Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (352)Реферативна база даних (3169)Книжкові видання та компакт-диски (1126)Журнали та продовжувані видання (39)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗЕМН$<.>+<.>K=КОРА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 319
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євдошенко К.І. 
Комплексне лікування алергодерматозів у робітниць швейного виробництва з урахуванням порушень мікроциркуляції шкіри: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / К.І. Євдошенко ; Ін-т дерматології та венерології АМН України. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Визначено ефективність лікування алергодермазотів (АД) у робітниць швейного виробництва з урахуванням порушень мікроциркуляції (МЦ). Вивчено особливості МЦ верхніх кінцівок, у робітниць швейного виробництва з АД вивчено рівень молекули міжклітинної адгезії ІСАМ-1. Обгрунтовано застосування препаратів судинної дії в комплексному лікуванні АД. Доведено застосування пентоксифіліну (Трентал) і для корекції порушень ендотеліальної функції - призначення Кораогіну (L-аргінін, інозин). Проаналізовано, що використання розробленої методики дозволило скоротити в 1,4 раза тривалість лікування АД хворих та продовжити тривалість ремісії на 2 місяці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р601.3-5 + Р124.517.2-4 +
Шифр НБУВ: РА365974

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Євсєєв І.А. 
Оптимізація просторово-часової обробки сигналів в бістатичних системах з синтезуванням апертури антени: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.12 / І.А. Євсєєв ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше одержано та науково обгрунтовано моделі розсіяних сигналів (структури корисних сигналів), які враховують динаміку зміни взаємного розміщення, напрямків та швидкостей руху передавальних і приймальних позицій бістатичних радіолокаційних систем з синтезованою апаратурою антени (РСА). Визначено умови однозначності вимірювань часу затримки та доплерівського зсуву частоти у РСА зі складаною геометрією руху її позицій базування. Запропоновано новий метод забезпечення когерентного прийому в бістатичній РСА та досліджено вплив дестабілізувальних факторів на вихідний ефект системи. Вперше для бістатичних РСА знайдено оптимальні та квазіоптимальні оцінки комплексного коефіцієнта розсіяння поверхні та питомої ефективної поверхні розсіяння (ПЕПР) як функцій просторових координат й обгрунтовано шляхи комплексування даних у багатопозиційних раціолокаційних системах із синтезованою апаратурою антени (БПРСА) з метою підвищення якості формування зображень земной поверхні й оцінок її електрофізичних параметрів. У порівнянні з алгоритмами узгодженої фільтрації вперше встановлено ефективність обробки прийнятих фазоманіпульованих сигналів у багатопозиційних РСА як статистично нестаціонарних і неоднорідних стохастичних процесів за рахунок їх декореляції. Здійснено експериментальне підтвердження теоретичних результатів за допомогою імітаційного статистичного моделювання процесів формування зображень бістатичними РСА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23 с141.28 + З95-018 +
Шифр НБУВ: РА341800

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
3.

Єгоров Г.В. 
Методологія забезпечення надійності та безпеки корпусів суден обмежених районів плавання: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.08.03 / Г.В. Єгоров ; Нац. ун-т кораблебудування ім. адмірала Макарова. — Миколаїв, 2005. — 42 с.: рис., табл. — укp.

Розвинуто теоретичні положення формалізованої оцінки ризику, яка дає змогу за умов невизначеності інформації про пошкодження корпусів суден ідентифікувати та ранжирувати основну небезпеку. Запропоновано єдину класифікацію морських та річкових суден обмежених районів плавання (СОРП) на підставі принципу еквівалентного ризику. Удосконалено метод контролю зусиль на тихій воді з урахувнням особливостей розподілу навантаження СОРП. Розроблено наукове підгрунтя методу техніко-економічного аналізу ризику, що дає змогу об'єктивно нормувати стандарт міцності корпусів суден. Наведено метод розрахунку загальної міцності корпусів суден внутрішнього плавання (СВП) для європейських внутрішніх водних шляхів (ВВШ), що базується на застосуванні критерію граничної пластичної міцності (КПМ), з урахуванням зношування до кінця строку служби та навантажень, які виникають під час здійснення вантажних та ремонтних операцій та у разі затоплення відсіків. На підставі аналізу існуючих суден визначено основні характеристики тестових СВП для європейських внутрішніх водних шляхів. Базуючись на теорії ризику вдосконалено вимоги до мінімального межового моменту опору корпусу СВП. Уперше введено та обгрунтовано величини "гарантованого" стандарту міцності СВП, забезпечення якого дає змогу врахувати всі основні впливи на корпус. Розвинуто методи вибору головних елементів вантажних СОРП, проектування конструкцій корпусу з врахуванням вимог експлуатаційної надійності та мінімізації маси. Розроблено принципи визначення нормативних швидкостей зношування U, що дозволяють виконати їх достовірну оцінку для певних завдань, а саме: проектування та розрахунку міцності конструкцій суден. Показано, що найбільш поширеним законом розподілу швидкостей зношування є логнормальний закон. На підставі числового моделювання виконано аналіз ризику аварій під час зміни баласту у морі. Уточнено метод прямих перевірних розрахунків залишкової місцевої міцності конструкцій СОРП, що дає змогу визначити розрахункові навантаження та стани, що допускаються, а також прийняти обгрунтовані технічні рішення стосовно зношених конструкцій у разі проведення чергових оглядів та під час виконання проектів з оновлення корпусів, що у межах існуючої нормативної бази є неможливим. Уперше розроблено наукове підгрунтя процедури Condition Assessment Program, яка є незалежною від класифікації рейтинговою оцінкою фактичного технічного стану конкретного судна. Запропоновано вирішення питання щодо ранжирування конструкцій корпусу з визначенням умовного ступеня важливості кожного елемента. Розвинуто теоретичні положення оновлення та конверсії як засобів збільшення строку служби суден, що існують. Визначено експлуатаційні фактори, які неявно враховуються у завданні мінімальних товщин <$ES sub {roman min }>. Одержано для конструкцій СВП відповідні аналітичні залежності. Сформульовано концепцію ефективного та надійного СОРП нового покоління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О42-044-021.1 +
Шифр НБУВ: РА334475

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Єгорова Т.П. 
Літосфера Європи за даними тривимірного гравітаційного моделювання: Автореф. дис... д-ра геол. наук: 04.00.22 / Т.П. Єгорова ; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Побудовано тривимірну регіональну густинну модель літосфери Європейського континенту та прилеглих структур Північної Атлантики масштабу 1 : 5 000 000, що базується на даних ГСЗ про структуру кори та інформації щодо неоднорідностей верхньої мантії, одержаної за допомогою інших геофізичних методів. Розроблено методику 3D гравітаційного моделювання з визначенням різницевих аномалій, мантійну природу яких підтверджено їх стійкою кореляцією з наоднорідностями верхньої мнтії за даними геотермії та сейсмології. Доведено, що температурний режим є основним чинником, який визначає розподіл густини нижче підошви кори. За кількісної інтерпретації мантійних аномалій розраховано інтегральні значення густини підкорового шару. Оцінено частини густини, які обумовлені змінами температурного режиму та варіаціями складу верхньої мантії. Пояснено закономірну зміну "речовинної" складової густини верхньої мантії. Встановлено, що дане явище обумовлене особливостями деплетування верхньої мантії під час формування земної кори континенту. На підставі залежності мантійних аномалій від товщини літосфери оцінено зміну даного параметра у межах усього континенту та прилеглої частини Атлантики. Показано, що густина може бути ще одним важливим параметром (спільно з температурою та швидкістю сейсмічних хвиль), що характеризує будову і склад верхньої мантії. Здійснено апробацію розробленої методики гравітаційного моделювання під час 3D моделювання масштабу 1:1 000 000 двох регіонів, розташованих у межах України - району профілю EUROBRIDGE-97 на площі вздовж південної границі Східно-Європейської платформи. Одержано суттєво нові результати про глибинну будову, формування основних структур та геотектонічний розвиток досліджуваних регіонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211 + Д212 с42 +
Шифр НБУВ: РА344522

Рубрики:

      
5.

Ємельянова О.І. 
Протисудомна активність нових похідних карбамату: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / О.І. Ємельянова ; АМН України. Держ. установа "Ін-т фармакології та токсикології". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Наведено результати скринінгового дослідження похідних монокарбамату, проведених з метою одержання потенційного протисудомного засобу. З використанням моделей максимального електрошоку та коразолових судом установлено протисудомну активність 10-ти сполук серед 32-х досліджених нових похідних карбамату. Установлено показники, а саме: середню ефективну дозу, мінімальну нейротоксичну дозу, терапевтичний індекс, захисний індекс досліджених сполук, що дозволило виділити серед них найбільш оптимальну сполуку під шифром AGB31. Показано, що за методикою коразолового кіндлінгу сполука AGB31 запобігає розвитку електроенцефалографічних судомних пароксизмів і клінічних судомних станів. Стосовно нейрофармакологічного аспекту дії AGB31, крім протисудомного ефекту, виявлено помірну седативну й аналгетичну активність. Показано, що механізм дії AGB31 зумовлений її ГАМК- і гліцинергічним впливом. На підставі результатів дослідження запропоновано розглядати сполуку AGB31 як потенційний протиепілептичний засіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.704 + Р627.709.2-52 +
Шифр НБУВ: РА356580

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Єрмаков В.М. 
Прогноз зміни стану підробленого гірничого масиву при закритті вугільних шахт: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.11 / В.М. Єрмаков ; НАН України. Від-ня фіз.-техн. гірн. пробл. Донец. фіз.-техн. ін-ту ім. О.О.Галкіна. — Донецьк, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертаційна робота містить рішення нової актуальної наукової і технічної задачі, що полягає у встановленні механізму активізації геомеханічних процесів у районі відробленого гірського масиву, викликаному затопленням закритих вугільних шахт, з метою прогнозу можливих аварійних ситуацій. Експериментальними дослідженнями встановлено, що при зволоженні гірських порід їхня тріщиностійкість зменшується в 8 разів, причому одночасно збільшуються пластичні властивості масиву. Оцінено гідрогеологічну ситуацію в районі шахт вугільних пластів, що відпрацьовують свити крутих пластів у Центральному районі Донбасу, можливі варіанти її зміни при закритті шахт. У результаті аналізу експериментальних досліджень геомеханічних процесів у лавах крутих пластів і процесу деформування гірського масиву розроблена методика прогнозу розміру осідання земної поверхні над виробленим простором, викликаного активізацією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И14-11,1

Рубрики:

      
7.

Іванова Н.В. 
Фармакодинаміка і механізми дії лігандів гальмових медіаторних систем при експериментальному моделюванні пароксизмальних станів ЦНС: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Н.В. Іванова ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Проведено порівняльний аналіз антиконвульсивної дії прямих агоністів - феназепаму, барбіталу натрію та етанолу. Зазначено, що виявлена наявність двох фаз (антисудомної та просудомної) у дії еталону може бути запропонована як експрес-метод дослідження гострого алкогольного абстинентного синдрому. Обгрунтовано та дослідно підтверджено гіпотезу про необоротність процесів масопереносу лікарських засобів, безпосередньо аплікованих на біофазу їх дії. Досліджено динаміку зміни величин мінімальних ефективних доз (МЕД) коразолу, пікротоксину, бемегріду та стрихніну на фоні введення феназепану, барбіталу та етанолу. За результатами дослідження ГАМК-залежних струмів нейронів (клітин Пуркіньє) встановлено, що пеніцилин і бемегрід можуть бути охарактеризовані як ліганди з низькою спорідненістю, що неселективно взаємодіють з рецептором та з його комплексом з ГАК, а пікротоксин і 5-орто-2'-хлор-2-амінобензофенол, як ліганди, що утворюють стійку частку "рецептор-ГАМК-ліганд" з низькою провідністю іонофору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.70-29 +
Шифр НБУВ: РА324333

Рубрики:

      
8.

Ільєнко В. А. 
Електропровідність зон розломів земної кори Кочерівської ділянки західної частини Українського щита / В. А. Ільєнко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена виявленню і вивченню геоелектричних неоднорідностей земної кори і верхньої мантії Кочерівської ділянки західної частини Українського щита на основі побудови 3D-моделей розподілу електричного опору за експериментальними МТ/МВ даними. Пояснення природи виявлених геоелектричних неоднорідностей за результатами комплексного аналізу геолого-геоелектричних даних та їх дослідження як одного з факторів прояву геодинамічних процесів для пошуку рудопроявів корисних копалин.При якісній інтерпретації комплексних типерів і кривих МТЗ в земній корі Кочерівської ділянки виявлено аномалії високої електропровідності (декілька поверхневих і однієї глибинної). Аналіз кривих МТЗ свідчить про неоднорідну тривимірну ситуацію на всій площі дослідження, аномалії характеризуються різною електропровідністю, глибиною залягання і конфігурацією.Побудовано і проаналізовано тривимірну геоелектричну модель, в якій виділено серію провідників: із поверхні до 5 м виділено велику кількість різноорієнтованих у просторі провідників з ρ – 100 і 250 Ом•м, у більшості випадків вони знаходяться над тектонічними розломами; в північній частині планшету на глибинах від 0,2 до 5 км виявлено провідник, який просторово відповідає Кочерівському синклінорію – шириною 15 км та довжиною 10 км з ρ – 100 Ом•м; на глибинах 0,2-0,5 та 0,2-2 км виділено серію видовжених у більшості випадків у субмеридіональному напрямку провідників з ρ – 100 і 250 Ом•м, вони відповідають основним глибинним розломам регіону: Віленському, Огіївському, Погребищенському, Великоєрчиківському і Самгородському; на глибинах від 0,5 до 11 км у вузлі перетину різнонаправлених глибинних розломів проявився провідник субширотного простягання довжиною 10 км та шириною 45 км, що занурюється із заходу на схід і змінює ρ від 250 у верхній частині та до 100 Ом•м у нижній; підтверджено на глибинах від 15 до 30 км регіональну Чернівецько-Коростенську аномалію з ρ – 20 Ом•м.Виділені аномалії електропровідності приурочені до видовжених зон метасоматозу і районів поширення графітизованих порід, частина поверхневих аномалії приурочена до областей кори вивітрювання гірських порід. Більшість аномалій приурочені до рудопроявів і родовищ корисних копалин в північній частині: ніобію, танталу, берилію, літію, рубідію, церію, вольфраму, золота, міді; в південній частині – заліза, титану, золота, нікелю, цирконію, урану, ітрію. У дисертаційному дослідженні показано, що в межах УЩ прояви сейсмічної активності пов'язані з аномаліями високої електропровідності і їх крайовими частинами. Прояви сейсмічності в межах Кочерівської ділянки приурочені до електропровідної зони перетинів субширотного Самгородського і оперяючим його з півночі на південь (Варварівського, Великоєрчиківського та ін.) розломами, а глибше в земній корі південній границі регіональної Чернівецько-Коростенської аномалії^UThe dissertation is devoted to the detection and study of geoelectric inhomogeneities of the earth's crust and upper mantle of the Kocheriv section of the western part of the Ukrainian Shield on the basis of construction of 3D models of electric resistance distribution according to experimental MT/MV data. Explanation of the nature of the detected geoelectric inhomogeneities based on the results of a comprehensive analysis of geological and geoelectric data and their study as one of the factors in the manifestation of geodynamic processes for the search for ore occurrences of minerals.Qualitative interpretation of complex tipper and MTS curves revealed anomalies of high electrical conductivity (several surface and one deep) in the earth's crust of the Kocheriv area. The analysis of MTS curves shows a heterogeneous three-dimensional situation over the entire study area, the anomalies are characterized by different electrical conductivity, depth and configuration.A three-dimensional geoelectric model is constructed and analyzed in which a series of conductors is selected: from the surface up to 5 m a large number of differently oriented conductors with ρ - 100 and 250 Ohm•m, in most cases they are above tectonic faults; in the northern part of the tablet at depths from 0,2 to 5 km a conductor was found which spatially corresponds to the Kocheriv synclinorium - 15 km wide and 10 km long with ρ - 100 Ohm•m; at depths of 0,2-0,5 and 0,2-2 km there is a series of elongated in most cases in the submeridional direction of the conductors, with ρ - 100 and 250 Ohm•m, they correspond to the main deep faults of the region - Vilensky, Ogievsky, Pogrebyshchesky, Velykoerchykivsky and Samgorodsky; at depths from 0,5 to 11 km at the intersection of multidirectional deep faults, a conductor of sublatitudinal extension 10 km long and 45 km wide appeared, dipping from west to east, changing ρ from 250 in the upper part to 100 Ohm•m in the lower part; the regional Chernivtsi-Korosten anomaly with ρ - 20 Ohm•m was confirmed at depths from 15 to 30 km.The selected conductivity anomalies are confined to the elongated zones of metasomatosis and areas of distribution of graphitized rocks, part of the surface anomalies is confined to the areas of the weathering crust of rocks. Most anomalies are confined to ore occurrences and mineral deposits: in the northern part, niobium, tantalum, beryllium, lithium, rubidium, cerium, tungsten, gold, copper; in the southern part - iron, titanium, gold, nickel, zirconium, uranium, yttrium.In the dissertation research it is shown that the manifestations of seismic activity are associated with anomalies of high electrical conductivity and their marginal parts. Manifestations of seismicity within the Kocheriv section are confined to the electrically conductive zone of intersections of the sublatitudinal Samgorodsky and faults surrounding it from north to south (Varvarivsky, Velykoerchykivsky, etc.), and deeper in the earth's crust to the southern border of the regional Chernivtsi-Korosten


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Ісмагілов С. В. 
Шаріат в сунітській та шиїтській традиціях: компаративний аналіз / С. В. Ісмагілов. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертації розкриті особливості підходів до шаріату в сунітській та шиїтській традиціях ісламу. Шляхом проведення компаративного аналізу сутності теологічного вчення сунізму і шиїзму встановлено спільні та відмінні риси у віровченні та культовій практиці обох напрямів. Виходячи з того, що обидва напрями визнають головним джерелом шаріату Коран, автор демонструє спільні та відмінні риси в розбудові корпусу коранічних наук у суннізмі та шиїзмі, а також особливості функціонування сунітських та шиїтських мазхабів. На основі порівняльного аналізу показана залежність цих двох традицій від базових елементів коранічного віровчення. Робота дає систематизований виклад теології та культової практики ісламу. Розглянута внутрішня динаміка розвитку сунітського та шиїтського його напрямів. Особлива увага в роботі приділяється питанню обґрунтування тісного зв'язку між усіма частинами шаріату. Автор розглядає і сунітський, і шиїтський напрями в ісламі, не відокремлюючи жодної частини шаріату, у взаємному зв'язку як з джерелами, так і з іншими структурними частинами. Охарактеризовано різноманітні методи тлумачення шаріату та виведення фетв у різних мазхабах. Аналіз спільних і відмінних рис у ставленні сунітів та шиїтів до шаріату, проведений із врахуванням історико-культурного контексту розвитку двох ключових напрямів в ісламі, дозволяє автору зробити припущення стосовно перспектив сунітсько-шиїтського діалогу в світі та Україні. В роботі проаналізовані всі основні мусульманські релігійні та громадські організації України, що мають авторитет та вплив на мусульман країни, розглянуті їх ідеологічні засади, приналежність до мазхабу та внутрішньоконфесійного напрямку, особлива увага приділена стосункам мусульманських організацій між собою. В дисертаційному дослідженні запропоновано сформувати справедливу, рівну і демократичну державно-церковну політику держави щодо мусульманських організацій країни, з метою збереження внутрішньоконфесійного миру та стабільності, запобігання виникненню конфліктів між мусульманськими організаціями та спільнотами України.^UThis thesis covers the distinctions in Shariah approach in Sunni and Shia traditions of Islam. It provides both the historical background for origins and evolution of Sunni and Shia branches of Islam, particularly in Ukraine. It contains detailed characteristics of the structure of Shariah, its structural parts, hierarchy of its sources, and status of those sources within Sunni and Shia theology. The research reveals differences in Sunni and Shia interpretations of the main sources of Shariah, and indicates the role of Qur'anic Studies among other instruments for interpretation of the Holy Qur'an. The work also indicates sources of Shariah that belong to either Sunni or Shia tradition exclusively, and outlines the features that both the branches have in common.Through a comparative analysis of the essence of theological teachings is Sunni and Shia Islam, it pinpoints common features and differences in spiritual practices of both branches. Proceeding from the fact that both branches consider the Qur'an as their main source, the author reveals common features and differences in development of the framework of Qur'anic Studies in Sunni and Shia Islam, along with the performance features of Sunni and Shia madhhabs. Based on that comparative analysis, the research reveals how those two branches depend on the basic principles of the Qur'anic theology. This study provides a semantic analysis of both Islamic theology and religious practices, along with internal dynamics of evolution of both Sunni and Shia Islam. The author studies both the Sunni and Shia branches of Islam, taking into consideration the interrelation with their sources and structural parts, without setting apart any field of Shariah.The thesis provides characteristics of different methods of interpretation of Shariah and issuing fatwas in different maddhabs. Analysis of similarities and differences in approaches to Shariah among the Sunni and Shia Muslims, with the consideration of historical and cultural context of evolution of the two key branches of Islam, allows the author to make an assumption on the prospects of Sunni-Shia dialogue, both on the global and the Ukrainian scale. In particular, analysis of Sunni-Shia relations in the Ukrainian Ummah revealed that, as of today, there is no open conflict between Sunni and Shia Muslims in Ukraine, although there is a certain degree of intraconfessional tension among Sunni organisations. This research offers a thorough analysis of every Muslim organisation in Ukraine that has influence on Ukrainian Muslims. It describes ideological, confessional and madhhab affiliations, and pays special tribute to relations between those Muslim organisations. The study depicts the stages of reestablishment and evolution of Muslim institutions in Ukraine, and specifically covers the events of 2014 that lead to some dramatic change of Ukrainian Muslims from the two regions with the most prominent Muslim population (Crimea and Donbass) that ended up under Russian occupation.This research contains an offer to develop a policy of interaction between every religious organisation (Islamic in particular) and the State, based on justice, equality and democracy. This would facilitate maintaining interconfessional peace and stability and avoiding conflict between different Muslim organisations and communities in Ukraine. The research offers means and forms of communication between different Muslim organisations and unions, including the possibility of dialogue that is facilitated by the State institutions.Theoretical relevance of this research lies in further expanding of the Ukrainian Religious Studies, due to introduction of an amplitude of literature on internal structure of Sunni and Shia theology to the Ukrainian academic circles. The results obtained in this work would bridge the knowledge gaps in terms of understanding the phenomenon of Shariah. Provisions of this research facilitate improvement of conceptual and cathegorial constructs of the Religious Studies regarding further explorations in Islamic theology. Methods used in this research, along with its conceptual provisions and findings, could boost further Religious Studies and theological research in Shariah along with politological research of the processes in the Muslim world. This research's findings will help understand factors predicating the important geopolitical developments in the Muslim world.Practical utility of this research stems from the prospects of using this data and findings for the purposes of education, namely in Religious Studies, History of Religion, Religious Philosophy and sociology, in both secular and theological educational institutions (theological seminaries), and for publishing guidelines and textbooks for the academic subject areas mentioned above. Findings of this research can be useful for developing guidelines for the Ukrainian State institutions working in the field of communication with Muslim organisations in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Адамчук-Чала Н. І. 
Наукові засади формування рослинно-мікробних комплексів у штучних і природних екосистемах / Н. І. Адамчук-Чала. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі узагальнено результати досліджень біотичного агроекологічного моніторингу формування рослинно-мікробних комплексів у штучних і природних екосистемах на різних рівнях організації від клітинного і макромолекулярного до угруповань.Сформульовано концепцію «Гравічутливості фотосинтетичного апарату рослин на клітинному і макромолекулярному рівні», що використовується для створення автотрофної ланки біологічних систем життєзабезпечення космічних кораблів і орбітальних станцій. Вперше виявлено морфо-функціональні зміни фотосинтетичного апарату пшениці ярої, які полягали в збільшенні розмір клітин мезофілу, що свідчить про стимулюючий ефект інокуляції на формування фотосинтетичного апарату рослин. За результатами багаторічних досліджень доведено, що морфологічна пластичність мезофілу листків рослин сої, інокульованих біопрепаратами, виявлялася у збільшенні таких показників як: ширина мезофілу, площа клітин мезофілу, коефіцієнт палісадності, частка хлоропластів від загальної площі мезофілу та обʼєму фотомембран. Створена нами інформативна система дослідження архітектоніки мікробного ценозу ефективних рослинно-мікробних систем із паралельним моніторингом фотосинтетичного апарату агрокультур застосовано у комплексному підході до визначення впливу строкатості і мінливості ґрунтових умов на ріст і розвиток бобових рослин за інокуляції високоактивними штамами азотфіксувальних бактерій.^UThe dissertation summarizes the results of research of biotic agroecological monitoring of the formation of plant-microbial complexes in artificial and natural ecosystems at different levels of organization from cellular and macromolecular to groups.Based on the obtained data, we formulated the concept of «Gravity sensitivity of the photosynthetic apparatus of plants at the cellular and macromolecular level», which is used to create an autotrophic link of biological support systems (BSS) of spacecraft and orbital stations.Under the action of different endophytic strains of diazotrophs of the genus Azospirillum we first detected morpho-functional changes in the photosynthetic apparatus of spring wheat, which consisted in increasing the size of mesophilic cells, the number of chloroplasts, the number of grains in the chloroplast, the increase in chlorophyll and on the formation of the photosynthetic apparatus of plants.According to the results of long-term researches it is proved that morphological plasticity of mesophile of leaves of soybean plants inoculated with biologicals was shown in increase of such indicators as: width of mesophile, area of сells of mesophile, coefficient of palisade, share of chloroplasts from the total area of mesophile and volume of photomembranes. The data were confirmed by the effect of increasing the peaks of chlorophyll in the reflection spectrograms than in the control without inoculation.The information technology created by us to study the architectonics of microbial coenosis of effective plant-microbial systems with parallel monitoring of the photosynthetic apparatus of legumes was used in a comprehensive approach to determining the influence of variegation and variability of soil conditions on growth and development of legumes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Азімов О.Т. 
Дослідження диз'юнктивних дислокацій земної кори аерокосмічними методами (на прикладі регіонів України): автореф. дис... д-ра геол. наук: 04.00.01 / О.Т. Азімов ; Ін-т геол. наук НАН України. — К., 2008. — 37 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні засади та розроблено новий структурно-геодинамічний методологічний підхід до геологічного дешифрування даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) і проблемно орієнтованої інтерпретації його результатів. Розроблено класифікацію компонентів сучасного ландшафту типових регіонів платформної частини України (Українського щита (УЩ), Дніпровсько-Донецької западини (ДДЗ)) й особливостей їх відображення даними щодо ДЗЗ - геоіндикації кінематичних характеристик різнорангових диз'юнктивів і пов'язаних з ними полів деформацій. Для районів УЩ і ДДЗ побудовано уточнені структурно-тектонічні картосхеми масштабів 1:200 000 - 1:50 000. Установлено закономірності просторово-генетичного зв'язку пасток вуглеводнів у ДДЗ з вузлами перетину відроджених диз'юнктивів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131 + Д211.1с +
Шифр НБУВ: РА360796

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
12.

Алруб Абу Емад Мустафа 
Джихад як складова концептів війни і миру в ісламі: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Абу Емад Мустафа Алруб ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Проведено дослідження джихаду як важливої складової концептів війни та миру в ісламі. Проблему співвідношення війни та миру в релігії ісламу вирішено на основі детального аналізу оригінальних текстів представників різних релігійних напрямів, а також праць сучасних дослідників. З'ясовано, що найважливішим у ісламі є заборона будь-яких примусів, зокрема залучення до релігії, а також будь-яких гасел, які закликають до війни. Існування даного підходу виявлено в Корані та Сунні. Джихад розглянуто як "великий джихад" і "малий джихад". До складу великого джихаду включено такі види: "джихад серця", "джихад язика (слова)", "джихад руки", малий джихад включає "джихад меча". Розкрито сутність поняття "джихад" як зусилля перед Богом щодо захисту власної віри, що не передбачає розповсюдження та насильницьке нав'язування власної віри. Встановлено, що поняття "джихад" також використовується для опису власної боротьби з пристрастями, як необхідність очищення душі для того, щоб стати справжнім мусульманином. Зроблено висовок, що людина як єдина у світі духовна істота є центральною постаттю в ісламі, саме вона прагне до миру, мирного співжиття з іншими людьми, власного щастя та щастя своїх нащадків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э38-42 +
Шифр НБУВ: РА362311

Рубрики:

      
13.

Аль Гарбі Набіль 
Альтернативні системи кондиціонування повітря з прямою сонячною регенерацією абсорбенту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.14 / Аль Гарбі Набіль ; Одес. держ. акад. холоду. — О., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З635.9 +
Шифр НБУВ: РА345450

Рубрики:

      
14.

Амашукелі Т. А. 
Структура літосфери південно-західної окраїни Східноєвропейської платформи за новітніми профілями ГСЗ / Т. А. Амашукелі. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота виконана з метою дослідження структури літосфери південно-західної окраїни Східноєвропейської платформи на основі експериментальних сейсмічних даних отриманих методом глибинного сейсмічного зондування по профілю RomUkrSeis. З використанням узагальненого геологічного розрізу на основі геолого-геофізичної інформації про структуру верхніх шарів земної кори в районі профілю побудовано швидкісну та інтерпретаційну моделі за профілем RomUkrSeis.На швидкісній моделі за профілем RomUkrSeis на окраїні СЄП виявлено двошаровий осадовий прогин: верхній шар до глибини 5 км зі швидкостями повздовжніх хвиль до ~ 4,9 км/с представляє Карпатську покривно-насувну споруду, нижній – до глибини 15 км зі швидкостями ~ 5,35 км/с відповідає палеозой-мезозойським відкладам. Схожі осадові прогини, але з різною шириною та глибиною спостерігаються і на інших профілях ГСЗ, які перетинають південно-західну окраїну СЄП. Вперше на швидкісній моделі по профілю RomUkrSeis виявлено зони знижених швидкостей поширення повздовжніх хвиль (6,2–6,3 км/с на глибині від 10 до 40 км), які спостерігаються під осадовим прогином на всю потужність кори на окраїні СЄП. Підтверджено, що для швидкісних моделей за профілями ГСЗ, які перетинають окраїну СЄП, характерні наступні спільні риси: наявність осадових прогинів на окраїні платформи; зміна потужності кори на окраїні платформи; складний рельєф Мохо. Крім спільних рис за профілем RomUkrSeis виявлено наявність кільової структури на границі Мохо, яка розділяє кору різної потужності.Ключові слова: літосфера, земна кора, мантія, Східноєвропейська платформа, профіль глибинного сейсмічного зондування, сейсмічна швидкість.^UThe thesis is performed to obtain the deep structure of the lithosphere of the south-western margin of the Eastern European Platform on the basis of experimental seismic data obtained from wide-angle reflection and refraction RomUkrSeis profile. The results, based on techniques of controlled-source WARR seismic data acquisition and interpretation, add new constraints to the existing geophysical data set of the area and have contributed to a better understanding of the structure of the lithosphere of the south-western margin of EEP. The seismic data modelling was done by trial-and-error using the 2-D ray-tracing SEIS83 package with the graphical user interfaces MODEL and ZPLOT. P-wave velocity model was prepared using existing geological and geophysical information about the structure of the uppermost crust. According to velocity model was prepared the interpretation model of the RomUkrSeis profile.The most striking element of the velocity model along the profile on the margin of the EEP is a sedimentary basin consisting of two velocity layers: the upper layer – 5 km deep with P-wave velocities of ~ 4.9 km/s takes part in the Carpathian orogeny; the underlying layer – 15 km deep with P-wave velocities of ~ 5.35 km/s represents Paleozoic-Mesozoic sediments; this sedimentary basin has a width of ~ 40 km and dips at about 40 degrees to the southwest. Similar sedimentary basins, but with different width and depth, are observed on other WARR profiles, which cross the south-western margin of the EEP. The deep nature of the Fore-Carpathian Fault (the most pronounced fault of the south-western margin of the EEP) is substantiated on the RomUkrSeis and PANCAKE profiles and its spatial connection with the structure of the Moho is established.The south-western margin of the EEP on the RomUkrSeis velocity profile exhibits reduced P-wave velocities (from 6.2 to 6.3 km/s at a depth of 10 to 40 km), which are observed under the sedimentary basin at the all thickness of the crust. At km 360, Vp 6.3 km/s, occurs immediately above the Moho. The 6.20 km/s isoline is also significantly deepened on south-western margin of the EEP. Such reduced P-wave velocities and changes of geophysical fields in this area may indicate that the crystalline crust has been extended here.The geometry of the Moho within south-western margin of the EEP of the profile is profoundly variable, displaying a narrow keel dipping northeast on its southwestern side and almost vertical on its northeastern side. The maximum Moho depth at the apex of this keel is about 50 km and is the greatest Moho depth observed along the RomUkrSeis profile as a whole. The keel structure on the Moho (up to a depth of 50 km) in the area between the Inner and Outer Carpathians divides the crust of different thickness: 32–35 km under the younger area to the south-west and up to 42 km below the platform to the north-east. An upper mantle reflector is observed at 50–55 km depth and change in mantle thickness is observed on this part of profile too.There are a number of common features for velocity models crossing south-western margin of the EEP: sedimentary basins of different ages, depths and widths, located on the margin of the EEP; generally low velocity crust; significant changes in Moho depth beneath the margin of the EEP; profoundly variable geometry of the Moho (a keel structure on the Moho boundary on some profiles, in particular on the RomUkrSeis profile).The structure of the crust and upper mantle revealed along the RomUkrSeis profile echoes many disparate geodynamic processes involved in its formation and deformation of this part of the EEP from the Archaean through to the present-day. It is characterized by significant lateral heterogeneity, as well as by complex Moho topography. There is a significant thickening of the lithosphere in the transition zone from the Tisza-Dacia and Alcapa to EEP: from 70 km along RomUkrSeis under the Transylvanian Basin and from 60 km along PANCAKE under the Pannonian Basin to 200 km below the platform. In this transition zone, which is associated with TTZ, changes are also observed in geophysical fields: strongly negative gravity anomaly (less than –120 mGal); transition from quiescent to more differentiated magnetic field; reduction of heat flow towards EEP.Key words: lithosphere, Earth's crust, mantle, Eastern European Platform, wide-angle reflection and refraction profile, seismic velocity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Андронаті К.С. 
Синтез, структура і властивості 3-гідрокси- та 3-ацилокси-1,2-дигідро-3Н-1,4-бенздіазепін-2-онів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.10 / К.С. Андронаті ; НАН України. Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г214.3
Шифр НБУВ: РА308374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Андрущенко Ю. А. 
Сучасна активність тектонічних структур платформної частини території України за даними мережі сейсмічних станцій головного центру спеціального контролю: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.22 / Ю. А. Андрущенко ; Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано ефективність застосування стандартних критеріїв ідентифікації природи сейсмічних явищ за умов платформної частини території України. Показано, що, у зв'язку з специфічністю сигналів від слабких місцевих землетрусів і малою кількістю сейсмічних станцій, можливість використання більшості з розглянутих критеріїв значно обмежується. Запропоновано новий спосіб ідентифікації природи джерела сейсмічного явища за результатами аналізу залежності відношення нормованих значень енергії сейсмічного сигналу та шуму від центральної частоти смугового фільтра в діапазоні 1 - 18 Гц. Підтверджено сучасну активність ряду тектонічних структур, зокрема, зон глибинних порушень земної кори Волино-Поділля й Українського щита.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д391(45УКР)4
Шифр НБУВ: РА373350 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Антипчук К.Ю. 
Клініко-нейропсихологічна характеристика органічних психічних розладів у віддалений період в осіб, опромінених внаслідок Чорнобильської катастрофи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.01 / К.Ю. Антипчук ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2005. — 22 с.: рис. — укp.

Установлено, що характерною особливістю органічних психічних розладів у віддалений період опромінення у дозах, більших за 0,3 Зв внаслідок Чорнобильської катастрофи, є наявність трьох основних синдромів порушення вищих психічних функцій: ураження кори лівої скроневої ділянки, серединних структур головного мозку, лівої лобної ділянки, які свідчать про структурно-функціональне ураження відповідних ділянок головного мозку: лівої скроневої та лівої лобної і серединних структур з їх кірково-підкорковими зв'язками. На підставі нейропсихологічного дослідження підтверджено дані щодо латералізації ушкодження головного мозку до домінантної гемісфери в осіб, які зазнали дії іонізуючого випромінювання (ІВ). Підтверджено дані щодо локального ураження головного мозку в даних осіб, визначено нейрофункціональні системи та структури, найбільш вразливі до дії ІВ. Доведено, що психічні розлади в опромінних осіб спричинені ураженням кортико-лімбічної системи з порушенням роботи лобних формацій, лівої скроневої ділянки та серединних структур з їх кірково-підкорковими зв'язками. Одержано залежність "доза - ефект" для нейропсихологічних параметрів за доз, більших 0,3 Зв. Розвинуто концепцію високої радіочутливості головного мозку. Відповідно до радіобіологічного закону щодо максимальної радіочутливості філогенетично "молодих" структур підтверджено, що у головному мозку найбільш вразливими до дії ІВ є найбільш філогенетично "молоді" структури (асоціативна лобна кора та ліва скронева частка, відповідальна за формування мови), на відміну від поширених уявлень щодо переважного ураження філогенетично "старих" утворень (діенцефально-стовбурових).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.093.3-3 +
Шифр НБУВ: РА335191

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
18.

Антощенко М.І. 
Прогноз та керування газовиділенням із вироблених просторів відпрацьованих лав у вугільних шахтах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / М.І. Антощенко ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2004. — 36 с. — укp.

Досліджено особливості газовиділення з вироблених просторів відпрацьованих лав і запропоновано шляхи запезпечення безпечного відпрацювання газоносних вугільних пластів під час активації зрушування порід. Проаналізовано сучасні уявлення про процеси утворення газу у вугільних родовищах і формах знаходження метану у вугіллі і породах. Встановлено умови та причини, що спричиняють газовиділення з вироблених просторів відпрацьованих лав під час активізації зрушування порід. Обгрунтовано й покладено в основу концепції залежність газовиділення у зонах впливу очисних виробок від ступеня підпрацьованості порід та їх напруженого стану. Розроблено модель, що якісно пов'язує газовиділення в гірничі виробки і дегазаційні свердловини з зон з різним напруженим станом порід під час розвитку очисних робіт у двох взаємно перпендикулярних напрямках. Виявлено умови утворення та розташування зон метановиділення відносно очисного вибою. Встановлено прямо пропорційну залежність між кількістю газу, що виділився з вироблених просторів відпрацьованих лав і об'ємами мульд зрушування земної поверхні, спричинених відпрацюванням чергової виїмкової дільниці. Розроблено схеми провітрювання та дегазації виїмкових дільниць під час активізації зрушування порід. Здійснено апробацію розроблених схем і методів та підтверджено правильність та ефективність запропонованих рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И181.1 + И310.18 +
Шифр НБУВ: РА333352

Рубрики:

      
19.

Арчибісова Д. С. 
Розвиток регіональних організаційно-управлінських механізмів інтеграції аквакультури в рекреаційно-туристичну сферу / Д. С. Арчибісова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено комплексному вивченню теоретико-методичних питань та розробці практичних рекомендацій щодо інтеграціїаквакультури в рекреаційно-туристичну сферу. Аргументовано, що як засіб виробництва їжі аквакультура пройшла довгий шлях за відносно короткий проміжок часу, але якщо вона хоче реалізувати весь свій потенціал як глобальне рішення харчової безпеки - забезпечення здоровим, стійким і доступним білком та задоволення змін сподівань споживачів - тоді сектор повинен швидко пришвидшити свій прогрес. Однак сучасні методи аквакультури критикуються громадськістю за потенційні причини екологічних проблем та ризиків для здоров'я споживачів. Несприятливе суспільне сприйняття може призвести до зниження споживання. Крім того, виробництво може негативно позначитися на законодавстві, і як таке на процедури затвердження впливає суспільне сприйняття. Для подальшого процвітання галузь аквакультури повинна враховувати реакцію громадськості на їх виробничі практики. Одним із способів дізнатися про суспільне сприйняття та зрозуміти його є зворотній звязок. Для цього пропонується громадськості відвідувати Дослідження також було зосереджено на презентації систем рециркуляції та органічної аквакультури. Сформовано авторське розуміння того, що інтеграція туризму в аквакультуру повинна проводитися на законодавчому рівні. Пропонується оновлений алгоритм надання в оренду акваторії та процедура надання в оренду частини рибогосподарського водного об'єкта для розміщення туристів. Розроблено рекомендації із провадження методів фінансування акваферм та створення додаткової доданої вартості за рахунок впровадження в акваторіях рекреаційно-туристичних елементів.^UThe dissertation is devoted to the complex study of theoretical and methodological issues and the development of practical recommendations for the integration of aquaculture in the recreational and tourist sphere. It is argued that as a means of food production, aquaculture has come a long way in a relatively short period of time, but if it wants to realize its full potential as a global food security solution - providing healthy, sustainable and affordable protein and meeting consumer expectations - then the sector must accelerate rapidly. progress. However, modern aquaculture methods are criticized by the public for the potential causes of environmental problems and risks to consumer health. Adverse social perceptions can lead to lower consumption. In addition, production can have a negative impact on legislation, and as such, approval procedures are influenced by public perception. For further prosperity, the aquaculture industry must take into account the public response to their production practices. One way to learn about public perception and understand it is through feedback. To this end, the public is invited to visit. The study also focused on the presentation of recycling systems and organic aquaculture. The author's understanding is formed that the integration of tourism into aquaculture should be carried out at the legislative level. An updated algorithm for renting water and a procedure for renting part of a fishery water body for tourist accommodation is proposed. Recommendations for the implementation of methods of financing aqua farms and the creation of additional added value through the introduction of recreational and tourist elements in the waters.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Гірнича справа   
20.

Бєліченко О.В. 
Обгрунтування параметрів процесу зрушення породного масиву в умовах пологих вугільних пластів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.01 / О.В. Бєліченко ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2003. — 16 с.: рис. — укp.

Розроблено алгоритм визначення межових кутових параметрів процесу зрушення двошарового породного масиву, що підробляється, на підставі вимірювань параметрів зрушення на земній поверхні та зміщення кріплення підготовчих виробок на горизонті розробки пласта. Одержано закономірність формування систематичних похибок установлення довжини напівмульди, що викликані наявністю зони зрушення на зазначеному горизонті, та невідповідністю глибини, за умов якої визначено межові кутові параметри, глибині прогнозування зрушень, а також різницею межових і фактичних кутових параметрів процесу зрушення масиву, що підробляється. За результатами експериментальних досліджень параметрів процесу зрушення установлено, що розпділ вертикальних зрушень на горизонті закладення глибинних реперів, як і на земній поверхні, відповідає інтегральній функції нормального розподілення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И14-11,1 + И310.16
Шифр НБУВ: РА327052

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського