Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (18)Реферативна база даних (184)Книжкові видання та компакт-диски (143)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=КОВБАСНІ$<.>+<.>K=СИРИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Мошенський С.В. 
Автоматизована система керування технологічними процесами огрудкування металургійної сировини: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / С.В. Мошенський ; ДП "Наук.-вироб. корпорація "Київ. ін-т автоматики". — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто важливе питання автоматизації процесів огрудкування залізорудних концентратів як основної сировини для доменного виробництва. Досліджено та вивчено технологію виробництва сирих котунів, яка стосується сировинної бази доменного виробництва. Описано та представлено дані досліджень, алгоритми керування та системи дозування, огрудкування, дозволоження шихти на чашевих і барабанних огрудкувачах. Розроблено алгоритми та системи узгодження продуктивностей відділень огрудкувачів і випалу залізорудних офлюсованих котунів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К301.3 +
Шифр НБУВ: РА344307

Рубрики:

      
2.

Попов В. Є. 
Використання поживних речовин та продуктивні якості молодняку кролів за різних рівнів протеїну та лізину в комбікормах: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.02.02 / В. Є. Попов ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Викладено теоретичний та експериментальний матеріал з використання в годівлі молодняку кролів м'ясо-шкуркового напряму продуктивності комбікормів з різними рівнями сирого протеїну та лізину. Виявлено напрям змін у продуктивності кроленят, перетравності поживних речовин і балансу азоту в організмі. Досліджено морфологічний і біохімічний склад крові, амінокислотний склад м'язів і печінки. Вивчено морфологічний склад тушок та якість сирих шкурок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П671-451.831 + П671-44
Шифр НБУВ: РА375550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Кропивка С.Й. 
Відгодівельні і м'ясні якості свиней при згодовуванні кормових бобів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / С.Й. Кропивка ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2000. — 17 с. — укp.

Наведено результати двох дослідів щодо вивчення впливу згодовування сирих, запарених і підсмажених на СБ-1,5 кормових бобів сорту "Пікуловецькі" на прирости живої маси, показники крові, забійні та м'ясні якості, хімічний склад м'яса і сала свиней на відгодівлі. Доведено, що згодовування у складі комбікорму до 20 % (за масою) кормових бобів у запареному або підсмаженому вигляді сприяє підвищенню добових приростів живої маси свиней, виходу парних туш і забійного виходу в порівнянні з введенням такої ж кількості зерна гороху. Кормові боби сприяли підвищенню в найдовшому м'язі спини сухих речовин, білку і жиру порівняно з горохом. Введення до комбікорму для свиней бобів знижує собівартість і підвищує оплату корму та рентабельність виробництва свинини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-451.831,022
Шифр НБУВ: РА310037 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Хмель Т.О. 
Вплив N-стеароїлетаноламіну на ліпідний склад злоякісних та умовно нормальних клітин: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Т.О. Хмель ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив N-стеароїлетаноламіну (NSE) на ріст злоякісних клітин in vivo й in vitro, а також їх метастазування. З'ясовано можливі шляхи реалізації гальмівної дії NSE на розвиток пухлини. Показано, що NSE здатний гальмувати ріст і метастазування карциноми Льюїс у мишей за умов його введення на різних етапах розвитку пухлини. З'ясовано, що NSE сирияє зменшенню активної каталази у метастазах у мишей з карциномою Льюїс. У той же час в умовно нормальній тканині легенів NSE підвищує активність каталази та гальмує накопичення продуктів перекисного окиснення ліпідів. Установлено здатність NSE модулювати ліпідний склад умовно нормальної тканини легенів, що зумовлює нормалізацію фосфоліпідного спектра та вільного холестеролу. Одночасно NSE змінює ліпідну організацію злоякісних клітин: відбувається підвищення рівня вільного холестеролу та змінюється склад жирних кислот у сумарних фосфоліпідах. Установлено здатність NSE гальмувати накопичення поліамінів і нормалізувати вміст стабільних метаболітів NO у печінці мишей-пухлиноносіїв. На підставі аналізу експериментальних даних показано, що NSE порушує регуляцію обміну у злоякісних клітинах, а в умовно нормальних тканинах виявляє протекторні властивості та покращує загальний стан тварин пухлиноносіїв. Показано, що у разі проведення антипухлинної терапії з використанням цисплатину та NSE не відбувається погіршення цитостатичного ефекту цисплатину та знижується рівень сечовини у крові мишей пухлиноносіїв, що доводить послаблення токсичної дії цисплатину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р56-2 +
Шифр НБУВ: РА357304

Рубрики:

      
5.

Зайчук О.В. 
Кольорові склопокриття на основі сирих глазурей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / О.В. Зайчук ; Укр. держ. хім.-технол. ун-т. — Д., 2004. — 24 с. — укp.

Вперше розроблено склади і технологію одержання нових видів сирих безпігментних глазурей, які містять розчинні у воді солі 3-d елементів. Встановлено валентно-координаційний стан іонів перехідних металів у структурі склошару, а також оптико-колориметричні показники одержаних кольорових глазурних покриттів. Визначено склади та фізико-хімічні властивості глазурей з використанням червоного бокситового шламу та паливного шлаку. Розроблені пігментовмісні та безпігментні сирі глазурі успішно апробовано та рекомендовано для впровадження у виробництво тонкокерамічних виробів санітарно-технічного та художньо-декоративного призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л436.1 +
Шифр НБУВ: РА333661

Рубрики:

      
6.

Сириця Т.Ф. 
Особливості взаємозв'язку політики та економіки в умовах постсоціалістичних трансформацій: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Т.Ф. Сириця ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Досліджено особливості взаємодії політичної й економічної систем у країнах, що зазнають постсоціалістичних трансформацій. Розкрито механізми впливу відносин власності та структурних особливостей економік постсоціалістичних країн на процеси політичних трансформацій і демократизацію політичних систем. Здійснено порівняльний аналіз структурних і процедурних умов трансформацій в окремих постсоціалістичних країнах та їх групах. На підставі розглянутих структурних і процедурних особливостей запропоновано розрізнення моделей взаємодії політики й економіки, залежно від яких суспільна система набуває певних характеристик ефективності. Розкрито характер економічного зростання за останні роки у деяких постсоціалістичних країнах і визначено економічні та політичні причини поразки владної команди на президентських виборах 2004 р. в Україні. Базуючись на результатах дослідження, запропоновано раціональну модель подолання політичної й економічної монополій, а також розділення бізнесу та політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024 + Ф015.23 +
Шифр НБУВ: РА341974

Рубрики:

      
7.

Овчаренко В.М. 
Продуктивність, склад та технологічні властивості молока корів бурих порід різних генотипів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / В.М. Овчаренко ; Сум. держ. аграр. ун-т. — Суми, 1999. — 17 с. — укp.

У роботі викладені результати досліджень продуктивності, складу і технологічних властивостей молока чистопорідних корів лебединської і швіцької порід, а також помісних тварин цих порід. Молоко корів бурих порід оцінювалося з точки зору придатності для виробництва вершкового масла та твердого сичужного сиру. Встановлено, що в племзаводі "Михайлівка" Лебединського району Сумської області повновікові корови за лактацію на 1 голову мали такий надій (натурального та в перерахунку на базисну жирність) молока (кг): лебединські - 2804 (3126). швіцькі - 4051 (4873), напівкровні - 3660 (4220) і трьома чвертями корів швіців - 3401 (3851). Показана ефективність використання корів швіцької породи і помісей лебединської та швіцької порід в умовах Сумської області України для одержання цільного молока, вершкового масла та твердого сичужного сиру вищої якості. Сири з молока корів всіх груп в досліді мали практично однаковий склад за вмістом жиру, білка, жирних кислот і амінокислот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-64,022

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Чубіна О.А. 
Удосконалення технології нанесення шлакового гарнісажу на футерівку конвертера та конструкцій гарнісажних фурм: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.02 / О.А. Чубіна ; Дніпродзерж. держ. техн. ун-т. — Дніпродзержинськ, 2009. — 21 с. — укp.

Розглянуто нову достовірну інформацію щодо особливостей механізму, гідрогазодинамічні та тепломасопереносні закономірності нанесення шлакового гарнісажу на футерівку конвертера за допомогою запропонованих конструкцій фурм, які пристосовані для роздування кінцевого шлаку азотними струменями та факельного торкретування. Розроблено модель процесу дисоціації сирих порошкоподібних матеріалів в торкрет-факелі та встановлено особливості поширення торкрет-факелів в робочому просторі конвертера. Розроблено та впроваджено в промислове виробництво на 160 і 350-т конвертерах ВАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" і ВАТ "ЗСМК" нові технології та конструкції гарнісажних фурм, які забезпечують, за використання дешевої торкрет-маси, підвищення стійкості футерівки агрегатів і більшості технологічних і техніко-економічних показників киснево-конвертерної плавки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н625.712 +
Шифр НБУВ: РА368947

Рубрики:

      
9.

Федоров М.М. 
Формувальні суміші з комплексним зв'язувальним матеріалом на основі бентоніту костянтинівського родовища: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.04 / М.М. Федоров ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено технологічні властивості кварцових пісків і бентонітів, що добуваються в Україні. Обгрунтовано суттєву роль рівня структурної упорядкованості у формуванні високої термостійкості костянтинівського бентоніту. Відзначено, що даний матеріал повільно набуває міцності у процесі сумішоприготування, що обумовлює збільшення часу перемішування суміші. Виявлено, що дашуківські бентонітова глина (15 %) та палигорскіт (10 %) найбільше впливають на підвищення міцності костянтинівського бентоніту. Для приготування суміші рекомендовано використання кам'яновугільних порошків, які забезпечують згідно з розробленою методикою приріст текучості суміші не менше 10 %. Доведено, що спільне перемелювання з кам'яним вугіллям забезпечує приріст міцності костянтинівського бентоніту на 10 - 23 %, залежно від кількості використаного вугілля (5 - 20 %), а також позитивно впливає на скорочення часу перемішування суміші (на 15 - 25 %) до досягнення максимальної міцності. Розроблено рецептуру та технологію виробництва комплексного зв'язувального матеріалу "Бентоніт активований комплексний" (БАК) на основі костянтинівського бентоніту з активуючими домішками дашуківської глини та вуглецевмісних компонентів. Здійснено апробацію БАК за виробничих умов та показано перспективність використання даного матеріалу під час виробництва чавунних виливків з високою якістю поверхні за умов використання сирих форм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К612.1-32 +
Шифр НБУВ: РА341636

Рубрики:

      
10.

Явний М. І. 
Лісівничий і санітарний стан в'язових деревостанів Київського Полісся та їх оздоровлення / М. І. Явний. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню лісівничого і санітарного стану в'язових порід Київського Полісся та їх оздоровлення. Акцентується увага, що деградація та масове всихання в'язових насаджень досягли глобального рівня і відзначені як в Україні, так і світі. Обраховано індекс санітарного стану, який характеризується середнім ступенем пошкодження та дає змогу встановити, що насадження досліджуваного регіону належать до категорії сильно ослаблених. В'язові деревні види виявлено в наступних типах лісорослинних умов: свіжих суборах – до 10 %; свіжих складних суборах – 56; у мокрих складних суборах – 21; у сирих дібровах – 4; у вологих борах, сухих і складних суборах, вологих та мокрих дібровах – менше 1–2 %. В'язові деревостани та насадження за участю в'язових ростуть за середнім класом бонітету І,5, 60 % із них маютьвідносну повноту 0,7–0,8. Спостерігається значне переважання стиглих і перестійних насаджень за участю в'язових як головної породи, оскільки їхня частка сягає 83 %. Найменшу частку становлять молодняки – 2 %, що свідчить про зменшення використання рослин роду Ulmus L. як головної породи у створенні штучних насаджень. Аналізуючи зміни показників популяції за фазами розвитку осередків, слід зазначити, що досліджувані насадження у динаміці з 2004 по 2006 рр. знаходилися у стані розсіювання або, так званої, «кризи», тоді як, починаючи з 2007 р., – у стані власне спалаху осередку. Наявні осередки стовбуровихшкідників характеризуються високим, середнім і низьким ступенем заселення дерев. Виявлено осередки поселення наступних видів заболонників: Scolytus scolytus, S. multistriatus та S. pygmaeus. За обрахованим коефіцієнтом Жаккара найбільша відмінність популяцій в осередках притаманна заболоннику руйнівнику і заболоннику пігмею (коефіцієнт Жаккара 28 % подібності). Найподібніші види, що формують спільні популяції в насадженнях, це заболонник руйнівник і заболонник струменистий – 71,4 % подібності.^UThe thesis is devoted to research of forests and sanitary state of the elm species of Kyiv Polissya Region and their improvement. A focus is made on the global scale of the elm trees degradation and massive drying which are registered in Ukraine and the world. Analysis of population changes according to the occupancy areas development stages revealed that the studied plantations were in a state of spreading or so-called crisis in the dynamics from 2004 to 2006 and in a state of explosion since 2007. The existing areas of the majority of trunk pests are characterized by high, medium and low attack rate. We should note that chronic occupancy areas are characterized by the long period of existence, the relatively low, although elevated (in comparison with healthy plantings) number of insects and amount of the current dead trees. The occasional areas of occupancy are characterized by the relatively short (3–5 years) development period, the high number and volume of the current dead trees. In both cases, the reversible and irreversible reactions of forest stands are possible, although in the second case the full destruction of the planting is often observed under condition of mass reproduction. Near the areas of mass reproduction, which are characterized by excessive population density, usually there are migration centers where insects settle in search of new habitats.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Петраш К. М. 
Закономірності керованого реакційного спікання, процесів структуроутворення та формування властивостей жаростійких сплавів на основі нікелю / К. М. Петраш. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної задачі встановлення закономірностей реакційного спікання металічних композицій, які містять невзаємодіючі сполуки, та розробці жаростійких дисперсно-зміцнених ніхромів і технології одержання виробів з них.Вперше, на основі теоретичного аналізу з урахуванням колективних взаємодій в реакційних системах Ni-Al і Ti-Al, ґрунтуючись на уявленні проточного реактора побудовані термокінетичні моделі необоротних процесів, ініційованих контактним плавленням компонентів. Встановлено різного роду термокінетичні траєкторії розвитку процесу взаємодії. Виявлено, що особливо важливу роль в передачі енергії відіграє теплове випромінювання. Це дозволило ефективно застосувати безпосередній термічний аналіз для реагуючих сумішей.Вивчено експериментальну термокінетику реагуючих систем (Ni-Al, Ti-Al, Ni-Ti, Ni-Sn, Cu-Ti, Cu-Sn), які є основою промислових сплавів. Показано, що поведінка цих систем характеризується складною немонотонною змінною температури і має режими теплового вибуху та самопоширюваного високотемпературного синтезу. Така термокінетична поведінка підтверджує синергетичний характер реакційної взаємодії, як і було показано при моделюванні цих процесів. Це стало основою експериментального вивчення закономірностей спікання.Аналіз кривих усадки та порівняння відносної густини сирих і спечених порошкових заготовок з металевих сумішей показав, що процес реакційного спікання ініціюється разом з появою перитектичної чи евтектичної рідини. Виявлено, що зразки практично усіх досліджених порошкових подвійних систем з відносною густиною понад 80 % дають значний ріст об'єму в процесі спікання. Проте введення певної кількості хімічно інертних домішок локалізує реакційніпроцеси по всьому об'єму пресовок і не дає змоги дрібним порам збиратися в каверни. Це сприяє сповільненню росту пресовок і, з часом, приводить до значної усадки. Дрібні пори в кожному з малих локальних об'ємів беруть участь у масопереносі і забезпечують ущільнення на пізніх стадіях спікання.Розроблено із застосуванням реакційного спікання жаростійкі дисперсно-зміцнені сплави на основі ніхрому з вмістом алюмінію до 6 % і оксиду ітрію (Y2O3) до 1,5% та відпрацьовано технології отримання виробів з них. Зокрема, режими прокатки товстих заготовок і тонких листів товщиною до 0,1 мм. Розроблено склади припоїв та умови термореакційної пайки для товстих заготовок, що використовуються при виготовленні повітрозабірника гіперзвукового літака. Також відпрацьовано режими пайки та інші технологічні операції для виготовлення теплозахисних панелей гіперзвукових і багаторазових космічних апаратів.Отримані фізико-механічні та функціональні властивості дисперсно-зміцнених ніхромів забезпечують в сукупності необхідну працездатність багаторазових космічних систем за температур до 1200 0С.Ключові слова: синергетична модель, термокінетика, реакційне спікання, самопоширюваний високотемпературний синтез, тепловий вибух, інтерметаліди, дисперсно-зміцнені ніхроми, жаростійкість, жароміцність, утомна міцність.^UThe dissertation is devoted to solving an important scientific and technical problem of establishing the regularity of the reaction sintering of metal compositions that containnon-interacting compounds, and the development of heat-resisting dispersion-hardened nichrome and the technology of obtaining products of them.For the first time, thermokinetic models of irreversible processes initiated by contact melting of components based on theoretical analysis taking into account collective interactions in the Ni-Al and Ti-Al reaction systems of and the representation of the flow reactor were constructed.Different kinds of thermokinetic trajectories of interaction process development were established. It was revealed that thermal radiation plays a particularly important role in the transmission of energy, which made it possible to effectively apply a direct thermal analysis for reacting mixtures.The experimental thermokinetics of reacting systems (Ni-Al, Ti-Al, Ni-Ti, Ni-Sn, Cu-Ti, Cu-Sn), which are the basis of industrial alloys were studied. It is shown that the behavior of these systems is characterized by a complex non-monotonic change in temperature and occurs in the regimes of thermal explosion and self-propagating high-temperature synthesis.Such thermokinetic behavior confirms the synergistic nature of the reaction interaction, as was shown in the simulation of these processes. This became the basis of the experimental study of the regularities of sintering.The analysis of shrinkage curves and the comparison of the relative density of raw and sintered powder blanks from metal mixtures showed that the reaction sintering process is initiated (along) with the appearance of a peritectic or eutectic fluid.It has been found that samples of almost all investigated powder double systems with a relative density of more than 80% give a significant increase in volume during the sintering process.However, the introduction of a certain amount of chemically inert impurities localizes the reaction processes throughout the volume of the presses and prevents small pores from being coagulated into cavities.This contributes to the slowing of the growth of the raw powder blanks and, eventually, leads to significant shrinkage. Small pores in each small local volume take part in the mass transfer and activate the shrinkage process in the late stages of sintering. Heat-resistant dispersion-hardened alloys based on nichrome with an aluminum content of up to 6% and yttrium oxide (Y2O3) up to 1,5% were developed using reaction sintering, as well as developed technologies for producing products from them, in particular, the modes of rolling thick billets and thin sheets with a thickness of up to 0.1 mm. Solder compositions and thermo-reaction soldering conditions for thick blanks were developed, which are used in the manufacture of the air intake of a hypersonic aircraft. Soldering regimes and other technological operations for the manufacture of heat-protective panels for hypersonic and reusable spacecraft were also worked out. The obtained physical-mechanical and functional properties of dispersion-strengthened nichromes provide in aggregate the necessary performance of reusable space systems at the temperatures up to 1200 0C.Key words: synergetic model, thermokinetics, reacting sintering, self-propagating high-temperature synthesis, thermal explosion, intermetallics, dispersed-strengthened nichroms, heat resistance, refractory, fatigue strength.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Кратюк О. Л. 
Лісівничо-біологічні особливості функціонування лісостанів Західного і Центрального Полісся в умовах напіввільного утримання мисливських тварин. / О. Л. Кратюк. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт досліджень – лісові насадження у вольєрах Західного і Центрального Полісся. Предмет досліджень – лісівничо-біологічні особливості функціонування лісостанів в умовах напіввільного утримання мисливських тварин. Мета роботи – виявити закономірності функціонування лісостанів в умовах напіввільного утримання мисливських тварин, опрацювати систему дієвих методів ранньої діагностики стадій мисливсько-господарської дигресії лісових насаджень, розробити рекомендації щодо невиснажливого ведення вольєрного господарства в лісах. Методи дослідження – лісівничо-таксаційні, електрофізіологічні, флористичні, геоботанічні, біоіндикаційні, ґрунтознавчі, математико-статистичні. Наукова новизна – на лісотипологічній основі встановлено сучасні тенденції розвитку вольєрного господарства та проведено інвентаризацію об'єктів напіввільного утримання мисливських тварин на території Західного і Центрального Полісся; з врахуванням динаміки чисельності та видового складу основного поголів'я ратичних тварин у вольєрах різної тривалості та інтенсивності експлуатації розроблено концептуальні засади використання діелектричних показників (імпеданса та поляризаційної ємності) для експрес-діагностики стану соснових деревостанів у вольєрах залежно від їх віку та типу лісорослинних умов; встановлено, що тривале вольєрне утримання тварин забезпечує позитивну тенденцію накопичення гумусу та біофільних елементів у ґрунтах вологих сугрудів, що пов'язано як з життєдіяльністю диких тварин, так й з інтенсифікацією природних процесів ґрунтоутворення за гумусово-акумулятивним (дерновим) типом; виявлено закономірності трансформації ценоморф трав'яно-чагарничкового ярусу лісу, зокрема зменшення частки трав'яних багаторічників і чагарничків та збільшення частки одно- і дворічників у видовому складі та проективному покритті, внаслідок тривалого вольєрного утримання ратичних тварин у типах лісу: свіжий та вологий дубово-сосновий субір, свіжий та вологий грабово-дубово-сосновий сугруд, вологий грабово-дубово-сосновий сугруд, сирий чорновільховий сугруд, що призвело до зміни вихідних фітоценозів у їхні зоогенні деривати. Практичне значення – результати дослідження мають важливе значення для виявлення впливу мисливської фауни на лісові насадження у вольєрах. Розроблено нові підходи до функціонування вольєрів у лісових насадженнях та запропоновано відповідні заходи щодо мінімізації негативного впливу вольєрного утримання мисливських тварин на лісові екосистеми. Галузь використання: лісове господарство.^UObject of investigation – forest stands in captives of Western and Central Polissia. Subject of research – forest-biological peculiarities of forest plantations functioning in conditions of semi-free keeping of game animals. The aim of work – to detect regularities of functioning of forest stands in conditions of semi-free keeping of game animals, to сreate the system of effective methods of early diagnostics of hunting-economy digression stages of forest stands, to develop recommendations on non-depleter conducting of captive farm in forests. Research methods – forest-taxation, electrophysiological, florictic, geobotanical, bioindication, soil sciences аnd mathematic-statistical. Scientific novelty –current trends of captive economy development are detected on a forest-typical basis, and inventory of objects of game animals semi-free keeping is conducted on the territory of the Western and Central Polissia; conceptual basis of use of dielectric indicators (impedance and polarizing capacity) is developed for express diagnostics of conditions of pine forest stands in captives depending on their age and type of forest ecological conditions and also taking into account dynamics of number and species composition of the main livestock of hoofed animals in captives of various duration and intensity of exploitation; it is established that long captive keeping of animals provides a positive trend of accumulation of a humus and biophilic elements in soils of wet sugruds that connected both with living activity of wild animals and with an intensification of natural processes of soil formation humus-accumulative (soddy) type; regularities of cenomorphs transformation of grass–dwarf-shrub layer are detected, in particular decreasing of the part of grass perennial species and dwarf-shrubs, and also increasing of the part of annual and biennial plants in species composition and in the projective cover – as a result of long captive keeping of hoofed animals in such forest types: fresh and wet oak-pine subir, fresh and wet hornbeam-oak-pine sugrud, moist black alder sugrud which led to change of initial phytocenosis into their zoogenic derivatives. Practical value – results of research have an important significance for identification of hunting fauna influence on forest stands in captives. New approaches to functioning of captives in forest plantings are developed and the appropriate measures for minimization of negative impact of captive keeping of hunting animals on forest ecosystems are proposed. Scope: forestry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Овсієнко К. В. 
Розроблення технології сироватко-вершкового сиру з харчовими волокнами / К. В. Овсієнко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розробленню технології сироватко-вершкового сиру з пшеничними харчовими волокнами та кунжутною клітковиною, що передбачає скорочення технологічного процесу термомеханічного концентрування суміші до підвищеного вмісту сухих речовин та корегування біологічної цінності і показників якості готового продукту.Запропоновано технологічні прийоми, що забезпечують скорочення процесу згущення молочної сироватки з КСБУФ та зменшення енерговитрат.Представлені дослідження функціонально-технологічних властивостей –здатності до набухання та жироутримування харчових волокон при поєднанні з вершками різної жирності. Визначено вплив температури на конформаційні зміни Вітацель та кунжутної клітковини, що пов'язані з хімічним складом та обробкою. Методами експериментально-статистичного моделювання розроблено ряд математичних моделей з трьома змінними параметрами – тривалість перемішування, температура концентрування і кількість харчових волокон, які впливають на реологічні показники та встановлені відповідні аналітичні залежності у вигляді адекватних рівнянь регресії. Сироватко-вершкову суміш з харчовими волокнами після термомеханічного концентрування до підвищеного вмісту сухих речовин можна віднести до систем із в'язко-пластичною консистенцією з контрольованим граничним напруженням зсуву, зміна якого пов'язана із здатністю Вітацель до ефективної абсорбції жиру.Застосовано алгоритм лінійного програмування для проектування трьохкомпонентної суміші, яка складається із вершків, кунжутної клітковини та пшеничних харчових волокон, з метою встановлення оптимального співвідношення для забезпечення необхідних в'язкісних характеристик сироватково-вершкового сиру з харчовими волокнами.За показником активності води скореговані технологічні параметри процесу структуроутворення у сироватко-вершковій суміші та підтверджено можливість скорочення тривалості термомеханічного концентрування до підвищеного вмісту сухих речовин в порівнянні з контролем без харчових волокон за рахунок внутрішнього потенціалу системи. Методом диференціально-термічного аналізу визначено кількість вільної та зв'язаної вологи у сироватко-вершковому сирі з харчовими волокнами, що підтверджує здатність Вітацель та кунжутної клітковини підвищувати вміст гідрофільних центрів за спільного їх застосування. Методом іонообмінної хроматографії визначено амінокислотний склад та розраховано біологічну цінність сироватко-вершкового сиру без та з харчовими волокнами. При додаванні пшеничних харчових волокон та кунжутної клітковини відбувається підвищення біологічної цінності готового продукту за рахунок комплементарних амінокислот харчових волокон. Особливо це стосується кунжутної клітковини, яка має високий вміст білку. Коефіцієнт утилітарності незамінних амінокислот в зразку сироватко-вершкового сиру з харчовими волокнами зростає порівняно з контролем, а коефіцієнт надлишковості знижується, що свідчить про найкращу збалансованість незамінних амінокислот і ефективнішу їх утилізацію. Обгрунтовано технологію сироватко-вершкового сиру з харчовими волокнами. Визначено органолептичні, фізико-хімічні та мікробіологічні показники готового продукту. Запропоновано апаратурно-технологічну та параметричну схеми виробництва, що враховують умови внесення Вітацель та кунжутної клітковини. Рекомендовані кількості харчових волокон – кунжутної клітковини та Вітацель у складі сироватко-вершкового сиру підтверджували кваліметричним методом за комплексним показником якості та безпечності, що представлений сукупністю показників – органолептичних, фізико-хімічних, технологічних, мікробіологічних та харчової цінності.Підтверджено очікуваний соціальний ефект від впровадження технології сироватко-вершкового сиру з харчовими волокнами, що полягає у використанні в якості сировини молочної сироватки, розширенні асортименту молочно-білкових продуктів з підвищеною біологічною цінністю для широкого кола споживачів. Запропоновані ресурсоощадні технологічні прийоми під час згущення та термомеханічного концентрування до підвищеного вмісту сухих речовин молочної сироватки. Достовірність отриманих даних забезпечена сучасними методиками досліджень, використанням відповідного обладнання та математично-статистичних засобів для опрацювання одержаних результатів. Наукові положення та рекомендації підтверджені еспериментальними дослідженнями та виробничими випробуваннями. Новизну технологічних рішень підтверджено рішеннями Державного департаменту інтелектуальної власності про видачу патентів України на винахід та на корисну модель. Ключові слова: молочна сироватка, вершки, харчові волокна, сироватко-вершкові сири та показники їх якості.^UThe dissertation is devoted to development the technology of whey-cream cheese with wheat food fibers and sesame fiber, which provides the reduction in the technological process of thermo mechanical mixture concentration to an increased dry matter content and adjustment of the biological value and quality indicators in the finished product.Technological methods are proposed that ensure the reduction of condensation process of whey with UWPC and a decrease in energy consumption.Research of functional and technological properties – the ability to swell and fat retention of food fibers when combined with cream of different fat content has been presented. The effect of temperature on conformational changes in Vitacel and sesame fiber associated with chemical composition and processing has been determined.A number of mathematical models with three variable parameters – the mixing duration, the concentration temperature and the amount of food fibers, which affect the rheological parameters have been developed by methods of experimental-statistical modeling and the corresponding analytical relationships in the form of adequate regression equations have been established. Whey-cream mixture with food fibers after thermo mechanical concentration to an increased dry matter content can be attributed to viscoplastic consistency systems with a controlled ultimate shear stress, the change in which is associated with the Vitacel ability to efficiently fat absorb.A linear programming algorithm has been applied to design a three-component mixture consisting of cream, sesame fiber and wheat food fibers in order to establish the optimal ratio to ensure the viscosity characteristics of whey-cream cheese with food fibers.According to the water activity indicator, the technological parameters of the structure formation process in whey-cream mixture have been adjusted and the reducing duration possibility of the thermo mechanical concentration to an increased dry matter content compared to the control sample without food fibers has been confirmed due to the internal system potential.Amount of free and bound moisture in whey-cream cheese with food fibers has been determined by the method of differential thermal analysis. The research results confirm the ability of Vitacel and sesame fiber to increase the hydrophilic centers content when used together. The amino acid composition has been determined by the method of ion-exchange chromatography and the biological value of whey-cream cheese with and without food fibers has been calculated. The biological value of the finished product increases with the addition of wheat food fibers and sesame fiber, due to the complementary amino acids of food fibers. This is especially true of sesame fiber, which has a high protein content. The utilitarian coefficient of essential amino acids in the sample of whey-cream cheese with food fibers increases in comparison with the control sample, and the redundancy coefficient decreases, which indicates the best balance of essential amino acids and their more efficient utilization.The technology of whey-cream cheese with food fibers has been substantiated. Sensory, physicochemical and microbiological indicators have been determined in the finished product. The gardware-technological and parametric production schemes are proposed, taking into account the conditions for the introduction of Vitacel and sesame fiber.The recommended amounts of food fibers – sesame fiber and Vitacel in the composition of whey-cream cheese are confirmed by the qualimetric method according to a complex indicator of quality and safety, which is represented by a set of indicators – sensory, physicochemical, technological, microbiological and nutritional value.The expected social effect from introduction of the technology of whey-cream cheese with food fibers has been confirmed, which consists in using whey as raw material, expanding the range of milk-protein products with increased biological value for a wide consumers range. Resource-saving technological methods are proposed for thickening and thermo mechanical concentration to an increased of whey solids content.The reliability of the obtained data is ensured by modern research methods, the use of appropriate equipment and mathematical-statistical tools for processing the research results. Scientific statements and recommendations are confirmed by experimental research and production tests. The novelty of technological solutions is confirmed by the decisions of the State Department of Intellectual Property on the granting of patents of Ukraine for an invention and utility model.Key words: whey, cream, food fibers, whey-cream cheese, quality indicators.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Лисенко А. Р. 
Методика підвищення інформативності космічних знімків, отриманих за допомогою багатополяризаційного радару з синтезованою апертурою: автореферат дис. ... д.філософ : 172 / А. Р. Лисенко. — Б.м., 2023 — укp.

У сучасному світі мікро-, макроекономіки постає необхідність контролю, оцінки, прогнозування ризиків, стану, результатів тощо. Для забезпечення таких потреб вкрай необхідним є залучення великих обсягів відповідних даних. Завдяки сьогоденному супутниковому покриттю та методам дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) стає можливим отримання даних про земні об’єкти, практично, з будь-якої ділянки земної поверхні як у великих масштабах, так і в короткі терміни.Важливою якісною характеристикою даних дистанційного зондування Землі є їх інформативність, яка відповідає за кількість корисної інформації для вирішення конкретної тематичної задачі. А тому, для різних задач цей параметр є різним. Враховуючи лише зростаючі потреби у більш якісних даних для отримання більш точних результатів, підвищення інформативності супутникових зображень є актуальною задачею нинішнього часу.Отже, метою цієї роботи є підвищення інформативності космічних знімків, отриманих за допомогою багатополяризаційного радару з синтезованою апертурою (РСА), шляхом використання сучасних наукових напрацювань для розробки відповідної методики.Для досягнення заданої мети передбачено виконання кількох наукових завдань, першим з яких постав аналіз існуючих методів підвищення інформативності супутникових зображень, та встановлення взаємозв’язку інформативності з просторовою розрізненністю.В якості радіолокаційних даних з синтезованою апертурою було обрано знімки отримані з сузір’я супутників радіолокаційної системи Sentinel-1. Так як даний супутник надає дані в одразу двох поляризаціях, одна з яких збігається у випромінюваному та приймальному режимах поляризацій електромагнітного імпульсу, а інша містить міжполяризаційну складову, то для подолання проблем неузгодженості та різнорідності даних було розроблено моделі супутникового зворотного розсіювання радарного сигналу з подальшим їх використанням в алгоритмі зведення різнополяризаційних даних в спільну фізичну величину – діелектричну проникність земної поверхні.З метою підвищення просторової розрізненності було розроблено математичну модель синтезу супутникових зображень з низькою просторовою розрізненністю у єдине двократно збільшене зображення підвищеної просторової розрізненності та відповідний алгоритм, що її реалізує.Оцінка досягнутого результату – підвищення інформативності радарних даних – була проведена кількісно порівнянням фактичних просторових розрізненностей вхідних та вихідного зображень. В свою чергу фактичні просторові розрізненності оцінювалися методами просторово-частотного аналізу через апроксимовані функції передачі модуляції (ФПМ) цифрових зображень.Наукова новизнаВперше розроблено методику підвищення інформативності космічних знімків, отриманих за допомогою багатополяризаційного радару з синтезованою апертурою. Методика забезпечує підвищення просторової розрізненності вихідного радіолокаційного зображення за рахунок спільної субпіксельної обробки кількох вхідних зображень, отриманих в кожній поляризації окремо та переведених до єдиної фізичної величини, притаманної земної поверхні – діелектричної проникності, шорсткості, вологовмісту та таке інше. В результаті такого перетворення стає можливим коректно застосувати алгоритм надрозрізненності до сукупності різнополяризаційних радіолокаційних зображень.Удосконалено модель перетворення різнополяризаційних радарних даних в діелектричну проникність земної поверхні шляхом накладання фізично обумовлених обмежень цільової величини та застосування ітераційного прямого-оберненого моделювання відбитого радіолокаційного сигналу.Удосконалено алгоритм відновлення спільного зображення субпіксельної розрізненності із набору супутникових знімків за рахунок його адаптації до радіолокаційних даних, яка полягає в застосуванні додаткової спекл-фільтрації безпосередньо в частотній області, де виконується і вся інша обробка.Практична значимістьЗа результатами експериментального тестування на багатьох реальних двополяризаційних радарних зображеннях розроблена методика забезпечила, в середньому, підвищення інформативності на 85.4 %. Окрім власне підвищення інформативності матеріалів багатополяризаційного радарного знімання запропонована методика забезпечує відтворення просторового розподілу цільової фізичної характеристики земної поверхні підвищеної розрізненності, що відповідає сучасній концепції ARD (analysis-ready data), яка передбачає отримання з сирих супутникових даних карт фізичних/біофізичних параметрів земної поверхні, зрозумілих фахівцям з тематичних наземних досліджень.Розроблену методику можна застосовувати для таких тематичних задач спостереження Землі як екологічний моніторинг, геофізичне картування, пошук корисних копалин, прогнозування деградації земель, дослідження кліматичних змін тощо.Ключові слова: дистанційне зондування Землі (ДЗЗ), супутникові дані, радар із синтезованою апертурою (РСА), коефіцієнт зворотного розсіювання, діелектрична проникність, надрозрізненність (superresolution), субпіксельна обробка^UIn modern world of micro-, macroeconomy the ability for risks, status, results control, assessment or forecast is necessary. To supply growing demands big amounts of relevant data must be provided. Owing to recent satellite coverage and remote sensing methods, it is possible to retrieve huge extent of land objects data, practically, from any point of the land surface in a remarkably short time.An important qualitative characteristic of Earth remote sensing data is their informativeness, which is responsible for the amount of useful information for solving a specific thematic problem. Therefore, this parameter is different for different tasks. Taking into account growing needs for high quality data in order to obtain more accurate results, satellite imagery informativity enhancement is a relevant task of nowadays.Thus, the aim of this work is to increase the informativity of space images obtained with a multi-polarization synthetic-aperture radar (SAR), by using modern exploratory works to develop the appropriate technique.To achieve the given goal, it is envisaged to perform several scientific tasks, the first of which was the analysis of existing methods for satellite imagery informativity enhancement, and the relationship between informativity and spatial resolution establishment.The satellite images obtained from the constellation of satellites of the Sentinel-1 radar system were chosen as the source SAR data. Since this satellite provides data in two polarizations at once, one of which coincides in the emitted and received polarization modes of the electromagnetic pulse, and the other contains an interpolarization component, the models of satellite radar backscattering signal were developed to transform different polarization data into a common physical quantity – dielectric permittivity of the land surface.In order to enhance the spatial resolution, a corresponding mathematical model and algorithm for the low spatial resolution satellite images fusion into a single two-fold enlarged image of enhanced spatial resolution, were developed.The assessment of the achieved result – radar data informativity enhancement – was carried out quantitatively by comparing the actual spatial resolution of the input and output images. In turn, the actual spatial resolutions were estimated by the methods of spatial-frequency analysis through the approximate modulation transfer functions (MTF) of digital images.Scientific noveltyFor the first time a technique for multi-polarization synthetic-aperture radar data informativity enhancement technique was developed. The technique provides an enhancement in the spatial resolution of the output radar image due to the joint subpixel processing of several input images obtained in each polarization separately and converted into a single physical value inherent in the land surface – dielectric permittivity, roughness, moisture content, and so on. As a result of such transformation, it becomes possible to correctly apply the superresolution algorithm to a set of different polarization radar images.The model for converting multi-polarization radar data into dielectric permittivity of the land surface has been improved by imposing physically determined limitations of the target value and applying iterative forward-inverse modeling of the reflected radar signal.The algorithm for restoring a joint image of subpixel resolution from a set of satellite images has been improved by its adaptation to the radar data, which consists in applying additional speckle filtering directly in the frequency domain, where all other processing is performed.Practical implicationsAccording to the results of experimental testing on many actual dual-polarization radar images, the developed technique provided, on average, an enhancement in spatial resolution by 85.4 %. In addition to actually enhance the informativity of multi-polarization radar imaging materials, the proposed technique provides restoration of the spatial distribution of the target physical characteristics of the land surface with enhanced resolution, which corresponds to the modern concept of ARD (analysis-ready data), which means obtaining from raw satellite data maps of physical/biophysical parameters of the land surface that are understandable to experts in applied ground-based studies.The developed technique can be used for such Earth observation applications as: environmental monitoring, geophysical mapping, mineral exploration, land degradation forecasting, climate change research, etc.Keywords: Earth remote sensing, satellite data, synthetic-aperture radar (SAR), radar backscattering coefficient, dielectric permittivity, superresolution, subpixel processing


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Німенко С. С. 
Формування продуктивності сої залежно від елементів органічної технології вирощування в умовах Правобережного Лісостепу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / С. С. Німенко. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і новий підхід до розв’язання наукової проблеми по оптимізації елементів органічної технології вирощування сортів сої на основі встановленні їх реакції на інокулювання насіння та заходи контролювання чисельності бур’янів в умовах Правобережного Лісостепу України. На основі отриманих експериментальних даних встановлено, що для реалізації потенціалу продуктивності культури, за органічного вирощування, необхідне вдосконалення заходів контролювання чисельності бур’янів в агрофітоценозах сої та підбір відповідних інокулянтів. Виявлено, що тривалість вегетаційного періоду у сортів сої Таурус, ЕС Тенор і Сігалія на варіантах з підгортанням рослин сої у фазі сім’ядоль та у фазі 1-го справжнього листка зростала на 11–17 діб, порівняно контрольними ділянками. Під впливом передпосівного інокулювання насіння вегетаційний період сої збільшувався на 5–7 діб. Між тривалістю вегетаційного періоду та урожайністю зерна сортів сої встановлено високий рівень кореляційної залежності на рівні 0,90.Доведено, що інокулювання насіння сприяє збільшенню висоти рослин сої у сорту Таурус – на 3,5–8,2 %, ЕС Тенор – на 3,5–5,6 %, Сігалія – на 2,8–5,2 %, порівняно з варіантами без його проведення. На варіантах з підгортанням рослин у фазі 1-го справжнього листка приріст висоти рослин, відносно контролю, становив 9,5–15,2 %. Між висотою рослин та урожайністю зерна сої існує позитивний кореляційний зв’язок середньої сили (r=0,49).Максимальні значення площі листкової поверхні рослин у сортів Таурус, ЕС Тенор і Сігалія отримано у фазу цвітіння 28,3–43,8, 29,2–47,0 і 29,5–47,4 тис. м2/га, відповідно. Інокулювання насіння сприяє збільшенню асиміляційної поверхні рослин сої у сорту Таурус – на 1,2–5,7 %, ЕС Тенор – на 1,1–4,6 % і Сігалія – на 1,0–3,8 %, порівняно з контрольними варіантами. Заходи контролювання чисельності бур’янів сприяли зростанню цього показника на 34,8–78,3%. Найвищі значення площі листкової поверхні були отримані на варіантах з підгортанням рослин у фазі 1-го справжнього листка та інокулюванням насіння препаратом Біомаг соя – 43,8, 47,0 і 47,4 тис. м2/га, відповідно у сортів Таурус, ЕС Тенор і Сігалія.Встановлено, що серед досліджуваних сортів найвищі значення фотосинтетичного потенціалу та чистої продуктивності фотосинтезу отримано у сорту Сігалія на варіанті з підгортанням рослин сої у фазі 1-го справжнього листка та інокуляції насіння Біомаг соя – 0,84 і 1,00 млн. м2/діб × га та 8,05 і 8,23 г/м2 за добу, відповідно у перший та другий періоди обліків. У сортів Таурус і ЕС Тенор ці показники становили 0,70 і 0,85 млн. м2/діб × га; 6,70 і 6,96 г/м2 за добу та 0,78 і 0,95 млн. м2/діб × га; 7,55 і 7,33 г/м2 за добу. Застосування інокуляції насіння дозволили підвищити чисту продуктивність фотосинтезу, в середньому по досліджуваних сортам, на 1,8–2,7 % а заходів контролювання чисельності бур’янів на 22,0–35,8 %, порівняно з варіантами без їх використання.Доведено, що на кількість і масу сирих бульбочок у досліджуваних сортів сої найбільший вплив мала інокуляція насіння – 79,6 і 72,4 %. Менш суттєво впливали сортові особливості (4,1 і 5,9 %) та взаємодія сорт × інокуляція (4,6 і 5,8 %). Заходи контролювання чисельності бур’янів несуттєвого впливали на формування цих показників. Найвища кількість бульбочок на рослині у сортів Таурус, ЕС Тенор і Сігалія 59, 62 і 67 шт. та їх маса 1,27, 1,34 і 1,40 г була сформована у фазу цвітіння на варіанті із застосуванням підгортання рослин сої у фазі 1-го справжнього листка та інокуляції насіння препаратом Легум Фікс.Структура видового складу сегетальної рослинності в посівах сої залежить від року досліджень та погодних умов. В наших досілдженнях переважав малорічний тип забур’яненості з домінуванням дводольних малорічних видів (46,7–54,4 %) і злакових однорічних (30,6–40,0 %). Залежно від року, серед злакових компонентів найбільшу частку займали мишій сизий (18,6–25,6 %) і плоскуха звичайна (10,8–14,6 %) а дводольних – щириця звичайна (23,8–27,8 %) і лобода біла (11,8–17,8 %,). Відмічено зростання забур’яненості посівів у більш пізньостиглих сортів сої порівняно з ранньостиглим як на ділянках з природною забур’яненістю, так і на варіантах, де застосовували заходи контролювання чисельності бур’янів. Найбільш ефективним агротехнічним заходом контролювання чисельності бур’янів виявилося підгортання рослин сої у фазі 1-го справжнього листка, що дозволяє на 66,3–69,3 % зменшити кількість бур’янів і на 58,2–62,8 % їх масу, порівняно з контрольними варіантами.^UThe thesis presents a theoretical generalization and a new approach to solving the scientific problem of optimizing the elements of organic technology for growing soybean varieties based on establishing their response to seed inoculation and weed control measures in the conditions of the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine. Based on the experimental data obtained, it was found that in order to realize the productivity potential of the crop, under organic cultivation, it is necessary to improve the measures to control the number of weeds in soybean agrophytocenoses and the selection of appropriate inoculants.It was found that the duration of the growing season in soybean varieties Taurus, ES Tenor and Sigalia on variants with hilling of soybean plants in the cotyledon phase and in the phase of the 1st true leaf increased by 11–17 days compared to control plots. Under the influence of pre-sowing inoculation of seeds, the growing season of soybean increased by 5–7 days. A high level of correlation was found between the duration of the growing season and grain yield of soybean varieties at the level of 0.90.It was proved that seed inoculation increases the height of soybean plants in Taurus variety by 3.5–8.2 %, ES Tenor – by 3.5–5.6 %, Sigalia – by 2.8–5.2 %, compared to the variants without inoculation. In the variants with hilling of plants in the phase of the 1st true leaf, the increase in plant height, relative to the control, was 9.5–15.2 %. There is a positive correlation between plant height and soybean grain yield of medium strength (r=0.49).The maximum values of the leaf surface area of plants in Taurus, ES Tenor and Sigalia varieties were obtained in the flowering phase of 28.3–43.8, 29.2–47.0 and 29.5–47.4 thousand m2/ha, respectively. Seed inoculation increases the assimilation surface of soybean plants in Taurus variety by 1.2-5.7%, ES Tenor – by 1.1–4.6 % and Sigalia – by 1.0-3.8 % compared to the control variants. Measures to control the number of weeds contributed to the growth of this indicator by 34.8–78.3 %. The highest values of leaf surface area were obtained in the variants with hilling of plants in the phase of the 1st true leaf and inoculation of seeds with Biomag soybean preparation – 43.8, 47.0 and 47.4 thousand m2/ha, respectively, in Taurus, ES Tenor and Sigalia varieties.It was found that among the studied varieties the highest values of photosynthetic potential and net productivity of photosynthesis were obtained in the variety Sigalia in the variant with hilling of soybean plants in the phase of the 1st true leaf and inoculation of seeds with Biomag soybean – 0.84 and 1.00 million m2/day × ha and 8.05 and 8.23 g/m2 per day, respectively, in the first and second periods of accounting. In the varieties Taurus and ES Tenor, these indicators were 0.70 and 0.85 million m2/day × ha; 6.70 and 6.96 g/m2 per day and 0.78 and 0.95 million m2/day × ha; 7.55 and 7.33 g/m2 per day. The use of seed inoculation allowed to increase the net productivity of photosynthesis, on average for the studied varieties, by 1.8–2.7% and measures to control the number of weeds by 22.0–35.8%, compared to variants without their use.It was proved that the number and weight of raw nodules in the studied soybean varieties was most influenced by seed inoculation – 79.6 and 72.4%. Varietal characteristics (4.1 and 5.9%) and the interaction of variety × inoculation (4.6 and 5.8%) had a less significant effect. Measures to control the number of weeds had a minor effect on the formation of these indicators. The highest number of nodules per plant in the varieties Taurus, ES Tenor and Sigalia 59, 62 and 67 pcs. and their weight of 1.27, 1.34 and 1.40 g was formed in the flowering phase in the variant with the use of hilling of soybean plants in the phase of the 1st true leaf and inoculation of seeds with Legum Fix.The structure of the species composition of segetal vegetation in soybean crops depends on the year of research and weather conditions. In our experiments, the small-scale type of weeds prevailed with the dominance of dicotyledonous small-scale species (46.7–54.4 %) and annual cereals (30.6–40.0 %). Depending on the year, among the cereal components, the largest share was occupied by bluegrass (18.6–25.6 %) and common bentgrass (10.8–14.6%), and among the dicotyledons - common bentgrass (23.8–27.8 %) and white quinoa (11.8–17.8 %).There was an increase in weed infestation in later-ripening soybean varieties compared to early-ripening ones both in areas with natural weed infestation and in variants where weed control measures were applied. The most effective agrotechnical measure to control the number of weeds was hilling of soybean plants in the phase of the 1st true leaf, which allows to reduce the number of weeds by 66.3–69.3 % and their weight by 58.2–62.8 % compared to the control variants.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського