Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (242)Книжкові видання та компакт-диски (41)
Пошуковий запит: (<.>K=ГРИВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Перебийніс М.Г. 
Валютний контроль в системі економічних відносин: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / М.Г. Перебийніс ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано еволюцію валютних відносин в Україні та їх стан в розвинених країнах світу, на основі якого визначено, що існуюча національна модель валютного контролю потребує суттєвого коригування з позицій вирішення проблем конвертованості гривні, інтеграційних процесів і чіткого визначення місця та ролі України у світовій економіці, поступової відмови від практики жорстокого обмеження валютних операцій з одночасним його збереженням для операцій, пов'язаних з вивозом валюти за кордон та інших незаконних дій суб'єктів економічних відносин, доцільність укладання багатосторонніх узгоджень між банками й органами валютного контролю, доцільність вступу України до міжнародних органів контролю за валютними операціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.661-218 + У9(4УКР)262.6-18
Шифр НБУВ: РА372051 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Жмурко Н. В. 
Валютно-курсова політика в умовах відкритої економіки України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / Н. В. Жмурко ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено економічну суть валютно-курсової політики України, розроблено класифікацію чинників валютного курсоутворення, розглянуто теорії регулювання обмінного курсу держави. Визначено рівень неофіційної доларизації вітчизняної економіки загалом, і в розрізі кредитного та депозитного секторів відкритої економіки України. Встановлено особливості проведення валютно-курсової політики за умов режиму інфляційного таргетування, запропоновано поетапний перехід від наявного змішаного режиму валютного курсоутворення до керованого плавання обмінного курсу гривні, що відповідатиме потребам і реаліям національної економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.6-18
Шифр НБУВ: РА379611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Барамія В.Н. 
Валютно-курсова політика країн з перехідною економікою (приклад України): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / В.Н. Барамія ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано економетричну модель формування механізму валютних курсів трансформаційних економік, параметрами якої є платіжний та торговельний баланси, рахунок руху капіталу, національний доход, заробітна плата, ціни, сукупний попит; на її підставі формалізовано фактори довгострокового характеру, що впливають на валютно-курсову політику за умов непередбачуваності економічних і політичних подій. Обгрунтовано алгоритм встановлення номінальних обмінних курсів у довгостроковому періоді на підставі поєднання теорії довгострокового реального валютного курсу та теорії визначення довгострокових рівнів цін національними монетарними факторами з урахуванням позитивних змін у економіці України. Проаналізовано динамічний ряд руху валютного курсу; на його основі побудовано теоретичну криву, яка найбільш адекватно відображає динаміку валютного курсу; відхилення від емпіричного ряду показує наявність циклічних коливань періодом у 8 - 10 кварталів. Розроблено методику, що точніше та ефективніше передбачує валютний курс з урахуванням інфляції, вимірюваної індексом споживчих цін, монетарних ефектів, відсоткових ставок, динаміки ВВП і рівня безробіття на підставі комплексних методик прогнозування фінансових показників. Виявлено закономірності впливу макроекономічних критеріїв на тенденції зміни валютного курсу на підставі визначення особливостей формування обмінного курсу гривні на різних етапах і фазах економічної динаміки. Встановлено взаємозв'язок макроекономічних критеріїв із структурними елементами фінансово-кредитної системи для формування фалютного курсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.6 +
Шифр НБУВ: РА322315

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Пасічник О.В. 
Валютно-курсова політика та механізм її реалізації в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.В. Пасічник ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Визначено суть, зміст, цілі, методи та інструменти валютно-курсової політики, розроблено методологію прогнозування валютного курсу в Україні. Проведено грунтовний аналіз динаміки та визначено вплив основних чинників на формування валютного курсу гривні. Розроблено та апробовано модель його прогнозування, яка враховує вплив макроекономічних чинників курсоутворення. Доведено необхідність переходу від установлення індикаторних показників на базі розробки сценарних прогнозів до таргетування курсу гривні, що дасть змогу підвищити ефективність валютно-курсової політики за умов стабільного економічного розвитку України. Визначено основні принципи встановлення цільового орієнтиру валютного курсу, а також розроблено й апробовано методику визначення темпів приросту грошової маси, яка узгоджується з цільовими показниками валютного курсу гривні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.613.2-18 +
Шифр НБУВ: РА328388

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Тимчак С.В. 
Використання поживних речовин кормів телятами абердин-ангуської породи при згодовуванні спеціальних балансуючих добавок: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / С.В. Тимчак ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень щодо розробки рецептів спеціальних балансувальних білково-мінерально-вітамінних домішок (БМВД) і вивчення ефективності їх застосування для годівлі телят м'ясних порід у зимовий і літній періоди за умов західного Лісостепу України. Встановлено позитивний вплив розроблених БМВД до літніх і зимових раціонів на перетравність поживних речовин кормів, баланс азоту, кальцію та фосфору в організмі телят на підсисі віком 90 - 110 і 180 - 200 днів. На підставі комплексного оцінювання з'ясовано, що оптимальною дозою БМВД для раціонів м'ясних телят на підсисі є 60 г/кг сухої речовини, яка забезпечує збільшення приростів живої маси телят на 24,2 - 27,6 % й економічний ефект у розрахунку на одну голову 75,1 грн у літній та 70,9 грн у зимовий періоди, а окупність однієї гривні становить, відповідно, 2,22 і 2,04 грн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-44 + П60-451.2 +
Шифр НБУВ: РА365043

Рубрики:

      
6.

Буєраков Ю.О. 
Вплив стану печінки і ступеня урикемії на напруженість поствакцинального імунітету в курей: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / Ю.О. Буєраков ; Білоцерків. нац. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2008. — 18 с. — укp.

Вивчено можливий вплив стану печінки курей та ступеня урикемії на напруженість імунітету після їх вакцинації. Запропоновано способи корекції функцій печінки за допомогою різних гепатозахисних препаратів. Проведено експериментальні дослідження на курчатах кросу Хайсекс білий віком від 20-ти до 111-ти діб. Установлено вікову динаміку певних біохімічних показників сироватки крові курчат цього кросу. Вивчено взаємозв'язок між показниками, що характеризують стан печінки та ступінь урикемії, та напруженістю імунітету до ньюкаслської хвороби. У курчат з вищим рівнем антитіл у крові вірогідно менші активність АсАТ і АлАТ та вміст сечової кислоти. Зроблено висновок, що за наявності патології печінки відбувається зниження захисних функцій організму. Позитивну дію на функцію печінки, ступінь урикемії і напруженість імунітету спричиняють препарати ровімікс E 50, силібор, ліпамід, насіння розторопші плямистої та комплексний гепатозахисний препарат, складовими якого є насіння розторопші плямистої - 1 г, ровімікс E 50 - 60 мг, ліпамід - 25 мг (з розрахунку на 1 кг комбікорму). Визначено, що економічна ефективність застосування препарату за профілактичного курсу становить 0,1 грн з розрахунку на одне курча або 2,67 грн на одну гривню витрат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.325 + П836.73 + П873.361.8-3 +
Шифр НБУВ: РА360636

Рубрики:

      
7.

Хомайко Є.І. 
Гармонізація національних монетарних політик у процесі євроінтеграції: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / Є.І. Хомайко ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено механізми й інструменти конвергенції монетарних моделей у Європейському Союзі (ЄС) та особливості їх гармонізації у межах Економічного та Монетарного Союзу (ЕМС), ЄС-27, а також у суспільному європейському економічному просторі. Розглянуто суть і особливості європейського монетаризму та наведено спільні та відмінні від його глобального аналогу риси. Проаналізовано особливості трансформації теорії оптимальних валютних зон у межах інтеграційного угруповання. З використанням імітаційних ігор виявлено переваги та недоліки монетарної конвергенції. Висвітлено суть, етапи та специфіку процесу гармонізації монетарної політики в ЄС. Наведено оцінку "соціальних наслідків" приєднання країни до ЕМС та виявлено можливі компенсації втрат структурними фондами та Фондом згуртування. З'ясовано способи, напрями та механізми монетарної конвергенції країн-учасниць і аплікантів до ЄС та зони євро. Розроблено та побудовано лінійні апроксимації української гривні до основних валют світу, зокрема до євро, що дозволило виявити тенденцію зростання його частки в економіці України та зменшення трансакцій за лінією євро - гривня - долар США. Запропоновано комплекс заходів і рекомендації щодо оптимізації механізмів та інструментів наближення монетарної системи України до Маастрихтських критеріїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4)262.6-18 + У9(4Укр)262.6-18 +
Шифр НБУВ: РА352037

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Гривнак О.С. 
Лінгводидактичні ідеї Івана Огієнка: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.С. Гривнак ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 22 с. — укp.

Дисертація є історико-методичним дослідженням лінгводидактичних ідей І.Огієнка (Митрополита Іларіона). В роботі висвітлено питання зв'язку мови і психічних особливостей українського етносу в концепції вченого. Обгрунтовано використання лінгводидактики І.Огієнка для підвищення ефективності педагогічного процесу в сучасній школі. Розроблено рекомендації для втілення ідей лінгводидактики вченого в методиці викладання української мови з урахуванням актуальних проблем національно-мовного виховання. Опрацьована низка нових принципових положень, що можуть мати вагоме значення для формування наукової концепції сучасної національної школи в період розбудови України, духовного відродження її народу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-91

      
9.

Журавка Ф.О. 
Механізм реалізації валютної політики в Україні: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.08 / Ф.О. Журавка ; Держ. вищ. навч. закл. "Укр. акад. банк. справи Нац. банку України". — Суми, 2009. — 28 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічне забезпечення та практичні рекомендації щодо удосконалення механізму реалізації валютної політики в Україні. Розкрито економічну сутність категорії "валютна політика". Обгрунтовано структуру механізму реалізації валютної політики. Удосконалено методологічні засади регулювання режиму обмінного курсу шляхом систематизації основних теоретичних підходів щодо дослідження валютно-курсових режимів. Визначено оптимальний варіант валютно-курсового режиму. Здійснено періодизацію стадій розвитку валютно-курсової політики в Україні та визначено її пріоритетні завдання на сучасному етапі. Запропоновано стратегію переходу до волатильної системи валютного курсоутворення в Україні з метою запровадження монетарного режиму таргетування інфляції. Проаналізовано основні методологічні підходи щодо оцінювання впливу валютно-курсової політики Національного банку України на конкурентоспроможність вітчизняної економіки. На підставі дослідження зарубіжного досвіду визначено релевантні фактори вибору резервної валюти для формування й управління золотовалютними резервами Національного банку України. З метою запровадження системи хеджування валютно-курсових ризиків обгрунтовано необхідність використання суб'єктами валютного ринку України похідних фінансових інструментів (деривативів). Визначено ступінь впливу інструментів валютної політики Національного банку України на динаміку обмінного курсу гривні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.6-18 +
Шифр НБУВ: РА367312

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
10.

Темченко А.Г. 
Наукові основи оцінки і вибору енергозберігаючих технологій відкритої розробки залізорудних родовищ: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.15.03 / А.Г. Темченко ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 2001 — укp.

Запропоновано принцип теорії енергозбереження, обгрунтований розробленими технологічними методами ведення гірничих робіт у кар'єрах, що забезпечують мінімум інтегрального показника їх ефективності, який є сумою питомих енерговитрат та приведених економічних витрат, що припадає на гривню товарної продукції. Наведена енергоощадна технологія гірничих робіт полягає у виборі технологічного обладнання, режимів роботи та схем його функціонування для всього комплексу за конкретних умов, що забезпечують мінімум прийнятого критерію оцінки. Для підвищення ефективності роботи гірничозбагачувальних комбінатів у регіоні їх виробничі потужності оптимізовано за моделлю нелінійного програмування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И322.302-42
Шифр НБУВ: РА316055 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Черкас Н.І. 
Несировинний експорт України і його макроекономічне стимулювання: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / Н.І. Черкас ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено структурно-функіональні фактори стимулювання несировинного експорту в Україні. Розглянуто вплив макроекономічної політики на структурні характеристики експорту. Проаналізовано засоби оптимізації структури експорту з використанням теоретичних моделей вирівнювання платіжного балансу. Проведено компаративний аналіз інструментів збільшення несировинного експорту у різних економічних системах. На підставі розробленої структурної моделі досліджено його чинники й оцінено дієвість стимулювання технологічного експорту як фактора економічного зростання. Показано негативний вплив девальвації гривні на збільшення технологічного експорту. Обгрунтовано пряму залежність технологічного експорту від технологічного імпорту, покращання сальдо бюджету, збільшення прямих іноземних інвестицій, зниження відсоткової ставки й інфляції, обмеження темпів зростання пропозиції грошової маси. Наведено рекомендації щодо шляхів покращання динаміки несировинного експорту в Україні з метою корекції макроекономічної політики, застосування інституційних заходів і регіональної диверсифікації зовнішньоторговельних потоків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У584.35 + У9(4УКР)843-803 +
Шифр НБУВ: РА360645

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Марковецька Г.М. 
Паперові грошові знаки і бони Східної Галичини 1914 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Г.М. Марковецька ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Вперше комплексно розглянуто процес створення та функціонування у східно-галицькому регіоні України паперових грошових знаків і бон, серед яких фігурували австро-угорські крони, німецькі марки, російські рублі, гроші Центральної Ради - карбованці та шаги, уряду гетьмана П.Скоропадського та Директорії - гривні, Західно-Української Народної Республіки - гривні та крони, карбованці Галицького революційного комітету, а також емісійні знаки окупаційних військ, міських управ. До наукового обігу введено значну кількість нових архівних документів, фактичних матеріалів, що дало можливість дослідити проблеми, пов'язані з історією грошових знаків Східної Галиччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т222(4УКР333)61 + У03(4УКР3)534 + У9(4УКР3)262.6-03 +
Шифр НБУВ: РА323975

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Половко С.М. 
Правове регулювання банківських валютних операцій в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / С.М. Половко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 17 с. — укp.

Показано, що правовий режим обмежень та інструментарій валютного регулювання визначаються змістом валютної політики України та необхідністю підтримання стабільності національної грошової одиниці - гривні. Відзначено щодо необхідності більш точних визначень валюти, валютних цінностей, валютних операцій, розмежування їх із суміжними категоріями, зокрема, розмежування понять "іноземна валюта", "валютні цінності" та "гроші", а також "валютні операції" та "угоди з валютними цінностями". Запропоновано поділ валютних операцій за їх характером на поточні та капітальні, а також - за економічним змістом. Зроблено пропозицію щодо закріплення набору інструментів державного регулювання валютних операцій на рівні закону та визначення чітких меж повноважень Національного банку України щодо запровадження нових і модифікації існуючих засобів їх регулювання. Зазначено щодо необхідності вдосконалення інститутів ліцензування валютних операцій, обов'язкового продажу валюти, розрахункових відносин тощо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.304 + Х829(4УКР)41 +
Шифр НБУВ: РА329691

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Ремінний О.І. 
Продуктивність, якість м'яса, обмін речовин та стан внутрішніх органів свиней при згодовуванні ферментного препарату МЕК-БТУ-3: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / О.І. Ремінний ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Встановлено, що використання в раціонах МЕК-БТУ-3 в дозах 1,0 та 1,5 г на голову за добу підвищує продуктивність всіх досліджуваних вікових груп свиней - середньодобові прирости збільшуються на 10,9 - 21,5 % і не має негативного впливу на м'ясо-сальні показники. Зазначено про підвищення коефіцієнтів перетравності поживних речовин раціону й обміну азоту, вміст гемоглобіну, заліза та білкових фракцій у крові. Встановлено, що реакція внутрішніх органів на досліджуваний кормовий фактор проявляється адаптивними змінами деяких структур шлунка та кишечнику, наднирників і щитовидної залози, без суттєвого впливу на гістологічні показники печінки та підшлункової залози. Визначено, що за виробничої апробації МЕК-БТУ-3 середньодобові прирости збільшуються на 12 % за високої окупності препарату - на вкладену гривню одержується 8,6 грн. прибутку. Визначено доцільним введення препарату МЕК-БТУ-3 в дозі 0,5 кг/т у склад зерносуміші для годівлі молодняка свиней.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-451.25 + П65-451.25 + П65-451.25
Шифр НБУВ: РА367733

Рубрики:

      
15.

Резнікова О.О. 
Система валютного регулювання в Україні на сучасному етапі: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / О.О. Резнікова ; Наук.-дослід. фінанс. ін-т при М-ві фінансів України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Визначено суть поняття "валютне регулювання", яке разом з державним регулюванням охоплює систему ринкових регуляторів на національному та міжнародному рівнях. Розроблено нову класифікацію форм валютного регулювання, виділено форми прямого та непрямого впливу на курс національної валюти та рух іноземних капіталів. Встановлено залежність результативності дії форм валютного регулювання від моменту їх впровадження та тривалості, тобто державне валютне регулювання має бути узгодженим з дією об'єктивних економічних законів та іншими напрямами економічної політики країни. Доведено необхідність підвищення ролі соціальних і моральних цінностей у валютному регулюванні на сучасному етапі розвитку світової економіки, що пов'язано з потребою протистояти активізації процесу "відмивання" коштів, отриманих незаконним шляхом. Розроблено концептуальні засади валютної політики в Україні з урахуванням фінансово-економічних та політичних ризиків на внутрішньому та зовнішньому ринках. Виявлено взаємозалежність та взаємозв'язки між цілями короткострокової та довгострокової валютної політики та механізм їх реалізації. Наведено пропозиції щодо вдосконалення чинного валютного законодавства України, запропоновано структуру проекту Закону України "Про валютне регулювання". Відзначено передумови, необхідні для ефективного використання досвіду валютного регулювання розвинених країн у постсоціалістичних країнах. Зазначено, що на сучасному етапі в Україні ефективно можуть бути використаними механізми валютного регулювання країн з розвиненою ринковою економікою, пов'язані з оптимізацією режиму валютного курсу, особливістю застосування валютних інтервенцій за умови дії плаваючого валютного курсу, репатріацією валютних цінностей. Визначено обмеження у разі використання в межах короткострокової валютної політики України окремих форм валютного регулювання прямої дії - недоцільність зняття валютних обмежень, неможливість підвищення рівня конвертованості гривні та застосування НБУ механізму корекції облікових ставок у процесі регулювання руху іноземних капіталів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.6
Шифр НБУВ: РА316509 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Павлюк Є.Д. 
Статистичний моніторинг валютного ринку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Є.Д. Павлюк ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано засади здійснення статистичного моніторингу валютного ринку для прийняття управлінських рішень ефективного управління валютними активами. Визначено сутність і методологічні засади статистичного моніторингу валютного ринку, наведено оцінку системи його інформаційного середовища, визначено статистичні методи та моделі для визначення закономірностей його функціонування. Встановлено закономірності розподілу коливань валютного курсу як імовірної величини оцінювання міри ризику змін валютного курсу для відкритих валютних позицій на визначеному інтервалі часу. Запропоновано підхід до оцінки ризику валютного портфеля банку, а также шляхи обмеження його впливу. На базі форми частотного розподілу змін курсу опробовано систему VaR оцінки ризику мультивалютного портфелю валют. З використанням однофакторного дисперсійного аналізу запропоновано підхід до вдосконалення системи прогнозних оцінок моделей змін тренду. Визначено специфіку валютного ринку України, на підставі аналізу фундаментальних факторів досліджено особливості моніторингу валютного курсу гривні, наведено сценарій його розвитку на 2002 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У582.626
Шифр НБУВ: РА319201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Репа Л.В. 
Управління валютним ризиком: політекономічний аспект: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / Л.В. Репа ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему управління валютним ризиком за умов поглиблення ринкових відносин, активізації інтеграційних процесів у суспільстві, глобалізації фінансових ринків. Розкрито економічну природу та сутність валютного ризику. Запропоновано класифікацію валютних ризиків з урахуванням можливості управлінського впливу на їх запобігання та зниження. Запропоновано концепцію управління валютним ризиком, реалізація якої забезпечує досягнення відповідності фактичних результатів валютних операцій їх запланованому рівню. Розроблено комплекс методів і моделей запобігання та зниження валютних ризиків (зокрема, їх аналізу, оцінки, прогнозування, регулювання на макро- та мікрорівнях, а також управління портфелем валют). Проаналізовано еволюцію валютного ринку України за роки її незалежності, визначено фактори виникнення та зроблено оцінку валютних ризиків його суб'єктів за сучасних умов. Наведено рекомендації щодо застосування нових методів і моделей управління валютними ризиками з урахуванням специфіки умов функціонування валютного ринку України. Зроблено прогноз валютного курсу гривні до долара США на період до 2010 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.295.325.61 + У9(4УКР)262.6-18-21 +
Шифр НБУВ: РА356381

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Готліб І.Г. 
Фактори підвищення ефективності використання основного капіталу на підприємствах хлібопекарської промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / І.Г. Готліб ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Виявлено особливості та узагальнено тенденції та закономірності розвитку хлібопекарських підприємств з метою розробки системи факторів різних рівнів, що визначають ефективність використання основного виробничого капіталу. Показано, що на першому рівні знаходяться показники питомої виробничої потужності в розрахунку на одну гривню активної частини основного капіталу, ступеня її використання, питомої ваги активної частини основного капіталу, які функціонально пов'язані між собою в межах мультиплікативної моделі. На підставі даної моделі розроблено класифікацію факторів капіталовіддачі другого рівня, що містить три групи чинників. Доведено, що запропонований змішаний підхід сприятиме удосконаленню організаційно-економічного механізму росту дієвості основного капіталу в хлібопекарській галузі, прискоренню процесу його максимально ефективного використання в харчовій промисловості, підвищенню рівня капіталовіддачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.751.61-571.1 +
Шифр НБУВ: РА343291

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Кривенда О.В. 
Цивільно-правове регулювання позикових відносин в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.В. Кривенда ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 22 с. — укp.

Досліджено головні етапи розвитку регулювання позики в Україні, визначено поняття та правову природу позикових відносин і позики, проблеми співвідношення позики з іншими суміжними правовими конструкціями у цивільному праві. Встановлено місце договору позики у системі цивільно-правових забов'язань. Здійснено класифікацію позикових відносин за суб'єктами та об'єктами позикових відносин, цільовою направленістю та предметом правового регулювання. Обгрунтовано доцільність визнання правомірною судову практику щодо визнання дійсними угод, номінованих в еквіваленті до умовних одиниць (тобто, відповідно до конкретної іноземної валюти), з визначенням їх загальної суми у національній валюті України за курсом гривні відповідно до іноземної валюти на момент укладання даних угод. Зроблено висновок про те, що правила валютного законодавства про обов'язковість одержання індивідуальної або колективної ліцензії НБУ на видачу позики, вираженої в іноземній валюті, суперечить усталеним традиціям та інтересам громадян, що змушує їх вчиняти позикові угоди в іноземній валюті в усній формі або під виглядом позик, номінованих у національній валюті, що може бути підставою для негативних правових наслідків (у вигляді адміністративної або іншої відповідальності, визнання угоди недійсною). Наведено доцільність встановлення норм щодо недопущення "лихварства", що полягає у закладенні у позикові угоди надмірно високих процентів за одержання позики. Обгрунтовано доцільність підвищення рівня захищеності учасників позикових угод шляхом введення правила про обов'язковість нотаріального посвідчення договорів позики на суму більше 10 000 грн.,якщо позикодавцем є фізична особа. Виявлено критерій відмежування оплатної грошової позики від грошової кредитної угоди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.32 +
Шифр НБУВ: РА322746

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Логоша О. В. 
Особливості симбіотичних взаємовідносин Mesorhizobium ciceri з рослинами нуту в агроценозах Полісся та Степу України / О. В. Логоша. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі представлено результати дослідження особливостей формування та функціонування симбіотичної системи «Mesorhizobium ciceri – Cicer arietinum» при застосуванні для інокуляції насіння високоефективного, вірулентного та конкурентоспроможного штаму M. ciceri ND-64, який здатний утворювати ефективний симбіоз з рослинами нуту сучасних сортів української селекції в агроценозах Полісся та Степу України. Вперше показано, що популяції бульбочкових бактерій нуту в ґрунтах України гетерогенні: представлені ризобіями, що різняться між собою за швидкістю росту та іншими культурально-морфологічними і фізіолого-біохімічними властивостями. Селекціоновано новий штам M. ciceri ND-64, який здатний формувати ефективний симбіоз з такими сортами нуту як Скарб, Адмірал, Одисей, Буджак, Тріумф та Пам'ять. Показано, що використання для інокуляції насіння зазначених сортів бактеріальної суспензії M. ciceri ND-64 сприяло приросту показників кількості (на 5–89 %), маси бульбочок (на 10–190 %) та їх нітрогеназної активності (на 26–290 %), а також структурних показників урожаю нуту: кількості бобів (на 5–34 %), насінин з рослини (на 7–27 %), маси насінин з рослини (на 8–26 %) та урожайності (на 4–19 %) у порівнянні з позитивним контролем в зонах Степу та Полісся України. Представлені результати свідчать про високу комплементарність штаму M. ciceri ND-64 до всіх досліджуваних сортів.Вперше проведено вивчення динаміки формування симбіозу бульбочкових бактерій з рослинами нуту в умовах Полісся та показано, що бульбочки на коренях нуту починають формуватися вже у фазу гілкування (на 10–14 добу після сходів). За умов польового досліду протягом всього періоду вегетації рослин у варіанті з інокуляцією насіння бактеріальною суспензією M. ciceri ND-64, спостерігали найбільші показники симбіотичної активності, що набували максимальних значень на початку фази бобоутворення (кількість бульбочок – 43 од./рослину, маса бульбочок – 1,06 г/рослину, нітрогеназна активність – 3597 нмоль етилену/рослину•год). Встановлено, що за обробки колеоптилів пшениці суспензією бактерій M. ciceri ND-64 спостерігали найвищий приріст їх довжини за розведення 1:1000 (20 %), найбільший приріст маси сім'ядолей огірка за цього ж розведення – на 50 %, та за концентрації 1:500 приріст довжини мезокотилів кукурудзи становив 23 %. Методом високоефективної рідинної хроматографії в культуральній рідині M. ciceri ND-64 було виявлено високий вміст речовини ауксинової природи загальною концентрацією 29,6 мкг/г абсолютно сухої біомаси. Вперше вивчено серологічну спорідненість бульбочкових бактерій нуту та їх конкурентоздатність за вирощування в зоні Полісся, де тільки починається формування місцевої популяції ризобій. В ході досліджень показано, що штами M. ciceri Н-101 та Mesorhizobium sp. ND-601, виділені з бульбочок нуту сортів Скарб та Пам'ять, позитивно реагували з антисироваткою до штаму M. ciceri ND-64. За використання методу аглютинації встановлено, що в умовах польового досліду у варіанті з інокуляцією штамом M. ciceri ND-64 100 % бульбочок було утворено представниками даної серогрупи. Показано, що штам M. ciceri ND-64, який забезпечував найвищі прибавки показників нітрогеназної активності бульбочок, сприяв також підвищенню вмісту хлорофілу а і b в листках інокульованих рослин відносно контролю на 42 %, а також забезпечував зростання вмісту азоту в насінні на 0,2–0,4 %, масової частки білка – на 1,6–2,8 % відносно позитивного та абсолютного контролю в перерахунку на суху речовину. Показано, що інокуляція насіння нуту бактеріальною суспензією високоефективного штаму M. ciceri ND-64 сприяє істотному підвищенню врожайності даної культури в зоні Полісся України на 27 % (сорт Пам'ять) і 37 % (сорт Скарб) та в зоні Степу України на 17 % (сорт Пам'ять) і 33 % (сорт Скарб) відносно абсолютного контролю.Встановлено, що бактерії M. ciceri ND-64 є більш стійкими до діючих речовин протруйнику Вітавакс 200 ФФ ніж M. ciceri Н-12. Показано, що протруєння насіння за 1–21 добу до інокуляції, негативно впливає на життєздатність бульбочкових бактерій нуту. Максимальну кількість життєздатних клітин M. ciceri ND-64 зафіксовано на насінні протруєному Вітаваксом 200 ФФ за 28 діб до інокуляції (2,2•106 клітин/насінину).Проаналізовано показники економічної та енергетичної ефективності бактеризації насіння нуту штамами M. ciceri за вирощування в умовах Полісся України та показано, що застосування для інокуляції насіння штаму M. ciceri ND-64 дозволяє знизити собівартість продукції та отримати прибуток у розмірі 10 795 грн., а окупність кожної гривні додаткових витрат, пов'язаних із застосуванням M. ciceri ND-64 додатковим прибутком становить 30 грн. 88 коп. Виробничі випробування, проведені в Лісостеповій зоні (Кіровоградська область) в ПП «Дапринда» на площі 8 га, свідчать про високу ефективність інокуляції. За бактеризації насіння нуту сорту Пам'ять суспензією штаму M. ciceri ND-64 приріст урожаю складав 26 %.^UThe thesis paper presents the results of researching the aspects of formation and functioning of symbiotic system “Mesorhizobium ciceri – Cicer arietinum” when using highly effective, virulent and competitive strain of M. ciceri ND-64 for inoculation of seeds which is capable to form effective symbiosis with chickpea plants of Ukrainian selection in the agrocenoses of Polissia and Steppe of Ukraine. It was shown for the first time that the populations of chickpea nodule bacteria in the soils of Ukraine are heterogeneous: they are represented by rhizobia, which differ in growth rate and other cultural and morphological, physiological and biochemical properties. A new strain of M. ciceri ND-64 was selected, which is able to form an effective symbiosis with such chickpea varieties as Skarb, Admiral, Odysei, Budzhak, Triumf and Pami'at'. It was shown that the use of inoculation of seeds of these varieties using bacterial suspension of M. ciceri ND-64 contributed to an increase in the number (by 5–89 %), weight of nodules (by 10–190 %) and their nitrogenase activity (by 26–290 %) compared with positive control, as well as structural parameters of chickpea yield: number of beans (by 5–34 %), seeds from the plant (by 7–27 %), weight of seeds from the plant (by 8–26 %) and yield (by 4–19 %) compared to the positive control (without inoculation) in the zones of the Steppe and Polissia of Ukraine. The presented results indicate a high complementarity of M. ciceri ND-64 to all studied varieties. The dynamics of the formation of symbiosis between nodule bacteria and chickpea plants in Polissia was studied for the first time and it was shown that nodules on chickpea roots begin to form already in the branching phase (10 to 14 days after germination). Under the conditions of the field experiment, the variant with inoculation of seeds with bacterial suspension of M. ciceri ND-64 shown the highest parameters of symbiotic activity during the whole vegetation period of plants, which have achieved the maximum values at the beginning of the bean formation phase (number of nodules – 43 units/plant, weight of nodules – 1.06 g/plant, nitrogenase activity – 3,597 nmol of ethylene/plant•h). It was found that M. ciceri ND-64 with high nitrogen-fixing activity is characterized by the ability to synthesize substances of phytohormonal nature: auxins, cytokinins and gibberellins. For example, when treating wheat coleoptiles with a suspension of M. ciceri ND-64, the highest increase in their length was registered at a dilution of 1:1000 (20 %), the highest increase in cucumber cotyledons weight at the same dilution – by 50 %, and gain in the length of corn mesocotyles was 23 % at a concentration of 1:500. High-performance liquid chromatography in the culture fluid of M. ciceri ND-64 revealed a high content of auxin substance with a total concentration of 29.6 μg/g absolutely dry biomass. The serological affinity of chickpea nodule bacteria and their competitiveness during cultivation in the Polissia zone, where the formation of the local rhizobia population is just beginning, was studied for the first time. Studies have shown that M. ciceri H-101 and Mesorhizobium sp. ND-601 isolated from chickpea nodules of Skarb and Pami'at' varieties reacted positively with antiserum to M. ciceri ND-64. Agglutination method allowed to find that in the field experiment in the variant with inoculation by M. ciceri ND-64 100 % of nodules were formed by representatives of this serogroup.It was shown that M. ciceri ND-64, which provided the highest increments in nodule nitrogenase activity, also increased the intensity of photosynthesis of chickpea plants, as evidenced by the increase in chlorophyll a and b in the leaves of inoculated plants relative to control by 42 % end also provided an increase in nitrogen content in the seeds by 0.2–0.4 %, weight content of protein by 1.6–2.8 % relative to positive and absolute control in terms of dry matter. Inoculation of chickpea seeds with a bacterial suspension of a highly effective strain of M. ciceri ND-64 contributed to a significant increase in the yield of this crop in the Polissia zone of Ukraine by 27 % (Pami'at' variety) and 37 % (Skarb variety) and in the Steppe zone of Ukraine by 17 % (Pami'at' variety) and 33 % (Skarb variety) relative to absolute control. It is shown that the use of M. ciceri ND-64 for inoculation of seeds allows to reduce production costs and earn a profit in the amount of UAH 10 795, and a payback of each hryvnia of additional costs associated with the use of M. ciceri ND-64 as additional income is UAH 30,88.Production tests conducted in the Forest-Steppe zone (Region of Kirovohrad) at the Private Enterprise “Daprynda” on an area of 8 hectares, indicate a high efficiency of inoculation. Gain in the yield reached 26 % when chickpea seeds of Pami'at' variety were bacterized with a suspension of M. ciceri ND-64.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського