Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (5)Наукова електронна бібліотека (15)Реферативна база даних (149)Книжкові видання та компакт-диски (207)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>K=ВОЛОДАР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20

      
Категорія: Релігія   
1.

Побуцький С.О. 
Галицька митрополія в контексті міждержавних і міжконфесійних відносин XIV - XV століть: автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / С.О. Побуцький ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено процес політично-релігійної централізації середньовічного Галича як фактор, який обумовив формування політично-ідеологічних передумов виникнення у XIV ст. Галицької митрополії. Визначено релігійно-світоглядну ідеологію Галицького та Галицько-Волинського князівств у контесті феодальної роздробленості Київської Русі та політичної й релігійної централізації Галича. Розглянуто внутрішньо- та зовнішньополітичне життя Галицького й Галицько-Волинського князівств та їх вплив на виникнення Галицької митрополії. У даному аспекті досліджено засоби та методи боротьби за вплив на теренах Східної Європи між Константинопольським патріархатом і папським престолом у контексті їх релігійно-ідеологічного протистояння з використанням їх впливу на світську й духовну владу в Галичині та Волині протягом XII - XV ст. З'ясовано, що поява Галицької митрополії на початку XIV ст. обумовлена передусім збігом політичних і релігійно-ідеологічних інтересів світських володарів Галицько-Волинського князівства та Константинопольського патріархату у цей період. Галицьку митрополію розглянуто у контексті боротьби за релігійно-ідеологічний вплив на Галицько-Волинські землі між світськими та духовними володарями - носіями східного та західного християнських обрядів. Розкрито роль Галицької митрополії у політично-релігійному житті Центрально-Східної Європи у контексті міждержавних і міжконфесійних відносин XIV - XV ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР331)-605.1 + Э372.24-343-018 +
Шифр НБУВ: РА359370

Рубрики:

      
2.

Гуржій О.І. 
Гетьманська влада в Українській козацькій державі першої чверті ХVIII ст. (на прикладі діяльності І.Скоропадського): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.І. Гуржій ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній історіографії дослідженням функцій гетьманської влади на території українських земель, що входили до складу Російської держави за царювання Петра I. Висвітлено питання про формування державницької ідеї вищої за рангом особи в Гетьманщині. З'ясовано якими методами володар булави прагнув зберегти автономію великого регіону та його цілісність у територіальному відношенні. Характеризується внутрішня та зовнішня політика гетьмана І.Скоропадського за тяжких тоталітарних умов російської монархії, його участь у війнах і походах на чолі козацьких полків проти можновладців Польщі, Туреччини, Кримського ханства та Швеції. Запропонована нова концепція оцінки постаті І.Скоропадського як державного і військового діяча в історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ніколаєнко В.М. 
Історичні романи Раїси Іванченко про давню Русь: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.М. Ніколаєнко ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто в літературному контексті історичні романи Р.Іванченка "Зрада, або Як стати володарем", "Отрута для княгині", "Гнів Перуна", "Золоті стремена", що складають тетралогію. Простежено генезис художнього мислення авторки, загострення його соціальної актуальності, філософічності, інтелектуальності. Висвітлено викристалізацію індивідуального письменницького стилю як безперервний процес художньої еволюції та оновлення. Охарактеризовано особливості художнього історизму, його романтично-реалістичних засобів, новаторські підходи Р.Іванченко у зображенні історичних подій і постатей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Іванченко, Р. 534
Шифр НБУВ: РА320989

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Головня А.В. 
Лінгвокультурний простір художньої прози Редьярда Кіплінга: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Головня ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

У контексті належності письменника Р.Кіплінга до двох етнічних традицій - англійської та індійської - розглянуто його художню прозу з урахуванням біокультурної мовної особистості письменника. Виділено базові ізоморфні (людина) й аломорфні (флора, фауна, природні явища) концепти мовної та концептуальної картин світу художньої прози письменника. Проаналізовано концепти та концптуальні метаформи, типові для англійців (людина - це володар/господар світу, зброя - це друг, жага багатства - це зло, освіта - це могутній друг) та індусів (життя - це колесо, яке рухається у заданому напрямку, людина - це дрібничка у світі природи, природа - це могутня жива істота, біда - це безжалісний батіг і дружба - це рука допомоги) та доведено антропоцентричність англійської та природоконцентричність індійської етнокультурних традицій. Культурні особливості обох націй, відображені у лінгвокультурному просторі Р.Кіплінга, передаються за допомогою одиниць фонетичного, морфологічного, лексичного та синтаксичного рівнів англійської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Кіплінг,Р. 534 +
Шифр НБУВ: РА356181

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Ющенко Р.А. 
Методика оцінювання ефективності однорідної обробки даних на кластерних комплексах: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.03 / Р.А. Ющенко ; НАН України, Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано нові математичні моделі обчислювального процесу на основі систем масового обслуговування. Розроблено методику оцінювання систем паралельних обчислень для різних шаблонів паралельного програмування з урахуванням стратегій організації даних. Встановлено критерії оцінювання патернів "майстер - робітник", "одна програма - багато даних", "розподіляй і володарюй" і стратегій організації даних: "централізація", "дублювання" та "розчленування". Експериментально досліджено вплив шаблонів паралельних алгоритмів на ефективність виконання паралельних програм обробки однорідних даних для кластерних комплексів різної архітектури. Запропоновано гібридний генетичний алгоритм кластеризації даних для задач Data Mining, розпізнавання образів і стискання даних. Проведено порівняльне дослідження швидкості збіжності класичного та гібридного генетичного алгоритмів за результатами експериментів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.22 +
Шифр НБУВ: РА362633

Рубрики:

      
6.

Капраль М.М. 
Національні громади Львова XVI - XVIII ст. (соціально-правові взаємини): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.М. Капраль ; НАН України. Ін-т українознав. ім. Івана Крип'якевича. Ін-т народознав.. — Л., 2004. — 34 с. — укp.

Досліджено взаємини національних громад Львова XVI - XVIII ст. в соціально-правовому аспекті, розглянуто привілеї королів та володарів міста впродовж XIV - XVIII ст., що стали формально-правовою основою для функціонування всіх національних громад Львова. Окреслено в хронологічній послідовності правові стосунки та взаємини різних національних громад, наголошуючи на періоди конфліктних загострень та мирного безконфліктного співіснування. Встановлено етнічний склад та кількість населення Львова XV - XVIII ст., що змінювався під впливом різноманітних факторів політичного та економічного життя. Досліджено міграцію до міста та райони проживання національних громад; політику міської влади щодо регулювання потоків прибульців до міста та заселення міської території, форми асиміляції (суспільне просування, мішані шлюби, релігійні конверсії) та її вплив на взаємини етнічних груп і національних громад Львова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4-56 + Ф513(4УКР-4ЛВО)4 +
Шифр НБУВ: РА328509

Рубрики:

      
7.

Омельчук Б. А. 
Оборонні споруди Львівщини як пам'ятки військової історії (друга половина XIV - XVII ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / Б. А. Омельчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Відтворено специфіку оборонного будівництва головним чином у Львівській землі, що в кінцевому підсумку сприяло об'єктивному дослідженню різних аспектів військової, політичної та господарської історії краю, а також напрямків оборонно-захисної діяльності володарів Речі Посполитої, окремих шляхтичів, міських і сільських громад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО)4-54 + Ц561.211 г(4УКР-4ЛЬВ)4 + Щ117.161.3(4УКР-4ЛЬВ)4
Шифр НБУВ: РА382923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Пігулевський П.Г. 
Особливості геологічної будови Приазовського геоблоку Українського щита за результатами комплексування геолого-геофізичних досліджень: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / П.Г. Пігулевський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 24 с. — укp.

На підставі комплексних геолого-геофізичних досліджень встановлено особливості геологічної будови Приазовського геобока (ПГ) Українського щита (УЩ). Для вивчення тектоно-магматичних структур ПГ, що містять родовища багатьох корисних копалин, побудовано послідовний ряд 1D - 2D - 3D геофізичних моделей. Зазначено, що у даному випадку вхідною є одномірна модель, що оптимально відповідає усередненим спостереженим геополям, має внутрішню узгодженість між фізичними параметрами геологічного середовища і становить основу для побудови більш високоінформативних дво- і тривимірних моделей. За допомогою наступної, двомірної моделі, одержано додаткову інформацію про фізичні неоднорідності і особливості геологічної будови різних структурних елементів земної кори ПГ і побудовано регіональну і середньомасштабну 3D петрогустинні моделі. Встановлено, що верхня частина кори ПГ складена осадово-вулканогенними утвореннями, що змінені метаморфічними, метасоматичними процесами й інтрудовані тілами гранітів, діоритів, габро тощо. Виявлено, що з'єднання Середньопридніпровського геоблока (СГ) з ПГ відбувається за Оріхівсько-Павлоградським глибинним розломом (ОПГР) з загальним східним похило-східчастим падінням. У межах Західноприазовського блока (ЗБ) встановлено Обіточненський гранодіоритовий масив, що має складну геолого-геофізичну будову на різних глибинах у земній корі й у верхній мантії. Виділено Павлівсько-Володарський розлом, що відокремлює гранулітзеленокам'яний ЗБ з триверстовою будовою земної кори від переважно сублужного та одноверстового Східноприазовського блока (СБ).Встановлено речовинне наповненя і глибинну будову Тельманівської плутонічної кільцевої структури, що має мантійне закладення. За результатами крупномасштабного об'ємного моделювання вивчено морфологію й особливості речовинного складу Володарського і Кременівського сублужних масивів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.1 + Д211.1
Шифр НБУВ: РА329799

Рубрики:

      
9.

Ліщинська Н.М. 
Парадигма зла в сучасному українському, польському й англійському романі (Валерій Шевчук, Стефан Хвін, Вільям Голдінг): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н.М. Ліщинська ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2007. — 18 с. — укp.

Здійснено комплексне поліаспектне дослідження проблеми зла у межах поетикально-змістової типології на прикладі романів "Птахи з невидимого острова" В.Шевчука, "Zioty pelikan С.Хвіна, "Lord of the Files" ("Володар мух") В.Голдінга. Розглянуто міфологічні образи, архетипи, символи зла і часопростір. Вперше здійснено розмежування дитячого та дорослого зла в літературознавчому аналізі, розкрито їх психологічну природу та механізм дії. Проблему зла інтерпретовано в контексті філософії екзистенціалізму, персоналізму, психоаналізу З.Фройда, К.-Г.Юнга, Е.Фромма, Е.Нойманна в аспекті сучасної етики та моралі. Досліджено проблеми волі та моральної деградації у межах чужого замкненого простору, описано психологічні механізми дії зла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4)-334 +
Шифр НБУВ: РА351591

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Митрохин О.В. 
Петрологія габро-анортозитових масивів Коростенського плутону: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.08 / О.В. Митрохин ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Вивчено питання петрології габро-анортозитових масивів Коростенського плутону, який знаходиться в північно-західній частині Українського щита та належить до анортозит-рапаківігранітної формації Східно-Європейської платформи. Узагальнено новітні дані з геології, петрографії та речовинного складу основних порід Коростенського плутону. На підставі комплексних геологічних, мінералого-петрографічних, геохімічних досліджень доведено, що великі габро-анортозитові масиви є поліфазними інтрузіями, в будові яких приймають участь різновікові асоціації основних порід. У межах Володарськ-Волинського, Чоповицького, Федорівського та Пугачівського масивів виділено п'ять вікових серій базитів: ранню анортозитову, головну анортозитову, ранню габроїдну, пізню габроїдну та дайкову. На прикладі виділених серій простежено еволюцію мінерального та хімічного складу порід у ході становлення глибинного магматичного джерела, а також у межах окремих магматичних камер. Доведено, що вихідні магми базитової асоціації Коростенського плутону за складом відповідають сублужним високоглиноземистим лейкобазальтам, які підлягали фракціюванню в кількох проміжних камерах з послідовним відокремленням рідких фракціонатів сублужно-базальтового складу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342(45УКР)14 + Д59(45УКР)342
Шифр НБУВ: РА315706 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Терещенко В. М. 
Побудова єдиного алгоритмічного середовища для розв'язування комплексу задач обчислювальної геометрії: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.05.01 / В. М. Терещенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 28 с. — укp.

Розроблено нову алгоритмічну модель - модель єдиного паралельно-рекурсивного алгоритмічного середовища, яка вирішує важливу наукову проблему створення єдиних ефективних засобів комп'ютерного моделювання та візуалізації як основи цілісної ефективної методології для розробки нових поколінь CAD/CAM систем. Основою запропонованої моделі є узагальнений паралельно-рекурсивний алгоритм на основі стратегії "розділяй та володарюй", який використовує спільні для усього комплексу задач алгоритмічні засоби: структуру даних (зважена зчеплена черга), процедури злиття, кроки попередньої обробки та розбиття. На основі узагальнення принципу редукції розроблено загальний підхід до встановлення оцінок складності та проектування ефективних алгоритмів розв'язування задач обчислювальної геометрії, інформатики та прикладної математики. Запропоновані підходи застосовано до розв'язування задач обчислювальної геометрії, моделювання процесів теплофізичних процесів зварювання, регіонального аналізу та розпізнавання образів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.630-018
Шифр НБУВ: РА382587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Білецька О.В. 
Поділля в другій половині XIV - першій половині XV ст.: політичний та соціально-економічний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Білецька ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі залучення широкого кола вітчизняних і зарубіжних джерел досліджено процес становлення історичної області України Поділля другої половини XIV - першої половини XV ст. Виконано комплексну систематизацію історичних матеріалів (XIII - XVI ст.), значну частину з яких (зокрема, жалувані грамоти польських королів) у науковий обіг введено вперше. З'ясовано сутність терміну "Поділля" в історико-географічному та історико-етнографічному аспектах. Встановлено особливості історичних умов виникнення Поділля як окремої адміністративної, політичної та соціально-економічної одиниці, виділено основні етапи розвитку краю та досліджено процеси його розподілу та перерозподілу між різними державами. Висвітлено діяльність східноєвропейських володарів та їх васалів щодо Поділля. На підставі соціально-економічного аналізу подільського регіону запропоновано оригінальну інтерпретацію соціальної стратифікації населення краю в другій половині XVI - першій половині XV ст. Досліджено адміністративно-територіальний устрій, земельні надання в регіоні, господарство, торгівлю, гроші та грошовий обіг. Вперше виділено важливі топонімічні дані, що дозволяють встановити еволюційний розвиток мережі середньовічних і сучасних населених пунктів. Здійснено критичне осмислення деяких традиційних уявлень щодо розвитку подільських земель, уточнено дати та обставини деяких історичних подій. Розроблено періодизацію політичної історії подільського регіону. Визначено перспективи та шляхи подальшого дослідження середньовічних земель України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)4 +
Шифр НБУВ: РА335342

Рубрики:

      
13.

Пахарєв А.Д. 
Політичне лідерство: історико-політологічний контекст і сучасне становище: Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / А.Д. Пахарєв ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 2003. — 32 с. — укp.

Максимально повно представлено та систематизовано історіографічний матеріал з проблеми політичного лідерства, вироблений світовою політичною думкою протягом всієї історії цивілізації. Вперше у вітчизняній політології проаналізовано й подано феномен політичного володарювання, який міститься у наукових працях політичних мислителів Росії та України, що сприяє розробці сучасних методик формування політичного лідерства на засадах вітчизняної історії та національних традицій. Вперше подано об'ємну характеристику українських наукових досліджень стосовно політичного лідерства на підставі наукових поглядів та оцінок таких видатних мислителів, як М.Костомаров, І.Франко, М.Драгоманов, М.Грушевський, М.Туган-Барановський, В.Винниченко, В.Липинський та ін. Комплексно подано та логічно обгрунтовано теоретико-методологічні засади феномену політичного лідерства: концепції поняття цього явища; теорії типів та класифікацій політичного володарювання; концепції якостей і характерних рис політичних лідерів; головні складові політичного стилю лідера. Зроблено спробу виявити, крім об'єктивного, роль особистісного фактора у розпаді Радянського Союзу, який волею чи неволею детермінувався діяльністю радянських лідерів у повоєнний період і до 1991-го р. Проаналізовано особливості становлення політичного лідерства за умов формування нових політичних систем на пострадянському просторі. Розглянуто тенденції розвитку лідерства у нових незалажних державах, які виявляються під впливом внутрішніх соціально-економічних, політичних і духовних критеріїв, а також зовнішньополітичних реалій.Встановлено безпосередній вплив сучасної багатопартійності на процес формування політичних еліт і лідерів за умов демократизації та побудови громадянського суспільства. Обгрунтовано ідею необхідності розвитку сучасного політичного лідерства в Україні на пріоритетах людських прав і свобод як необхідних атрибутів демократичного становлення та розвитку громадянського суспільства та правового державотворення, що актуалізує такі політологічні проблеми як політичне лідерство та елітологію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф038.4 +
Шифр НБУВ: РА322724

Рубрики:

      
14.

Сляднєва Г.О. 
Право суб'єкта господарювання на комерційну таємницю та його захист: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / Г.О. Сляднєва ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2005. — 16 с. — укp.

Розкрито суть категорії комерційної таємниці як комерційно цінної конфіденційної інформації, що охороняється суб'єктом господарювання і доступ до якої обмежений з метою захисту прав і законних інтересів її володаря від неправомірного доступу до неї, розголошення або використання. Розглянуто засади правового регулювання відносин щодо комерційної таємниці суб'єктів господарювання. З'ясовано поняття права суб'єкта господарювання на комерційну таємницю. Обгрунтовано, що правовий режим комерційної таємниці, що встановлюється у законодавстві, повинен забезпечувати поєднання приватних інтересів суб'єктів господарювання і публічних інтересів, що спричинює необхідність використання приватноправового та публічно-правового регулювання у цій сфері. Визначено засоби охорони та захисту права на комерційну таємницю, а також види юридичної відповідальності за порушення даного права. Наведено пропозиції з удосконалення правового регулювання відносин щодо комерційної таємниці суб'єктів господарювання в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)901.325 +
Шифр НБУВ: РА335626

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Свідер І.А. 
Речовий образ у художніх системах західноєвропейських романтиків: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / І.А. Свідер ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему виявлення й обгрунтування особливостей словесної реалізації та функціонування речових образів у художніх системах В. Скотта та Е.Т.А. Гофмана, яких розглянуто у контексті ідейно-естетичної доктрини західноєвропейського романтизму. Зазначено, що увага до світу артефактів формується на вищих щаблях літературної культури. Образ-річ є об'єктом самостійної уваги письменника лише у Ренесансі, за цього одразу ж його функція ускладнювалась - бароко прагнуло "розчинити" чуттєвий блиск речей ідеї "moento mori"; класицизм, культивуючи антично-ренесансний смак до мімезису, перетворював річ на аксесуар. Класицистичний або романтичний твір не можна уявити без розгалуженого змалювання матеріальної цивілізації. Проте, лише у романтизмі сформувався справжній "житопис словом", за яким річ постає у її непростих взаєминах зі своїм творцем - людиною, вона стає певним виразом духовної суті народу, а водночас - набуває іманентності, відчуженості. Відзначено, що історичний роман Скотта є запереченням класицистичного антиісторизму. Минуле репрезентують архітектура та костюм персонажа, побутові деталі. Індивідуальнізація предмета сигніфікує складність співвідносин між людьми. Досвід Скотта став підгрунтям для реалістичного експерименту, в якому мистецтво мало зрівнятися з наукою у її опануванні матеріального світу. У Гофмана час "раздвоєний", бо тут паралально відбувається звичайний "побутовий" час і дихає Вічність, що вкорінене в характерному містицизмі епохи, не вільної від тяжіння до потойбічного. Завдяки Скоттові склалася традиція розгалуженого змалювання середовища, соціальної належності особистого характеру персонажа через систему образів-речей; від Гофмана, якого цікавило не "зовнішнє" буття речового світу, а потаємно-містичні зв'язки між реаліями, наявна лінія "відчуження" речі від людини, що у новітній літературі набуває характеру "бунту речей" проти володаря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Скотт В.54 + Ш5(4НІМ)-4 Гофман Е.Т.А.54 +
Шифр НБУВ: РА364816

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Артемчук І.П. 
Розробка методів підвищення частоти і розширення спектра індукованих мутацій озимої пшениці: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / І.П. Артемчук ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу частоти видимих мутацій показано, що для озимої пшениці оптимальною є експозиція дії НЕС та НМС 18 годин. Виявлено, що у поєднанні з високими й оптимальними концентраціями мутагенів (НЕС 0,0375, 0,025 %, НМС 0,02, 0,01 %) дані процеси сприяють індукції високої частоти мутацій, а у сполученні з низькими концентраціями (НЕС 0,0125 %, НМС 0,005 %) - збільшенню серед них частки практично цінних мутацій. Доведено, що даний вибір концентрацій дозволяє повною мірою реалізувати потенціал генотипу, що досліджується. Одержано нові дані про вплив фізичних і хімічних мутагенних чинників в різних дозах на формування мутаційної мінливості в колосах I - III порядків рослин озимої пшениці. Виявлено, що специфічним для загущеного посіву є виділення з підвищеною частотою мутацій за генами, що відповідають за короткостебловість, підвищену кущистість та зернову продуктивність. Встановлено, що частота мутацій в потомствах колосів різного порядку розташування залежить від природи мутагенного чинника: гамма-промені незалежно від дози індукують з високою частотою мутації в потомствах колосів I та II порядку і достовірно нижчою - колосів III порядку. Показано, що хімічні мутагени індукують мутації з різною частотою залежно від концентрації, зі збільшенням якої зростає частота мутацій в потомствах колосів II-III порядків, а у разі зниження - I-II порядків. Виявлено, що зі зниженням доз (концентрацій) мутагенів зростає частка практично цінних мутацій у загальній їх частоті незалежно від природи мутагену, порядку розміщення колосів та густоти посіву. Створено принципово нові сорти озимої пшениці з високим генетичним потенціалом продуктивності, які подолали бар'єр урожайності 100 - 124,1 ц/га: Ятрань 60, Смуглянка, Володарка, Фаворитка, Веснянка, Золотоколоса, Пивна, Добірна, Переяславка, Богдана, Ласуня, Снігурка, Хуртовина, Зимоярка, Циганка. Вперше за весь період державного сортовипробування сорт Фаворитка сформував урожай 124,1 ц/га (Центр сортознавства та сортовивчення, 2005 р.).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-315 +
Шифр НБУВ: РА351082

Рубрики:

      
17.

Косаревська Р.О. 
Семіотика архітектурно-пейзажних формоутворень доби класицизму в Україні на прикладі білоцерківського парку "Олександрія": Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Р.О. Косаревська ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості розвитку ландшафтної ахітектури доби класицизму в Україні. Висвітлено сучасний стан вивченості садово-паркового мистецтва. Розглянуто традиційні напрямки дослідження історичних об'єктів даного мистецтва. Відзначено, що специфічною ознакою паркобудування цього періоду є присвоєння ахітектурно-пейзажним формам символічної означеності, асоціативні проекції яких передавали зміст художнього образу парку. Загальна тематика символіки парків відображала тогочасні модні тенденції та духовні пориви і філософсько-естетичні уподобання їх володарів. З відходом від традиційних засад садово-паркового мистецтва, які базувались на зрозумілому для всіх членів культурної спільноти каноні (ціннісному культурологічному орієнтирі, міфопоетичному стереотипі), зникло адекватне розуміння глядачем "мови" парків. З метою розв'язання цієї проблеми запропоновано застосувати метод семіотичних досліджень. Для цього архітектурно-пейзажні форми розглянуто як знаки, а сам парк (як сукупність цих форм) - семіотичним текстом. Комунікативною моделлю парк - адресат пояснено етапи проведення екзегетики образів. На прикладі пам'ятки садово-паркового мистецтва кінця XVIII - початку XIX ст. парку "Олександрія" (м.Біла Церква Київської області) висвітлено його ідейно-художній задум, за яким період Римської імперії розглядався як міст між античністю та християнською ерою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ118.3(4УКР-4К-2Б)4-221 +
Шифр НБУВ: РА350983

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
18.

Чучко М.К. 
Соціорелігійні аспекти повсякденного життя православного населення північної частини Молдавського воєводства та австрійської Буковини (друга половина XVI - початок ХХ ст.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / М.К. Чучко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 37 с. — укp.

Досліджено закономірності розвитку церковно-релігійного життя православного населення північних волостей Молдавського воєводства й австрійської Буковини на прикладі соціорелігійних реалій другої половини XIV - початку XX ст. Розкрито особливості формування адміністративно-територіального та церковно-адміністративного устрою буковинського краю у період молдавського й австрійського володарювання, проаналізовано кількісні показники місцевого населення, визначено його етнічну та конфесійну структури, а також характер міжконфесійних взаємин. Наведено характеристику вищої православної церковної ієрархії краю, парафіяльного духовенства та чернечого життя у монастирях. Особливу увагу приділено дослідженню церковних таїнств та обрядів життєвого циклу віруючої людини, дозвілля буковинських селян, відвідування ними церкви у святкові дні. Наведено характеристику богослужіння в Православній Церкві на Буковині, проаналізовано характер релігійності місцевого православного населення, відзначено схильність селян до забобонів. Висвітлено організаційно-канонічні засади церковного будівництва й іконопису в північних волостях Молдавського воєводства та трансформацію їх нормативних засад в австрійській Буковині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР-4ЧЕН)-34/35 + Э372.09(4МОЛ)-34/35 + Т3(4МОЛ)0-55 + Т3(4УКР337)0-55 +
Шифр НБУВ: РА359536

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Зелінський А.Л. 
Трансформація громадян еллінської ойкумени у птолемеївських підданих: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.Л. Зелінський ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес трансформації еллінізованих прибульців до елліністичного Єгипту у підданих Птолемеїв, які були абсолютними володарями країни, а також визначено вплив цього процесу на загальний історичний розвиток держави Птолемеїв. Зазначено, що складний, тривалий процес трансформації був об'єктивно обумовлений необхідністю всебічного підпорядкування царській владі всіх жителів елліністичного Єгипту, незалежно від їх соціальної чи етнічної незалежності. Виявлено, що ця необхідність була викликана бажанням Птолемеїв повноправно розпоряджатись Єгиптом, який вони за фараонівською традицією розцінювали як власний домен. Відзначено, що у внутрішній політиці Птолемеїв, починаючи з засновника династії, простежуються два паралельні напрямки, нівеляцію елінізованих іммігрантів до рівня підданих єгипетського зразка та подолання перешкод, що виникали на шляху до цієї нівеляції. Зауважено, що в обох випадках використовувались елементи греко-македонської та місцевої політичної традиції. Виявлено заходи, за допомогою яких проводилось нівелювання населення країни: інспірування ситуації загального юридичного безправ'я стосовно царя, створення слухняного, централізованого, дієвого адміністративно-бюрократичного апарату, фактичну монополізацію царем системи заохочень і соціальної "амортизації", запровадження династичного культу та практики доброзичливого невтручання до процесу залучення іммігрантів до місцевої релігії. Показано, що подолання перешкод на шляху до нівеляції, пов'язаних з еллінською системою цінностей, завдяки притаманним прибульцям колонізаторському світогляду та елементам македонської "спадщини" (ради царських "друзів" і військовим зборам), було поступово здіснено трьома першими Птолемеями. Безпосередніми наслідками цього явища стала відсутність у країні колоніальної ситуації та зовнішньополітична пасивність, що розпочалася у 30-х рр. III ст. до Різдва Христова, яка стала однією з головних причин занепаду держави Птолемеїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)322.1 +
Шифр НБУВ: РА328643

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Чухліб Т.В. 
Український гетьманат у протистоянні держав Європи з Османською імперією (1667 - 1699 рр.): міжнародне становище, зовнішня політика, зміна сюзеренів: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / Т.В. Чухліб ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2008. — 32 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження місця та ролі Українського гетьманату у протистоянні країн Центрально-Східної, Східної та Південно-Східної Європи з Османською імперією у другій половині XVII ст. У контексті міжнародних відносин здіснено системний і порівняльний аналіз зовнішньої політики українських урядів лівобережної та правобережної частин Української держави. Доведено, що, не зважаючи на конфлікт між Османською імперією (включно з Кримським ханством) й Австрійською імперією, Венеціанською республікою, Річчю Посполитою (за підтримки Ватикану) та Московською державою, українські правителі були вимушені лавірувати між польським королем, російським царем, турецьким султаном і кримським ханом, переходити з одного боку на інший, відмовлятися від протекції одного володаря-сюзерена на користь іншого. В окремі періоди гетьмани визнавали залежність від кількох сусідніх монархів одночасно, що дозволило зробити висновок про проведення ними полівасалітетної зовнішньої політики. Водночас, розділення України між Варшавою, Москвою, Стамбулом і Бахчисараєм означало започаткування процесу поступової втрати Українським гетьманатом політико-правової суб'єктності у міжнародних відносинах кінця 1660 - 1690-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-6 +
Шифр НБУВ: РА355749

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського