Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (16)Реферативна база даних (645)Книжкові видання та компакт-диски (116)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ВАГА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 73
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Вага Л.І. 
Азотобактер у грунтах Лісостепу України: поширення і біологічна активність: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.07 / Л.І. Вага ; Уман. нац. ун-т садівництва. — Умань, 2010. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.316.23 + П058.11-82 + Е422.142.2
Шифр НБУВ: РА372792 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Василина К.М. 
Англійський конні-кетчерівський памфлет в контексті шахрайської прози XVI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / К.М. Василина ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено конні-кетчерівську модель соціально-побутової памфлетики англійського ренесансу. Вперше конні-кетчерівський памфлет розглянуто у співвіднесенні з обома літературними традиціями (памфлетною та шахрайською), на межі яких він формувався. Визначено соціокультурні чинники, які сприяли появі та популярності памфлетного жанру на теренах англійської літератури, розкрито сутність памфлетного первеня, запропоновано класифікацію єлизаветинської памфлетистики. Проаналізовано специфіку розвитку англійської шахрайської памфлетистики: від перших книг про вагабондів до памфлетів Р.Гріна та його епігонів. У новому ракурсі розглянуто творчий доробок пізнього Гріна та визначено шляхи подальшого розвитку кримінальної літератури в Англії XVII - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-337
Шифр НБУВ: РА313870 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Лі Хай Лінь 
Бідність як об'єкт соціально-економічної політики: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Лі Хай Лінь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Подано варіант комплексного дослідження бідності як соціально-економічної категорії, виявлено основні форми та причини, які її породжують. Визначено зміст багатоаспектної категорії "бідність". Охарактеризовано основні особливості бідності у країнах з перехідною економікою: велика питома вага бідного населення серед працюючих, високий рівень збіднілих - серед молоді, жінок, освічених і кваліфікованих робітників та ін. Спираючись на світовий досвід боротьби з бідністю, країни з економікою, що трансформується, впроваджують засоби подолання бідності, адекватні умовам даних країн. Запропоновано засоби боротьби з бідністю, запобігання перетворенню її на масову та хронічну - державний контроль за найважливішими соціальними індикаторами: відповідністю мінімальних розмірів заробітної плати, пенсії, стипендії, що відповідають рівню прожиткового мінімуму; доступністю безкоштовних медичних і загальноосвітніх послуг на мінімально визначеному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-94 + У9(5КИТ)0-94
Шифр НБУВ: РА313030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Гутнікова А.В. 
Віддієслівні іменники без словотворчих афіксів у середньоверхньонімецькій і сучасній німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Гутнікова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечнікова. — О., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено структурні і семантичні типи безафіксних віддієслівних іменників у середньоверхньонімецькій та сучасній німецькій мові. Встановлено, що безафіксний віддієслівний словотвір іменників німецької мови охоплює дві моделі: субстантивацію інфінітива та субстантивацію дієслівної основи. Доведено, що до процесу субстантивації інфінітива залучаються майже усі морфологічні та структурні типи середньоверхньонімецьких дієслів, найбільш активними є слабкі перехідні кореневі лексими. Визначено, що у сучасній німецькій мові зростає активність слабких, модальних, неперехідних дієслів, а також дієслів з відокремлюваними префіксами. Досліджено, що у процес субстантивації дієслівної основи у середньоверхньонімецькій мові іменники чоловічого роду утворюються, як правило, від сильних дієслів та основ з відокремлюваними префіксами; середнього роду - від сильних дієслів та основ з невідокремлюваними префіксами; під час утворення іменників жіночого роду активними є слабкі дієслова та основи з відокремлюваними префіксами. Простежено, що на сучасному етапі зростає словотвірна активність сильних дієслів та мотивуючих основ з відокремлюваними префіксами у відношенні до дериватів чоловічого роду; слабкі кореневі дієслова та основи з відокремлюваними префіксами утворюють, частіше за все, іменники жіночого роду; слабкі та кореневі твірні основи - іменники середнього роду. Продуктивним засобом щодо утворення подібних іменників на обох зрізах виступає зміна голосного кореня, а саме аблаут. Встановлено, що у новій сучасній мові питома вага іменників з абстрактною семантикою нижча за середньоверхньонімецький показник, в той час як зростає частка імен з конкретним значенням, що характеризує дану модель як продуктивну у відношенні щодо абстрактних і конкретних іменників на обох зрізах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-20 +
Шифр НБУВ: РА322126

Рубрики:

      
5.

Мафізур Рахман Міах Мд. 
Вагатомія в лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки в осіб, які раніше перенесли ушивання перфорації виразок: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Мафізур Рахман Міах Мд. ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2000. — 23 с. — укp.

Досліджено оперативно-технічні можливості і клінічну доцільність застосування ваготомії в лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у хворих, які раніше перенесли операцію ушивання перфорації виразок. Статистика включає 555 спостережень хворих віком від 16 до 78 років, з них чоловіків - 533 (96,73%), жінок - 18 (3,3%). Цей контингент прооперованих було розділено на 2 групи: 250 хворих, для яких в якості основного лікувального чинника було використано різні варіанти ваготомії в "чистому виді" або в поєднанні з дренуючими, чи дуоденопластичними доповненнями - основна група, і 301 хворий, прооперований з використанням резекційних методів - група порівняння. Усі зіставлені оперативно-технічні та клініко-фізіологічні показники в основній групі виявилися переважними, тому операцію ваготомії можна розглядати як метод вибору, особливо за умов спеціалізованих стаціонарів хірургічної гастроентерології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6-38
Шифр НБУВ: РА308825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Сорокін Ю.М. 
Вегетативні показники у хворих на розсіяний склероз та їх динаміка на етапах гіпербаричної оксигенації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Ю.М. Сорокін ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджено вегетативну регуляцію у хворих на розсіяний склероз (РС) протягом курсу та сеансу гіпербаричної оксигенації (ГБО). Показано зменшення активності церебральних ерготропних систем і зниження напруги регуляторних механізмів на фоні нормалізації сегментарного рівня регуляції у хворих з клінічною ефективністю ГБО за розширеною шкалою ступеню інвалідності Kurtzke (EDSS). У хворих з відсутністю клінічного поліпшення відзначалася ригідність динаміки імунологічних показників та динаміки надсегментарних і барорецепторних впливів, поглиблення вагальної недостатності та напруженості регуляторних процесів, що свідчить про пригнічення регуляторних механізмів. Виявлені два типи реактивності до лікувальної гіпероксії під час баросеансу у хворих на РС: нормальна реактивність відображає адекватну активацію адаптаційно-пристосувальних механізмів, що забезпечує ефективний лікувальний результат; знижена - свідчить про пригнічення процесів адаптації-компенсації, що перешкоджує досягненню лікувального ефекту ГБО.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25-3

Рубрики:

      
7.

Гижко А. П. 
Впровадження практик децентралізації в контексті формування «політики знизу» в Україні / А. П. Гижко. — Б.м., 2021 — укp.

Зрілість політичних систем сучасності має низку показників, серед яких – модель взаємовідносин держави і суспільства. Характеристиками цієї моделі можуть виступати такі показники, як розвинутість громадянського суспільства в частині впливовості його інститутів, відчуття захищеності населення (соціальної, правової, інформаційної тощо), рівень політичної і правової культури громадян, стан громадянської освіти, сальдо міграції держави, реальні практики реалізації конституційного права громади на управління територією. Останній показник в Україні має міждисциплінарну природу як у контексті теоретико-методологічних підходів наукового вивчення, так і в самих практиках впровадження.Результатом компаративного аналізу стало виявлення специфіки світових та вітчизняних практик впровадження децентралізації в частині їх політико-правового забезпечення, суспільного діалогу та успішних локальних кейсів. Визначено, що політико-правове забезпечення процесу впровадження децентралізації у Франції, Польщі та Україні базується на Європейській хартії місцевого самоврядування та наявності реальних практик організації публічної влади на трьох рівнях: центральний (національний), місцевий (локальний), проміжний (регіональний).У ході дослідження будо визначено два кейси діалогу суспільства і держави у контексті державної регіональної політики. Перший кейс – це практична взаємодія, що відбувається завдяки розвинутому громадянському суспільству за допомогою: бюджету громадських ініціатив, громадських рад та консультативних органів, асоціацій громадських організацій, експертного та проєктного середовища, громадського контролю. Другий кейс (провладний) - має меті лише залучення громадськості до організації владних ініціатив. Функціонування кейсів залежить від моделі місцевого самоврядування конкретної держави та стартових умов проведення реформи. Доведено, що втілення реформи децентралізації в Україні, на основі європейського досвіду, відбувається з використання існуючих моделей управління територіями. У побудові практик менеджеризму використовується поєднання державного, регіонального й локального принципів управління, що мають на меті делегування повноважень і встановлення контролю між центром та регіоном за принципом субсидіарності. У роботі обґрунтовано, що оцінка регіональної політики в регіоні залежить від індикаторів ефективності територіальних громад. Під час дослідження було проаналізовано декілька систем індикаторів, що містяться у трьох підходах: внутрішньому, зовнішньому, локальному (авторському). Авторський підхід було запропоновано автором для використання Вінницькою облдержадміністрацією, що містив наступні індикатори: - динаміка демографічної ситуації в громаді; - співвідношення природнього скорочення населенні і міграції; - вікова структура населення в громаді; - рівень дотаційності бюджетів за відповідний рік; - питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах; - діяльність соціальної та адміністративної інфраструктури; - фактичні капітальні видатки на 1-го мешканця територіальної громади. Визначено успішний кейс впровадження реформи децентралізації на прикладі Вінницької області. У досліджуваних громадах Вінниччини помітно змінилася структура місцевих бюджетів, відбулася активізація мешканців громади, які стали долучатися до консультацій та громадських слухань, відбулось створення ЦНАП, нових медичних амбулаторій та опорних шкіл, реставрація пам'яток культури та активізація культурного життя. Ключові висновки кваліфікаційної наукової праці довели, що у великих за своєю площею державах, з усталеною практикою впливу недержавних інститутів на державну політику та успішними локальними практиками самоврядування, слід очікувати формування діалогу між державою і суспільством шляхом ініціатив «знизу», що сприятиме модернізації системи владних відносин в бік «уряду професіоналів», розгалуженої системи представництва локальних територій на загальнонаціональному рівні, легітимності державних інститутів та демократизації політичної системи.^UThe maturity of modern political systems has a number of indicators, including the model of the relationship between state and society. Such indicators as the development of civil society in terms of the influence of its institutions, the sense of protection of the population (social, legal, informational, etc.), the level of political and legal culture, the status of civic education, the state migration balance, real practices of the realization of constitutional law to manage the territory by communities can be considered as characteristics of this model. The last indicator has an interdisciplinary nature in Ukraine: both in the context of theoretical and methodological approaches to scientific study, and in the implementation practices themselves.Detection of the specificity of global and national practices of decentralization implementation in terms of their political and legal support, public dialogue and successful local cases is a result of the comparative analysis. It is determined that the political and legal support of the decentralization process in France, Poland and Ukraine is based on the European Charter of Local Self-Government and the existence of real practices of the organisation of public authority at three levels: central (national), domestic (local), intermediate (regional). The author identifies two cases of dialogue between society and state in the context of state regional policy. The first case is a practical interaction that takes place due to developed civil society through the budget of public initiatives, public councils and advisory bodies, associations of public organizations, expert and project environment, public control. The second case (pro-government) aims only to attract the public to the organization of power initiatives. The functioning of the cases depends on the model of local self-government of a particular state and the starting conditions for the reform implementation. It is proved that the implementation of decentralization reform in Ukraine, based on European experience, takes place with the use of existing models of territory management. Combination of state, regional and local principles of management, aimed at delegation of powers and setting the control between the center and the region on the principle of subsidiarity, is used for the construction of managerial practices.It is substantiated that an assessment of regional policy in the region depends on indicators of the territorial community's effectiveness. During the study, several systems of indicators were analyzed, which are contained in three approaches: internal, external, local (author's approach). The author's approach was proposed by the author for the Vinnytsia Regional State Administration, which contained the following indicators: - dynamics of the demographic situation in the community; - the ratio of natural population decline and migration; - age structure of the population in the community; - level of budget subsidy for a certain year; - the share of expenditures for the maintenance of the management staff in its own resources; - activities of social and administrative infrastructure; - actual capital expenditures per 1 inhabitant of the territorial community. The successful case of decentralization reform implementation on the example of Vinnytsia Region is determined. The structure of local budgets in the studied communities of Vinnytsia Region has significantly changed, community residents have become more active and have started to join consultations and public hearings, new administrative services centers, medical clinics and support schools have been established, cultural monuments have been restored and cultural life has been intensified. The key conclusions of the qualification work proved that in large states, with a well-established practice of the influence by non-state institutions on public policy and successful local self-government practices, the formation of dialogue between the state and society through the «bottom-up» initiatives should be expected. It will contribute to the modernization of power relations towards the «government of professionals», the branched system of representation of local territories at the national level, the legitimacy of state institutions and the democratization of the political system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Приходько Т.А. 
Вроджені щілини губи і/або піднебіння: поширеність серед новонароджених і чинники ризику виникнення: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / Т.А. Приходько ; Укр. ін-т клініч. генетики Харк. держ. мед. ун-ту МОЗ України. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Визначено частоту вродженої щілини губи і/або піднебіння серед живонароджених за 1993 - 2004 рр. (0,98%), яка найвища у Чернівецькій і Сумській (по 1,26%) та Черкаській (1,13%) областях. Щілина піднебіння в структурі займає у Київській, Івано-Франківській, Чернівецькій областях і м. Києві відповідно 38,30%, 33,33%, 24,24% та 16,52%; щілина губи й піднебіння - 61,70%, 59,38%, 75,75%, 83,48%, що відображає різницю в їх етіології. Питома вага щілин піднебіння в структурі збільшена в областях з майже стовідсотковим українським населенням. Оцінено вплив наявності вроджених вад у матері, батька та найближчих родичів, а також величини шлюбної дистанції на ризик виникнення вад. Показано значення хронічних екстрагенітальних, ендокринних хвороб, хронічних інфекційних захворювань, професійної шкоди, паління, вживання ліків у періконцепційний період, проживання на радіаційно забрудненій території на підвищення ймовірності виникнення патології у новонароджених та можливості первинної профілактики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.624.050 + Р665.626.050 +
Шифр НБУВ: РА353786

Рубрики:

      
9.

Черенков В.М. 
Гігієнічне обгрунтування хімічної безпеки харчування населення в умовах індустріального регіону: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.М. Черенков ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему забезпечення населення індустріального екокризового регіону продовольчою сировиною та харчовими продуктами, безпечними за вмістом ксенобіотиків. Наведено гігієнічну оцінку контамінації продовольчої сировини та харчових продуктів токсичними елементами, пестицидами, нітратами. Виявлено, що вміст токсичних елементів у продовольчій сировині та харчових продуктах, вирощених і вироблених в індустріальному регіоні перевищує максимально припустимі рівні вмісту свинцю у 4,0 %, випадків, кадмію - 1,1 %, ртуті - 0,6 %, миш'яку - 0,2 %, міді - 7,1 %, цинку - 2,6%. Встановлено, що в індустріальному регіоні свинець, кадмій, мідь містяться у концентраціях статистично вірогідно вищих, ніж у контрольному. З'ясовано, що найбільш забрудненими пестицидами є молоко, м'ясо, молоко- та м'ясопродукти, овочі та фрукти. Доведено, що в індустріальному регіоні найбільша питома вага проб, в яких вміст пестицидів перевищує МДР, припадає на проби з хлорорганічними пестицидами. Виявлено, що 23,6 % продуктів рослинництва індустріального регіону та 16,3 % контрольного містять нітрати у концентраціях, що перевищують МДР. Визначено ксенобіотичне навантаження на організм різних вікових і професійних груп населення. Встановлено, що токсичність фактичного раціону працездатного населення індустріального регіону перевищує припустимий індекс у 2,18 - 3,42 рази, а контрольного - від 1,58 до 2,4 рази. Розроблено заходи щодо профілактики аліментарних уражень, які дозволяють знизити вміст ксенобіотиків у всіх джерелах їх надходження до харчових продуктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123 +
Шифр НБУВ: РА357046

Рубрики:

      
10.

Попова С.С. 
Генез і клінічні аспекти ендокринопатій, що супроводжуються полікістозом яєчників: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.14 / С.С. Попова ; Держ. установа "Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України". — К., 2009. — 39 с. — укp.

Визначено клініко-патогенетичні особливості та диференційно-діагностичні критерії ендокринопатій, що супроводжуються полікістозом яєчників (ПКЯ). На підставі соматогенетичного дослідження з синдромологічним аналізом виділено синдром Штейна - Левенталя і 7-ми різних за патогенезом симптомокомплексів зі вторинним ПКЯ. П'ять з них (некласичні форми природженої дисфункції кори надниркових залоз, 2 варіанти симптомокомплексу гіперкортицизму з нейрокутанеальними проявами, симптомокомплекс, подібний синдрому Морганьї - Мореля - Стюарта і симптомокомплекс з недиференційованим дизрафичним статусом) віднесені до генетично детермінованих захворювань, питома вага яких в структурі виділених ендокринопатій складає 64 %. Відзначено переважну роль спадкової патології сполучної тканини у формуванні фенотипу хворих з некласичною формою природженої дисфункції кори надниркових залоз. Встановлено наявність у складі симптомокомплексів гіперкортицизму з нейрокутанеальними проявами хворих з первинною патологією кори надниркових залоз, а також схожість вказаних симптомокомплексів з факоматозами і синдромом Карнея. Розглянуто клінічні та гормональні особливості синдрому первинного гіперпролактинемічного гіпогонадизму у порівнянні з іншими ендокринопатіями з ПКЯ. Визначено діагностичні ознаки кожного з виділених варіантів ендокринопатій, на основі яких розроблено алгоритм їх диференціального діагнозу. Доведено, що лише 49,6 % хворих з ПКЯ мають ознаки метаболічного синдрому, що визначає адекватні підходи до використання інсуліносенсітайзерів. Запропоновано диференційовані підходи щодо консервативної терапії хворих з вторинним ПКЯ, що грунтуються на оцінці патогенетичних механізмів розвитку ендокринопатій, а також характеру гормональних і метаболічних порушень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.1-3 + Р569.715.2-37 +
Шифр НБУВ: РА368513

Рубрики:

      
11.

Багацька Н.В. 
Генетичні фактори у виникненні порушень статевого розвитку у хлопців-підлітків: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.15 / Н.В. Багацька ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2004. — 38 с. — укp.

Обгрунтовано роль генетичних факторів у виникненні затримки статевого розвитку (ЗСР) у хлопців пубертатного віку. Доведено, що ЗСР у хлопців є спадково-детермінованим захворюванням, за якого спостерігається сімейна агрегація даної патології з накопиченням ЗСР серед родичів I ступеня спорідненості та переважною визначеністю її в осіб чоловічої статі. Підтверджено мультифакторіальну модель успадкування ЗСР, у формуванні якої питома вага належить спадковим чинникам. Визначено суттєве зростання рекурентного ризику щодо формування ЗСР в сім'ях пробандів. Встановлено особливості розподілу імуногенетичних (антигенів системи HLA I та II класу), цитогенетичних (C-гетерохроматинових районів хромосом 1, 9, 16, Y) і дерматогліфічних показників у хлопців з ЗСР залежно від спадкової обтяженості, варіанта захворювання, ефективності проведеної терапії та у членів ядерних сімей. На основі багатовимірного статистичного аналізу створено алгоритм прогнозування ЗСР у хлопців-підлітків, визначено високу ефективність запропонованих критеріїв прогнозу захворювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.696.6-2 +
Шифр НБУВ: РА329879

Рубрики:

      
12.

Демешко П.В. 
Герменевтичні аспекти українського перекладу німецьких філософських текстів ХХ століття: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.16 / П.В. Демешко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Встановлено особливості філософських текстів в контексті перекладу. Досліджено герменевтичні моделі перекладу, розглянуто питання мовної та фахової компетенції перекладача, визначено сутність перекладу філософських текстів як ревербалізації смислу оригіналу. Проаналізовано проблему співвідношення мовної форми та смислу під час перекладу філософських текстів, визначено міру перекладеності, яка є обернено залежною від ступеня зв'язку між мовною формою і смислом. Зазначено, що місце і вага філософського терміна в смисловій і термінологічній структурі оригіналу впливають на стратегію перекладу, визначення ключових термінів є суб'єктивним процесом і залежить від розуміння та інтерпретації перекладачем смислу оригіналу. Запропоновано поняття термінологічної (не)гомогенності, дослідження якої може здійснюватися на інтратекстуальному та інтертекстуальному рівнях. Відзначено, що інтратекстуальна термінологічна негомогенність є результатом інтерпретаційної діяльності перекладача.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-77 + Ш143.24-77 +
Шифр НБУВ: РА368568

Рубрики:

      
13.

Шевченко О.П. 
Діагностика і терапія мікоплазмової урогенітальної інфекції у чоловіків з урахуванням особливостей біології збудників, патогенезу та клінічного перебігу захворювання: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / О.П. Шевченко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Доведено етіологічне значення M. genitalium у розвитку запальних процесів урогенітального тракту чоловіків. Встановлено, що їх питома вага в загальній структурі мікоплазмових урогенітальних інфекцій становить 13,8 % як монозбудника та 39,7 % у поєднанні з іншими відомими видами урогенітальних мікоплазм (M. Hominis, Ur. urealyticum). Виявлено порушення деяких показників імунного статусу організму у хворих на мікоплазмову урогенітальну інфекцію. Відзначено, що центральні імунологічні порушення є несутттєвими та не залежать від виду урогенітальних мікоплазм або їх асоціацій. Виявлено, що основні механізми резистентності реалізуються на рівні місцевого імунітету слизової оболонки з провідним накопиченням сенсибілізованих Т-лімфоцитів ефекторів і збільшенням кількості клітин мононуклеарно-фагоцитарної системи. Доведено, що за даної патології порушується продукція основних цитокінів запальної реакції інтерферонів (ІФН) і фактора некрозу пухлин (ФНП), які є провідними чинниками інфекційних процесів з внутрішньоклітинною локалізацією збудника. На підставі вивчення тривалості та характеру клінічного перебігу запального процесу визначено ступінь виявлених порушень і розширено уявлення про патогенез урогенітального мікоплазмозу, зокрема розвиток вторинних імунодефіцитних станів. Науково обгрунтовано доцільність проведення етіотропної та комплексної імунокоригуючої терапії урогенітального мікоплазмозу шляхом комбінованого застосування препаратів вилочкової залози (Т-активіну, тималіну) та препаратів-індукторів ІФН, що попереджує розвиток персистуючих форм урогенітальних мікоплазм, а також хронізацію й ускладнення запального процесу. Досліджено ефективність використання методів реакції прямої імунофлюоресценції, культурального методу та полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) для діагностики урогенітального мікоплазмозу та контролю терапевтичного процесу. На підставі порівняльного аналізу сучасних способів діагностики досліджуваної патології встановлено, що метод ПЛР є найбільш чутливим і специфічним тестом детекції збудників, а для контролю терапевтичного процесу більш доцільно застосовувати культуральний метод. Удосконалено комплексну імунокорегуючу терапію мікоплазмової урогенітальної інфекції, використання якої дозволяє підвищити ефективність етіотропних препаратів, запобігати утворенню персистуючих форм збудників та упереджувати розвиток ускладнень і рецидивів інфекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.016-3 +
Шифр НБУВ: РА336365

Рубрики:

      
14.

Ваганова О. В. 
Державне регулювання підприємницьких структур у національній економіці України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / О. В. Ваганова ; Ін-т законодавства Верховної Ради України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено світовий та вітчизняний досвід розвитку підприємництва і його вплив на трансформацію національних господарств за умов глобалізації економіки та ринкових перетворень. Обгрунтовано концептуальний підхід до розкриття сутності злиття та поглинання підприємницьких структур і його організаційно-економічного, фінансового та правового забезпечення. Проаналізовано інституційну структуру державного регулювання підприємницької діяльності та її інфраструктурне забезпечення. Розглянуто шляхи підвищення конкурентоздатності економіки України на базі ефективної діяльності підприємницьких структур як визначальної умови розвитку бізнесу за умов кризового стану економіки України та глобалізації світової економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)291.9-21,01
Шифр НБУВ: РА374481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Брезвін А.І. 
Економічні методи регулювання промислової переробки сільськогосподарської продукції: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / А.І. Брезвін ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2001. — 24 с. — укp.

Досліджено економічний механізм регулювання промислової переробки сільськогосподарської продукції, визначено і обгрунтовано соціально-економічну сутність основних складових та методів економічного регулювання з розкриттям ролі держави та ринкового впливу на промислову переробку сільськогосподарської продукції. Визначено в теоретичному та прикладному плані основні форми економічних методів, в тому числі ринкових, регулювання агропромислового виробництва в цілому. Вивчено сукупність організаційних методів державного і ринкового регулювання промислової переробки сільськогосподарської продукції. Розкрито зміст формування законодавчої бази в сфері агропромислового виробництва. Розроблено пропозиції щодо вдосконалення системи управління агропромислового комплексу переважно на підставі застосування економічних важелів. Обгрунтовано основні параметри програмного забезпечення організації промислової переробки сільськогосподарської продукції. Досліджено основні складові економічного механізму регулювання даного процесу. До їх складу віднесено формування та розвиток цінової політики як головного інструменту регулювання міжгалузевих відносин. Обгрунтовано напрями удосконалення фінансово-кредитного механізму та податкової системи. Гармонізація даних провідних складових економічного механізму, за результатами дослідження, вже у 2000 р. сприяла отриманню суттєвих позитивних результатів. Вперше за останні роки агропромислове виробництво набуло рентабельності, поліпшився фінансовий стан підприємств галузі. Визначено, що серед економічних заходів перевагу слід віддати ціновому факторові. Відзначено, що питома вага вартості сировини в структурі роздрібної ціни у більшості галузей стабілізувалась на позначці 41 - 47 %. За умов такого рівня досягається баланс узгодженості інтересів між виробниками сировини, підприємствами харчової та переробної промисловості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-82
Шифр НБУВ: РА314871 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Мангул О. А. 
Економічна безпека України в системі факторів економічного росту / О. А. Мангул. — Б.м., 2022 — укp.

На основі аналізу положень сучасної теорії економічного розвитку визначено, що сутність економічної безпеки країни полягає в системній збалансованості економіки, яка забезпечує в існуючій системі суспільних відносин здійснення позитивних якісних змін при збереженні стійких темпів розширеного відтворення та можливість самовизначення національних інтересів в умовах конкурентних зовнішніх впливів.Запропоновано наступну диференціальну класифікацію економічної безпеки країни: безпека економіки екстенсивного росту та безпека економіки інтенсивного росту. В основу класифікації закладено спосіб використання факторів виробництва, який превалює в економіці країни та визначає тип розширеного відтворення.Розроблено методичний підхід дослідження економічної безпеки країни, теоретико-методична основа якого передбачає ідентифікацію та структуризацію індикаторів оцінки рівня безпеки в системі факторів економічного росту. Обґрунтована структурно-логічна схема практичної апробації методичного підходу, яка включає блоки аналітичної оцінки, детермінації ієрархії та формалізації впливу. Доведено, що питома вага факторів економічного росту в структурі інтегрального показника економічної безпеки України складає 78,7%.За результатами дослідження сучасного стану економічної безпеки України встановлено, що інтегральний показник безпеки знаходиться на незадовільному рівні і складає 47,7% – 49,8% оптимального значення. Сформовані параметричні карти виявили 40 індикаторів – загроз у дев'яти сферах економічної безпеки країни. Обґрунтована класифікація субіндексів економічної безпеки на стабільні, варіативні, нестабільні та невизначені.Зазначається, що складові економічної безпеки мають неоднорідну якісну оцінку з різноспрямованою динамікою. Встановлено, що формування економічної безпеки України відбувається за екстенсивним типом в системі факторів технології та організації виробництва, зростання споживчих і державних витрат, монополізації ринків та тінізації економіки.Доведена взаємозалежність економічної безпеки та економічного росту національної економіки. За результатами кореляційно-регресивного аналізу встановлено існування значимого функціонального зв'язку між рівнем інтегрального показника економічної безпеки та темпами приросту реального валового продукту України, коефіцієнт детермінації становить 89,36%.Встановлено спільні критичні фактори формування економічної безпеки та економічного росту України за період 2010-2019 рр., зокрема: обсяг виконаних будівельних робіт, коефіцієнт природного приросту населення, рівень середньомісячної заробітної плати та рівень доларизації грошової маси. Коефіцієнт детермінації функціональної залежності інтегрального показника економічної безпеки України від встановлених факторів становить 81%, а темпів приросту реального валового внутрішнього продукту 69% відповідно.За результатами динамічного імітаційного моделювання доведено, що формування сприятливого макросередовища для зростання економічної безпеки України визначається впливом факторів імпортної ціни на газ, обсягів валової доданої вартості промисловості України, витрат на наукові та науково-технічні роботи та чисельністю залучених спеціалістів, рівня «тінізації» економіки. На основі проведеного кореляційно-регресивного аналізу встановлено, що коефіцієнти детермінації функціонального зв'язку факторів в динамічній імітаційній моделі знаходиться в діапазоні 74% - 94%.Розроблені рекомендації щодо удосконалення методики оцінки рівня економічної безпеки України, які передбачають застосування підходу відкритих відносних показників та запровадження експрес-аналізу змін у стані економічної безпеки через оцінку цільових індикаторів, а також створюють стимули для переходу до формування безпеки економіки інтенсивного росту.^UBased on the analysis of the modern theory of economic development, it is determined that the essence of economic security is the systemic balance of the economy, which provides in the existing system of social relations positive qualitative changes while maintaining a steady pace of expanded reproduction and self-determination of national interests in competitive external influences.The following differential classification of economic security of the country is offered: security of economy of extensive growth and security of economy of intensive growth. The classification is based on the method of using factors of production, which prevails in the country's economy and determines the type of expanded reproduction.A methodological approach to the study of economic security of the country has been developed, the theoretical and methodological basis of which involves the identification and structuring of indicators for assessing the level of security in the system of factors of economic growth. The structural-logical scheme of practical approbation of the methodical approach is substantiated, which includes blocks of analytical assessment, determination of hierarchy and formalization of influence. It is proved that the share of economic growth factors in the structure of the integrated indicator of economic security of Ukraine is 78.7%.According to the results of the study of the current state of economic security of Ukraine, it is established that the integrated security indicator is at an unsatisfactory level and is 47.7% - 49.8% of the optimal value. The generated parametric maps revealed 40 indicators - threats in nine areas of the country's economic security. Substantiated classification of economic security sub-indices into stable, variable, unstable and uncertainIt is noted that the components of economic security have a heterogeneous qualitative assessment with divergent dynamics. It is established that the formation of Ukraine's economic security is of an extensive type in the system of factors of technology and organization of production, growth of consumer and government spending, monopolization of markets and shadowing of the economy.The interdependence of economic security and economic growth of the national economy is proved. According to the results of correlation-regression analysis, the existence of a significant functional relationship between the level of integrated economic security and the growth rate of real gross domestic product of Ukraine, the coefficient of determination is 89.36%.Common critical factors for the formation of economic security and economic growth of Ukraine for the period 2010-2019, in particular: the volume of construction work, natural population growth rate, the level of average monthly wages and the level of dollarization of money supply. The coefficient of determination of the functional dependence of the integrated indicator of economic security of Ukraine on the established factors is 81%, and the growth rate of real gross domestic product is 69%, respectively.According to the results of dynamic simulation it is proved that the formation of a favorable macroenvironment for the growth of Ukraine's economic security is determined by factors of import price of gas, gross value added of Ukrainian industry, costs of scientific and technical work and the number of specialists involved. Based on the correlation-regression analysis, it was found that the coefficients of determination of the functional relationship of factors in the dynamic simulation model is in the range of 74% - 94%.Recommendations have been developed to improve the methodology for assessing the level of economic security of Ukraine, which involves the application of open relative indicators and the introduction of rapid analysis of changes in economic security through the assessment of target indicators, and create incentives for the transition to security growth.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Кракович А.В. 
Епідеміологічна характеристика ротавірусної інфекції та шляхи удосконалення епідеміологічного нагляду: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / А.В. Кракович ; АМН України. Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості розвитку епідемічного процесу ротавірусної інфекції (РВІ) в Україні за період 1995 - 2004 рр., зокрема такі його прояви, як спорадичну захворюваність і спалахи. Показано, що питома вага випадків РВІ у структурі етіологічно розшифрованих гастроентеритів становить 8,1 %. На підставі результатів дослідження матеріалу від здорових дітей і дорослих підтверджено активність прихованого епідемічного процесу РВІ. З'ясовано, що на РВІ хворіють особи усіх вікових груп, проте до 68,6 % випадків реєструється серед дітей віком до 2-х років, яку визначено як "групу ризику". Встановлено, що дорослі є імовірним джерелом інфекції для дітей. На підставі вивчення багаторічної динаміки захворюваності на РВІ визначено тенденції до зростання її показників та періодичної активізації з інтервалом у 2 - 4 роки. Виявлено зимово-весняну сезонність розповсюдження РВІ з максимальним рівнем захворюваності у березні. Показано, що значні відмінності захворюваності у різних регіонах України обумолені недосконалістю системи лабораторної діагностики та реєстрації РВІ, впливом природних чинників та особливостями водопостачання. За умов відсутності епідемічного нагляду за РВІ проведення профілактичних заходів у зимово-весняний період щодо дітей молодшого віку можливо за даними захворюваності на кишкові інфекції невизначеної етіології. На підставі аналізу епідеміологічних характеристик захворюваності на РВІ розроблено схему епідеміологічного нагляду за розповсюдженням інфекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.1-1 + Р194.1 +
Шифр НБУВ: РА344107

Рубрики:

      
18.

Барвіцький П. П. 
Закономірності формування структури конструкційних ударостійких матеріалів на основі тугоплавких боридів в умовах термобаричного спікання / П. П. Барвіцький. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі вирішено актуальну науково-технічну задачу по встановленню закономірностей формування структури композиційних матеріалів на основі тугоплавких боридів (-AlB12, AlB12C2, AlB12C2TiB2, B4C, B4CSiC) в термобаричних умовах (30 МПа і 2 ГПа, у діапазоні температур 1200-2200 С), в результаті чого розроблено нові легкі ударостійкі матеріали для засобів індивідуального захисту, захисту вертольотів та літаків, де вага захисних елементів є одним з визначальних факторів, а також для інших застосувань.Вивчення закономірностей впливу добавок C, TiC та SiC на структуру та властивості матеріалів на основі -AlB12 і B4C дозволили створити композити на з механічними характеристиками, що перевершують або знаходяться на рівні гарячепресованого карбіду бору, складів: (1) B4С – 22 % SiC (зі стехіометрією B3,64CSi0,01 – матричної фази і SiC1,07 – включень) густиною  = 2,63 г/см3, з твердістю за Віккерсом НV (49 Н) = 34,6 ±0,5 ГПа, тріщиностійкістю K1с (49 Н) = 5,4 МПа•м1/2, K1с (при три точковому згині) = 7,4 МПа•м1/2, границею міцності під час згинання Rbm = 474 МПа, міцністю під час стиску Rcm = 1878 МПа, міцністю на розтяг Rm = 386 МПа та логарифмічним декрементом коливань  = 1,45 % і модулем Юнга E = 521 ГПа; (2) AlB12C2 – 22 % TiB2 – 4 % Al2O3 (зі стехіометрією Al0,17B4,55C2O0,04N0,21 – матричної фази та TiB2,58C0,8Al0,02 і Al2O3,79B2,04C0,8 – включень) з  = 3,2 г/см3, НV (49 Н) = 37,7 ±6,7 ГПа, K1с (49 Н) = 6,9 ±0,6 МПа•м1/2, KIс (при триточковому згині) = 6,1 МПа•м1/2, Rbm = 646 МПа, Rcm = 1143 МПа, Rm = 515 МПа,  = 1,44 % і модулем Юнга E = 509 ГПа. Зроблено висновок про те, що високий рівень механічних властивостей було досягнуто за рахунок формування твердих розчинів. Результати підтверджені актами випробування від ФМІ НАН України та НТЦ «Композиційні матеріали» при ІПМ НАН та двома патентами України.^UThe actual scientific and technical problem connected with establishment of regularities of structure formation of refractory-borides-based composite materials on (-AlB12, AlB12C2, AlB12C2–TiB2, B4C, B4C–SiC) in thermobaric conditions (30 MPa and 2 GPa, in the temperature range 1200-2200 С) has been solved, resulting in the development of new lightweight impact-resistant materials for personal protective equipment, protection of helicopters and aircrafts, where the weight of protective elements is one of the determining factors, as well as structural ceramics for nuclear power plants, abrasive nozzles, ceramic bearings, friction pairs operating in aggressive environments, etc. The study of the regularities of C, TiC and SiC additives influence on the structure and properties of materials based on -AlB12 and B4C allowed to create composites with mechanical characteristics that exceed or are at the level of hot-pressed boron carbide, with following compositions:(1) B4C–22 wt.% SiC (with approximate stoichiometry B3.64CSi0.01 of matrix phase and SiC1.07 of inclusions) specific density  = 2.63 g/cm3, with Vickers microhardness HV (49 N) = 34.6 ±0.5 GPa, fracture toughness K1с (49 N) = 5,4 MPam1/2, K1с (with three-point bending) = 7.4 MPam1/2, bending strength Rbm = 474 MPa, compressive strength Rcm = 1878 MPa and ultimate tensile strength Rm = 386 MPa, logarithmic decrement  = 1,45 % and Young's modulus E = 521 GPa; (2) AlB12C2–22 wt.% TiB2–4 wt.% Al2O3 (with approximate stoichiometry Al0.17B4.55C2O0.04N0.21 – matrix phase and TiB2.58C0.8Al0.02 and Al2O3.79B2.04C0.8 inclusions) with  = 3.2 g/cm3, HV (49 N) = 37.7 ±6.7 GPa, K1с (49 N) = 6.9 ±0.6 MPam1/2, KIс (by three-point bending) = 6.1 MPam1/2, Rbm = 646 MPa, Rcm = 1143 MPa, Rm = 515 MPa,  = 1,44 % and with Young's modulus E = 509 GPa. A high level of mechanical properties was achieved due to the formation of solid solutions.The results are confirmed by the Test Reports from the FMI of the NAS of Ukraine and the STC "Composite Materials" at IPM NAS and by two patents of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Остроглядов О. І. 
Запобігання корисливим злочинам проти власності у великих містах Причорноморського регіону материкової України / О. І. Остроглядов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є самостійною завершеною науковою працею, в якій на підставі представленої кримінологічної характеристики злочинів проти власності у великих містах Причорноморського регіону материкової України та осіб, які їх вчиняють, а також аналізу системи детермінант, що зумовлюють вчинення відповідних правопорушень, вперше у вітчизняній науці запропоновано комплексну систему заходів запобігання корисливим злочинам проти власності.У роботі надано характеристику великого міста як об'єкта кримінологічного вивчення та захисту від корисливих посягань на власність, що є складним ансамблем районів, вилиць, доріг, будівель, магазинів, площ, парків тощо, які поєднуються у певні зони (селитибна, промислова, комунально-складська, зовнішнього транспорту, відпочинку таін.) із загальною чисельністю населення від 250 тис. до 1 млн осіб, та представляє інтерес з огляду на організацію процесу реалізації зазначеногозахисту. У свою чергу, будь-який житловий район є структурною одиницею специфічної території із притаманними саме їй техніко-архітектурнимипараметрами й одночасно наборами детермінаційних комплексів, що зумовлюють характер криміногенної обстановки в тих чи інших житловихрайонах, яка потребує кримінологічного аналізу і врахування під час організації запобігання тим чи іншим злочинам. Підкреслено, що сучасноюконцептуально-методологічною моделлю дослідження корисливих злочинів проти власності у великих містах Причорноморського регіону материковоїУкраїни передбачено реалізацію структурованої системи технологічних операцій, пов'язаних між собою спільною метою, та ретельно спланованихпроцедур із застосуванням необхідного наукового інструментарію (методів), що утворюють відносно самостійні етапи аналізу й розв'язання конкретноїпроблеми.У наведеній кримінологічній характеристиці корисливих злочинів проти власності у великих містах (Одеса, Миколаїв та Херсон) зафіксовано стабільнонапружену криміногенну обстановку, в якій домінують крадіжки (73 %), шахрайства (10 %) та грабежі (2,8 %), а питома вага корисливих злочинівстановить понад 60 % від усіх злочинів, що реєструються у цьому регіоні; відмічено негативну динаміку та високий рівень інтенсивності останніх(Миколаїв – 1 274 злочини на 100 тис. населення; Херсон – 1 271; Одеса – 1 028). Понад половину злочинів цього виду (у середньому 54 %) вчиняється увеликих містах обласного підпорядкування – в Одесі, Миколаєві та Херсоні. У містах районного підпорядкування українського Причорномор'я вчиняєтьсяодин із п'яти (в середньому 20%) вказаних злочинів. І лише близько чверті корисливих злочинів проти власності (26 %) припадають на сільську місцевість.Установлено помітно виражені територіальні відмінності та організовані форми кримінальної активності, а так само застосування під час вчиненнякрадіжок сучасних технічних інструментів і засобів; констатовано поширення випадків застосування жорстокого насильства і зброї під час вчинення розбоївта вимагань, внаслідок чого збільшується кількість убивств; зазначено про підвищений вплив аналізованих злочинів на криміногенну обстановку великогоміста у цілому тощо. Так само наголошено на значному збільшенні цих злочинів у період курортного сезону.Важливою ознакою корисливих посягань на власність є той факт, що їх кількість у кілька разів збільшуються у період курортного сезону, апереважними їх жертвами стають відпочивальники і гості міст. Ураховуючи прикордонний та курортний статус Одеси, Миколаєва та Херсона, великукількість резонансних корисливих злочинів проти власності у цих великих містах вчиняють або організовують мешканці з інших міст і регіонів України.Водночас не виключається можливість скоєння злочинів особами, що прибули з територій тимчасово непідконтрольних Україні.Кримінологічним аналізом, проведеним на підставі вивчення соціальнодемографічних, кримінально-правових і морально-психологічних рис осіб, яківчинили корисливі злочини проти власності у великих містах Одеса, Миколаїв та Херсон, установлено, що це переважно чоловіки, неодружені, молодого віку(близько 36 % від усіх винних припадає на осіб у віці від 29 до 39 років), з низьким освітнім рівнем, безробітні, нерідко з кримінальним минулим,діяльність яких характеризується певним рівнем злочинного професіоналізму, витонченістю. До того ж чимало злочинів вчиняється ними у групі.Прикордонний та курортний статус перелічених міст зумовлює вчинення аналізованих злочинів мешканцями інших міст і регіонів України, а так самосусідніх країн, що, безумовно, ускладнює профілактику, викриття та припинення цих правопорушень. Обґрунтовано, що злочинна «кар'єра»значної частини злочинців великих міст починається так само з учинення корисливих посягань на власність – крадіжок, грабежів, розбоїв,шахрайств та ін., за що вони потрапляють у місця обмеження або позбавлення волі.^UThe thesis is an independent completed scientific work, in which on the basis of the presented criminological characteristics of crimes against property in cities ofthe Black Sea region of mainland Ukraine and their perpetrators, as well as the analysis of the system of determinants, that cause committing relevant offenses, it isproposed a comprehensive system of prevention measures to mercenary crimes against property for the first time in domestic science.The dissertation characterizes a city as an object of criminological study and protection against selfish encroachments on property, which is a complex ensembleof areas, cheekbones, roads, buildings, shops, squares, parks, etc., which are combined into certain areas (residential, industrial, communal -warehouse, externaltransport, recreation, etc.) with a total population of 250 thousand to 1 million people, and is of interest given the organization of implementation process of this protection.Inversely, any residential area is a structural unit of a specific area with its inherent technical and architectural parameters and at the same time sets of determinationcomplexes that specify the criminogenic nature in certain residential areas, which requires criminological analysis and consideration during prevention. certain crimes.It is emphasized that current conceptual and methodological model of mercenary crimes' research against property in cities of the Black Sea region of mainlandUkraine provides for implementation of a structured system of technological operations related to a common goal and carefully planned procedures usingnecessary scientific tools (methods) relatively independent stages of analysis and solution of a specific problem.In the given criminological characteristic of mercenary crimes against property in cities (Odesa, Mykolaiv and Kherson) it is recorded the stably tense criminogenic situation in which thefts (73%), frauds (10%) and robberies (2,8%) dominate, and specific weight of mercenary crimes is more than 60% of all crimes registered in theregion; negative dynamics and high level of intensity of the last are noted (Mykolaiv – 1 274 crimes on 100 thousand population; Kherson – 1 271; Odesa – 1 028). Morethan half of crimes of this type (on average 54%) are committed in cities of regional subordination – in Odesa, Mykolaiv and Kherson. One of the five (on average 20%)crimes is committed in the cities of district subordination of the Ukrainian Black Sea coast. And only about a quarter of mercenary crimes against property (26%) are inrural areas.It was established the noticeably expressed territorial differences and organized forms of criminal activity, as well as the use of modern technical tools and meansduring committing theft; the spread of cases of brutal violence and weapons during robberies and extortions, as a result of which the quantity of murders is increasing; itis noted the increased impact of the analyzed crimes on criminogenic situation of the city as a whole, etc. It is also emphasized the significant increase in these crimesduring the holiday season.An important feature of selfish encroachments on property is the fact that their number increases several times during the holiday season, and their main victims arevacationers and guests of cities. Given the border and resort status of Odesa, Mykolaiv and Kherson, a large number of high-profile mercenary crimes againstproperty in these cities are committed or organized by residents of other cities and regions of Ukraine. At the same time, the possibility of committing crimes by personswho came from territories temporarily out of Ukraine's control is not ruled out.Criminological analysis conducted on the basis of studying the sociodemographic, criminal-legal and moral-psychological traits of persons whocommitted mercenary crimes against property in the cities of Odesa, Mykolaiv and Kherson, found that they are mostly single men (about 36 % of all perpetrators arepersons aged from 29 – 39 years), with low educational level, unemployed, often with a criminal past, whose activities are characterized by a certain level of criminalprofessionalism, sophistication. In addition, many crimes are committed by them in a group. The border and resort status of these cities determines the commission of theanalyzed crimes by residents of other Ukrainian cities and regions, as well as neighboring countries, which, of course, complicates the prevention, detection andcessation of these offenses. It is substantiated that the criminal "career" of a significant part of criminals in cities also begins with the commission of selfishencroachments on property – theft, robbery, robbery, fraud, etc., for which they end up in places of restriction or imprisonment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Мазуренко О. В. 
Запобігання незаконному збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у Причорноморському регіоні материкової України.: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / О. В. Мазуренко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація являє собою самостійну завершену наукову працю, в якій представлені результати кримінологічної характеристики кримінальних правопорушень у сфері незаконного збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у Причорноморському регіоні материкової України. Сформовано систему детермінації, надано данні щодо осіб, які вчиняють збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у Причорноморському регіоні материкової України; на основі узагальнення зарубіжного і вітчизняного досвіду вперше у вітчизняній кримінології запропоновано комплексну систему запобігання цим кримінальним правопорушенням у Причорноморському регіоні материкової України в умовах воєнного стану. Доведено, що аналіз і запобігання незаконному збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів останнім часом перетворилися на один із важливіших напрямів досліджень у вітчизняній кримінології. Оскільки з початком російської широкомасштабної агресії проти України і окупацією значної частини території нашої країни, в тому числі і у Причорноморському регіоні материкової України, одним із наслідків війни зафіксовано суттєве збільшення рівня споживання і торгівлі наркотиками. Особливо гострою ця проблема виявилась на наших територіях у місцях де?окупації та у зонах, наближених до активних бойових дій, в тому числі, і на територіях Одеської, Миколаївської та Херсонської областях. Наводиться низка доказів, що в умовах війни наркоторгівці у Причорноморському регіоні України постійно удосконалюють системи виробництва, рекламування, переміщення та доставки наркотиків до споживачів. Вони постійно розширюють ринки збуту та асортимент пропозиції наркотиків; вдосконалюють способи розповсюдження наркотиків, змінюють маршрути пересування, використовують заходи конспірації та приховування протиправної діяльності.З’ясовано, що з початком війни відбулося загострення всіх детермінантів соціального, економічного, управлінського, організаційного, інформаційного, та соціально-психологічного характеру. Доведено погіршення кількісно-якісних показників кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків. Якщо протягом 2015 – 2021 років доля наркозлочинів в середньому коливалася на рівні близько 5%, то з початком війни, - у 2022 році їх питома вага зросла до 10%, тобто, зростання відбулося у два рази (з 4,5 % у 2015 році до 10 % у 2022 році). На сьогоднішній день, кожне десяте кримінальне правопорушення в Україні пов’язане із незаконним обігом наркотиків. Що стосується Причорноморського регіону, більшість якого знаходилася у зоні активних бойових дій, або в яких відбувається процес відновлення після де?окупації, то тут доля наркозлочинності збільшилася від 7 до 14,6%. Незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у Причорноморському регіоні характеризується високою питомою вагою (в Одеській області вчиняється – 23,3%; у Миколаївській – 36%; і у Херсонській –31%) кримінальних правопорушень, передбачених ст..307 КК України і посідає друге місце за поширеністю у структурі всіх кримінальних правопорушень у сфері незаконного наркообігу, становить третю його частину; забезпечує протиправний попит на наркотики всього регіону. Констатовано, що незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у Причорноморському регіоні Україні в абсолютній більшості вчиняють непрацюючі особи чоловічої статі, як молодого, так і дорослого віку від 18 до 54 років, громадяни України, українці, які на момент вчинення злочину, передбаченого ст. 307 КК України, були неодруженими. Здебільшого особи, що вчиняли незаконний збут наркотиків і психотропних речовин у досліджуваному регіоні, характеризуються середнім рівнем освіти, на момент вчинення кримінального правопорушення ніде не працювали й не навчалися. Практично чверть осіб, що вчиняли злочин даного виду на території Причорномор’я, мають досвід протиправної діяльності, зокрема, раніше засуджувалися за злочини, переважно, у сфері незаконного обігу наркотиків. Близько 20 % осіб, що вчиняють незаконний збут, передбачений ст. 307 КК України, на теренах Одеської, Миколаївської й Херсонської областей реалізують його в співучасті та у складі організованих груп чи злочинних організацій.У роботі, на основі комплексного вивчення феномену незаконного збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів в історичній, соціально-правовій та кримінологічній ретроспективі встановлено залежність між негативними соціальними, економічними, політичними, кліматичними змінами та розширенням сфери попиту та пропозиції на наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги тощо. Доводиться, що особливо безпрецедентне зростання збуту та споживання наркотиків відбувається на територіях, де відбувалися війни, революції, регіональні чи локальні військові конфлікти.^UThe dissertation is an independent completed scientific work, which presents the results of the criminological characteristics of criminal offences in the field of illegal sale of narcotic drugs, psychotropic substances or their analogues in the Black Sea region of mainland Ukraine. The author forms a system of determination, provides data on persons who sell narcotic drugs, psychotropic substances or their analogues in the Black Sea region of mainland Ukraine, and, based on the generalization of foreign and domestic experience, for the first time in national criminology, proposes a comprehensive system of prevention of these criminal offences in the Black Sea region of mainland Ukraine under martial law. It is proved that the analysis and prevention of illegal sale of narcotic drugs, psychotropic substances or their analogues has recently become one of the most important areas of research in national criminology. Since the outbreak of Russia's large-scale aggression against Ukraine and the occupation of a large part of our country's territory, including the Black Sea region of mainland Ukraine, one of the consequences of the war has been a significant increase in drug use and trafficking. This problem has become particularly acute in our territories in the areas of de?occupation and in areas close to active hostilities, including in Odesa, Mykolaiv and Kherson regions.There is a number of evidence that in the context of war, drug traffickers in the Black Sea region of Ukraine are constantly improving the systems of production, advertising, movement and delivery of drugs to consumers. They are constantly expanding their markets and the range of drugs on offer; improving the methods of drug distribution, changing routes of movement, using measures of conspiracy and concealment of illegal activities.It is found that with the outbreak of war, all the determinants of social, economic, managerial, organizational, informational, and socio-psychological nature have become more acute. The author proves the deterioration of quantitative and qualitative indicators of criminal offences related to drug trafficking. In 2015-2021, the share of drug-related crimes fluctuated on average at around 5%, but with the outbreak of war, in 2022, their share increased to 10%, i.e., the growth doubled (from 4.5% in 2015 to 10% in 2022). Today, one in ten criminal offences in Ukraine is related to drug trafficking. As for the Black Sea region, most of which was in the area of active hostilities or is in the process of recovery from de-occupation, the share of drug-related crime has increased from 7 to 14.6%. Illegal sale of narcotic drugs, psychotropic substances or their analogues in the Black Sea region is characterized by a high proportion (23.3% in Odesa region, 36% in Mykolaiv region, and 31% in Kherson region). Criminal offences under Art. 307 of the Criminal Code of Ukraine) and ranks second in terms of prevalence in the structure of all criminal offences in the field of illegal drug trafficking, accounting for one third of it; and provides for the illegal demand for drugs in the entire region.It is stated that the illegal sale of narcotic drugs, psychotropic substances or their analogues in the Black Sea region of Ukraine is committed in the vast majority by unemployed males, both young and adult aged 18 to 54 years, citizens of Ukraine, Ukrainians who were unmarried at the time of committing the crime under Article 307 of the Criminal Code of Ukraine. For the most part, the persons who committed the illegal sale of drugs and psychotropic substances in the study region have an average level of education, and at the time of committing the criminal offence, they had not worked or studied anywhere. Almost a quarter of those who committed this type of crime in the Black Sea region have experience of illegal activity, in particular, they have been previously convicted of crimes, mainly in the field of drug trafficking. About 20 per cent of persons committing illegal sales under Article 307 of the Criminal Code of Ukraine in Odesa, Mykolaiv and Kherson regions do so in complicity and as part of organized groups or criminal organizations.Based on a comprehensive study of the phenomenon of illegal sale of narcotic drugs, psychotropic substances or their analogues in historical, socio-legal and criminological retrospect, the article establishes the relationship between negative social, economic, political, climate changes and the expansion of supply and demand for narcotic drugs, psychotropic substances, their analogues, etc. It is proved that the unprecedented growth in drug sales and consumption is especially evident in areas where wars, revolutions, regional or local military conflicts have taken place.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського