Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (199)Книжкові видання та компакт-диски (27)
Пошуковий запит: (<.>K=БОЄПРИПАС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шевчук М. М. 
Морфологічна характеристика ушкоджень, заподіяних сучасними пістолетними боєприпасами Luger 9,0х19 мм: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.25 / М. М. Шевчук ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2010. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Визначено особливості вогнепальних пошкоджень на бронежилетах "Ескорт 3" IV класу захисту та ушкоджень не захищених і захищених бронежилетами ділянок грудної клітки та гомілки у разі пострілів штатними пістолетними боєприпасами "Luger 9,0х19 мм" та спеціального призначення, що споряджені кулями експансивного та бронебійного видів, з різних дистанцій. Наведено судово-медичну оцінку конструктивних і балістичних відмінностей штатних пістолетних боєприпасів "Luger 9,0х19 мм" та спеціального призначення, що споряджені кулями експансивного та бронебійного видів. Визначено критерії, які дозволяють проводити диференційну діагностику пошкоджень на бронежилетах "Ескорт 3" IV класу ділянки тіла людини, що заподіяні 9 мм кулями спеціального призначення експансивного та бронебійного видів на характер ушкоджень, що виникають на засобах індивідуального захисту та біологічних об'єктах за різних дистанцій пострілу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.224.3 + Х894.9(4УКР)14
Шифр НБУВ: РА378138 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Дербасова Н. М. 
Особливості ліквідації токсичних відходів, що утворюються при виробництві та переробці боєприпасів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 21.06.01 / Н. М. Дербасова ; Ін-т геохімії навколиш. середовища НАН та МНС України. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше розроблено математичну модель прогнозування деструкції тринітротолуолу та гексогену на основі фізико-хімічних параметрів відходів і початкової концентрації вибухових речовин, яка є аналітичною залежністю зменшення концентрації вибухової речовини в робочій суміші від часу за постійної температури, вологості, кислотності та кількості накопичувальної культури. Удосконалено математичну модель прогнозування деструкції тринітротолуолу та гексогену як аналітичної залежності зменшення концентрації вибухових речовин у робочій суміші від часу та кількості вермикультури за постійної температури, вологості та кислотності. Розроблено оригінальну структурну схему експериментальної установки та ділянки для утилізації тринітротолуолу та гексогену, що реалізована у дослідному зразку, на якому підтверджено ефективність способу утилізації відходів, що утворюються в ході виробництва та переробки боєприпасів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К781.209
Шифр НБУВ: РА381491 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Маркін О.М. 
Підвищення ефективності технологій вилучення вибухонебезпечних речовин з непридатних боєприпасів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.08 / О.М. Маркін ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2008. — 23 с. — укp.

На підставі запропонованих способів вилучення вибухових речовин (ВР) з непридатних боєприпасів та їх ліквідації у підривниках, принципів побудови індукційного обладнання для їх реалізації, дослідження енергетичної та тимчасової залежності, створено інтегровані технології, а також мобільне обладнання для її реалізації. Технологія базується на систематизації артилерійських снарядів за принципом ефективного використання теплової енергії за індукційного нагріву й уніфікації технологічних операцій та структури циклів нагріву, який забезпечує мінімальне одномоментне енергоспоживання, та типізації індукторів для вилучення ВР. Розроблена технологія забезпечує оптимізацію розподілу потужності джерел тепла по поверхнях вісесиметричного виробу типу - напіввідкритий циліндр - з плавким наповнювачем або прошарком між ним і ВР для їх вилучення, що дозволяє мінімізувати енерговитрати за заданих обмежень щодо температури з максимальною продуктивністю на основі розробленої фізико-математичної моделі. Наведена технологія передбачає застосування способу ліквідації ВР малого об'єму без її вилучення з виробу типу "підривник" шляхом прямого індукційного нагріву невпорядкованої маси виробів та проведення оцінювання ймовірності безвідмовного виконання операції вилучення ВР з виробу за температурним параметром за циклічного нагрівання з використанням запропонованої тимчасової фізико-статистичної моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж698 +
Шифр НБУВ: РА360519

Рубрики:

      
4.

Зарицький Г.А. 
Порівняльна судово-медична характеристика ушкоджень, заподіяних при пострілах з використанням різних видів 9 мм пістолетних боєприпасів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.25 / Г.А. Зарицький ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Вперше наведено якісну та кількісну порівняльну судово-медичну характеристику ушкоджень, заподіяних пістолетними 9-мм боєприпасами "Luger" штатного, експансивного та реактивного видів у незахищені одягом і бронежилетами ділянки грудної клітки, живота та стегна з різних відстаней. Досліджено вплив конструктивних особливостей експансивних і реактивних 9-мм куль на характер ушкоджень, які виникають на біологічних і небіологічних об'єктах для різних дистанцій пострілу. Вперше встановлено закономірності й особливості розповсюдження продуктів пострілу 9-мм пістолетними боєприпасами експансивного та реактивного видів та відкладання їх слідів на різних перепонах. Встановлено статистично значимі якісні та кількісні критерії, які дозволяють проводити диференційну діагностику ушкоджень, заподіяних пістолетними 9-мм боєприпасами штатного, експансивного та реактивного видів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.244.3 + Х893.9(4УКР)413 + Х894.14 +
Шифр НБУВ: РА357969

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Корнілова В. В. 
Розвиток взаємин Україна - НАТО: цивільний аспект співробітництва: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / В. В. Корнілова ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено, що саме цивільна складова є провідною в системі євроатлантичного співробітництва. Визначено, що успішна військова та військово-політична діяльність неможлива без впровадження новітніх науково-технічних розробок, своєчасної утилізації надлишкових озброєнь та застарілих боєприпасів, авіатранспортних перевезень під час миротворчих операцій, належної мовної підготовки військовослужбовців, планування на випадок надзвичайних ситуацій та відповідного екологічного моніторингу та врегулювання надзвичайних ситуацій. Розроблено рекомендації щодо поглиблення та вдосконалення цивільного виміру співробітництва України з Північноатлантичним альянсом із урахуванням значення та практичної цінності провідних напрямів даного співробітництва та ролі громадських організацій щодо реалізації ними відповідних державних рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-612.31 + Т3(0)64-612.31
Шифр НБУВ: РА371227 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Федоренко М. А. 
Судово-медична характеристика та експертна оцінка ушкоджень, заподіяних при пострілах пістолетними боєприпасами 9,2х18 мм, які споряджені кулями з протирикошетною здатністю: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.25 / М. А. Федоренко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Визначено конструктивні та балістичні відмінності штатних пістолетних боєприпасів ПМ "9,2x18 мм" та тих, що споряджені кулями з протирикошетною здатністю. Морфометричне та медико-криміналістичне дослідження не біологічних імітаторів (скла товщиною 6 мм) у разі пострілів штатними пістолетними боєприпасами ПМ "9,2x18 мм" і спеціального призначення, що споряджені кулями з протирикошетною здатністю, виявило різницю обсягів пошкодження залежно від виду кулі та збільшення дистанції пострілу. Морфометричне та морфологічне дослідження вогнепальних ушкоджень виявили відмінні якісні та кількісні показники серед біологічних об'єктів незахищених перешкодами ділянок тіла, та у разі подолання кулями перешкод зі скла 6 мм під час виконання пострілів штатними пістолетними боєприпасами ПМ "9,2x18 мм" і спеціального призначення, що споряджені кулями з протирикошетною здатністю, з різних дистанцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.244.3 + Р458.141.3 + Х894.9(4УКР)14
Шифр НБУВ: РА379977 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Новак Я.В. 
Сучасний стан та перспективи розвитку криміналістичного дослідження вогнепальної зброї: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Я.В. Новак ; Акад. адвокатури України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розкрито суть поняття "криміналістична балістика" та її місце у системі "Криміналістичного зброєзнавства". Досліджено сучасні види вогнепальної зброї. Запропоновано її класифікацію. Розкрито особливості проведення огляду місця події, де застосовувалась вогнепальна зброя. Обгрунтовано необхідність проведення експертних досліджень вогнепальної зброї безпосередньо під час здійснення огляду місця події для визначення обставин скоєння злочину. Проаналізовано й описано новітні методики дослідження даної зброї, боєприпасів до неї та слідів її застосування. Обгрунтовано необхідність проведення "ревізії" існуючих експертних методик з метою визначення їх ефективності та достатньої розробленості. Розглянуто сучасні можливості та проблемні питання проведення комплексних експертиз дослідження вогнепальної зброї. Наведено одержані теоретичні та практичні результати, надано пропозиції щодо використання криміналістичних досліджень вогнепальної зброї у більш широкому діапазоні за умов розслідування та судового розгляду кримінальних справ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.9(4УКР)14 +
Шифр НБУВ: РА349358

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Поліщук 
Технологія інерційного способу утилізації авіаційних боєприпасів з урахуванням критерію безпеки: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.04 / Олена Олексіївна Поліщук ; Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харківський авіаційний ін-т". — Х., 2006. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц651.2 + Ж698
Шифр НБУВ: РА348789

Рубрики:

      
9.

Савченко Ю. В. 
Удосконалення процесів ударно-хвильової регенерації твердих сплавів / Ю. В. Савченко. — Б.м., 2019 — укp.

Представлена робота присвячена вирішенню наукової задачі збільшення ефективності процесу ударно-хвильової обробки лому твердих сплавів з їх подальшим відновленням на основі вибору схеми детонуванні бризантної вибухової речовини, обґрунтування її режимних та конструктивних параметрів, встановлення залежностей взаємодії з подрібнюваною масою та удосконалення технології виробництва ріжучого, руйнуючого й формотворного інструменту з вольфрамокобальтових і вольфрамонікелевих сплавів зі значною економією стратегічної сировини шляхом прямої регенерації вторинної сировини без використання термохімічних і металургійних методів. В роботі розглянуто та проаналізовано врахування впливу ударно-хвильової обробки лому твердих сплавів з їх подальшим відновленням без використання термохімічних і металургійних методів та заощадження вольфраму і кобальту, як стратегічних матеріалів. Отримані аналітичні залежності та результати чисельного інтегрування дозволили визначити зв'язок параметрів ініціювання плоских і циліндричних поверхонь і встановити не лінійність взаємозв'язку параметрів при ініціюванні вибухом плоских і циліндричних поверхонь за інших рівних умов. Розроблено математичну модель розрахунку геометричних параметрів циліндричних і плоских пристроїв обробки тиском з урахуванням створеної розрахункової моделі пористого середовища, що складається із суміші двох або декількох матеріалів. Показано, що вплив навантаження на реакційну здатність порошків істотно підвищує внутрішню енергію, яка значно прискорює процеси компактування і спікання порошків, при цьому зростає хімічна активність. Виявлені явища алотропічних перетворень при механічному здрібню-ванні лому твердих сплавів енергією вибуху бризантних ВР, що дозволило виготовляти тверді сплави з підвищеними фізико-механічними характеристиками. Набула подальшого розвитку технологія помелу подрібненої крупки твердого сплаву, яка відрізняється запровадженим методом підвищення ефективності помелу подрібненої крупки твердого сплаву за рахунок встановлення критеріїв її крупності, що дозволило зменшити тривалість процесу помелу крупки. Розроблена промислова високоефективна технологія виробництва ріжучого, руйнуючого і формоутворювального інструменту з вольфрамокобальтових і вольфрамонікелевих сплавів шляхом прямої регенерації вторинної сировини без використання термохімічних і металургійних методів, яка захищена патентом України та патентом Німеччини. Розроблено, досліджено та виготовлено вперше новий твердий сплав, одержаний переробкою відходів конверсійного вольфрамнікелевого сплаву з додаванням кобальту.Показано принципову можливість використання ударно-хвильової обробки, як фізичного фактору, що стимулює процеси руйнування порошкових виробів будь-якої конфігурації, з метою одержання високоякісного порошку для подальшого формування, спікання й виробництва інструмента різного призначення. Проведені в роботі теоретичні та експериментальні дослідження були використані для виготовлення партій інструменту з вперше розробленого нового твердого сплаву. Запропоновані пристрої дроблення твердих сплавів і розроблені методи збереження ударно-стиснутих речовин знайшли практичне впровадження у працях з регенерації твердих сплавів НТУ «Дніпровська політехніка», Державному інженерному центрі твердих сплавів «Світкермет» і Світловодському казенному комбінаті твердих сплавів і тугоплавких мате-ріалів. Промисловими випробуваннями встановлено, що тривалість процесу помелу порошку, обробленого вибухом, більш ніж в 20 разів менше в порівнянні з існуючою технологією помелу, що сприяє зниженню енергоспоживання процесу подрібнення тільки по одному агрегату на 7,75 МВт. Виготовлені промислові партії гірничого інструменту за вперше розробленою технологією впроваджені у виробничих умовах шахт Західного та Централь-ного Донбасу, ВАТ «Дрогобичський долотний завод», НПЗ «Південний машино-будівний завод», Дніпропетровському метизному виробничому об'єднані, Державному інженерному центрі твердих сплавів «Світкермет» та на ТОВ НВП «Тангстен». Беззбиткова робота ділянки забезпечується при обсягах продажів 11 тон в рік. При зниженні цін на готову продукцію на 10-20% збільшенні ви-трат на основні матеріали на 20-50% рентабельність продукції досягає рівня 60-70%. Технологія принципово відрізняється від існуючих високими техніко-економічними показниками, продуктивністю, малої енергоємністю і екологічною чистотою. Запропонована екологічно чиста технологія переробки надтвердих матеріалів, металокерамічних складових застарілої військової техніки і різних видів боєприпасів.^UThe paper is dedicated to solving the scientific problem of increasing the efficiency of the shock-wave process of scrap of hard alloys with their subsequent restoration on the basis of the choice of the scheme of detonation of a bristle ex-plosive substance, justification of its regime and structural parameters, establishing dependencies of the interaction with the crushed mass and improving the technology of cutting, destroying and forming tool of tungsten cobalt and tung-sten-nickel alloys with significant cost savings of strategic raw materials direct recovery of recyclable materials without the use of thermochemical and metallurgical methods. The paper considers and analyzes the influence of shock-wave processing of scrap of hard alloys with their subsequent restoration without using thermo-chemical and metallurgical methods as well as saving tungsten and cobalt as strategic materials. The obtained analytical correlations and the results of numerical integration allowed to determine the connection between the parameters of initiation of planar and cylindrical surfaces and to establish the nonlinearity of the interrelation of parameters at the initiation of explosion of plane and cylindrical surfaces un-der other equal conditions. The mathematical model of calculation of geometrical parameters of cylindrical and flat pressure treatment devices is developed, taking into account the created calculation model of a porous medium consisting of a mixture of two or more materials. It is shown that the effect of loading on the reactivity of powders significantly increases the internal energy, which greatly accelerates the processes of compacting and sintering of powders, while the chemical activity increases. Detected phenomena of allotropic transformations in the mechanical shredding of scrap of solid alloys with the energy of explosion of brisant explosives, which made it possible to make solid alloys with increased physical and mechanical characteristics. The technology of grinding of solid alloy crushed grains has developed further, which differs by introducing the method of improving the efficiency of grinding of crushed grains of hard alloy due to the establishment of the criteria of its granularity, which has reduced the time of the grinding process. The industrial highly effective technology of production of cutting, destroying and shaping tools from tungsten-cobalt and tungsten-nickel alloys is developed by direct regeneration of secondary raw materials without the use of thermochemical and metallurgical methods, which is protected by the patent of Ukraine and the patent of Germany. A new solid alloy, obtained by recycling of the tungsten-nickel conversion alloy scrap with the addition of cobalt, was developed, investigated and made for the first time. The basic possibility of using shock-wave processing as a physical factor stimulating the destruction of powder products of any configuration is shown in order to obtain a high-quality powder for the further formation, sintering and production of a tool for various purposes. The theoretical and experimental researches which were carried out, were used to make batches of the tools from the first developed new solid alloy. The proposed devices for the fragmentation of hard alloys and developed methods for the preservation of shock-compressed substances have found practical implementation in the works on the regeneration of hard alloys at Dnipro University of Technology, the State Engineering Center of hard alloys "Svitkermet" and Svitlovodsky State-owned combine of hard alloys and refractory materials. In-dustrial tests have shown that the grinding process time of the powder treated with the explosion is over 20 times less than of the existing grinding technology, which contributes to reducing the energy consumption of the grinding process in only one aggregate at 7.75 MW. The manufactured industrial batches of the min-ing tool using the newly developed technology were introduced in the production conditions of the mines of the Western and Central Donbass, OJSC "Drogobych Dipper Plant", the South Machine-Building Plant, the Dnipropetrovsk Metal Production Association, the State Engineering Center of solid alloys “Svitkermet” and at the Tungsten Scientific Production Enterprise Ltd. The break-even level of the site is reached at the level of sales of 11 tons per year. With a decrease in prices for the finished products by 10-20%, increase in the cost of basic materials by 20-50%, the profitability of products reaches the level of 60-70%. The technology is fundamentally different from the existing ones by high technical and economic indicators, productivity, low energy consumption and environmental cleanliness. The ecologically pure technology of superhard materi-als processing, metal-ceramic components of outdated military equipment and various types of ammunition is suggested.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Борисов С. Г. 
Використання спеціальних знань при розслідуванні незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами / С. Г. Борисов. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають під час використання спеціальних знань при розслідуванні незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами. Мета: вирішення конкретного наукового завдання з розробки рекомендацій щодо використання спеціальних знань при розслідуванні незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами. Методи: діалектичний, системно-структурний, порівняльно-правовий, соціологічний, статистичний, формальної логіки. Теоретичні і практичні результати, наукова новизна: визначено види спеціальних знань, що використовуються при розслідуванні незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами, якими є знання: в галузі зброєзнавства та слідознавства; криміналістичної фотографії і навички володіння фото-відео та комп'ютерною технікою; психології злочинної діяльності; процесу зберігання, обліку та видачі зброї на військових об'єктах, в органах та підрозділах МВС, а також навички поводження зі зброєю; технічного дослідження документів і почеркознавства; товарознавства та окреслено форми їх використання по кожному з видів; визначено поняття факультативних форм використання спеціальних знань під якими потрібно розуміти види діяльності обізнаних осіб, що сприяють швидкому та повному розслідуванню кримінальних правопорушень, але не зафіксовані у протоколах слідчих (розшукових) дій і додатках до них та інших процесуальних документах; розроблено організаційно-тактичні основи залучення спеціалістів для проведення огляду, обшуку та допиту при розслідуванні незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами, а також алгоритми їх діяльності по кожній з цих слідчих (розшукових) дій. Сфера використання: у нормотворчій діяльності – для вдосконалення нормативно-правової регламентації діяльності спеціалістів при розслідуванні кримінальних правопорушень та процесуального порядку призначення та проведення експертизи; у науковій діяльності – для подальшого дослідження методики розслідування незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами на сучасному етапі, а також методики проведення окремих видів судових експертиз; в освітньому процесі – для розробки програм і методичних рекомендацій, підготовлення підручників і навчальних посібників з вивчення навчальних дисциплін «Криміналістика», «Кримінальний процес»; у практичній діяльності – для підвищення ефективності розслідування незаконного поводження зі зброєю, боєприпасами або вибуховими речовинами, а також під час призначення та проведення окремих видів судових експертиз.^UThe object of the study is the public relations that arise from the use of specialized knowledge in the investigation of illegal handling of weapons, ammunition or explosives. Purpose: to solve a specific scientific problem to develop recommendations for the use of specialized knowledge in the investigation of illegal handling of weapons, ammunition or explosives. Methods: dialectical, system-structural, comparative-legal, sociological, statistical, formal logic. Theoretical and practical results, scientific novelty: identified types of special knowledge used in the investigation of illicit handling of weapons, ammunition or explosives, which are knowledge: in the field of weapons and tracing; forensic photography and photo-video and computer skills; psychology of criminal activity; the process of storage, accounting and issuance of weapons at military facilities, bodies and departments of the Ministry of Internal Affairs, as well as skills in handling weapons; technical research of documents and handwriting; commodity science and outlined the forms of their use for each of the species; defined the concept of optional forms of use of special knowledge which should be understood as activities of knowledgeable persons that contribute to the rapid and complete investigation of criminal offenses, but not recorded in the protocols of investigative (search) actions and annexes to them and other procedural documents; the organizational and tactical bases of involvement of experts for carrying out inspection, search and interrogation at investigation of illegal handling of the weapon, ammunition or explosives, and also algorithms of their activity on each of these investigative (search) actions are developed. Scope of use: in rule-making activity - to improve the normative-legal regulation of the activity of specialists in the investigation of criminal offenses and the procedural order of appointment and examination; in scientific activity - for further research of methods of investigation of illegal handling of weapons, ammunition or explosives at the present stage, as well as methods of conducting certain types of forensic examinations; in the educational process - for the development of programs and guidelines, preparation of textbooks and manuals for the study of disciplines "Criminology", "Criminal Procedure"; in practice - to increase the effectiveness of the investigation of illegal handling of weapons, ammunition or explosives, as well as during the appointment and conduct of certain types of forensic examinations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Рибалко І. М. 
Експериментальні, теоретичні і технологічні основи зміцнення виробів з використанням модифікуючих домішок / І. М. Рибалко. — Б.м., 2021 — укp.

Представлена до захисту робота базувалася на теоретичних, експериментальних та технологічних дослідженнях з використанням нових, ефективних, менш витратних підходів до підвищення стійкості виробів різного призначення. Для цього використовували вторинну сировину – немагнітну детонаційну шихту від утилізації боєприпасів, та природнього видобутку – бентонітову глину. В роботі розглядалися насосно-компресорні труби, зібрані зі сталі Р-110 при діаметрі 73мм і товщині стінки 5,5мм та культиваторні лапи товщиною 6..6,5мм. Об'єднання в єдину роботу цих різних виробів пов'язано з використанням однакової детонаційної домішки для підвищення різних властивостей виробів при їх виробництві, але різних напрямів при обслуговуванні та експлуатації.Для підвищення експлуатаційної стійкості різьбових з'єднань, пошкоджуваність яких становить 55% всіх відмов і аварійних ситуацій, запропоновано спосіб введення і складу використання модифікуючої домішки в пластичне мастило таких з'єднань. Встановлено, що детонаційна шихта від утилізації боєприпасів особливої фракції, складу, способу підготовки, забезпечує формування вторинних захисних структур (оксидних плівок) і зниження коефіцієнту тертя.Запропоновано спосіб введення модифікуючої домішки у рідку ванну при наплавленні культиваторних лап. Для цього використовували нанесення домішки на електрод Т-620 у вигляді обмазки. Дослідженнями встановлено, що введення модифікуючої домішки немагнітної частки детонаційної шихти в кількості 5-7% від електрода виключає формування дефектів, які пов'язані зі зменшенням температури рідкої ванни за рахунок нерозчинної алмазної фракції, яка відіграє роль локальних мікроохолодувачів. При цьому структура металу подрібнюється. Карбідна фаза виділяється у вигляді зернистих включень, більш рівномірно розподілених у матриці. Для детальних досліджень використовували також природний компонент – бентонітову глину. Домішку наносили на електрод у кількості оптимальної 6-8% від його частки. Порівняльні металографічні дослідження показали, що введення такої домішки сприяє формуванню більш однорідної структури практично по всіх зонах покриття за рахунок подрібнення голчастих виділень карбідів і формування їх зернистими. В обох варіантах покриттів (з введенням модифікатора глини й без неї) кристалізується мартенситна структура відпуску матриці. Додаткове модифікування в три рази знижує перетин перехідної зони. Нанесення покриття на тонкостінну культиваторну лапу повністю проплавляють її, а при введенні бентонітової глини зберігає її основу до 50%.У результаті проведених досліджень розроблений і запропонований новий спосіб зміцнення культиваторних лап. Спосіб полягає в нанесенні зміцнюючих смуг на носок з лицьового боку лапи і з тильної – на її крилах. Згідно аналізу процесів зношування, оптимальним є нанесення наплавленням зміцнюючих смуг на носок розміром 20 мм, а на крила – 12-15 мм з відстанню між ними не менше 10 мм, щоб запобігти перекриття зон термічного впливу.^UThe dissertation presented for defence is based on theoretical, experimental and technological research involving new, effective and less expensive approaches to increase the durability of products intended for different purposes. With this in view, secondary raw materials were used – a nonmagnetic detonation charge obtained by ammunition recycling and bentonite clay extracted from natural deposits. The thesis considers a tubing assembled of steel Р-110 with a diameter of 73 mm and a wall thickness of 5.5 mm, and cultivator shares with a thickness of 6-6.5 mm. The incorporation of different products in one thesis stems from the fact of using the same detonation agent to improve different properties of products during their manufacture, though along different lines during their maintenance and operation.To increase the operational durability of threaded joints whose damage leads to 55% of all failures and emergencies, a method for introducing a modifying agent to the lubricating grease of such joints is proposed and the agent's composition is defined. It was found that a detonation charge obtained by recycling ammunition of a special grading, composition and preparation method ensures the formation of secondary protective structures (oxide films) and reduces the friction coefficient.A method is proposed to introduce a modifying agent into the molten weld pool while building up cultivator shares. For this purpose, an additive in the form of a coating was applied onto electrode Т-620. Investigations have found that, introducing the modifying agent of the nonmagnetic part of the detonation charge as 5-7% of the electrode's part, eliminates the formation of defects related to a molten weld pool temperature drop. Such a drop is caused by the insoluble diamond fraction that plays the role of local micro coolers. In this case, the metal structure becomes finer. The carbide phase precipitates in the form of granular inclusions distributed more evenly in the matrix. For in-depth research, a natural component was also used – bentonite clay. The additive was applied onto the electrode as optimal 6-8% of its part. Comparative metallographic studies have shown that the introduction of such an additive facilitates the formation of a more homogeneous structure practically in all coating zones due to the reduction of needle-like carbide precipitates that makes them granular. In both coating variants (with the introduction of the modifying clay and without it), the matrix tempering martensite structure crystallises. Additional modification reduces the transition zone section by a factor of three. Applying a coating onto a thin-wall cultivator share fully penetrates it, whereas introducing bentonite clay keeps the base metal up to 50%.The research result was the development and proposal of a new method of hardening cultivator shares. The method consists in applying hardening strips onto the tip of the share face and onto its wings on the backside. According to analysis of wear processes, an optimal scheme is the building up of 20 mm hardening strips on the tip and 12-15 mm strips on the wings with a minimum 10 mm distance between them to prevent the overlap of thermal action zones.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Челтонов М. М. 
Одержання амоній і калій перхлоратів та октогену переробкою енергоконденсованих систем із закінченим терміном зберігання / М. М. Челтонов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено встановленню закономірностей фізико-хімічних процесів одержання амоній та калій перхлоратів і октогену з енергоконденсованих систем для вторинного використання. Амоній і калій перхлорати, октоген широко застосовують у промислових вибухових речовинах (ВР), композиційних складах твердого ракетного палива (ТРП) та інших енергоконденсованих системах. Багатьом країнам доводиться імпортувати ці компоненти, наприклад Україні, де їх виробництво відсутнє. Вирішення проблеми дефіциту цих компонентів можливе за рахунок створення надійних технологій переробки вторинних ресурсів (боєприпасів, бойових частин, ракетних двигунів твердого палива) із закінченим терміном зберігання. Ресурсозворотні технології є економічно й екологічно більш доцільними порівняно з технологіями ліквідації, оскільки дозволяють отримувати сировину для повторного цільового застосування вилученням з матеріалів, непридатних до використання. Серед вторинних ресурсів для отримання цих енергетичних речовин на особливу увагу заслуговують споряджені корпуси двигунів твердого ракетного палива (СКД ТРП) із закінченим терміном зберігання, кількість яких в Україні сягає 1800 т. Аналіз наукової літератури свідчить, що найбільш вивченою і відпрацьованою технологією переробки СКД ТРП зі збереженням сировинної бази є метод гідромеханічного вимивання, під час якого утворюються фрагменти палива, які можуть бути утилізовані у складі промислових вибухових речовин (ВР) або використані як сировина для вилучення цінних компонентів. Визначити найкращі умови для отримання цих компонентів на основі літературних джерел неможливо, оскільки дослідження проводили в різних умовах і з різними сировинними ресурсами. Повністю відсутні дані про вилучення компонентів з того типу ТРП, які наявні в Україні. Таким чином, переробка ТРП з отриманням амоній та калій перхлоратів і октогену є актуальною науково-технічною задачею, вирішення якої потребує виконання експериментальних досліджень. Об'єктом досліджень є технологічні процеси одержання амоній та калій перхлоратів і октогену з енергоконденсованих систем із закінченим терміном зберігання. Проведені дослідження дозволяють отримати цінні енергетичні речовини (амоній і калій перхлорати, октоген) для повторного їх використання у промислових вибухових речовинах, композиційних складах ТРП.^UThis thesis paper considers establishing the regularities of physicochemical processes of obtaining ammonium and potassium perchlorates and octogen (HMX) from re-used energy-condensed systems. Ammonium and potassium perchlorates, and HMX are widely used in industrial explosives, solid rocket propellant (SRP) compositions and other energy-condensed systems. Many countries where their production is unavailable, such as Ukraine, have to import these components. The problem of their shortage can be solved using technologies of secondary resources processing (ammunition, warheads, solid propellant rocket engines) with expired storage life and unsuitable for further use. Resource-recovery technologies are economically and environmentally feasable in comparison with destruction technologies as they allow raw materials to be obtained for targeted reuse by removing ones from materials unsuitable for use.Among the secondary resources for obtaining these energy substances, special attention should be paid to the equipped casings of expired solid rocket propellant engines (EC SRPs), the quantity of which is about 1800 thousand in Ukraine. The analysis of patents and scientific literature shows that the most studied and well proven resource-recovery technology for EC SRPs processing with the preservation of the raw material base is a hydromechanical washing-out method during which fuel fragments are formed. These fragments can be disposed of in the composition of industrial explosives, or used as raw materials for the extraction of valuable components. It is impossible to determine the best conditions for obtaining these components on the basis of published sources, since the studies were carried out at different conditions and with different raw materials. There is no data on the extraction of components from the type of SRPs that are available in Ukraine. Therefore, the processing of SRPs with obtaining ammonium and potassium perchlorates and HMX is a topical scientific and technical issue, the solution of which requires experimental research. The object of research is the technological processes of obtaining ammonium and potassium perchlorates and octogen from from expired solid rocket fuel. The conducted research makes it possible to receive valued energy substances (ammonium perchlorate, potassium perchlorate, HMX) for reuse within industrial explosives and SRP compositions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Кудря О. Г. 
Адміністративно-правова охорона військового майна. / О. Г. Кудря. — Б.м., 2021 — укp.

Дане дисертаційне дослідження є одним із перших комплексних досліджень, у якому на підставі аналізу теоретико-правових джерел і правозастосовної практики визначено сутність та особливості адміністративно-правової охорони військового майна та запропоновано напрями вдосконалення нормативно-правових актів у зазначеній сфері. У роботі розкрито правову природу військового майна, аргументовано необхідність виділення військового майна в окремий (специфічний) вид, з особливостями правового регулювання. Виявлено, що важливість належної охорони та захисту військового майна породжена підвищеною небезпекою для оточуючих особливостями призначення військових організацій (оборона місцевості від можливого агресора; безпосередня участь в бойових діях тощо) та специфікою військового майна (вогнепальна зброя та боєприпаси, бойова і спеціальна військова техніка, вибухові речовини тощо).^UThis dissertation research is one of the first complex researches in which on the basis of the analysis of theoretical and legal sources and law enforcement practice the essence and features of administrative and legal protection of military property are defined and directions of perfection of normative legal acts in the specified sphere are offered. The author reveals the legal nature of military property, argues the need for the allocation of military property in a separate (specific) form, with the peculiarities of legal regulation. It was found that the importance of proper protection and defense of military property is caused by the increased danger to others of the purpose of military organizations (defense of the area from a possible aggressor; direct participation in hostilities, etc.) and the specifics of military property (firearms and ammunition, combat and special military equipment, explosives, substances, etc.).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Мініцький А. В. 
Створення фізико-технологічних основ виготовлення високощільних порошкових матеріалів / А. В. Мініцький. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної проблеми розробки та виготовлення високощільнихекономнолегованих порошкових матеріалів на основі заліза з високими фізико-механічними характеристиками для роботи в екстремальних умовах експлуатації. Проведено комплексні дослідження процесу плакування залізного порошку міддю та кобальтом та встановлено залежність фізичних та технологічних характеристик порошку від товщини плівки покриття. Досліджено вплив умов навантаження, природи та фізичних властивостей порошків на ступінь ущільнення під час пресування. Досліджено вплив термодеформаційного оброблення на процеси ущільнення, фазовий склад, мікроструктуру та властивості порошкових матеріалів. Досліджено вплив хімічної та структурної досконалості пресовок на механічні властивості економнолегованих сталей та композитів. Вперше встановлено вплив типу пористої 3D каркасної структури, а саме орієнтацію елементарних комірок, на характер деформації матеріалів.Розроблено матеріали для високоструменевих контактів на основі відходів металообробки важких сплавів просочених міддю, що мають ерозійну стійкість на рівні промислових псевдо сплавів. Відпрацьовано технологію отримання твердосплавних сердечників, що пройшли балістичні випробування, які підтвердили, що розроблені сердечники можуть застосовуватись для виробництва бронебійних боєприпасів стрілецької зброї.^UThe dissertation is devoted to the solution of an important scientific and technical problem of development and manufacturing of high-density economically alloyed powder materials on the basis of iron with high physical and mechanical characteristics for application under extreme conditions of operation.Comprehensive studies of the plating process of iron powdersby copper and cobalt are conducted, and the dependence of physical and technological characteristics of the powders on the coating film thickness is found out. The main parameters which affect the process of deposition of the coatings on iron powder particles are determined. The possibility tocontrol the coating thickness (in the range of 12–20 μm) by changing the deposition kinetics is found out.The process of compaction of composite iron powders in the conditions of static pressing is analyzed by means of the mathematical equations which describe the density dependences on the pressure of compaction. The possibility of fabrication of materials for electrotechnical application on the base of composite powders of the Fe–Co system with high density and high magnetic characteristics with low total losses upon magnetization reversal at a level of 19–21 W/kg is shown, that allows to use the materials for production of magnetic circuits designed for operation in both constant and variable fields of industrial frequency.The influence of loading conditions, nature and physical properties of the powders on the degree of compaction during pressing is studied. The process of second compaction of the powder systems in the conditions of static pressing is investigated, and the main factors affecting the efficiency of compact densification are revealed. It is found out that the second compaction of iron–graphite mixes enhances the strength of the compacts by 5 times, that is caused both by higher density and increase in the surface area of iron–iron contacts.The possibility of manufacturing long semi-products by static pressing and second compaction of powder mixtures of brittle and ductile materials, including hard alloys WC-Co and Cr3C2-Ni, is found out. The process of second compaction of iron powders under conditions of triaxial compression in a high-pressure chamber is investigated; it is found out that the compact densification depends on the internal friction of particles and the forces in the axial and radial directions. For the first time, the efficiency of obtaining high-density and high-strength Fe-based powder materials by free deposition is shown, which is explained by the contribution of shear deformations into the densification process. The expediency of additional densification by free deposition of multilayer briquettes on the example of iron-graphite samples with different content of graphite in layers is shown, which provides a gradient of properties.The effect of thermomechanical treatment on the densification processes, phase composition, microstructure and properties of powder materials is investigated. It is shown that hot free forging of powder systems can be used to expand the range of composites from metal and cermet powders.The results of research showed the prospects of processing metal waste from shavings of ‘ШХ-15' steel using free hot forging with previous deposition of powder briquettes. Non-porous composites based on ‘ШХ-15' shavings and various components added with high strength (1600–1700 MPa) and ductility have been fabricated.The influence of chemical and structural perfection of compacts on the mechanical properties of economically alloyed steels and composites is investigated. For the first time, the influence of the type of porous 3D frame structure, namely the orientation of unit cells, on the nature of deformation of materials is determined.The processes of infiltration of porous iron frames produced by powder metallurgy methods (including 3D printing technologies) by Al-based melt under conditions with a pressure gradient are studied. The minimum size of pores (400 μm),which provides full filling of a porous framework with Al-based melt, is determined.As a part of the dissertation, powder materials have been developed and fabricated that can be widely used as structural, tribotechnical, electrical and special purpose materials. Magnetic materials based on the composite powders have been developed for operation in alternating fields of industrial frequency, which have low losses upon magnetization reversal and at the same time retain high magnetic characteristics. The materials for high-current contacts based on metalworking waste of heavy alloys infiltrated by copper with erosion resistance at the level of industrial pseudo-alloys have been developed. A technology of producing carbide cores is worked out; these cores passed ballistic tests which confirmed that they can be used for the production of armor-piercing ammunition for small arms.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Козаченко С. В. 
Доказування у кримінальних провадженнях, пов’язаних із незаконним обігом вогнепальної зброї або боєприпасів: автореферат дис. ... к. ю. н. : 12.00.09 / С. В. Козаченко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації досліджено теоретичні та прикладні питання доказування у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані з незаконним обігом вогнепальної зброї або боєприпасів. Доведено, що в основі доказування у кримінальних провадженнях, пов’язаних із незаконним обігом вогнепальної зброї або боєприпасів, лежать основні положення теорії доказів: поняття доказування, його предмета та меж, складових доказування як процедури, поняття доказів та їх властивостей, стандартів кримінального процесуального доказування та ін. З’ясовані комплексні складові, що визначають поняття «злочини у сфері незаконного обігу вогнепальної зброї або боєприпасів». Наголошено, що досудове розслідування злочинів, пов’язаних із незаконним обігом вогнепальної зброї або боєприпасів, розпочинається виключно з підстав і у порядку, визначеному кримінальним процесуальним законодавством. З’ясовано підстави для початку досудового розслідування злочинів, пов’язаних із незаконним обігом вогнепальної зброї або боєприпасів. Встановлено групи обставин, що підлягають доказуванню у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані з незаконним обігом вогнепальної зброї або боєприпасів. Уточнено значення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій. Акцентовано увагу на тому, що особливості криміналістичної характеристики незаконного обігу вогнепальної зброї або боєприпасів обумовлюють можливість виділення системи типових слідчих дій, де належне планування на початковому та наступних етапах розслідування, врахування тактики їх проведення сприяє отриманню належних, допустимих та достовірних доказів. Запропоновано заходи забезпечення кримінального провадження відносити до числа заходів, які забезпечують умови для дієвості збирання і дослідження доказів, а в певних випадках слугують засобами доказування.^UThis dissertation investigates both theoretical and applied issues of proof in criminal proceedings on crimes related to illegal trafficking in firearms or ammunition. It has been proved that the basis of proof in criminal proceedings related to illegal trafficking in firearms or ammunition is based on the fundamental provisions of the theory of evidences: the concept of proof, its subject matter and limits, components of proof as a procedure, the concept of evidence and its properties, standards of criminal procedural proof, and others. It has been clarified the integrated components which define the concept of "crimes in the field of illegal trafficking in firearms or ammunition". It has been noted that the pre-trial investigation of crimes related to illicit trafficking in firearms or ammunition is initiated exclusively on the grounds and in accordance with the procedure established by criminal procedural law. The grounds for initiating a pre-trial investigation of crimes related to illicit trafficking in firearms or ammunition have been clarified. A group of circumstances to be proved in criminal proceedings on crimes related to illicit trafficking in firearms or ammunition has been established. The meaning of investigative (detective) and covert investigative (detective) actions has been specified. It has been emphasized that the peculiarities of the forensic characteristics of illegal trafficking in firearms or ammunition make it possible to identify a system of typical investigative actions where proper planning at the initial and subsequent stages of the investigation, taking into account the tactics of their conduct, contributes to obtaining appropriate, admissible and reliable proof. It has been proposed that the measures to ensure criminal proceedings should be classified as measures which provide conditions for the efficient collection and examination of the evidence, and in certain cases serve as means of proof.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Рибак І. П. 
Поліпшення експлуатаційних властивостей деталей засобів транспорту нанесенням регулярних рельєфів: автореферат дис. ... д.філософ : 131 / І. П. Рибак. — Б.м., 2023 — укp.

Важливу роль у поліпшенні показників надійності та експлуатаційних властивостей деталей машин відіграють спеціально створені регулярні рельєфи поверхонь останніх. Для реалізації холодного пластичного деформуваня у цьому випадку використовується серійне обладнання: верстати, преси, волочильні стани тощо. На відміну від інших способів модифікування, цей процес може бути формоутворювальним, тобто заготовка отримує нові потрібні розміри, які поєднуються з регулярними рельєфами поверхневого шару деталі.Мета дослідження – поліпшення експлуатаційних властивостей деталей засобів транспорту нанесенням регулярних мікро- і макрорельєфів технологічного і експлуатаційного призначення заглибленням лінійних інденторів.Теоретичні засади дослідження дозволили висунути положення, що при індентуванні матеріалів заглибленням лінійного індентора факторами сильного впливу на глибину канавки рельєфу є нормальна сила, що прикладається до інструменту, та фізико-механічні властивості досліджуваних матеріалів.Уперше створено класифікацію регулярних рельєфів за методами отримання холодною пластичною деформацією та обробкою різанням і за призначенням : для попереднього поділу припуску при обробці різанням; для підготовки поверхонь деталей під нанесення покриттів у тому числі плівочних антифрикційних; для створення лабіринтів на поверхні деталей для мастил; для попереднього поділу осколочних корпусів боєприпасів; для створення зміцнених нових несучих поверхонь, зокрема дискретних при відновленні зношених деталей; для отримання складних профілів на поверхнях отворів деталей: шпонкових, шліцьових, внутрішніх зубців зубчастого зачеплення; естетичного призначення.Розроблено розрахунок дії сили заглиблення і геометричних параметрів лінійного індентора на форму та розміри канавки рельєфу: глибину в межах 0,02–5 мм; радіус основи в діапазоні 0,005–0,5 мм і кути у поперечному перерізі 60°; 70°; 80°;90°; при цьому на силу заглиблення впливатиме тертя, знижуючи цю силу на 23% для кута індентра 60° і на 14% для кута 90°.Вибрано пресове гідрофіковане обладнання для експериментів зусиллям 0,02 МН та 0,2 МН; створено лінійні індентори із загартованої сталі Р18 з кутом при вершині 60°–90°; визначено марки досліджуваних матеріалів: по 2 марки легованих сталей (сталь 38ХН3МА і сталь 12Х18Н10Т), сірих чавунів (чавун сірий феритно-перлітний СЧ20 і чавун сірий феритний ковкий КЧ 33–8), сплавів на основі міді (бронза ливарна олов’яниста Бр ОЦС 5–5–5 і латунь деформівна Л62), дуралюміну Д16 (2117) і титанового сплаву ВТ6.Підтверджено експериментально теоретичні положення про дію сили заглиблення, твердість та пластичність на глибину канавки рельєфу. При цьому ці фактори проявляють як беспосередню дію на параметр оптимізації, так і через проміжні фактори: радіус округлення та кут при вершині індентора і склад моторно охолоджувальної рідини та швидкість заглиблення. Перші два проміжних фактори сильно впливають на глибину канавки, а два останніх виявляють слабку дію. Побудовано взаємозв’язок явищ при рельєфоутворенні індентуванням і отримано експериментальну залежність глибини канавки від факторів процесу.Розроблено метод відновлення зношених деталей заглибленням лінійного індентора. Встановлено, що висота приросту розміру деталі дорівнює половині заглиблення. Кути профілю індентора для заглиблення повинні бути порядку 60° з позиції міцності і стійкості інструмента, а радіус при його вершині повинен знаходитись в межах 0,1 – 0,2 мм.На основі механіки заглиблення трапецевидного індентора у жорстко– пластичний напівпростір розроблено метод отримання прямозубих зубчастих коліс евольвентного внутрішнього зачеплення модулем m = 0,25–2,5 мм. Процес здійснюється на жорсткій багатозубій оправці копіюванням за схемою редукування. Розглянуто задачу розрахунку напруженого стану, у результаті чого визначено силу заглиблення трапецевидного індентора, як суму сил заглиблення гострого клина та плоскої його ділянки. Подано типовий технологічний процес методу отримання коліс внутрішнього зачеплення , що включає підготовку отвору трубчастої заготовки, власне метод ХПД, і фінішні операції термо- та абразивної обробки і , при необхідності, безводневого азотування.Ключові слова: Деформовано-напружений стан; дискретні поверхні; зубчасті колеса; шарування; динамічний процес; коефіцієнт тертя; чисельний метод; контактна поверхня; зміцнення; поверхня; зносостійкість; холодне пластичне деформування; канавка рельєфу; лінійний індентор; сила заглиблення; мікротвердість; відносне видовження.^USpecially created regular Surface reliefs of the latter play an important role in improving the reliability and operational properties of machine parts. In this case, serial equipment is used to implement: machine tools, presses, drawing mills, etc. Unlike other modification methods, this process can be form-forming, that is, the workpiece gets new desired dimensions, which are combined with regular reliefs of the surface layer of the part.Based on the above, the aim of the study was formulated – to improve the operational properties of vehicle parts by applying regular micro - and macro-reliefs for technological and operational purposes by deepening linear indenters.The theoretical foundations of the study allowed us to put forward the position that when indenting materials by deepening a linear indenter, the factors of strong influence on the depth of the relief groove are the normal force applied to the tool and the physical and mechanical properties of the studied materials.For the first time, a classification of regular reliefs was created according to the methods of obtaining cold plastic deformation and cutting processing and for their intended purpose: for preliminary separation of the allowance during cutting processing; for preparing the surfaces of parts for applying coatings, including film antifriction; for creating mazes on the surface of parts for lubricants; for preliminary separation of fragmentation shells of ammunition; for creating reinforced new load-bearing surfaces, in particular discrete ones when restoring worn parts; for obtaining complex profiles on the surfaces of holes of parts: keyway, spline, internal teeth of gear engagement; aesthetic purpose.The calculation of the effect of the depth force and geometric parameters of a linear indenter on the shape and dimensions of the relief groove is developed: a depth of 0,02-5 mm; base radius in the range of 0,005-0,5 mm and cross-sectional angles 60°; 70°; 80°; 90°; in this case, the depth force will be affected by friction, reducing this force by 23% for the indenter angle of 60° and by 14% for the 90° angle.Press hydrofected equipment for experiments with a force of 0,02 MN and 0,2 MN was selected; linear indenters made of hardened steel P18 with an angle at the top of 60°-90° were created; the grades of the studied materials were determined: 2 grades of alloy steels (steel 38ХН3МА and steel 12Х18Н10Т), gray cast iron ( iron gray ferritic–perlite СЧ20 and cast iron gray ferritic malleable КЧ 33-8), copper-based alloys ( bronze foundry tin Бр ОЦС 5-5-5 and brass deformable L62), duralumin D16 (2117) and titanium alloy VT6.The theoretical provisions on the effect of the deepening force, hardness and plasticity on the depth of the relief groove are confirmed experimentally. In this case, these factors are manifested both as a direct effect on the optimization parameter, and through intermediate factors: the rounding radius and angle at the top of the indenter, as well as the composition of ICF and the depth rate. The first two interval factors strongly affect the depth of the groove, and the last two have a weak effect. The relationship of phenomena in relief formation by indentation is constructed and an experimental dependence of the groove depth on the process factors is obtained.A method for restoring worn parts by deepening a linear indenter has been developed. It is established that the height of the part size increment is equal to half the depth. The angles of the indenter profile for deepening should be about 60° from the position of strength and stability of the tool, and the radius at its top should be within 01,– 02, mm.Based on the mechanics of deepening a trapezoidal indenter into a rigid plastic half–space, a method for obtaining spur gears of involute internal engagement with the module m=0,25-2,5 mm has been developed. The process is carried out on a rigid multi-tooth mandrel by copying according to the reduction scheme. The problem of calculating the stress state is considered, as a result of which the deepening force of a trapezoidal indenter is determined as the sum of the deepening forces of a sharp wedge and its flat section. A typical technological process of the method for obtaining internal gearing wheels is presented , including the preparation of the hole of the tubular billet , the CPD method itself, and the finishing operation of thermal and abrasive processing and, if necessary, anhydrous nitriding.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Фєрьєва Н. П. 
Кримінальна відповідальність за погрозу або насильство щодо начальника (стаття 405 Кримінального кодексу України): автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Н. П. Фєрьєва. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота спрямована на підготовку науково обґрунтованих пропозицій, що покликані удосконалити означені кримінально-правові норми (ст. 405 КК України) та суміжні правовідносини, а також підвищення ефективності кримінального права саме у сфері військових правовідносин, пов’язаних із порядком підлеглості та дотриманням військової дисципліни, що передбачають бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Зміст дисертаційної роботи ґрунтується на основі комплексної та системної кримінально-правової характеристики військового кримінального правопорушення, передбаченого ст. 405 КК України. Дослідження виконано у межах актуального на сьогодні для України періоду, коли Збройні Сили України, інші військові формування, утворені відповідно до законів України, увесь Український народ відстоюють своє право на існування бути суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.У результаті здійсненого наукового аналізу теоретичного стану означеної проблеми, її законодавчого регулювання, а також практики застосування чинного законодавства, було надано важливі й істотні пропозиції для науки кримінального права, сформульовані нові положення та висновки. Під час проведеного дослідження проведено наскрізний огляд законодавчого матеріалу, у якому наявні вказівки на положення щодо військового кримінального правопорушення за ст. 405 КК України, проаналізовано усі 203 вироки, оприлюднені в Єдиному державному реєстрі судових рішень України, винесених з 2011 по 2022 рр. у частині кримінальної відповідальності за погрозу або насильство щодо начальника та опитано 277 респондентів щодо означеної проблеми. У ході дослідження встановлено витоки кримінальної відповідальності за військове кримінальне правопорушення – погроза або насильство щодо начальника та сучасний стан проблеми (розділ 1). Конкретизовано, що суспільна небезпечність військового злочину за ст. 405 КК України характеризується високим рівнем небезпеки, як для військового середовища, так і для воєнної безпеки держави в цілому, що має бути визначальним для посилення боротьби кримінально-правовими засобами із військовою злочинністю. Аналіз судової практики (2014-2021 р.) за вчинення злочинів за ч. 1-4 ст. 405 КК України свідчить, що в переважній більшості суди виносили покарання щодо більшості з 177 засуджених військовослужбовців, які були не співмірними із суспільною небезпекою погроз і насильства проти командирів/начальників і не враховували відповідним чином, що вказані злочини вчинялись під час дії на території держави особливого періоду, що є обставиною, яка обтяжує покарання, коли проти України нині здійснюється агресивна війна зі сторони російської федерації. Тому, кримінальна політика судів при розгляді військових кримінальних правопорушень (злочинів за ст. 405 КК) підлягає корегуванню в сторону суворості відбування винесених покарань, більшої їх ефективності (обвинувальних вироків) на запобігання кримінальним правопорушенням серед військовослужбовців.Одночасно практика застосування судами України вимог ст. 45-49 КК України свідчить, що зазначені підстави звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за вчинення злочинів, передбачених ч. 1-4 ст. 405 КК, не застосовувались, оскільки посягають на базовий принцип військової структури - єдиноначальність, який є, поряд з іншими, основою для військової дисципліни. Крім того, аналіз судової практики свідчить про необхідність підвищення мінімальної межі покарання у виді позбавлення волі на певний строк за ч. 4 ст. 405 КК України з 5-ти до 6-ти років за вчинення погрози або насильства щодо начальника, вчинені групою осіб, або повторно, або із застосуванням зброї чи боєприпасів, або спричинили тяжкі наслідки, або в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці. За характером й змістом дослідження дисертаційна робота є першою в Україні всебічною комплексною та системною науково-дослідною працею, що присвячена кримінальній відповідальності за погрозу або насильство щодо начальника за ст. 405 КК України. Конкретний внесок у наукове розроблення даної проблеми полягає у формулюванні науково обґрунтованих пропозицій, що спрямовані на удосконалення означених кримінально-правових норм (ст. 405 КК України), а також підвищення ефективності й регулятивної сутності кримінального права саме в означеній сфері.^UThis dissertation is aimed at preparing scientifically based proposals aimed at improving the said criminal law provisions (Article 405 of the CC of Ukraine) and related legal relations, and also at improving the efficiency of criminal law specifically in the area of military legal relations related to the chain of command and compliance with military discipline, which provide for impeccable and strict compliance by all servicemen with the procedure and rules established by the statutes of the Armed Forces of Ukraine and other legislation of Ukraine.The content of this dissertation is based on a comprehensive and systematic criminal law characterisation of the military criminal offence under Article 405 of the Criminal Code of Ukraine.The research was carried out within the framework of the current period for Ukraine, when the Armed Forces of Ukraine, other military formations established in accordance with the laws of Ukraine, and the entire Ukrainian people are defending their right to exist as a sovereign, independent, democratic, social, and legal state.As a result of the scientific analysis of the theoretical state of the issue, its legislative regulation, and the practice of application of current legislation, the author makes important and substantial proposals for the science of criminal law, and formulates new provisions and conclusions.In the course of the study, the author conducted a cross-cutting review of the legislative material containing references to the provisions on military criminal offences under Article 405 of the Criminal Code of Ukraine, analysed all 203 verdicts published in the Unified State Register of Court Decisions of Ukraine delivered between 2011 and 2022 in terms of criminal liability for threatening or violence against a superior, and interviewed 277 respondents on the issue.The analysis of court practice (2014-2021) for crimes under parts 1-4 of Art. 405 of the Criminal Code of Ukraine shows that, in the opinion of the thesis, the courts overwhelmingly sentenced the majority of 177 convicted servicemen to punishments that were disproportionate to the public danger of threats and violence against commanders/superiors and did not take into account that these crimes were committed during a special period on the territory of the state, which is a circumstance that aggravates punishment when the Russian Federation is currently waging an aggressive war against Ukraine. Therefore, the criminal policy of the courts when considering military criminal offences (crimes under Article 405 of the CCU) should be adjusted towards the severity of the sentences imposed, their greater effectiveness (convictions) in preventing criminal offences among military personnel.At the same time, the practice of application by the courts of Ukraine of the requirements of Articles 45-49 of the CC of Ukraine shows that these grounds for exemption from criminal liability of servicemen for committing crimes under Parts 1-4 of Article 405 of the CC have not been applied, as they encroach on the basic principle of the military structure - unity of command, which is, among other things, the basis for military discipline.In addition, the analysis of court practice shows the need to increase the minimum penalty of imprisonment for a fixed term under Part 4 of Article 405 of the CC of Ukraine from 5 to 6 years for threats or violence against a superior committed by a group of persons, or repeatedly, or with the use of weapons or ammunition, or which caused grave consequences, or in martial law or combat situations.By the nature and content of the study, the thesis is the first comprehensive and systematic research work in Ukraine on criminal liability for threatening or using violence against a superior under Article 405 of the Criminal Code of Ukraine. The specific contribution to the scientific development of this issue is the formulation of scientifically sound proposals aimed at improving the specified criminal law provisions (Article 405 of the CC of Ukraine), as well as at increasing the efficiency and regulatory nature of criminal law in this particular area.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Павленко Л. М. 
Кримінальна відповідальність за незаконне виготовлення, переробку чи ремонт вогнепальної зброї, зміни її маркування, незаконне виготовлення бойових припасів, вибухових речовин чи вибухових пристроїв (стаття 263-1 КК України): автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Л. М. Павленко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню особливостей змісту та сутності об’єктивних та суб’єктивних ознак основного, кваліфікованого та особливо кваліфікованого складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 263-1 КК, з’ясуванню окремих суперечностей, нечіткості відповідних правових визначень кримінального законодавства та розробленню відповідних пропозицій по його удосконаленню.Актуальність обраної теми дослідження обумовлюється значною кількістю проблем теоретико-правового та равозастосовного характеру. Зокрема, недостатнім рівнем наукового дослідження зазначеної проблеми, що обумовлюється відносно новітнім характером сформульованої кримінально-правової норми; відсутністю загальновизнаних наукових позицій з більшості досліджуваних нами питань; необхідністю визначення основних напрямків подальшого удосконалення кримінального законодавства у досліджуваній сфері незаконного обігу джерел підвищеного ступеня небезпеки; складністю кваліфікації та розмежування однорідних діянь, предметом яких є вогнепальна зброя, бойові припаси, вибухові речовини та вибухові пристрої, зокрема. В першому розділі дослідженню піддавалися теоретичні, історичні та міжнародно-правові проблеми кримінальна відповідальність за незаконне поводження із зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами.Ретроспективний підхід до оцінки стану дослідження розглядуваної проблеми дозволив визначити певні тенденції та закономірності щодо визначення основних напрямків дослідження, змісту та сутності тих наукових позицій, які в подальшому набували загального визнання та формального закріплення у кримінальному законодавстві, сприяли визначенню конкретних наукових проблем, які потребували більш поглибленого дослідження. Узагальнений аналіз значної кількості положень доктрини права як суто кримінально-правового (кримінологічного) напрямку, так і криміналістичного, які безпосередньо (або ж опосередковано) стосуються меж та характеру правового регулювання відносин, пов’язаних із обігом зброї, доцільного механізму (інструментарію) захисту прав, свобод, законних інтересів громадян від кримінально-протиправних посягань із застосуванням небезпечних властивостей предметів даних посягань дозволили запропонувати певну періодизацію щодо розвитку доктрини права в розглядуваній сфері: з 50-х років ХХ ст. – до відновлення незалежності України у 1991 р.; з 1991 по 2001 рр. - перше десятиріччя незалежності України до ухвалення Кримінального кодексу України 2001 р.; з 2001 до 2012 рр. – формування передумов для виникнення нового складу злочину; з 2012 р. до сьогодні – розвиток наукових напрацювань стосовно складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 263-1 КК.На підставі історичного системно-порівняльного дослідження правових джерел загального та кримінально-правового характеру, що застосовувались на території України за часів Київської Русі, Галицько-Волинського князівства, часів чинності законодавства російської та Австро-Угорської імперії, чинності КК України 1922, 1927, 1960, 2001 років і до сьогодні і стосувалися правового регулювання сфери незаконного обігу зброї, бойових припасів та вибухових речовин запропоновано умовно виокремити наступні історичні етапи: X – XVI століття – етап становлення криміналізації діянь, пов’язаних із використанням зброї (різних її різновидів); діянь, предметом посягання яких є зброя; XVII – початок XX століття – етап формування кодифікованого кримінального законодавства щодо незаконного поводження із зброєю та вибухівкою, переробки та інших дій, спрямованих на удосконалення їхніх властивостей; 1920-1991 роки (переважно часи входження України до СРСР) – етап розвитку кримінального законодавства в частині уточнення дефініцій та санкцій щодо різних дій по відношенню до зброї, боєприпасів, вибухівки змін їхніх властивостей; з 1991 р. по теперішній час – період остаточної трансформації та формування кримінального законодавства України у сфері незаконного обігу зброї, бойових припасів, вибухових речовин на тлі основних напрямків становлення правової незалежності України та обговорення можливостей легалізації обігу окремих видів зброї.Здійснення системно-правового порівняльного аналізу чинного кримінального законодавства наступних країн світу: Грузії, Республіки Таджикистан, Республіки Узбекистан, Республіки Молдова, Азербайджанської Республіки, Республіки Казахстан, Китайської Народної Республіки, Литовської Республіки, Республіки Польща, Чеської Республіки,Турецької Республіки, Королівства Іспанії, Французької Республіки, - дозволило з’ясувати найтиповіші та більш прогресивні тенденції кримінального законодавства інших країн світу в частині критеріїв кодифікації кримінально-правових норм, особливостей їхнього змісту під час формулювання основних та кваліфікованих ознак складів злочинів, обсягу відповідальності, видів та термінів покарання тощо.^UThe thesis focuses on a comprehensive study of the peculiarities of the content and essence of the objective and subjective signs of the basic, qualified and particularly qualified body of a criminal offence, provided for Art. 263-1 of the Criminal Code, clarification of specific contradictions, vagueness of relevant legal definitions of criminal legislation and the development of relevant proposals for its improvement.The relevance of the chosen research topic is determined by a significant quantity of problems of theoretical-legal and law-enforcement nature. In particular, insufficient level of scientific research of the specified problem, which is determined relatively by the newest character of the formulated criminal-law norm; lack of generally recognized scientific positions from the majority of the issues the authors had researched; need to determine the main directions of further improvement of criminal legislation in the researched field of illegal circulation of sources of increased degree of danger; difficulty of qualifying and distinguishing homogeneous acts, the subject of which are firearms, ammunition, explosives and explosive devices, in particular.Theoretical, historical and international legal problems of criminal liability for illegal handling of weapons, ammunition, and explosives were studied in Chapter I.A retrospective approach to assessing the state of research on the problem under consideration allowed to identify certain tendencies and regularities regarding determination of the research’s main directions, content and essence of those scientific positions, which subsequently gained general recognition and formal consolidation in criminal legislation, contributed to the definition of specific scientific problems that required more in-depth research.Generalized analysis of a significant scope of provisions of the legal doctrine of both a purely criminal-legal (criminological) focus and a forensic one, which directly (or indirectly) concerning the limits and nature of the legal regulation of relations associated with the arms trafficking, expedient mechanism (instrument) of protecting the rights, freedoms, and legitimate interests of citizens from criminal and illegal encroachments using the dangerous properties of the objects of these encroachments allowed the authors to propose a certain periodization of the doctrine of law development in the field under consideration: from the 50s of the 19th century– before the restoration of Ukraine's independence in 1991; from 1991 till 2001 – the first decade of Ukraine's independence before the adoption of the Criminal Code of Ukraine in 2001; from 2001 till 2012 – formation of prerequisites for the emergence of a new type of crime; from 2012 to today - the development of scientific research on the composition of the criminal offense provided for in Art. 263-1 of the Criminal Code.On the basis of historical systematic-comparative study of legal sources of general and criminal law nature, which were applied on the territory of Ukraine during the times of Kyivan Rus, the Principality of Galicia-Volhynia, the times of the legislation of the russian and Austro-Hungarian Empires, the validity of the Criminal Code of Ukraine in 1922, 1927, 1960, 2001 and until today and related to the legal regulation of the sphere of illegal circulation of weapons, ammunition and explosives substances, it is proposed to tentatively distinguish the following historical stages: 10th–16th centuries – the stage of criminalization of actions related to the use of weapons (of various types); actions, the object of which is a weapon; 17th–beginning of 20th century – the stage of formation of codified criminal legislation regarding illegal handling of weapons and explosives, processing and other actions aimed at improving their properties; 1920–1991 (mainly the time of Ukraine's accession to the USSR) – the stage of development of criminal legislation in terms of clarification of definitions and sanctions regarding various actions in relation to weapons, ammunition, explosives and changes in their properties; from 1991 till the present time – the period of final transformation and formation of the criminal legislation of Ukraine in the field of illegal arms trafficking, ammunition, explosives against the background of the main focuses of the formation of legal independence of Ukraine and the discussion of the possibilities of legalizing the circulation of certain types of weapons.Carrying out a systematic and legal comparative analysis of the current criminal legislation of the following world countries: Georgia, the Republic of Tajikistan, the Republic of Uzbekistan, the Republic of Moldova, the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan, the People's Republic of China, the Republic of Lithuania, the Republic of Poland, the Czech Republic, the Republic of Turkey, the Kingdom of Spain


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Самойленко І. М. 
Неідентифікаційні балістичні дослідження в кримінальному провадженні: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / І. М. Самойленко. — Б.м., 2024 — укp.

Вибір теми дослідження обумовлено її актуальністю для наук кримінально правового циклу, судової експертології, експертної та правозастосовної практики. Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретичних та практичних проблем діяльності експерта-баліста з проведення неідентифікаційних балістичних досліджень у кримінальному провадженні. В роботі здійснено періодизацію на відповідні історичні етапи генези дослідження проблем проведення неідентифікаційних балістичних досліджень. Вказано на важливість для судової експертології періоду, пов’язаного з відокремленням в межах судово-балістичної експертизи самостійних досліджень неідентифікаційного характеру – експертизи ситуаційних обставин пострілу та діагностичних експертиз (70-80-ті рр. ХХ ст.), а також сучасного етапу неідентифікаційних досліджень зброї, патронів, слідів їх дії та обставин застосування.Акцентовано увагу на тому, що в умовах сьогодення поява та активізація в обігу нових предметів озброєння, збільшення їх іноземних аналогів, дефіцит методичних праць та їх недосконалість, певна застарілість з огляду на сучасний стан розвитку науки і техніки вимагає комплексного підходу до вирішення діагностичних та ситуаційних завдань в рамках проведення балістичних досліджень, комплексних та комісійних експертиз.Зазначається, що ситуаційні балістичні дослідження, як підвид судової балістики, проводяться з метою встановлення обставин застосування нарізної вогнепальної зброї та боєприпасів і вирішують завдання зі з’ясування обставин пострілу, визначення взаємного розташування стріляючого, і потерпілого (перешкоди), положення зброї в момент здійснення пострілу, аналізу дій осіб та їх наслідків тощо. Натомість, судово-балістична діагностика – підвид судової балістики, пізнавальний процес експерта, заснований на розумових операціях класифікування та екстраполяції, методах тестування технічних систем, спрямований на встановлення природи, родових характеристик, технічного стану та властивостей вогнепальної зброї, патронів та слідів їх дії, формулювання на основі отриманих даних криміналістично значущих суджень про ці об’єкти, механізм та інші обставини вчинення кримінального правопорушення.Наголошено, що за характером основних цілей балістичного експертного дослідження неідентифікаційні завдання спрямовані на встановлення обставин здійснення пострілу (ситуаційні) та пов’язані з розпізнаванням властивостей об’єктів, що досліджуються (діагностичні). Вирішуючи ситуаційні задання, експерт має справу з різними суперечливими моделями події, пов’язаної із застосуванням вогнепальної зброї та з урахуванням окремих об’єктивних елементів дає їм оцінку з метою вирішення завдань кримінального провадження. Діагностичні завдання за ступенем складності умовно розподілено на прості (діагностування властивостей та стану вогнепальної зброї, боєприпасів; дослідження властивостей та стану вогнепальної зброї, боєприпасів щодо їх відображення) і складні (дослідження механізмів, подій, процесів та дій), а також за причинно-наслідковими зв’язками – на прямі та зворотні. Визначено, що окремим випадком діагностичних завдань є класифікаційні завдання, які спрямовані на встановлення відповідності вогнепальної зброї, боєприпасів певним заздалегідь заданим характеристикам та віднесення їх на цій підставі до певного класу, роду, виду, системи, моделі.Встановлено, що предмет неідентифікаційних судово-балістичних досліджень складає криміналістично значима інформація про подію злочину в цілому, закономірності відображення властивостей зброї, патронів та слідів їх дії, засоби та методи виявлення та використання такої інформації для встановлення на їх основі механізму та інших обставин учинення кримінального правопорушення. До об’єктів неідентифікаційних балістичних досліджень віднесено процесуально оформлені та / або використовувані для вирішення ситуаційних та діагностичних експертних завдань матеріальні або матеріалізовані джерела інформації, що виражають криміналістично значущу інформацію про стрілецьку, газову ствольну зброю, конструктивно подібні до неї вироби небойового призначення, патрони до них, сліди дії названих видів зброї та виробів небойового призначення.Звертається увага на те, що методологія сучасних неідентифікаційних балістичних досліджень – заснована на наукових засадах судової балістики, криміналістичної ситуалогії та діагностики, загальної теорії судової експертизи система положень, що визначає можливість встановлення події, пов’язаної із застосуванням вогнепальної зброї, діагностування природи, станів, властивостей і відношень використаної зброї при вчиненні кримінального правопорушення, патронів та слідів їх дії, закономірності виявлення властивостей та ознак об’єктів, а також сукупність методів та методик їх експертного дослідження.^UThe choice of the research topic is due to its relevance for the sciences of the criminal law cycle, forensic expertise, expert and law enforcement practice. The dissertation is devoted to a comprehensive study of the theoretical and practical problems of the activity of a ballistics expert in conducting non-identifying ballistics research in criminal proceedings.In the work, periodization is carried out into the relevant historical stages of the genesis of the study of the problems of conducting non-identification ballistic studies. The importance for forensic expertise of the period associated with the separation within the forensic ballistics’ examination of independent studies of a non-identification nature – examination of the situational circumstances of the shot and diagnostic examinations (70-80s of the XX century), as well as the modern stage of non-identification research of weapons, is indicated. cartridges, traces of their action and circumstances of use.Attention is focused on the fact that in today's conditions, the appearance and activation in circulation of new weapons, the increase in their foreign counterparts, the shortage of methodical works and their imperfection, a certain obsolescence in view of the current state of development of science and technology requires a comprehensive approach to solving diagnostic and situational tasks within the framework of conducting ballistic studies, complex and commission examinations.It is noted that situational ballistic research as a subspecies of forensic ballistics is carried out in order to establish the circumstances of the use of rifled firearms and ammunition and solve the task of clarifying the circumstances of the shot, determining the relative location of the shooter and the victim (obstacles), the position of the weapon at the time of the shot, analysis actions of persons and their consequences, etc. Instead, forensic ballistic diagnostics is a subspecies of forensic ballistics, an expert's cognitive process, based on mental operations of classification and extrapolation, methods of testing technical systems, aimed at establishing the nature, generic characteristics, technical condition and properties of firearms, cartridges and traces of their action, formulation on the basis of the received data, forensically significant judgments about these objects, the mechanism and other circumstances of the commission of a criminal offense.It is emphasized that by the nature of the main goals of ballistic expert research, non-identification tasks are aimed at establishing the circumstances of the shooting (situational) and are related to the recognition of the properties of the objects under investigation (diagnostic). When solving situational tasks, the expert deals with various conflicting models of an event related to the use of firearms and, taking into account certain objective elements, gives them an assessment for the purpose of solving the tasks of criminal proceedings. Diagnostic tasks according to the degree of complexity are conditionally divided into simple (diagnosis of the properties and condition of firearms, ammunition; research of the properties and condition of firearms, ammunition in relation to their display) and complex (research of mechanisms, events, processes and actions), as well as by cause and effect connections – forward and reverse. It was determined that a special case of diagnostic tasks is classification tasks, which are aimed at establishing the compliance of firearms and ammunition with certain predetermined characteristics and assigning them on this basis to a certain class, genus, species, system, model.It has been established that the subject of non-identification forensic ballistics research is forensically significant information about the event of the crime as a whole, the regularities of displaying the properties of weapons, cartridges and traces of their action, the means and methods of detecting and using such information to establish on their basis the mechanism and other circumstances of the commission of a criminal offense. Objects of non-identification ballistic research include material or materialized sources of information that are procedurally processed and / or used to solve situational and diagnostic expert tasks, expressing forensically significant information about small arms, gas-barreled weapons, structurally similar non-combat products, cartridges for them, traces of action of the named types of weapons and non-combat products.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Нетяга В. В. 
Контрабанда в Україні: кримінально-правова та кримінологічна характеристика: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / В. В. Нетяга. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена комплексному науковому дослідженню кримінально-правової та кримінологічної характеристики контрабанди в Україні, а запобігання її вчиненню. Актуальність наукового дослідження пояснюється недостатньою розробленістю деяких питань стосовно теоретико-методологічних засад, кримінальної охорони та кримінологічної характеристики контрабанди, що зобов’язує науку та правозастосовну практику поставити на порядок денний завдання про необхідність їхнього поглибленого дослідження.Першим розділом «Теоретико-методологічні засади дослідження контрабанди в Україні» проаналізовано роботи низки радянських вчених і зазначено, що вони та їхні праці встановили фундаментальні засади дослідження кримінальної та кримінологічної характеристик контрабанди, а також запобігання їй. Доведено, що сучасні вітчизняні науковці створили засади для сучасного дослідження кримінально-правових та кримінологічних проблем, зокрема, наукових розвідок стосовно контрабанди як кримінального правопорушення, обігу товарів та заборонених предметів, діяльності транснаціональної та організованої злочинності, заходів запобігання окресленим вище явищам. Соціальна обумовленість встановлення кримінальної відповідальності за контрабанду і виокремлення її в самостійний склад кримінального правопорушення в межах розділу VII КК України викликана властивими їй характером і ступенем суспільної небезпечності, відносної поширеністю таких посягань. Обґрунтована необхідність окремого розмежування норм, що визначають кримінальну відповідальність за товарну контрабанду та контрабанду заборонених предметів, оскільки таке розміщення норми відповідає об’єктам кримінально-правової охорони та не порушує систему побудови Особливої частини КК України. Доведено доцільність повернення кримінальної відповідальності за товарну команду. Порівняно норми про кримінальну відповідальність за контрабанду в країнах Митного союзу ЄАЕС та виділено суттєві відмінності. Встановлено, що у кримінальному законодавстві зарубіжних країн не склалося єдиного підходу до питань кримінальної відповідальності за контрабанду. Виділено три основні варіанти встановлення такої відповідальності: у законодавстві не встановлено кримінальну відповідальність за контрабанду; у кримінальному законодавстві передбачено кримінальну відповідальність за контрабанду окремих предметів даного виду кримінального правопорушення, незаконне переміщення через митницю яких представляє підвищену суспільну небезпеку для держави; у кримінальному законодавстві передбачена повноцінна система відповідальності за контрабанду. У другому розділі «Кримінально-правова характеристика контрабанди в Україні» встановлено, що законодавець розташував ст. 201 КК України у розділі про кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності, тим самим визначивши родовим об’єктом складу контрабанди, протидію якій забезпечено кримінальним законом та охорона ним господарської діяльності в Україні. Визнано, що соціальна та кримінально-правова роль контрабандних предметів визначена їхніми властивостями. Доведено, що контрабанда вибухонебезпечних предметів, «матеріалів, що є радіоактивними, зброя та боєприпаси, крім мисливської гладкоствольної зброї» чи бойових припасів до такої зброї, частин вогнепальної нарізної зброї «у першу чергу посягає на відносини у суспільстві, у сфері громадської безпеки, лише потім у сфері господарської діяльності, на що вказує законодавець». Встановлено, що «склад контрабанди, передбаченої ст. 201 КК України, за конструкцією об’єктивної сторони є формальним, тобто обов’язковою ознакою є суспільно небезпечне діяння». За способами приховування таких предметів поза митним контролем варто віднести діяння з використанням спеціально прилаштованих сховищ із застосуванням різноманітних засобів або способів, що унеможливлюють виявлення таких предметів контрабанди. Це і маскування одного предмету іншим; надання на митниці як підстави для переміщення контрабанди документів з недостовірною інформацією чи документів, одержаних у незаконний спосіб, або таких, що містять неправильні найменування товарів. Встановлено, що місцем контрабанди є територія митного кордону, який може збігатися з державним кордоном України. Виняток становлять території спеціальних митних зон. Межі території спеціальних митних зон входять до складу митного кордону України. У третьому розділі «Кримінологічна характеристика контрабанди в Україні та заходи її запобігання» встановлено, що контрабанда в Україні є широкомасштабним явищем, що давно переросло примітивні ознаки та увійшла до складу організованої злочинності, що пов’язана з економікою. Визначено, що серед предметів, визначених у ст. 201 КК України найчастіше вчиняється переміщення через митний кордон зброя або боєприпаси до неї, частини вогнепальної нарізної зброї та культурні цінності. Доведено, що кримінальне правопорушення, передбачене ст. 201 КК України варто віднести до кримінальних правопорушень з високим рівнем латентності.^UThe thesis is devoted to complex scientific research of criminal and criminological characteristic smuggling to Ukraine, and prevention to her commission. The relevance of scientific research speaks insufficient readiness of some questions of theoretical and methodological bases, criminal protection and criminological characteristic of smuggling, puts before science and law-enforcement practice on the agenda a question of need of their in-depth study.In the first chapter «Theoretical and methodological foundations of the study of smuggling in Ukraine» the work of a number of Soviet scientists was analyzed and it was indicated that they and their works established the fundamental foundations of the study of the criminal and criminological characteristics of smuggling, as well as prevention. It has been proved that modern domestic scientists have created the basis for a modern study of criminal law and criminological problems, in particular, scientific research on smuggling as a criminal offense of the circulation of goods and prohibited items, the activities of transnational and organized crime, and measures to prevent the phenomena outlined above.The social conditionality of establishing criminal liability for smuggling and making it an independent criminal offence within the framework of section VII of the Criminal Code of Ukraine is caused by its inherent character and degree of social danger, the relative prevalence of such attacks. The need for a separate distinction between the rules defining criminal liability for the smuggling of goods and the smuggling of prohibited items is justified, since such placement of the norm corresponds to the objects of criminal law protection and does not affect the system of building a special part of the Criminal Code of Ukraine. The advisability of returning criminal liability for the product crew has been proved.Compared to the norm on criminal liability for smuggling in the countries of the Customs Union of the Eurasian Economic Union, significant differences are highlighted. It was established that in the criminal legislation of foreign countries there was no unified approach to issues of criminal liability for smuggling. There are three main options for establishing such liability in legislation that do not establish criminal liability for smuggling; Criminal law establishes responsibility for the smuggling of certain items whose illegal cross-border movement poses a particular public danger to the State; criminal legislation provides for a full system of responsibility for smuggling.In the second chapter «Criminal law characterization of smuggling in Ukraine» it was established that the legislator placed Art. 201 of the Criminal Code of Ukraine in the section on criminal offenses in the field of economic activity, thereby determining the family object of the composition of smuggling protected by criminal law public relations to ensure economic activity in Ukraine. It is recognized that the social and criminal legal role of smuggled items is determined by their characteristics. It has been proved that the smuggling of explosives, radioactive materials, weapons or ammunition (except for smooth-bore hunting weapons or ammunition), parts of rifled firearms primarily encroach on public relations in the field of public safety, and not in the field of economic activity as their legislator.It has been established that the composition of smuggling under Art. 201 of the Criminal Code of Ukraine, according to the design of the objective side, is formal, that is, a socially dangerous act is a mandatory sign. Methods of concealing items from customs control should include the use of specially made storage facilities (caches) and other means or methods that make it difficult to detect such items; providing one subject with the type of others; Submission to the Customs Authority as a basis for the movement of items of forged documents or documents obtained illegally or containing false information about the name of the items. It has been established that the place of smuggling is the customs border, which coincides with the state border of Ukraine, with the exception of the borders of the territory of special customs zones. The borders of the territory of special customs zones are an integral part of the customs border of Ukraine.The third chapter «Criminological characterization of smuggling into Ukraine and measures to prevent it» established that smuggling in Ukraine is a widespread phenomenon, has long grown its early classical forms and is now one of the components of organized crime in the economy. It is determined that among the items defined in Art. 201 of the Criminal Code of Ukraine, weapons or ammunition, parts of firearms and cultural property are most often transported across the customs border. It is proved that the criminal offense under Art. 201 of the Criminal Code of Ukraine should be attributed to criminal offenses with a high level of latency.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського