Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (18)Реферативна база даних (67)Книжкові видання та компакт-диски (12)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЛОНІЗАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Малиш Н.Г. 
Епідеміологічна характеристика внутрішньолікарняних інфекцій у недоношених новонароджених дітей: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / Н.Г. Малиш ; АМН України, Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського . — К., 2010. — 25 с. — укp.

Науково обгрунтовано ефективність впровадження стандартів системи інфекційного контролю та розроблено практичні підходи щодо запобігання внутрішньолікарняним інфекціям (ВЛІ) у відділенні недоношених новонароджених дітей (ВННД). Вперше з використанням елементів системи інфекційного контролю (даних епідеміологічного аналізу та мікробіологічного моніторингу) проведено комплексне дослідження епідемічної ситуації у ВННД, зокрема, визначено дійсний рівень і динаміку захворюваності на гнійно-запальні захворювання в цілому та на ВЛІ зокрема, виявлено домінуючі види умовно-патогенних мікроорганізмів, які колонізували дітей у ВННД, а також пологових будинках і відділеннях інтенсивної терапії міста Суми. Встановлено, що у сучасний період знизився показник захворюваності недоношених новонароджених на локальні форми гнійно-запальних захворювань (омфаліт, кон'юктивіт, піодермія) та зріс рівень захворюваності на системні та генералізовані форми (брохопневмонія, менінгіт, некротичний ентероколіт). Вперше з використанням стандартних визначень випадку кожної нозологічної форми інфекції встановлено фоновий рівень захворюваності на ВЛІ у ВННД. Виявлено, що мікробний пейзаж цього відділення визначається переважно мікроорганізмами, які колонізували новонароджених у пологових будинках і відділеннях інтенсивної терапії. Доведено, що у ВННД відбувається патологічна колонізація новонароджених госпітальними штамами умовно-патогенних мікроорганізмів, які мали високий рівень і множинний характер стійкості до антибіотиків. Визначено корелятивний зв'язок різних ендо- й екзогенних факторів ризику з розвитком конкретних нозологічних форм інфекції. На підставі даних епідеміологічного та мікробіологічного моніторингу розроблено профілактичні й епідемічні заходи, впровадження яких дозволить знизити рівень захворюваності недоношених новонароджених дітей на ВЛІ у 2,6 раза.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.34 +
Шифр НБУВ: РА370070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Вегерчук C. М. 
Етнополітична історія населення Карпато-Причорноморських земель (друга половина XI - перша половина XIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / C. М. Вегерчук ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто Карпато-Причорноморські землі як природну історико-географічну структуру, за умов якої проходила українська колонізація межиріччя Дністра, Пруту та Нижнього Придунав'я в другій половині XI - першій половині XIII ст. Досліджено складне етнодемографічне тло регіону, зокрема, кочове, візантійсько-болгарське, слов'яно-волоське. Визначено місце та роль основних етнополітичних і соціокультурних компонентів цієї колонізації на різних етапах - бродників, берладників, галицьких вигнанців, диких половців. Обгрунтовано періодизацію української колонізації. Встановлено існування слов'янського анклаву в Нижньому Подунав'ї, на грунті якого згодом виникли Берладське князівство та Берладська Січ. Доведено факт утворення Берладської Січі на Дунаї, як історичного попередника Запорізької та Задунайської Січей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)4 + Т3(4УКР7)4 + Т51(45УКР) +
Шифр НБУВ: РА342836

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Бачинська 
Колонізація українським населенням Придунайських земель. XVIII - початок XX ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Олена Анатоліївна Бачинська ; Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечнікова. — О., 2002. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-27 + Т3(4УКР)5-27
Шифр НБУВ: РА322116

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Прохорова М.П. 
Комплексне патогенетичне лікування дітей з бронхообструктивним синдромом: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / М.П. Прохорова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 41 с. — укp.

Вивчено клінічні особливості, імунний статус, стан перекисного окиснення ліпідів, вегетативний гомеостаз, мікробіологічний склад бронхіального вмісту, гіперчутливість бронхів у хворих з бронхообструктивним синдромом (БОС). Встановлено, що в разі БОС має місце колонізація бронхолегеневої системи різноманітними мікроорганізмами, що є підставою для виникнення вторинного інфекційного процесу, який ускладнює перебіг БОС у 62 % обстежених і потребує призначення антибактеріальної терапії. Визначено клініко-параклінічні особливості респіраторної інфекції, яка викликана Chlamydia pneumoniae та Mycoplasma pneumoniae на фоні БОС. Доведено, що найважливішою ознакою бронхолегеневої інфекції, яка ускладнює БОС, є підвищення кількості нейтрофілів у бронхіальному вмісті, розвиток імунних розладів різного ступеня вираженості, що потребує призначення імунокоригувальної терапії. Вперше вивчено особливості перекисного окиснення ліпідів у конденсаті видихнутого повітря і поту в хворих з БОС і залежність його від перебігу та стадії захворювання. Обгрунтовано клінічну ефективність застосування текому - препарату з антиоксидантною, протизапальною дією, який впливає на ліпідний обмін у процесі лікування БОС. Вперше вивчено ефективність лікування за умов камери штучного мікроклімату сольових шахт на вільнорадикальні процеси в бронхолегеневій системі, місцевий імунітет, гіперреактивність та гіперчутливість бронхів у дітей з БОС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.201.1-52 +
Шифр НБУВ: РА335547

Рубрики:

      
5.

Ротар Д.В. 
Мікрофлора кишечника та її транслокація у внутрішні органи експериментальних тварин із гострим панкреатитом: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.07 / Д.В. Ротар ; Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова АМН України. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що експериментальний гострий панкреатит супроводжується розвитком дисбактеріозу товстої та дистального відділу тонкої кишки за рахунок елімінації автохтонних облігатних бактерій, підвищенням популяційного рівня умовно патогенних мікроорганізмів і контамінації вмісту кишечника патогенними й умовно патогенними ентеробактеріями. Доведено, що надмірна колонізація слизової оболонки тонкої та товстої кишки патогенними бактеріями підвищує проникливість кишечника та супроводжується транслокацією бактерій в регіональні мезентеріальні вузли, портальну кров, очеревину та внутрішні органи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.601.1-29 + Р264.863
Шифр НБУВ: РА374285 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Костюк М.П. 
Німецька колонізація на Волині (60-ті роки XIX ст.-1914 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.П. Костюк ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Вперше в українській історіографії комплексно досліджується німецька колонізація на Волині, а також життя і діяльність німецької національної меншини даного регіону в 60-х роках XIX - на початку XX ст. Прослідковуються причини, динаміка і правові умови колонізації, процес формування німецького землеволодіння, особливості матеріальної культури, побуту та духовного життя волинських німців, їх впливу на етнічну структуру і соціально-економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)5

Рубрики:

      
7.

Шерстобоєва О.В. 
Оптимізація структури мікробних угруповань кореневої зони озимої пшениці: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / О.В. Шерстобоєва ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2004. — 38 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено взаємодію штамів діазотрофів, відібраних за спорідненістю до кореневих ексудатів озимої пшениці, з рослинами та мікробним угрупованням їх кореневої зони. Визначено конкретну топографію популяцій інтродукованих штамів діазотрофів у ризоплані, ризо- та едафосфері. Виявлено, що колонізація ними кореневої зони ініціює певні перебудови таксономічної та функціональної структури мікробних угруповань ризоплани та ризосфери. Встановлено, що висока азотфіксувальна активність штамів, продукція речовин фітогормональної та антибіотичної дії, засвоєння важкорозчинних фосфатів обумовлюють підвищення активності азотфіксації, руйнування целюлози та антифунгального потенціалу ризосферного грунту, що підвищує продуктивність озимої пшениці. На підставі селекційних діазотрофів розроблено оригінальні технології одержання вермикулітних та гельних препаратів, а також елементи технології застосування біопрепаратів для підвищення продуктивності озимої пшениці. Доведено безпеку потрапляння препаратів у навколишнє середовище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-273.162.3 +
Шифр НБУВ: РА330365

Рубрики:

      
8.

Ковбаско К.М. 
Показання та протипоказання до призначення антибактеріальних препаратів дітям, хворим на бронхіальну астму: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / К.М. Ковбаско ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Встановлено, що у разі загострення бронхіальної астми (БА) має місце колонізація бронхолегеневої системи різноманітними мікроорганізмами, що є підставою для виникнення вторинного інфекційного процесу, який ускладнює перебіг БА у 41,9 % обстежених дітей та потребує призначення антибактеріальної терапії. Вперше вивчено та проаналізовано мікробіологічний і клітинний склад бронхіального вмісту під час загострення БА різного ступеня тяжкості у дітей. Визначено клініко-параклінічні особливості респіраторної інфекції, яка викликана Chlamydia spp. і Mycoplasma pneumoniae на фоні БА. Доведено, що за умов різної тяжкості БА у бронхіальному вмісті переважають різні мікроорганізми, у разі легкого та середнього перебігах - пневмокок, гемофільна паличка, B.catarrhalis. Для тяжкого перебігу БА характерне підвищення питомої ваги грамнегативної флори (ентеробактерій та синьогнійної палички). На підставі серологічного обстеження у певного відсотка дітей виявлено "атипові" патогени - Chlamydia spp., Mycoplasma pneumoniae - за умов легкого перебігу у 6,7 % випадках, у разі середньоважкого перебігу - у 42,9 %, а внаслідок тяжкого перебігу - у 23,6 % спостережень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.202-52
Шифр НБУВ: РА321044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Савченко В.В. 
Розробка і обгрунтування застосування матеріалу "КорСа-А" для виготовлення ротових запобіжників спортсменам контактних видів спорту: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / В.В. Савченко ; Вищ. держ. навч. закл. України "Укр. мед. стомат. акад.". — Полтава, 2009. — 19 с. — укp.

Розроблено новий еластичний матеріал "КорСа-А" для виготовлення захисних ротових запобіжників спортсменам контактних видів спорту, який за токсиколого-гігієнічними та санітарно-хімічними показниками відповідає міжнародним стандартам ISO-4823; за технологічними - показникам ТУ У 24.6-00481318-008-2002, а за висновками санітарно-хімічної експертизи не перевищує гігієнічних нормативів. Виявлено, що мікробна колонізація кап, виготовлених з матеріалу "КорСа-А", за всіма виділеними видами мікроорганізмів вірогідно менша, ніж у порожнині рота, та у порівнянні з показниками, одержаними під час дослідження кап, виготовлених з "Боксил-Екстра". Встановлено, що зниження показників електроодонтодіагностики пульпи фронтальної групи зубів, а також судинного русла їх пародонта залежить не від матеріалу, з якого виготовлений індивідуальний ротовий запобіжник, і технології його виготовлення, а від амортизувальної дії запобіжника під час механічного навантаження на зубний ряд.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.63 с03 + Ч510.9 +
Шифр НБУВ: РА369146

Рубрики:

      
10.

Мельникова Л.С. 
Східнослов'янська колонізація Південної Бессарабії (V - перша половина XIX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.С. Мельникова ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 19 с. — укp.

В дисертації характеризуються особливості кожного етапу східно-слов'янської колонізації, науково обгрунтовані її тенденції та закономірності. Основна увага приділяється тій частині Південної Бессарабії, яка входить до складу України. Показана провідна роль південно-східного слов'янського населення в господарсько-культурному опануванні земель Південної Бессарабії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Чабанюк Я.В. 
Формування та активність мікробного угруповання ризосфери злакових культур за дії комплексу мікробних препаратів та органомінеральних добрив: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.07 / Я.В. Чабанюк ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Наведено результати досліджень взаємодії комплексу мікроорганізмів з мікробним угрупованням кореневої зони злакових культур. Установлено топографію популяцій інтродукованих штамів у ризосфері й едафосфері. Показано, що колонізація ними кореневої зони ініціює певні перебудови функціональної структури мікробних угруповань ризосфери. Відзначено, що висока активність штамів, продукування речовин фітогормональної й антибіотичної дії, засвоєння важкорозчинних фосфатів обумовлюють підвищення антифунгальної активності, руйнування целюлози та зниження фітотоксичності ризосферного грунту, що, у свою чергу, підвищує продуктивність рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.316.23 + П144.9 +
Шифр НБУВ: РА342024

Рубрики:

      
12.

Рубленко Н. М. 
Детекція факторів патогенності Salmonella spp. в полімеразній ланцюговій реакції / Н. М. Рубленко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вивчено розповсюдженість сальмонельозу птиці на території України впродовж 2006–2019 рр. Методом полімеразної ланцюгової реакції проведено ідентифікацію генів, що кодують фактори патогенності: інвазія (invA), адгезія (agfB, sefA), ендотоксини (prt), колонізація (sopE, gipA, sodC1). Іденифіковано гени резистентності до тетрациклінів (tetG), сульфаніламідів (sulI) та інтегрон In104 – мобільний генетичний елемент, що у сальмонел локалізується на хромосомі. Інтегрон In104 містить функціональні елементи, які здійснюють реплікацію генів антибіотикорезистентності. Було визначено чутливість до антибактеріальних препаратів класу β-лактамів (амінопеніциліни: ампіцилін; цефалоспорини третього покоління: цефоперазон, цефтриаксон, цефтазидим), аміноглікозидів (гентаміцин, стрептоміцин), інгібіторів дигідрофолатредуктази (триметоприм), феніколів (хлорамфенікол) та хінолонів (налідиксова кислота, ципрофлоксацин). Проведено індукцію помірних бактеріофагів з використанням хіміотерапевтичного препарату Мітоміцин С. Розроблено набір праймерів для ідентифікації бактерій роду Salmonella та сероварів Enteritidis і Typhimurium.^UThe subject of this study is a prevalence of Salmonella spp. in Ukraine during 2006–2019. The prevalence of Salmonella serovars in different regions is analyzed, namely, the agents of fowl typhoid and Pullorum disease, as well as non-typhoid salmonellosis. In polymerase chain reaction we detected the genes encoding virulence factors: invasion (invA), adhesion (agfB, sefA), endotoxins (prt), colonization (sopE, gipA, sodC1). Also, genes conferring resistance to tetracyclines (tetG), sulfonamides (sulI) and class 1 integron In104 – a mobile genetic element that localizes on the chromosome, have been detected. The In104 integron contains functional elements that replicate antibiotic resistance genes. We determined susceptibility to antimicrobials of class β-lactams, aminoglycosides, dihydrofolate reductase inhibitors, phenicols, and quinolones. Induction of temperate bacteriophages was performed using the chemotherapeutic drug Mitomycin C. A set of primers was constructed to identify bacteria of the genus Salmonella and serovars Enteritidis and Typhimurium.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Борщовецька В. Л. 
Вплив різної забезпеченості ретиноїдами на процеси функціонування бісфенол А-детоксикуючих ензимів / В. Л. Борщовецька. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню активності бісфенол А-детоксикуючих ензимів в умовах різної забезпеченості ретиноїдами, прооксидантних та обезогенних властивостей даного контамінанта та проведенню превентивної корекції ВРА-індукованого оксидативного пошкодження печінки шляхом попереднього введення високоактивної щодо детоксикації даного ксенобіотика, селективної культури бактерій роду Lactobacillus. Отримані результати досліджень щодо введення тваринам дикого типу та тваринам, позбавлених запасів ефірів ретинолу у стелатних клітинах печінки, бісфенолу А у дозі 50 мг/кг, що є достатньо високою дозою та відповідає дозі LOAEL, чітко вказують на те, що нормальне функціонування ензимів І та ІІ фаз клітинної системи детоксикації потребує наявності ретиноїдів. Цей висновок підтверджується спостереженнями того, що введення великих пероральних доз ацетату ретинолу супроводжується індукцією ензиматичних активностей обох фаз при введенні ксенобіотика. У роботі встановлено, що введення бісфенолу А за умов нормального забезпечення ретиноїдами супроводжувалось індукцією вільнорадикального пошкодження клітинних ліпідів та протеїнів у печінці, причому найбільшого пошкодження зазнавали саме біомолекули мікросомальної та цитозольної фракцій, що ймовірно пов'язано із особливостями детоксикації ВРА. Додаткове пероральне введення надвисоких доз ацетату ретинолу поглиблювало індуковані кснобіотиком вільнорадикальні процеси. Це підтверджено результатами, отриманими від тварин-нокаутів та експозиції цих тварин надвисокими дозами вітаміну А. Відсутність оксидативного пошкодження печінки та субклітинних фракцій при недостатності печінкових ефірів ретинолу та його поява при нормальних чи надлишкових кількостях вітаміну А свідчить, що забезпеченість ретиноїдами є одним з факторів, який визначає прооксидантні властивості бісфенолу А. Показано, що індукована додатковим введенням ретиноїдів, робота ензиматичних систем біотрансформації виступає додатковим джерелом активних форм кисню та нітрогену, що підтверджено посиленим генеруванням супероксид аніон радикалу та оксиду азоту саме у мікросомальній та цитозольній фракціях. Крім того, при введенні бісфенолу А відбувається і зниження ензиматичних активностей антиоксидатної системи печінки, що виражено зниженням каталазної, супероксиддисмутазної та пероксидазної активностей у цитозольній фракції. Це, в свою чергу, призводить до посилення процесів оксидативного пошкодження клітинних біомолекул вищезазначених субклітинних фракцій. Даний висновок підтверджується результатами досліджень у тварин із нормальною забезпеченістю ретиноїдами, що отримували BPA після введення фармакологічної дози 3000 МО ацетату ретинолу.Пероральне введення ретиноїдів тваринам, позбавлених ендогенно-депонованих ретиноїдів, також має несприятливі наслідки для печінки, прискорюючи оксидативне пошкодження, викликане бісфенолом А, через індукцію активності мікросомальних монооксигеназ. Це, в свою чергу, супроводжується посиленим генеруванням немітохондріальних ROS, зниженою активністю ензиматичної ланки антиоксидантного захисту, що призводить до індукції вільнорадикального пошкодження клітинних біомолекул. Таким чином, ступінь оксидативного пошкодження біомолекул печінки, що виникає внаслідок гострої інтоксикації ВРА, безпосередньо модулюється споживанням аліментарних ретиноїдів протягом періоду експозиції ВРА та наявності запасів печінкових ретиноїдів, накопичених за час життя організму. У дисертації встановлено, що ВРА, за умов нормального надходження ретиноїдів, порушує транспорт глюкози, що виражалось у підвищених показниках її вмісту й розвитку iнтолерантності до даного моносахариду, та порушенні ліпідного профілю сироватки крові. Дані ефекти посилювались за умов додаткового надходження ретиноїдів, що, в першу чергу, зумовлені посиленням дії ВРА опосередкованої сигналінгом ретиноєвої кислоти. В свою чергу, за умов дефіциту ендогенних печінкових запасів ретиноїдів, основні показники ліпідного профілю сироватки крові, глікемічна крива та вміст глюкози у тварин не змінювались із введенням ксенобіотика. Проте, компенсація недостатніх запасів вітаміну А у цих трансгенних тварин, шляхом введення 3000 МО ацетату ретинолу, призводило до розвитку ВРА-індукованих дисліпідемії та порушення транспорту глюкози.У рамках виконання даного дослідження розроблено та запатентовано спосіб превентивної корекції ВРА індукованої гепатотоксичності пробіотичними культурами, виділених із фекального біоптату тварин, які зазнавали впливу ВРА. Показано, що колонізація шлунково-кишкового тракту даною пробіотичною культурою призводить до збільшення кількості мікроорганізмів корисної мікрофлори та зменшення кількості умовно-патогенних мікроорганізмів. Застосування розробленого підходу виділення селективної аутохтонної пробіотичної культури тварин, що піддавались контакту із ксенобіотиком та її подальше введення здоровим тваринам, забезпечує попередження оксидативного пошкодження основних біомолекул печінки, індуковане введенням ВРА.^UThe thesis is devoted to the investigation of bisphenol A-detoxifying enzymes activities under the conditions of different retinoids supplementation, the prooxidant and obesogenic effect of ВРА and the conduct of preventive correction of BPA-induced oxidative damage of liver by the previous administration of selective bacteria culture genus Lactobacillus, which have highly detoxification potential of this xenobiotics. The results indicate that the normal functioning of the enzymes I and II phases of the cellular detoxification system requires the presence of retinoids. Thus, hepatic BPA-biotransformation is retinoid-dependent. This conclusion is supported by the observation that high oral doses of retinoids allow increasing the enzymatic activities of both phases under the administration of xenobiotic. The detoxification of this xenobiotic occurs both transferase and oxygenase metabolic pathway. Non-toxic glucuronic acid conjugates are formed when phase II detoxification enzymes are involved in ВРА-biotransformation. However, when the high doses of this contaminant are consumed, BPA metabolism occurs with the involvement of the enzymes of the phase I cellular biotransformation system. It was found that the ВРА administration under the conditions of normal retinoid supplementation was accompanied by the development of free radical damage of cellular biopolymers, mainly in the hepatic microsomal fraction as the site of detoxification of this contaminant. Additional supplementation with retinoids aggravates the BPA-induced free radical processes. It was confirmed by obtained results of transgenic animals and application of high dose of vitamin A. The absence of oxidative damage in liver and subcellular fractions in case of insufficiency of hepatic retinyl esters and its appearance at normal or excess amounts of vitamin A indicates that retinoid supplementation is one of the factors determining of the ВРА prooxidant effect.It was shown, that the activities of enzymatic biotransformation systems induced by the additional administration of retinoids are an additional source of free radicals, which are confirmed by the increased generation of superoxide anion radical and nitric oxide. However, microsomes and cytosol were the main source of free radicals, as recorded in our studies. Additionally, the depletion of the antioxidant system's enzymes of the liver in BPA-exposure animals is observed. The decrease in catalase, superoxide dismutase and peroxidase activities in the cytosolic fraction leads to increased processes of oxidative damage to cell biopolymers of the subcellular fractions. This conclusion is confirmed by the results of studies in BPA-exposure animals with normal retinoid supplementation after pharmacological supplementation of 3000 IU retinyl acetate. Oral supplementation with retinoids of animals with a lack of retinoids stores also has adverse effects on the liver, aggravation of BPA-induced oxidative damage, by induction activities of microsomal monooxygenase. These results are accompanied by the enhanced generation of non-mitochondrial ROS, reduced activity of the antioxidant enzymes, which leads to the induction of free radical damage of cellular biopolymers, expressed in increasing levels of markers of lipid and protein peroxidation, mainly in the liver microsomal fraction as the site of detoxification of ВРА. In the dissertation, it is established that under the conditions of normal intake of retinoids BPA disrupts the transport of glucose and lipids in the body, which was expressed in the increased content and intolerance to this monosaccharide, and impaired of serum lipid profile. These effects are exacerbated under the conditions of the additional retinoid supplementation, which is primarily due to the enhanced of RA-signaling-mediated action of ВРA. In contrast, the main indicators of the lipid profile of the blood serum, the blood glucose curve and glucose content did not change with the administration of the xenobiotic under the conditions of endogenous retinoid hepatic stores deficiency. However, the administration of pharmacological doses of retinoids leads to the development of BPA-induced hypercholesterolemia, hypertriacylglycerolemia, and impaired glucose transport. As part of this study, a method for preventive correction of bisphenol A-induced oxidative damage by probiotic cultures isolated from fecal samples of BPA-exposed animals with toxic liver damage was developed and patented. It was shown that gastrointestinal tract colonization by probiotics leads to an increasing of the number of beneficial microflora microorganism and decreasing the number of conditionally pathogenic microorganisms. The application of the developed approach for the selection of selective autochthonous probiotic bacteria of animals that have been exposed to ВРА and their subsequent administration to healthy animals provides prevention of hepatic oxidative damage induced by the administration of ВРА.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Суська К. С. 
Клініко-функціональний перебіг та мікробіологічний профіль у хворих з бронхоектазією: підходи до лікування / К. С. Суська. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота виконана на кафедрі професійних хвороб, клінічної імунології і клінічної фармакології Дніпровського державного медичного університету на базі «Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №4 Дніпровської міської ради».У дисертаційній роботі розв'язана важлива задача сучасної пульмонології – розроблена лікувально-діагностична тактика ведення хворих на бронхоектазію в Україні шляхом визначення незалежних предикторів ризику частих загострень, а також оптимізації терапії з урахуванням клініко-функціональних характеристик та мікробіологічного спектру мокротиння за допомогою анкетування, клініко-анамнестичних, антропометричних, лабораторних, функціональних та статистичних методів дослідження.У роботі вперше описані основні клініко-анамнестичні, антропометричні, лабораторні та функціональні характеристики пацієнтів із бронхоектазією в Україні.Вперше визначено структуру основних етіологічних чинників захворювання в репрезентативній когорті пацієнтів в Україні.Вперше встановлений спектр патологічних збудників, що колонізують дихальні шляхи пацієнтів із бронхоектазією в стабільну фазу в Україні та визначено їх профіль антибіотикорезистентності: домінуючими патогенами є P. aeruginosa, для якої була характерна полірезистентність, та H. influenzae, яка характеризувалася визначеною резистентністю тільки до амоксициліну та ампіциліну у п'яти відсотках випадків. Обґрунтована необхідність візуальної оцінки мокротиння за шкалою Мюррея та рутинного мікробіологічного дослідження мокротиння у стабільну фазу із визначенням чутливості до антибіотиків з метою раціонального призначення антибактеріальної терапії.Вперше визначені незалежні клініко-анамнестичні (вік старше 53 років, тривалість характерної симптоматики більше 6 років, наявність супутньої бронхіальної астми та гнійного мокротиння за Мюрреєм) та лабораторно-функціональні (рівень Ig A більше 3,84 г/л та постбронходилятаційний об'єм форсованого видиху за першу секунду менше 79 % належних) предиктори частих загострень бронхоектазії, за наявності одного з яких пацієнти потребують проактивного спостереженя та лікування.Розширені уявлення про предиктори частих загострень бронхоектазії, що можуть бути потенційно модифіковані (надлишкова маса тіла, колонізація мокротиння патогенами, бронхообструкція).Патогенетично обґрунтована та доведена доцільність вимірювання фракції оксиду азоту у повітрі, що видихується, та фракції назального оксиду азоту у хворих із бронхоектазією з метою персоніфікації лікувальної тактики.Виділені три особливі клінічні фенотипи пацієнтів із бронхоектазією. Розроблений алгоритм призначення персоніфікованої базисної терапії у відповідності до визначеного клінічного фенотипу. Обґрунтовані додаткові показання до призначення короткострокової диференційованої інгаляційної терапії муколітичним, бронхолітичним та антисептичним препаратами при бронхоектазії.Обґрунтована доцільність рутинного вимірювання FeNO для визначення еозинофільного запалення дихальних шляхів та своєчасного призначення (або корегування дози) інгаляційних глюкокортикостероїдів. Доведена доцільність застосування визначеного алгоритму виявлення первинної циліарної дискінезії (бали за шкалою PICADAR ≥ 5 та рівень назального оксиду азоту ≤ 182 ppb) з метою подальшої корекції тактики ведення таких пацієнтів.Розроблений та впроваджений в закладах охорони здоров'я алгоритм призначення короткострокової диференційованої інгаляційної терапії муколітичним, бронхолітичним та антисептичним препаратами при бронхоектазії у залежності від наявності бронхообструкції та колонізації мокротиння патогенами. Розроблений алгоритм призначення персоніфікованої тривалої терапії у відповідності до визначеного клінічного фенотипу: хворим, які відносяться до першого фенотипу призначення бронхолітичної терапії холінолітиками тривалої дії та муколітичної терапії, за показаннями антибактеріальна терапія з метою ерадикації P. aeruginosa, призначення або корекція дозування інгаляційних кортикостероїдів пацієнтам із еозинофільним типом запалення; хворим, які відносяться до другого фенотипу – щоденна дихальна гімнастика, муколітична терапія; хворим, які відносяться до третього фенотипу – муколітична терапія, щоденний назальний лаваж та активна фізіотерапія, направлена на очищення дихальних шляхів від мокротиння, призначення бронхолітичної терапії холінолітиками тривалої дії, за показаннями антибактеріальна терапія з метою ерадикації P. aeruginosa.^UThe dissertation work was performed at the Department of Occupational Diseases, Clinical Immunology and Clinical Pharmacology of Dnipro State Medical University on the basis of the Municipal Non-Profit Enterprise "City Clinical Hospital №4 of the Dnipro City Council".The dissertation solves an important task of modern pulmonology - developed treatment and diagnostic tactics of patients with bronchiectasis in Ukraine by determining independent predictors of risk of frequent exacerbations, as well as optimizing therapy taking into account clinical and functional characteristics and microbiological spectrum of sputum, anamnestic, anthropometric, laboratory, functional and statistical research methods.The work describes for the first time the main clinical and anamnestic, anthropometric, laboratory and functional characteristics of patients with bronchiectasis in Ukraine.For the first time, the structure of the main etiological factors of the disease in a representative cohort of patients in Ukraine was determined.For the first time, a range of pathogens colonizing the airways of patients with stable phase bronchiectasis in Ukraine was established and their antibiotic resistance profile was determined: the dominant pathogens are P. aeruginosa, which was characterized by polyresistance, and H. influenzae, which was characterized only by certain resistance ampicillin in five percent of cases. The necessity of visual assessment of sputum on the Murray scale and routine microbiological examination of sputum in the stable phase with determination of sensitivity to antibiotics for the rational appointment of antibacterial therapy is substantiated.Independent clinical-anamnestic (age over 53 years, duration of characteristic symptoms more than 6 years, presence of concomitant bronchial asthma and purulent sputum according to Murray) and laboratory-functional (Ig A level more than 3.84 g / l and postbronchodilator volume of forced exhalation in the first second less than 79% of the appropriate) predictors of frequent exacerbations of bronchiectasis, in the presence of one of which patients need proactive monitoring and treatment.Extended understanding of predictors of frequent exacerbations of bronchiectasis that can be potentially modified (excess body weight, sputum colonization by pathogens, bronchial obstruction).Pathogenetically substantiated and proven expediency of measuring the fraction of nitric oxide in exhaled air and the fraction of nasal nitric oxide in patients with bronchiectasis in order to personify treatment tactics.Three special clinical phenotypes of patients with bronchiectasis have been identified. An algorithm for the appointment of personalized basic therapy in accordance with the defined clinical phenotype has been developed. Additional indications for the appointment of short-term differentiated inhalation therapy with mucolytic, bronchodilator and antiseptic drugs for bronchiectasis are substantiated.The feasibility of routine FeNO measurement to determine eosinophilic airway inflammation and timely administration (or dose adjustment) of inhaled glucocorticosteroids has been substantiated. The expediency of using a certain algorithm for detecting primary ciliary dyskinesia (PICADAR score ≥ 5 and nasal nitric oxide level ≤ 182 ppb) has been proven to further correct the management of such patients.An algorithm for prescribing short-term differentiated inhalation therapy with mucolytic, bronchodilator and antiseptic drugs for bronchiectasis, depending on the presence of bronchial obstruction and sputum colonization by pathogens, has been developed and implemented in health care facilities. An algorithm for the appointment of personalized long-term therapy in accordance with the defined clinical phenotype: patients belonging to the first phenotype of bronchodilator therapy with long-acting cholinolytics and mucolytic therapy, according to the indications of antibacterial therapy for eradication type of inflammation; patients belonging to the second phenotype daily breathing exercises, mucolytic therapy; patients belonging to the third phenotype mucolytic therapy, daily nasal lavage and active physiotherapy aimed at clearing the airways of sputum, the appointment of bronchodilator therapy with long-acting cholinolytics, according to the indications antibacterial therapy to eradicate P. aeruginosa.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Лета О. І. 
Оптимізація діагностики та консервативного лікування хворих на хронічний назофарингіт, асоційований з ВЕБ і наявністю показів до аденотомії.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / О. І. Лета. — Б.м., 2024 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського