Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (74)Реферативна база даних (1135)Книжкові видання та компакт-диски (443)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>K=ГЕРБ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 143
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євтушенко Г.О. 
Елементи екологічно безпечної технології вирощування цукрової кукурудзи в умовах Сходу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Г.О. Євтушенко ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2000. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено елементи екологічно безпечної технології вирощування цукрової кукурудзи з урахуванням біологічних особливостей нових сортів. Встановлено: для одержання стабільних і високих урожаїв качанів цукрової кукурудзи, зменшення забур'яненості посівів без застосування гербіцидів і постачання їх протягом тривалого часу до споживача, на Сході України необхідно висівати ранньостиглі сорти - Ромашка, Делікатесна, середньоранній сорт Ароматна, середньостиглі - Апетитна 5 та Дабл Світ з густотою стояння рослин 80 тис/га. З метою зниження матеріальних та енергетичних витрат, а також підтримки високої мікробіологічної активності орного шару грунту й отримання високоякісної продукції замість мінеральних добрив або їх частини доцільно використовувати біопрепарати діазотрофних бактерій: різоагрін, різоентерін, агрофіл. Впровадження даних елементів технології у виробництво забезпечує врожайність качанів на рівні 80-95 ц/га у ранньостиглих, 120-136 ц/га у середньоранніх та 135-150 ц/га у середньостиглих сортів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4(4УКР-4ЛУГ),022
Шифр НБУВ: РА308681 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Єщенко О.В. 
Реакція насінників біологічних форм цукрових буряків на гербіциди: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / О.В. Єщенко ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено реакцію насінників цукрових буряків на гербіциди за показниками проходження фенологічних фаз, морфологічними ознаками, функціонування андроцею цієї культури, ембріонального розвитку насіння, урожайності та якості вирощеного насіння. Визначено норми застосування гербіцидів, безпечних для насінників і ефективних у боротьбі з бур'янами. Встановлено, що під час застосування низьких і середніх норм гербіцидів, рекомендованих для фабричних посівів, не знижується якість пилку та не затримуються процеси ембріонального розвитку насіння, а застосування максимальних рекомендованих норм гербіцидів призводить до погіршення якості утворюваного пилку та недостатнього запилення ЧС-компонента, що обумовлює нижчу продуктівність насінників і гіршу якість отриманого насіння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-264.22-467.52
Шифр НБУВ: РА317997 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Іващенко О.О. 
Біологічні особливості бур'янів і удосконалення захисту від них посівів цукрових буряків: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.13 / О.О. Іващенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Запропоновано новий напрям вирішення наукової задачі захисту посівів цукрових буряків, суттю якого є встановлення біологічних особливостей основних видів бур'янів в агрофітоценозі та закономірностей формування продуктивності даних буряків залежно від технологічних прийомів контролювання забур'янення за умов центрального Лісостепу України. Головним фактором, що визначає ступінь забур'янення посівів, є надходження енергії ФАР до поверхні грунту. За умов зниження рівня освітлення на 97,3 % від повного забезпечення світлом кількість бур'янів становила лише 4,8 % від максимальної. Найбільш чутливими до зниження рівня інтесивності енергетичного забезпечення є види Aarathus retroflexux L., Chenopodium album L., Solanum nigrum L. Нова система захисту посівів цукрових буряків від бур'янів, що враховує довготривале порушення у них процесів фотосинтезу, дозволяє у 2 рази та більше знизити витрати гербіцидів. У видів Gallinsoga parviflora Cav., Chenopodium album L. за умов внесення на посівах генетично модифікованих гібридів цукрових буряків гербіциду "Раундап-біо" за норм 2,0; 1,0; 0,5; 0,25; 0,125 л/га серед рослин, що вижили та дали потомство, виявлено стійкі мутанти з гіпоанеуплоїдним, гексаплоїдним і пентаплоїдним станом геному. Продуктивність посівів цукрових буряків з використанням нової системи захисту від бур'янів становила 103,3 - 104,8 %. Рентабельність її застосування гербіцидів перевищувала традиційні на 14,9 - 19,2 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-467 +
Шифр НБУВ: РА349730

Рубрики:

      
4.

Ізотов А.М. 
Розробка агробіологічних основ адаптування технології вирощування озимої пшениці в Криму: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.09 / А.М. Ізотов ; Півд. філ. "Крим. агротехнол. ун-т" Нац. аграр. ун-ту. — Сімф., 2006. — 43 с. — укp.

Розглянуто питання розробки агробіологічних засад адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці в Криму до конкретних, фактичних погодних, економічних та господарських умов. Показано, що для степової та передгірської зон Криму встановлено кращі попередники озимої пшенці, найбільш дешевий спосіб обробітку грунту, адаптивно-оптимальні строки сівби та норми висіву, а також рівні азотного живлення до сівби та у ранній весняний період за умов урахування забезпеченості грунту нітратним азотом. Виявлено умови вирощування пшениці без застосування гербіцидів. Вивчено дію гідротермічних умов та агрономічних чинників на формування якості зерна у випадку некореневого підживлення та сенікації посівів. Розроблено математико-статистичні моделі комплексної дії гідротермічних умов та елементів технології на формування врожаю озимої пшениці. На їх базі створено комп'ютерні експертно-консультаційні системи адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці до реальних умов. Доведено, що дані системи дозволяють раціонально витрачати ресурси, одержувати високі та стабільні врожаї зерна високої якості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4(4УКР-4КРИ) +
Шифр НБУВ: РА344215

Рубрики:

      
5.

Ільницька Л.В. 
Виховання в контексті соціально-естетичної концепції Герберта Ріда: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / Л.В. Ільницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 15 с. — укp.

Проаналізовано структуру та зміст соціально-естетичної концепції Г.Ріда. Значну увагу приділено філософському розв'язанню проблеми естетичного виховання у контексті зазначеної концепції. На підставі опрацювання теоретичної спадщини Г.Ріда визначено нову модель художньо-естетичного виховання засобами мистецтва, використання якої дозволяє забезпечити найтісниший зв'язок трьох системних об'єктів - суспільства, мистецтва та творчої особистості. Установлено, що будь-яка сучасна теорія естетичного виховання має будуватися за принципом організації двоступеневої системи виховання. Перший ступінь передбачає виховання індивіда як творчої особистості, другий - носія естетичних ідеалів та духовних цінностей. Зазначено, що виявлені принципи теорії "виховання мистецтвом" розкривають тенденцію формування нової системи універсального естетичного виховання, яка забезпечує високу якість художньо-естетичної освіти у сучасному суспільстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю8г(4ВЕЛ)6 +
Шифр НБУВ: РА340263

Географічні рубрики:

      
6.

Ільницький М.В. 
Агроекологічна оцінка обробітку грунту і гербіцидів в ресурсоощадній технології вирощування озимої пшениці: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / М.В. Ільницький ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

На підставі результатів досліджень, проведених у 1998 - 2001 рр. на темно-сірих опідзолених легкосуглинкових грунтах Західного Лісостепу України визначено вплив глибини їх основного обробітку та використання сучасного покоління гербіцидів на рівень забур'яненості, формування врожаю та якості зерна озимої пшениці після різних попередників (конюшини лучної та кукурудзи на силос). Наведено комплексну оцінку дії зазначених чинників на широкий спектр показників грунтової родючості, фітосанітарного стану посівів і грунту; обгрунтовано економічну й енергетичну доцільність їх використання. Встановлено, що зменшення глибини обробітку грунту та застосування нового покоління гербіцидів у разі посіву озимої пшениці після конюшини лучної забезпечує економію затрат 384,5, а після кукурудзи на силос - 348,1 МДж/га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4 +
Шифр НБУВ: РА344540

Рубрики:

      
7.

Ільченко А. С. 
Створення вихідного матеріалу для селекції соняшнику (Helianthus annuus L.) на стійкість до ALS–інгібуючих гербіцидів / А. С. Ільченко. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження - формування у самозапилених ліній та гібридів соняшнику стійкості до ALS-інгібуючих гербіцидів, а також широкого адаптивного потенціалу, високих показників урожайності та вмісту олії в насінні. Мета досліджень – створення, добір та оцінка нового й вже існуючого вихідного матеріалу для селекції соняшнику, стійкого до ALS-інгібуючих гербіцидів з широким адаптивним потенціалом до умов Степу України з подальшим його залученням до селекційних програм по створенню гібридів з рентабельним насінництвом та конкурентних у сучасних ринкових умовах. Методи досліджень - гібридизація та випробування ліній і гібридів, інбридинг, індивідуальний добір, оцінка ліній та експериментальних гібридів; проведення фенологічних спостережень; визначення біометричних показників і врожайності рослин; біохімічні показники насіння; імунологічна оцінка стійкості до НБР; оцінки стійкості до гербіцидів генотипів в камерах штучного клімату фітотрона; обробки експериментальних даних та визначення достовірності результатів дослідження. Результати – удосконалено методичні підходи для створення генотипів соняшнику, які поєднують стійкість до ALS-інгібуючих гербіцидів, стійкість до несправжньої борошнистої роси (НБР) та адаптивність до умов недостатнього та нестійкого зволоження Південного Степу України. Відпрацьовані методичні підходи щодо оцінки впливу ALS-інгібуючих гербіцидів на ряд морфо-біологічних та морфо-метричних ознак гібридів соняшнику. Впроваджено в селекційний процес технологію створення вихідного матеріалу та самозапилених ліній стійких до ALS-інгібуючих гербіцидів із використанням ДНК-маркерів для контролю інтрогресії гена AHAS1. Новизна - уперше в Україні для створення нових генотипів соняшнику стійких до ALS-інгібуючих гербіцидів була залучена маркерна технологія MAS (marker assisted selection), яка базується на виявлені гену AHAS1 за мікросателітним маркером pAHAS1 16-17 з подальшим застосуванням його у селекційних програмах. Наукова цінність – удосконалено методичні підходи для створення генотипів соняшнику, які поєднують стійкість до ALS-інгібуючих гербіцидів, стійкість до несправжньої борошнистої роси (НБР) та адаптивність до умов недостатнього та нестійкого зволоження Південного Степу України. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – formation of resistance to ALS-inhibiting herbicides in inbred lines and hybrids sunflower, a wide adaptive potential, high yields and oil content in seeds. The aim is to create, select and evaluate new and existing starting material for selection of sunflower resistant to ALS-inhibiting herbicides with wide adaptive potential to the steppe conditions of Ukraine with its subsequent involvement in breeding programs to create hybrids with profitable seed production and competitive in modern market conditions. Methods - hybridization and testing of lines and hybrids, inbreeding, individual selection, evaluation of lines and experimental hybrids; conducting phenological observations; determination of biometric indicators and plant yield; biochemical parameters of seeds; immunological assessment of resistance to Plasmopara; evaluation of genotype herbicide resistance in phytotron artificial climate chambers; processing of experimental data and determining the reliability of research results. Results - are improved methodological approaches for creating genotypes of sunflower, which combine resistance to ALS-inhibiting herbicides, resistance to powdery mildew (Plasmopara) and adaptability to conditions of insufficient and unstable moisture of the Southern Steppe of Ukraine. Methodological approaches to assess the impact of ALS-inhibitory herbicides on a number of morpho-biological and morpho-metric characteristics of sunflower hybrids have been developed. The technology of creation of source material and self-pollinated lines resistant to ALS-inhibiting herbicides with the use of DNA markers for control of AHAS1 gene introgression was introduced into the selection process. Novelty - for the first time in Ukraine for the creation of new sunflower genotypes resistant to ALS-inhibiting herbicides was used marker technology assisted MAS (marker assisted selection), which is based on detected AHAS1 gene by microsatellite marker pAHAS1 16-17 with its subsequent use in breeding programs. The scientific value - have been improved the methodological approaches for creating sunflower genotypes that combine resistance to ALS-inhibiting herbicides, resistance to powdery mildew (RPM) and adaptability to conditions of insufficient and unstable moisture in the Southern Steppe of Ukraine. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Аббасов Зияд Мехрали огли 
Обгрунтування комплексу машин для смугової технології вирощування баштанних культур: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.11 / Зияд Мехрали огли Аббасов ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 37 с.: рис. — укp.

Науково обгрунтовано та розроблено технологічний комплекс машин для смугового вирощування баштанних культур. На базі теоретичних і експериментальних досліджень обгрунтовано та розроблено нові технологічні схеми та параметри робочих органів комплексу машин для виконання технологічних операцій: внесення мінеральних та органічних добрив у смуги; зарівнювання борозни одночасно з оранкою смуги; внесення пестицидів одночасно з передпосівною культивацією, стрічково-гніздовий посів із синхронним порційним внесенням гербіцидів, міжрядний обробіток і вибіркове збирання плодів. Розроблений комплекс машин забезпечує ступені зменшення затрат праці, питомих капітальних вкладень і приведених витрат - 75,1; 42,2 та 31,7 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П071.234 + П241-43-451.3-480
Шифр НБУВ: РА313891 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Абу Ахмадіх Валід Ібрагім Хусеін 
Формування врожайності соняшнику, гороху і кукурудзи залежно від прийомів догляду за посівами в умовах північного Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Валід Ібрагім Хусеін Абу Ахмадіх ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено особливості росту та формування врожайності польових культур з застосуванням агротехнічних та хімічних методів боротьби з бур'янами. Встановлено, що під час вирощування соняшнику високу технічну, господарську та економічну ефективність має варіант з внесенням 1,5 л/га фронт'єру (90 % к.е.) після сівби до сходів з заробкою бороною. У цьому разі знижується собівартість насіння, збільшується чистий прибуток на 158,2 грн/га з рентабільністю 133 %. Для вирощування гороху кращим виявлено варіанти з застосуванням 0,8 л/га півоту (10 % к.е.) у фазі 3 - 4-х справжніх листків, або 0,5 л/га півоту та боронування посіву. За цих умов собівартість зерна гороху зменшується, а чистий прибуток зростає на 270 грн/га із рентабельністю 180 %. Стосовно посівів кукурудзи встановлено, що більш ефективним є застосування 1,0 л/га фронт'єру та проведення однієї культивації грунту в міжряддях, чистий прибуток зростає на 305 грн/га. З'ясовано, що застосування вказаних гербіцидів у досліджуваних дозах тимчасово пригнічує розвиток бур'янів та мікрофлори грунту. Після збирання культур в урожаї на грунті наявність гербіцидів виявлено у допустимих кількостях, а активність та кількість мікрофлори в грунті нівелюються. Під час вирощування озимої пшениці після гороху, а ячменю після кукурудзи забур'яненість посівів вирівнюється, а продуктивність культур кращих варіантів має тенденцію до збільшення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4(4УКР) + П213.3-4(4УКР) + П214.11-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА324984

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Алієва О. Ю. 
Удосконалення елементів технології вирощування сафлору в умовах Південного Степу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / О. Ю. Алієва. — Б.м., 2023 — укp.

Проблема забезпечення продовольством населення України на сьогоднішній день в умовах воєнного стану є стратегічним завданням. Для подолання цієї проблеми потрібно знайти альтернативні культури та їх сорти, які були б пристосовані до умов постійних змін у кліматі, зокрема потепління, а також до малоосвоєних та бідних за складом ґрунтів.Одним із можливих рішень для подолання цих викликів є культивування сафлору. Його насіння містить велику кількість олії (в ядрі до 56 %) та білка до 12 %. Олія сафлору містить важливі жирні кислоти, такі як лінолева, олеїнова, пальметинова, стеаринова та ліноленова. Ця олія є напіввисихаючою та має широке застосування у виробництві маргарину, оліфи, білосніжної емалі, мила, лінолеуму та інших продуктів.Крім того, сафлор може бути використаний як кормова культура для тварин, зокрема на зелений корм та на силос. Сім'янки сафлору також є хорошим кормом для птахів, а підсмажені насіння можуть бути вжиті в їжу.Однак вирощування сафлору вимагає урахування біологічних особливостей та правильної технології. На жаль, інформація про технологію вирощування сафлору досить обмежена, тому проведення досліджень в цій області є пріоритетною темою в рослинництві. Дослідження з оптимізації елементів технології вирощування сафлору, а саме: застосування мінеральних добрив, ґрунтових гербіцидів, регуляторів росту рослин, прийомів догляду за посівами, а також вивчення реакції сортів на них, дозволять значно підвищити продуктивність сафлорових посівів та якість отриманої продукції. Особливо важливим є адаптація цієї культури до умов півдня України, де інші відомі та поширені культури не завжди можуть ефективно рости та розвиватися через ризиковані умови землеробства.Метою досліджень було визначення оптимальних параметрів елементів технології вирощування сортів сафлору на основі встановлення ефективного догляду за посівами; поєднання застосування мінеральних добрив та регуляторів росту рослин в посушливих умовах Південного Степу України.Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що уперше для умов Південного Степу України встановлено вплив прийомів догляду за посівами на безгербіцидному та гербіцидному фонах на продуктивність сортів сафлору; встановлені закономірності проходження ростових процесів у рослинах, формування врожайності сортів сафлору залежно від застосування додаткового мінерального живлення в поєднанні з регуляторами росту рослин; визначено економічну та енергетичну ефективність елементів технології вирощування сафлору. У дисертації наведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні елементів технології вирощування сортів сафлору для реалізації потенціалу їх продуктивності у Південному Степу України шляхом оптимізації прийомів догляду за посівами та додаткового живлення за рахунок мінеральних добрив й регуляторів росту рослин.Під впливом мінеральних добрив урожайність сафлору зросла на: сорту Живчик 0,11–0,17 т/га, сорту Добриня 0,17–0,22 т/га. Приріст урожайності від застосування регуляторів росту дорівнював: 0,05–0,12 т/га у сорту Живчик та 0,03–0,11 т/га у сорту Добриня. Найбільшу врожайність сафлору сорту Живчик – 1,71 і 1,70 т/га та сорту Добриня – 1,84 і 1,85 т/га отримано на фоні внесення мінеральних добрив в дозі N60P50 під основний обробіток ґрунту з застосуванням препаратів Рост-концентрат + Хелатин олійні і Хелатин моно бор + Хелатин фосфор-калій.Найбільш ефективно волога використовувалась за вирощування сафлору обох сортів на фоні основного внесення мінеральних добрив в дозі N60P50 з позакореневим підживленням посівів Рост-концентрат + Хелатин олійні та Хелатин моно бор + Хелатин фосфор-калій.Найбільші показники умовно чистого прибутку – 23836 грн/га для сорту Живчик та 22147 грн/га для сорту Добриня і виходу валової енергії 34804 МДж/га для сорту Живчик та 37064 МДж/га для сорту Добриня отримано у варіантах з проведенням післясходового боронування і міжрядного обробітку на фоні внесення ґрунтового гербіциду.Найбільший умовно чистий прибуток – 22603 грн/га для сорту Живчик та 23837 грн/га для сорту Добриня отримано на фоні без внесення мінеральних добрив з застосуванням препаратів Хелатин моно бор + Хелатин фосфор-калій. Найбільший вихід валової енергії 38646 МДж/га у сорту Живчик та 41509 МДж/га у сорту Добриня отримано на фоні основного внесення N60P50 з обробкою посівів препаратами Рост-концентрат + Хелатин олійний.^UThe problem of providing food to the population of Ukraine today in the conditions of martial law is a strategic task. To overcome this problem, it is necessary to find alternative crops and their varieties that would be adapted to the conditions of constant changes of climate, in particular warming, as well as to poorly developed and poorly composed soil.One possible solution to overcome these challenges is safflower cultivation. Its seeds contain a large amount of oil (up to 56 % in the kernel) and up to 12 % protein. Safflower oil contains important fatty acids such as linoleic, oleic, palmitic, stearic and linolenic. This oil is semi-drying and is widely used in the production of margarine, olive oil, snow-white enamel, soap, linoleum and other products.In addition, safflower can be used as a forage crop for animals, in particular for green fodder and silage. Safflower seeds are also good bird food, and toasted seeds can be eaten.However, the cultivation of safflower requires taking into account biological characteristics and the right technology. Unfortunately, information on the technology of growing safflower is quite limited, so conducting research in this area is a priority topic in crop production. Research on the optimization of elements of safflower cultivation technology, namely: the use of mineral fertilizers, soil herbicides, plant growth regulators, methods of crop care, as well as the study of the reaction of varieties to them, will allow to significantly increase the productivity of safflower crops and the quality of the obtained products. It is especially important to adapt this culture to the conditions of the south of Ukraine, where other well-known and widespread cultures cannot always grow and develop effectively due to risky farming conditions.The purpose of the research was to determine the optimal parameters of elements of the technology of growing safflower varieties based on the establishment of effective crop care; combination of mineral fertilizers and plant growth regulators in the arid conditions of the Southern Steppe of Ukraine.The scientific novelty of the obtained results is that, for the first time, for the conditions of the Southern Steppe of Ukraine, the effect of crop care techniques with herbicide-free and herbicidal backgrounds on the productivity of safflower varieties has been determined; also we established patterns of growth processes in plants, yield formation of safflower varieties depending on the use of additional mineral nutrition in combination with plant growth regulators; the economic and energy efficiency of elements of safflower cultivation technology was also determined.The dissertation provides a theoretical generalization and a practical solution to the scientific task, which consists of improving the elements of the technology of growing safflower varieties to realize their productivity potential in the Southern Steppe of Ukraine by optimizing methods of crop care and additional nutrition due to mineral fertilizers and plant growth regulators.Under the influence of mineral fertilizers, the yield of safflower increased by: Zhyvchyk variety – 0.11–0.17 t/ha, Dobrinya variety – 0.17–0.22 t/ha. The yield increase from the use of growth regulators was equal to: 0.05–0.12 t/ha for Zhyvchyk variety and 0.03–0.11 t/ha for Dobrynya variety. The highest yield of safflower of Zhyvchyk variety – 1.71 and 1.70 t/ha and Dobrynya variety – 1.84 and 1.85 t/ha was obtained against the background of the application of mineral fertilizers in a dose of N60P50 under the main tillage with the use of Rost-concentrate + Helatin oil and Helatin monoboron + Helatin phosphorus-potassium.Moisture was most effectively used for growing safflower of both varieties against the background of the main application of mineral fertilizers in a dose of N60P50 with foliar fertilization of crops with Rost-concentrate + Helatin oil and Helatin monoboron + Helatin phosphorus-potassium.The highest conditional net profit indicators – UAH 23,836/ha for Zhyvchyk variety and UAH 22,147/ha for Dobrinya variety and gross energy yield of 34,804 MJ/ha for Zhyvchyk variety and 37,064 MJ/ha for Dobrinya variety were obtained in the variants with post-germination harrowing and inter-row cultivation against the background of application of soil herbicide.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Барабаш Н.О. 
Рід Білозерських та культурний світ України XIX - поч. ХХ століття: нові методологічні підходи: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Н.О. Барабаш ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2004. — 20 с. — укp.

Висвітлено історію роду Білозерських як соціокультурний феномен, що вивчено на засадах міждисциплінарності. Запропоновано нову версію ранньої історії роду. Наведено дві гіпотези його походження, що базуються на двох складових "іменної формули", висвітлено результати блазонування родового герба Білозерських. Внесено доповнення до родоводу на рівнях всіх поколінь обох гілок роду. Проаналізовано родинно-свояцько-дружні зв'язки у межах роду. З'ясовано особливу роль подружжя Кулішів в історії дослідженого роду. Здійснено спробу висвітлення його історії у гендерному ракурсі, визначено механізми впливу зовнішніх і внутрішньородинних чинників на зміну традиційних життєвих проектів відомих представниць роду Білозерських (Марії Боголюбцевої-Щербачової та її доньки Любові Яновської, трьох поколінь жінок родини Н.М.Білозерської-Забіли та М.Т.Симонова-Номиса). Досліджено маловідомий аспект діяльності П.О.Куліша - реалізацію його освітньо-культурницької програми на прикладі представників чоловічої статі роду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т214.1(4УКР) + Т3(4УКР)5-8 Білозерські +
Шифр НБУВ: РА334915

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Баранець Л.О. 
Вплив рівня забур'яненості на розвиток оїдіума і продуктивність виноградної рослини в умовах Південного берега Криму: Автореф. дис... канд. с.- г. наук: 06.01.08 / Л.О. Баранець ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2004. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено проблему захисту рослин від бур'янів за допомогою хімічних засобів боротьби в поєднанні з механічними операціями на виноградниках. Встановлено вплив гербіцидів на видовий склад бур'янів, поширення та шкідливість оїдіума за умов Південного берега Криму. Доведено, що для ефективного захисту винограду від бур'янів доцільно застосовувати наступні препарати: глифосат, 48 % в.р., поаст плюс, 20 % к.е., базагран-М, 37,5 % в.р. За новою технологією захисту винограду від бур'янів передбачено одну обробку гербіцидом у ряду і дві культивації міжрядь. Виявлено, що запропонована технологія дозволяє знизити забур'яненість ділянок на 78 - 98 %, у даному разі є можливість одержувати урожай високої якості. Зазначено, що застосування хімічної прополки сприяє збільшенню продуктивності роботи листового апарату приблизно удвічі. Встановлено позитивний вплив хімічної прополки на ступінь визрівання лози та фотосинтетичну продуктивність виноградної рослини. Надано економічну оцінку застосування гербіцидів для захисту винограду від бур'янів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-467(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА328809

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Березовська М.А. 
Водорості окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / М.А. Березовська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Вивчено видовий склад водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України. Вперше виявлено та ідентифіковано 121 вид водоростей, що разом з літературними даними складають 129 видів водоростей. З'ясовано, що найбільшою кількістю видів представлені водорості відділів Cyanophyta - 50 (38,8 %) та Chlorophyta - 49 видів (37,9 %), Xanthophyta представлена 17 видами (13,2 %), а найменшою кількістю видів представлено водорості з відділів Bacillariophyta - 7 (5,4 %), Eustigmathophyta - 4 (3,1 %) та Euglenophyta - 2 (1,5 %). В окультурених сірих лісових грунтах та в типовому малогумусному середньосуглинковому чорноземі виявлено 110 видів водоростей. Встановлено, що у сірих лісових грунтах за видовим складом переважають синьозелені водорості, на відміну від типового малогумусного середньосуглинкового чорнозему, в якому за видовим складом домінують зелені водорості. Проаналізовано сезонну динаміку видового складу водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України, досліджено зміни числельності й біомаси водоростей в окультурених грунтах. З'ясовано, що відмінності відвального та безвідвального способів обробітку грунту суттєво не впливають на видовий склад водоростей. Дещо більшу кількість водоростей виявлено в грунті, що обробляється безвідвальним способом. Показано, що тип сільськогосподарської культури суттєво не впливає на видовий склад водоростей. Наведено результати польового досліду впливу гербіциду "Раундап" на розвиток водоростей в орному грунті, розглянуто їх чисельний склад. Виявлено зміни у видовому складі домінуючих комплексів водоростей залежно від концентрацій застосованих розчинів гербіциду. З'ясовано, що діатомові водорості більш чутливі до дії гербіциду. Складено конспект флори водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.505.1(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА346215

Географічні рубрики:

      
14.

Бовсуновський В.М. 
Біологічні особливості пасльону чорного - Solanum nigrum L. та удосконалення системи захисту від нього посівів цукрових буряків: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.13 / В.М. Бовсуновський ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено біологічні особливості розвитку пасльону чорного - Solanum nigrum L. і процеси забур'яненості в агрофітоценозах цукрових буряків. Виділено фенологічні фази розвитку пасльону чорного, визначено їх тривалість. Проаналізовано особливості проростання насіння бур'яну та його шкідливість у посівах цукрових буряків. Розроблено заходи ефективного контролювання пасльону чорного й інших бур'янів у посівах цукрових буряків на підставі поєднання хімічного (проведення трьох послідовних обприскувань баковою композицією гербіцидів: Бетанал Експерт, 27 % к.е. - 0,75 л/га + Голтікс, 70 % к.с. - 1 л/га + Сільвет - 0,06 л/га й одного - грамініцидом Пантера, 4 % к.е. - 1 л/га) та фітоценотичного (створення рівномірного посіву рослин цукрових буряків з густотою стояння 110 тис. шт/га на час проведення збирання урожаю коренеплодів) прийомів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.152 + П146.7 +
Шифр НБУВ: РА363208

Рубрики:

      
15.

Бойко М.В. 
Продуктивність ланки кормової сівозміни залежно від факторів інтенсифікації в західному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / М.В. Бойко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень впливу способів обробітку грунту, добрив і гербіцидів на показники родючості грунту у кормовій сівозміні, а також економічні та біоенергетичні показники. Установлено, що щільність складення грунту залежить від вирощуваних культур та змінюється протягом періоду їх вегетації, залежно від цього проявляється вплив на нього способів основного його обробітку. З'ясовано, що багаторічні трави у рік посіву та перший рік використання поліпшують структуру грунту незалежно від способів його обробітку, а мінеральні добрива, внесені за наявності у грунті гною, на дану щільність не впливають. Виявлено, що запаси продуктивної вологи в оброблюваному шарі грунту у перший рік застосування плоскорізного обробітку та у наступні є такими ж, як у разі оранки. За вирощування ячменю у метровому шарі грунту спостерігається тенденція до збільшення й нагромадження вологи за плоскорізного обробітку. Відзначено, що за цього обробітку у разі вирощування всіх досліджених культур є наявною тенденція до збільшення вмісту основних елементів живлення рослин у грунті, що взаємопов'язано з поверхневим закладенням добрив і поживних рештків. Установлено, що у перший рік застосування плоскорізного обробітку грунту кількість бур'янів незначною мірою відрізняється за способами обробки, на другий і третій - збільшується у 1,5 - 2 рази у порівнянні з оранкою. У разі застосування добрив і гербіцидів за умов вирощування кукурудзи на силос способи основного обробітку грунту впливають на продуктивність культури майже однаково, за цього урожай зеленої маси за оранкою складав 552 ц/га, за плоскорізного обробітку - 556 ц/га. За вирощування ячменю з підсівом конюшини й у разі культивування конюшини спостережено тенденцію підвищення врожайності, урожай зерна за оранкою становив 35,9 ц/га, у разі плоскорізного обробітку - 36,7 ц/га. Зроблено висновок, що плоскорізний обробіток грунту є меншою мірою енергоємним у порівнянні з оранкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П14,0(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА337493

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Бойко Я. О. 
Фізіологічне обґрунтування інтегрованої дії біологічно активних речовин у посівах гороху озимого / Я. О. Бойко. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертаційній роботі вивчалась роздільна та інтегрована дія різних норм гербіциду класу імідазолінонів МаксіМокс, який вносився по вегетуючих рослинах гороху озимого сорту НС Мороз, з регулятором росту рослин природного походження Агріфлекс Аміно і мікробним препаратом Оптімайз Пульс. Уперше в умовах Правобережного Лісостепу України досліджено дію гербіциду класу імідазолінонів МаксіМокс, регулятора росту рослин Агріфлекс Аміно та мікробного препарату Оптімайз Пульс за різних способів обробки (окремо і в бакових сумішах) та з'ясовано, що за інтегрованого застосування гербіциду МаксіМокс з регулятором росту рослин Агріфлекс Аміно на фоні передпосівної бактеризації насіння мікробним препаратом Оптімайз Пульс відбувається зниження вмісту в рослинах малонового диальдегіду (до 27%) за одночасного зростання активності глутатіон-S-трансферази (до 66%) та ферментів класу оксидоредуктаз – каталази, пероксидази і поліфенолоксидази (до 87%), що є ознакою підвищення активності антиоксидантного захисту рослин. Встановлено, що інтегроване застосування гербіциду МаксіМокс з регулятором росту рослин Агріфлекс Аміно на фоні передпосівної бактеризації насіння мікробним препаратом Оптімайз Пульс виявляли найвищий позитивний ефект у агрофітоценозі гороху озимого, що підтверджено підвищенням урожайності та поліпшенням якісних показниках зерна. У рекомендаціях виробництву запропоновано поєднання гербіциду, регулятору росту рослин і бактеріального препарату за вирощування гороху озимого.^UIn the dissertation work the separate and integrated action of different norms of herbicide of imidazolinone class MaxiMox was applied, which was applied to vegetative plants of winter peas of NS Moroz, with plant growth regulator Agriflex Amino and microbial preparation Optimize Pulse. For the first time in the Right Bank Forest-Steppe of Ukraine the effect of herbicide imidazolinone MaxiMox, plant growth regulator Agriflex Amino and microbial preparation Optimize Pulse was studied under different treatment methods (separately and in tank mixes) and it was found that Amino against the background of pre-sowing bacterization of seeds with the microbial preparation Optimize Pulse there is a decrease in the content of malonic dialdehyde in plants (up to 27%) with a simultaneous increase in glutathione-S-transferase (up to 66%) and enzymes of oxidoreductase - catalase, peroxidase and polypheno ), which is a sign of increased activity of antioxidant protection of plants. It was found that the integrated use of MaxiMox herbicide with plant growth regulator Agriflex Amino against the background of pre-sowing bacterization of seeds with the microbial drug Optimize Pulse showed the highest positive effect in agrophytocenosis of winter peas, as evidenced by increased yields and improved grain quality. The recommendations for production offer a combination of herbicide, plant growth regulator and bacterial preparation for growing winter peas.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Бондаренко А.С. 
Удосконалення заходів догляду за різновіковими посівами озимої пшениці в північному Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / А.С. Бондаренко ; Ін-т зерн. госп. УААН. — Д., 2004. — 16 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально доведено можливість стабільного покращання умов росту, розвитку та формування зернової продуктивності рослин озимої пшениці в північному Степу України шляхом створення сприятливих умов вирощування під час застосування гербіцидів нового покоління в різні строки. Встановлено оптимальні параметри контролю за окремими видами бур'янів та хворобами за допомогою хімічних засобів догляду за посівами озимої пшениці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА329993

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Борівський А. Ф. 
Удосконалені заходи догляду за насінниками цукрових буряків в умовах нестійкого зволоження Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.09 / А. Ф. Борівський ; Ін-т біоенергет. культур і цукр. буряків НААН України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше для умов нестійкого зволоження Лісостепу України встановлено закономірності росту, розвитку насінників цукрових буряків та їх продуктивності за різних заходів догляду за посівами. Встановлено залежність формування гібридного насіння, його врожайності й якості насіння від застосування агротехнічних і хімічних заходів. Вперше запропоновано комплекс гербіцидів нового покоління різної дії, а саме: грунтові та післясходові препарати, а також терміни та норми їх застосування з метою зниження забур'яненості посівів, підвищення продуктивності насінників цукрових буряків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-374
Шифр НБУВ: РА378766 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Борисенко В. І. 
Агроекологічний стан виведених з сільськогосподарського використання земель Полісся України / В. І. Борисенко. — Б.м., 2020 — укp.

1. Об'єкт досліджень - агроекологічний стан земель Полісся Житомирщини, виведених із сільськогосподарського використання.Предмет дослідження – типи ґрунтів, синтаксономічна різноманітність рослинності на виведених з обігу угідь, способи обробітку ґрунту, гербіциди.Мета - комплексне дослідження агроекологічного стану угідь, що вийшли з практичного сільськогосподарського використання на Поліссі Житомирщини, та розробка заходів з оптимізації їх використання в умовах інтенсивного антропогенного навантаження.Проведені агроекологічні дослідження стану необроблювальних земель, встановлено агрохімічний та водно-фізичний стан ґрунтів цих земель. Визначено й описано різновид рослинного покриву земель, виведених з сільськогосподарського використання Полісся Житомирщини, та визначені рівні їх забур'яненості. Рослинний покрив земель, виведених із сільськогосподарського використання, включає угруповання бур'янів 23 видів із 21 родів, 13 родин. Встановлено, що після аварії на ЧАЕС в Житомирській області за радіологічним фактором та економічною недоцільністю вилучено з господарського обігу 71,9 тис. га земель. Станом на початок 2016 р. їх загальна площа зменшилася в 2,4 раза і складає 29722,2 га, в т. ч. радіоактивно забруднених – в 1,6 раза до 18691,5 га. Ці землі знаходяться переважно у північних районах області у зоні Полісся України. Значна площа необроблювальних земель залишаться в зоні радіоактивного забруднення. Результати досліджень впроваджені на території Полісся Житомирщини в П(ПО)СП «Іскра» та в ТОВ «Олевськ Агро» Олевського району. Ключові слова: виведені з обороту сільськогосподарські угіддя, ґрунти, радіоактивне забруднення, 137Cs, рослинність, бур'яни, способи обробки ґрунту,гербіциди.^UObject of research - agro-ecological state of Polesie of Zhytomyr region withdrawn from agricultural use The purpose is a comprehensive study of the agro-ecological state of the lands that have come out of practical agricultural use in the Polissya of Zhytomyr region, and the development of measures to optimize their use in the conditions of intensive anthropogenic loading. Agrienvironmental studies of the land of arable land have been carried out, the agrochemical and water-physical condition of the soils of these lands was established. Variety of land cover derived from agricultural land has been identified and described the use of the Polesie of Zhytomyr region and the levels of their turbulence have been determined. Vegetable cover of land withdrawn from agricultural use, includes weed groups of 23 species from 21 genera, 13 families. It is established that after the Chernobyl accident in Zhytomyr region, radiological factor and economic impracticality removed from economic circulation 71.9 thousand hectares of land. As of the beginning of 2016, their total area has decreased by 2.4 times and equals 29722.2 ha, including radioactively contaminated ones - 1.6 times up to 18691.5 ha. These lands located mainly in the northern regions of the region in the Polesie region of Ukraine. Considerable the area of arable land will remain in the area of radioactive contamination. The effectiveness of various agrotechnical and chemical methods of destruction has been established weeds in the coenoses of agricultural landscapes of agricultural land use in the Polesie of Zhytomyr region in the Iskra JV (PA) and Olevsk Agro LLC in the Olevsky district.. Keywords: agricultural lands, soils, radioactive contamination, 137Cs, vegetation, weeds, soil cultivation methods, herbicides


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Бубало Н. М. 
УРАЖЕННЯ ГЕПАТОБІЛІАРНОЇ СИСТЕМИ, МЕТАБОЛІЧНІ ПОРУШЕННЯ ТА ОБЕЗОГЕННІ ЕФЕКТИ У ХВОРИХ, ЩО ПЕРЕНЕСЛИ ГОСТРІ ТА ХРОНІЧНІ ІНТОКСИКАЦІЇ ПЕСТИЦИДАМИ / Н. М. Бубало. — Б.м., 2020 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського