Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (70)Книжкові видання та компакт-диски (16)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕКСПЕДИЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
1.

Галик В.М. 
Галицьке Підгір'я в громадсько-політичній та науковій діяльності Івана Франка: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Галик ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 20 с. — укp.

Вперше системно досліджено громадсько-політичну та наукову діяльність І. Франка на теренах Галицького Підгір'я. З використанням певних джерел проаналізовано стан вивчення проблеми, висвітлено відомі та введено до наукового кола маловідомі факти громадсько-політичної та науково-дослідницької діяльності вченого на теренах Дрогобиччини, Самбіщини, Старосамбірщини, Турківщини, Стрийщини та Сколівщини. На підставі комплексного вивчення й налізу історико-краєзнавчої та етнографічно-фольклорної спадщини І. Франка визначено чинники й обставини, які впливали на становлення та формування сфер його політичних і наукових пошуків. Визначено місце та розкрито значущість наукової спадщини І. Франка з історії Галицького Підгір'я. Висвітлено його участь в етнографічних експедиціях краєм та їх значення. Проаналізовано передвиборчу діяльність в час виборчих перегонів до австрійського сейму в 1895, 1897 та 1898 рр. На підставі систематизації фактичного матеріалу об'єктивно оцінено громадсько-політичну та наукову діяльність І. Франка на Галицькому Підгір'ї та його внесок у розвиток історико-краєзнавчої науки та національної історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)5-7 Ш5(4УКР)5-4 Франко І.Я.32 +
Шифр НБУВ: РА364439

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Слободиська О.А. 
Діяльність академіка П.П.Сушкіна в контексті розвитку біологічної науки (остання чверть ХІХ - перша третина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / О.А. Слободиська ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження життя та наукової діяльності П.П.Сушкіна (1868 - 1928 рр.) - визначного вітчизняного зоолога та мандрівника. Розкрито умови формування наукового світогляду та особистісного розвитку П.П.Сушкіна як дослідника, розроблено періодизацію наукової діяльності вченого. Показано внесок П.П.Сушкіна у розвиток зоології, орнітологічної фауністики, систематики, зоогеографії, дослідження екології хребетних тварин (риб, плазунів і ссавців). Наведено відомості про діяльність науковця в експедиціях по європейській Росії, Україні, Західному Сибіру, а також в Саяни та Киргизький степ, показано її наукове значення. Виявлено, що П.П.Суботін перший склав повне систематичне зведення птахів Сибіру, Алтаю та Європейської частини Росії, провів ревізію класів птахів за підвидовим принципом і створив принципово нові визначальні ключі для діагностики видового й підвидового розмаїття птахів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е6 д(4УКР) Сушкін П.П. +
Шифр НБУВ: РА351583

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Батюк Т.В. 
Збройні сили України в протистоянні турецько-татарській експансії у другій половині XVI - на початку XVII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Т.В. Батюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено склад, чисельність, структуру та організацію, озброєння, бойові можливості українського козацького війська, військових формувань українських князів та коронних контингентів, які формувалися в українських землях, їх порівняно з військами основних противників - Оттоманської імперії та Кримського ханства. Висвітлено участь українських військ у протистоянні кримсько-турецькій експансії, зокрема сухопутних і морських походах, а також експедиціях до Молдови та Угорщини. Розглянуто також політичний фон цих подій, взаємини запорізького та донського козацтва, їх вплив на політику держав Східної та Центральної Європи, спроби уряду реформувати запорізьке козацтво, причини та наслідки морських походів та зазначених експедицій. Уточнено деталі походів і битв, зокрема здобуття Кафи у 1616 р. Зроблено загальну оцінку військової справи в українських землях у другій половині XVI - початку XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-5 + Ц4,8(4УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА327495

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Лісняк Н.І. 
Мікротопонімія Західного Поділля: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.І. Лісняк ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2004. — 20 с. — укp.

З використанням 5 000 мікротопонімів досліджено мікротопонімію Західного Поділля. Проведено комплексний лінгвістичний аналіз матеріалу, зібраного завдяки експедиціям та шляхом анкетування респондентів. Здійснено класифікацію мікротопонімів, яка грунтується на детальному вивченні семантики їх твірної бази. Досліджено їх структуру, виявлено дериваційні особливості, зокрема визначено моделі, за якими утворено мікротопоніми досліджуваного регіону, з'ясовано їх регулярність. Укладено словник мікротопонімів Західного Поділля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.1 + Д8 в4(45УКР3) +
Шифр НБУВ: РА330259

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Корман М.М. 
Науковий доробок В.О.Караваєва в галузі зоології та гідробіології (кінець XIX - перша третина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / М.М. Корман ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження наукової діяльності видатного українського вченого-зоолога В.О.Караваєва (1864 - 1939) у контексті розвитку біологічної науки в Україні. Охарактеризовано життєвий і творчий шлях ученого, вперше вивчено основні напрямки його наукової діяльності. На підставі опрацювання значного обсягу наукових джерел встановлено внесок В.О.Караваєва у розвиток ембріології безхребетних тварин та ентомологічних досліджень в Україні. Проаналізовано проблеми зоопсихології у науковій спадщині ученого. Показано участь В.О.Караваєва у Чорноморських глибокомірних експедиціях, висвітлено його погляди на проблему антропогенезу та доказів теорії еволюції органічного світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е6.г(4УКР)7 + Е6 д(4УКР)Караваєв, В.О. +
Шифр НБУВ: РА344936

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Чубрей О.С. 
Науковий доробок М.О.Зарудного в зоологічній науці (остання чверть XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / О.С. Чубрей ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження життя та наукової діяльності М.О.Зарудного (1859 - 1919) - визначного українського зоолога та мандрівника. Розкрито умови формування його наукового світогляду та особистісного розвитку. Розроблено періодизацію життя та діяльності ученого. На підставі вивчення значної кількості історичних джерел визначено внесок М.О.Зарудного у розвиток зоології, орнітологічної фауністики, систематики, зоогеографії, дослідження екології хребетних тварин (риб, плазунів і ссавців). Розглянуто участь науковця в експедиціях по європейській Росії, Україні, Середній Азії та Персії (Ірану), охарактеризовано їх наукове значення. З'ясовано, що М.О.Зарудний уперше склав повне систематичне зведення птахів Туркестанського краю та Персії (Ірану), провів ревізію класу птахів за підвидовим принципом, розробив принципово нові визначальні ключі для діагностики їх видового та підвидового різноманіття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3 д Зарудний М.О. +
Шифр НБУВ: РА346617

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Артамонов Ю.В. 
Сезонна мінливість великомасштабної циркуляції вод і термохалінних фронтів Південної Атлантики: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.08 / Ю.В. Артамонов ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2005. — 38 с. — укp.

На підставі аналізу сучасних масивів гідрологічних і супутникових даних досліджено середній стан і сезонну мінливість циркуляції вод і великомасштабних фронтів у Південній Атлантиці (ПівдА). Досліджено їх взаємозв'язок з мінливістю поля вітру. Установлено основні механізми, що контролюють сезонну мінливість циркуляції та фронтів. Показано, що реакція верхнього шару океану на сезонні варіації великомасштабного поля вітру має прояв у мінливості системи Південний субтропічний антициклічний кругообіг (ПівдСАК) - Південний тропічний циклонічний кругообіг (ПівдТЦК). У першу половину року, коли південно-східний пасат ослаблений, спостерігається розширення зональних меж і збільшення площі ПівдСАК, а площа ПівдТЦК зменшується. За даними альтиметрії встановлено поширення сезонного сигналу у течіях ПівдА з заходу на схід, за цього максимальне фазове запізнювання протягом 6-ти місяців спостерігається у Північній гілці Антарктичної циркумполярної течії. Досліджено кліматичні фронти ПівдА у полях температури та солоності, уточнено критерії їх визначення, закономірності сезонної мінливості. Установлено, що фронтальна система Атлантики у тропіках асиметрична щодо екватора. Виділено неописані раніше у літературі Південні гілки Південних тропічного та субекваторіального фронтів, Фронт Північної гілки Південної пасатної течії. Досліджено сезонну мінливість водних мас ПівдА. З'ясовано взаємозв'язок між сезонною динамікою антициклічних кругообігів, фронтів і площ поверхневих вод, що проявляється у протифазній мінливості площ субтропічних водних мас та їх модових модифікацій. Проаналізовано структуру фронтів, характеристики геострофічної циркуляції, характеристики водних мас у західній частині моря Скотія та протоці Брансфілда за результатами спостережень в Українських антарктичних експедиціях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221(92)3 + Д221(92)93 +
Шифр НБУВ: РА341372

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Мєдвєдєва О. О. 
Обґрунтування захисту від шкідливої дії вод сільських територій півдня Одеської області: автореферат дис. ... д.філософ : 192 / О. О. Мєдвєдєва. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота являє собою закінчене наукове дослідження, в якому розв’язано актуальне завдання – обґрунтування захисту та мінімізація шкідливої дії вод у межах сільських населених пунктів півдня Одеської області.Відновлення зрошення на півдні України, яке передбачено «Стратегією зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року», вимагає провести оцінку стану зрошуваних земель та удосконалення існуючих інженерних систем захисту від підтоплення та затоплення на масивах зрошення і в населених пунктах. Разом з цим гостро постає питання щодо забезпеченості населення водою для питних і господарсько-побутових цілей. Якщо великі міста забезпечені водою переважно з поверхневих джерел, то сільські населені пункти потерпають від її нестачі, не говорячи вже про якість. Для таких населених пунктів єдиним джерелом водозабезпечення є перші від поверхні водоносні горизонти, які в їх межах викриваються у вигляді криниць.Для проведення оцінки стану шкідливої дії вод в сільських населених пунктах півдня України були вибрані сільські населені пункти Татарбунарського району Одеської області, який наприкінці 2020 року, згідно з реформуванням адміністративно- територіального устрою України, був поділений на чотири об’єднані територіальні громади (ОТГ): Татарбунарську, Лиманську, Дивізійську і Тузлівську та увійшов до створеного Білгород-Дністровського району.У дисертаційній роботі проаналізовано основні теоретичні поняття та визначення термінів «шкідлива дія вод», «підтоплення», «затоплення» і їх тлумачення в закордонних публікаціях, насамперед в англомовних країнах . Наведені основні чинники, причини та джерела шкідливої дії вод. Проаналізовані основні наукові і практичні результати щодо захисту територій від підтоплення, затоплення та якості вод для питного водозабезпечення. У роботі наведені результати аналізу природних (погодно-кліматичних, тектонічних, геологічних і гідрогеологічних), водогосподарських та господарсько-побутових умов південно-західної частини Одеської області, впливу їх на розвиток агропромислового комплексу та життя населення. Проаналізовано багаторічні натурні дані спостережень за рівневим режимом і гідрохімічним складом перших від поверхні водоносних горизонтів ВП «Причорноморський ЦВРГ» (в минулому Одеська гідрогеолого-меліоративна експедиція), а також дані, безпосередньо отримані здобувачем. Виконано оцінку наявності та ефективності роботи існуючих дренажних систем у межах населених пунктів. По місту Татарбунари проведена систематизація наявності та технічного стану гідротехнічних споруд, які суттєво впливають на затоплення. Визначено, що дренажні системи в населених пунктах внаслідок безвідповідальної господарської діяльності (руйнації, засмічення оглядових колодязів, знищення витоків) на даний час працюють незадовільно через перебої у роботі, які підтверджені відсутністю стоку у дренажних гирлах.Результати проведених досліджень довели необхідність удосконалення систем інженерного захисту території від підтоплення та затоплення в напрямі можливості швидкого відведення поверхневого і підземного стоку за межі безстічних знижень.Розвинуто методичний підхід з обґрунтування комплексного захисту територій населених пунктів півдня Одеської області від шкідливої дії вод на основі моніторингу рівня ґрунтових вод та їхнього гідрохімічного складу за даними опробування криниць і застосування ГІС-технологій при побудові картосхем. На основі даного підходу для кожного населеного пункту побудовано картосхеми рівня ґрунтових вод, хімічного складу та мінералізації ґрунтових вод, проявів шкідливої дії вод (затоплення, підтоплення територій, забруднення ґрунтових вод). Окремо для м. Татарбунари побудовано картосхеми перевищення ГДК для питного водозабезпечення за вмістом сульфатів, хлоридів, нітратів, показника жорсткості та мінералізації грунтових вод. Побудований з використанням ГІС- технологій комплект картографічних матеріалів (картосхем) дає змогу визначати масштаби проявів шкідливої дії вод для кожного населеного пункту. ситуацією та суттєво здешевлює подолання наслідків шкідливої дії вод.У дисертації запропоновано підхід, який дозволяє на основі теорії ризиків визначити зони ризику виникнення шкідливої дії вод у межах кожної ОТГ. Так, «ризик забруднення» визначається за перевищенням ГДК за кількома показниками якості вод: антропогенний критерій – вміст нітратів, природні – вміст сульфатів і хлоридів, показник мінералізації; «ризик прояву затоплення та підтоплення» характеризує можливість виникнення та прояву шкідливої дії води.Запропоновані методичні підходи дозволяють місцевим громадам вирішувати нагальні водно-екологічні проблеми, питання щодо інженерного захисту від підтоплення і затоплення, покращувати якість вод, які використовуються для питних цілей і господарських потреб.Ключові слова: атмосферні опади, гідрохімічний стан вод, дренаж, забруднення, затоплення, зрошення, картосхеми, рівень ґрунтових вод, ризики, підземні води, підтоплення, якість вод, шкідлива дія вод.^UThe dissertation is a completed scientific study in which an urgent task is solved - justification of protection and minimization of the harmful effects of water within rural settlements of the south of Odesa region.The restoration of irrigation in the south of Ukraine, which is provided for by the "Strategy of Irrigation and Drainage in Ukraine for the period until 2030", requires an assessment of the condition of irrigated lands and the improvement of existing engineering systems of protection against flooding and flooding on irrigation arrays and in populated areas. At the same time, the issue of providing the population with water for drinking and household purposes is acute. If large cities are supplied with water mainly from surface sources, then rural settlements suffer from its lack, not to mention the quality. For such settlements, the only source of water supply is the first aquifers from the surface, which are exposed within them in the form of wells.In order to assess the harmful effects of water in the rural settlements of the south of Ukraine, the rural settlements of the Tatarbunar district of the Odesa region were selected, which at the end of 2020, according to the reform of the administrative-territorial system of Ukraine, was divided into four united territorial communities (UTC): Tatarbunary, Lyman, Divizia and Tuzli, and entered the created Bilhorod-Dniester district.The dissertation analyzes the main theoretical concepts and definitions of the terms "harmful action of water", "flooding", "inundation" and their interpretation in foreign publications, primarily in English-speaking countries. The main factors, causes and sources of the harmful effects of water are given. The main scientific and practical results regarding the protection of territories from flooding, inundation and the quality of water for drinking water supply are analyzed. The work presents the results of the analysis of natural (weather-climatic, tectonic, geological and hydrogeological), water management and household conditions of the southwestern part of Odesa region, their influence on the development of the agro-industrial complex and the life of the population. Long-term in-situ data of observations of the level regime and hydrochemical composition of the first aquifers from the surface of the Separate Enterprise “Black Sea center of water resources and soils"(in the past Odesa Hydrogeological and Reclamation Expedition) were analyzed, as well as data directly obtained by the prospector. The availability and efficiency of the existing drainage systems within the settlements were assessed. In the city of Tatarbunary, the presence and technical condition of hydrotechnical structures, which significantly affect flooding, were systematized. It was determined that drainage systems in settlements due to irresponsible economic activity (destruction, clogging of inspection wells, destruction of leaks) currently work unsatisfactory due to interruptions in work, which are confirmed by the lack of flow in the drainage mouths.The results of the conducted research proved the need to improve the engineering protection systems of the territory against flooding and inundation in the direction of the possibility of rapid removal of surface and underground runoff beyond the limits of non-draining depressions.The dissertation proposes an approach that allows, on the basis of the risk theory, to determine the risk zones of the occurrence of harmful effects of water within the limits of each UTC. Thus, the "risk of pollution" is determined by exceeding the MPC for several indicators of water quality: anthropogenic criterion - the content of nitrates, natural - the content of sulfates and chlorides, the indicator of mineralization; "risk of manifestation of flooding and submergence" characterizes the possibility of the occurrence and manifestation of the harmful effects of water.The proposed methodological approaches allow local communities to solve urgent water-ecological problems, issues regarding engineering protection against flooding and flooding, and improve the quality of water used for drinking purposes and economic needs.Key words: precipitation, hydrochemical state of waters, drainage, pollution, inundation, irrigation, maps, groundwater level, risks, groundwater, flooding, water quality, harmful effects of waters.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського