Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (36)Реферативна база даних (81)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЗАЧЧИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Ромащенко Л.І. 
Інтерпретація національної історії в українській прозі ХХ ст.: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / Л.І. Ромащенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Проведено системне дослідження особливостей художньої інтерпретації національного минулого в українській історичній прозі XX ст., показано її місце в історико-літературному процесі. Проаналізовано вплив історіографії на художню інтерпретацію історичних подій і постатей. До наукового обігу введено значну кількість маловідомих творів, зокрема представників діаспори, що сприяє досягненню цілісності та панорамності відтворення літературного процесу. Виділено очевидні типологічні паралелі на змістовому та жанрово-стильовому рівнях між творами українських письменників і представників інших національностей, що дозволяє значно розширити історико-літературний контекст. Розглянуто основні етапи становлення теми козаччини у красному письменстві, виокремлено тематичні домінанти, які відображають найбільш драматичні сторінки української історії. Здійснено сутнісне коригування оцінок модусу історизму та ідейно-естетичних пріоритетів, зокрема виявлено перевагу національних і морально-естетичних критеріїв над соціально-класовими. Значну увагу приділено розгляду проблеми героя, надано перевагу постатям, які відображають складний національний характер, а також постатям, що акумулюють у собі інтелектуальний і культурний досвід нації. Здійснено цілісний глобальний аналіз провідних тенденцій розвитку української художньої козакіани XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-303 +
Шифр НБУВ: РА343937

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Хеленюк А. А. 
Любомир Винар як дослідник української історії та історіографії: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / А. А. Хеленюк ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено життя та наукову діяльність відомого українського дослідника з США Л. Винара. Створено періодизацію життя та наукової діяльності вченого. Встановлено, що в сферу наукових зацікавлень дослідника входили різні періоди й історії України: давньоруська доба, історія козаччини та біографії визначних козацьких ватажків, культурний розвиток українських земель ранньомодерної доби, національно-визвольні змагання 1917 - 1921 рр. Л. Винар досліджував теоретичні аспекти розвитку української та світової історіографії, є автором низки персоналійних досліджень, став засновником наукового грушевськознавства. Проведено оцінювання науково-організаційної діяльності Л. Винара в українських і зарубіжних наукових установах і внеску вченого в розвиток української та світової науки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(9=УКР)-8 Винар
Шифр НБУВ: РА377750 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Юсов С. Л. 
Наукова і педагогічна діяльність Володимира Голобуцького: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / С. Л. Юсов ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено біографію українського радянського історика, фахівця з проблематики козаччини та соціально-економічної історії України В. Голубоцького (1903 - 1993). Розглянуто наукову та педагогічну діяльність вченого у ВНЗ та академічних установах СРСР, простежено формування його наукової школи. З'ясовано вплив соціокультурного оточення і факторів, екстремальних і нормативних повсякденних чинників на інтелектуальну біографію історика. Виявлено біографічні стратегії, до яких вдавалася особа з "класово-ворожим" соціальним походженням, аби вижити за умов тоталітарних реалій та здобути високе соціальне становище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Голобуцький
Шифр НБУВ: РА373634 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Александрова Г.О. 
Поетика художньої прози В. Будзиновського: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Г.О. Александрова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено поетику художньої прози В. Будзиновського. Розкрито жанрово-тематичні, сюжетно-композиційні особливості, психологізм і стильові домінанти малої прози письменника. В оповіданнях, новелах та "образках" автора відображено життя та побут сучасного йому суспільства, галицької інтелігенції. Епіка В. Будзиновського, грунтуючись на реалістичних принципах, відзначається взаємодією елементів поетики імпресіонізму, натуралізму, екзистенціалізму, що було характерно для українського літературного процесу наприкінці XIX - початку XX ст. Історичні повісті митця презентують поетизацію козацького минулого. Акцентовано на майстерності письменника у поєднанні історичного факту та вимислу, на його прагненні задовольнити духовні запити зображуваної епохи, взаємодії художньо-дослідницького та пригодницького начал, патріотично-виховному та національно-державницькому спрямуванні повістей В. Будзиновського. Визначено специфіку хронотопу як відбиття загальних філософських уявлень автора про зображувану ним епоху козаччини та її проекцію у позачасовому масштабі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Будзиновський В. +
Шифр НБУВ: РА361648

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Красавіна В.В. 
Структурно-семантичні, стилістичні та текстові функції епітета в історичному романі (на матеріалі творів другої половини XIX - першої половини XX ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Красавіна ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено структуру, стилістичні та текстові функції епітета в історичних романах П.Куліша "Чорна рада", І.Нечуя-Левицького "Іван Виговський", А.Чайковського "Сагайдачний". Зафіксовані в аналізованих текстах епітетні словосполучення структуровано у функціонально-семантичне мегаполе "Козаччина", що об'єднує макрополя "Історична доба", "Україна", "Запорозька Січ", "Козацтво". У макрополі "Козацтво" проаналізовано мікрополя епітетних словосполучень "Віра", "Вороги/Союзники", "Зброя, національні клейноди", "Побут", "Одяг", "Коні". Простежено формування мовних стереотипів з національно-культурним компонентом у змалюванні зовнішнього і внутрішнього портрета козаків, гетьманів. Здійснено структурно-семантичний аналіз найчастіше вживаних епітетів і дистрибутів. Виявлено тенденцію переходу відносних прикметників козацький, запорозький, гетьманський у якісно-оцінні лексеми. Доповнено Словник епітетів української мови епітетними словосполученнями, прагматично-оцінний зміст яких взаємопов'язаний зі сприйманням доби Козаччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.17 + Ш5(4УКР)5-334 +
Шифр НБУВ: РА340348

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Демиденко О.О. 
Увічнення та збереження історії козацтва в пам'ятках культури України (1945 - 2005 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Демиденко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне вивчення процесів охорони та збереження козацьких пам'яток в Україні протягом 1945 - 2005 рр. На підставі дослідження значного обсягу історичних джерел, значну кількість яких вперше введено до наукового обігу (зокрема, численних архівних документів) розглянуто форми та методи діяльності державних пам'яткоохоронних органів зі збереження об'єктів козацької доби. Показано роль громадських організацій у процесі формування критеріїв оцінки історико-культурної спадщини козаччини. Здійснено порівняльне вивчення державних і громадських ініціатив у сфері збереження пам'яток козацької доби. Розкрито специфіку увічнення козацької історії. Висвітлено пріоритетні напрями досліджень пам'яток козацької доби в наукових і державних пам'яткоохоронних установах. Виділено основні етапи увічнення та збереження пам'яток козацтва та проаналізовано їх особливості. Здійснено систематизацію історико-культурної спадщини козацької доби за типами та територіальним розміщенням. Розроблено пропозиції щодо включення досліджуваних об'єктів до Державного реєстру національного культурного надбання. Створено "Каталог пам'яток козацької доби" усіх областей України, до якого увійшло 1 174 виявлених об'єкти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 л60 +
Шифр НБУВ: РА344996

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ромас Л.М. 
Художнє осмислення національної самосвідомості в історичній прозі Юрія Мушкетика: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.М. Ромас ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 18 с. — укp.

Досліджено особливості художнього осмислення національної самосвідомості в історичній прозі Ю.Мушкетика. Визначено головні чинники формування національної самосвідомості, простежено її еволюцію в українській філософії та літературі, показано особливості прояву в історичній прозі Ю.Мушкетика. Розглянуто проблему міфологізації козаччини та процес відродження національної самосвідомості шляхом зображення спільності та структури Запорозької Січі. Показано, що історія козацької звитяги, художньо осмислювана Ю.Мушкетиком, надала можливість відтворити маловідомі історичні факти та епічний контекст формування національної самосвідомості. Встановлено пріоритетне значення мотивів народного обранництва та побратимства в "козацькому епосі" письменника. Проаналізовано варіативність у художній інтерпретації Ю.Мушкетика історичного генотипу нації. Особливу увагу приділено вивченню трансформації сковородинського типу мандрівного філософа, своєрідності соціальної моделі жіночого начала та характерництва як національного феномену.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Мушкетик,Ю.М.534 +
Шифр НБУВ: РА346619

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Пирогова К.М. 
Художня інтерпретація образу козацтва в українській поезії другої половини XIX - початку ХХ ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / К.М. Пирогова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Конкретизовано виявлення співвідношень художніх версій і історичних реалій козаччини в творах С. Воробкевича, Б. Грінченка, М. Кононенка, В. Масляка, Г. Чупринки, Я. Щоголева, осмислено роль суб'єкта в поетичних текстах І. Манжури, С. Руданського, М. Старицького, І. Франка. Встановлено принципи та засоби художньої інтерпретації історії в поезії. Означено специфіку моделювання концепту козацтва та його складників у текстах П. Куліша, С. Руданського, І. Франка, Ю. Федьковича та їх поліфункціональність. Зіставлено особливості зображення образу козацтва у творах українських, російських і польських поетів, визначено його імагологічні аспекти, виражальні засоби й образні мікросхеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-335
Шифр НБУВ: РА371163 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Арістархова О.О. 
Художня рецепція образу гетьмана в українській літературі XVII - XXI ст. (на матеріалі творів про І.Виговського): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.О. Арістархова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено художню рецепцію, інтертекстуальність та інтерпретацію образу гетьмана І. Виговського в українській літературі. Проаналізовано вплив історіографії на художню інтерпретацію історичних подій і постатей. Досліджено твори усної народної творчості та української літератури XVII - XXI ст., що зображають історичне минуле України, зокрема період козаччини: думи, історичні пісні, козацькі літописи Самовидця, Г. Грабянки, С. Величка, "Історію русів", а також Й. Єрлича та Софоновича, твори П. Загребельного, Я. Качури, А. Кащенка, В. Кожелянка, В. Кулаковського, П. Куліша, М. Лазорського, І. Ле, Б. Лепкого, О. Лупія, Д. Міщенка, Д. Мордовця, Ю. Мушкетика, І. Нечуя-Левицького, І. Павліхи, П. Панча, О. Пахучого, Н. Рибака, Я. Славутича, О. Соколовського, М. Старицького, Ю. Тиса, А. Чайковського, В. Чемериса. На підставі вивчення еволюції образу гетьмана І. Виговського в українській літературі, зроблено висновок, що протягом століть він зазнавав суттєвих змін. З'ясовано, що в літературі незалежної України даний образ набуває багатогранності, що пов'язано з аналітико-психологічним освоєнням дійсності письменниками, суб'єктивно-авторським баченням теми, поглибленням проблематики та використанням останніх досягнень історичної науки, естетики та психології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-694 +
Шифр НБУВ: РА369444

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Рудакова Н.І. 
Художня трансформація образу козака в українській народній прозі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Н.І. Рудакова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто системну модель образу козака в українській народній прозі (легендах, переказах, казках) у порівнянні з іншими жанрами українського фольклору (думами, історичними піснями, прислів'ями та приказками). Досліджено український народний історичний епос як генетично неоднорідну систему, яка склалася шляхом відтворення історичних подій і фактів, а також внаслідок зміни ставлення етнічних українців до більш архаїчного - міфологічного та фольклорного матеріалу, що спричинило становлення та утвердження національного українського менталітету. Детально описано історичний і культурний контексти виникнення, формування та розвитку феномену козаччини. Починаючи від індоєвропейського базису мілітарної традиції в українців простежено динаміку образу епічного героя-козака на підгрунті основних характеристик (виховання, побратимства, ставлення до жінки, козацької чоловічої родини) та художніх деталей атрибутивного типу (кінь/чарівний помічник, шабля/зброя, червоний колір).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-694 +
Шифр НБУВ: РА356500

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського