Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (106)Книжкові видання та компакт-диски (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ВИВЕЗЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Лапан Т.Д. 
Вербування і депортація населення України до Німеччини та умови його праці і побуту у неволі (1939 - 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.Д. Лапан ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 16 с. — укp.

Вперше виділено й комлексно проаналізовано проблему вербування та депортації українців з різних частин окупованої території УРСР до Німеччини у період Другої світової війни. Досліджено питання соціальної адаптації українських робітників до умов праці та суспільного проживання на території країни-окупанта. Показано різні методи та форми мобілізації, вербування та вивезення українського населення з генерал-губернаторства (дистрикту Галичина) та райхскомісаріату Україна та прифронтової смуги. Розглянуто умови праці та побуту українських робітників з різних регіонів України у німецькій промисловості та сільському господарстві. З'ясовано специфіку у ставленні місцевої влади та населення до українських остербайтерів і робітників з дистрикту Галичина. Проаналізовано ефективність діяльності спеціально створених систем мобілізації та депортації (переважно на окупованих територіях УРСР), а також наглядово-каральної системи III Райху стосовно експлуатації праці українських робітників. Показано неоднозначне ставлення уряду СРСР, учасників українського національно-визвольного руху, радянського підпілля та церковних організацій до вивезення українських робітників на роботи до нацистської Німеччини. Досліджено роль і значення громадських організацій галицьких українців, створених у дискрикті Галичина та в Німеччині під час Другої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)62-2 +
Шифр НБУВ: РА336658

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бааджи Н. П. 
Відшкодування шкоди, завданої неправомірним використанням авторських прав: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / Н. П. Бааджи ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано майнові та немайнові авторські права, внаслідок неправомірного використання яких завдається шкода їх власникам. Розкрито поняття та сутність категорії "неправомірне використання авторських прав" і визначено її ознаки. Запропоновано класифікацію порушень авторських прав з урахуванням різних критеріїв. Проаналізовано такі випадки неправомірного використання авторських прав, як плагіат, піратство та контрафакція, а також ввезення та вивезення з митної території об'єктів авторського права та суміжних прав. Визначено загальні та спеціальні критерії, як мають враховуватись під час визначення розміру майнової та немайнової шкоди, завданої неправомірним використанням авторських прав. Обгрунтовано необхідність закріплення на законодавчому рівні мінімального розміру немайнової шкоди, завданої неправомірним використанням авторським прав.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)330.6 + Х839(4УКР)213.19
Шифр НБУВ: РА373591 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Дацків І.Б. 
Втрати Україною історико-культурних цінностей під час Другої світової війни: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.Б. Дацків ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 20 с. — укp.

За результатами аналізу численних історичних документів встановлено, що знищення та вивезення культурних надбань з нашої держави у період Другої світової війни здійснювалося професійно та цілеспрямовано, з метою спотворення історичної правди та пам'яті народів. Визначено загальні масштаби втрати архівних, музейних і бібліотечних скарбів, висвітлено маршрути їх переміщення до місць подальшого зберігання на підставі розсекречених джерел.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.8
Шифр НБУВ: РА315405 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кришина Н.В. 
Діяльність німецької військової адміністрації в Україні у 1918 році: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.В. Кришина ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Досліджено діяльність німецької військової адміністрації в Україні у 1918 р. На підставі вивчення значного обсягу наукових джерел та наявної історіографії розглянуто процес утворення німецьким командуванням військово-адміністративної системи на українських землях. Висвітлено трансформацію німецької союзницької допомоги в окупаційну політику. Проаналізовано вплив німецької військової адміністрації на суспільно-політичне життя, а також політику урядів УНР та Української Держави. Показано участь німецьких військ в українсько-німецькому економічному співробітництві шляхом незаконних реквізицій і вивезення продовольства та сировини. Розкрито вплив німецької військової адміністрації на військове будівництво та державотворчі процеси в країні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-3 +
Шифр НБУВ: РА343875

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Калашнікова В.Є. 
Історико-культурні цінності Східної України в роки Великої Вітчизняної війни: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / В.Є. Калашнікова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Визначено особливості архівного, бібліотечного та музейного фондів Східної України напередодні війни. Висвітлено евакуацію історико-культурних цінностей в східні райони СРСР в перший рік війни, зроблено висновки щодо неспланованості даного процесу та причини його провалу. Розглянуто місце історико-культурних цінностей в політиці окупантів. Розкрито цілі та механізми захоплення, вивезення за межі країни та знищення культурного надбання Східної України окупантами. Встановлено обсяги збитків, заподіяних в ході воєнних дій архівними, бібліотечними та музейними установами. Висвітлено героїчні подвиги простих людей в порятунку та збереженні історико-культурних цінностей в роки Великої Вітчизняної війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5)622-7
Шифр НБУВ: РА371688 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Поліщук Н.Є. 
Науково-методичні основи визначення тіньової економіки в системі зовнішньоекономічних операцій: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Н.Є. Поліщук ; Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва економіки та з питань європ. інтеграції в Україні. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Уточнено суть тіньової економічної діяльності як економічної категорії. Визначено основні джерела, канали та механізми формування тіньових оборотів в експортно-імпортних операціях, особливості їх виявлення та реалізації. Висвітлено основні тіньові схеми приховування доходів та оптимізації податкових внесків з використанням офшорних юрисдикцій, виявлено їх основну роль у формуванні тіньових доходів, що включає вивезення капіталу за кордон та ухилення від сплати податків. Проаналізовано зв'язок макроекономічних показників з нерегламентованим відтоком капіталу з урахуванням світового досвіду та чинної практики. Визначено пріоритетну роль нерегламентованого вивозу капіталу з України у загальних тіньових торговельних та фінансових експортно-імпортних оборотах. Запропоновано методику макрооцінки обсягів тіньових оборотів у експортно-імпортних операціях з використанням статистичної бази платіжного балансу та експертних оцінок. Розглянуто нормативно-правові акти регулювання експортно-імпортних операцій та надано пропозиції щодо їх удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.0-803.4 +
Шифр НБУВ: РА322808

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Пастушенко Т.В. 
Остарбайтери з України: вербування, примусова праця, репатріація (історико-соціальний аналіз на матеріалах Київщини): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Пастушенко ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На прикладі жителів Києва та Київщини проведено комплексне історико-соціальне дослідження окремої спільноти громадян України, які в роки Другої світової війни перебували на примусовій праці в нацистській Німеччині та належали до категорії остарбайтерів. Визначено передумови створення системи примусової праці іноземців у нацистській Німеччині, встановлено причини та обставини залучення в економіку Третього рейху трудових ресурсів з України. Розкрито особливості нацистської окупаційної політики та функціонування радянської репатріаційної системи на Київщині. Здійснено перевірку існуючих статистичних даних щодо завербованих та репатрійованих жителів Київщини. Розглянуто зміни в соціальній структурі, правовому статусі, життєвих циклах, настроях, поведінковій стратегії остарбайтерів у часовому проміжку від вивезення на територію Третього рейху до повернення й початкового етапу соціальної адаптації на батьківщині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.8 + Т3(4УКР-4КИЕ)622.8 +
Шифр НБУВ: РА353093

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Тулянцева І. В. 
Правове регулювання переміщення культурних цінностей через митний кордон України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / І. В. Тулянцева ; Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто історичні етапи становлення законодавства з питань вивезення та ввезення культурних цінностей. Проаналізовано категорію "культурні цінності" та визначено їх характерні ознаки. З'ясовано сучасний стан організаційної структури та правових засад державного управління у даній сфері. Досліджено поняття "порядок переміщення культурних цінностей" та особливості застосування дозвільних і митних процедур. Охарактеризовано види юридичної відповідальності за порушення порядку переміщення культурних цінностей через митний кордон країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)134 + Х819(4УКР)112.038.1
Шифр НБУВ: РА376151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Волощенко В.С. 
Прогнозування та державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / В.С. Волощенко ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення управлінських якостей моделей прогнозування зовнішньої торгівлі України й ефективності її державного регулювання. На базі систематизації існуючих теорій міжнародної торгівлі та виокремлення причин, що впливають на транскордонний рух товарів і послуг, обгрунтовано необхідність врахування впливу на нього на сучасному етапі інституційно-глобального чинника - діяльності ГАТТ/СОТ. Виявлено небезпеку, а саме: зростання частки експорту й імпорту у ВВП України, в експорті сировинних товарів й імпорті давальницької сировини без належних стримувальних державних заходів. З метою покращання аналізу географічної структури зовнішньої торгівлі розроблено коефіцієнти експортного й імпортного географічного розсіювання, оцінка яких дала змогу виявити позитивні зрушення, небезпечні тенденції та стратегічні напрямки подолання цих тенденцій. На підставі оцінювання практики та соціально-економічних наслідків державного регулювання зовнішньої торгівлі України виокремлено основні етапи проведення її експортної політики відповідно до цілей, стосовно яких були спрямовані державні заходи у кожний окремий період. Досліджено становлення механізму державного регулювання імпортної діяльності в Україні з метою визначення відповідності застосовуваних регуляторних заходів правилам і вимогам ГАТТ/СОТ. Запропоновано систему регуляторних заходів, спрямованих на гальмування процесу вивезення потенційної доданої вартості з території України. На базі розроблених багатофакторних прогнозних моделей експорту товарів, імпорту мінеральних і немінеральних продуктів здійснено прогнозні розрахунки обсягів зовнішньої торгівлі України, частки експорту, імпорту та чистого експорту у ВВП, енергетичного імпорту у імпорті товарів на середньострокову перспективу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843-21,01 + У9(4УКР)843-230.38 +
Шифр НБУВ: РА352202

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гаврилюк С.В. 
Становлення й розвиток історичного пам'яткознавства Волині, Холмщини і Підляшшя (XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.В. Гаврилюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 39 с. — укp.

Досліджено становлення та розвиток історичного пам'яткознавства Волині, Холмщини та Підляшшя - західних етнічних українських земель під час перебування їх під владою Російської імперії. Виділено та обгрунтовано поняття "історичне пам'яткознавство", "історична пам'ятка" та охарактеризовано процес складання в Російській імперії ХІХ - початку ХХ ст. правової бази збереження історико-культурної спадщини. Простежено формування зацікавленості місцевими старожитностями, діяльність державних структур, світських і церковних громадських товариств, музейних закладів, окремих особистостей щодо виявлення, вивчення та збереження пам'яток. Наведено матеріал про представлення пам'яток вказаних земель на загальноросійських археологічних з'їздах, оприлюднено виявлені факти незаконного вивезення з Волині церковних реліквій. Проаналізовано підготовку та проведення реконструктивних робіт, видання спеціальних історико-пам'яткознавчих праць. Розкрито здобутки та прорахунки історичного пам'яткознавства Волині, Холмщини та Підлішшя даного періоду, визначено його місце в загальноукраїнському пам'яткознавстві, процесі українського національного відродження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5л60 +
Шифр НБУВ: РА325591

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ломотько Д.В. 
Удосконалення технології перевезення вантажів на залізницях України в умовах ринку транспортних послуг: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.20 / Д.В. Ломотько ; Харк. держ. акад. залізн. транспорту. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено питання удосконалення технології перевезення вантажів у межах транспортно-експедиційного обслуговування (ТЕО), а також розроблено методики впровадження ефективної технології нових транспортних послуг на прикладі послуги завезення-вивезення вантажів. Проаналізовано загальний стан технології здійснення транспортно-експедиційного обслуговування на закордонних і українських залізницях, визначено найбільш важливі завдання в цій області. Ефективність технологічних варіантів ТЕО здійснено за запропонованою ринково-орієнтованою методикою обгрунтування, яка враховує вдосконалений критерій максимуму економічної вигоди вантажовласника. Запропоновано вдосконалені показники якості технологічних елементів, а також комплексний показник якості транспортно-експедиційного обслуговування. Установлено доцільність використання методу Бокса - Дженкінса для прогнозування технологічної ситуації в районі тяжіння залізничної станції. Вперше розроблено математичну модель на мережі Петрі, що реалізує взаємодію залізничного та автомобільного транспорту під час завезення-вивезення вантажів, а також удосконалену методику визначення оптимального режиму роботи вантажно-розвантажувального фронту. Обгрунтовано технологію ТЕО за запропонованою методикою, спрямованою на підвищення прибутку залізниці. За даних умов встановлення оптимального рівня тарифу за технологічними варіантами ТЕО досягнуто з використанням оптимального розміру знижки в межах, достатніх для одержання прибутку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)372.0-813
Шифр НБУВ: РА312252 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Ковальчук Н.В. 
Формування сільськогосподарськими підприємствами пропозиції на ринку зерна: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Н.В. Ковальчук ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та методичні засади формування пропозиції зерна сільськогосподарськими підприємствами. Розкрито сутність пропозиції зерна, визначено особливості її формування, класифіковано фактори впливу на пропозицію зерна сільськогосподарських підприємств. Виділено періоди циклічних коливань урожайності зернових культур. На підставі вивчення взаємозв'язку доходів населення та рівня харчування, визначено обсяг попиту на зерно в регіоні за умов додержання раціональних норм харчування. Запропоновано оптимальну пропозицію зерна сільськогосподарськими підприємствами, яка може забезпечити внутрішні потреби регіону, а також можливі обсяги вивезення за межі області. Обгрунтовано доцільність створення професійних і міжпрофесійних об'єднань в Україні, які дозволять усунути непорозуміння між товаровиробниками, переробниками зерна, посередниками та державними органами й встановити оптимальну ціну на зерно на всіх етапах реалізації та переробки і розподілу прибутку між суб'єктами ринку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.151 + У9(4УКР)843.570 +
Шифр НБУВ: РА356713

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Лайко О.І. 
Шляхи скорочення непродуктивного відтоку фінансового капіталу з економіки регіону (на прикладі Одеського регіону): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / О.І. Лайко ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему активізації інвестиційної діяльності в Одеському регіоні шляхом впровадження нового концептуального підходу до управління непродуктивним відтоком фінансового капіталу та залучення додаткових внутрішніх джерел фінансування. Непродуктивний відтік фінансового капіталу за кородон, який останнім часом динамічно прогресує і набуває загрозливих масштабів, розглянуто як потенційний ресурс активізації регіонального інвестиційного процесу. Удосконалено метод розрахунку обсягів непродуктивного відтоку фінансового капіталу, проаналізовано концептуальні підходи до управління даним процесом. Створено модель функціональної залежності непродуктивного відтоку фінансового капіталу від основних показників стану інвестиційного середовища регіону. Із використанням даної моделі виявлено основні рушійні сили процесу вивезення інвестиційних ресурсів і зроблено короткострокове прогнозування його розвитку. Запропоновано концептуальний підхід до формування стратегії скорочення непродуктивного відтоку фінансового капіталу, який базується на механізмі управлінння регіональним рухом капіталів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ОДЕ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА359582

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Насіров М. Ф. 
Управління екопроектами підприємств з переробки пластику / М. Ф. Насіров. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню важливої економічної проблеми – обґрунтування теоретико-методичних основ, методичних положень і практичних рекомендацій з управління екопроектами підприємств із переробки пластика в умовах трансформації від лінійної до циркулярної моделі економіки.У роботі репрезентовано змістовну складову понять «управління екопроектами підприємств», «організаційно-економічне забезпечення управління екопроектами підприємств», що дозволило за мерологічним підходом поглибити змістовне тлумачення даних понять. Окреслено наукові підходи щодо формування організаційно-економічного забезпечення управління екопроектами підприємств. Розглянуто видову систематизацію існуючих методик оцінювання ефективності управління екопроектами підприємств. Здійснено діагностику ресурсозабезпечення успішної реалізації екопроектів підприємства з переробки пластику. Проаналізовано механізм тарифного регулювання надання послуг із вивезення, зберігання, сортування, переробки, утилізації та захоронення твердих побутових відходів (в т. ч. відходів пластику). За принципом аналізу перебігу гомеостазу ресурсозабезпечення підприємств із переробки відходів пластику та подальшого синтезу їхніх латентних предикторів «пластикової війни» визначено вектори їх повноцінного забезпечення ресурсами (відходами пластику) на середньо- та довгострокових часових горизонтах.Модифіковано за номотетичним підходом механізм екологічного оподаткування підприємств з рециклінгу відходів пластику за умов адаптації архітектури фіскальної системи до принципів циркулярності економіки. Сформовано підходи до цілепокладання в умовах зародження циркулярної моделі економіки як механізму страхування відповідальності підприємств за екопроектами з переробки відходів пластику за заподіяну шкоду навколишньому середовищу під час / чи за результатами їх реалізації. Розроблено концепцію діджиталізації циркулярних закупівель за реверсивної логістики управління потоками відходів пластику, запровадження якої на практиці дозволить забезпечити розвиток бізнесу з переробки відходів, а також поліпшення стану довкілля.^UThe thesis is devoted to solution of important economic problems – the development of theoretical and methodological foundations, laid the methodological and practical recommendations on the management of projects of the enterprises for processing plastic material in the conditions of transformation from a linear to a circular economy model.The paper reveals substantial component of the concepts of "circular economy", "management of projects of enterprises", "organizational and economic support of ecological management of enterprises", which allowed in accordance with serologicescom approach to deepen the meaningful interpretation of these concepts. Considered scientific approaches to formation of organizational-economic management projects of enterprises, which contributed to the improvement according to the holistic approach model of organizational-economic management projects of the enterprises for processing plastic waste that is isomorphic to an existing one, which in the conditions of transformation from a linear to a circular model of the economy assumes the change of the principle provisions of tion in the basis of its construction of the "polluter pays principle" to the principle of "the polluter invests" that is the key to balancing the influence / interests of stakeholders in the creation of eco-cities. Considered species systematization of existing techniques of an estimation of efficiency of management the projects of enterprises, which is based on its lateral intelligent lenii supplemented by the technique of an estimation of profitability of projects on bagalore-arterial model that allows to clearly identify the level of coverage of actual costs for rendering services in transportation, storage, sorting, processing, utilization and disposal of the waste plastic by means of the local budget in case of exceeding the tariff threshold.The diagnostics of resourcing the successful implementation of projects of the enterprises for processing plastic. According to the principle of the analysis of the course of homeostasis resourcing of the enterprises for processing plastic waste and subsequent synthesis of their latent predictors "plastic war" defined by the vectors of their valuable resources (waste plastic) on medium- and long-term time horizons. Analyzed tariff policy to provide services for the removal, storage, sorting, processing, utilization and disposal of solid waste (including plastic waste). Determined by the scenario approach economic-environmental efficiency of the ecological management of the enterprises for processing plastic.Modified nomothetical approach the mechanism of environmental taxation of enterprises for recycling waste plastic in terms of adapting the architecture of the fiscal system to the principles of circularity economy. Formed manual modification of the mechanism of insurance of responsibility of the enterprises for eco-projects on processing of plastic for the harm caused to the environment during or as a result of their implementation. Developed the concept of digitization of circular procurement with reversible logistics of waste stream management of plastic creation, the introduction of which will in practice allow the development of waste processing business, as well as improve the environment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Андреєва О. Ю. 
Біотична стійкість соснових насаджень Волинського і Житомирського Полісся: автореферат дис. ... д. с.-г. н. : 06.03.03 / О. Ю. Андреєва. — Б.м., 2023 — укp.

Наведено теоретичні узагальнення та аналіз даних стосовно поширення та впливу екологічних чинників на стан лісів Волинського та Житомирського Полісся. Аналіз кліматичних показників свідчить про зміни показників температури, зволоження, ГТК Селянінова та Д. В. Воробйова, які не є сприятливими для насаджень, але створюють умови для поширення шкідників і лісових пожеж. Біотична стійкість насаджень знижується у зв’язку зі значним поширенням чистих соснових насаджень, а також за рахунок виділів, які межують зі зрубами та незімкненими культурами. Виявлено особливості зміни санітарного стану насаджень та їхнього заселення стовбуровими шкідниками після низової пожежі. Проаналізовано динаміку площ осередків комах-хвоєгризів і стовбурових шкідників. Показано, що принадність насаджень для виникнення осередків комах-хвоєгризів зменшилася зокрема у зв’язку з вилученням санітарними рубками чистих соснових насаджень в осередках короїдів. Виявлено зміни у видовому складі комплексу короїдів, зокрема згасання після 2017 р. осередків верхівкового і шестизубчастого короїдів й збільшення участі соснових лубоїдів у комплексі. Визначено видовий склад нематод у деревах, заселених короїдами. Підтверджено необхідність вчасного проведення вибіркових санітарних рубок в осередках усихання для запобігання втратам ліквідної деревини. Одержані дані підтримують концепцію П. Маніона стосовно чинників всихання дерев. Висока частка чистих соснових насаджень і насаджень віком понад 50 років – чинники тривалої дії (predisposing). Аномальне збільшення температури повітря та зменшення ГТК до рівня, характерного для степової зони, є чинниками нетривалої дії (inciting), що підвищують сприйнятливість дерев до заселення короїдами, які є чинниками супроводження (contributing). Експериментально обґрунтовано підходи до прогнозування ризиків усихання соснових насаджень регіону та підвищення їхньої стійкості. Поглиблені методичні підходи стосовно виявлення насаджень із високою принадністю для формування осередків шкідливих комах і виникнення лісових пожеж. Зокрема пропонується скоригувати терміни вивезення з лісу або корування чи обробки інсектицидами заготовленої деревини, а також застосування інсектицидів з урахуванням зміни термінів початку й закінчення вегетаційного періоду; оцінювати загрозу формування осередків хвоєгризів у міру змикання культур, створених на зрубах санітарних рубок минулого десятиліття та застосовувати розраховані моделі для оцінювання загрози пошкодження дерев фітофагами.^UThe features of the dynamics of climatic parameters affecting the condition and growth of pine stands were revealed. A decrease in precipitation and hydrothermal coefficient of G.T. Selyaninova (HTI) is unfavorable for the growth and condition of trees and favorable for harmful organisms. The features of the distribution of the forest stock of pine stands of individual forestry enterprises by types of forest site conditions, stand composition, age, the relative density of stocking and changes in these parameters during the period between the last forest inventories, which affect the attractiveness of forest plots to harmful insect foci and the risk of fires, were evaluated. The obtained data support the concept of P. Manion regarding the factors of forest decline. A high proportion of pure pine stands and stands over 50 years old are long-term predisposing factors. Anomalous increase in air temperature and reduction of HTI to the level characteristic of the steppe zone are the short-term inciting factors that increase the susceptibility of trees to colonization by bark beetles, which are contributing factors. The obtained results made it possible to develop proposals for forecasting the risks of deterioration of the conditions of pine stands in the region and measures to increase their sustainability. In particular, it is suggested: to adjust the terms of creating pine plantations, removal from the forest or protection harvested wood with insecticides, taking into account the change in the terms of the beginning and end of the growing season; to implement an improved algorithm for determining fire hazard classes; to create mixed stands according to the type of forest site conditions; to carry out timely thinning to maintain the optimal structure of the crowns and sufficient relative stocking density of the stands in order to increase their resistance, in particular to damage by insects and fires; to assess the threat of the formation of foci of foliage browsing insects in pine plantations created at the clear-cuts of sanitary fellings of the last decade and to apply suggested models to predict tree damage by phytophages.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського