Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (25)Реферативна база даних (93)Книжкові видання та компакт-диски (132)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=МЕНЗАТЮК$<.>+<.>K=ЗІРКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Щукіна Н.Г. 
Багаторівневі задачі переносу випромінювання та діагностика сонячної і зоряної атмосфер: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Н.Г. Щукіна ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2001. — 28 с. — укp.

Визначено новий механізм заселення рівнів атомів, названий сифонним. Пояснено причини емісії сонячних інфрачервоних ліній декількох хімічних елементів, які виникають у переходах між рідбергівськими рівнями. Для великої сітки моделей холодних зір розраховано НЛТР поправки до вмісту літію. Розглянуто НЛТР утворення ліній Fe I у незбуреній сонячній атмосфері, плямах, гранулах і міжгранулах, а також атмосфері металодефіцитної зірках гало. Проведено температурну діагностику різних сонячних структур. Досліджено проблему вмісту заліза в фотосфері Сонця та в металодефіцитних зірках. Багаторівневу задачу переносу випромінювання в лініях Fe I розв'язано за допомогою розробленого програмного забезпечення NATAJA.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.47,022 + В632.2,022
Шифр НБУВ: РА316396 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Донський М.О. 
Геохімія та рудоносність палеозойських магматичних порід зони зчленування Дніпровсько-Донецької западини з Приазовським мегаблоком Українського щита: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / М.О. Донський ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості розподілу петрогенних і малих елементів у породах девонського магматичного комплексу, а також взаємопов'язаних з ними окремих метасоматичних утвореннях зони зчленування Дніпровсько-Донецької западини (ДДЗ) з Приазовським мегаблоком Українського щита (УЩ). Проведено співставлення петрохімічних характеристик порід девонського магматичного комплексу району, що дослідувався, з іншими подібними утвореннями Східного Приазов'я (Хомутовсько-Ростовська структура, штоки "Зірка"), ДДЗ (Білоцерківський виступ), Прип'ятської западини. Установлено певні закономірності розподілу петрогенних і малих елементів у окремих субкомплексах девонського магматичного комплексу. Досліджено геохімічні характеристики, розподіл ізотопів вуглецю та кисню в карбонатитопобідних породах зони зленування. Зроблено висновок, що на території зони зчленування поширені магматичні та метасоматичні карбонатити. Визначено, що за ізотопним складом вуглецю та кисню, розподілом петрогенних і малих елементів магматичні карбонатити подібні докарбонатитів інших регіонів світу; геохімічні та ізотопно-геохімічні особливості метасоматичних карбонатитів відображають успадкування складу порід, за якими вони утворились. На підставі цих даних установлено спеціалізацію субкомплексів девонського магматичного комплексу: першого субкомплексу - титанова спеціалізація, другого - поліметалічна, третього - рідкісні, рідкісноземельні елементи, глиноземні руди. Виявлено найбільш перспективні рудоносні ділянки: Покрово-Киреївська й Александринська структури. Зазначено, що на південному фланзі зони зчленовування можливі знахідки алмазовміщуючих трубок вибуху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д432(45УКР)4-24 + Д59(45УКР)43 +
Шифр НБУВ: РА338772

Рубрики:

      
3.

Лисейко Л.В. 
Лексико-семантична група "Всесвіт" у німецькій мові: діахронічне дослідження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Лисейко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Проалізовано розвиток семантики та форм лексико-семантичної групи "всесвіт" в давньо-, середньо- та ранньонововерхньонімецькій мові. Для семантичного аналізу використано словоформи die Welt ("світ"), die Erde ("Земля"), der Himmel ("небо"), die Sonne ("сонце"), der Mond ("місяць"), der Stern ("зірка") як найбільш вживаних у текстах двн., свн. та рнвн. мови. Здійснено інвентаризацію лексико-семантичної групи "всесвіт" у різні періоди розвитку німецької мови, розглянуто символіку світу, землі, сонця, місяця та зірки. З'ясовано динаміку розвитку їх семантики й форм протягом 9-ти століть. На підставі реконструкції коренів досліджувані лексеми зведено до окремих праформ, визначено мотивацію найдавнішої номінації у німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315 +
Шифр НБУВ: РА351967

Рубрики:

      
4.

Рябенко А.Є. 
Математичні моделі та методи для векторних задач оптимізації організаційних структур та землекористування: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / А.Є. Рябенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 18 с. — укp.

Запропоновано узагальнену математичну модель, сформульовану у вигляді векторної задачі покриття графа типовими підграфами. Обгрунтовано оцінки обчислювальної складності різних класів досліджуваної задачі покриття графа типовими підграфами, знайдено новий P-важкий клас в оптимізаційній постановці, установлено важкорозв'язуваність усіх класів однорідних векторних задач покриття графа типовими підграфами у випадку наявності у векторній цільовій функції (ВЦФ) двох критеріїв вигляду MAXSUM. Виділено нові поліноміально розв'язувані підкласи одно- та двокритеріальних задач у класах P-важких та важкорозв'язуваних задач покриття графа зірками та ланцюгами. Розроблено відповідні алгоритми їх розв'язання, обгрунтовано поліноміальні оцінки їх обчислювальної складності. Розвинуто теорію алгоритмів з оцінками стосовно одно- та багатокритеріальних задач покриття графа ланцюгами. Для багатокритеріальної задачі покриття графа ланцюгами двох типів побудовано малотрудомісткий алгоритм та доведено теореми, що встановлюють достатні умови, за яких цей алгоритм майже завжди гарантує знаходження розв'язку, точного за критеріями вагового вигляду та асимптотично точного за критерієм кількості ланцюгів у покритті. У однокритеріальному випадку доведено статистичну ефективність алгоритмів. Побудовано малотрудомісткий алгоритм градієнтного типу для оптимізаційної задачі покриття графа скінченою множиною ланцюгів та доведено теореми про достатні умови його асимптотичної точності. Досліджено випадок задачі покриття зірками з інтервальними даними. Здійснено зведення інтервальної задачі до двокритеріальної з обгрунтуванням оцінки обчислювальної складності. Доведено, що розглянуті задачі покриття графа ланцюгами й зірками з інтервальними вагами не можуть бути розв'язуваними за допомогою алгоритмів лінійної згортки критеріїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.14 + В126.3 + У9(4УКР)320-511.2 в611 +
Шифр НБУВ: РА327188

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Зірка В.В. 
Мовна парадигма маніпулятивної гри в рекламі: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.02 / В.В. Зірка ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 32 с. — укp.

Визначено основні характеристики сучасної реклами, що свідчать про явно виражений маніпулятивний характер рекламних текстів. Розкрито суть мовного маніпулювання, здійсненого завдяки свідомому та цілеспрямованому використанню особливостей структури та вживанню мови. Наведено визначення поняття "маніпулема". Акцентовано увагу на категорії маніпулятивної гри та маніпулятивному компоненті (кваліфікаторі). Висвітлено прийоми маніпулятивної гри у рекламі, подано класифікацію адресатів і адресантів мовних стратегій реклами. Відповідно до сучасної лінгвістичної теорії запропоновано визначення мовної парадигми у контексті рекламного маніпулювання. Здійснено системний опис маніпулятивних компонентів реклами, зокрема: словникового корпусу за різних варіантів, рекламних слоганів та прецедентних феноменів. Відзначено, що найяскравішим, традиційним і широко вживаним маніпулятивним компонентом є оцінна лексика, що має високий прагматичний потенціал ("революцинное алмазное укрепляющее средство"). Зауважено, що важливим засобом впливу та маніпулювання свідомістю споживача є використання прецедентних феноменів. Зроблено висновок, що дії людини навіть у час комп'ютерних технологій певною мірою обумовлені пам'яттю, традицією та міфом ("о вкусном не спорят" (реклама сирів)). З'ясовано, що істотне значення для тактики залучення й утримання уваги адресата мають запозичення, зокрема англіцизми ("требуются мерчендайзер и креатор"), значна роль у рекламому маніпулюванні належить "грі слів", що робить текст яскравим, пікантним і таким, що запам'ятовується ("уколы красоты"). Слоган як важливий маніпулятивний кваліфікатор рекламного звертання реалізує зазначені мовні засоби ("Vichi. Источник здоровья"). Виявлено шляхи креативних маніпулятивних рекламних текстів, що реалізуються у навмисній гендерній маркованості лексики та впровадженні реклами у нові сфери людського буття, зокрема сферу потенційного володіння чим-небудь: їжею, матеріальними цінностями, інформацією, красою ("зеркало души").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-716 + Ш141.2-31 + Ч620.164 +
Шифр НБУВ: РА337060

Рубрики:

      
6.

Бондарєва І. В. 
Науково-методичні підходи до адаптивного управління фармацевтичними організаціями: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.01 / І. В. Бондарєва ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано науково-методичні підходи до адаптивного управління фармацевтичними організаціями з використанням методів анкетування, статистичного аналізу та моделювання. Розроблено методику кількісного оцінювання впливу факторів зовнішнього макросередовища на діяльність аптечних підприємств, яка дозволяє визначати ступінь успіху функціонування аптеки під впливом факторів зовнішнього макросередовища. Розроблено та побудовано дискримінанті моделі для діагностування рівня розвитку аптечних підприємств за оцінками факторів мікросередовища, запропоновано сучасні заходи адаптації. Проведено моделювання процесу адаптації ФП до змін зовнішнього середовища на прикладі ВАТ "ХФЗ "Червона Зірка": визначено та досліджено ступінь впливу основних складових факторів макро- та мікросередовища для ФП, опрацьовано стохастичну модель для адаптації ФП до змін зовнішнього середовища та методики оцінювання ефективності адаптаційних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.952.1-21
Шифр НБУВ: РА379697 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Бакланов О.В. 
Нестабільність акреційних структур у катаклізмічних подвійних зірках: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / О.В. Бакланов ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 16 с. — укp.

Представлено описи методик обробки спостережень і результати дослідження катаклізмічних змінних зір. Проведено вивчення 12-ти катаклізмічних змінних зір (2 поляри, 3 затемнені новоподібні системи і 7 Нових і карликових нових зірок) з використанням оригінальних багатокольорових фотометричних спостережень змінних зір. На підставі аналізу двоколірної фотометрії асинхронного поляра V1432 Орла знайдено третій тип мінімумів, що був ототожнений з акрецією речовини на другий магнітний полюс білого карлика. Розроблено геометричну модель акреції речовини одночасно на два магнітні полюси, що дозволило оцінити радіус захоплення речовини магнітним полем білого карлика, його масу та радіус. Уточнено орбітальний період і період обертання білого карлика. Визначено характерний час синхронізації системи, оцінено швидкість акреції речовини, оцінено напруженість магнітного поля та визначено кольорову температуру та показники кольору у характерних точках фазових кривих. У затемненої новоподібної V1315 Орла визначено кольорову температуру та показники кольору у характерних точках орбітальної фазової кривої. Зафіксовано ефект зменшення кольорової температури зі збільшенням глибини затемнення. Для обробки часових рядів розроблено пакет програм Multi-Column View, в якому реалізовано низку нових алгоритмів для обробки часових рядів багатоколірних спостережень змінних зірок. Розроблено кількісну модель чорнотільного випромінювання. Одержано залежності розподілу енергії у диску від певних параметрів системи, а саме: маси та радіуса білого карлика, радіуса акреційного диска, швидкості акреції. Для зірки V725 Орла уперше проведено фотометричну класифікацію. Виявлено надгорби, визначено їх період, оцінено орбітальний період, що, як виявилося, потрапляє у "провал періодів", на діаграмі розподілу орбітальних періодів катаклізмічних змінних зірок. Для таких зірок ES Дракона, GK Персея, MR Змії, RZ Малого Лева, VW Північної Корони, V603 Орла, V1494 Орла, QW Змії й HS 0728+6738 уточнено параметри змінності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В662.81,022 +
Шифр НБУВ: РА339933

Рубрики:

      
8.

Сіроткін Ф.В. 
Обмін масою у тісних подвійних зірках на стадії утиснення до головної послідовності: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Ф.В. Сіроткін ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 16 с. — укp.

З'ясовано, що у результаті обміну масою у динамічній шкалі часу на ранніх еволюційних стадіях можуть формуватися різні за своїми властивостями об'єкти, а саме: поодинокі зірки з диском і хмарами планетних мас, подвійні зірки з малим співвідношенням мас компонентів, оточені "circumbinary" диском, а також подвійні зірки з "circumprimary" диском. На підставі обчислень, здійснених для широкого діапазону, співвідношення мас компонентів подвійної зірки та коефіцієнтів заповнення компонентами своїх порожнин Роша, показано, що подвійна система, утворена з повністю конвективних компонентів, зберігається у процесі обміну масою, якщо донором є менш масивний компонент. Якщо донором є більш масивний компонент, подвійна зірка зливається, незалежно від властивостей менш масивного компонента. Одержано умови, за яких можливо існування тісних подвійних систем з межово малими кутовими моментами, характерними для планетних систем і систем з газопиловими дисками. На підставі результатів досліджень визначено, що спостережуваний розподіл подвійних зірок за співвідношенням мас компонентів може бути наслідком обміну масою на дозірковій еволюційній стадії. Показано, що деякі допланетні системи могли бути сформовані як результат злиття preMS подвійних зірок. З використанням запропонованої гіпотези формування допланетних систем можна пояснити параметри орбіт планет гігантів, а також асиметричність і нерівномірність розподілу речовини у допланетних дисках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В662,022 +
Шифр НБУВ: РА348109

Рубрики:

      
9.

Рибачук В.Д. 
Розробка складу та технології комбінованої мазі для лікування алергічних захворювань шкіри: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / В.Д. Рибачук ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

З використанням системного підходу проведено комплексні дослідження з метою створення мазі для лікування алергічних захворювань шкіри, основною діючою речовиною є кетотифену гідрофумарат. На підставі результатів фізико-хімічних, біофармацевтичних, мікробіологічних та біологічних досліджень розроблено оптимальний склад й обгрунтовано раціональну технологію мазі "Кетоцин", яка містить дану речовину, а також димексид (диметилсульфоксид), цинку оксид, кислоту борну як діючі речовини. Вивчено властивості мазі та стабільність її зберігання. В експерименті на лабораторних тваринах доведено специфічну активність мазі комбінованої дії. Розроблено технологію її виробництва, яку апробовано за промислових умов ВАТ "ХФЗ "Червона зірка".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р601.3-52 + Л663.21 +
Шифр НБУВ: РА354113

Рубрики:

      
10.

Захожай В.А. 
Статистичні закономірності в зоряних системах: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.02 / В.А. Захожай ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 35 с. — укp.

Обгрунтовано доцільність використання графів для статистичного опису розвитку відокремлених зоряних систем. Проведено теоретичний розрахунок аналітичного спектра мас компонентів зоряної системи. Надано інтерпретацію спостережним числам галактик-сателітів сімейства Чумацького Шляху, асоціацій і зоряних систем У Місцевій зоряній системі у контексті первинної фрагментації у відповідних протосистемах. Розроблено статистичну модель еволюціонуючих зірок з урахуванням їх елементного складу. Обгрунтовано можливість використання комплексного статистичного методу для оцінювання астрофізичних параметрів найближчих зірок. Розроблено нову еволюційну модель субзірок, що базується на залежності рівняння стану речовини від параметра виродження електронів і ступеня іонізації атомів. Виявлено загальні статистичні закономірності між основними фізичними характеристиками субзірок на стадії охолодження та зірками головної послідовності. Одержано зоряно-субзоряну функцію мас, сумарний спектр мас протозірок попереднього зореутворення та оцінено частковий вклад субзірок серед зоряно-субзоряної популяції. Уперше ототожнено зорі з інфрачервоними потоками та виділено зорі з загальними особливостями у власних рухах (які виділилися у кластери) у радіусі 10 пк від Сонця. Виконано комплексне визначення віку найближчих до Сонця зірок і субзірок на підставі даних, одержаних завдяки проведеним дослідженням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В67 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА354438

Рубрики:

      
11.

Шаховськой Д.М. 
Структура протопланетних дисків за даними фотополяриметричного моніторингу молодих зір: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Д.М. Шаховськой ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 16 с. — укp.

Наведено результати спостережень, одержані під час реалізації програми фотополяриметричного моніторингу молодих зірок з протопланетними дисками. Визначено характеристики та структуру дисків. Показано, що з фазою 20-літнього циклу змінюється характерний розмір порошин на промені зору. Наведено результати одночасних фотометричних спостережень RR Tau у видимій та ІЧ областях, на підставі яких знайдено істотну нестабільність внутрішньої зони диску в зоні сублімації пилу. Оцінено хвильову залежність навколозоряної екстинкції у діапазоні від 0,35 до 1,6 мкм, температуру сублімації пилу, масу пилової хмари, що спричинила тривалий мінімум. За результатами аналізу спостережень Rz Psc зроблено висновок, що зірка оточена сильно сплюсненою пиловою оболонкою (диском), видимою "з ребра". Встановлено, що відстутність інфрачервоного надлишку та одночасно присутність досить інтенсивного розсіяного випромінювання свідчить про існування між зорею та її навколозоряним диском порожнини, вільної від пилу. Проаналізовано кругову та лінійну поляризацію WW Vul і виявлено значний ступінь орієнтованості несферичних порошин. Встановлено переважний напрямок орієнтації - короткими осями у площині диска. Зазначено, що ступінь орієнтованості на промені зору дуже змінний, що, вірогідно, відбиває його просторову неоднорідність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В631.3,022 + В66 я263.1,022 +
Шифр НБУВ: РА333802

Рубрики:

      
12.

Ткаченко А.О. 
Удосконалення діагностування статорних обмоток асинхронних двигунів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.01 / А.О. Ткаченко ; Держ. вищ. навч. закл. "Донец. нац. техн. ун-т". — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Удосконалено методику діагностування пошкоджень статорних обмоток асинхронних двигунів (АД). Вперше встановлено залежності, які дозволяють визначити кути зсуву фаз між струмами фазних обмоток статора у разі обриву паралельної гілки статорної обмотки за величиною моменту опору на валу двигуна. Вперше виявлено залежності, що дозволяють визначити кути зсуву фаз між струмами фазних обмоток статора за величинами діючих значень струмів і кількості замкнених витків у разі міжвиткового замикання в обмотці статора для з'єднання обмоток за схемою "трикутник" і "зірка" з двома паралельними гілками у кожній фазній обмотці статора. Розроблено новий метод діагностування статорних обмоток АД, що дозволяє виявити обриви та міжвиткові замикання за сталого режиму роботи двигуна шляхом контролю діючих значень і кутів зсуву фаз між струмами фаз статора. Як показник відхилення від нормального режиму роботи запропоновано використовувати різницю потенціалів між штучною нульовою точкою та нульовою точкою обмоток двигуна. Запропоновані методи діагностування пошкоджень статорних обмоток АД впроваджено на ТОВ "Краматорський цементний завод - Пушка" та АТ "Новокраматорський машинобудівний завод".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.632-04 +
Шифр НБУВ: РА362823

Рубрики:

      
13.

Ковалевська І. В. 
Теоретичне та експериментальне обґрунтування створення твердих дисперсій при розробці комплексних препаратів для лікування цукрового діабету ІІ типу / І. В. Ковалевська. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному та експериментальному обґрунтуванню складу технології ТД при розробці комплексних препаратів для лікування ЦД ІІ типу. Уперше науково обґрунтовано та експериментально опрацьовано методологічний підхід до створення ТД малорозчинних речовин і таблеток на їх основі, який полягає у плануванні експерименту, визначенні методів отримання ТД, оптимізації складу, розробці технології виробництва та методик контролю якості. Уперше на підставі фізико-хімічних, фармакотехнологічних, структурно-механічних, біофармацевтичних, мікробіологічних та фармакологічних досліджень теоретично й експериментально обґрунтовано простий, конкурентоспроможний спосіб отримання ТД не розчинних у водному середовищі речовин без застосування додаткового специфічного устаткування. Розроблено та запропоновано для практичної фармації та медицини два нових препарати, «Глікверин» та «Тіокверин» для лікування ЦД ІІ типу.Розроблено нормативно-технологічну документацію на оригінальні препарати «Глікверин» і «Тіокверин», апробовано технологію та виготовле-но їх зразки у лабораторних і дослідно-промислових умовах ПАТ «ХФЗ «Червона зірка». Проведено доклінічні дослідження препаратів на основі ТД із позитивними результатами.^UThe dissertation thesis is devoted to complex studies concerning theoretical and experimental substantiation of solid dispersion formation in the development of complex preparations for the treatment of type II diabetes mellitus. The dissertation thesis is devoted to the theoretical and experimental substantiation of the composition and technology of solid dispersions in the development of complex medicinal preparations for the treatment of type II diabetes. For the first time, a methodological approach to solid dispersion formation of insoluble substances and tablets based on them, which consists in experiment planning, determination of TD production methods, composition optimization, development of production technology and quality control methods, has been scientifically substantiated and experimentally developed. For the first time on the basis of physicochemical, pharmacotechnological, structural-mechanical, biopharmaceutical, microbiological and pharmacological investigations the simple, competitive technique for solid dispersion formation of water-insoluble active pharmaceutical ingredients without application of additional specific complex equipment is theoretically and experimentally substantiated.Two new medicinal preparations have been developed and proposed for practical pharmacy and medicine, namely Glycerin and Thioquerine, intended for the treatment of type II diabetes mellitus. Regulatory and technological documenta-tion for the original medicinal preperations "Glikverin" and "Tiokverin" was developed, their technology was tested and samples of medicinal preparations were made in laboratory and research-industrial conditions of PJSC HFZ "Chervona Zirka". Preclinical studies of medicinal prepa-rations based on solid dispersions have been performed


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Мохаммед Ш. Б. 
Фармакогностичне вивчення Prunus domestiсa L. / Ш. Б. Мохаммед. — Б.м., 2021 — укp.

Проведено дослідження якісного складу біологічно активних речовин (БАР) свіжих плодів сливи домашньої сорту Стенлей за допомогою якісних реакцій, а також методами паперової, тонкошарової, газової, високоефективної рідинної хроматографії та атомно-абсорбційної спектрометрії. У результаті проведених досліджень встановлено наявність водорозчинних полісахаридів, пектинових речовин, моносахаридів, спиртів, фенольних сполук, амінокислот, органічних кислот та мінеральних елементів. На основі проведених досліджень було розроблено проєкт методик контролю якості (МКЯ) «Сливи домашньої плоди свіжі». Зі сливи домашньої плодів свіжих були розроблені схеми одержання пектинового комплексу, екстрактів Прунофен та Сливи домашньої плодів полісахаридний комплекс (СДППК). Новизна досліджень підтверджена патентом України на корисну модель № 118457 і патентом України на винахід № 118602. Схеми одержання екстрактів Прунофен та СДППК апробовано в умовах ПАТ «Хімфарм завод «Червона зірка»». У отриманих за розробленою схемою екстрактах було вивчено вміст та склад БАР та розроблено проєкти МКЯ на них. Для отриманих екстрактів проведено визначення гострої токсичності та встановлено, що екстракт Прунофен виявляв урікозурічну, діуретичну й мембраностабілізуючу активність, а СДППК – проносну та гепатопротекторну.Ключові слова: слива домашня, плоди, біологічно активні речовини, екстракти, стандартизація, лікарські засоби, проносна, гепатопротекторна, діуретична, урікозурічна, мембраностабілізуюча активність^UThe study of the composition of biologically active substances (BAS) of fresh fruits of domestic plum Stanley variety with qualitative reactions, as well as methods of paper, thin-layer, gas, high performance liquid chromatography and atomic absorption spectrometry was carried out. As a result of the researches the presence of water-soluble polysaccharides, pectin substances, monosaccharides, alcohols, phenolic compounds, amino acids, organic acids and mineral elements was established. Based on the research, the project of Quality Control Methods QCM “Domestic Plums Fresh Fruits” was developed. Schemes for obtaining pectin complex, Prunofen extracts and Plum fruit polysaccharide complex (PFPSC) were developed from fresh plum fruits. The novelty of the research was confirmed by the patent of Ukraine for a utility model № 118457 and the patent of Ukraine for invention № 118602. Schemes for obtaining extracts of Prunofen and PFPSC were tested in the conditions of PJSC «Chervona Zirka «Chemical & Pharmaceutical Plant». In the extracts obtained according to the developed scheme, the content and composition of BAS were studied and QCM projects were developed for them. Acute toxicity was determined for the obtained extracts and it was found that Prunofen extract showed uricosuric, diuretic and membrane stabilizing activity, and PFPSC - laxative and hepatoprotective.Key words: plum, fruits, biologically active compounds, extracts, standardization, medicines, laxative, hepatoprotective, diuretic, uricosuric,


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Селютін Є. К. 
ФРАГМЕНТАРНІ МОДЕЛІ В ЗАДАЧАХ ОПТИМАЛЬНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ / Є. К. Селютін. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена узагальненню і розробці теоретичних основ математичного апарату для побудови та дослідження фрагментарних моделей та метаевристичних методів для розв'язку задачі класифікації. Розглянуті в дисертації моделі та методи можуть використовуватися під час пошуку розв'язків у багатьох наукових та практичних задачах, в тому числі, задачі розміщення виробництва.У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертаційної роботи, сформульовано мету та основні задачі дослідження, показано їх зв'язок з науковими програмами. Визначено методи дослідження, наукову новизну та практичне значення отриманих результатів.У розділі 1 проведено огляд результатів за тематикою дисертаційної роботи. Обґрунтовано вибір напрямків подальших досліджень, пов'язаних з розв'язком задачі оптимальної класифікації. Розглянуто та проаналізовано існуючі задачі оптимальної класифікації та методів пошуку їх розв'язків. Досліджено обчислювальну складність існуючих задач класифікації. Виявлено, що постановка задачі пошуку оптимальної класифікації дозволяє віднести цю задачу до багатокритеріальних. Виявлено, що більшість задач оптимальної класифікації є важкорозв'язуваними (складними в обчислювальному сенсі), оскільки до них поліноміально зводиться хоча б одна NP-повна задача. Для таких задач на сьогодні невідомі алгоритми пошуку точного розв'язку простіших, ніж повний перебір всіх допустимих розв'язків задачі. Тому є сенс шукати прості наближені алгоритми, які хоч і не дають точного розв'язку, але мають високу швидкодію. Серед таких алгоритмів виділяється клас «жадібних» алгоритмів.Виділено невирішені задачі класифікації.У розділі 2 наведено ряд основних понять та результатів, які використовуються в роботі та стосуються комбінаторного об'єкту «фрагментарна структура». Вивчено особливості та властивості фрагментарних структур, встановлено зв'язок з категорією «опуклість» та задачею покриття графів. Досліджено поняття метаевристики та проаналізовано метаевристичні методи пошуку оптимальних рішень у задачі класифікації. Встановлено зв'язок між задачею оптимальної перестановки та класифікації.Виявлено, що експериментальні дослідження розподілу локальних оптимумів свідчать про високу концентрацію їх в безпосередній близькості від глобального оптимуму.Показано, що проблема пошуку початкових популяцій для реалізації еволюційно-фрагментарної моделі зводиться до задачі покриття (або розбиття) простору перестановок опуклими множинами.У розділі 3 розглянуто фрагментарний алгоритм покриття графу зірками. Проаналізовано найпростіші варіанти задачі розміщення виробництва з точки зору задачі класифікації, а також наведено метаевристичні алгоритми пошуку оптимальних рішень складних задач розміщення виробництва.Сформульована задача покриття. Побудовано фрагментарну модель задачі.Визначено умову приєднання елементарного фрагменту.Розглянуто задачі розміщення виробництва. Визначена доцільність використання методу рою часток та фрагментарної моделі, а також їх модифікацій.У розділі 4 запропоновано програмні реалізації генерації випадкових графів та розв'язку задачі класифікації за допомогою метаевристичних алгоритмів. Було проведено порівняння ефективності роботи алгоритмів. Розглянуто реалізацію створення випадкових ребер. Проведено оцінку якості метаевристичних алгоритмів розв'язку задачі класифікації.Для оцінки ефективності метаевристик на фрагментарних структурах було розроблено програму оцінки ефективності. Були реалізовані універсальні алгоритми ряду метаевристик. Реалізовані метод випадкового пошуку, метод ітеративного локального пошуку, метод імітації відпалу, еволюційно-фрагментарний алгоритм, метод перемішаних стрибаючих жаб. У програмі реалізовані генератор випадкових завдань і програма порівняння ефективності алгоритмів.Для задачі покриття графа зірками проведено чисельний експеримент на базі 53 випадково згенерованих завдань. Розглядалися зв'язкові графи з числом вершин від 20 до 50 і з щільністю ребер 0,5-0,8. Для кожної з задач було побудовано фрагментарну модель і застосовувалася група алгоритмів (випадковий пошук, еволюційно-фрагментарний алгоритм, метод імітації відпалу тощо). Параметри алгоритмів підбиралися таким чином, щоб трудомісткість обчислень була приблизно однаковою.Результати порівняння різних алгоритмів показують, що жоден з них не володіє явною перевагою перед іншими. Це побічно підтверджує відому теорему «про відсутність безкоштовних обідів» для метаевристик. Таким чином, в умовах реальної експлуатації розумно застосовувати не одну, а кілька метаевристик і вибирати найкращий результат. Розглянутий в дисертаційній роботі метод використання фрагментарних моделей для пошуку субоптимальних рішень задач класифікації, дозволяє порівняно просто побудувати універсальну комп'ютерну систему для таких завдань. Причому універсальними будуть програми реалізації метаевристик, а індивідуальними методи побудови фрагментарних моделей і алгоритми розрахунку значень критеріїв.^UThe dissertation is devoted to the generalization and development of the theoretical basis for the mathematical apparatus for constructing and researching fragmentary models and metaheuristics methods for solving a classification problem. The models and methods considered in the thesis can be used for resolving many scientific and practical problems, including the problem of manufactory location.The introduction substantiates the relevance of the study, formulates major goals and objectives of the research, shows their connection with scientific programs. Defined research methods, scientific novelty and practical significance of the results.The Chapter 1 shows the overview of the results on the subject of the dissertation work. The choice of directions of further research related to the solution of the optimal classification problem is substantiated. The existing problems of optimal classification and methods of searching for their solutions are considered and analyzed. The computational complexity of existing problems of classification is investigated.It was found that most optimal classification tasks are difficult to solve (complex in the computational sense), since at least one NP-complete problem is polynomially reduced to them. Therefore, it makes sense to look for simple approximate algorithms. The Chapter 2 provides a number of basic concepts and results that are used in the work and relate to the "fragmentary structure" combinatoric object. The peculiarities and properties of fragmentary structures were studied, the connection with the category "bulge" and the task of covering graphs was established. The concept of meta-heuristics is studied and metaheuristic methods of searching for optimal solutions in the problem of classification are analyzed. The connection between the task of optimal permutation and classification has been established.It was found that experimental studies of the distribution of local optimums indicate a high concentration of them near of the global optimum (the hypothesis about the existence of a "great valley" for minimum tasks or "central mountain range" for maximum tasks).It is shown that the problem of finding initial populations for the implementation of an evolutionary-fragmentary model is reduced to the task of covering (or breaking) the permutation space with convex sets.The Chapter 3 discusses the fragmentary algorithm for covering graph stars. The simplest options for the task of placing production in terms of the classification task are analyzed, as well as metaheuristic algorithms finding optimal solutions to complex production placement tasks are given.The coverage problem is formulated.A fragmentary model of the problem is constructed. The condition of joining an elementary fragment is determined.The problems of production location are considered.It is determined that the best results in solving the problem of distribution of economic burden considering the impact on the environment demonstrate the method of swarming of particles with the selection of coefficients of socialization and personalization based on a genetic algorithm.The Chapter 4 proposed software implementations for generating random graphs and solving the classification problem using metaheuristic algorithms. The quality of metaheuristic algorithms for solving the classification problem is evaluated.A number of metaheuristics have been implemented. In particular, the method of random search, the method of iterative local search, the method of simulation of annealing, the evolutionary-fragmentary algorithm, the method of mixed jumping frogs are implemented.A fragmentary models were built for each of the problems and a group of algorithms was used (random search, evolutionary-fragmentary algorithm, annealing simulation method, etc.). The parameters of the algorithms were selected so that the complexity of the calculations was approximately the same.The results of comparing different algorithms show that none of them has a clear advantage over the others. This indirectly confirms the well-known "No free lunch" theorem for metaheuristics. Thus, in the conditions of real operation, it is reasonable to apply not one, but several metaheuristics and choose the best result. The method of using fragmentary models for finding suboptimal solutions to classification problems considered in the dissertation allows building a relatively universal computer system for such problems. Moreover, the programs of realization of metaheuristics will be universal, and the methods of construction of fragmentary models and algorithms of calculation of values ​​of criteria will be individual.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Заїка С. В. 
Розробка складу та технології піномийного засобу протигрибкової дії / С. В. Заїка. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розглянуто питання розробки складу й технології сучасного ЛЗ у формі шампуню комплексної дії на основі ПАР різного похо-дження та таких АФІ: октопірокс (протигрибкова, антимікробна активності), α-ліпоєва кислота (протизапальна, репаративна активності), гідроксіетилсечовина (зволожувальна активність). Завдяки проведеним комплексним дослідженням на-уково обґрунтовано й експериментально підтверджено склад і технологію лікува-льного шампуню, призначеного для лікування СД та догляду за шкірою голови в період ремісії захворювання. Технологію шампуню апробовано в лабораторних і промислових умовах виробництва. Розроблено методи якісного і кількісного ви-значення АФІ методом ВЕРХ. Визначено показники якості ЛЗ, термін придатнос-ті та умови зберігання у флаконах ПЕТ. Розроблено специфікацію на шампунь під умовною назвою «Ліпо-пірокс», що передбачає ідентифікацію октопіроксу, α-ліпоєвої кислоти та гідроксіетилсечовини, їх кількісне визначення, мікробіологіч-ну чистоту, однорідність, рівень рН, піноутворювальну здатність, масову частку аніонних ПАР, масову частку хлоридів та масу вмісту паковання. Доведено, що розроблений шампунь мав стабільні показники, які закладено в проєкт МКЯ. За результатами проведених досліджень визначено термін придатності шампуню, що становив 2 роки в обраній тарі. Розроблений ЛЗ в обраній формі випуску (шампунь) вперше в Україні буде запроваджено у виробництво ПАТ «Хімфармзавод “Червона зірка”», м. Харків. Окремі фрагменти роботи впроваджені в освітній процес кафедр низки фа-рмацевтичних і медичних закладів вищої освіти^UThe dissertation is devoted to the development of the composition and technol-ogy of modern drugs (shampoo) of complex action based on APhI: octopirox (anti-fungal, antimicrobial activity), α-lipoic acid (anti-inflammatory, reparative activity), hydroxyethylurea (hydrating effect). As a result of this complex study, the composition and technology of the therapeutic shampoo designed for the treatment of SD and scalp care during remission of the disease were scientifically substantiated and experimentally confirmed. Shampoo technology has been tested in laboratory and industrial manufacturing conditions. Methods for qualitative and quantitative determination of APhI by HPLC method have been developed. The quality parameters of drugs were determined, the shelf life and storage conditions were established. We developed a specification for shampoo under the conventional name "Lipo-Pyrox", which provides for the identification of APhI, their quantification, microbiological cleanliness, homogeneity, pH level, foaming ability, mass fraction of anionic surfactants, mass fraction of chlorides and the mass of the initial container. It is proven that the developed shampoo has stable parameters, which are included in the design of the project СQM. According to the results of the research, the shelf life of the shampoo is determined, which is 2 years in the chosen container. The developed drug in the chosen form of production (shampoo) for the first time in Ukraine will be introduced in the manufacture of the PJSC "Chervona Zirka"Chemical & Pharmaceu-tical Plant" (Kharkiv). Some fragments of the work wereintroduced into the research work and ed-ucational process of a number of pharmaceutical and medical institutions of higher education in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Іванюк О. І. 
Розробка складу та технології гелю вагінального з ресвератролом та кислотою гіалуроновою / О. І. Іванюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці нового лікарського засобу у формі гелю вагінального з речовиною природного походження – ресвератролом та зволожуючим агентом – кислотою гіалуроновою, дія яких спрямована на попередження та лікування наслідків гіпоестрогенових станів різної етіології.Вивчено структуру і тенденції розвитку українського фармацевтичного ринку лікарських засобів для профілактики та лікування гіпоестрогенових станів у жінок. За результатами проведеного аналізу визначено необхідність та доцільність розробки вітчизняного лікарського засобу зазначеного напрямку дії.У дисертаційній роботі на підставі фізико-хімічних, структурно-механічних, біофармацевтичних досліджень розроблено оригінальний склад гелю вагінального під умовною назвою «Вагітрол». Досліджено фізико-хімічні властивості ресвератролу та кислоти гіалуронової, за результатами яких визначено оптимальний шлях їх введення до складу лікарської форми. Реологічними дослідженнями обґрунтовано введення до складу препарату аристофлексу, як гелеутворювача, та орарезу, як мукоадгезиву. Встановлено вплив пропіленгліколю на біофармацевтичні властивості гелю та визначено його оптимальний вміст у складі препарату. Проведено дослідження з вибору антимікробного консерванту.Досліджено органолептичні та фізико-хімічні показники гелю, які дозволяють контролювати якість препарату у процесі виробництва та зберігання, а також встановлено терміни та умови зберігання гелю «Вагітрол» – 2 роки, 3 місяці при температурі 8–25 ˚С.Фармакологічними дослідженнями підтверджено специфічну активність розробленого препарату. Встановлено, що розроблений гель відновлює вагінальний секрет до фізіологічного стану, підвищує функціональну активність епітеліальних клітин, сприяє нормалізації вмісту естрадіолу та прогестерону, покращує функціональний стан центральної нервової системи.Розроблено проєкти МКЯ і технологічного промислового регламенту на виробництво гелю «Вагітрол», а технологія його промислового виробництва апробована в умовах ПАТ ХФЗ «Червона зірка» (м. Харків) (акт апробації від 05.02.2020 р.). Оригінальність складу і технології виробництва розробленого лікарського засобу захищено патентом України на корисну модель № u 201905153 від 26.12.2019 р., а результати науково-дослідної роботи відображено у інформаційному листі № 255-2019 «Розробка технології вагінального гелю з ресвератролом та кислотою гіалуроновою»^UThe dissertation work (PhD thesis) is devoted to the development of a new drug in the form of a vaginal gel with a substance of natural origin – resveratrol and moisturizing agent – hyaluronic acid, the action of which is aimed at preventing and treating the effects of hypoestrogenic conditions of various etiologies.The structure and development trends of the pharmaceutical market of Ukraine for the prevention and treatment of hypoestrogenic conditions in women are studied. Based on the results of the analysis, the necessity and expediency of developing a domestic drug in this field of action was determined.On the basis of physicochemical, structural-mechanical, biopharmaceutical researches the original structure of vaginal gel under the conditional name "Vagitrol" is developed in the dissertation work. Were studied physicochemical properties of resveratrol and hyaluronic acid, the results of which determined the optimal method of their introduction into the dosage form. Rheological studies substantiate the introduction of Aristoflex as a gelling agent and OraRez as a mucoadhesive. Was defined the influence of propylene glycol on the biopharmaceutical properties of the gel and its optimal content in the composition of the preparation was determined. Were conducted researches on the choice of antimicrobial preservative. The organoleptic and physicochemical parameters of the gel were studied, which allow controlling the quality of the drug during production and storage, as well as the terms and conditions of storage of "Vagitrol" gel – 2 years, 3 months at a temperature of 8–25 ˚С.Pharmacological studies have confirmed the specific activity of the developed drug. It was established that the developed gel restores vaginal secretion to a physiological state, increases the functional activity of epithelial cells, helps to normalize the content of estradiol and progesterone, and improves the functional state of the central nervous system.Projects of Quality Control Methods (QCM) and technological industrial regulations for the production of "Vagitrol" gel have been developed, and the technology of its industrial production has been tested in the conditions of PJSC "CHERVONA ZIRKA "CHEMICAL & PHARMACEUTICAL PLANT" (Kharkiv) (approbation act dated 05.02.2020).The originality of the composition and technology of production of the developed drug is protected by the patent of Ukraine for a utility model № u 201905153 dated 26.12.2019, and the results of research work are reflected in the information letter № 255-2019 "Development of vaginal gel technology with resveratrol and hyaluronic acid".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Куманська Ю. О. 
«Екологічні аспекти сучасної літератури для дітей (на матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка)» / Ю. О. Куманська. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – різножанрові твори сучасної прози для дітей З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка, котрі презентують літературне покоління, сформоване в 1990-х, що продовжило свій розвиток на початку нового століття, коли в українському літературознавстві поширилися ідеї екокритики. Творча лабораторія З. Мензатюк, О. Ільченка та І. Андрусяка як вихідців із різних регіонів України засвідчує інший геосоціальний досвід і художню реалізацію.Мета дослідження – на матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка дослідити специфіку реалізації екологічних аспектів сучасної літератури для дітей з урахуванням проблемно-тематичних і жанрових особливостей творів.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше в українському літературознавстві здійснено комплексне дослідження сучасної прози для дітей в аспекті екокритики. Окреслено специфіку екокритичних студій у контексті інтердисциплінарних досліджень.Дисертація є першим ґрунтовним дослідженням екологічних аспектів сучасної літератури для дітей. На матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка доведено ефективність екокритики.Відтворено роль інтердисциплінарних досліджень у сучасному літературознавстві. Зокрема досліджено становлення та розвиток екокритики («зелених студій») як аналізу літератури та культури в аспекті екологічних взаємодій. Простежено чотири хвилі екокритики: від в англомовного природничого письма до розвитку прикладних студій на сучасному міжнародному етапі (B. Lawrence, Jan Marshall, S. Slovic та ін.).Виокремлено спорадичну увагу до екокритики в сучасному українському літературознавстві.Простежено, що тема взаємодії людини і природи – одна з провідних у літературі для дітей ХХ ст. У творчості Олени Пчілки екологічні аспекти є складником патріотичного виховання. Проблемно-тематичний спектр прози О. Іваненко презентує багатство природничих тем, які об'єднані морально-етичними чинниками. Повісті-казки В. Нестайка сповнені багатством природничої інформації про взаємодію видів між собою та з довкіллям. Природа у прозі В. Близнеця опоетизована, сповнена ліризму, делікатного одкровення, дитячого зачудування світом усього живого, здатності побачити неймовірне у звичних речах. Досліджено, що сюжет «Арніки» З. Мензатюк розгортається як варіант казки про живу воду за допомогою мотиву подорожі. Простежено також у творі жанрові елементи казки-легенди, в якій пояснено історію лікарської рослини. Ідеї світової гармонії підпорядкована думка про єдність людини та природи, про ідеальні екологічні взаємодії.Проаналізовано, що для проблематики міських казок збірки З. Мензатюк «Тисяча парасольок» характерно поєднання морально-етичних, пізнавально-екологічних і міфологічних аспектів. Зокрема малий читач дізнається про живу й неживу природу українських Карпат, про взаємопов'язаність усього на Землі, а також відомості з астрономії і т. ін.Зауважено, що збірка есе З. Мензатюк «Український квітник» присвячена культурним рослинам українського саду. Наскрізний авторський задум полягає в думці про необхідність збереження природи, зокрема червонокнижних видів рослин. Спостережено, що екологічний аспект збірки есе З. Мензатюк «Зелені чари» пов'язаний також із усвідомленням проблем, про які сигналізує Червона Книга України. Досліджено, що в оповіданні О. Ільченка «Де живуть тварини» в художній формі презентовано етологію та екологію українського світу. Лейтмотивом історії є думка про важливість кожної живої істоти. Пізнавальні завдання оповідання О. Ільченка «Мандрівка Дощинки» проаналізовано на перетині літератури та природознавства. Презентуючи художній опис процесу колообігу води в природі, автор сприяє формуванню екологічної компетентності дітей.Спостережено, що в оповіданнях «У кого ріжки кращі» та «Як коник співати навчився» О. Ільченко демонструє вплив літератури для дітей на формування принципів екологічної взаємодії. Екологічний аспект презентовано відтвореними ланцюгами екологічних взаємодій. Доведено, що екологічні аспекти віршоказок І. Андрусяка «Зайчикова книжечка» зреалізовано в соціальному вимірі. Мета такого зображення – утвердження думки про повагу до кожного життя, його самодостатність, а також про гармонійну взаємодію у природі. Актуальним є мотив екологічної безпеки, втілений, зокрема, в проблемі антропогенного впливу на природу.Підкреслено, що в повісті-казці І. Андрусяка «Третій сніг» екологічна тема переплітається з антиколоніальною. Визначальними є мотиви екологічної поведінки людини, формування емпатії до живого й поваги до довкілля. Антиколоніальний характер повісті-казки визначає думка про мову як основу національної ідентичності. Екологічні аспекти у творі І. Андрусяка «Морськосвинський детектив» розглянуто в контексті жанрово-стильових особливостей. Три історії твору є самостійними пригодами, інтертекстуальні зв'язки яких покликані зацікавити дітей класичною літературою. Подіям та явищам природи письменник намагається дати наукове чи просто логічне пояснення.^UScientific novelty of the research is that first time in Ukrainian study of literature complex investigation of modern prose for children in the aspect of ecocriticism was carried out.The dissertation is the first thorough study of ecological aspects in modern literature for children. Effectiveness of ecocriticism is proven with the help of prose written by Z. Menzatiuk, O. Ilchenko, I. Andrusiak.Role of inderdisciplinary research in modern study of literature is shown. In particular the formation and development of ecocriticism (“green studies”) as analysis of literature and culture in the aspect of ecological interactions is investigated. Four waves of ecocriticism are traced: from English writings about nature to development of modern international applied studies (B. Lawrence, Jan Marshall, S. Slovic and others).Sporadic attention to ecocriticism in modern Ukrainian literary studies is singled out.It is traced that man-nature interaction is one of the leading themes in the children literature in 20th century. In works of Olena Pchilka ecological aspects are part of patriotic education. Problems raised in prose of O.Ivanenko deal with multiple nature subjects that are united by moral and ethical factors. Novel fairy tales of V.Nestaiko have plenty of natural information about cooperation of species with each other and with environment. Nature in prose of V.Blyznets is poetical, lyrical, full of delicate insights, childish wondering at the world of living, ability to see the incredible in common things.It is investigated that the plot of Z.Menzatiuk's “Arnika” uses a theme of voyage to unfold as a version of a fairy tale about living water. In this literary work the genre elements of legendary tale, that explains the history of the medicinal plant, are traced. Idea of the world harmony is delivered through the thought of man-nature unity, ideal ecological cooperation.It is analyzed that range of problems in city tales (collected edition of Z. Menzatiuk “Thousand of umbrellas”) is characterized by combining moral and ethical, research and ecological, as well as mythological aspects. For example, young reader learns about animate and inanimate nature of Ukrainian Carpathians, about interconnection of everything on the Earth, as well as some notions of astronomy etc.It is noted, that Z. Menzatiuk's collected edition “Ukrainian flowerbed” is dedicated to cultivated plants of the Ukrainian garden. Cross-cutting intention of the author is the necessity of saving nature, especially the plants from Red List. Ecological aspect of Z.Menzatiuk's collected edition of essays “Green magic” is also related to understanding of the problems that are raised in the Ukrainian Red List.It is investigated that in O.Ilchenko's story “Where animals live” ethology and ecology of Ukrainian world are described in a fiction form. Keynote of the story is the idea of importance of every living creature.Cognitive tasks of O.Ilchenko's story “Voyage of the Raindrop” are analyzed on the intersection of literature and natural studies. With his artistic description of the water circuit in nature the author facilitates the development of children's ecological competence.It is observed that in the stories “Who has better horns” and “How grasshopper learned to sing” O. Ilchenko demonstrates influence of literature for children on formation of principles of ecological interaction.It is proven that ecological aspects of I. Andrusiak's rhymed tales “The Hair's Book” are described in social dimension. Goal of this is to highlight the idea of respect to every life, its self-sufficiency, well-balanced interactions in nature. Trending theme of ecological safety is represented, among other things, with a problem of human influence on nature.It is stressed that in I. Andrusiak's novel fairy tale “The third snow” ecology is intertwined with anticolonialism. Determinative motives are: ecological behavior of humans, developing empathy to all living and respect to environment. Anticolonial character of the novel fairy tale is defined by the thought that language is the basis for national identity.Ecological aspects in I. Andrusiak's work “Guinea pig detective” are described in context of genre and style specifics. Three stories in this work are separate adventures, intertextual relations of which should raise interest to classical literature in children. The writer attempts to provide scientific or logical explanation for natural events and phenomena.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Струс О. Є. 
Теоретичне та експериментальне обґрунтування комплексного використання сапропелів для створення лікарських, ветеринарних та косметичних засобів / О. Є. Струс. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – сапропель, сухий сапропель, сапропаста, олійний екстракт сапропелю, водний екстракт сапропелю, спиртовий екстракт сапропелю, мило з сапропастою, гель з водним екстрактом сапропелю, крем з олійним та водним екстрактами сапропелю; допоміжні речовини та референс-зразки; мета – метою дисертаційної роботи є створення науково-методичного підходу до комплексного використання сапропелю, розробка і стандартизація перспективних лікарського, ветеринарного та косметичних засобів із продуктами переробки сапропелю; методи – загальнонаукові (аналіз та узагальнення), органолептичні (колір, запах, однорідність тощо), хімічні (титриметричний метод за К'єльдалем, метод проміжної фільтрації), фізичні, фізико-хімічні (гравіметрія, потенціометрія, фотоколориметрія, хромато-мас-спектроскопія, капілярний електрофорез, газорідинна хроматографія); а також методи оцінки структурно-механічних властивостей м'яких лікарських форм (структурна в'язкість, намазуваність, екструзійна здатність м'яких лікарських та косметичних засобів на основі сапропелю нативного та сапропасти); фармако-технологічні методи дослідження показників якості розроблених засобів (опис, ідентифікація, однорідність, маса вмісту контейнера тощо); мікробіологічні (антимікробна активність, ефективність дії консервантів, мікробіологічна чистота); фармакологічні (визначення фармакологічної активності і токсичності сапропелю та препаратів на його основі); методи дослідження показників якості розроблених препаратів; статистичні; результати – обґрунтовано концепцію комплексного використання сапропелю, розроблено загальну методологію досліджень; розроблено технологію, досліджено та стандартизовано сапропасту; обґрунтовано склад і технологію антибактеріального мила із сапропастою; обґрунтовано технологію водного екстракту сапропелю з використанням методу диспергування, що підвищує вихід гумінових кислот, порівняно з класичним методом, понад 9 %; обґрунтовано та розроблено технологію олійного екстракту сапропелю з використанням постадійної двофазної екстракції 90 % етанолом і кукурудзяною олією, яка забезпечує збільшення виходу хлорофілів на 24 % порівняно з однофазною екстракцією; обґрунтовано склад, розроблено технологію та досліджено показники якості м'яких лікарських форм під умовними назвами: «Сапрогель» і «Сапрокрем»; розроблено методики ідентифікації та кількісного визначення вмісту сумарної масової частки гумінових кислот у водному екстракті сапропелю, гелі й кремі з екстрактами сапропелю; методики кількісного визначення суми природних пігментів та хлорофілів в олійному екстракті сапропелю, кремі з екстрактами сапропелю; проведено валідацію розроблених методик; на моделі повношарових вирізаних площинних ран у щурів установлено протизапальну та ранозагоювальну дію «Сапрогелю» у II фазі ранового процесу, а також його антиоксидантні властивості; на моделі УФ-еритеми у щурів показано виражену протизапальну активність м'яких лікарських форм з екстрактами сапропелю, яка є найбільш вираженою у гелю «Сапрогель»; при нашкірному нанесенні водного, спиртового та олійного екстрактів сапропелю; сапропасти, препаратів : гелю «Сапрогель» та крему «Сапрокрем» встановлено відсутність токсичної дії, сенсибілізувальних та місцевоподразнювальних властивостей; клінічними випробуваннями крему «Сапрокрем» доведено його ефективність та безпечність у лікуванні мікротравм, ерозій і тріщин (ран) дійок вимені корів; впроваджено – розроблено і затверджено ТУ У 20.1-2870305538-004:2016 «Сапропелі натуральні косметичні та засоби з них» на сапропель, сапропасту і ВЕС; розроблено проєкти МКЯ і ТР на виробництво «Сапропасти», ВЕС, ОЕС, препаратів «Сапрогель», «Сапрокрем» та піномийного антибактеріального засобу зі сапропастою; технологію фармацевтичних розробок апробовано в умовах промислового виробництва ПАТ ХФЗ «Червона зірка» (м. Харків, Україна), ТОВ «Зендер – Україна» (м. Луцьк, Україна), НВФК «ЕЙМ» (м. Харків, Україна), СП АТ «Фармако» (м. Кишинів, Республіка Молдова); у науково-освітній процес низки закладів вищої освіти фармацевтичного (медичного) профілю і науково-дослідних інститутів України та іноземних країн; галузь – фармація.^UThe objects – sapropel, dry sapropel, sapropasta, oil sapropel extract (OSE), aqueous sapropel extract (AqSE), alcohol sapropel extract (AES), soap with sapropasta, cream with OSE and AqSE, gel with AqSE; excipients and comparator products; the purpose - the aim of the dissertation is to create a scientific and methodological approach to the complex use of sapropel, development and standardization of promising medical, veterinary and cosmetic remedies with sapropel processing products; methods - general scientific (analysis and generalization), organoleptic (color, odor, homogeneity, etc.), chemical (Kjeldahl's titrimetric method, intermediate filtration method), physical, physico-chemical (gravimetry, potentiometry, photocolorimetry, chromatography mass spectroscopy, capillary electrophoresis, gas-liquid chromatography); as well as methods for assessing the structural and mechanical properties of semi-solid dosage forms (structural viscosity, spreadability, extrusion capacity of semi-solid medical and cosmetic remedies based on native sapropel and sapropasta); pharmaco-technological methods of researching quality indicators of the developed drugs (description, identification, homogeneity, weight of container contents, etc.); microbiological (antimicrobial activity, effectiveness of preservatives, microbiological purity); pharmacological (determination of pharmacological activity and toxicity of sapropel and preparations based on it); research methods of quality indicators of the developed preparations; statistical; results - the complex use concept of sapropel is substantiated, the general research methodology is developed; technology is worked out, researched and standardized sapropasta; the composition and technology of antibacterial soap with sapropasta are confirmed; substantiated the technology of aqueous sapropel extract using the dispersion method, which increases the yield of humic acids, compared with the classical method, more than 9%; substantiated and developed the technology of oil sapropel extract using step two-phase extraction by 90% ethanol and corn oil, which provides an increase in chlorophyll yield by 24% compared to single-phase extraction; the composition is proved, the technology is developed and the quality indicators of semi-solid dosage forms under the conditional names: "Saprogel" and "Saprocream" are investigated; methods of identification and content quantitative determination of the total mass fraction of humic acids in the aqueous sapropel extract, gels and creams with sapropel extracts are developed; quantitative determination methods of the amount of natural pigments and chlorophylls in oil sapropel extract, cream with sapropel extracts; validation of the developed methods is carried out; the anti-inflammatory and wound-healing effect of “Saprogel” in the second phase of the wound process, as well as its antioxidant properties were established on the model of full-thickness wounds in rats; on the model of UV erythema in rats is showed a pronounced anti-inflammatory activity of soft dosage forms with sapropel extracts, which is most pronounced in "Saprogel"; with skin application of aqueous, alcohol and oil extracts of sapropel; sapropasta, preparations: "Saprogel" and "Saprocream" detected no toxic effect, sensitizing and local irritant properties; clinical trials of Saprocream have proven its effectiveness and safety in the treatment of microtraumas, erosions and cracks (wounds) of teats on cow's udders; implemented - TSU 20.1-2870305538 - 004: 2016 "Natural cosmetic sapropels and their products" for sapropel, sapropasta and AqSE is developed and approved; the projects of the technical specifications(TS) and quality control methods (QCM) on the production of "Sapropasta", AqSE, OSE, preparations "Saprogel", "Saprocream" and foaming antibacterial agent with sapropasta are developed; the technology of pharmaceutical developments has been implemented in the industrial condition on the pharmaceutical factory "Chervona zirka", Ukraine (Kharkiv), LLC "Zender-Ukraine" (Ukraine, Lutsk), RPPhC "AIM" (Ukraine, Kharkiv), AS "Pharmaco" JSC (Republic of Moldova, Chisinau); in the scientific and educational process of pharmaceutical (medical) institutions of higher education and research institutes of Ukraine and foreign countries ; branch - pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Калініченко О. О. 
Українська школа підводного мореплавства ХІХ – початку ХХ ст.: формування, діяльність, персоналії. / О. О. Калініченко. — Б.м., 2022 — укp.

В дисертації проаналізовано історіографічну базу дослідження, виявлено спроби дезавуації праць автора про діяльність української школи підводного мореплавства ХІХ – початку ХХ ст. як на теренах України так і поза її межами, визначено дискусійні питання щодо групового застосування штурмових засобів нападу з-під води та наведено приклади pro- та contra. Розглянуто джерельну базу роботи, систематизовано та проаналізовано як архівні матеріали, так і інші види джерел за родовидовим відмінком та іншим критерієм – ступеню близькості джерела до системоутворюючого чинника української школи підводного мореплавства як підсистеми української наукової школи мореплавства. Оприлюднено методологічну основу наукової праці та термінологічні особливості застосованих понять.Досліджено системоутворюючу наукову концепцію української школи підводного мореплавства та її подальшу реалізацію. Проведено ідентифікацію українських мореплавців, у т.ч. і підводників, їх систематизацію та структуризацію по осередкам як на теренах України, так і за її межами. Всебічно розглянуто практичну діяльність Одеського осередку української школи підводного мореплавства у царині винаходів з підводного мореплавства та їх впроваджень, а також дотичність його членів до розробки трьох концепцій з підводного мореплавства: штурмових засобів нападу з-під води, класичних підводних човнів та «паріння у підводній безодні» без застосування будь-яких механічних рушіїв. В останньому випадку – доведено світовий пріоритет нашого співвітчизника. Простежена діяльність допоміжних інституцій української школи підводного мореплавства: підводного кораблебудування, спеціальної морської освіти та практичного судопід'йому затонулих субмарин. Здійснено обрис взаємодії представників української школи підводного мореплавства з іншими подібними національними школами, за певними критеріями математичного аналізу визначено відмінності української школи підводного мореплавства та проведено порівняння з аналогічним російським утворенням.На основі кліометричних досліджень визначено: піки можливого групового застосування штурмових засобів нападу з-під води ХVI-XVIII ст.; простежено розвиток підводного мореплавства у ХІХ ст. з виокремленням пропозицій та їх практичної реалізації в Російській імперії та закордоном (практика); у зворотній хронології простежено, на основі патенту США на винахід глайдеру, подібні винаході в часі для виявлення першовідкривача та фундатора цього напрямку; встановлено відсоток українців-підводників Чорноморського флоту в роки Першої світової війни; нарешті, побічним наслідком дослідження отримана гістограма морської діяльності українського козацтва та проведена її періодизація.Практичною реалізацією теоретичних напрацювань стали проекти допоміжної історичної дисципліни «Фалеристика» по увічненню видатних представників як української школи підводного мореплавства (Зірка Командора) так і української наукової школи мореплавства (Морська слава України).Фіналом дослідження стала стратифікація систем морської діяльності на теренах України та у діаспорі в наступній послідовності: Морський код України, військово-морська історія України, Українська наукова школа мореплавства включно з її періодизацією, Українська школа підводного мореплавства та відновлення забутих ланок, що пов'язують у єдиний нерозривний ланцюг 1750-річну військово-морську історію України та наших пращурів.^UThe imperial historiography almost always attaches the scientific achievements of its subjects to either the ruling dynasty or the title nation. This postulate is based entirely on the historiography of scientific maritime navigation in the Russian Empire, although considerable contributions were made by Americans, Croats, Englishmen, Frenchmen, Germans, Montenegrins, Scots, Serbs, Ukrainians.Purpose and focus. The purpose of our research is to distinguish the Ukrainian scientific maritime navigation in the nineteenth century, in particular its underwater component. To a greater extent, our research is focused on the activities of the Odesa branch of submariners in the last quarter of the nineteenth century.Methods. In the work, a reflection of the memoir memories of the author was used with the help of the following methods of historical research: problem, comparative, critical, content analysis, chronological (direct and reverse), historical hermeneutics, structural analysis, microhistorical analysis, prosopographic analysis, comparative studies, linguistic, ethnographic and statistical (cliometric).In the dissertation the cliometric researches of the world development of the submarine navigation of the XV-XIX centuries were conducted. The national directions (German, Polish, Ukrainian, American, Russian) scientific submarine navigation, which existed in the Russian Empire from the nineteenth century, are outlined before its collapse. Submariners of a possible Ukrainian origin of the Austro-Hungarian Empire are mentioned. The activity of the Odesa submarine cell of the last quarter of the nineteenth century is analyzed and analyzed in details. Three concepts of the development of the submarine navigation of representatives of the Ukrainian direction have been published and a comparison has been made on the defined criteria of the Ukrainian and Russian diving divisions during the specified period. The emphasis has been placed on the invention of motion under water without the use of any mechanical propellers made by V.P. Kreminsky and its world priority is set. Examples are given of neglect of the Kreminsky's invention, which leads to irreversible consequences, in particular on atomic submarines. Thus, the study substantiates and proves the significant contribution of Ukrainian explorers to the origin and development of the world's submarine navigation in the last quarter of the nineteenth century, which gives grounds for introducing in the scientific circle the term «Ukrainian direction of scientific submarine navigation». Recommendations. The research can be used as a basis for covering a more meaningful topic of Ukrainian scientific seafaring.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського