Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (147)Книжкові видання та компакт-диски (78)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗІРКИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Петров П.П. 
Активність молодих зірок сонячної маси: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.02 / П.П. Петров ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Досліджено активність молодих зірок, що виявляється у змінах фотометричних і спектральних характеристик і обумовлена різними фізичними механізмами - магнітною активністю сонячного типу, акрецією речовини на поверхню зірки. Визначено розміри, температуру та час життя холодних плям на поверхні зорі типу T Тільця V410 Tau. З'ясовано характер руху речовини поблизу класичних зірок цього типу та роль магнітного поля у напрямку потоків акреції та зоряного вітру. Здійснено порівняння спостережуваних ефектів з моделями магнітосферної акреції. Виявлено обертову модуляцію спектральних ознак акреції на RW Aur, яка обумовлюється аксіальною асиметрією магнітного поля зорі. Досліджено спектральну змінність фуорів FU Ori і V1057 Cyg. Виявлено квазіперіодичні зміни швидкості та щільності вітру FU Pri. Показано, що спостережувані спектральні особливості фуорів в оптичному діапазоні не можуть бути адекватно описані моделлю однорідного акреаційного диску.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.17-4,022 Т-Тельца +
Шифр НБУВ: РА340045

Рубрики:

      
2.

Фланчик О.Б. 
Вплив низькочастотних коливань у вакуумному зазорі на радіовипромінювання і гамма-випромінювання пульсарів: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.Б. Фланчик ; Харк. фіз.-техн. ін- т НАН України. — Х., 2009. — 21 с. — укp.

Висвітлено оцінки густини енергії й обмеження частот коливань. Досліджено вплив низькочастотних коливань на прискорення частинок у вакуумному зазорі, одержано оцінки максимальної енергії частинки та довжини прискорення як функції потужності низькочастотних коливань. Знайдено спектр і оцінку потужності гамма-випромінювання, яке виникає за комптонівського розсіяння низькочастотного випромінювання на електронах у вакуумному зазорі. Розглянуто генерацію електронно-позитронної плазми комптонівськими квантами у магнітному полі та формування анігіляційної лінії 255 кеВ за анігіляції потоку позитронів з вакуумного зазору з електронами поверхні зірки. Визначено вплив низькочастотних коливань на вимкнення пульсарів у випадку, коли комптонівське розсіяння низькочастотних фотонів є переважаючим механізмом втрат енергії частинок у вакуумному зазорі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.1-4,022 +
Шифр НБУВ: РА369066

Рубрики:

      
3.

Бондар Н.І. 
Дослідження проявів нестаціонарності зірок різного віку методами фотометрії і спектрофотометрії: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Н.І. Бондар ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2000. — 15 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663-5,022
Шифр НБУВ: РА310554 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Марсакова В.І. 
Змінність характеристик індивідуальних циклів пульсацій довгоперіодичних зірок: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / В.І. Марсакова ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2000. — 16 с. — укp.

Отримано каталог характеристик індивідуальних циклів кривих блиску 53 довгоперіодичних пульсуючих зірок. Вивчено змінність даних характеристик з часом та отримано різні її типи для декількох груп зірок. Проведено класифікацію маловивчених зірок пізніх спектральних класів за допомогою методів пошуку періодичності. Проаналізовано характеристики індивідуальних пульсаційних циклів для кожної зірки; подано каталог даних кореляцій. Отримано низку діаграм, що пов'язують змінність характеристик індивідуальних циклів із середніми параметрами змінності зірок та спектральним класом. На основі даних діаграм запропоновано доповнення до класифікації довгоперіодичних змінних зірок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.12-5,022
Шифр НБУВ: РА310541 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Лисейко Л.В. 
Лексико-семантична група "Всесвіт" у німецькій мові: діахронічне дослідження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Лисейко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Проалізовано розвиток семантики та форм лексико-семантичної групи "всесвіт" в давньо-, середньо- та ранньонововерхньонімецькій мові. Для семантичного аналізу використано словоформи die Welt ("світ"), die Erde ("Земля"), der Himmel ("небо"), die Sonne ("сонце"), der Mond ("місяць"), der Stern ("зірка") як найбільш вживаних у текстах двн., свн. та рнвн. мови. Здійснено інвентаризацію лексико-семантичної групи "всесвіт" у різні періоди розвитку німецької мови, розглянуто символіку світу, землі, сонця, місяця та зірки. З'ясовано динаміку розвитку їх семантики й форм протягом 9-ти століть. На підставі реконструкції коренів досліджувані лексеми зведено до окремих праформ, визначено мотивацію найдавнішої номінації у німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315 +
Шифр НБУВ: РА351967

Рубрики:

      
6.

Тарасова Т.М. 
Магнітні поля зірок пізніх спектральних типів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Т.М. Тарасова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 16 с. — укp.

Наведено результати спостережень магнітних полів зірок пізніх спектральних типів. Виміри магнітних полів для всіх карликів проведено з похибками в декілька гаус. У вимірах було досягнуто таку ж, як в інших дослідників, а також перевищуючу точність. Порівняння результатів за магнітним полем з рентгенівською світністю зірок показало відсутність кореляції між магнітним полем і рівнем активності зірки. Для всіх карликів було розглянуто варіації магнітного поля залежно від фази періоду обертання. Зазначено, що періоди зміни магнітного поля добре узгоджуються з періодами обертання, одержаними на підставі варіацій хромосферної емісії в лініях H і K Ca II.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В661.4,022 +
Шифр НБУВ: РА324789

Рубрики:

      
7.

Гусєва Н.Г. 
Масивні зірки в голубих компактних галактиках з активним зореутворенням і їхня взаємодія з міжзоряним середовищем: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Н.Г. Гусєва ; НАН України. Голов. астрон. обсерваторія. — К., 2001. — 33 с. — укp.

Розглянуто нову оригінальну вибірку голубих компактних галактик (ГКГ), в якій встановлено більше десяти екстремальних об'єктів з дуже низьким вмістом важких елементів. Надано оцінку металічності зірок в ГКГ за результатами спостережень в спектрах галактик смуг поглинання окису титану. Досліджено велику вибірку Вольф-Райе галактик, в інтегральних спектрах якої виявлено широкі WR особливості в червоній області спектра. Вперше ідентифіковано декілька нових емісійних ліній у спектрах WR галактик та на їх базі запропоновано метод визначення кількості WNL зірок. Визначено новий напрямок детального вивчення молодих галактик в Локальному Всесвіті, що дозволяє встановити історію зореутворення в цих галактиках та одержати обмеження на їх вік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В677.7,022 + В631
Шифр НБУВ: РА318205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Шуляк Д.В. 
Моделі атмосфер СР зірок головної послідовності: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Д.В. Шуляк ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Для СР зірки CU Vir розраховано модель атмосфери з вертикальною стратифікацією вмісту Si та Fe з глибиною. Розраховано моделі зоряних атмосфер з обліком аномального зееманівського розщеплення і вивчено його вплив на структуру моделей, розподіл енергії, профілі водневих ліній, ліній металів, визначення фундаментальних параметрів, теоретичних фотометричних індексів. Викладено питання щодо правомірності використання завищеного значення мікротурбулентної швидкості для опису ефектів магнітного поля. Показано, що варіації профілів бальмеровських ліній водню магнітних СР зір можна пояснити наявністю суттєвої сили Лоренца, спрямованої вздовж радіуса зірки, враховуючи, що конфігурація глобального магнітного поля може бути представлена комбінацією дипольної та квадрупольної складової. Уточнено нові параметри штарківського розширення спектральних ліній SiI та CrI, пояснено їх зрушення й асиметрію, визначено стратифікаційні профілі відповідних елементів у спектрах зір 10 Aql і <$Ebeta> CrB.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В661 в641.8,022 + В632 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА342529

Рубрики:

      
9.

Хан С.А. 
Моделювання та аналіз спектрів Ар зірок: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / С.А. Хан ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 17 с. — укp.

Запропоновано методику моделювання спектрів Ар зірок з урахуванням індивідуально заданого вмісту хімічних елементів та їх вертикального розподілу в атмосфері за присутності магнітного поля. Адаптовано класичну методику визначення фундаментальних параметрів зоряних атмосфер за фотометричними даними стосовно до пекулярних зірок, одержано значення ефективної температури і прискорення сили тяжіння для Ар зірки HD52 696 та проведено попереднє визначення вмісту її хімічних елементів, встановлено швидкість обертання і макротурбулентну швидкість, для Ар зірки HD101 065 уперше проведено розрахунок моделі атмосфери з урахуванням аномального вмісту рідкоземельних елементів в її атмосфері. Одержано добрий збіг розрахованих і спостережених фотометричних характеристик. Враховуючи вертикальну стратифікацію вмісту хімічних елементів і вплив магнітного поля, розроблено комп'ютерну програму для розрахунку синтетичних спектрів Ар зірок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В631 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА328966

Рубрики:

      
10.

Бакланов О.В. 
Нестабільність акреційних структур у катаклізмічних подвійних зірках: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / О.В. Бакланов ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 16 с. — укp.

Представлено описи методик обробки спостережень і результати дослідження катаклізмічних змінних зір. Проведено вивчення 12-ти катаклізмічних змінних зір (2 поляри, 3 затемнені новоподібні системи і 7 Нових і карликових нових зірок) з використанням оригінальних багатокольорових фотометричних спостережень змінних зір. На підставі аналізу двоколірної фотометрії асинхронного поляра V1432 Орла знайдено третій тип мінімумів, що був ототожнений з акрецією речовини на другий магнітний полюс білого карлика. Розроблено геометричну модель акреції речовини одночасно на два магнітні полюси, що дозволило оцінити радіус захоплення речовини магнітним полем білого карлика, його масу та радіус. Уточнено орбітальний період і період обертання білого карлика. Визначено характерний час синхронізації системи, оцінено швидкість акреції речовини, оцінено напруженість магнітного поля та визначено кольорову температуру та показники кольору у характерних точках фазових кривих. У затемненої новоподібної V1315 Орла визначено кольорову температуру та показники кольору у характерних точках орбітальної фазової кривої. Зафіксовано ефект зменшення кольорової температури зі збільшенням глибини затемнення. Для обробки часових рядів розроблено пакет програм Multi-Column View, в якому реалізовано низку нових алгоритмів для обробки часових рядів багатоколірних спостережень змінних зірок. Розроблено кількісну модель чорнотільного випромінювання. Одержано залежності розподілу енергії у диску від певних параметрів системи, а саме: маси та радіуса білого карлика, радіуса акреційного диска, швидкості акреції. Для зірки V725 Орла уперше проведено фотометричну класифікацію. Виявлено надгорби, визначено їх період, оцінено орбітальний період, що, як виявилося, потрапляє у "провал періодів", на діаграмі розподілу орбітальних періодів катаклізмічних змінних зірок. Для таких зірок ES Дракона, GK Персея, MR Змії, RZ Малого Лева, VW Північної Корони, V603 Орла, V1494 Орла, QW Змії й HS 0728+6738 уточнено параметри змінності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В662.81,022 +
Шифр НБУВ: РА339933

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
11.

Косарев О.В. 
Обгрунтування параметрів рушіїв механізму переміщення очисних комбайнів для тонких пластів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.06 / О.В. Косарев ; Держ. вищ. навч. закл. "Донец. нац. техн. ун-т". — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано параметри трохелементних рушіїв дворушійних механізмів переміщення з частотно-регульованим електроприводом очисних комбайнів для виїмки тонких пластів, що забезпечує підвищення продуктивності та ресурсу цих машин. Теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено формування у частотно-регульованих приводах дворушійних механізмів переміщення очисних комбайнів, незбіжних між собою за фазою коливань навантаження з періодом, рівним періоду зачеплення зуба приводної зірки з цівковою рейкою. Підтверджено, що підвищення теоретичної продуктивності очисного комбайна та розрахункового ресурсу редуктора механізму переміщення забезпечується зниженням амплітуд коливань навантаження у приводах механізму переміщення із частотно-регульованими електродвигунами, що досягається за рахунок забезпечення синфазного зачеплення зубів обох приводних зірок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И310.14-53 +
Шифр НБУВ: РА364669

Рубрики:

      
12.

Сіроткін Ф.В. 
Обмін масою у тісних подвійних зірках на стадії утиснення до головної послідовності: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Ф.В. Сіроткін ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 16 с. — укp.

З'ясовано, що у результаті обміну масою у динамічній шкалі часу на ранніх еволюційних стадіях можуть формуватися різні за своїми властивостями об'єкти, а саме: поодинокі зірки з диском і хмарами планетних мас, подвійні зірки з малим співвідношенням мас компонентів, оточені "circumbinary" диском, а також подвійні зірки з "circumprimary" диском. На підставі обчислень, здійснених для широкого діапазону, співвідношення мас компонентів подвійної зірки та коефіцієнтів заповнення компонентами своїх порожнин Роша, показано, що подвійна система, утворена з повністю конвективних компонентів, зберігається у процесі обміну масою, якщо донором є менш масивний компонент. Якщо донором є більш масивний компонент, подвійна зірка зливається, незалежно від властивостей менш масивного компонента. Одержано умови, за яких можливо існування тісних подвійних систем з межово малими кутовими моментами, характерними для планетних систем і систем з газопиловими дисками. На підставі результатів досліджень визначено, що спостережуваний розподіл подвійних зірок за співвідношенням мас компонентів може бути наслідком обміну масою на дозірковій еволюційній стадії. Показано, що деякі допланетні системи могли бути сформовані як результат злиття preMS подвійних зірок. З використанням запропонованої гіпотези формування допланетних систем можна пояснити параметри орбіт планет гігантів, а також асиметричність і нерівномірність розподілу речовини у допланетних дисках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В662,022 +
Шифр НБУВ: РА348109

Рубрики:

      
13.

Колесніков С.В. 
Періодичні та аперіодичні зміни поляризації та блиску катаклізмічних змінних зірок: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / С.В. Колесніков ; Одес.держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено катаклізмічні змінні зірки з різною напруженістю магнітного поля головного компонента та різним ступенем впливу магнітного поля на акрецію. Вперше створено базу даних однорідних спостережень, в основі якої - результати майже тисячі годин фотоелектричних спостережень (більш 200 тисяч вимірів за 284 ночі). Під час обробки спостережень та аналізу результатів використано класичні та розроблено безпосередньо для даного класу задач числові методи. До програми входило 10 зірок - AM Her, BY та BZ Cam, TT Ari, MV Lyr, HQ, HV та PX And, RXJ 0558+5353, RXJ 2107.9-0518. Вперше знайдено низку явищ та залежностей, що дозволило зробити суттєвий крок до розуміння фізичної природи об'єктів даного типу. Наведено результати 15-річного вивчення прототипу полярів АМ Геркулеса, результати міжнародних програм щодо дослідження полярів та спорідених об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.1-7,022
Шифр НБУВ: РА310543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Мельник В.М. 
Розповсюдження та випромінювання пучків електронів в космічній плазмі: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.02 / В.М. Мельник ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2000. — 32 с. — укp.

Розроблено теорію нелінійного розповсюдження та випромінювання швидких електронів у космічній плазмі за відсутності (Сонце, пульсари, позагалактичні викиди) та за наявності зовнішніх електричного (Сонце) та магнітного (Сонце, спалахуючі зірки, Юпітер) полів. Продемонстровано, що електрони розповсюджуються в плазмі у вигляді нелінійного об'єкта - пучково-плазмового утворення, що складається з електронів та плазмонів і має властивості аналогічні властивостям солітонів. Випромінювання цих об'єктів за допомогою плазмового та електрон-циклотронного мазерного механізмів дозволяє зрозуміти тонку часову структуру, велику яскравісну температуру, час життя та інші властивості спорадичного радіовипромінювання різних космічних об'єктів (Сонця, Юпітера, пульсарів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В632.5,022
Шифр НБУВ: РА313958 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Бутковська 
Фізичні властивості гарячої пульсуючої зірки [гамма] Pegasi: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Варвара Володимирівна Бутковська ; Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.1-4,022
Шифр НБУВ: РА359513

Рубрики:

      
16.

Калюжний О. Ю. 
Універсальні характеристики форми мезоскопічного полімерного ланцюга, полімерної зірки та їх агрегатів / О. Ю. Калюжний. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню універсальних характеристик форми полімерів різної топології методом дисипативної динаміки. У якості першого кроку запропонованого дослідження було проведено аналіз характеристик форми мезоскопічної континуальної моделі лінійного полімерного ланцюга у доброму розчиннику. Було показано, що відповідні ефективні середні розміри та характеристики форми мезоскопічного полімерного ланцюга у доброму розчиннику виходять на скейлінговий та універсальний режим поведінки при довжині N≥10. Окрім того був проведений аналіз розподілів імовірності для віддалі між кінцями ланцюга та для радіусу гірації. У першому випадку була відтворена відома аналітична асимптотика де Жена — де Клуазо, а у другому були запропоновані аналітичні вирази, які грунтуються на добре відомій формі Люл'єра та узагальненій версії подвійної форми Гауса для симетричного розподілу.В подальшому розвинуті та апробовані методи були використані для дослідження властивостей форми більш складної топології: зіркоподібні полімери різної функціональності. Зокрема було досліджено вплив якості розчинника на форму полімера. Було досліджено п'ять різних версій моделі зіркових полімерів: одна модель гомогенної полімерної зірки та чотири версії моделей для гетерогенної зірки. Використовуючи методи дисипативної динаміки був проведений аналіз впливу якості розчинника на характеристики форми огрублених моделей гомогенних та гетерогенних зіркових полімерів. Ми спостерігали наявність цікавого ефекту, який полягав у тому, що при зміні властивості розчинника, асферичність гомогенної зірки досягає свого максимального значення у околі θ-точки розчинника. Цей ефект пояснюється конкуренцією між ентальпійним та ентропійним вкладами у вільну енергію системи.Ми провели аналіз набору параметрів, які дозволяють характеризувати вплив ефектів локального скупчення гілок зіркового полімеру з f гілками на особливості просторового розгортання однієї гілки. Для цього ми розглянули характеристики, які є специфічними для індивідуальної гілки зіркового полімеру, такі, як середня віддаль між центром та кінцем, середнє значення квадрату радіусу гірації та асферичності індивідуальної гілки у зірці. Для того, щоб провести безпосереднє порівняння властивостей індивідуальної гілки з властивостями вільного лінійного полімеру з такою ж самою молекулярною вагою були введені відповідні універсальні співвідношення pe(f), pg(f) та pa(f). Наші результати, які були отримані за допомогою методів дисипативної динаміки, перебувають у добрій згоді з результатами, які були отримані з використанням методів симуляції Монте Карло та молекулярної динаміки. Отримані результати показують, що методи дисипативної динаміки коректно описують ефекти виключеного об'єму у випадку густої зірки з відносно великою кількістю гілок.І наостанок, було досліджено вплив молекулярної архітектури амфіфільних зіркових полімерів на форму агрегатів, які вони формують у водоподібному розчиннику. При цьому як розчинник, так і розчинені полімери розглядалися на огрубленому рівні моделювання, використовуючи методи дисипативної динаміки. Було розглянуто чотири молекулярні архітектури: (а) чотири не зв'язаних лінійні диблочні ланцюги, (б) асиметричні міктоармові полімери, (в) диблочні зіркові полімери 1 (гідрофільні частини напрямлені назовні) і (г) диблочні зіркові полімери 2 (гідрофільні частини є по сусідству з центральним мономером). У всіх випадках розглядалися макромолекули однакового складу та молекулярної ваги. Агрегація розпочиналася із густо впакованих набору із Na молекул, які були розчинені у водоподібному розчиннику. У всіх випадках, при збільшенні агрегаційного числа спостерігалося однакова послідовність форм, а саме: сферичні міцели, асферичні міцели і сферичні везикули. Виявилося, що положення “фазових границь” між ними залежить від деталей архітектури макромолекул. Для випадків (а)-(в) трансформація між сферичною та асферичною міцелами відбувалася поступово. Проте перехід від асферичної міцели до сферичної везікули відбувався у раптово. У випадку (б), асферична міцела є менш стабільною і перехід до везікули відбувається при менших значеннях агрегаційного числа. Випадок (г) характеризується поступовим переходом між усіма формами. Гістограми, які були отримані для розподілів імовірності дескриптора форми, є відносно вузькі для сферичних міцел та сферичної везікули. Проте вони стають ширшими при в околі переходу міцела-везікула, що показує, що можливе існування форм у широких межах.^UIn this work shape characteristics for the polymer macromolecules of different architecture are investigated via dissipative particle dynamic.As a first step in our study we consider shape characteristics of the mesoscopic continuous (off-lattice) model of a linear polymer chain in a good solvent. In order to test the universality properties of the model. We have shown that effective average size and shape characteristics of the mesoscopic polymer chain in a good solvent show universal and scaling type of behavior for the chain length N≥10. Besides that the analysis of the probability distributions for the end-to-end distance and for the radius of gyration was carried out. In the former case known des Cloiseaux-de Gennes analytical asymptotics have been reproduced and in the latter case an analytical expressions, based on the application of the well known Lhuillier form and generalized version of the double Gaussian form for symmetric distribution, have been proposed.Further, the methods developed and tested above have been used to study the shape properties of the polymers of more complicated topology: star-like polymers of different functionality. In particular the effects of the solvent quality on the polymer shape were studied. Five different versions of the star polymer models have been studied: one model homogeneous polymer star and four versions of heterogeneous models. The effects of the solvent quality on the shape characteristics of the course-grained versions of the models of homogeneous and heterogeneous star polymers, using dissipative particle dynamics, has been analysed. We found an interesting effect that, upon the change of solvent properties, the asphericity of a homogeneous star reaches its maximum value when the solvent is near θ-point. The effect is explained by the interplay between the enthalpic and entropic contributions to the free energy. We analyzed the set of properties, which allow to characterize the impact of local crowdedness caused by structure of f-branched star polymer on the peculiarities of spatial extension of single arm. To this end, we consider the characteristics, specific to an individual arm within the star, such as the average center-end distance, the average squared gyration radius and the asphericity of an individual arm within a star. The corresponding universal ratios pe(f), pg(f) and pa(f), are introduced, to compare these values directly with that of a freely suspended linear chain of the same molecular weight. Our results, obtained using dissipative particle dynamics, are in a good agreement with results, generated using Monte Carlo and molecular dynamic simulations. Results obtained show that dissipative particle dynamics describes adequately the excluded volume effect in the case of dense star with a relatively large number of arms. Finally, we have studied the effect of the molecular architecture of amphiphilic star polymers on the shape of aggregates they form in water. Both solute and solvent are considered at a coarse-grained level by means of dissipative particle dynamics simulations. Four molecular architectures have been examined: (a) four disjoint linear diblocks, (b) asymmetric miktoarm polymer, (c) diblock star 1 (hydrophilic parts pointing outwards) and (d) diblock star 2 (hydrophilic parts next to a central bead), all of the same composition and molecular weight. Aggregation is started from a closely packed bunch of Na molecules immersed into water. In the equilibrium state a single aggregate is formed and its shape characteristics are studied at different values of Na. For all cases, the same general sequence of shapes is found with an increase of the aggregation number, namely: spherical micelle, aspherical micelle and a spherical vesicle. The “phase boundaries” between these are found to depend on the details of the molecular architecture. For the case (a)–(c), the transformation between a spherical and aspherical micelle occurs gradually, whereas the transition from an aspherical micelle into a spherical vesicle is in a form of a sharp transition. In the case (b), aspherical micelle is less stable and transition to a vesicle occurs at a lower aggregation number. The case (d) is characterized by gradual transitions between all the shapes. Histograms for the probability distributions of the shape descriptor are relatively narrow for both spherical micelle and spherical vesicle regimes, but become wider next to the micelle-vesicle transition, indicating that a broad range of shapes are possible.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Деленко В. Б. 
Українська дитяча література як засіб виховання толерантності у дітей дошкільного віку (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.).: автореферат дис. ... к. пед. н. : 13.00.01 / В. Б. Деленко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації на основі аналізу історико-педагогічної, філософської, психологічної літератури вітчизняних і зарубіжних учених, інтернет-ресурсів обґрунтовано актуальність проблеми, уточнено сутнісні ознаки базових понять дослідження «толерантність/інтолерантність» «рівні толерантності», «толерантні відносини», «виховання толерантності у дітей дошкільного віку», «комунікативне толерантне середовище закладу дошкільної освіти», «дитяча література», «література для дітей». Толерантність трактуємо як здатність до партнерства і співпраці, готовність сприймати навколишніх, не зважаючи на відмінності; терпимість до інших думок, вірувань і поведінки, визнання / прийняття різноманіття й рівності інших. Визначено етапи розвитку теорії і практики виховання толерантності у дітей дошкільного віку засобами української дитячої літератури другої половини ХХ – початку ХХІ ст.: І етап – 1959–1989 рр. – прийняття основних положень про захист прав дитини, виховання її на засадах гуманності, взаєморозуміння, терпимості, миру і загального братерства; ІІ етап – 1989–1995 рр. – визнання правового статусу дитини, необхідності її виховання за принципами свободи, рівності, солідарності, гідності, терпимості і миру; ІІІ етап – 1995–2000 рр. – система освіти визнана дієвим інструментом виховання толерантності дитини, відбувається відродження традицій національного дошкілля, активний творчий пошук педагогів щодо створення дидактичних посібників для ЗДО, в українській дитячій літературі домінують теми особистісної взаємодії, розуміння морально-психологічного стану людини та її соціального оточення; ІV етап – 2000–2022 рр. – реформування системи дошкільної освіти України у руслі педагогіки толерантності та гуманізації (впровадження Державного стандарту дошкільної освіти (2021 р.) на засадах компетентнісного підходу відповідно до міжнародних стандартів якості.Проаналізовано педагогічний потенціал української дитячої літератури другої половини ХХ – початку ХХІ ст., виокремлено конструктивні ідеї щодо актуалізації історико-педагогічного досвіду виховання толерантності у дітей дошкільного віку з урахуванням сучасних інноваційних освітніх тенденцій. Встановлено, що на виховання особистості дошкільників значний вплив має українська дитяча література, яка насичена цінними для розвитку дитини психологічними моделями поведінки, аксіологічним спрямуванням, життєвим досвідом і традиціями українців.Охарактеризовано зміст і специфіку поетичних і прозових творів української дитячої літератури у межах досліджуваного періоду на предмет її використання у закладі дошкільної освіти (ЗДО) для виховання толерантності дошкільників. Обґрунтовано методи виховання толерантності у дітей дошкільного віку (формування свідомості, емоційного розвитку та самовиховання, організації діяльності, спілкування, формування досвіду толерантних стосунків) та підходи до виховання толерантності (гуманістичний, компетентнісний, особистісно орієнтований, педагогічний, психологічний). Вивчено стан досліджуваної проблеми у сучасній практиці ЗДО: результати проведеного опитування педагогів-дошкільників різних реґіонів України дали змогу виявити їхнє розуміння змісту толерантності/інтолерантності в сучасних умовах; виявити форми, методи прийоми та твори дитячої літератури, які є предметом використання ними у роботі з дітьми. За результатами опитування вихователів та аналізу художніх творів для дітей окресленого періоду рекомендовано ті, які містять найбільш виразний зміст для виховання толерантності (вірші Григорія Фальковича «Про заздрощі», «Про любов», Галини Малик «Страшна дівчинка», «Криве дзеркало», «Жадібний Андрій», оповідання Оксани Кротюк «Друг», «Літачок», «Негарна звичка», казки Лесі Мовчун «Арфа для павучка», «Гостина», «Вітрик», «Тиша», Зірки Мензатюк «Тисяча парасольок», «Загублене серце» та ін.). Запропоновано педагогічний інструментарій для підвищення ефективності виховання толерантності у дітей дошкільного віку засобами української дитячої літератури. Окреслено пріоритетні напрями роботи педагога з дошкільниками з метою виховання толерантності засобами дитячої художньої книги досліджуваного періоду.^UIn the dissertation, based on the analysis of historical-pedagogical, philosophical, and psychological literature of domestic and foreign scientists, and Internet resources, the relevance of the problem has been substantiated. The essential features of the basic concepts of the study “tolerance/intolerance”, “levels of tolerance”, “tolerant relations”, “teaching tolerance to preschoolers”, “communicative tolerant environment of preschool education institution”, “children’s literature”, “literature for children” are given. Tolerance is considered as the ability to collaborate and cooperate, the willingness to accept others, regardless of differences; tolerance for other opinions, beliefs, and behavior, recognition/acceptance of diversity, and equality of others.The stages of the development of the theory and practice of teaching tolerance to preschool children (second half of the 20th – beginning of the 21st century): I stage – the adoption of basics on the protection of children’s rights, their education based on humanity, mutual understanding, tolerance, peace, and general fraternity; II stage – 1989-1995 – recognition of the children legal status, the necessity to educate them according to the principles of freedom, equality, solidarity, dignity, tolerance, and peace; III stage – 1995–2000 – the education system was recognized as an effective tool for the development of a child's tolerance, the revival of national preschool traditions, educators’ active creative search for didactic aids for preschool children, themes of personal interaction, perception of the moral and psychological state of a person and his/her social environment dominate in Ukrainian children's literature; IV stage – 2000–2022 – the reformation of the Ukrainian preschool education system in the direction of pedagogy of tolerance and humanization (implementation of the State Standard of Preschool Education (2021) based on the competence approach in accordance with international quality standards.The pedagogical potential of Ukrainian children’s literature of the second half of the 20th – the beginning of the 21st century has been analyzed, and constructive ideas regarding the actualization of the historical and pedagogical experience of teaching tolerance to preschoolers have been highlighted, considering modern innovative educational trends. It has been proven that Ukrainian children's literature, enriched with psychological models of behavior, axiological orientation, life experience, and traditions of Ukrainians that are valuable for the child's development, has a significant impact on preschoolers’ personality development.The content and specifics of poetic and prose works of Ukrainian children’s literature within the studied period are characterized by the purpose of their use in the preschool education institution (PEI) for teaching tolerance to preschoolers. The state of the problem under study in modern PEI practice has been studied: the results of the survey of preschool teachers from different regions of Ukraine made it possible to reveal their awareness of the content of tolerance/intolerance in modern conditions; to identify the forms, methods, techniques, and works of children's literature that are the subject of their use in working with children. According to the results of the survey of educators and the analysis of artistic works for children of the outlined period, those that contain the most expressive content for teaching tolerance are recommended (Hryhoriy Falkovich’s poems “About Jealousy”, “About Love”, Galyna Malyk’s “Scary Girl”, “Crooked Mirror”, “Greedy Andrew”, Oksana Krotyuk’s stories “Friend”, “Airplane”, “Bad Habit”, Lesya Movchun’s fairy tales “A Harp for a Spider”, “Social Party”, “Little Wind”, “Silence”, Zirka Menzatyuk’s “One Thousand Umbrellas”, “Lost Heart”, etc.). Pedagogical tools for increasing the effectiveness of teaching tolerance to preschool children by means of Ukrainian children’s literature are proposed. The priority directions of educators working with preschoolers for the purpose of teaching tolerance by means of children's fiction books of the studied period have been outlined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського