Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (50)Реферативна база даних (126)Книжкові видання та компакт-диски (45)
Пошуковий запит: (<.>K=ДИКТАТУР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Тимощук О.О. 
Автономні регіональні утворення в іспанській правовій традиції: історико-юридичне дослідження: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.О. Тимощук ; НАН України; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Висвітлено історичний розвиток регіонів Іспанії, внаслідок якого виник державний устрій, визначений чинною Конституцією, прийнятою в 1978 р. Досліджено особливості започаткування державності на Піренейському півострові, період Реконкісти як передумову формування та правового оформлення автономістських ідей іспанського народу, механізм іспанської станово-представницької монархії та абсолютизму XIII - XVIII ст., процеси законодавчого оформлення ідей національного централізму та регіональних привілеїв за буржуазних трансформацій Іспанської держави у другій половині XVIII - XIX ст. Висвітлено боротьбу народів та історичних областей Іспанії за автономний статус за умов монархічного режиму реставрації Альфонса XIII та диктатури генерала Примо де Ривера (1902 - 1931 рр.), автономістські тенденції та національні настрої за часів Іспанської республіки та тоталітарної держави генерала Ф.Франко (1932 - 1975 рр.), конституційне становлення системи державного устрою Іспанії в останній чверті XX та на початку XXI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4ІСП)7 + Х001.332 +
Шифр НБУВ: РА367357

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Свистович С.М. 
Громадські об'єднання України в політиці більшовицького режиму (20-30-х рр. ХХ ст.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.М. Свистович ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 36 с. — укp.

На підставі вивчення архівних джерел проаналізовано доктринальні засади функціонування громадських об'єднань радянської України у 1920 - 1930-х рр. і визначено їх місце у політичній системі радянської держави. Досліджено участь громадських організацій Української СРР у соціально-економічних перетвореннях, аграрній та індустріальній сферах, а також у здійсненні культурних перетворень більшовицького режиму. Показано зв'язки українських громадських об'єднань з зарубіжними країнами. У контексті сучасних методологічних і концептуальних підходів проаналізовано розвиток більшовицької доктрини використання громадських організацій у процесі побудови держави диктатури пролетаріату в 1920-х - на початку 1930-х рр. Проаналізовано особливості здійснення компартійним режимом державно-правового регулювання діяльності громадських організацій Української СРР в 1920-их рр. Визначено форми та методи впливу владних структур на систему громадських об'єднань в цілому та на окремі організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-48 + Ф79(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА351350

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Велігодський Д.В. 
Державні утворення в Криму наприкінці 1918 - в 1920 рр.: історико-правове дослідження: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.В. Велігодський ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі результатів історико-правового вивчення вперше введених до наукового обігу джерел розглянуто реформаторські тенденції Крайового уряду С.Крима, діяльність Раднаркому Кримської СРР та південноросійських владних структур протягом основних етапів громадянської війни наприкінці 1918 - в 1920 рр. Визначено сутність трьох моделей державності Криму: парламентської республіки з унітарною формою державного устрою та ліберально-демократичним типом державно-правового режиму С.Крима; територіальної автономії (Кримської СРР) з елементами тоталітарного режиму диктатури більшовицької партії; монархічної форми правління військово-авторитарного режиму А.Денікіна, доповнених ідеєю федеративного устрою та широким самоврядуванням у П.Врангеля. Теоретично обгрунтовано нову концепцію правового регулювання взаємовідносин між Крайовим урядом С.Крима та командуванням Добровольчої армії. Визначено спільні риси в законодавчій діяльності антибільшовицьких режимів, проаналізовано особливості їх використання державними апаратами законодавства Російської імперії. Досліджено основні етапи формування та функціонування державно-правового механізму Кримської СРР, зокрема проаналізовано нормативно-правове забезпечення організації та діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади та наведено оцінку політичного режиму республіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР-6КРМ)61-523 + Т3(4УКР-6КРМ)61-5 +
Шифр НБУВ: РА340466

Рубрики:

      
4.

Мельничук О.А. 
Комітети незаможних селян на Поділлі (1920-1933 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Мельничук ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 17 с. — укp.

В дисертації на основі широкого кола джерел досліджено місце комнезамів в системі влади на Поділлі, проаналізована діяльність цих організацій по здійсненню аграрних перетворень на селі та їх участь у впровадженні продовольчої диктатури радянського режиму. Із проведених досліджень обгрунтовано висновок про те, що комітети незаможних селян як штучно створені більшовиками класові політичні організації сільської бідноти виступили соціальною опорою більшовиків при насадженні радянського режиму в подільському селі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)61-205.1

Рубрики:

      
5.

Голікова О.М. 
Меншовики в Україні у роки революції і громадянської війни (1917 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Голікова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Наведено загальну характеристику теоретичних та політичних поглядів меншовиків у пореволюційну добу. Значну увагу приділено особливостям стратегії та тактики Російської соціал-демократичної робітничої партії в Україні на різних етапах Української національно-демократичної революції, а також стосункам меншовиків з українськими урядами та більшовицькою владою. Досліджено політичний вплив меншовиків у робітничих організаціях. Встановлено, що соціал-демократична альтернатива не могла втілитися у життя не лише через звуження соціальної бази партії чи несприйняття меншовиками української національної ідеї. Підкреслено, що основна політична лінія меншовиків у 1917 - 1920 рр. бкла помилковою, оскільки виходила із теоретичних концепцій лідерів меншовизму про загрозу революції з боку контрреволюції, перемога якої призвела б до встановлення в країні буржуазної диктатури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-484 + Ф69(4Рос)5/6*422.1 + Ф69(4Укр)2
Шифр НБУВ: РА309639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Гавришко М.І. 
Націонал-соціалістичний режим в Німеччині у відображенні української суспільно-політичної думки Галичини (1933 - 1939 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Гавришко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Реконструйовано образ націонал-соціалістичної Німеччини 1933 - 1939 рр. у суспільній свідомості українців Галичини на підставі аналізу матеріалів періодичної преси та публіцистики даного періоду, а також мемуарів сучасників досліджуваних подій, комплексу опублікованих та архівних документів, наукової історичної літератури. Визначено чинники, засоби формування й основні напрями розвитку української суспільно-політичної думки. Досліджено ставлення українців Галичини до феномену націонал-соціалізму, його шляху до влади та встановлення нацистської диктатури у Німеччині. Проаналізовано особливості відображення та трактування українськими політичними та громадськими організаціями внутішньополітичних процесів у Німеччині під владою націонал-соціалізму. Висвітлено еволюцію поглядів української спільноти на зовнішньополітичний курс націонал-соціалістичного режиму: ревізіоністську політику 1933 - 1936 рр. і перехід Третього Рейху до актів анексії та підготовки завойовницької війни за умов спричинених ним міжнародних криз 1938 - 1939 рр. Розкрито роль німецького чинника у формуванні зовнішньополітичних концепцій українських партій Галичини, досліджено його вплив на українсько-польські взаємини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР331)62 + Т3(4ГЕР)63-5 +
Шифр НБУВ: РА368518

Рубрики:

      
7.

Олійник З.В. 
Національна політика більшовиків в Україні в 1917 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / З.В. Олійник ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

У хронологічній послідовності проаналізовано тактичний курс РСДРП(б)-РКП(б) щодо самовизначення України, формування новоімперських ідеологічних штампів, насадження радянського режиму. Досліджено методи встановлення більшовицької диктатури в Україні - ідеологічний, військовий, політичний. Доведено, що більшовики закріпили свою владу за допомогою російської Червоної армії, надзвичайних революційних органів, місцевих більшовиків. Відзначено, що під тиском зовнішньополітичних обставин, успіхів і прорахунків у боротьбі національно-свідомих українських сил, московський партійний центр змушений був погодитися на офіційне визнання незалежності України, однак, їй було нав'язано систему радянської влади, знищено її національний суверенітет та включено до складу СРСР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)61-56
Шифр НБУВ: РА320647 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Шуляк С.В. 
Неопатримоніальні диктатури в арабському світі: аналіз баасистської моделі: Автореф. канд. політ. наук. 23.00.02 / С.В. Шуляк ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2004. — 18 с. — укp.

Визначено сутність та найбільш характерні риси неопатримоніальних режимів. З'ясовано фактори, що зумовили формування неопатримоніального характеру сучасних політичних систем арабських країн, зокрема Сирії та Іраку. Проаналізовано інституціональні особливості баасистської політичної системи, специфіку взаємодії традиційних соціальних структур Сирії та Іраку з політичними інститутами сучасного типу, а також пов'язані з цим неформальні механізми здійснення влади. Встановлено перспективи демократичної трансформації баасистської моделі неопатримоніального режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Т3(539=А)6-5 +
Шифр НБУВ: РА331833

Рубрики:

      
9.

Новосьолов О.В. 
Політика Румунії щодо українських земель у період диктатури І.Антонеску (1940 - 1944 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Новосьолов ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення архівних документів, вітчизняної та зарубіжної історіографії проаналізовано політику Румунії щодо українських земель у період диктатури І.Антонеску (1940 - 1944 рр.). Розглянуто політичні плани Румунії у період з вересня 1940 р. до червня 1941 р., а також шляхи та методи їх реалізації. З'ясовано роль і значення політичних сил і партій Румунії у формуванні та підтримці основних принципів та ідей зовнішньополітичної стратегії щодо України. Розглянуто процес відновлення румунської влади в Південній і Північній Бессарабії та Північній Буковині в червні - липні 1941 р. , досліджено механізми, специфіку та характер анексії "Трансністрії" у контексті румунсько-німецьких домовленостей щодо територій у межиріччі Дністра та Південного Бугу. Охарактеризовано основні військово-політичні, економічні та культурні заходи уряду І.Антонеску на окупованих Румунією землях у 1941 - 1944 рр. Проаналізовано наслідки румунського окупаційного режиму півдня України у даний історичний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РУМ)62-6 + Т3(4УКР)62-6 +
Шифр НБУВ: РА358473

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Рубель В.А. 
Походження військово-самурайської державності у традиційній Японії (середина 1 тис. до н.е. - ХІV ст. н.е.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.А. Рубель ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 1999. — 33 с. — укp.

Дисертацію присвячено феномену походження військово-самурайської державності як результату комплексної цивілізаційної еволюції традиційної Японії. На основі аналізу аутентичних японських і перекладених документів доведено, що режим легітимної самурайської диктатури сформувався у 1392 р. не в якості крайнього засобу збереження кризової державності (що притаманно типовій військовій диктатурі), а як природний результат п'ятиетапного еволюційного суспільно-політичного розвитку класичної Японії в умовах перманентного багатовладдя, кланової "правової держави" та неефективності місцевого різновиду цивілізаційної системи китайсько-конфуціанського типу. В роботі висловлені рекомендації стосовно використання позитивного досвіду класичного японського державотворення в реформуванні суспільно-політичної структури сучасної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(5ЯПО)3-5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Мазурок І.О. 
Правове становище Закарпаття у 1939 - 1944 рр. (історико-правове дослідження): автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.О. Мазурок ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Запропоновано визначення поняття правового становища як політико-правового феномену, системними складовими якого є статус регіону та державний (політичний) режим. Наведено загальну характеристику політико-правової ситуації у гортистській Угорщині, висвітлено основні етапи становлення її державних і правових інституцій на території Закарпаття у 1939 - 1944 рр. Досліджено структуру специфічної управлінської вертикалі, що діяла в краї, - регентського комісаріату Підкарпатської території, її співвідношення із системою місцевого самоврядування. Розглянуто статут і повноваження судових і правоохоронних відомств, що діяли в регіоні, визначено роль армії у процесі здійсненя владних повноважень. Проаналізовано проекти автономії Закарпаття, висловлено думку щодо реальності перспектив її впровадження. Охарактеризовано ситуацію у сфері дотримання угорською владою основних громадських і політичних прав місцевого населення, зокрема права на життя, свободу пересування, національних і релігійних. Зроблено висновок про авторитарність державного (політичного) режиму, який реалізовувався Угорщиною на Закарпатті у 1939 - 1944 рр., відсутність окупаційного режиму та режиму військової диктатури у регіоні, виявлено ознаки квазіавтономного утворення у регентському комісаріаті Підкарпатської території.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР-9ЗАК)61/62-5 +
Шифр НБУВ: РА362765

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Скворцова Л.О. 
Сальвадор в умовах переходу від диктатури до демократії (70-90-ті роки XX століття): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Л.О. Скворцова ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню політичної історії Сальвадору за останню чверть XX століття. Виділені головні напрямки й етапи політичного розвитку держави в передкризовий, кризовий та постконфліктний періоди. Встановлено, що у відзначених хронологічних межах відбулася якісна зміна державної структури суспільства, становлення основних політичних партій, які визначають сучасну політику держави. Запропоновані нові підходи й трактовка характеру з урахуванням внутрішніх конфліктоутворюючих факторів та важливістю оцінки перспектив постконфліктного устрою Сальвадору в 90-ті роки. Аналіз форм та методів здобутків національного примирення дозволяє виробити попередні рішення, спрямовані на запобігання та врегулювання конфліктних ситуацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7САЛ)63

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Шіцина К. В. 
Суспільно-політична діяльність Луція Корнелія Сулли: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / К. В. Шіцина ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Розглянуто суспільно-політичну діяльність Луція Корнелія Сулли в контексті кризового стану Римської республіки на початку І ст. до Р. X. Висвітлено питання військово-політичної кар'єри Сулли, аналізу його законодавства, а також визначено роль дипломатії та пропаганди у вирішенні внутрішніх і зовнішніх конфліктів. Виявлено ряд підтверджень активного втручання Сулли у внутрішню політику грецьких і малоазійських полісів під час ведення війни з Мітрідатом VI Евпатором. Зроблено висновок, що екстраординарна диктатура Сулли було б неможливою без відповідного стану римського суспільства. Окремий акцент зроблено на проблемі проскрипцій та їх впливу на масову свідомість римського суспільства. Спростовано традиційний погляд на масові репресії як на характерну ознаку сулланської диктатури. Доведено, що формування негативного ставлення було викликано не фактом фізичної розправи, а юридичними наслідками закону. Встановлено, що саме на часи правління Сулли слід відносити початок масштабного світського та храмового будівництва на території Італії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)323.4
Шифр НБУВ: РА379074 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Гайдабура В.М. 
Сценічне мистецтво в Україні періоду німецько-фашистської окупації (1941-1944 рр.): Автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.01 / В.М. Гайдабура ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Реконструйовано театральну топографію України 1941-1944 рр., репертуар та творчий склад театральних колективів, визначено роль театру в соціокультурному середовищі того часу. За умов фашистського нищення української культури, сцена, скориставшись відстрочкою свого маргінального фіналу, компенсує втрачувану силу стагнуючих видів мистецтва, посилює психокорегувальні функції, виявляє себе як фактор націотворення. З'ясовано спонукальні причини легітимності, наданої фашистською диктатурою інститутові театру в Україні, розглянуто проблему колабораціонізму, принципи театрального будівництва за тих умов, вплив на нього альтернативних чинників - жорстокого фашистського протекторату і національно-патріотичних настроїв митців та глядачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ333(4УКР)622 + Т3(4УКР)622.9-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Мовчан О.М. 
Українські профспілки в компартійно-радянській системі влади (1920-ті рр.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.М. Мовчан ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2004. — 35 с. — укp.

На підставі аналізу широкого кола історичних джерел, значну частину з яких вперше введено до наукового обігу, досліджено процес становлення та розвитку профспілкової системи УСРР у контексті формування радянського тоталітаризму. Показано методи політичної боротьби більшовиків за керівництво профспілковим рухом у 1920 - 1921 рр. Розглянуто механізм компартійно-радянського контролю за діяльністю профспілкових організацій, що порушував основні права робітничих об'єднань. Особливу увагу приділено питанням формування профспілкової номенклатури. Проаналізовано напрямки та наслідки демократизації профспілкового управління за принципами "робітничої демократії". Показано зміну місця й ролі профспілок у системі тоталітарної влади внаслідок впровадження елементів політики соціального партнерства за умов "класової диктатури". З'ясовано роль професійних спілок як ланки політичної системи, що пов'язує владу з громадськими організаціями. На підставі вивчення їх соціально-економічної та культурно-масової роботи визначено суперечності й особливості діяльності радянських профспілок, головне завдання яких - поєднувати захист прав та інтересів найманих працівників з підтримкою влади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф72(4УКР)61 + Т3(4УКР)61-48 +
Шифр НБУВ: РА331922

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Чабанна М.В. 
Формування масового суспільства як необхідна передумова становлення та механізм забезпечення функціонування тоталітаризму (теоретико-методологічний аналіз): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / М.В. Чабанна ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Розглянуто теоретичні аспекти питання взаємозв'язку наявності масового суспільства та становлення і функціонування тоталітаризму. З урахуванням теоретичних розробок дослідників явища тоталітаризму та закономірностей формування масового суспільства визначено сукупність ознак, яка є критерієм тоталітарності режиму. Проаналізовано психологічні особливості членів масового суспільства, які сприяють встановленню відповідної диктатури. Процес становлення тоталітаризму досліджено у контексті вивчення особливостей психологічного маніпулятивного впливу на населення держави, який забезпечує підтримку ним встановлення відповідної влади. Питання тоталітарного управління суспільством розглянуто з застосуванням поняття тотального контролю, здійснення якого прямо пов'язане з тоталітарним маніпулюванням. Зроблено висновок, що використання обох взаємопов'язаних методів впливає на формування свідомості, необхідної для становлення тоталітаризму. Запропоновано розглядати у теорії тоталітаризму потребу режиму у масовізації суспільства та заходи влади з реалізації відповідного прагнення. Доведено залежність можливості встановлення та функціонування тоталітаризму від наявності масового суспільства. Обгрунтовано необхідність урахування у теорії тоталітаризму такої риси тоталітарного політичного режиму, як масовізація суспільства. Показано, що залежність становлення та функціонування тоталітаризму від наявності масового суспільства зумовлює необхідність змін у суспільній свідомості для здійснення демократизації посттоталітарної держави, акцентовано увагу на тривалості та поступовості даного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф055.2 + Ф024 + Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА343322

Рубрики:

      
17.

Стаценко Д. В. 
Утвердження більшовицької владної монополії на Полтавщині: регіональний аспект (1920-ті рр.) / Д. В. Стаценко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: процес формування більшовицької владної монополії в радянській Україні як складника тоталітарного режиму. Предмет дослідження: діяльність партійних більшовицьких та державних органів влади з застосуванням комплексу соціально-політичних та силових методів, спрямованих на ліквідацію осередків небільшовицьких партійта організацій на Полтавщині упродовж 1920-х рр. Мета дослідження: аналіз процесу, конкретних методів і наслідків формування однопартійної більшовицької диктатури в межах Полтавщини упродовж 1920-х рр. Результати дослідження: у дисертаційному дослідженні розкрито специфіку сходження з політичної арени Полтавщини осередків українських прорадянських ліворадикальних партій (УКП(б), УПЛСР(б), УКП), з'ясовано методи усунення та ліквідації осередків соціалістичних політичних сил (соціал-демократів (меншовиків), правих та лівих соціалістів-революціонерів), анархістських організацій, досліджено особливості нейтралізації та розгрому сіоністського руху, сходження єврейських лівихпрорадянських партій (ЄКП, ЄСДРП). Встановлено, що більшість осередків небільшовицьких партій та організацій припинили існувати до середини 1920-х рр. При цьому осередки підпільних сіоністських організацій виявилися гнучкими до репресій з боку влади та продовжували існувати до кінця 1920-х рр.Разом із тим проаналізовано методи й структурні складники більшовицької системи з протидії ідеологічним союзникам та політичним опонентам у межахрегіону. Досліджено, що в процесі боротьби з ними застосовувалися адміністративні, ідеологічно-пропагандистські та репресивні методи. Зокрема доведено, що одним із ключових інструментів переслідування, нейтралізації та усунення опонентів були радянські органи державної безпеки (ВЧК–ВУЧК– ДПУ), які застосовували репресивні та оперативно-агентурні методи. Показано, що ідеологічна парадигма більшовиків була зорієнтована на диктатуру власної політичної сили. Практичні заходи з ліквідації осередків небільшовицьких партій та організацій, навіть тих, котрі мали спільні риси ідейно-політичної платформи, мали наступальний репресивний характер і завершилися утвердженням більшовицької владної монополії на Полтавщині. Сфера використання: результати дослідження можуть бути використані при написанні спеціальних та узагальнюючих праць з історії України, історії Полтавщини, політичної історії, навчальних курсів з історії України ХХ століття для здобувачів вищої освіти.^UObject of study: the process of the formation of the Bolshevik power monopoly in the Soviet Ukraine as a component of the totalitarian regime. Subject of study: the activities of the Bolshevik party and state authorities with the use of a complex of socio-political and forceful methods aimed at eliminating the centers of non-Bolshevik parties and organizations in Poltava region during the 1920s. The aim of the study: the analysis of the process, specific methods and consequences of the formation of a one-party Bolshevik dictatorship within Poltava region during the 1920s. Results of the research: the dissertation research reveals the specifics of the ascent of the cells of the Ukrainian pro-Soviet left-wing radical parties from the political arena of Poltava region (the Ukrainian Party of Socialist-Revolutionary-Borotbists, the Ukrainian Party of the Left Socialist Revolutionaries (the Borbysts), The Ukrainian Communist Party), the methods of elimination and liquidation of the cells of socialist political forces (social democrats (Mensheviks), right and left socialist revolutionaries), anarchist organizations were clarified, the peculiarities of neutralization and defeat of the Zionist movement are studied, convergence of Jewish left-wing pro-Soviet parties (Jewish Communist Party, Jewish Social Democratic Labour Party). It is established that most branches of non-Bolshevik parties and organizations ceased to exist by the mid-1920s. But at the same time, the branches of underground Zionist organizations proved to be flexible to repression by the authorities and continued to exist until the end of the 1920s. At the same time, the mechanisms and structural components of the Bolshevik system for counteracting ideological allies and political opponents within the region are analyzed. It is investigated that administrative, ideological propagandistic and repressive methods were used in the process of struggle against opponents and allies. In particular, it has been proven that one of the key tools for prosecuting, neutralizing and eliminating opponents were the Soviet state security services (The All-Russian Extraordinary Commission – the All-Ukrainian Extraordinary Commission – The State Political Directorate) which used repressive and operational-agent methods. It was shown that the ideological paradigm of the Bolsheviks was focused on the dictatorship of their own political force. Practical measures to eliminate the branches of non-Bolshevik parties and organizations, even those that had common features of ideological and political platform, had an offensive repressive nature and ended with the establishment of the Bolshevik power monopoly in Poltava region. Scope of use: the results of the research can be used in writing of special and generalizing works on the history of Ukraine, history of Poltava region, political history, training courses on the history of Ukraine in the XX century for the higher education applicants.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського