Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (28)Реферативна база даних (379)Книжкові видання та компакт-диски (16)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=НЕРІВНІСТЬ$<.>+<.>K=ЛОЯСЕВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 33
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Стрельник О.О. 
Гендерна нерівність та соціальний статус жінки в сучасному українському суспільстві: Автореф. дис. канд. соціол. наук: 22.00.01 / О.О. Стрельник ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне соціологічне дослідження гендерної нерівності та соціального статусу жінки в економічній, політичній та соціокультурній сферах сучасного українського суспільства. Під час аналізу гендерної нерівності вперше у вітчизняній соціології застосовано концептуальну модель "статус - потенціал", що грунтується на досягненнях діяльнісно-структурного підходу в соціології. У межах розробленого підходу запропоновано оригінальне визначення гендерної нерівності як розходження статусних позицій жінок та чоловіків у різних сферах життєдіяльності суспільства, зумовлене впливом гендерного фактору на можливості формування та реалізації їх соціального потенціалу. На основі інтегративного підходу досліджено соціальний статус жінки, його об'єктивні та суб'єктивні показники. Розглянуто поняття соціального потенціалу, поглиблено його соціологічне розуміння. Удосконалено модель системи факторів, що впливають на реалізацію соціального потенціалу жінок і, як наслідок, на їх соціальний статус.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*423.2*344 + С5*423.21 +
Шифр НБУВ: РА328175

Рубрики:

      
2.

Марець О.Р. 
Домогосподарство в умовах ринкової трансформації економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / О.Р. Марець ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості діяльності домогосподарства як економічного суб'єкта у перехідній економіці України. З'ясовано сутність, види та функції домогосподарств. Проаналізовано сучасний інструментарій його дослідження, розглянуто показники діяльності домогосподарств у системі національних рахунків. Виявлено особливості інституційного середовища домогосподарств у командній системі та зміну їх функцій у перехідній економіці. Здійснено макроекономічний аналіз домогосподарства у перехідній економіці України в аспекті розгляду його найважливіших функцій. Оцінено нерівність розподілу складових доходів та видатків між домогосподарствами різних типів. Відповідно до здійснених обчислень з'ясовано значення складників грошового доходу у нерівності розподілу грошового доходу домогосподарств. Проаналізовано ефективність державного регулювання доходів домогосподарств, запропоновано заходи щодо його удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-94 +
Шифр НБУВ: РА331239

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Алоні Г. 
Етика бізнесу: соціально-філософський аспект: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Г. Алоні ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Зроблено концептуальне осмислення етики бізнесу у контексті сучасного економічного та соціального буття українського суспільства. Визначено її соціоморальний статус як "діючої моральності", вагомого чинника соціальної практики, засобу духовно-практичного освоєння соціуму й орієнтації в ньому. З'ясовано, що у структурі моральних нормативів регулювання поведінки бізнесменів домінуючою цінністю є соціальна відповідальність. Проаналізовано генезу теоретичних уявлень щодо співвідношення прибуткової, моральної та соціальної систем мотивування бізнес-діяльності, яка у сучасній підприємницькій етиці формулюється як необхідність синтезу економічної доцільності та соціоморальної дієвості. Розроблено періодизацію становлення соціально-філософського й етичного знання про моральні чинники бізнес-культури, наведено характеристику трьох основних етапів становлення етики бізнесу (кінець 1950-х - початок 1980-х рр., 1980-ті - початок 1990-х рр., 1990-ті - 2000 рр.). Зроблено експлікацію основних понять моральної теорії до бізнес етики, виявлено своєрідність прояву таких ціннісних гіпернорм, як "свобода", "вибір", "гідність" у контексті соціоекономічної практики різних категорій (шести груп) підприємців, яка полягає в опосередкуванні та конкретизуванні даних понять у формулах "здоровий прагматизм", "справедлива нерівність" (Дж. Ролс), "обопільна згода щодо вигідних зв'язків". З'ясовано, що у поліфункціональних призначеннях етики бізнесу (ціннісно-орієнтуючій, нормативно-регулювальній, організаційно-управляючій функціях) центральне місце традиційно посідає забезпечення практичного інтересу ділової людини. Розкрито праксеологічну та соціально-меліористську можливості бізнес-культури. Виявлено, що морально-відповідальна поведінка бізнесменів дедалі більше враховує загально-суспільні потреби узгодження виробничих, комерційних, споживацьких і суспільних інтересів, а також обов'язковість забезпечення "соціального блага" та здійснення "соціальної анімації", утворення у соціумі атмосфери ділового партнерства та співробітництва. Доведено необхідність запровадження соціоморальної педагогіки як особливого розділу систем освіти бізнесменів, орієнтованої на вимоги етичного та соціального менеджменту, формування культури "малоконфліктної" поведінки, етичної профілактики рецидивів "професійної деформації".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*665 + Ю751.4 +
Шифр НБУВ: РА358685

Рубрики:

      
4.

Кривуля О.О. 
Жінки та індустріалізація в Україні (1929 - 1938 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Кривуля ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2004. — 20 с. — укp.

З використанням широкої джерельної бази вивчено процес залучення жінок до суспільно-продуктивної праці на підприємства важкої промисловості України під час проведення індустріалізації. Висвітлено матеріально-побутове становище працівниць у 1930-ті рр. Зроблено висновок, що його незадовільний стан був наслідком прискореного формування індустріальної соціалістичної держави. Визначено культурно-освітній рівень робітниць, проаналізовано процес одержання жінками професійної освіти, що спричинило можливість працювати за більш сприятливих санітарно-гігієнічних умов та одержувати більшу заробітну плату. Розглянуто особливості праці робітниць на підприємствах, недосконалість соціальної політики щодо охорони їх праці, нерівність в одержанні заробітної плати жінками та чоловіками, зазначено наявність дискримінації робітниць на підприємствах. З використанням архівних документів розкрито участь робітниць у соціалістичному замаганні, а також їх роль у суспільно-політичному житті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-297 +
Шифр НБУВ: РА331153

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Лобовікова О.О. 
Інформаційна нерівність як соціологічна проблема: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / О.О. Лобовікова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 22 с. — укp.

Досліджено соціальну специфіку інформаційної нерівності за умов формування інформаційного суспільства. Інформатизацію суспільства розглянуто як макросоціальний процес. Досліджено соціальні наслідки впровадження інформаційно-комунікаційних технологій. Розглянуто суб'єкти й об'єкти формування інформаційного суспільства за умов глобалізації, охарактеризовано його сучасний стан в Україні. Проаналізовано існуючі моделі інформаційного суспільства. Досліджено інформаційну нерівність на макро-, мікро- та мезорівні, описано її структуру, в якій виділено й охарактеризовано цифрову нерівність як важливий елемент інформаційної нерівності. Розроблено механізм подолання інформаційної нерівності. Визначено основні завдання соціальної політики в Україні й обгрунтовано шляхи подолання проблеми інформаційної нерівності за умов формування інформаційного суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*325.8 + С5*676 +
Шифр НБУВ: РА351046

Рубрики:

      
6.

Литвиненко Г.С. 
Календарно-обрядові пісні: архетипно-образна система фольклорної свідомості: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Г.С. Литвиненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Виявлено архетипно-образний пласт народної пісні, співвідношення архетипного й образного начал. Досліджено архетипне (несвідоме) начало у народній поетичній пам'яті. Створено методику виявлення архетипно-образної сфери народної пісні. Досліджено українські народні пісні календарно-обрядового циклу, що є унікальною жанровою системою, яка охоплює повний період художнього відображення життєвих явищ, починаючи від древньої людини (міфологічну пісенність) і до сьогодення. Вивчено сучасну народну пісню, яка виокремлює колективно-авторське начало ліричного автора, як індивідуалізовану, свідомісно виокремлену, індивідуально узагальнену систему творчого відображення. Зроблено спробу концептуально змоделювати народну пісню як текстову систему (знакової чи мовноіпровізаційної даності та модель архетипно-образну, яка містить попередню, часто невиокремлену свідомістю структуру на рівні менталітетного відчування ритму, символу, кольору, врешті, на рівні незафіксованої біоенергетичної структури, яка пізніше моделюється у поняття "мотив", що фіксується свідомістю. Проведено вибіркове дослідження трьох пластів народнопоетичного мислення (родинно-побутового, соціально-побутового й історичного) й одержано певні результати щодо динаміки розвитку поетичної свідомості. Залежність у родинно-побутовій ліриці від образних архетипів долі як системи буття, що найменована і не може бути змінена (міфологічне мислення), у соціально-побутовій народній ліриці змінюється акцентацією на соціальні фактори життя (чумацькі, рекрутські, бурлацькі, наймитські пісні та пісні про соціальну нерівність), хоча фатум долі залишається, але більше як натяк. Історичні пісні різко знімають магічний сегмент інтерпретації (факту життя).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633 +
Шифр НБУВ: РА362197

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Попов П.А. 
Коопукле і знакозберігаюче наближення періодичних функцій: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / П.А. Попов ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2004. — 14 с. — укp.

Досліджено питання формозберігаючого (а саме, коопуклого та знакозберігаючого) наближення періодичних функцій тригонометричними поліномами. Доведено, що для коопуклого наближення має місце аналог класичної теореми Джексона апроксимації без обмежень. Установлено непокращуваність вигляду сталих у цій оцінці. Для випадку, коли поліном інтерполює функцію в заданому наборі її нулів, доведено нерівність Джексона зі сталою, що залежить тільки від кількості цих нулів на періоді. Доведено, що для знакозберігаючого наближення мають місце перша та друга нерівності Джексона, проте оцінки типу Джексона з модулями неперервності порядку вище третього не виконуються.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.492 +
Шифр НБУВ: РА330439

Рубрики:

      
8.

Середа О.О. 
Легітимізація соціальної нерівності як чинник конституювання соціального порядку: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / О.О. Середа ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичне положення щодо легітимізації як взаємопов'язувальної ланки між дією окремої соціальної особи та соціально нормованим соціальним простором. Розкрито суть поняття "легітимізація", висвітлено структуру загального механізму легітимізаційної діяльності, здійснено поділ явища легітимізації на різновиди та форми прояву залежно від ступеня залучення та ролі суб'єктів як учасників легітимізаційного процесу та суб'єктів соціальної взаємодії. Шляхом теоретичного синтезу декількох соціологічних підходів до розгляду взаємодії індивида та суспільства доведено, що легітимізація соціальної нерівності є засадничим фактором ствердження соціального порядку. Розкрито механізм легітимізації соціальної нерівності у суспільствах різноманітних типів. Уперше описано специфіку легітимізаційної ситуації в Україні у порівнянні з легітимізаційними практиками інших країн. Виявлено соціальні індикатори легітимізації соціальної нерівності: мову (вокеб'юлярний апарат) суб'єктів легітимізаційного процесу; поведінкову рефлексію - реакцію на соціальну нерівність як предмет легітимізаційної діяльності; просторову організацію суспільства; інформативну інфраструктуру суспільства та індикатори макропобудови комунікативного простору; легалізацію легітимізації соціальної нерівності; емпірично зафіксоване уявлення соціальних суб'єктів про існування соціальної вертикалі у суспільстві та відповідного демонстративного позиціювання своєї особи у даній вертикалі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*341.12 +
Шифр НБУВ: РА335438

Рубрики:

      
9.

Скрипник І.І. 
Локальна поведінка розв'язків квазілінійних еліптичних та параболічних рівнянь: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.02 / І.І. Скрипник ; НАН України. Ін-т приклад. математики і механіки. — Донецьк, 2005. — 31 с. — укp.

Досліджено проблеми локальної поведінки розв'язків квазілінійних дивергентних параболічних рівнянь біля негладкої межі та проблеми локальної поведінки розв'язків квазілінійних еліптичних і параболічних рівнянь біля сингулярностей. Для дивергентних квазілінійних параболічних рівнянь типу дифузії та фільтрації одержано критерій Вінера регулярності межової точки циліндричної області, який є новим навіть для модельних квазілінійних параболічних рівнянь. Цей критерій співпадає з відомим критерієм Вінера для еліптичних рівнянь. Для розв'язків загальних дивергентних еліптичних, параболічних рівнянь і рівнянь з абсорбцією одержано нові точні поточкові оцінки біля особливостей. Одержано точні умови усунення особливостей, які є новими навіть для лінійних рівнянь з обмеженими вимірними коефіцієнтами. Для розв'язків загальних квазілінійних дивергентних еліптичних рівнянь з коефіцієнтами з класу Като одержано нерівність Харнаку, а також нові точні умови усунення особливостей для розв'язку таких рівнянь з абсорбцією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.626,0 +
Шифр НБУВ: РА340852

Рубрики:

      
10.

Джафаров Р.М. 
Нелінійна задача Діріхле в областях з кутовими та конічними точками: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / Р.М. Джафаров ; НАН України. Ін-т приклад. математики і механіки. — Донецьк, 1999. — 12 с. — укp.

Доведено теореми існування розв'язків загальної нелінійної задачі Діріхле в області з достатньо малим кутом та для квазілінійного недивіргентного рівняння другого порядку в області з конічною точкою. Отримано вагову апріорну оцінку розв'язку задачі Діріхле для квазілінійного недивіргентного рівняння другого порядку в області з конічною точкою. Доведено нерівність гострого кута для пар лінійних еліптичних операторів в області з кутовою точкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.627,022
Шифр НБУВ: РА308991 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
11.

Білоус О.І. 
Обгрунтування допустимого відхилення робочої поверхні барабанів потужних конвеєрів від циліндра: Автореф. дис... канд. техн. наук : 05.05.06 / О.І. Білоус ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено механізм взаємодії нециліндричного барабана зі стрічкою з урахуванням комплексу факторів, що впливають на зусилля, за якого можливе руйнування стрічки під час взаємодії з нециліндричним барабаном. Такими факторами є передача зусилля, будівля стрічки, пружність покриття барабана на зрушення, нерівність лінійних швидкостей точок, розташованих на утворюючих нециліндричного барабана та довжин кіл, що ці точки описують під час обертання барабана, а також конструкція конвеєра на перехідній ділянці. Встановлено, що характер напружено-деформованого стану стрічок, посилених тросами, а також стрічок, посилених тканиною, якісно різний. Крайові ефекти в першому випадку діють на відстанях, що перевищують довжину контакту стрічки та барабана. Визначено, гіпотеза плоских перетинів прийнятна для розрахунку стрічок, посилених тканиною. Доведено, що відхилення форми барабана від циліндра пропорційно знижує зусилля, за якого можливе руйнування стрічки та стиків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И163.43-01
Шифр НБУВ: РА318750 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Торба С.М. 
Операторний підхід до прямих і обернених теорем теорії наближень: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / С.М. Торба ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Вивчено питання оцінювання похибки наближених розв'язків задачі Коші для диференціально-операторних рівнянь з використаням методу Келі. Для довільного самоспряженого оператора у гільбертовому просторі одержано прямі й обернені теореми, що відображають зв'язок між степенем гладкості та швидкісттю прямування до нуля найкращого наближення цілими векторами експоненціального типу. Доведено непокращуваність сталих, що фігурують у нерівностях типу Джексона. Устанавлено аналог нерівності Бернштейна - Нікольського. Для неквазіаналітичних операторів у банаховому просторі з'ясовано зв'язок цілих векторів експоненціального типу зі спектральними підпросторами таких операторів. Побудовао новий клас інтегральних ядер наближення, з використанням якого одержано пряму теорему наближення (нерівність типу Джексона). Доведено аналоги нерівності Бернштейна в обернену теорему наближення. Досліджено швидкість збіжності наближених розв'язків операторних рівнянь за методом Рітца та диференціально-операторних рівнянь за методом Келі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.514,0 + В162.41,0 +
Шифр НБУВ: РА354814

Рубрики:

      
13.

Вознюк Є. В. 
Порівняльний вимір гендерної політики перехідних держав (на прикладі України та Росії): автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Є. В. Вознюк ; НАН України ; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз гендерної політики України і РФ. З'ясовано принципову відмінність гендерного аналізу від біодетерміністського, а також досліджено його методологію. Здійснено теоретичний аналіз досвіду ЄС з впровадження гендерної політики, зокрема досліджено такі його інструментальні частини послідовної реалізації програм гендерної політики, як стратегія "гендерного мейнстриму". Визначено основні передумови розвитку гендерної політики в Україні та доведено необхідність у подальшому розвитку теоретично-методологічних напрацювань, покликаних вдосконалити існуючу наукову базу та адаптувати українське законодавство до вимог міжнародного у сфері гендерних взаємовідносин. Доведено, що гендерна нерівність в РФ посилюється, причому є серйозні проблеми не тільки у жінок, а й у чоловіків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР) + Ф3(4РОС) + С5*423.2*344
Шифр НБУВ: РА379962 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Власова О.П. 
Проблема гендерної рівності у західноєвропейській філософії (історико-філософський аналіз): автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.П. Власова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2008. — 16 с. — укp.

Здійснено історико-філософське дослідження становлення та розвитку ідеї гендерної рівності у західноєвропейській філософії. Проаналізовано виділення теоретичних підстав визначення специфіки гендерної рівноправності. Дослідено особливості розвитку концепції гендерної рівності. Визначено соціальні механізми формування гендерної асиметрії в культурі. Показано, що традиційна нерівність гендерних статусів не має онтологічного підгрунтя. На підставі проведеного аналізу доведено, що система соціальної організації сучасного суспільства є ієрархізованою відповідно до патріархальних ідеалів і принципів. Зроблено висновки, що гендерна система будь-якого сучасного суспільства відображає асиметричні культурні оцінки й очікування залежно від статевої належності конкретного суб'єкта соціальної взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4) + С5*423.2*344 +
Шифр НБУВ: РА360969

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Дрішлюк В.І. 
Публічний договір (цивільно-правовий аспект): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / В.І. Дрішлюк ; НДІ приват. права і підприємництва Акад. прав. наук України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено правову природу, ознаки та режим правового регулювання публічного договору, що зумовлено необхідністю розробки теоретичних моделей зазначеного правового явища та удосконалення чинного законодавства, а також механізмів правового регулювання договорів, в яких спостерігається нерівність економічного становища їх суб'єктів. Вперше на науковому рівні проведено вивчення публічного договору за законодавстом України. Розкрито зміст публічного договору на підставі системного аналізу його правової бази, а також правозастосовної практики. Виявлено недоліки й суперечності законодавства у даній сфері, наведено рекомендації та пропозиції щодо його застосування. Достовірність висновків і пропозицій підтверджено комплексом досліджень спеціальної літератури, нормативно-правових актів та практики застосування публічного договору. Розкрито правову природу публічного договору, наведено його цивільно-правову характеристику, розглянуто співвідношення з договором приєднання. Проаналізовано особливості його предмета, правового регулювання на переддоговірній та стадії виконання договору. Виявлено специфічні риси та умови, які дають змогу виділити даний договір як окремий інститут цивільного права України. Сформульовано пропозиції щодо удосконалення вітчизняного цивільного законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.56 + Х839(4УКР)204 + Х839(4УКР)930.4 +
Шифр НБУВ: РА348862

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Кореновський А.О. 
Середні коливання, обернені нерівності та рівновимірні переставлення функцій: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.01 / А.О. Кореновський ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2006. — 32 с. — укp.

Доведено багатовимірний ваговий аналог леми Ф.Рісса про сонце, що сходить. Одержано точну оцінку рівновимірного переставлення функції з обмеженими середніми коливаннями по паралелепіпедам і відповідний аналог нерівності Джона - Ніренберга з точною сталою в показнику експоненти. Одержано точну оцінку рівновимірного переставлення функції з класу Гурова - Решетняка. Знайдено точні показники класів Макенхаупта та Геринга, в які вкладено анізотропний клас Гурова - Решетняка. Визначено точні межі самопокращання показників класів Макенхаупта та Геринга, а також точні співвідношення між показниками у вкладаннях цих класів одного в інший. Одержано точну оцінку рівномірного переростання функцій, яка задовольняє обернену вагову нерівність Йєнсена. Знайдено точні межі самопокращання показників класів функцій, які задовольняють обернену вагову нерівність Гельдера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.46,0 +
Шифр НБУВ: РА348762

Рубрики:

      
17.

Судаков М.В. 
Соціологічна концептуалізація соціальної нерівності як чинника структурної диференціації соціальних систем: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / М.В. Судаков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Здійснено соціологічну концептуалізацію соціальної нерівності як чинника структурної диференціації сучасних соціальних систем. З'ясовано основні пізнавальні суперечності та розкрито специфіку теоретичного відображення суті та проявів соціальної нерівності як атрибутивного явища суспільного життя у протосоціологічних, класичних і посткласичних соціологічних концепціях і теоріях. Запропоновано нову інтегральну каузально-емпіричну типологію соціальних нерівностей, яка дозволяє обрунтувати значущість типологічного розмежування глобальних, регіональних і локальних соціальних нерівностей, а також запропоновано нове визначення поняття "соціальна нерівність" як категорії сучасної соціологічної теорії, ця категорія відображає комплекс причин і проявів структурної диференціації соціальних систем різного типу, які функціонально відтворюються у різних координатах соціального простору як відмінності позицій співіснування індивідуальних і колективних суб'єктів з приводу результативних наслідків розподілу та шансів одержання дефіцитних ресурсів, значущих цінностей і благ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р636.770.3 +
Шифр НБУВ: РА362240

Рубрики:

      
18.

Гуменник К.В. 
Феноменологічна теорія упорядкування та сегрегації в антифазних доменах твердих розчинів заміщення: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / К.В. Гуменник ; НАН України, Донец. фіз.-техн. ін-т ім. О.О.Галкіна. — Донецьк, 2009. — 23 с. — укp.

Досліджено особливості фазового перетворення порядок - непорядок у бінарних ГЦК та ОЦК сплавах. Проведено оцінювання тривалості життя проміжних станів нестійкої рівноваги. Одержано еволюційні рівняння для квадратичного та кубічного кореляторів випадкового поля параметрів порядку, показано, що середній розмір доменів зростає пропорційно до кореня часу, питомий об'єм невпорядкованих областей зменшується обернено пропорційно часу, а середня товщина антифазних границь зменшується обернено пропорційно квадратному кореню часу. Виявлено, що малий початковий радіус атомних кореляцій у сплаві може перешкоджати появі далекого порядку на початковому етапі після гартівної еволюції. З'ясовано, що за умови загартування сплаву у проміжний температурний інтервал, перехід порядок - непорядок може поєднувати елементи спінодального та нуклеаційного механізмів. На прикладі бінарного ОЦК сплаву довільного складу досліджено сегрегаційні процеси, що супроводжують формування полідоменної упорядкованої структури. Побудовано модель сплаву, у межах якої мірою нерівноважності системи у цілому є просторава неоднорідність і нерівність один одному хімічних потенціалів двох підграток, які утворюють ОЦК гратку сплаву. Одержано систему кінетичних рівнянь, що описує одночасний перебіг процесів упорядкування та дифузії. Показано, що спочатку за "мікроскопічні" часи формується полідоменна впорядкована структура, а потім відбувається повільний процес сегрегації основного компоненту сплаву у районі антифазних границь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.33,022 +
Шифр НБУВ: РА368468

Рубрики:

      
19.

Власова Т.І. 
Формування гендерних стереотипів у західноєвропейській філософії (історико-філософський аналіз): Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.05 / Т.І. Власова ; Дніпропет. нац. ун-т. — Д., 2007. — 38 с. — укp.

Досліджено історію становлення гендерних стереотипів у західноєвропейській філософії. Проаналізовано специфіку формування уявлень про маскулінне та фемінне у концепціях філософів античності, середньовіччя, Ренесансу, Модерну, ірраціоналізму, постмодерну. Визначено понятійний ряд, який відображає зміст маскулінного та фемінного в концепціях мислителів різних епох. Проведено аналіз чоловічого та жіночого як контарних категорій культури. Контарність застосовано для протиставлення таких якостей, як незалежність - залежність, агресивність - м'якість, брутальність - ніжність, раціональність - емоційність, серйозність - поверховість, урівноваженість - схвильованість, сила - слабкість, жорстокість - доброта, ініціативність - боязкість. Доведено, що метафізичне мислення сприяє формуванню ідей на базі таких опозицій, в яких завджи одна сторона визначала чисте, справжнє, інша - нечисте, несправжнє. У даному контексті розроблено дихотомію чоловічного й жіночого в класичній метафізиці. Виявлено, що у сучасній західноєвропейській культурі опозиція чоловічого та жіночого втрачає біологічні риси, а есенціалістський підхід, що тлумачить статеве як біологічне, себе майже вичерпав, акцент перенесено на розкриття соціальних механізмів формування гендерної асиметрії в культурі. Доведено, що традиційна нерівність гендерних статусів, що і досі існує в суспільстві, не має онтологічного підгрунтя. З'ясовано, що історія інтелектуального розвитку та соціальні інститути сучасності - гендерні, людську культуру та діяльність закодовано відповідно до приписів маскулінних і фемінних взірців, що функціонують усередині системи гендерно-владних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0) + С5*423.2*344 +
Шифр НБУВ: РА352551

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Нваодух Е. О. 
Фемінізація бідності: порівняльне дослідження Нігерії та України. / Е. О. Нваодух. — Б.м., 2019 — укp.

Соціологічний порівняльний аналіз процесу фемінізації бідності на прикладі Нігерії та України результує у розробці концептуальної схеми фемінізації бідності як соціального процесу, яка може бути застосована для порівняльного аналізу країн та дозволяє на пізнавальних позиціях теорії структурації розкрити причини та наслідки фемінізації бідності. Основними компонентами цієї схеми є: структурний та агентний вплив на зайнятість жінок на ринку праці, що спричиняє відтворення фемінізації бідності; впливи домашніх ґендерних порядків на жіночу зайнятість; ґендерне виховання та професійна ґендерна сегрегація як наслідок такого виховання; ґендерні стереотипи та ґендерні норми і ролі. Фемінізація бідності як процес, за якого жінки стають більш вразливими до бідності, зумовлюється такими чинниками, як ґендерна нерівність у прийнятті рішень та на ринку праці, а також диспропорція у заробітку, професійна сегрегація, нерівномірний розподіл домашніх обов'язків, традиційна патріархальна культура, безоплатна домашня праця, залученість у неформальну економіку, ґендерована освіта та гендерні стереотипи. За результатами дослідження сформульовано рекомендації щодо зменшення фемінізації бідності для субє'ктів різного рівня в Нігерії та України.^UThis research has given an in-depth account of feminization of poverty in Nigeria and Ukraine. It explained some of the historical and cultural factors that perpetuate feminine poverty in the area of study; defined feminization of poverty and concepts related to it; elaborated theoretical frameworks for the analysis of the process of feminization of poverty; compared the factors and consequences, similarities and differences of feminization of poverty in Nigeria and Ukraine. It dugs into the nature of labor market inequality and exclusion in the two countries under study thereby describing the current situation and explaining feminization of poverty in the labor market which produce gender gap in incomes. This was achieved by comparing the processes in each society; discovering the differences and similarities between both, the causes and possible effects if nothing is done and recommendations to reduce the problem.Using the Structuration theory, this research has explained the presence of feminization of poverty in Nigeria and Ukraine through appreciation of the duality of structure and agency. The Political, economic, educational, cultural and religious institutions have in some ways deprived women of equal opportunities as men thereby exposing them to poverty. Women on the other hand have been instrumental to choices which deprive them of equal life chances. They institutions of society have influenced women's beliefs and perceptions which produce their actions while women on the other hand have influenced the institutions by their acceptance of gender norms and have been able to change aspects they rose up to resist.This research explained and compared the causes and consequences of feminization of poverty In Nigeria and Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського