity of CdTe films, which is an effective parameter in determining the photoconductivity, has been investigated. The application of thin-film CdTe heterostructures in solar energy is also considered.The electrical properties of the layers formed by doping the surface of the CdTe crystal with Ca and Li impurities are investigated. It was found that the calculated diffusion coefficient for Li ions turned out to be more than three times higher than for Ca ions, since the ionic radius of Li is much smaller (76 pm versus 99 pm for Ca). The calculated specific electrical conductivity of the n-type surface layer at the same dopant concentrations and exposure times turned out to be more than an order of magnitude higher. This made it possible to reduce the total resistance by a factor of 10-20 when going from doping with Ca to doping with Li.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Гасюк О.І. 
Динаміка багатовитратного запобіжного клапану непрямої дії на тиск 25 - 32 МПа в режимі перевантаження гідроагрегата підйому вала турбіни: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.17 / О.І. Гасюк ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Здійснено теоретичне й експериментальне дослідження з метою поліпшення статичних і динамічних характеристик багатовитратного запобіжного клапана непрямої дії у складі гідроагрегата підйому вала парової турбіни. Розроблено комплекс математичних моделей: насоса, запобіжного клапана непрямої дії, довгого трубопроводу, гідростатичного підшипника. Відзначено, що запропоновану модель з запобіжним клапаном подано стосовно будь-якої змінної нелінійним диференціальним рівнянням VII порядку. Наведено результати аналізу коливань тиску у напірному трубопроводі з частотою 3,7 Гц.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363.2-043-016 +
Шифр НБУВ: РА335091

Рубрики:

      
17.

Нечаєв А. В. 
Дослідження негативного впливуелектризованої пари на робочі лопатки волого-парових турбін та розробка методів їх захисту / А. В. Нечаєв. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню фізичної сутності негативного впливу електризованої пари на робочі лопатки волого-парових турбін і розробці методів захисту. Дослідження спрямовано на підвищення ресурсу робочих лопаток волого-парових турбін в умовах виникнення в проточній частині електризації крапельної вологи і електрофізичних явищ. У процесі дослідження експериментально встановлено, що при контакті лопаткових сталей з потоком вологої пари відбувається збільшення концентрації водню, причому для випадку зарядженоїпариконцентрація сорбованоговодню найбільша. Встановлено, що найбільш негативний вплив на міцнісні властивості поверхневого шару лопаток чинитьпозитивно електризований паровий потік. Вплив потоку з негативним зарядом і потокузі штучною іонізацією незначний. Встановлено, що мікротвердість поверхневого шару лопаткового матеріалу змінюється при впливі електричного поля. Залежно від величини і знака електричного потенціалу на поверхні металу мікротвердість може збільшуватися або зменшуватися до 12%. Встановлено, що вплив змінного електричного поля приводить до зміни мікротвердості поверхневого шару лопатковогоматеріалу, а величина ефекту залежить від частоти. Максимальне зменшення мікротвердості в поверхневому шарі товщиною до 2мкм може досягати 35% в діапазоні частот 2,5–20 кГц. Розроблено спосіб запобігання утвореннюкрупнодисперсноївологи, що враховує електризацію парового потоку, а також рекомендації, якідозволяють виключити або істотно знизити інтенсивність електрофізичних явищ увихлопнійчастинітурбіни і збільшити ресурс робочих лопаток.^UThe thesis deals with the study of the physical nature of the electrified steam damaging effects on the working blades of wet-steam turbinesand the development of methods for their protection. The study is aimed at enhancing the service life of the working blades of wetsteam turbines under the conditions of the occurrence of condensed moisture electrifying and the electrophysical phenomena in the flow path part. In the course of the experimental study, it has been found that when the blade steels contact with a flow of wet steam, an increase of hydrogen concentration occurs, with the charged steam the concentration of sorbed hydrogen being the highest. A positively charged steam flow has been established to exert the most harmful impact on the strength properties of the surface layer of the blades, while the effect of a negatively charged flow is insignificant.It has been revealed that the microhardness of the surface layer of the blade material changes when exposed to an electric field. Depending on the magnitude and sign of the electric potential on the metal surface, the microhardness can increase or decrease by up to 12%. It has been shown that the action of a variable electric field leads to a change in the microhardness of the surface layer of the blade material, and the magnitude of the effect depends upon the frequency. The maximum reduction of microhardness in the surface layer up to 2 μm thick can reach 35% within the frequency range 2.5÷ 20 kHz. A method for preventing the formation of coarse particle moisture, which takes into account the electrification of the steam flow, as well as the recommendations for eliminating or significant reducing the intensity of electrophysical phenomena in the exhaust part of the turbine and increasing the service life of the working blades, have been developed .


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Осадчук Є. О. 
Дослідження процесів в абсорбційних термотрансформаторах в режимі отримання води з використанням сонячної енергії / Є. О. Осадчук. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена дослідженню процесів в абсорбційних термотрансформаторах з використанням сонячної енергії з метою підвищення продуктивності і зниження енерговитрат у системах отримання води з атмосферного повітря. Розроблена схема системи отримання води з атмосферного повітря на базі абсорбційних водоаміачних термотрансформаторов (АВТТ) і сонячних колекторів з водою в якості теплоносія, яка може вирішувати завдання отримання води з джерелом тепла від 85 °С. Отримані чисельні значення мінімально необхідних температур джерела тепла, а також залежності теплового коефіцієнта і потужності циркуляційного насоса від характерних температур експлуатації. Виконано моделювання процесів теплообміну при гравітаційному плині рідкої плівки і висхідному потоці пари для випадку очищення парової водоаміачних суміші в умовах змінних температур стінки.^UThe work is devoted to the study of processes in absorption thermotransformers using solar energy in order to increase productivity and reduce energy consumption in systems for obtaining water from atmospheric air. The scheme of system of receiving water from atmospheric air on the basis of absorption water-ammonia thermotransformers (AVTT) and solar collectors with water as the heat carrier which can solve a problem of receiving water with a heat source from 85 ° C is developed. The numerical values of the minimum required temperatures of the heat source, as well as the dependence of the heat coefficient and power of the circulating pump on the characteristic operating temperatures are obtained. The simulation of heat exchange processes at the gravitational flow of the liquid film and the ascending flow of steam for the case of purification of steamammonia mixture under conditions of variable wall temperatures is performed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Сеньків В.М. 
Екстрагування з твердих тіл в умовах періодичного вакуумування системи: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.08 / В.М. Сеньків ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено процеси екстрагування за умов періодичного кипіння розчинника під вакуумом. Визначено основні параметри, що впливають на кінетику вилучення цільового компонента за умов постійного та періодичного вакуумування системи. На підставі результатів експериментальних досліджень визначено оптимальні умови проведення екстрагування з періодичним кипінням розчинника. Описано механізм інтесифікації утворення у капілярі конвективного потоку розчинника, виникнення якого обумовлено процесами росту, виходу та схлопування парових бульбашок. Показано, що за умов періодичного вакуумування для різних об'єктів швидкість екстрагування та глибина зони конвективного переносу зростають у 3-5 разів у порівнянні з умовами механічного перемішування та постійного вакуумування. Вперше одержано критеріальні залежності, на базі яких визначено коефіцієнти масовіддачі для процесу екстрагування. Створено технологію утилізації гальваношламів методом екстрагування за умов періодичного кипіння розчинника. Вперше розроблено принципову схему масообмінного апарата для екстрагування за умов періодичного вакуумування та алгоритм його розрахунку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л113.4 +
Шифр НБУВ: РА350387

Рубрики:

      
20.

Комарова Я. О. 
Енергоефективні технології генерації синтез-газу для вирівнювання навантажень енергоустановок АЕС / Я. О. Комарова. — Б.м., 2021 — укp.

Комарова Я. О. Енергоефективні технології генерації синтез-газу для вирівнювання навантажень енергоустановок АЕС. – На правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.14 – теплові та ядерні енергоустановки. – Одеський національний політехнічний університет МОН України, Одеса, 2021.Дисертація присвячена вирішенню актуальної проблеми нерівномірності навантаження в енергосистемі. Ідея роботи полягає в теоретичному та експериментальному обґрунтуванні нового способу покриття пікових навантажень. Запропонований новий спосіб покриття пікових навантажень в енергосистемі через концептуальну модель оцінювання технічної системи за комплексом чинників: енергетичного, екологічного, економічного.Розвинена науково-технічна ідея «синтез-газ технологія», яка дозволить виробляти синтез-газ з надлишкової електроенергії та в подальшому спалювати його на газотурбінних установках, котлах ТЕС і вирівнювати нерівномірності в енергосистемі. Досліджено екологічний аспект використання синтез-газ технології. В результаті експериментів були отримані дані які показали, що використання запропонованого способу являється екологічно безпечним порівняно з продуктами згорання вугілля та природного газу. Розроблені рекомендації щодо вибору синтез-газ установки для виготовлення газу в промислових об'ємах. Ключові слова: безпека АЕС, маневрені режими АЕС, пошкодження оболонки ТВЕЛ, турбіна, вібрація, пікові навантаження, синтез-газ, водо-вугільна суспензія, магнегаз, надлишкова електроенергія.^UKomarova Ya. O. Energy efficient technologies for synthesis gas generation for load balancing of NPP power plants - On the rights of the manuscript.Thesis for scientific degree of candidate of technical sciences, Specialty 05.14.14 - Thermal and Nuclear Power Plants. - Odessa National Polytechnic University, MES of Ukraine, Odessa, 2021.The dissertation is devoted to solving the current problem of irregularity in the power grid.The idea behind this work is to theoretically and experimentally justify a new method of covering peak loads. A new way of covering peak loads in the power grid is proposed through a conceptual model of evaluation of the technical system by a set of factors: energy, environmental, economic.Developed scientific and technical idea "synthesis gas technology", which will allow producing synthesis gas at night and then burning it at gas turbine plants, boilers of thermal power plants and equalize irregularities in the power system.The ecological aspect of the use of synthesis gas technology has been investigated. Were obtained, experimentally, the results. They confirmed that the use of this method is environmentally friendly.Recommendations have been developed for the selection of a synthesis gas installation for the production of gas in industrial volumes.Key words: safety of NPP, shunting modes of nuclear power plants, damage to the fuel rod shell, turbine, vibration, peak loads, synthesis gas, water-coal suspension, magnegas, excess electricity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського