Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (73)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (1748)Реферативна база даних (3469)Книжкові видання та компакт-диски (1629)Журнали та продовжувані видання (667)
Пошуковий запит: (<.>K=МЕЛУ$<.>+<.>K=ИНЖЕНЕР$<.>+<.>K=САНКТ$<.>+<.>K=ПЕТЕРБУРГ$<.>+<.>K=1996$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ясновська Л. В. 
Давньоруські старожитності Чернігівщини в історико-культурному просторі та науковому житті регіону: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Л. В. Ясновська ; Чернів. нац. пед. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження історії вивчення та популяризації давньоруських старожитностей Чернігівщини. Проаналізовано процес накопичення та систематизації відомостей і розгортання цілеспрямованого вивчення давньоруської історико-культурної спадщини регіону. Розкрито роль наукових інституцій Києва, Москви та Петербурга у вивченні пам'яток IX - XIII ст. на території Чернігово-Сіверщини. З'ясовано внесок місцевих наукових осередків у дослідження й охорону пам'яток історії та культури давньоруської доби. Визначено основні напрями й етапи вивчення та популяризації давньоруських старожитностей Чернігівщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕН)6-7 + Т3(4УКР-4ЧЕН) л6
Шифр НБУВ: РА372377 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Гаврик В.Г. 
Державницька, суспільно-політична та громадська діяльність Ісака Мазепи (1884 - 1952 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / В.Г. Гаврик ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано основні напрямки та форми суспільної активності І. Мазепи у різні історичні періоди, починаючи з часу його вступу до української студентської громади в Санкт-Петербурзі у 1904 р. і закінчуючи державотворчими заходами на посаді голови українського уряду в екзилі на початку 1950-х рр. Акцентовано увагу на особливостях його політичної тактики за різних історичних обставин на стабільній послідовності у реалізації стратегічної мети, зокрема, побудови суверенної, соборної, демократичної української держави. Розкрито, що незмінно надаючи пріоритет вирішенню національного питання, І. Мазепа не вважав його самоціллю, а лише засобом побудови соціально справедливого демократичного суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6-8 Мазепа, Ісак + Ф69(4УКР)2'2 + Т3(4=9УКР)6-8 Мазепа, Ісак
Шифр НБУВ: РА371169 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Синяк І.Л. 
Джерела з історії діловодства запорізького козацтва доби Нової Січі (1734 - 1775): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.Л. Синяк ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено джерела з історії діловодства Запоріжжя доби Нової Січі (1734 - 1775). З'ясовано функції Військової, Похідної Військової та паланкових канцелярій, визначено їх штат та компетенцію різних посадовців. Доведено, що канцелярії Запоріжжя були поліфункціональними установами, що виконували діловодні, адміністративні, судово-слідчі, військові та господарські функції. Показано особливості впровадження російської форми діловодства у Запорізькій Січі, проаналізовано реакцію Січі на відповідні вимоги. Встановлено коло документів, які продукували канцелярські установи Запоріжжя. Здійснено генеральну класифікацію документів і формулярний аналіз документальних джерел, з'ясовано особливості формулярів різних видів документації Запоріжжя. Простежено діловодні відносини Запоріжжя з Гетьманщиною, київським генерал-губернатором та київською губернською канцелярією, Петербургом, Новосербією, Слов'яносербією, російськими військовими командами, Кримським ханатом і польськими урядниками Правобережної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т211(4УКР)46 +
Шифр НБУВ: РА343982

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Білоусова Л.Г. 
Династія грецьких купців Петрококіно в економічному і соціокультурному житті Російської імперії (ХІХ - початок ХХ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Л.Г. Білоусова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження історії формування династії грецьких купців Петрококіно, вихідців з о.Хіоса, які переселися на початку XIX ст. до Російської імперії. На прикладі декількох поколінь династії проаналізовано причини імміграції греків у Росію, визначено законодавчі засади та умови їх інтеграції в економіку та соціальну структуру в місцях проживання (м. Одеса, Таганрог, Керч, Маріуполь, Ростов-на-Дону, Санкт-Петербург). Показано внесок династії Петрококіно у міжнародну торгівлю, підприємництво, банківську та страхову справу, золотодобувну та сталеливарну промисловість, заснування торгових домів та акціонерних товариств. Висвітлено участь окремих представників династії в органах самоврядування, наукових та благодійних товариствах, літературно-художньому та спортивному житті Російської імперії. Встановлено родинні зв'язки між понад 400 особами династії "російських" Петрококіно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2РОС=9ГРЕ)52-8 + Т214(2РОС)-3 Петрококіно +
Шифр НБУВ: РА353087

Рубрики:

      
5.

Петербургський В.Ф. 
Диференційна діагностика вродженої обструкції сечоводу у дітей та обгрунтування раціональної тактики її лікування: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.06 / В.Ф. Петербургський ; Ін-т урології АМН України. — К., 2007. — 39 с. — укp.

Розроблено концепцію диференційної діагностики органічних та функціональних порушень уродинаміки верхніх сечових шляхів у дітей і патогенетично обгрунтовано вибір тактики їх лікування. Проаналізовано результати комплексного обстеження та диференційованого лікування 285-ти дітей з обструктивними уропатіями верхніх сечових шляхів. Визначено варіанти порушення уродинаміки верхніх сечових шляхів (функціонально- й органічнообструктивний) та особливості впливу на послідовність розвитку компенсаторно-адаптивних реакцій паренхіми нирки. Визначено прогностично значущі критерії оцінки ризику (високий, низький) порушень уродинаміки верхніх сечових шляхів і функції нирки, за якими діагностуються функціонально- або органічно-обструктивний варіанти обструктивних уропатій, що визначають тактику (хірургічну, активний моніторинг) лікування. Запропоновано критерії діагностики порушень гемодинаміки оперованої нирки та спосіб їх патогенетичного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.696.55-5 +
Шифр НБУВ: РА349666

Рубрики:

      
6.

Мелушова І.Ю. 
Ефективність формування фінансових результатів підприємств роздрібної торгівлі: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / І.Ю. Мелушова ; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Визначено теоретичні положення та розроблено методичний інструментарій, що дозволяє визначити та забезпечити ефективність процесу формування фінансових результатів на підприємствах роздрібної торгівлі. Уточнено економічну сутність поняття "фінансові результати". Обгрунтовано зміст, мету та місце процесу формування фінансових результатів у системі управління підприємствами роздрібної торгівлі. Систематизовано основні групи факторів, що впливають на фінансові результати. Визначено сутність ефективності формування фінансових результатів та запропоновано систему показників її оцінки. Досліджено динаміку, склад, ефективність формування фінансових результатів і виявлено тенденції їх розвитку. Наведено оцінку впливу зовнішніх і внутрішніх факторів на зміну фінансових результатів. Розроблено інтегральну модель, яка дозволяє кількісно визначати вплив зовнішніх факторів на фінансові результати підприємств роздрібної торгівлі. Запропоновано дві моделі, що дозволяють оцінити та вплинути на зміну фінансових результатів у процесі управління з урахуванням елементів маржинального аналізу та факторного поелементного та поетапного формування відповідно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.21-93 +
Шифр НБУВ: РА348978

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Орел А.С. 
Історія фонологічних систем східнословянських мов: лінгвоісторіографічний аспект: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / А.С. Орел ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Уперше у лінгвістичній історіографії розкрито теоретичні та методологічні проблеми дослідження історії фонологічних систем східнослов'янських мов у студіях мовознавців другої половини XIX - початку XXI ст. (у взаємозв'язку з генезисом і еволюцією історичної фонології). Досліджено витоки історичної фонології східнослов'янських мов в історико-фонетичних студіях Харківської, Лейпцизької, Московської, Казанської та Женевської лінгвістичних шкіл. Розвинуто теоретико-методологічну базу історичної фонології, зокрема, істричної фонології східнослов'янських мов у дослідженнях учених Празької лінгвістичної школи, Московської та Санкт-Петербурзької фонологічних шкіл, а також у концепціях окремих лінгвістів, зокрема, А. Мартіне, Є.Д. Поливанова, Н. ван Вейка, В.К. Журавльова, Ю.А. Бурмистровича. Проаналізовано роботи стосовно питань "передісторії" фонологічних систем східнослов'янських мов, зокрема, протослов'янського діалекту індоєвропейської прамови та праслов'янської мови. Висвітлено особливості "давньоруського періоду" в історії фонологічних систем східнослов'янських мов і становлення фонологічних систем української, російської та білоруської мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1-021 +
Шифр НБУВ: РА364062

Рубрики:

      
8.

Ніколаєва В.А. 
Концепт "Петербург" у поетичному ідіолекті Осипа Мандельштама і Олександра Кушнера: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / В.А. Ніколаєва ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано лінгвістичні засоби об'єктивації концепту "Петербург" у російській мовній картині світу та поетичній творчості О.Мандельштама й О.Кушнера. Концепт "Петербург" найчастіше репрезентується у російській мовній картині світу та петербурзьких текстах даних авторів власним ім'ям - одним зі своїх історичних імен або найменуванням різних реалій міста, а саме: річок, вулиць, площ, каналів, мостів. Зазначений перелік лексем створює ядро концепту. Вторинні найменування вербалізуються у російській мовній картині світу та досліджених текстах переважно перифрастичними сполученнями, що визначають периферійні шари концепту. Особливістю цієї групи лексем є подібність їх семантики за різної стилістичної забарвленості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Мандельштам, О. 457 + Ш5(4РОС)6-4 Кушнер, О. 457 +
Шифр НБУВ: РА354771

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Таран О.Г. 
Наукова спадщина Федора Вовка в галузі антропології: спадкоємність традицій та сучасне бачення: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / О.Г. Таран ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Подано характеристику двох основних періодів наукової біографії Ф.Вовка як антрополога - "паризького" (1887 - 1905 рр.) та "петербурзького" (1906 - 1918 рр.). Проаналізовано методологію наукових праць ученого як представника французької антропологічної школи. Уперше введено до наукового україномовного обігу праці Ф. Вовка, написані французькою мовою, висвітлено основні етапи його організаційно-наукової роботи зі створення власної антропологічної школи. Здійснено спробу надати оцінку антропологічній діяльності науковця як комплексу теоретичних пошуків та практичної реалізації теоретичних завдань. Подано розгорнутий аналіз праць Ф. Вовка в галузі української антропології з урахуванням здобутків сучасної антропологічної науки, висвітлено його участь у співкерівництві гуртками Українознавства, Географічного та Землезнання при Санкт-Петербурзькому університеті, а також роботу в Російському Антропологічному товаристві при згаданому університеті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е71 д(4УКР) Вовк,Ф.К. +
Шифр НБУВ: РА326218

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
10.

Стрелко О.Г. 
Науковий доробок академіка Г.П. Передерія (1871 - 1953) в галузі залізничного мостобудування та будівельної механіки: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.07 / О.Г. Стрелко ; Держ. екон.-технолог. ун-т трансп. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Висвітлено основні аспекти розвитку науки та техніки залізничного транспорту в Російській імперії й Україні. Розкрито внесок Г.П. Передерія у розвиток науки щодо колії та колійного господартва, розробку ним теорії збірних залізобетонних мостів, його основоположні ідеї в будівництві монументальних мостів в Санкт-Петербурзі, на Амурі, в процесах зварювання мостів і будівельної механіки, охарактеризовано науково-історичний напрямок діяльності вченого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.2 г/д(4УКР) Передерій Г. П. + Н112 г/д(4УКР) Передерій Г. П.
Шифр НБУВ: РА372059 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Шишкіна І. Є. 
Поетика роману В. В. Крестовського "Петербургские трущобы": автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.02 / І. Є. Шишкіна ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. — Х., 2010. — 16 с. — укp.

Здійснено переоцінку літературної репутації письменника, уточнено його місце в розстановці суспільних і літературних сил того часу. Запропоновано нову періодизацію творчості письменника, яка має біографічне й естетичне підгрунтя. Встановлено максимально повний аналіз поліжанрової природи роману. Вперше "Петербургские трущобы" проаналізовано як роман, пов'язаний із традиціями попередників та органічно вписаний у сучасні йому процеси жанрового розвитку. Відзначено оригінальні індивідуально-авторські відхилення від стандартних європейських жанрових зразків. Визначено внесок письменника в становлення масової літератури в Росії як важливу складову культурного процесу епохи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Крестовський В. В. 534
Шифр НБУВ: РА373661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Ветрова М.В. 
Проза Бориса Зайцева: спадщина Срібного віку й духовний реалізм: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / М.В. Ветрова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2009. — 20 с. — укp.

Уперше досліджено взаємопроникнення та взаємодію двох протилежних традицій (Срібного віку та духовного реалізму, що базується на засадах святоотцівської та давньоруської літератур і досвіді російської класики) в емігрантській прозі Б. Зайцева. Розкрито сутність поняття "духовний реалізм", розглянуто його основні ознаки (створення образу автора на підставі принципу самоприменшення, відмова від психологізму, поліфонічність оповіді). На підставі вивчення еволюції художніх принципів письменника вперше розглянуто наповнення зайцевського імпресіонізму новим ідейним змістом. Розкрито своєрідність поетики духовного реалізму письменника, показано його тісний зв'язок з імпресіонізмом. Наведено нові відомості про особливості засвоєння агіографічної традиції в емігрантській творчості письменника. Доведено, що одним із джерел паломницьких нарисів "Валаам" стала книга "Валаамский монастырь и его подвижники" (Санкт-Петербург, 1864). З'ясовано, що прототипом Ретизанова з повісті "Голубая звезда" був А. Бєлий. Висвітлено ставлення Б. Зайцева до панівних ідей Срібного віку, систематизовано ознаки імпресіоністичної манери письменника. Простежено еволюцію творчого методу Б. Зайцева від пантеїзму та неореалізму до православ'я та духовного реалізму. Досліджено досвід реконструкції церковних жанрів у прозі Б. Зайцева, розглянуто вплив агіографічного канону на всіх рівнях оповіді. Доведено, що нові художні принципи Б. Зайцева (авторське самоприменшення, поліфонізм, звуження сфери психологізму) є виявом не жанрової специфіки, а цілісного творчого методу, оскільки дані засоби використовуються у творах різних жанрів - у романах і белетризованих біографіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ФРА=411.2)-4 Зайцев Б.К. 534 + Ш5(4ФРА=411.2)-4 Зайцев Б.К. 534
Шифр НБУВ: РА362291

Рубрики:

      
13.

Базилян А.А. 
Рецепція Ф.Достоєвського у польській літературі кінця XIX - першої половини XX століття: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / А.А. Базилян ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено рецепції Ф. Достоєвського у польській літературі кінця XIX - першої половини XX ст. Увагу приділено письменницькій рецепції, зокрема, С. Жеромського, З. Налковської, Я. Івашкевича. На матеріалі "Щоденників" польських авторів і романів "Історія гріха" С. Жеромського, "Межа" З. Налковської, "Петербург" і "Блендомерські пристрасті" Я. Івашкевича проаналізовано діалог, який виникає між Ф. Достоєвським і польськими митцями. У гіпертексті, сформованому з творів Ф. Достоєвського, С. Жеромського, З. Налковської, Я. Івашкевича, а також Л. Андреєва, І. Буніна, О. Купріна, О. Толстого висвітлено способи художньо-філософського вирішення спільних проблем - Добра і Зла, Злочину і Кари, наративні стратегії тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Достоєвський Ф.М.418.3 + Ш5(4Пол)-318.3 +
Шифр НБУВ: РА364510

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
14.

Остафійчук В.О. 
Роль журналу "Инженер" (1882 - 1917) у розгортанні наукових досліджень з техніки залізничного транспорту: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / В.О. Остафійчук ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Комплексно досліджено роль науково-технічного журналу "Инженер" (1882 - 1917 рр.) у дослідженнях техніки залізничного транспорту. Розкрито значення журналу "Инженер" як засобу поширення та популяризації технічних знань, а також потужного чинника розвитку технічної думки у галузі даного транспорту (колії та колійного господарства, рухомого складу залізниць). Проаналізовано наукові праці з техніки залізничного транспорту, що публікувалися у журналі "Инженер". Показано його наукову цінність як джерела для вивчення історії розвитку даної техніки. З'ясовано класифікаційні особливості, притаманні журналові "Инженер". Відтворено історію становлення та функціонування цього журналу. Показано його місце та роль у системі технічних видань науково-технічного профілю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О2г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА346439

Географічні рубрики:

      
15.

Пономарьов О.М. 
Російсько-румунські дипломатичні відносини 70-х рр. XIX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О.М. Пономарьов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

На підставі узагальнення російських і румунських джерел уперше в історіографії досліджено російсько-румунські дипломатичні відносини 1870-х рр., зокрема, їх специфіку, причини загострення, перспективи розвитку. Показано місце та роль Румунії у російсько-турецькій війні, її геополітичне значення на Балканах. Визначено плани та позицію офіційного Петербургу щодо Румунії. Встановлено причини збереження Румунією нейтралітету напередодні війни та небажання вступу у війну на боці Росії. Виявлено роль "бессарабського питання" у російсько-румунських взаєминах. Розглянуто чинники напруженості у відносинах між країнами від закінчення війни до втілення рішень Берлінського конгресу. Висвітлено проблему делімітації румунсько-болгарського кордону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)51-64(4РУМ) + Т3(4РУМ)51-6
Шифр НБУВ: РА371593 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Сирота Ю.О. 
Російськомовна проза Є.П.Гребінки в контексті російської літератури 1830 - 1840-х років: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Ю.О. Сирота ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості російськомовної прози Є.П.Гребінки, яку системно проаналізовано у контексті проблем поетики. Виокремлено тематичні групи, а саме: "українську тему", "тему провінції", "тему Петербурга". Уперше російськомовну художню спадщину Гребінки вивчено з використанням великої джерельної бази, а також у контексті зв'язків з російською літературою 1830 - 1840-х рр., зокрема творчості Є.А.Баратинського, Ф.В.Булгаріна, Я.П.Буткова, М.В.Гоголя, В.І.Даля, М.М.Загоскіна, М.Ю.Лермонтова, В.Ф.Одоєвського, О.С.Пушкіна, В.А.Соллогуба. Розглянуто прозові твори письменника, які раніше не досліджувалися у контекстуальному аспекті або взагалі не вивчалися. Досліджено типологічні сходження й інтертекстуальні зв'язки між прозовими творами Є.П.Гребінки та творами інших російських літераторів. Проаналізовано особливості впливу на творчість письменника фольклорних та історичних джерел. Визначено, що Є.П.Гребінка був типовим представником романтичного напряму, його російськомовна проза взаємопов'язана з традиціями російської літератури та відігравала певну роль у її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Гребінка, Є.П. 534 + Ш5(4РОС)51-318.3 +
Шифр НБУВ: РА356327

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Лагутенко О.А. 
Українська графіка першої третини ХХ ст.: загальноєвропейські тенденції та національні особливості розвитку: автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.05 / О.А. Лагутенко ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2008. — 36 с. — укp.

Розроблено нову концепцію історії української графіки першої третини XX ст. у контексті загальноєвропейського художнього процесу. Визначено основні стилістичні напрями та описано національні особливості розвитку графічного мистецтва України. Розглянуто культурологічні передумови розквіту мистецтва графіки, проаналізовано вплив на його розвиток ідей національно-культурного відродження та нової образотворчості. Досліджено такі явища, як символізм і модерн в українській журнальній, книжковій, станковій та плакатній графіці. З'ясовано, що розквіт графічного мистецтва пов'язаний з утвердженням нового світосприйняття. Простежено творчі зв'язки українських графіків нового покоління з художніми центрами - Мюнхеном, Віднем, Парижем, Краковом, Прагою, Петербургом, Москвою. Мистецтво української графіки даного періоду досліджено як художній феномен, що реалізувався на території Західної та Східної України та у країнах діаспори у різноманітних жанрах і формах, з використанням нових художніх стилів і напрямів. Розглянуто взаємодію українського мистецтва з польським і російським. Доведено, що на початку 1910-х рр. в Україні з'явилися центри авангардного руху, які майже одночасно виникли у Києві, Харкові, Одесі, Львові. Особливу увагу приділено розгляду таких стилістичних напрямів, як футуризм, кубофутуризм, експресіонізм, неопримітивізм, а також нарбутівської течії та бойчукізму. Розкрито вагому роль у становленні національної графічної школи Української академії мистецтв та освітніх мистецьких закладів Харкова, Одеси, Львова. Доведено, що особливістю мистецтва української графіки першої третини XX ст. є полістилізм, який виявлено на різних рівнях: у художній структурі творів, у певних стилістичних напрямах, у мистецтві графіки як цілісному полі взаємодії різних стильових векторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ153(4УКР)61-17 +
Шифр НБУВ: РА355400

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Кискін О.М. 
Урбаністичний хронотоп в постмодерністському романі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / О.М. Кискін ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості вираження урбаністичного хронотопу у творчості В.Пелевіна, Ю.Андруховича, М.Кундери. Показано, що характерними модифікаціями урбаністичного хронотопу в романі "Чапаєв і Пустота" В.Пелевіна є пустота та місто (Петербург), у романі "Перверзія" Ю.Андруховича - карнавалізована Венеція та географічний хронотоп з домінантою України становлять своєрідний центр оповіді, а в романі "Безсмертя" М.Кундери варіацією урбаністичного хронотопу є увічнені славетними майстрами міста та посякденне буття, які, корелюючись, утворюють складну динаміку взаємопереходу. Встановлено, що постмодерністський роман виявив стійку прихильність до хронотопу як форми художнього мислення. Вперше здійснено спробу синтезу теорії саме урбаністичного хронотопу у постмодерністському романі. Встановлено, що урбаністичний хронотоп постмодерністського роману тяжіє до синкретизації властивостей різних хронотопних моделей, зокрема, легко адаптує карнавальні хронотопи, хронотопи повсякдення та легендарного часу (міфологічного та епічного). Показано, що романний хронотоп в епоху постмодерну набуває нових структуротвірних можливостей і значення оригінального творчого методу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.444 + Ш5(4)-334 +
Шифр НБУВ: РА344016

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Коваленко Є.М. 
Фармакологічне вивчення протизапальної активності антагоніста рецепторів інтерлейкіна-1 (АРІЛ-1): автореф. дис... канд. фармац. наук: 14.03.05 / Є.М. Коваленко ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше проведено поглиблене вивчення протизапальної активності антагоніста рецепторів інтерлейкіну-1 АРІЛ-1, одержаного у Державному науково-дослідному інституті особливо чистих біопрепаратів Федерального медико-біологічного агентства Росії у Санкт-Петербурзі, "ДНДІ ОЧБ". Вперше встановлено антиексудативну, мембранозахисну, антиальтернативну й антипроліферативну активність АРІЛ-1, визначено умовно ефективну дозу АРІЛ-1 за протизапальною активністю. Вперше досліджено аналгетичну та жарознижувальну активність АРІЛ-1, встановлено залежність вираженості даної властивості препарату від режиму введення. Вперше зроблено комплексне оцінювання терапевтичної ефективності АРІЛ-1 на різних моделях запалення, адекватних захворюванням людини (модельному міокардиті, гепатиті, артриті). Експериментально доведено переваги використання АРІЛ-1 у порівнянні з відомими нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ) та антиоксидантами, які полягають у широкому спектрі його фармакодинаміки та пояснюються здатністю АРІЛ-1 впливати на усі фази запальної реакції та регулювати імунну відповідь. Доведено, що АРІЛ-1 є препаратом, який поєднує фармакологічні властивості НПЗЗ з антиоксидантними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.703 +
Шифр НБУВ: РА367468

Рубрики:

      
20.

Абібуллаєва Д.І. 
Формування і розвиток державної системи народної освіти кримських татар (1870 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Д.І. Абібуллаєва ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено спробу комплексно дослідити становлення й розвиток державної системи народної освіти кримських татар у другій половині XIX - на початку XX ст. Систематизовано історіографічні дані, а також визначено етапи й проблематику висвітлення історії кримськотатарської народної освіти XIX - XX ст. у роботах дослідників історії імперської Росії, радянського періоду та сучасної України. Виявлено, систематизовано й оброблено нові факти й дані в українських і російських архівосховищах, до наукового обігу введено факти, матеріали й документи Державного архіву Автономної Республіки Крим (м.Сімферополь), Державного архіву Одеської області (м.Одеса), Російського державного історичного архіву (м.Санкт-Петербург). Вивчено процес виникнення й розвитку Сімферопольської татарської вчительської школи (СТВШ). Комплексно показано роль викладацького складу й почесних опікунів СТВШ у навчанні й вихованні національних педагогічних кадрів для російсько-татарських міністерських училищ (РТМУ), розглянуто основні навчальні посібники, а також стан бібліотечного фонду СТВШ у різні роки. Висвітлено законодавчу базу виникнення й розвитку РТМУ та навчання кримських татар російської мови. Під час її реалізації дітям-мусульманам значною мірою полегшувався доступ у загальноросійські навчальні заклади. Досліджено педагогічну діяльність учительського корпусу у навчанні й вихованні учнів у РТМУ. Систематизовано навчальні програми, предмети навчання й підручники даного навчального закладу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР7) + Ч34(4УКР)45 + Т3(4УКР-6КРМ)5-7 +
Шифр НБУВ: РА339870

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського