Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (4)Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>K=КРІПАЦТВО$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2
Представлено документи з 1 до 2

      
1.

Грибкова Ю.І. 
Концепція романтичної іронії єнської школи в українській духовній культурі: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Ю.І. Грибкова ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

На підставі джерел європейської культури розглянуто феномен сміху та іронії в українській філософії. Досліджено традицію формування іронічного світосприйняття в українській духовній культурі. З'ясовано, що своїм корінням воно сягає бурлескно-травестійної творчості школярів та мандрівних дяків, а також чисельних пародій XVI - XVIII ст. Зазначено, що епоха романтизму в українській духовній культурі розпочалася майже одночасно з німецьким романтизмом, і діячі українського романтизму поряд з іншими ідеями, зокрема, з ідеєю одухотвореності природи Ф.Шеллінга, осмислили й прищепили на українському грунті концепцію романтичної іронії, що має свої витоки в філософії неоплатонізму, яка особливо близька специфіці українського менталітету. Опрацьована теоретиками єнської школи, зокрема, Ф. Шлегелем, концепція романтичної іронії має в своїй основі ідею неспівпадання дійсності з її духовним джерелом, що за умов поневолення України дозволило романтикам привернути увагу до української історії, критично осмислити колоніальну політику царизму, кріпацтво, конформізм та пасивність еліти тогочасного українського суспільства. З урахуванням концепції романтичної іронії розглянуто творчість класиків українського романтизму І. Котляревського, М. Гоголя й Т. Шевченка, а також крізь призму романтичної іронії травестійну поему І. Котляревського "Енеїда". Показано, що концепція романтичної іронії сприяє розкриттю ідейного змісту творів М. Гоголя, а також осмисленню сатиричних творів Т. Шевченка, що дозволяє збагнути його роздвоєність у ставленні до релігії, Бога та інших святинь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563.41 + Ю811.52 + Ш5(4УКР)-337 +
Шифр НБУВ: РА322918

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Сколуб М. В. 
Особливості українського національного відродження в середині XIX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / М. В. Сколуб ; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. — Черкаси, 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито головні чинники, які призвели до політизації українського національного життя. Простежено етнотериторіальні зміни, соціально-економічне життя та політичний режим в українських землях під владою Російської імперії. Досліджено основні теоретичні аспекти формування національної самосвідомості української спільноти: слов'янофільство, вплив філософських і політичних ідей Західної та Центральної Європи, російської ліберальної та радикальної думки на визвольний рух і внутрішні умови політизації українського національного відродження. Доведено, що боротьба з кріпацтвом була головною перешкодою для розвитку українського національного відродження. Встановлено, що перехід до легальної культурно-просвітницької роботи української інтелігенції та посилення наступу царизму на освітньо-культурний рух на початку 1860-х рр. був завершальним етапом політизації українського національного відродження в середині XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)51-7
Шифр НБУВ: РА369962 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського