Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (76)Книжкові видання та компакт-диски (102)
Пошуковий запит: (<.>K=МЕТЕЛИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Сікура 
Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drudy) та фактори обмеження його чисельності в Закарпатті: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Олександр Адальбертович Сікура ; Національний аграрний ун-т. — К., 2005. — 21 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.67-5(4УКР-9ЗАК)
Шифр НБУВ: РА337829

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Кривошеєв 
Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury) та удосконалення заходів захісту багаторічних насаджень від нього в Північному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Сергій Петрович Кривошеєв ; Інститут захисту рослин УААН. — К., 2006. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261Aro*801.1(4УКР) + П468.67(4УКР)
Шифр НБУВ: РА346226

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Кочерга М.О. 
Вплив екологічних факторів на динаміку популяції озимої совки: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / М.О. Кочерга ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Виявлено зв'язок багаторічної динаміки чисельності озимої совки з екологічними факторами довкілля, що добре узгоджується з синтетичною теорією динаміки популяції. В динаміці популяції озимої совки виділено 3 популяційних цикли (чисельність зимуючих гусениць, ритм репродуктивної активності, ритм міграційної активності). Розроблено схему інтеграції біологічних ритмів комах-фітофагів та модель ролі фенологічної коадаптації в системі комаха - рослина у формуванні фізіологічного стану популяції шкідника, яка передбачає пошук предикаторів прогнозу фазового стану популяції в характеристиках фенології комах. Вперше проаналізовано стаціальний розподіл метеликів шкідника, що надало можливість вдосконалити технологію застосування феромонних пасток в агроценозах польових культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.679 Agrotis segetum
Шифр НБУВ: РА308019 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Пальчик О.О. 
Добір за параметрами вікової та статевої структур для підвищення господарсько цінних показників шовковичного шовкопряда: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / О.О. Пальчик ; УААН. Ін-т тваринництва. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Експериментально доведено можливість регулювання параметрів вікової структури гусениці шовковичного шовкопряда шляхом диференційованого добору гусениць II віку, які першими перелиняли, та на стадії імаго завдяки добору метеликів-самок з максимальною тривалістю життя, що забезпечує підвищення господарсько цінних показників культури. Одержано результати, які свідчать, що регулювання вікової структури культури шовковичного шовкопряда на стадії імаго шляхом добору метеликів-самок за тривалістю життя змінює репродуктивну поведінку самок. Експериментально підтверджено, що природне співвідношення статей у культурі шовковичного шовкопряда зміщується в бік збільшення частки самців. Досліджено динаміку змін первинного, вторинного та третинного співвідношення статей та встановлено фактичну життєздатність статей на стадії гусениці, лялечки та імаго у разі охолодження. Визначено характер змін співвідношення статей за дії ефіру на грену перед виходом гусениць-"мурашів" за інтенсивністю реакції хемотаксису та у разі застосування прийомів регулювання вікової структури культури шовковичного шовкопряда на стадії гусениці та імаго. Розроблено прийом регулювання статевої структури даної культури на стадії імаго шляхом дезорієнтації самців бомбіколом з метою порушення процесу спарювання самців з самками своєї породи та зменшення засмічення гібридної грени чистопородною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П692 +
Шифр НБУВ: РА345672

Рубрики:

      
5.

Нашат С. А-С. Аль-Джавазнех 
Екологічне обгрунтування моніторингу основних листовійок яблуні в Лісостепу України в умовах змін клімату: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.16 / Нашат С. А-С. Аль-Джавазнех ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено, що за умов поточних показників потепління клімату домінантними видами шкідливих листовійок яблуневих насаджень Лісостепу України є: яблунева плодожерка, всеїдна та сітчаста листовійки. Масовий виліт метеликів яблуневої плодожерки генерації, що перезимувала, реєструється за умов СЕТ 233 - 268 °С, тоді як у XX ст. він спостерігався за 150 - 190 °С. Вперше науково обгрунтовано та розроблено положення, що популяції яблуневої плодожерки властивий фенологічний поліморфізм, який може слугувати матеріалом для природного добору. Зміна теплових показників стадійного розвитку та фенологічний поліморфізм є механізмом підтримки адаптивності фенології комах за умов змін клімату. За умов потепління II факультативне покоління яблуневої плодожерки в Лісостепу України стало облігатним. Поглиблено уявлення, що використання феромонних пасток залишається надійним та ефективним методом моніторингу лускокрилих комах-шкідників яблуневих насаджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468-1 + П491.5
Шифр НБУВ: РА379544 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Кравченко В.П. 
Моніторинг, прогноз та контроль чисельності лучного метелика і комплексу саранових в Україні: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / В.П. Кравченко ; Ін-т захисту рослин УААН. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості поточного стану популяції лучного метелика в Україні. Обгрунтовано, що внаслідок суттєвої зміни структури агропромислового виробництва після чергового циклічного розмноження шкідника впродовж 1999 - 2000 рр. фоновий рівень його чисельності збільшився. За сприятливих погодних умов гусениці лучного метелика шкодять агроценозам. Вдосконалено систему моніторингу лучного метелика. Вперше на прикладі АР Крим обгрунтовано регламент протисаранових заходів у санітарно-курортній зоні України, який включає оптимальні строки, стації та методи обстежень популяції саранових, метод оперативного прогнозу загрози саранових агроценозам і асортимент екологічно безпечних інсектицидів для контролю чисельності личинок шкідників. Виконання цього регламенту обумовлює упередження надзвичайних ситуацій за масових розмножень саранових.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.60-1(4УКР) + П468.67-1(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА341593

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Бахмут О.О. 
Стійкість гібридів і сортів кукурудзи до кукурудзяного метелика та багаторічний прогноз його чисельності в Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / О.О. Бахмут ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Визначено особливості біології кукурудзяного метелика залежно від ступеня стійкості гібридів і сортів кукурудзи до нього. Встановлено закономірності багаторічної динаміки його чисельності за умов Кіровоградщини. Розроблено математичну модель багаторічного прогнозу фітофага залежно від сонячної активності (чисел Вольфа). Удосконалено методику визначення втрат урожаю кукурудзи від комплексу шкідників за рахунок використання показника стійкості гібридів і сортів до кукурудзяного метелика.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-317.5 + П468.67 + П412 +
Шифр НБУВ: РА322393

Рубрики:

      
8.

Шестопалов М.В. 
Шкідники агромеліоративних лісових насаджень передгірного Криму й заходи, що обмежують шкідливість найбільш небезпечних видів: Автореф. дис... кадн. с.-г. наук: 16.00.10 / М.В. Шестопалов ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Виявлено найшкідливіші види шкідників (непаристої прядки, американського білого метелика, каліфорнійської щитівки, кримського плосконосу), установлено їх кормові зв'язки й уточнено біологічні особливості у районі досліджень. За умов передгірного Криму визначено видовий склад шкідників полезахисних лісових смуг і лісових насаджень, що прилягають до сільськогосподарських угідь. З'ясовано ресурси корисних організмів, що обмежують чисельність найшкідливіших видів. Визначено породи, які не заселяються шкідниками взагалі (маклюру оранжеву, софору японську) або слабо заселяються (платана східного, лябурнуму звичайного, вузьколистового та мигдалю звичайного), що має велике значення у разі закладання полезахисних і вітроломних лісових смуг на території сільськогосподарських угідь. Випробувано сучасні заходи захисту насаджень, а також рекомендовано виробництву ефективні засоби боротьби з указаними найбільш небезпечними шкідниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П496.6 +
Шифр НБУВ: РА338807

Рубрики:

      
9.

Вассіліс А.В. 
Яблуневий квіткоїд та яблунева плодожерка у Східному Лісостепу України (фенологія, шкодочинність, прогноз): Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / А.В. Вассіліс ; Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 1999. — 18 с. — укp.

Вперше запропоновано і перевірено метод визначення шкідливості яблуневого квіткоїда і яблуневої плодожерки окремо на периферії та в центральній частині крони, що дає можливість виявляти не тільки кількісний, а й якісний бік шкоди. Це підтверджується біохімічними аналізами. Пошкодженість бутонів яблуневим квіткоїдом, а плодів - яблуневою плодожеркою, відбувається переважно на периферії крони. Встановлено міграцію яблуневого квіткоїда від периферії до центра крони дерев і навпаки залежно від температурного режиму, від чого залежить ступінь пошкодженості бутонів весною та листя влітку. В 1997 р. відбулася значна загибель метеликів яблуневої плодожерки першої генерації в період їх масового льоту та відкладених яєць через тривале пониження температури повітря (нижче порогової). Це призвело до того, що літ метеликів і відкладання ними яєць пройшли у два піки. Аналогічне явище було в 1969, 1980 та 1990 рр. В такі роки число хімічних обробок можна звести до мінімуму або повністю виключити їх. Розроблено математичну модель прогнозу шкідливості яблуневої плодожерки для Східного Лісостепу України. Запропоновано заходи щодо зниження пошкодженості бутонів яблуневим квіткоїдом і плодів яблуневою плодожеркою на периферії крони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.551.06(2УКР-4ХАР),022 + П468.6(2УКР-4ХАР),022

Рубрики:

      
10.

Горновська С. В. 
Агроекологічне обґрунтування контролю чисельності основних фітофагів соняшника в Лівобережному Степу України / С. В. Горновська. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації на основі результатів багаторічних досліджень та їх узагальнення розроблено агроекологічне обґрунтування контролю чисельності основних фітофагів соняшника в Лівобережному Степу України. Встановлено домінантні фітофаги соняшнику: південна соняшникова шипоноска (Mordellistena parvuliformis Stscheg.-Bar.), лучний метелик (Loxostege sticticalis L.), сірий буряковий довгоносик (Tanymecus palliatus F.), кравчик-головач (Lethrus apterus Laxm.), піщаний мідляк (Opatrum sabulosum L.). Досліджено особливості біології, розповсюдження, шкідливості, заходи захисту проти цих фітофагів. Узагальнено багаторічні показники динаміки чисельності комплексукомах-фітофагів залежно від погодно-кліматичних факторів, а також технології вирощування соняшнику. Особлива увага акцентується на ролі та значенні систем захисту посівів від основних шкідливих видів комах у Лівобережному Степу України. Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено високу ефективність контролю чисельності шкідливих організмів за використання хімічних препаратів (інсектицидів). Удосконалено систему контролю чисельності фітофагів соняшнику. Розроблено високоефективні й екологічно безпечні системи захисту рослин соняшника від шкідливих організмів. Ефективною системою захисту культури є застосування інсектицидів Кораген 20, КС ‒ 0,2 л/га; Децис fЛюкс 25 ЕС, КЕ ‒ 0,5 л/га; Енжіо 247 SC, КС ‒ 0,2 л/га. Порівняно високий умовно-чистий прибуток отримано за використання інсектициду Кораген 20, КС ‒ 7196 грн/га. До того ж рівень рентабельності за внесення цього інсектициду становив 108,1 %. Економічно вигідним виявилося і використання Енжіо 247 SC, КС та Децис f-Люкс 25 ЕС, КЕ, за якого чистий прибуток становив 6366 і 7159 грн/га за рівня їх рентабельності 106,3 та 113,7 % відповідно. Ефективність дії інсектицидів Енжіо 247 SC, КС, Кораген 20, КС та Децис-f Люкс 25 ЕС, КЕ забезпечувала збереження врожаю в обсязі 0,39‒0,72 т/га й отримання чистого доходу в розмірі понад 7000 грн/га.^UResults of the dissertation aim to reflect the generalization of agroecological substantiation of control of the number of basic phytophages of sunflower in the Left Bank Steppe of Ukraine is developed. Dominant phytophages of sunflower have been established: southern sunflowertumbling beetle (Mordellistena parvuliformis Stscheg.-Bar.), meadow butterfly (Loxostege sticticalis L.), gray beet weevil (Tanymecus palliates F.), tailor-headed (Lethrus apterus Laxm.), laxus aphid (Opatrum sabulosum L.). Features of biology, distribution, harmfulness, measures of protection against them are investigated. The generalization of long-term indicators of the dynamics of the number of phytophagous insects depends on weather and climatic factors, as well as the technology of sunflower cultivation are generalized. Particular attention is paid to the role and importance of crop protection systems against major pests in the Left Bank Steppe of Ukraine. The system of control of the number of sunflower phytophages has been improved. Highly effective and ecologically safe systems of protection of sunflower plants from harmful organisms are developed. An effective system of crop protection is the use of insecticides Koragen 20, KS ‒ 0.2 l/ha; Decis f-Lux 25 EU, KE ‒ 0.5 l/ha; Engio 247 SC, KS ‒ 0.2 l/ha. The use of insecticides against harmful phytophagous helps to preserve the crop and improve its quality. Relatively high conditional net profit was obtained with the use of insecticide Koragen 20, KS (7196 UAH/ha). The level of profitability when applying the insecticide was 108.1 %. The use of Engio 247 SC, KS and Decis f-Lux 25 ES, KE, where the net profit was 6366 and 7159 UAH/ha at the level of their profitability 106.3 and 113.7 %, respectively, turned out to be economically profitable. The effectiveness of the insecticides Engio 247 SC, KS, Koragen 20, KS and Decis f-Lux 25 ES, KE ensured the preservation of the yield of 0.39‒0.72 t/ha and a net income of over 7000 UAH/ha.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Ляска Ю. М. 
"Шкідники кукурудзи та контроль їх чисельності в Лівобережному Лісостепу України" / Ю. М. Ляска. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню та практичному вирішенню наукового завдання, яке полягало в уточненні видового складу ентомокомплексу в посівах кукурудзи, удосконаленні елементів контролю чисельності фітофагів та оцінки стійкості гібридів кукурудзи проти основних шкідників в умовах Лівобережного Лісостепу України.У дисертаційній роботі висвітлено результати досліджень особливостей сезонної динаміки, чисельності і шкідливості домінуючих видів фітофагів в посівах кукурудзи, залежно від екологічних умов. Встановлено найбільш уразливі фази росту і розвитку рослин кукурудзи до заселення та пошкодження основними фітофагами. Вивчено особливості розвитку бавовникової совки та стеблового кукурудзяного метелика в посівах кукурудзи. Оцінено ефективність сучасних інсектицидів проти основних шкідників та стійкість гібридів кукурудзи проти домінуючих видів фітофагів.Наукова новизна досліджень полягає в тому, що в умовах Лівобережного Лісостепу України досліджено ентомокомплекс в посівах кукурудзи. Уточнено видовий склад фітофагів кукурудзи, виявлено 39 видів, які належать до 7 рядів, 17 родин. Уперше вивчено особливості біології бавовникової совки в умовах Лівобережного Лісостепу України та розраховано гідротермічні індекси розвитку шкідника. Розроблено дев'яти балову шкалу для оцінки пошкодження зернівок в качанах кукурудзи гусеницями бавовникової совки. Оцінено стійкість 13 гібридів кукурудзи проти основних фітофагів. Розраховано прямі і відносні втрати врожаю кукурудзи за пошкодження зернівок кукурудзи гусеницями бавовникової совки. Практичне значення одержаних результатів полягало у вивченні видового складу основних шкідників кукурудзи, їх поширеності та шкідливості, що вимагає раціонального захисту посівів кукурудзи від основних фітофагів. На основі результатів польових досліджень удосконалено елементи системи захисту посівів кукурудзи від домінуючих фітофагів. Встановлено, що найвища технічна ефективність інсектицидних протруйників проти ґрунтових фітофагів відмічена у варіантах з протруйниками Форс Зеа 280 FS (5,5 л/т) та Пончо 600 FS (2,5 л/т). При застосуванні інсектицидів проти гусениць бавовникової совки на посівах кукурудзи найвищу технічну ефективність забезпечили інсектициди: Кораген 20 к.с. (0,15 л/га) та Ампліго 150 ZC, ФК (0,2 л/га). Проведення захисту кукурудзи від бавовникової совки за одноразового обприскування посівів інсектицидами Карате Зеон 050 мкс (0,2 л/га) та Ампліго 150 ZC, ФК (0,2 л/га) забезпечує рентабельне виробництво зерна кукурудзи на рівні 280,7 та 110,2 % відповідно. Вирощування менш чутливих гібридів кукурудзи проти пошкоджень бавовниковою совкою є економічно вигідним, так економічна ефективність вирощування стійкого гібриду ДН Світязь в порівнянні з нестійким була на рівні 550 грн/га. Впроваджені у виробництво рекомендовані елементи захисту посівів кукурудзи, сприяють збільшенню врожайності та якості продукції з одиниці площі.^UThe dissertation deals with the theoretical substantiation and practical solution of clarifying the entomocomplex of maize agrocenosis, improving the control elements of phytophagous numbers and assessing the resistance of maize hybrids against major pests in the Left Bank Forest-Steppe of Ukraine.The dissertation covers the results of research of peculiarities of the seasonal dynamics of the number and harmfulness of the dominant species of phytophagous in maize crops, depending on environmental conditions. The most vulnerable phases of growth and development of maize plants before invasion and damage by the main phytophages have been established. The biological features of the development of cotton bollworm the European corn borer in corn crops have been studied. The effectiveness of modern insecticides against the main pests and the resistance of maize hybrids against the dominant species of phytophagous were evaluated.The scientific novelty of the research is that the entomocomplex in maize crops has been studied in the conditions of the Left-Bank Forest-Steppe of Ukraine. Based on the monitoring, the species composition of maize phytophages was specified. 39 species belonging to 7 genera, 17 families were identified. The peculiarities of the biology of the cotton bollworm in the conditions of corn agrocenosis were studied for the first time and hydrothermal coefficients of pest development were calculated. A nine-point scale was developed to assess grain damage in corn cobs by cotton bollworm caterpillars. The resistance of 13 maize hybrids against the main phytophages was evaluated. Direct and relative losses of corn yield due to damage of corn grains by cotton moth caterpillars were calculated.The practical significance of the obtained results consisted in the study of species composition of the main maize pests, their prevalence and harmfulness, which requires enhanced protection of maize crops from the main phytophages. Based on the results of field research, the elements of the system of protection of maize crops from dominant phytophages have been improved. It was found that the highest technical efficiency of insecticidal pesticides against soil phytophages was observed in the variants with Force Zea 280 FS (5.5 l/t) and Poncho 600 FS (2.5 l/t). When using insecticides against caterpillars of the cotton moth on corn crops, the highest technical efficiency was provided by insecticides: Koragen 20 hp. (0.15 l/ha) and Ampligo 150 ZC, FC (0.2 l/ha). Carrying out protection of corn from cotton moth with one-time spraying of crops with insecticides Karate Zeon 050 μs (0.2 l/ha) and Ampligo 150 ZC, FC (0.2 l/ha) provides profitable production of corn grain at the level of 280.7 and 110, 2% respectively. The cultivation of less sensitive maize hybrids against damage by the cotton moth is economically advantageous, so the economic efficiency of growing a stable hybrid DN Svityaz in comparison with the unstable was at the level of 550 UAH/ha.The recommended elements of protection of corn crops introduced into production promote increase of productivity and quality of production from unit of the area.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Дашак Є. Л. 
Фортепіанна творчість Йозефа Маркса: специфіка перетворення традицій: автореферат дис. ... д.філософ : 025 / Є. Л. Дашак. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене постаті австрійського композитора, музичного критика й філософа, педагога й піаніста Йозефа Маркса (1882–1964). У його творчому доробку — багато камерно-інструментальних, симфонічних та хорових опусів, а також понад 150 камерно-вокальних творів. Досвідчений піаніст і концертмейстер, Й. Маркс збагатив скарбницю світового фортепіанного репертуару двома фортепіанними концертами («Романтичний концерт» мі мажор і Три п’єси для фортепіано з оркестром «Castelli Romani»), фортепіанними циклами «Шість п’єс для фортепіано» та «Історії метеликів», а також низкою окремих фортепіанних п’єс.Визначено, що останніми десятиліттями розпочався справжній сплеск зацікавленості творчістю Й. Маркса в концертних аудиторіях і в науково-дослідній сфері. Після смерті композитора його творча спадщина була майже забута навіть на батьківщині (за винятком камерно-вокальних творів), проте в 1990 х роках на афіші повернулися обидва фортепіанні концерти, «Осіння симфонія», камерно-інструментальні й хорові опуси. Сучасні музикознавці А. Хольцер, В. Маріхарт, К. Мора та інші продовжили дослідження доробку Й. Маркса, розпочате у працях його учнів А. Лісса та Е. Верби ще за життя композитора.З’ясовано, що в Україні творчість Й. Маркса досі практично не була об’єктом дослідження. Однак митець залишив помітний слід в історії української музики: серед його учнів — такі яскраві українські музиканти, як композитор і піаніст Н. Нижанківський, скрипаль і композитор Р. Придаткевич, перша українська композиторка С. Туркевич-Лукіянович, піаніст-віртуоз і композитор Т. Микиша. Вокальні твори Й. Маркса протягом десятиліть є в репертуарі українських співаків. З 2017 року автор цієї дисертації став першим в Україні виконавцем ряду фортепіанних і камерно-інструментальних творів Й. Маркса. Тож дослідження й популяризація спадщини цього австрійського композитора в Україні є доцільними і своєчасними. Вивчення доробку Й. Маркса розширює наші уявлення про культурно-мистецьку ситуацію в Австрії першої половини минулого століття, розкриває нові аспекти історії фортепіанної та камерної музики у ХХ ст., сприяє залученню актуальної наукової проблематики співвідношення традицій і новаторства, пізнього романтизму, модернізму, музичного юґендштилю тощо.Вперше у вітчизняному музикознавстві представлена деталізована біографія Й. Маркса з аналізом основних життєвих та творчих етапів. Охарактеризовані всі сфери творчої діяльності митця: композиторська, музично-теоретична, музично-критична, педагогічна та суспільно-культурна. Виявлено, що як випускник філософського факультету Університету Ґрацу та учень А. Майнонга, Й. Маркс сформував власну чітку систему філософсько-естетичних поглядів, яку послідовно обстоював протягом життя. Митець став автором одного з перших теоретичних досліджень психології сприйняття звуку і тональності, яку вважав універсальним законом. Й. Маркс один із найвизначніших викладачів композиції ХХ століття: за сорок років із його класу вийшли понад 1250 учнів з різних країн світу.Визначені причини передчасного завершення композиторської діяльності (1946, за 18 років до смерті) і тривалого забуття доробку Й. Маркса. Насамперед це консерватизм та усталеність музично-естетичних поглядів, що мало-помалу віддалили його від актуальних тенденцій розвитку західноєвропейського музичного мистецтва. Також це частковий збіг естетичних поглядів митця з культурною ідеологією нацистської партії, що стало причиною упереджених звинувачень у співпраці з нацистським урядом. Значну увагу приділено проблемі діяльності Й. Маркса в межах культурної політики Третього Рейху: доведено, що митець був змушений продовжувати свою творчу та суспільну роботу, однак не поділяв і не підтримував нацистську ідеологію. Життєвий шлях Й. Маркса відображає багатоплановість аспектів творчого існування митця першої половини ХХ століття.Окреслені естетичні засади творчості Й. Маркса. Акцентовано на проблематиці зв’язків творчості композитора з національними особливостями австрійського мистецького менталітету. Показано, що традиціоналізм Маркса та його однодумців мав дві складові: культурно-політичну («охорона традицій» як наріжне питання культурно-мистецької політики тогочасної Австрії) та естетично-психологічну (страх перед «руйнівними» новаціями авангардистів). Творча та суспільно-культурна діяльність Й. Маркса була спрямована на підтримку світового авторитету Австрії як «культурної наддержави». Називаючи себе «романтичним реалістом», митець визначив своєю естетичною метою збереження традицій тональної музики, плекання ідеалів краси, витонченості та гармонії в мистецтві.^UThe dissertation study is devoted to the personality of the Austrian composer, music critic and philosopher, teacher and pianist Joseph Marx (1882–1964). The creative heritage of the composer includes a significant number of chamber, symphonic and choral opuses, as well as more than 150 vocal works. A brilliant pianist and concertmaster, J. Marx enriched the treasury of the world piano repertoire with two piano concertos (“Romantic Concerto” in E major and Three Pieces for Piano with Orchestra “Castelli Romani”), piano cycles “Six Pieces for Piano” and “Stories of butterflies”, as well as a number of separate piano pieces.It has been defined that in recent decades there has been a revival of interest in J. Marx’s work in concert halls and in the scientific and research area. After the composer’s death, his legacy was almost forgotten even in his homeland (with the exception of chamber and vocal works), but in the 1990s both piano concerts, “Autumn Symphony”, chamber and choral opuses returned to the repertoire. Works of modern musicologists A. Holzer, W. Marihart, C. Mora and others continued the study of J. Marx’s work, begun by his students A. Liess and E. Werba during the composer’s lifetime.It has been established that in Ukraine the work of J. Marx has hardly been the object of research until today. At the same time, the artist left an important influence on the history of Ukrainian music: among his students are such bright Ukrainian musicians like the composer and pianist N. Nyzhankivskyi, the violinist and composer R. Prydatkevych, the first Ukrainian woman composer S. Turkevich-Lukiyanovych, the virtuoso pianist and composer T. Mykysha. The vocal works of J. Marx have been a part of the repertoire of Ukrainian vocalists for decades. Since 2017, the author of this dissertation became the first performer of a number of piano and chamber-instrumental works by J. Marx in Ukraine. Therefore, the research and popularization of the legacy of this Austrian composer in Ukraine is appropriate and timely. The study of the work of J. Marx expands our knowledge of the cultural and artistic situation in Austria in the first half of the last century, reveals new aspects of the history of piano and chamber music in the 20th century, contributes to the involvement of current scientific issues of the relationship between tradition and innovation, late romanticism, modernism, the musical Jugendstil, etc. For the first time in Ukrainian musicology, a detailed biography of J. Marx with an analysis of the main life and creative stages is presented. All spheres of the artist’s creative activity are characterized: compositional, theoretical, critical, pedagogical and socio-cultural. It has been established that as a graduate of the Faculty of Philosophy of the University of Graz and a student of A. Meinong, J. Marx formed his own clear system of philosophical and aesthetic views, which he consistently followed throughout his life. The artist was the author of one of the first theoretical studies of the psychology of sound perception and tonality, which he considered a universal law. J. Marx was one of the most prominent composition teachers of the 20th century: over 1,250 students from different countries of the world graduated from his class in forty years.The reasons for the untimely completion of the composer’s professional work (1946, 18 years before his death) and the long-term oblivion of J. Marx’s work have been determined. First of all, it is conservatism and static musical and aesthetic views, which gradually distanced the composer from the current trends in the development of Western European musical art. It was also a partial coincidence of the artist’s aesthetic views with the cultural ideology of the Nazi party, which led to prejudicial accusations of collaboration with the Nazi government. Considerable attention is paid to the problem of J. Marx’s activity within the cultural policy of the Third Reich: it is proved that the artist was forced to continue his creative and social work, but did not share or support the Nazi ideology. The life path of J. Marx reflects the diverse aspects of the artist’s creative existence in the first half of the 20th century.The aesthetic principles of J. Marx’s work are outlined. Emphasis is placed on the problems of connections between the composer’s work and the national characteristics of the Austrian artistic mentality. It is shown that the traditionalism of Marx and his like-minded people had two components: cultural and political (“protection of traditions” as a cornerstone of the cultural and artistic policy of Austria at that time) and aesthetic and psychological (fear of the “destructive” innovations of the avant-garde). J. Marx’s creative and socio-cultural activities were aimed at supporting the world authority of Austria as a “cultural superpower”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Сюй Н. -. 
Фортепіанна творчість Йозефа Маркса: специфікаперетворення традицій: автореферат дис. ... д.філософ : 025 / Н. -. Сюй. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене постаті австрійськогокомпозитора, музичного критика й філософа, педагога й піаніста ЙозефаМаркса (1882–1964). У його творчому доробку — багато камерноінструментальних, симфонічних та хорових опусів, а також понад 150 камерновокальних творів. Досвідчений піаніст і концертмейстер, Й. Маркс збагативскарбницю світового фортепіанного репертуару двома фортепіаннимиконцертами («Романтичний концерт» мі мажор і Три п’єси для фортепіано зоркестром «Castelli Romani»), фортепіанними циклами «Шість п’єс дляфортепіано» та «Історії метеликів», а також низкою окремих фортепіанних п’єс.Визначено, що останніми десятиліттями розпочався справжній сплескзацікавленості творчістю Й. Маркса в концертних аудиторіях і в науководослідній сфері. Після смерті композитора його творча спадщина була майжезабута навіть на батьківщині (за винятком камерно-вокальних творів), проте в1990-х роках на афіші повернулися обидва фортепіанні концерти, «Осіннясимфонія», камерно-інструментальні й хорові опуси. Сучасні музикознавціА. Хольцер, В. Маріхарт, К. Мора та інші продовжили дослідження доробкуЙ. Маркса, розпочате у працях його учнів А. Лісса та Е. Верби ще за життякомпозитора.^UThe dissertation study is devoted to the personality of the Austrian composer,music critic and philosopher, teacher and pianist Joseph Marx (1882–1964). Thecreative heritage of the composer includes a significant number of chamber,symphonic and choral opuses, as well as more than 150 vocal works. A brilliantpianist and concertmaster, J. Marx enriched the treasury of the world piano repertoirewith two piano concertos (“Romantic Concerto” in E major and Three Pieces forPiano with Orchestra “Castelli Romani”), piano cycles “Six Pieces for Piano” and“Stories of butterflies”, as well as a number of separate piano pieces.It has been defined that in recent decades there has been a revival of interest inJ. Marx’s work in concert halls and in the scientific and research area. After thecomposer’s death, his legacy was almost forgotten even in his homeland (with theexception of chamber and vocal works), but in the 1990s both piano concerts,“Autumn Symphony”, chamber and choral opuses returned to the repertoire. Worksof modern musicologists A. Holzer, W. Marihart, C. Mora and others continued thestudy of J. Marx’s work, begun by his students A. Liess and E. Werba during thecomposer’s lifetime


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Рошка Н. М. 
5S рибосомна ДНК та гени СО1-СО2 як молекулярні маркери воцінці генетичного різноманіття комах: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / Н. М. Рошка. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена аналізу молекулярної організації,еволюції та використання 5S рДНК та генів СО1-СО2 в якості маркернихділянок в оцінці генетичного різноманіття представників різних груп комах(Insecta). У Вступі обґрунтовано вибір теми та її актуальність, зформулюваннімета та завдання дослідження, наведені дані про оприлюднення результатів унаукових працях та апробацію дисертації на наукових форумах.Охарактеризовані наукова новизна та практична цінність отриманихрезультатів. Завершується вступ інформацією про структуру та обсягдисертації. Перший розділ являє собою стислий огляд літератури, у якійвисвітлюються існуючі проблеми та невирішені питання в систематиці комах.Також, у розділі охарактеризовано широко розповсюджені маркерніпослідовності, які застосовуються в сучасних молекулярно-генетичнихдослідженнях для оцінки біорізноманіття (ДНК-баркодингу) не лише комах, ай загалом еукаріот. Одним із найінформативніших ДНК-маркерів для комах насьогоднішній день вважаються поліморфні локуси мітохондріальної ДНК,однак використання лише ділянок мітогеному має свої певні обмеження танедоліки. Зважаючи на це крім послідовностей мтДНК необхідно залучати ймаркерні гени ядерного геному, до яких належать гени рибосомних РНК, асаме 5S рДНК. Проте, для комах потенціал використання 5S рДНК в якостімолекулярного маркеру все ще залишається недостатньо вивченим. З оглядуна це, метою дисертаційного дослідження було проаналізувати мінливістьмітохондріальних генів СО1-СО2 та ядерної 5S рДНК у різних групах комахта оцінити можливості використання цих ділянок геному в якостімолекулярних маркерів для баркодингу та реконструкції філогенетичнихвідносин у досліджуваних таксонах. Для досягнення мети було поставлено наступні завдання:1. Ампліфікувати, клонувати та сиквенувати послідовності генівСО1-СО2 та 5S рДНК представників різних таксономічних груп комах.2. Проаналізувати банк нуклеотидних послідовностей (GenBank) нанаявність просиквенованих ділянок СО1-СО2 та 5S рДНК досліджуваних таблизькоспоріднених видів.3. Дослідити молекулярну організацію обраних для аналізу ділянокгеному та оцінити їх поліморфізм4. За допомогою отриманих даних зробити висновок про можливістьвикористання ділянок CO1-СО2 та 5S рДНК в оцінці генетичного різноманіттякомах.Об’єкт дослідження – генетичний поліморфізм та еволюція геномівеукаріот. Предмет – 5S рибосомна ДНК та гени цитохром оксидази СО1 та СО2.Методи дослідження: у процесі підготовки дисертації було використаносучасні лабораторні методи дослідження, які згадані у другому розділі,зокрема: виділення геномної та плазмідної ДНК, квантифікація ДНК,полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), електрофоретичний аналіз, створеннярекомбінантних конструктів та клонування фрагментів ДНК, сиквенуванняДНК. Також були використані біоінформатичні методи: аналіз сиквенованихпослідовностей ДНК, скринінг геномних баз даних, аналіз повногеномнихархівів, вирівнювання послідовностей ДНК та побудова філогенетичнихдендрограм. Наукову новизну дисертаційного дослідження на основі отриманихрезультатів (третій розділ) розкривають наступні положення:1. Вперше клоновано та сиквеновано гени СО1-СО2 та повторюваніділянки 5S рДНК для різних підвидів медоносної бджоли Apis mellifera,метеликів-шкідників родини Drepanidae та плодових мушок родиниTephritidae.2. Вперше описано хромосомну локалізацію кластерів 5S рДНК умедоносних бджіл, метеликів та плодових мушок, виявлено новий типдиспергованої організації 5S рДНК у геномах метеликів.3. Детально описано та проаналізовано молекулярну організацію,поліморфізм та характер мінливості 5S рДНК у досліджуваних видів.4. Встановлено суттєві відмінності в молекулярній організації ташвидкості еволюції 5S рДНК у різних групах комах.5. Проведено порівняльну оцінку можливостей застосування різнихмолекулярних маркерів, 5S рДНК та гени СО1-СО2 для баркодингу тареконструкції філогенезу комах.Дисертаційну роботу викладено на 158 сторінках машинописноготексту. Робота містить 11 таблиць, 26 рисунків та додаток. Бібліографічний списокскладається з 188 літературних джерел.^UThe dissertation is focused on the analysis of the molecular organization,evolution and use of 5S rDNA and CO1-CO2 genes as marker loci in the evaluationof the genetic diversity of representatives of different groups of insects (Insecta).The Introduction justifies the choice of topic and its relevance, formulates theaim and tasks of the research, provides information on the publication of results inscientific papers and on the approval of the dissertation at scientific forums. Thescientific novelty and practical value of the obtained results are characterized. Theintroduction ends with information about the structure and scope of the dissertation.The first section is a brief review of the literature highlighting existing problems and unresolved issues in insect taxonomy. The section also describes popular marker sequences used in modern molecular genetic studies to assess biodiversity (DNA barcoding) not only of insects but also of eukaryotes in general. Polymorphic loci of mitochondrial DNA are now considered one of the most informative DNA markers for insects. However, the use of only mitogenome regions has its limitations and disadvantages. Considering this, in addition to mtDNA sequences, it is necessary to use marker genes of the nuclear genome, which include ribosomal RNA genes, namely 5S rDNA. However, for insects, the potential of using 5S rDNA as a molecular marker still remains insufficiently studied. In view of this, the aim of the dissertation research was to analyze the variability of mitochondrial CO1-CO2 genes and nuclear 5S rDNA in different groups of insects and to evaluate the possibilities of using these genomic regions as molecular markers for barcoding and reconstruction of phylogenetic relationships in the taxa studied. To achieve the goal, the following tasks were set: 1. To amplify, clone and sequence the CO1-CO2 genes and 5S rDNA of representatives of different taxonomic groups of insects. 2. To search the nucleotide sequences database (GenBank) for the presence of СО1-СО2 and 5S rDNA sequences of the studied and closely related species. 3. To study the molecular organization of the genomic regions selected foranalysis, and to evaluate their polymorphism. 4. Based on the data obtained, draw a conclusion about the possibility of using CO1-СО2 and 5S rDNA regions in the assessment of the genetic diversity of insects. The object of research is genetic polymorphism and evolution of eukaryotic genomes. The subject is 5S ribosomal DNA and genes of cytochrome oxidase СО1 and СО2. Research methods: in the process of preparing the dissertation, modern laboratory research methods were used, which are mentioned in the second chapter, in particular: isolation of genomic and plasmid DNA, DNA quantification, polymerase chain reaction (PCR), electrophoretic analysis, creation of recombinant constructs and cloning of DNA fragments, DNA sequencing. Bioinformaticsmethods were also used: analysis of DNA sequences, screening of genomic databases, analysis of whole genome archives, alignment of DNA sequences and construction of phylogenetic dendrograms. The following statements reveal the scientific novelty of dissertation research based on the results obtained (third section): 1. For the first time, CO1-CO2 genes and 5S rDNA repeated regions were cloned and sequenced for different subspecies of the honey bee Apis mellifera, pest butterflies of the Drepanidae family, and fruit flies of the Tephritidae family. 2. The chromosomal localization of 5S rDNA clusters in honeybees, butterflies and fruit flies was described for the first time, and a new type of dispersed organization of 5S rDNA in butterfly genomes was discovered. 3. The molecular organization, polymorphism, and nature of variability of 5S rDNA in the studied species are described and analyzed in detail. 4. Significant differences in the molecular organization and rate of evolution of 5S rDNA in different groups of insects were revealed. 5. A comparative assessment of the possibilities of using various molecular markers, i.e., 5S rDNA and CO1-CO2 genes for barcoding and insect phylogeny reconstruction was carried out. The thesis is presented on 158 pages of typewritten text. The work contains 11 tables and 26 figures. The references consist of 188 literature sources.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Синиця А. О. 
Логопедичний супровід дитини раннього віку з церебральним паралічем: автореферат дис. ... к. пед. н. : 13.00.03 / А. О. Синиця. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена проблемі логопедичного супроводу дитини раннього віку з церебральним паралічем. Розроблено сучасний дизайн діагностичного дослідження та необхідний інструментарій, який дозволив визначити актуальний стан логопедичного супроводу дитини раннього віку зцеребральним паралічем. Згідно з результатом констатувального дослідження актуального стану логопедичного супроводу дітей раннього віку з церебральним паралічем визначено бар’єри забезпечення логопедичного супроводу.Обґрунтовано, розроблено, практично зреалізовано міжгалузеву «Комплексну програму логопедичного супроводу дитини раннього віку з церебральним паралічем», засновану на принципі інтеграції базових ланок процесу логопедичного супроводу, який є спеціально організованим освітнім простором супроводу, основний зміст якого складає професійна взаємодія «команди фахівців» ₋ логопед, лікар, психолог; дитина; родина. Обґрунтовано, розроблено та впроваджено методику ранньої логоінтервенції «У ритмі Метелика», основна мета якої - міжгалузева логопревентивна/корекційна робота, спрямована, перш за все, на активізацію та формування фізіологічних, нейробіологічних, психолінгвістичних навичок домовленнєвого та раннього мовленнєвого періоду розвитку; пропедевтика можливих ускладнень у період раннього віку на засадах міжгалузевого, синергійного, нейролінгвістичного підходів. Методика ранньої логоінтервенції розкриває основні напрями, етапи, методичний інструментарій та зміст роботи логопеда з дитиною раннього віку з церебральним паралічем, а також окреслює напрями та зміст логопедичного супроводу родини та корекції батьківсько-дитячих стосунків (автономний сімейно-орієнтований сегмент «LogоАбетка»). В основу цього напряму покладено врахування складної структури мовленнєвого порушення та його впливу на загальний психомовленнєвий розвиток дитини раннього віку з ЦП. Відповідно окреслених бар’єрів, на етапі констатації визначено інтегральний змістовий блок в програмі логопедичного супроводу змістом якого передбачалося підвищення професійної компетентності логопедів та рівня їх готовності до взаємодії з батьками та іншими учасниками логопедичного супроводу. Експериментально доведено доцільність, ефективність та науково-практичну значущість результатів дисертаційного дослідження^UThe dissertation is devoted to the problem of speech therapy support for a young child with cerebral palsy. A modern design of a diagnostic study and the necessary tools were developed, which allowed to determine the current state of speech therapy support for a young child with cerebral palsy. According to the results of the assessment study of the current state of speech therapy support for young children with cerebral palsy, the barriers to providing speech therapy support were determined.The interdisciplinary «Comprehensive program of speech therapy support for a young child with cerebral palsy» based on the principle of integration of the basic links of the process of speech therapy support, which is a specially organized educational process, the main content of which is the professional interaction of a «team of specialists» ₋ speech therapist, doctor, was substantiated, developed, and practically implemented. , psychologist; baby; family. The method of early speech intervention "In the rhythm of the butterfly" was substantiated, developed and implemented, the main goal of which is interdisciplinary logopreventive/corrective work, aimed primarily at the activation and formation of physiological, neurobiological, psycholinguistic skills of agreement and early speech development; propaedeutics of possible complications in the period of early age on the basis of interdisciplinary, synergistic, neurolinguistic approaches. The method of early logointervention reveals the main directions and content of the work of a speech therapist with a child of early age with cerebral palsy, as well as outlines the directions and content of speech therapy support for the family and correction of parent-child relations (autonomous family-oriented segment «LogoAbetka»). The basis of this direction is the systematic analysis of the complex structure of speech impairment and its impact on the general psycho-speech development of a young child with cerebral palsy. Accordingly, at the ascertainment stage of the defined barriers, an integral content block was defined in the program of speech therapy support, the content of which was to increase the professional competence of speech therapists and the level of their readiness to interact with parents and other participants of speech therapy support. The content of the existing ones has been deepened and new special educational components have been developed, which are successfully implemented in higher education institutions, specialty 016 Special education.The expediency, effectiveness and scientific and practical significance of the results of the dissertation research have been experimentally proven.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського