Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (32)Тематичний інтернет-навігатор (68)Наукова електронна бібліотека (336)Реферативна база даних (9789)Книжкові видання та компакт-диски (2676)Журнали та продовжувані видання (153)
Пошуковий запит: (<.>K=ВІЙСЬКОВО$<.>+<.>K=МОРСЬК$<.>+<.>K=ФЛОТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1379
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Харук А. І. 
Авіаційна промисловість України як складова військово-промислового комплексу у 1910-ті - 1980-ті роки: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 20.02.22 / А. І. Харук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 32 с. — укp.

Вперше цілісно реконструйовано картину тенденцій становлення та розвитку промислового виробництва авіаційної техніки в Україні для військових потреб. Вперше проведено дослідження розвитку авіаційної промисловості на теренах України, що має комплексний, міждисциплінарний характер. Вперше виділено періоди становлення галузі та проаналізовано їх особливості для сфер українського виробництва. Досліджено наслідки впровадження науково-дослідних і проектно-конструкторських робіт у літакобудування, що забезпечувало високі тактико-технічні характеристики авіаційної техніки. Введено до наукового обігу нові факти, призабуті відомості про вчених і виробників, діяльність яких сприяла стрімкій динаміці прогресивних змін у створенні літаків. Висвітлено вплив імперського (союзного) центру на розвиток авіабудування в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-24 + Ц651(4УКР)1:6
Шифр НБУВ: РА381408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
2.

Шульгін С.К. 
Автоматизація процесу керування зольністю концентрату в пінній флотації вугілля: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.07 / С.К. Шульгін ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено систему автоматичного управління (САУ) процесом флотації, що забезпечує підвищення точності управління і якості кінцевих продуктів збагачення. Зазначено, що управління процесом флотації по зольності концентрату (ЗК) здійснюється комбінованою системою управління, в якій контур управління (КУ) по збуренню здійснює компенсацію основних збурювальних дій (ЗД), що спостерігаються (витрата і щільність початкової пульпи), КУ по відхиленню - компенсацію ЗД, що не спостерігаються. Показано, що відносна погрішність моделі, що компенсує основні ЗД складає 3,6 і 2,2 % по ЗК для флотомашин ФМУ2-6,3 і ФМУ-12 на основі порівняння розрахункових даних з експериментальними. Визначено завдання синтезу САУ по ЗК, яке формулюється як завдання синтезу лінійної імпульсної САУ під час стохастичних ЗД по інтегральному квадратичному критерію якості, що характеризує дисперсію вихідного сигналу ЗК, пропорційну втратам горючої маси, з використанням принципу роздільності, що передбачає синтез оптимального дискретного фільтру та вибір дискретного детермінованого регулятора, в якому як фазовий вектор використовується його оцінка, одержана за допомогою фільтру. Доведено, що реалізована система управління технологічним процесом фільтрації повністю відповідає вимогам, що пред'являються до якості управління і кінцевого продукту на основі числового експерименту аналізу перехідних характеристик функціонування системи управління. Розроблено промислову САУ процесом пінної флотації вугілля, що забезпечує зниження питомої ваги реагентів на 12 %, збільшення виходу концентрату на величину до 1,1 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И413,1-3
Шифр НБУВ: РА372702 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Адель Мохаммед Р. Аль-Тувайні 
Автоматизована діагностика технічного стану тепломасообмінних систем і устаткування енергоустановок на основі математичного моделювання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Адель Мохаммед Р. Аль-Тувайні ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено метод параметричної діагностики технічного стану тепломасообмінних систем і устаткування енергоустановок електростанцій на базі лінійних діагностичних моделей. Запропоновано ітераційний метод ідентифікації математичних моделей технологічних процесів у тепломасообмінному енергетичному устаткуванні за умови невідповідності розрахункових й експлуатаційних даних. Удосконалено математичні моделі тепломасообмінних систем і устаткування різного призначення: котельної та конденсаційної установок, системи регенеративного підігріву основного конденсату та живильної води, випарної установки для знесолення морської води у складі теплових схем енергоустановок електростанцій, що імітують їх функціональний стан.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З37-5-05 +
Шифр НБУВ: РА328650

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
4.

Письменський О. В. 
Автоматизована система керування процесами згущення шламових вод і освітлення відходів флотації в радіальному згущувачі: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.07 / О. В. Письменський ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ, 2011. — 22 с.: рис. — укp.

Удосконалено математичну модель процесів згущення й освітлення шламу як об'єкта автоматизованого керування, яка враховує зміни вмісту твердої фази в пульпі по висоті згущувача й її характеристик, що впливають на параметри моделі. Одержано аналітичні залежності щільності згущеного продукту від його витрати, щільності зливу від витрати флокулянта та рівня згущеного продукту від навантаження по твердій фазі, що підвищує її точність. Вперше запропоновано метод автоматизованого керування радіальним згущувачем, в якому використовується стабілізація рівня згущеного продукту зміною початкового навантаження, введено корекцію заданої щільності згущеного продукту пропорційно щільності зливу, а також компенсацію зміни навантаження на вході процесу пропорційною витратою флокулянта та його дозування за відхиленням щільності зливу від заданого. Вперше синтезовано цифрову систему адаптивного автоматичного керування процесом згущення й освітлення шламу на основі принципу стохастичної еквівалентності та відновлення динамічних параметрів об'єкта за спостереженнями, завдяки чому забезпечується задана якість регулювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И413-43
Шифр НБУВ: РА385985 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Глуцький В.І. 
Автоматизована система управління повсякденною діяльністю вищого військового навчального закладу на базі локальної обчислювальної мережі: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / В.І. Глуцький ; Наук.-вироб. корпор. "Київ. ін-т автоматики". — К., 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено методичні засади проектування та впровадження автоматизованої системи управління повсякденною діяльностю вищого військового навчального закладу. На базі локальної обчислювальної мережі досліджено алгоритм вирішення основного завдання проектування - розподілу інформації між робочими вузлами мережі. Обгрунтовано технічні вимоги до топології, архітектури й апаратного забезпечення мережі. Запропоновано математичну модель масового обслуговування для оцінки норми керованості, використану для визначення кількості відділів і служб. Висвітлено методику розподілу функцій між посадовими особами на основі розв'язання задачі розрізування графів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)390.1-2с51
Шифр НБУВ: РА312897 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Убай Юсеф Саламах Аль-Мададха 
Автоматичний контроль ступеня здрібнення руди в технологічних комплексах флотаційного та магнітного збагачення: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.07 / Убай Юсеф Саламах Аль-Мададха ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2010. — 17 с. — укp.

Науково обгрунтовано функціонально-алгоритмічні структури та технічні вимоги щодо систем автоматичного контролю ступеня здрібнення руди та щодо систем автоматичного управління технологічними комплексами флотаційного та магнітного збагачення. Результати впроваджено в проект і можуть бути використані на флотаційних і магнітозбагачувальних фабриках руд кольорових і чорних металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И414.2-51-7 с
Шифр НБУВ: РА373460 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлюк М.В. 
Агітаційно-пропагандистська діяльність органів німецької окупаційної влади серед населення України (1941 - 1944 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.В. Михайлюк ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення широкої джерельної бази досліджено агітаційно-пропагандистську діяльність органів німецької окупаційної влади серед населення України у 1941 - 1944 рр. Визначено місце психологічної війни на східних територіях у довоєнній стратегії керівників III рейху. Показано особливості організації та специфіку функцій центрального керівництва агітаційно-пропагандистською роботою німецької окупаційної влади в Україні. Встановлено компетенцію окупаційної адміністрації у сфері психологічної війни, а також обов'язки відділів пропаганди органів місцевого управління. Досліджено функціонування видавничо-друкарської системи, радіо- та кіномережі в Україні. Визначено загальну кількість періодичних видань, що друкувались на території рейхскомісаріату та військової зони окупації. Розглянуто вплив агітаційно-пропагандистських заходів німецької окупаційної влади, зокрема періодичних видань, радіо, кіно, дрібної друкованої продукції й образотворчого мистецтва на свідомість населення окупованої території. Зроблено висновок про неефективність німецької агітаційно-пропагандистської політики в Україні у період Другої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.8 +
Шифр НБУВ: РА348019

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Власенко С.І. 
Аграрна політика німецьких окупаційних властей на території військової зони України (1941 - 1943 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.І. Власенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження аграрної політики німецьких властей в окупованих областях України, які протягом 1941 - 1943 рр. перебували під управлінням верхмахту. Розглянуто загарбницькі плани нацистської верхівки щодо експлуатації сільськогосподарського потенціалу українських територій. На базі вивчення документальних матеріалів, здебільшого обласних архівних установ республіки, досліжено діяльність німецьких військово-адміністративних, військово-господарських та українських новоутворених органів влади у регіоні. Визначено особливості аграрної політики нацистів та їх спроби реформування сільськогосподарського виробництва. Проаналізовано зміни у ставленні місцевих селян до німецьких окупаційних властей і визначено основні фактори, що впливали на даний процес. Розглянуто наслідки господарювання німців і визначено матеріальні збитки аграрного сектору економіки військової зони України після двох років німецької окупації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)628-2 +
Шифр НБУВ: РА349038

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Рудов Б.А. 
Адаптація курсантів молодших курсів до навчання у вищому військовому навчальному закладі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 20.02.02 / Б.А. Рудов ; Нац. акад. Прикордон. військ України ім. Б.Хмельницького. — Хмельниц., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Вперше обгрунтовано педагогічні умови успішної адаптації курсантів молодших курсів до навчання у вищих військових навчальних закладах: урахування у процесі організації навчально-пізнавальної та службової діяльності професійно-ціннісних орієнтацій курсантів; індивідуалізація навчання на основі врахування ускладнень, які виникають у пізнавальній діяльності курсантів; формування умінь і навичок саморегуляції навчальної діяльності. Уточнено суть, структуру та основні етапи адаптації особистості до навчання у даних закладах. Розвинуто положення щодо показників і рівнів адаптації курсантів до навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)390.1-2 + Ю942-8-213.1
Шифр НБУВ: РА320962 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Дяченко Г.М. 
Адаптивна мінливість мікобактерій туберкульозу в організмі не властивих хазяїнів: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / Г.М. Дяченко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1998. — 17 с. — укp.

Вивчена адаптивна мінливість збудника туберкульозу пташиного виді в організмі морських свинок; людського і бичачого видів - в організмі курей; людського і пташиного видів - в організмі молодняка великої рогатої худоби.Встановлено, що в результаті багаторазового послідовного пасажування через організм не властивого хазяїна мікобактерії туберкульозу втрачають ряд вихідних властивостей і набувають нових ознак, характерних для виду збудника туберкульозу, специфічного для тварин, через організм яких вони пасажувалися. У не властивих хазяїнів збудники туберкульозу людського, бичачого і пташиного видів, поступово адаптуючись, викликають захворювання з характерними патологічними змінами і навіть генералізований інфекційний процес з летальним кінцем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П841.97-24,022

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
11.

Ле Мінь Фионг 
Адаптивна система автоматичного керування флотаційним процесом з істотним запізнюванням: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / Ле Мінь Фионг ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Синтезовано оптимальну структуру електромеханічної адаптивної системи автоматичного керування процесом флотації на вуглезбагачувальній фабриці. Розроблено математичну модель процесу. Визначено критерій ефективності процесу керування розділовим апаратом. Запропоновано алгоритм одноканального екстремального регулятора, який мінімізував затрати на рискання під час дрейфу статичної характеристики об'єкта керування. Викладено алгоритм двоканального екстремального крокового регулятора, який грунтується на послідовному симплексному методі пошуку оптимуму критеріальної функції. Для досягнення розрахункового значення за наявності істотного запізнювання виконано його компенсацію шляхом прогнозування показників датчиків на один цикл виміру вперед. Відзначено, що для прогнозування якості кінцевих продуктів найбільш придатною є прогнозна модель експонентного згладжування з адаптацією трекінг-сигналом. Визначено кількісні оцінки ефективності функціонування систем автоматичного керування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И413-5-05
Шифр НБУВ: РА312766 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Мота А.Ф. 
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за законодавством України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / А.Ф. Мота ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Визначено поняття адміністративної відповідальності військовослужбовців, обставини, що виключають таку відповідальність, характеризовано адміністративні стягнення та порядок їх накладення на військовослужбовців. Проведено класифікацію та визначено адміністративні правопорушення, за вчинення яких військовослужбовці повинні нести відповідальність на загальних підставах. Охарактеризовано процесуальний порядок притягнення військовослужбовців до відповідальності. З'ясовано питання профілактики адміністративних деліктів серед військовослужбовців, значення заходів адміністративної відповідальності для їх попередження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)07 + Ц4,8(4УКР)272 +
Шифр НБУВ: РА322601

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Серафімов В.В. 
Адміністративний примус у сфері торговельного мореплавства: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / В.В. Серафімов ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2000. — 22 с. — укp.

Висвітлено заходи адміністративного примусу у сфері торговельного мореплавства (затримання суден, морські арешти тощо), які мають специфіку залежно від дії в просторі та кола осіб, що здійснюють нагляд і контроль за правопорядком. Запропоновано рекомендації щодо удосконалення законодавства України відносно дії заходів адміністративного примусу в торговельному мореплавстві. Внесено пропозиції щодо упорядкування діяльності наглядово-контролюючих державних органів у торговельному мореплавстві. Досліджено відносини, що впливають у зв'язку із застосуванням заходів адміністративного примусу у сфері торговельного мореплавства (затримання суден, морські арешти тощо), які мають значну специфіку залежно від дії у просторі і за колом осіб, що здійснюють нагляд і контроль за правопорядком в торговельному мореплавстві. Запропоновано рекомендації з удосконалення законодавства України відносно дії заходів адміністративного примусу в торговельному мореплавстві. Внесено пропозиції з упорядкування діяльності державних наглядово-контролюючих органів в торговельному мореплавстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.522 + Х819(4УКР)125.42
Шифр НБУВ: РА310728 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Ринажевський Б. М. 
Адміністративно-правове регулювання діяльності військової служби правопорядку у Збройних Силах України: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.07 / Б. М. Ринажевський ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 40 с. — укp.

Досліджено адміністративно-правове регулювання Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (ЗСУ). Охарактеризовано адміністративно-правовий статус Служби правопорядку. Розглянуто правову основу функціонування Військової служби (ВС) правопорядку у ЗСУ й її основні завдання та права у сфері зміцнення законності, правопорядку та військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ й інших військових формувань. Детально досліджено організацію ВС правопорядку у ЗСУ, порядок її комплектування, правове регулювання проходження ВС у службі правопорядку та заходи щодо забезпечення законності в діяльності служби правопорядку. Висвітлено адміністративно-правові заходи забезпечення процесу діяльності служби правопорядку, правового регулювання застосування військовослужбовцями служби правопорядку спеціальних засобів під час виконання службових обов'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)111 + Ц4(4УКР)27
Шифр НБУВ: РА375235 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Слюсаренко С.В. 
Адміністративно-правове регулювання режиму земель оборони: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / С.В. Слюсаренко ; Держ. НДІ М-ва внутр. справ України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

У дослідженні подано визначення земель оборони - це землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України. Визначено зміст земельних відносин через виокремлення їх складових: відносин у сфері управління земельним фондом та відносин у сфері раціонального використання та охорони земель оборони, їх місце та роль в структурі суспільних відносин. Досліджено механізм адміністративного регулювання режиму земель оборони, охарактеризовано адміністративно-правові засоби охорони земельних відносин. Проаналізовано сутність і підстави адміністративної віджповідальності за порушення у сфері земельних відносин, виділено види таких адміністративних проступків, визначено особливості адміністративної відповідальності за порушення щодо використання земель оборони. Охарактеризовано ступінь захищеності законодавством про адміністративну відповідальність даних земельних відносин та сформульовано конкретні пропозиції щодо його удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)114:Ц + Х819(4УКР)111 +
Шифр НБУВ: РА368119

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Пасіка С. П. 
Адміністративно-правове регулювання соціального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / С. П. Пасіка ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено адміністративно-правові проблеми забезпечення суб'єктами владних повноважень реалізації права військовослужбовців на гідний рівень соціального забезпечення. Розглянуто історико-правові аспекти виникнення інституту соціального забезпечення військовослужбовців. Розкрито сутність адміністративних правовідносин у сфері реалізації права військовослужбовців на відповідний рівень соціального забезпечення. Висвітлено авторське бачення розділення функцій соціального забезпечення військовослужбовців між органами виконавчої влади. Запропоновано введення юридичної відповідальності за порушення у сфері соціального забезпечення військовослужбовців. Визначено роль держави в цьому процесі через розкриття повноважень органів державної влади в даній сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)111 + Ц4(4УКР)26
Шифр НБУВ: РА385017 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Сергійчик В. О. 
Адміністративно-правові засади виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських суден: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. О. Сергійчик ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Запропоновано нове вирішення наукової проблеми, яке виявляється у необхідності забезпечення ефективності виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських торговельних суден шляхом вдосконалення адміністративно-правових засад виконавчо-розпорядчої діяльності відповідних органів виконавчої влади. Визначено міжнародно-правові та національно-правові підстави та наслідки набуття Україною правового статусу "держава прапору". Досліджено історичні, правові й організаційні підвалини створення та становлення національного класифікаційного товариства "Регістр судноплавства України", його правовий статус, функції та повноваження. Запропоновано зміни у складі центральних органів виконавчої влади України щодо технічного регулювання у галузі торговельного мореплавства та визначено їх функціональну компетенцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.523.4 + Х819(4УКР)125.42
Шифр НБУВ: РА373187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Гейко В. І. 
Адміністративно-правові засади діяльності військових комісаріатів в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. І. Гейко ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Доведено, що особливість військової служби в системі військових комісаріатів прямо пов'язана з адміністративно-правовим положенням як самих військових комісаріатів, так і військових комісарів, що здійснюють у межах своєї компетенції державно владні повноваження з питань оборони. Визначено підстави поділу військових комісаріатів на види: за територіальним масштабом діяльності, за обсягом мобілізаційних, призовних і транспортних ресурсів. Проаналізовано стан нормативного регулювання організації діяльності військових комісаріатів та їх статус щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Висвітлено основні напрями розвитку та вдосконалення законодавства, що регулює військово-службові відносини. Сформульовано й обгрунтовано конкретні пропозиції та рекомендації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)111.01 + Ц4(4УКР)23
Шифр НБУВ: РА377219 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Храпунов М.І. 
Адміністрація візантійського Херсона (кінець IV - XI ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Храпунов ; НАН України, Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено адміністративний устрій і принципи управління візантійським провінційним містом Херсоном у кінці IV - XI ст. З'ясовано, що протягом досліджуваного періоду адміністрація Херсона залежала від Візантії, ступінь залежності не був постійним. Виявлено, що централізація посилилась у VI ст. зі створенням адміністрації дуки й у IX - XI ст. після заснування військово-адміністративного округу - феми. Встановлено, що у Херсоні перманентно зберігалися окремі посади, пов'язані з міською громадою, управління містом здійснювалось на підставі взаємодії двох принципів ("центрального" та "місцевого"). Зафіксовано існування континуїтету - спадкоємності між адміністраціями ранньовізантійського часу та IX - X ст. Зроблено висновок, що адміністративний устрій Херсона відзначався певною специфікою, але мав багато спільних рис з іншими візантійськими провінційними містами. Доведено, що напрямок евоюції адміністративного устрою Херсона ідентичний з візантійськими Балканами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)449.44-5 + Т3(45УКР)3-5 +
Шифр НБУВ: РА362917

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Стрюков О.О. 
Акантоцефали справжніх тюленів тихоокеанського сектору Антарктики: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / О.О. Стрюков ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2004. — 22 с. — укp.

На основі дослідження фауни акантоцефалів справжніх тюленів, що мешкають в тихоокеанському секторі Антарктики, встановлено, що вона представлена 5-ма видами: Corynosoma arctocephali Zdzitowiecki, 1984, C. bullosum (Linstow, 1892), C. hannae Zdzitowiecki, 1984, C. pseudohamanni Zdzitowiecki, 1984 та C. shackletoni Zdzitowiecki, 1978. Вид C. evae Zdzitowiecki, 1984 зведено до синонімів виду C. arctocephali Zdzitowiecki, 1984. Вид C. shackletoni вперше знайдено у морського ссавця - морського леопарда. Досліджено морфологічні особливості означених видів коринозом, наведено детальні рисунки для кожного представника. Встановлено особливості локалізації, віково-статеву структуру, кількісні показники інвазії акантоцефалів, визначено ранги хазяїв для кожного виду паразитів. Ретельно розглянуто індивідуальну, гостальну та географічну мінливість, фенотипічне різноманіття коринозом. З'ясовано, що найбільш сталими ознаками є розміри та форма хоботка, довжина та форма тіла, розміри яєць. Визначено, що пластичні ознаки червів залежать від виду остаточного хазяїна, проте меристичні - не залежать від нього. Констатовано, що в районі островів Баллені мешкають цілісні популяції акантоцефалів Corynosoma pseudohamanni та C. bullosum. Виявлено, що у коринозом у тихоокеанському секторі в порівнянні з атлантичним бідніше коло хазяїв, нижчі показники інвазії, але більші розміри яєць. Зроблено висновок, що всі антарктичні види коринозом, за винятком C. bullosum, мають в північній півкулі власних "двійників", які подібні до них як за формою та розмірами тіла, так і за іншими ознаками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*836.6:Е623.362.447 + Е621.143.5 +
Шифр НБУВ: РА328826

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського