Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (35)Реферативна база даних (235)Книжкові видання та компакт-диски (83)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ДОКУМЕНТАЛЬНІ$<.>+<.>K=ФІЛЬМИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Купчинський О.А. 
Акти та документи Галицько-Волинського князівства XIII - першої половини XIV століть. Дослідження. Тексти: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.10 / О.А. Купчинський ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Здійснено дослідження та наповніше видання текстів актів і документів Галицько-Волинського князівства. Запропоновано оригінальні та копійні автентичні акти та документи, реконструйовані акти з літописів і літописців, сумнівні щодо достовірності документи, а також документи тогочасних і пізніших століть, у яких згадуються відомі та невідомі досі документи князівства. Опрацьовано 225 актів і документів і згадок про них. Опубліковані матеріали різні за змістом і дипломатичною формою, видавалися багатьма особами й інституціями у різних місцевостях князівства. Розкрито умови формування Галицько-Волинського князівства, його соціально-економічні відносини та політичний лад, контакти з іншими землями та державами, внесок у боротьбу з кочівниками, слугують матеріалом для вивчення правових відносин, мови, побуту, культури давньоруських дипломатичних служб. Виняткове значення мають документальні пам'ятки, які відображають внутрішнє життя країни, розвиток торговельних відносин з іншими землями, князівські міжусобиці. Значну увагу приділено тривалій боротьбі князів з боярством.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)43 + Т3(4УКР)430 +
Шифр НБУВ: РА346039

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Слесаренко А.В. 
Антитоталітарні рухи в Чехословаччині (1969 - 1989 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Слесаренко ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Зроблено спробу комплексно дослідити антитоталітарні рухи у Чехословаччині 1969 - 1989 рр. Проведено порівняльний аналіз характеру, форм і методів діяльності різних опозиційних угруповань. До наукового обігу введено нові опубліковані й архівні документальні матеріали. Установлено, що чехословацькі антитоталітаристські рухи були представлені різними політичними, правозахисними, культурними, релігійними, екологічними угруповуваннями та ініціативами, результатом діяльності яких мало стати реформування існуючої політичної системи у напрямку обмеження монополії правлячої комуністичної партії та мирне встановлення демократичного ладу. Доведено, що головним змістом діяльності демократичної опозиції у ЧССР була боротьба за демократію, захист прав і свобод людини та суспільства, розбудова у рамках тоталітарного режиму інститутів громадянського суспільства. Відзначено, що, незважаючи на мінімальний вплив на суспільно-політичну ситуацію у країні, незалежні громадянські ініціативи, зокрема Хартія-77, сприяли залученню найактивнішої частини суспільства до боротьби з тоталітарним режимом, яка за умов революційного піднесення 1989 р. очолила демократичну революцію та успішно здійснила її.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)64-4 +
Шифр НБУВ: РА353337

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Кравцова О.А. 
Архівний портал ЮНЕСКО: засада створення, структура, інформаційний ресурс: автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.02 / О.А. Кравцова ; Держ. акад. керів. кадрів культури і мистец. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено роль та значення архівного порталу ЮНЕСКО як міжнародної архівної інформаційної системи, яка виконує функції розвитку архівної справи та документознавства в контексті функцій та завдань щодо поширення знань та обміну інформацією у науці, культурі, освіті. Розглянуто основні принципи, функції та етапи становлення ЮНЕСКО, зміни пріоритетів у її діяльності в період інформаційного суспільства та суспільства знань, діяльність Національної комісії України у справах ЮНЕСКО та її веб-ресурси. Охарактеризовано програми ЮНЕСКО зі створення та розвитку веб-порталу як мережевого ресурсу, інформаційно-бібліографічні та документальні ресурси, продуковані ЮНЕСКО та накопичені у її бібліотеці та архіві у вигляді веб-ресурсів. З'ясовано роль організації у формуванні міжнародних засад розвитку архівної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч811.31 +
Шифр НБУВ: РА367381

Рубрики:

      
4.

Соснова Н.С. 
Архітектурно-ландшафтний уклад садибно-паркових комплексів Галичини (кінця ХVІІІ - початку ХХ століть): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Н.С. Соснова ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 21 с. — укp.

Виявлено та введено до реєстру 281 садибно-парковий комплекс кінця XVIII ст. та 450 - середини XIX ст., що дало змогу доповнити загальну картину розвитку європейського садово-паркового мистецтва та визначити особливості творення ландшафтної архітектури Галичини. Вперше введено до наукового обігу документальні плани садибно-паркових комплексів сіл Галичини середини XIX ст. (116 об'єктів). Розкрито закономірності функціонального формування простору садибно-паркового комплексу та його залежність від ландшафтної ситуації. Виявлено особливості формування архітектурно-ландшафтного укладу садибно-паркових комплексів Галичини кінця XVIII - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР331)5 + Щ118.3(4УКР331)5 +
Шифр НБУВ: РА323286

Рубрики:

      
5.

Піщенко О.В. 
Діяльність академіка К.К. Гедройца (1872 - 1932) у становленні та розвитку сільськогосподарської науки України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.04.01 / О.В. Піщенко ; Держ. наук. с.-г. б-ка НААН України. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Розкрито маловідомі аспекти життя та наукової діяльності грунтознавця й агрохіміка академіка К.К. Гедройца, його внесок в розвиток сільськогосподарської науки України. Проаналізовано історичні документальні матеріали, які висвітлюють життєдіяльність і творчі здобутки академіка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П. д(4УКР) Гедройц, К. К. г
Шифр НБУВ: РА374116 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
6.

Діденко Л.М. 
Документальні фонди музеїв Київщини: історія формування, склад, організація, використання: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.10 / Л.М. Діденко ; Держ. ком. арх. України, Укр. НДІ архів. справи та документознавства. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено процеси створення музеїв Київщини та їх документальних фондів. Визначено етапи та шляхи, а також персональний внесок у формування документальних фондів музеїв Київщини, діячів науки та культури, краєзнавців. З'ясовано особливості організації архівних документів, науково-технічного опрацювання, описування, організації зберігання, забезпечення збереження в архівних установах та музеях Київщини. Досліджено склад і зміст їх документальних фондів. Розкрито форми та напрямки використання архівної інформації і роль архівних документів музеїв у науково-освітній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч774(4УКР-4КИЇ)7 + Ч811.4 +
Шифр НБУВ: РА339631

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Вечерок О. М. 
Жанрово-стильова своєрідність художньої прози В. Г. Короленка: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.02 / О. М. Вечерок ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 19 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз жанрової системи художньої прози письменника, розроблено типологію жанрів нарису, оповідання та повісті з урахуванням як формальних, так і змістовних компонентів художніх творів. З'ясовано функціональну роль провідних мотивів художньої прози В. Г. Короленка, визначено характерні особливості композиційної побудови творів письменника, а також специфіку жанрової природи його нарисів, оповідань та повістей. Провідною концепцією даної роботи є поняття жанрового та стильового синтезу як основного принципу поетики В. Г. Короленка, що знаходить вираження на всіх рівнях його художньої системи. Характерною рисою творчості письменника є тенденція до поліжанризму. Синтезуючи елементи різних жанрів (епічних, ліричних, публіцистичних, фольклорних), він створює специфічні жанрові форми - лірико-психологічний та лірико-філософський художній нарис, оповідання нарисового та новелістичного типу, психологічну та філософську повість, казку-притчу, сатиричну казку, вірш у прозі тощо. У композиційній структурі творів В. Г. Короленка поєднані художні, документальні та публіцистичні структурні елементи, використано прийоми "рамки" й "оповідання в оповіданні", жанри-вставки й авторські відступи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Короленко В. Г. 534
Шифр НБУВ: РА376703 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Єрьоменко С.В. 
Лінгвістичні засоби реконструкції особистості Вінстона Черчилля у британській документалістиці: автореф. дис... канд. пед. наук: 10.02.04 / С.В. Єрьоменко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено лінгвістичні засоби реконструкції особистості В. Черчилля у різних документальних жанрах (біографії, автобіографії, мемуарах, листах). Розкрито специфіку формування образу конкретної особистості у документальній літературі та її жанрових різновидах. Визначено інтегральні та диференційні ознаки портретного опису у даних документальних жанрах. Охарактеризовано лексичні засоби вираження відповідної психологічної характеристики В. Черчилля з виокремленням лексичної домінанти, її синонімічного ряду та найчастотнішої сполучуваності. Визначено особливості індивідуальної концептосфери В. Черчилля, описно лінгвістичні засоби вербалізації концептуальних ознак тектотвірних ідіоконцептів ВІЙНА, ВЕЛИКА БРИТАНІЯ, СІМ'Я, СПІВРОБІТНИЦТВО у різних жанрах документальної літератури. Визначено особливості приватного й офіційного листування В. Черчилля з різними адресатами. Проаналізовано мовленнєві прояви домінуючих у міжособистісному спілкуванні В. Черчилля принципів ввічливості та кооперації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-72 +
Шифр НБУВ: РА367294

Рубрики:

      
9.

Гусєва О.О. 
Нарис у співвідношенні з жанрами російської оповідної прози кінця ХІХ - початку ХХ століть: Автореф. дис.... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.О. Гусєва ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2002. — 17 с. — укp.

Досліджено особливості розвитку жанру нарису в російській літературі кінця ХІХ - початку ХХ ст., формування в ньому нового осмислення ставлення людини до суспільства, до сутнісних понять буття, характеру співвідношення ідейно-публіцистичних і художньо-образних елементів. Розглянуто нариси А.Бахтіарова, В.Гіляровського, Д.Григоровича, В.Дорошевича, М.Животова, В.Короленка, О.Купріна, В.Михневича, М.Салтикова-Щедріна, К.Станюковича, Г.Успенського, А.Чехова, створені в 1880 - 1890-ті рр. і першому десятилітті ХХ ст. Розкрито вплив оповідання та повісті на нарис, який набув більш відточеної літературної форми: мова описів ускладнювалася, вбираючи в себе минулий літературний досвід, усталені образи, мотиви, набули семіотичної насиченості. Відзначено, що у нарисі значне місце посіло художнє дослідження духовного світу людини, особлива увага приділялася особистості, її самосвідомості. Сповідна автобіографічна документальність і нарисова точність слугували більш глибокому пізнанню людини і мінливої дійсності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)53-334 + Ш401.446 +
Шифр НБУВ: РА321573

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Бігус О. О. 
Народно-сценічна хореографія Прикарпатського регіону: становлення та тенденції розвитку: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 26.00.01 / О. О. Бігус ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Проаналізовано документальні, етнографічні та хореографічні матеріали, досліджено становлення та тенденції розвитку народно-сценічної хореографії Прикарпатського регіону. Визначено особливості становлення хореографічних традицій Прикарпаття, які містяться в його прадавніх звичаях і традиціях, унікальності менталітету місцевого населення. Виявлено історико-географічний та етнографічний фактори процесів культурної консолідації населення, визначено місце та роль обрядів і звичаїв населення краю в формуванні танцювального мистецтва, які знайшли своє втілення у фольклорі населення, зокрема, в хореографії. З'ясовано стильові особливості народної хореографічної культури Прикарпаття, охарактеризовано сценічно-хореографічний досвід у контексті розвитку видовищних форм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ325(4УКР3)-69
Шифр НБУВ: РА383944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Бовгиря А.М. 
Пам'ятки історичної думки Гетьманщини у складі рукописних збірників XVIII - початку XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / А.М. Бовгиря ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

З використанням широкого обсягу джерельного матеріалу проведено аналіз українських рукописних збірників XVIII - початку XIX ст., розглянуто місце та функції цього виду писемних пам'яток у розвитку вітчизняної історичної думки. Досліджено історичні пам'ятки стосовно доби Гетьманщини - рукописні збірники. Здійснено текстологічний аналіз редакції та списків творів, які традиційно об'єднуються терміном "козацькі літописи". Проаналізовано маловідомі українські історичні хроніки - складові рукописних збірників, вивчено їх структуру, джерельну основу, авторство, особливість висвітлення у них історичних подій. Розглянуто маргінальні записи та документальні матеріали у складі рукописних збірників, проведено їх типологізацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)4
Шифр НБУВ: РА330777

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Годлевська В.Ю. 
Перехід від авторитаризму до демократичного суспільства в Іспанії (1960-1982 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.Ю. Годлевська ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження історії Іспанії у роки пізнього франкізму, а також періоди його еволюції та мирної трансформації у демократичну парламентську систему. Проаналізовано та систематизовано документальні джерела пізньофранкістського та постфаркістського періодів. Здійснено історіографічне вивчення зарубіжної (іспанської) та вітчизняної історичної літератури, присвяченої досліджуваному питанню. Визначено основні передумови становлення в країні демократії. Виявлено основні закономірності та особливості трансформації іспанського суспільства від авторитарного устрою до повноцінного демократичного. Розглянуто фактори, що забезпечили успішність і незворотність даного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ИСП)63-5 +
Шифр НБУВ: РА347049

Рубрики:

      
13.

Сизоненко Н.М. 
Проза Василя Шевчука. Жанрово-стильові особливості: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.М. Сизоненко ; Дніпропетров. Нац. ун-т ім. Олеся Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено жанрово-стильові особливості історичних, художньо-документальних, автобіографічних творів В. Шевчука. Проаналізовано специфіку вираження авторської позиції в художніх текстах, виокремлено стильові прози автора. Вперше проаналізовано художньо-документальні твори письменника в повному обсязі. Простежено жанрові пошуки письменника, висвітлено художню реалізацію концепції історії в жанрових модифікаціях історичних романів. Охарактеризовано форми психологічного зображення суб'єктивного світу персонажів, виялено риси новаторства в осмисленні життєтворчості конкретно-історичних постатей минулого. Виокремлено особливості індивідуальної поетики В. Шевчука.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Шевчук В.О.534 + Ш5(4УКР)6-4 Шевчук В.О.534
Шифр НБУВ: РА364268

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Круглова Л.Б. 
Публікація джерел з історії України на сторінках наукового часопису "Чтения в историческом обществе Нестора-летописца" (1879 - 1914рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.Б. Круглова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Проаналізовано археологічну діяльність друкованого органу Історичного товариства Нестора-літописця - наукового часопису "Чтения в Историческом обществе Нестора-летописца" (ЧИОНЛ) (1879 - 1914 рр.). Комплексно досліджено вміщені на сторінках ЧИОНЛ писемні джерела з історії України: документальні публікації з соціально-економічної та політичної історії, з історії церкви та культури, а також оповідні джерела релігійного змісту та світського характеру. Встановлено принципи та методи археографічного опрацювання джерел на сторінках ЧИОНЛ. Описано особливості джерельних публікацій, визначено принципи їх відбору та тематичну спрямованість. Висвітлено роль часопису в процесі розвитку та формування української археографії на межі XIX - XX ст., його місце в науковому та культурному житті України вказаного періоду та внесок у розширення джерельної бази історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)5 + Т3(4УКР)5-7,01 +
Шифр НБУВ: РА368204

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Колошук Н.Г. 
Табірна проза як літературний феномен ХХ століття (на матеріалі української, російської, білоруської та польської літератур): автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01; 10.01.03 / Н.Г. Колошук ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 40 с. — укp.

Досліджено документальні жанри в українській, російській, білоруській та польській літературах XX ст. Висвітлено розвиток "табірного тексту" про радянські концтабори від 1930-х рр., зокрема, тексти-свідчення непрофесійних авторів, у контексті формування новітньої культурної парадигми з її світоглядно-естетичною кризою. Визначено два етапи, а саме: прозу, створену в'язнями сталінської доби, та дисидентську прозу 1960 - 1990-х рр. За цього розглянуто найважливіші проблемно-конфліктні колізії та вузли, поетику табірних текстів та їх рецепцію. У порівняльному аспекті досліджено ситуацію побутування табірної документалістики в українській літературі та літературах сусідніх країн, міжкультурні зв'язки та взаємовпливи яких завжди були інтенсивними. Висвітлено можливі ресурси детального вивчення белетризованих текстів - творів професійних авторів-письменників (романів, автобіографічних повістей, новел), а також неписьменницьких свідчень у найрізноманітнішій жанровій формі, далекій від знаних літературних зразків. Розвинуто теоретичне тлумачення літератури факту як царини жанрових модифікацій і словесного самовияву, що має лише самоцінно-естетичне спрямування (мистецький пошук, фіксацію та формування творчих задумів, стильові експерименти, рефлексію та самооцінку художника), виявляє авторську настанову на пошук екзистенційної правди, ваги автентичного слова, здатного знайти у стражданні сенс світобудови, сенс людини й історії з усіма її катастрофами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)941-334 +
Шифр НБУВ: РА353594

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Павлюк Т.С. 
Українське балетмейстерське мистецтво другої половини ХХ ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Т.С. Павлюк ; Держ. акад. керів. кадрів культури і мистец. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні положення, які дозволяють розглядати балетмейстерське мистецтво як специфічну галузь художньої діяльності. Уточнено змістові характеристики танцювальної стилістики, яка сприяла виокремленню українського балету серед інших видів мистецтв у другій половині XX ст. Встановлено послідовність впровадження інноваційних змін у вітчизняному балетмейстерському мистецтві: від реалізації принципів хореодрами шляхом творчого опанування мистецького досвіду, накопиченого світовим балетом, до формування самобутнього, оригінального балетмейстерського стилю у творчості видатних представників українського балету (П.Вірського, А.Шекери). Охарактеризовано провідні тенденції, що дозволяють простежити еволюцію балетмейстерських технологій в українському мистецтві, зокрема таких, як поступове оновлення засобів танцювальної виразності шляхом поєднання в них елементів різних стильових систем побутування (класичної, народної та сучасної поп-культури), прагнення до модернізації загальних принципів балетмейстерської діяльності методом синтезування різних видів мистецтв та опосердкованого використання запозичених в них засобів художнього відображення. У науковий обіг введено документальні та публіцистичні матеріали, на базі вивчення яких поглиблено уявлення про творчість численних представників балетмейстерського мистецтва, які працювали в різних українських театрах у 1950 - 1990 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ335.420.75 + Щ335.423(4УКР)63 +
Шифр НБУВ: РА337009

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Солодова В.В. 
Формування та розвиток документальних колекцій у складі фондів одеських музеїв (1825 - 2003 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.10 / В.В. Солодова ; Держ. ком. арх. України. Укр. НДІ архів. справи та документознавства. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено документальні колекції у складі фондів одеських музеїв, починаючи з 1825 р. - часу створення першого музею в Одесі до прийняття Програми розвитку культури на період в 2003 р. до 2007 р. За допомогою загальнонаукових, а також спеціальних методів дослідження архівних і музейних джерел вивчено явища та факти у взаємозв'язку з історичними умовами, за яких вони виникали та розвивалися, а також у аспекті їх якісної зміни на різних етапах розвитку. Проаналізовано законодавчі й нормативні акти, що визначали діяльність одеських музеїв, формування документальних колекцій, фондів особового походження у складі музейних зібрань. Вивчено особливості зберігання й опису документів, які знаходяться у музеях, архівах і наукових бібліотеках. Розглянуто причини втрат музейних зібрань, зокрема документальних пам'яток. Запропоновано рекомендації, спрямовані на доступність, збереження, популяризацію документальних колекцій одеських музеїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч773(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА345487

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Проскурова С.В. 
Чумацтво як українське соціокультурне явище: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / С.В. Проскурова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено чумацтво як традиційний промисел українського народу та етносоціокультурний феномен. Уведено періодизацію історії чумацтва, що нараховує протягом Х - ХІХ ст. чотири періоди, кожен з яких має характерні особливості залежно від історичних і соціально-економічних умов. Проаналізовано роль Етнографічної комісії ВУАН (1921 - 1931 рр.) у фундаментальному дослідженні чумацтва. Наведено результати наукової діяльності маловідомих дослідників чумацтва, а також нові документальні джерела. Доведено архаїчність матеріальної, духовної та соціонормативної культури чумацтва. На підставі наявних джерел реконструйовано психологічний тип чумака, який сформувався під впливом природних умов українського Степу та Лісостепу та відобразив особливості двох історичних шарів ментальності українського народу - хліборобського та козацького.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-2 + Т52(23=УКР)-526
Шифр НБУВ: РА313374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Мельников Е. О. 
Здійснення військових реформ на території України (друга половина ХІХ–початок ХХ ст.) / Е. О. Мельников. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт: реформування імперських збройних сил та системи військового управління на території підросійської України в другій половині XIX–на початку XX століть; мета: проаналізувати напрями здійснення військових реформ на українських землях у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; методи: загальнонаукові (аналізу та синтезу, індукції та дедукції), загальноісторичні (хронологічний та історико-порівняльний), міждисциплінарні (цитування, контент-аналізу, інтерпретативного аналізу); принципи історизму та неупередженості; у роботі використано комплексний, системний, ціннісний підходи. Наукова новизна дослідження зумовлена самою постановкою проблеми, в якій здійснення військових реформ на українських землях у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. вперше в українській історіографії стали предметом спеціального дослідження. Вперше: визначено теоретико-методологічні засади дослідження військових реформ на території України в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; здійснено комплексне дослідження реформування військово-окружної системи на території України в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. як складової частини розвитку української військової справи та розбудови національних збройних сил; запропоновано періодизацію реформування військових округів на території України у досліджуваний період; охарактеризовано якісні та кількісні показники їх діяльності; відтворено цілісну картину реформування військово-окружної системи на території підросійської України; уведено до наукового обігу документальні матеріали з фондів Центрального державного історичного архіву України (м. Київ), Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Державного архіву Одеської області, Державного архіву Харківської області, що дозволило виявити новий фактичний матеріал з теми дослідження про здійснення військових реформ на території України в другій половині ХІХ–початку ХХ ст. Уточнено: місце українських земель у здійсненні військових реформ в Російській імперії в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; відомості щодо нормативно-правового забезпечення реформування військових округів на території України; роль військових навчань у посиленні боєздатності збройних підрозділів Російської імперії на українських землях. Набули подальшого дослідження: вивчення регіональної специфіки розвитку військово-окружної системи на території України; вивчення діяльності військово-навчальних закладів на українських землях; питання щодо значення військового реформування округів на території України для створення національних українських військових формувань. Практичне значення роботи полягає у можливості використання отриманих результатів для подальших наукових розробок Матеріали дослідження можуть бути використаними викладачами ЗВО у викладанні курсу історії України та тематичних спецкурсів, при підготовці уроків з історії України у закладах освіти та в поширенні історичних знань у середовищі шкільної молоді. Отримані у дослідженні теоретичні положення та результати можуть стати підґрунтям для підготовки матеріалів для енциклопедичних видань, методичних посібників.^UObject: reforming the imperial armed forces and the system of military control in the territory of sub-Russian Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries; purpose: to analyze the directions of military reforms in the Ukrainian lands in the second half of the nineteenth - early twentieth centuries; methods: general scientific (analysis and synthesis, induction and deduction), general historical (chronological and historical-comparative), interdisciplinary (citation, content analysis, interpretive analysis); the principles of historicism and impartiality; the work uses complex, systematic, value approaches. The scientific novelty of the research is conditioned by the very statement of the problem, in which the implementation of military reforms on the Ukrainian lands in the second half of the 19th - beginning of the 20th century. for the first time in Ukrainian historiography have become the subject of special study. For the first time: the theoretical and methodological foundations of the study of military reforms on the territory of Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries were determined; a comprehensive study of the reform of the military-district system in Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries was carried out. as an integral part of the development of Ukrainian military affairs and the development of national armed forces; periodic reformation of military districts on the territory of Ukraine in the studied period is proposed; characterized by qualitative and quantitative indicators of their activity; a complete picture of the reform of the military-district system in the territory of sub-Russian Ukraine has been reproduced; the materials from the funds of the Central State Historical Archives of Ukraine (Kyiv), the Central State Archives of Higher Authorities and Administration of Ukraine, the State Archives of Odessa Oblast, and the State Archives of Kharkiv Oblast were introduced into scientific circulation. military reforms in the territory of Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries. Specified: the place of Ukrainian lands in the implementation of military reforms in the Russian Empire in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries; information on the legal support for the reform of military districts in Ukraine; the role of military exercises in enhancing the combat capability of the armed forces of the Russian Empire on Ukrainian lands. Received further research: вивчення регіональної специфіки розвитку військово-окружний системи на території України; вивчення діяльності військових навчальних закладів на українських землях; питання про важливість військової реформи округів в Україні для створення українських національних військових частин. The practical significance of the work lies in the possibility of using the results obtained for further scientific development. The materials of the research can be used by teachers of higher education institutions in teaching the course of history of Ukraine and thematic special courses, in the preparation of lessons on the history of Ukraine in educational institutions and in the dissemination of historical knowledge in the environment of school youth. The theoretical findings and results obtained in the study can be the basis for the preparation of materials for encyclopedic publications, manuals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Бобровицька С. Ф. 
Підготовка майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності / С. Ф. Бобровицька. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процес професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи. Мета дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні, розробці та експериментальній перевірці моделі підготовки майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності. Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що: уперше розроблено, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено модель підготовки майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності, яка включає взаємопов'язані структурні блоки (теоретико-методологічний, змістово-процесуальний та оцінно-результативний), в яких уточнено методологічні підходи (системний, особистісно-орієнтований, діяльнісний, компетентнісний, технологічний) та принципи (загально-дидактичні та специфічні – мультимедійності, неперервності, орієнтації на застосування ЕОР, зв'язку навчання з життя, суб'єктності, рефлексивності, доцільності, міждисциплінарної інтеграції, створення електронного освітнього середовища), педагогічні умови (стимулювання потреби використовувати ЕОР в освітньому процесі початкової школи; формування відповідних знань, умінь і навичок щодо використання ЕОР у професійній діяльності; створення у ЗВО інформаційно-освітнього середовища через включення ЕОР до різних дисциплін; заохочення майбутніх учителів початкової школи до створення авторських ЕОР у процесі педагогічної практики), форми (проблемна лекція, лекція-візуалізація, практичні заняття, лабораторні заняття, тренінги, робота в групах і парах, педагогічна практика), методи (створення ситуації зацікавленості, проблемне навчання, проєктні, інтерактивні, ігрові, кейс-технології) й засоби (мультимедійні посібники, відеолекції, комп'ютерні ігри, навчальні фільми, тестувальні програми, презентації, ЕОР), що забезпечують підготовку майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності; теоретично обґрунтовано структурні компоненти готовності майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності; уточнено поняття «готовність майбутніх учителів початкової школи до використання ЕОР у професійній діяльності»; визначено критерії, показники та схарактеризовано рівні готовності майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності.^UThe object of research is the process of professional preparation of future primary school teachers. The purpose of the study is to substantiate theoretically, develop and test the model of preparation of future primary school teachers for the use of electronic educational resources in professional activities experimentally. The scientific novelty of the obtained results is that: for the first time the model of training future primary school teachers for the use of electronic educational resources in professional activities was developed, substantiated theoretically and tested experimentally. This model includes interconnected structural blocks (theoretical-methodological, content-procedural and evaluation-effective), which specify the methodological approaches (systemic, personality-oriented, activity-based, competence-based, technological) and principles (general-didactic and specific – multimedia, continuity, orientation to the use of electronic educational resources, communication learning with life, subjectivity, reflexivity, expediency, interdisciplinary integration, creating an electronic educational environment), pedagogical conditions (stimulating the need to use electronic educational resources in the educational process of elementary school, the formation of relevant knowledge, skills in the use of electronic educational resources in professional activities, the creation of an information and educational environment in the university by including electronic educational resources in different disciplines; encouragement of future teachers her elementary school to the creation of electronic educational resources in the process of teaching practice), forms (problem lecture, lecture-visualization, practical classes, laboratory classes, trainings, work in groups and pairs, pedagogical practice), methods (creation of a situation of interest, problem-based learning, design, interactive, game, case technologies) and means (multimedia manuals, video lectures, computer games, educational moovies, test software, presentations, EER), which provide preparation of future primary school teachers to use electronic educational resources in professional activities. Structural components of the readiness of future primary school teachers to use electronic educational resources in their professional activities are theoretically substantiated. The essence of the category “the readiness of future primary school teachers to use electronic educational resources in their professional activities” is specified. Criteria, indicators and levels of the readiness of future primary school teachers to use electronic educational resources in their professional activities are defined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського