Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (958)Книжкові видання та компакт-диски (265)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=БІОТЕХНОЛОГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 38
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кузьменко П. І. 
Біотехнологія виробництва пребіотичного комплексу та його використання у свинарстві: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.20 / П. І. Кузьменко ; Білоцеркв. нац. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2010. — 22 с. — укp.

Розроблено біотехнологію одержання нових вітчизняних комплексних пребіотичних компонентів на базі пектину та комплексів пара-амінобензойної кислоти (ПАБК) з біометалами. Обгрунтовано й експериментально підтверджено доцільність використання ферментів для одержання пектину з бурякового жому. Шляхом спрямованого біокаталізу розроблено ензимну композицію, що проявляє синергізм дії за умов "обмеженого" біокаталізу, з метою інтенсифікації процесу біоконверсії й одержання продуктів з заданими показниками виходу й якісного складу. Виявлено ферментативний вплив на процес гідролізу й екстрагування пектину із сировини, що призводить до підвищення ефективності процесу за рахунок збільшення проникності клітинних мембран рослинної сировини. Експериментально підтверджено можливість ультрафільтраційного та нанофільтраційного концентрування пектинових екстрактів, що дозволяє одержати розчини з підвищеним вмістом пектину заданих параметрів з використанням екобіотехнологій. Запропоновано новий метод функціоналізації олігоцукрів бурякового жому шляхом уведення в нього металокомплексів ПАБК, що дозволило одержати комплекс з пребіотичними властивостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-272.539 пребіотики + П65-451.29 пребіотики + П855.59
Шифр НБУВ: РА377325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Григор'єва 
Біотехнологія іммобілізованого гідролітичного ферментного препарату Циторецифен-М: автореф. дис... канд. техн. наук: 03.00.20 / Марина Анатоліївна Григор'єва ; Національний ун-т харчових технологій. — К., 2009. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.384.3*871 + Е40*725.111.43
Шифр НБУВ: РА366147

Рубрики:
  

      
3.

Дичко А.О. 
Біотехнологія локального очищення жировмісних стічних вод: Автореф. дис... канд. техн. наук: 03.00.20 / А.О. Дичко ; Укр. держ. ун-т харч. технологій. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено процеси біотрансформації органічних забруднень, що містяться в стічних водах олійно-жирового виробництва та розглянуто питання розробки технології локального очищення стоків зазначеної категорії. Особливу увагу приділено дослідженню періодичного анаеробного бродіння стічних вод олійно-жирового комбінату за різних температурних режимів. Запропоновано оптимальний режим безперервного метанового зброджування стоків. Висвітлено вихід біогазу та його енергетичну цінність залежно від параметрів анаеробної ферментації. Доведено доцільність застосування симбіотехнології для доочищення зброджених стічних вод олійно-жирових виробництв згідно з вимогами до якості стоків, що скидаються в каналізацію. Описано технологію комплексного локального очищення висококонцентрованих стічних вод олійно-жирових підприємств, що включає термофільне метанове бродіння та аеробну обробку з застосуванням іммобілізованої мікрофлори. Показано можливість застосування кінетичних констант метанової ферментації, отриманих під час лабораторних досліджень для передбачення результатів анаеробного зброджування відходів за напівпромислових та промислових умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л782.094 + Н761.204.5
Шифр НБУВ: РА317980 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Злочевський М.В. 
Біотехнологія одержання і застосування екзогенної іммобілізованої глюкоамілази у годівлі молодняку великої рогатої худоби: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / М.В. Злочевський ; Білоцерк. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 1999. — 19 с. — укp.

Розроблено спосіб одержання стабілізованої форми ферментного препарату амілолітичного спектру дії глюкоамілази Г20х шляхом іммобілізації на носії аеросилі, а також модифіковано метод іммобілізації цього ферменту на цеоліті шляхом заміни у рідкій фазі ацетатного буферу з pH 5,0 на дистильовану воду, що покращує технологічність і здешевлює процес одержання препарату. Іммобілізована глюкоамілаза стійка у діапазоні pH 1,5 - 8,0 і зберігає каталітичну активність як у сильно кислому (pH 1,5), так і лужному (pH 8,0) середовищах; в цих умовах нативний фермент повністю інактивується. Збагачення раціонів молодняку великої рогатої худоби іммобілізованою на цеоліті глюкоамілазою активує біосинтетичні процеси у організмі телят (збільшується концентрація РНК, підвищується активність Ас Ат та каталази), що сприяє підвищенню продуктивності тварин на 10,0-22,1%.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-451.25,022

Рубрики:

      
5.

Бітюцький В.С. 
Біотехнологія одержання комплексних антианемічних препаратів та їх застосування для корекції адаптивних систем організму поросят в постнатальному онтогенезі: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.20 / В.С. Бітюцький ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2007. — 37 с. — укp.

Розроблено біотехнологію одержання нових вітчизняних комплексних ін'єкційних антианемічних препаратів з антиоксидантними властивостями для потреб тваринництва. На підставі даних, одержаних за умов експериментальних досліджень, доведено ефективність їх дії. Установлено, що розроблені препарати мають антианемічні й антиоксидантні властивості, зумовлені комплексом хелатованих есенціальних мікроелементів, що входять до складу препаратів і відрізняються від неорганічних солей природною формою, високою біодоступністю та ступенем метаболізму в організмі. Результати дослідження дозволяють більш повною мірою з'ясувати суть процесів метаболізму металокомплексів у період постнатального онтогенезу. Установлено, що кофакторне забезпечення гомеостатичних механізмів антиоксидантого захисту шляхом використання координаційних сполук біометалів сприяє корекції адаптивних систем організму поросят у постнатальному онтогенезі. Виявлено, що застосування комплексних антианемічних препаратів є економічно доцільним заходом для профілактики анемії та оксидативного стресу у поросят у період постнатального розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.131-925 +
Шифр НБУВ: РА354081

Рубрики:

      
6.

Веред П.І. 
Біотехнологія одержання та вивчення доцільності застосування вітчизняних препаратів для профілактики анемії поросят у порівнянні з імпортними аналогами: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / П.І. Веред ; Білоцерк. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2006. — 19 с. — укp.

Розроблено біотехнологію одержання комплексного металовмісного препарату "Біомет" для профілактики анемії сільськогосподарських тварин та встновлено ефективність застосування фероколу та біомету для запобігання анемії поросят як найбільш уразливих до даної патології тварин. Вивчено біотехнологічні аспекти щодо конструювання вітчизнянного антианемічного препарату. Проаналізовано гематологічні, фізіолого-біохімічні, зоотехнічні показники у поросят, яким вводили препарати "Ферокол", "Біомет" (Україна), "Урсоферан", "Залізодекстран" (Німеччина), "Броваферан" (Німеччина - Україна), "Ферибіон" (Чеська Республіка), "Фердекстран B12" (Іспанія). Визначено оптимальну концентрацію компонентів препарату, введення якого в організм новонароджених поросят забезпечує підвищення збереженості й продуктивності тварин. За результатами виробничої перевірки обгрунтовано доцільність на другий - третій день після народження вводити їм внтурішньом'язово в ділянку шиї або медіальної поверхні стегна препарати "Ферохол" або "Біомет" у дозі 2 мл. На новий спосіб профілактики та лікування анемії новонароджених поросят одержано патент 68 862 А.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.131-925-7 +
Шифр НБУВ: РА343388

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Галкін О.Ю. 
Біотехнологія одержання та використання моноклональних антитіл до IgM людини: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.20 / О.Ю. Галкін ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблеми розробки біотехнології одержання моноклональних антитіл (МКАТ) до IgM людини та створення на їх основі високоспецифічних і чутливих методів імуноаналізу. Одержано оригінальний набір із 21-го клону гібридом-продуцентів високоактивних і специфічних МКАТ. Вперше розглянуто епітопну структуру молекули IgM людини в аспекті імунодомінантності та наявності обмеженої кількості високонсервативних епітопних регіонів (ЕР). Виявлено три основні ЕР: A, B і C. Зазначено, що ЕР-A та ЕР-B містять по одному домінантному епітопу у відповідності із більшим числом спрямованих до них МКАТ, а ЕР-C представлений однією антигенною детермінантою. Встановлено особливості одержання МКАТ до різних ЕР, їх відносна просторова локалізація і ступінь імуногенності. Вперше запропоновано класифікацію епітопів IgM людини, яка за приналежністю до певного ЕР і відомою афінністю МКАТ дозволяє заздалегідь встановити практичну цінність анти-IgM антитіл для імуноаналізу. Наведено ефективну короткострокову схему імунізації мишей лінії Balb/c для одержання МКАТ до IgM людини, придатних для використання в імуноаналізі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*74*871
Шифр НБУВ: РА370211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Ривак Г.П. 
Біотехнологія одержання та застосування провіту в годівлі свиней та курчат-бройлерів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / Г.П. Ривак ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2002. — 20 с. — укp.

Зазначено, що біотехнологічний продукт мікробіологічного синтезу провіт містить комплекс біологічно активних речовин (вітамінів групи В, зокрема, холіну, амінокислот, макро- та мікроелементів), а також інші поживні речовини, належить до четвертого класу небезпеки як кормова домішка та є нетоксичним для лабораторних тварин та курчат-бройлерів. Встановлено, що введення провіту в комбікорм порісних і підсисних свиноматок позитивно впливає на якісні показники їх молозива та молока, підвищує живу масу їх приплоду під час народження, сприяє їх збереженості до відлучення, стимулює ріст і розвиток поросят-сисунів, забезпечує покращання гематологічних показників крові, а також обмінних процесів і резистентного статусу організму. Доведено, що домішка в комбікорм курчат-бройлерів стимулює їх ріст і розвиток, сприяє покращанню морфологічних і біохімічних показників крові, обмінних процесів організму аптиці, підвищує поживну цінність продукції. Визначено, що оптимальною дозою згодовування для порісних і підсисних свиноматок і курчат-бройлерів є 15 кг провіту на 1 тонну комбікорму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-45 + Е0*871 + Л89 + П68-4
Шифр НБУВ: РА320874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Дишкантюк О.В. 
Біотехнологія отримання молочної кислоти і її солей на основі вторинних продуктів переробки зерна: Автореф. дис... канд. техн. наук: 03.00.20 / О.В. Дишкантюк ; Одес. держ. акад. харч. технологій. — О., 2000. — 17 с. — укp.

Проведено порівняльну оцінку кислотоутворювальної активності 15 штамів молочнокислих бактерій. Визначено умови їх культивування у середовищах різного походження. За результатами аналізу хімічного складу зернових мучок доведено можливість застосування їх у якості вуглеводного субстрату для біосинтезу молочної кислоти лактобацилами. Наголошено на доцільності використання суміші ячмінної та пшеничної мучок, яка більш збалансована за цукрами та вітамінами групи B, у порівнянні з вихідними мучками. Вивчено процес ферментативної біоконверсії полісахаридів крохмалю зернових мучок та їх сумішей власними ферментними системами й амілазами: амілосубтиліном Г10Х, амілоризином П10Х та ячмінним солодом. Досліджено динаміку накопичення лактату кальцію та клітин молочнокислих бактерій на ферментолізатах зернових мучок. Розроблено й оптимізовано живильне середовище для молочнокислих бактерій на основі ферментолізатів зернових мучок. Наведено технологічні та процесорно-апаратурні схеми виробництва молочної кислоти та лактатів кальцію, заліза, магнію, цинку та досліджено фізико-хімічні властивості лактатів. Висвітлено застосування отриманих продуктів у харчовій промисловості. Проведено промислову апробацію розроблених технологій на "Одеському підприємстві з виробництва бактерійних препаратів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л878.31
Шифр НБУВ: РА312117 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Кушнір І.М. 
Біотехнологія отримання пробіотика споробак та його застосування при відлучці поросят: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / І.М. Кушнір ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2004. — 19 с. — укp.

Теоретично обгрнутовано та експериментально доведено доцільність створення нових пробіотиків на основі аеробних споротвірних мікроорганізмів. Уперше розроблено пробіотик на основі Dac. macquariensis. Для культивування пробіотика запропоновано нове соляно-сироваткове середовище з внесенням до його складу сульфату марганцю. Установлено ефективність препарату у разі лікування розладів шлунково-кишкового тракту у разі його поєднаного застосування з антибіотиком. Визначено ефективність споробаку з профілактичною метою у період відлучки поросят, позитивний вплив його на відновлення мікрофлори кишечнику за даних умов. Вивчено вплив споробаку на гематологічні, імунологічні показники крові та прирости поросят. Створено технологію застосування даного препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.239 дисбактеріоз + П855.5 +
Шифр НБУВ: РА330847

Рубрики:

      
11.

Левицький Т.Р. 
Біотехнологія отримання та використання йодбілкового препарату в годівлі сільськогосподарських тварин: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / Т.Р. Левицький ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2002. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено стабільність препарату у процесі зберігання за різних температурних режимів, встановлено оптимальні умови та термін зберігання, за яких йодбілковий препарат зберігає свої якісні характеристики. Доведено, що внесення даного препарату в склад преміксів, як джерела йоду, забезпечує стабільний вміст йоду протягом гарантійного терміну зберігання преміксів і відсутність негативного впливу на збереженість вітаміну А в їх складі. Встановлено, що внесення йодбілкового препарату в комбікорми гарантує стабільний вміст йоду протягом гарантійного періоду зберігання. Досліджено токсикологічні параметри йодбілкового препарату на лабораторних і сільськогосподарських тваринах. За умов західної біогеохімічної зони України розроблено технологію застосування даного препарату. Проаналізовано вплив йодбілкового препарату на біохімічні, морфологічні, імунологічні показники крові та продуктивність, забезпеченість організму тварин йодом у раціонах молодняка великої рогатої худоби та свиней на відгодівлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П545.12 + Л824.1/9
Шифр НБУВ: РА320800 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Харенко М.І. 
Біотехнологія розмноження свиней. Інтенсифікація відтворної функції свиноматок і кнурів: Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.07 / М.І. Харенко ; Львів. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 1998. — 33 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням удосконалення технології відтворення свиней у спецгоспах і промислових комплексах України. У роботі в порівняльному аспекті вивчені основні показники відтворення свиней з чітким визначенням помісячної та сезонної динаміки цих показників, розроблений критерій оцінки форм неплідності основних і перевірюваних свиноматок, а також обгрунтована економічна перевага організації внутрішньогосподарських пунктів штучного осіменіння свиней. У порівняльному аспекті вивчені показники спермопродукції районованих порід кнурів-плідників у спецгоспах і промисловому комплексі, обгрунтована перевага комплексного застосування гормональних та вітамінних препаратів при інтенсифікації відтворної функції основних і перевірюваних свиноматок, а також необхідність використання для цієї мети простагландинів і КПМК. Вперше проведена апробація тканинних препаратів /біостимуляторів/, виготовлених із хоріону і пуповини людини для інтенсифікації репродуктивної функції свиноматок і кнурів-плідників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-34,022

Рубрики:

      
13.

Васянович О.М. 
Біотехнологія Т-2 токсину та обгрунтування максимально допустимого рівня його в кормах для молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / О.М. Васянович ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено біотехнологію виробництва T-2 токсину й обгрунтовано максимально допустимий рівень (МДР) у кормах для молодняку великої рогатої худоби (ВРХ) для умов відгодівлі. Удосконалено методику очищення, кристалізації та ідентифікації T-2 токсину. Досліджено чутливість телят до цього токсину за умов гострого та хронічного перебігу експериментального T-2 токсикозу. Визначено коефіцієнт кумуляції T-2 токсину в організмі тварин. Максимально недіюча, підпорогова та порогова концентрації T-2 токсину в кормах для молодняку ВРХ відповідно мають значення у межах: 0,53 - 0,8; 1,07 - 1,6; 2,13 - 3,2 мг/кг. Допустима добова доза очищеного T-2 токсину у кормах для телят становить і,53 мг/кг. Теоретично й експериментально обгрунтовано МДР T-2 токсину у кормах для молодняку ВРХ за умов відгодівлі. Розроблено науково-технічну документацію стосовно виробництва токсину, що дозволяє забезпечувати лабораторії різних профілів T-2 токсином для мікологічних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.139 Fusarium + П60-44 + П60-451.1 +
Шифр НБУВ: РА354234

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Хоменко Л.А. 
Нокардіоподібні актинобактерії-деструктори моторних олив: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Л.А. Хоменко ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2007. — 23 с. — укp.

Установлено здатність нокардіоподібних актинобактерій родів Dietzia, Gordonia і Rhodococcus до деструкції 5-ти марок мінеральних моторних олив класу 15W-40. Найвищу деструктивну активність (40,3 - 66,9 %) щодо цих олив виявлено у штамів G. rubripertincta УКМ Ас-179, R. erythropolis УКМ Ас-50 і D. maris УКМ Ас-205. Показано, що чутливість актинобактерій до високих концентрацій олив і присадок корелює з присутністю та кількістю в них дітіофосфату цинку. Серед важких металів, які містяться в оливах, найбільшу токсичну дію на досліджені штами виявляють іони міді, алюмінію та цинку. З'ясовано, що у складі цих речовин переважають гліколіпіди (моно- та диміколати трегалози), які знижують поверхневий натяг води до значень 45,3 - 35,0 мН/м. Виявлено здатність досліджених штамів до очищення пластмасових каністр від залишків моторних олив. За результатами дослідження відібрано активні штами-деструктори моторних олив, перспективні для використання в біотехнологіях очищення забрудненого цими мастильними матеріалами навколишнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*871 +
Шифр НБУВ: РА354594

Рубрики:

      
15.

Скроцький С. О. 
Біотехнологія препарату прямого внесення для активації ацетоно-бутилового бродіння. / С. О. Скроцький. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці технології отримання концентрату ацетоно-бутилового бродіння (КАББ) прямого внесення на основі нових виділених штамів бактерій роду Clostridium, що дозволяє спростити та підвищити ефективність процесу отримання продуктів бродіння з субстратів. До складу КАББ ввійшли штами (C. beijerinckii ІМВ В-7806, С. beijerinckii ІМВ В-7701 та C. acetobutylicum ІМВ В-7807). Використання КАББ дозволяє отримувати бутанол також і з нетрадиційних субстратів: курячого посліду/ молочної сироватки різних лігноцелюлозних субстратів). Скорочення кількості технологічних стадій при використанні КАББ пришвидшує процес зброджування в порівнянні з традиційною технологією в 4 рази. Вперше виявлено взаємодію наночасток оксидів металів з АББ. Іммобілізація клітин КАББ в альгінаті натрію збільшує синтез бутанолу на 26 %.Розроблені ефективна технологія виготовлення КАББ і тимчасовий технологічний регламент на виробництво рідкої та сухої форми КАББ для використання його у зброджуванні субстратів методом його прямого внесення.^UThe dissertation is devoted to the development of technology to produce the direct inoculation biopreparation from concentrates of acetone-butyl bacteria (CABB) on the basis of newly isolated strains of bacteria of the genus Clostridium. Biopreparation is purposed to simplify and increase the efficiency of obtaining fermentation products from substrates. Bacteria-producers of solvents (acetone, butanol, ethanol) and organic acids were isolated from various environmental sources. Based on 16S rRNA gene analysis isolates were identified as belonging to species Clostridium beijerinckii and Clostridium acetobutylicum. Obtained information was provided to GenBank database. Passports of three Clostridia strains (C. beijerinckii - 2 strains, C. acetobutylicum – 1 strain) were composed and Certificates of deposit No. IMV B-7806, IMV B-7701, IMV B-7807 were granted by the Depository of D.K. Zabolotny Institute of Microbiology and Virology NAS of Ukraine. There was demonstrated a possibility of replacement of high cost grain substrates for the synthesis of butanol and organic acids by C. beijerinckii IMV B-7806, C. beijerinckii IMV B-7701 and C. acetobutylicum IMV B-7807 with common industrial wastes that are mass pollutants of the environment (chicken manure, whey). For the first time a bacterial concentrate (CABB) of direct inoculation was proposed for acetone-butyl fermentation of substrates. Proposed preparation does not require any specialized microbiological operations for use and can be directly inoculated into the substrate in liquid or dry granular forms. The CABB included strains (C. beijerinckii IMV B-7806, C. beijerinckii IMV B-7701 and C. acetobutylicum IMV B-7807). Reducing the number of stages with use of CABB fastens the fermentation process in 4 times compared to traditional technology. For the first time the interaction of nanoparticles of metal oxides and ABB was demonstrated. Changes in cell morphology were shown in bacteria-nanoparticles interaction. The specific effect of nanoparticles on the synthesis of fermentation products was revealed. There is a potential for further enhancement of CABB efficiency by the use of cerium, silver and iron oxide nanoparticles. Immobilization of CABB cells in sodium alginate increases the subsequent synthesis of butanol of 26%. Efficient and inexpensive CABB manufacturing technology has been developed, consisting of: 1) separate cultivation of C. beijerinckii IMV B-7806, C. beijerinckii IMV B-7701 and C. acetobutylicum IMV B-7807 on nutrient media of different composition; 2) immobilization of strains using sodium alginate at a concentration of 20 g/L; 3) formation of calcium-alginate granules at a concentration of calcium chloride not lower than 5 g / L; 4) drying (40-45 °C.).A temporary technological regulation for the production of liquid and dry form of CABB was developed to use it for fermentation of substrates by the method of direct inoculation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Пирогова Л. В. 
Формування і гідроліз фібринового згустку в плазмі крові людини за патологічних станів та за дії екзогенних факторів. / Л. В. Пирогова. — Б.м., 2020 — укp.

Пирогова Л.В. Формування і гідроліз фібринового згустку в плазмі крові людини за патологічних станів та за дії екзогенних факторів. – Рукопис.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.20 – біотехнологія. - Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Київ, 2020. Дисертаційна робота присвячена розробці методу аналізу стану системи гемостазу, який дозволяє визначити рівень активації, взаємодії і зв'язку компонентів системи гемостазу в процесі формування та гідролізу фібринового згустку в плазмі крові людини за деяких патологій, пов'язаних з порушенням системи гемостазу, та за дії антитромботичних агентів.Дослідження проводили в плазмі крові донорів та пацієнтів, хворих на інфаркт міокарду, інсульт, стеноз аорти, стенокардію, хронічну хворобу нирок та пацієнтів зі захворюваннями тазостегнового суглобу (ЗТСС), яку аналізували у двох експериментальних системах: в першій – процес формування і гідролізу фібринового згустку ініціювали АЧТЧ-реагентом, що активує внутрішній шлях зсідання крові, і характеризували за параметрами гемостатичного потенціалу (ЗП – потенціал зсідання, ЗГП – загальний гемостатичний потенціал, ФП – фібринолітичний потенціал) та окремих ділянок турбідиметричної кривої (τ – лаг-період, V1 – швидкість латеральної асоціації протофібрил, Н – максимальна мутність згустку, L – час напівлізису згустку, V2 – швидкість гідролізу фібринового згустку). У другій – стан системи гемостазу в плазмі крові визначали за концентраціями молекулярних маркерів – фібриногену, розчинного фібрину, протеїну С, D-димеру на момент її забору у пацієнтів.Було знайдено, що відношення потенціалу зсідання до фібринолітичного потенціалу (ЗП/ФП) є важливим показником балансу між активністю коагуляційної та фібринолітичної ланок гемостазу та є важливим показником для оцінки напрямку зміни в стані системи гемостазу плазми крові пацієнта. Порівняльний аналіз величин параметрів гемостатичного потенціалу, турбідиметричної кривої і концентрацій молекулярних маркерів показав, що активність системи гемостазу у жінок з хронічними захворюваннями нирок вища, ніж у чоловіків.. Встановлено, що у хворих на хронічну хворобу нирок з підвищенням концентрації розчинного фібрину зростає сила кореляційного зв'язку до сильного та дуже сильного між концентрацією протеїну С та концентрацією фібриногену (-0,73), потенціалом зсідання (-0,81) та фібринолітичним потенціалом (-0,93), що свідчить про існування чітких кореляційних зв'язків між системами зсідання крові, фібринолізу і антикоагулянтною системою протеїну С і є перспективним для розробки методів прогнозування стану системи гемостазу. Встановлено, що концентрація розчинного фібрину має слабкий рівень кореляційного зв'язку з такою D димеру і не є прямим попередником останнього. Запропоновано гіпотезу про утворення фібринових мікрозгустків у плазмі крові як необхідного проміжного ланцюга для активації фібринолітичної системи і утворення D-димеру. Застосування удосконаленого нами методу гемостатичного потенціалу для аналізу дії антизгортаючих агентів на систему гемостазу плазми крові донорів дозволив встановити, що калікс[4]арен С-145 інгібує утворення фібринового згустку зі збереженням динамічної рівноваги між коагуляційною та фібринолітичною ланками системи гемостазу. Було також становлено, що гепарин змінює структуру фібринового згустку в плазмі крові, що прискорює дію системи фібринолізу.Ключові слова: фібриноген, полімеризація фібрину, загальний гемостатичний потенціал, розчинний фібрин, D-димер, протеїн С.^UPyrogova L. V. Formation and hydrolysis of the fibrin clot in blood plasma at pathological conditions and under the action of exogenous factors. – Manuscript.Thesis for the PhD degree in the biological sciences for specialty 03.00.20 – biotechnology. - Palladin Institute of biochemistry of the National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, 2020. The research is dedicated to the development of a method of the haemostasis system analysis that would allow to determine the level of activation, interaction and interconnection of the system's components in the process of formation and hydrolysis of the fibrin clot in human blood plasma under certain pathologies associated with haemostasis disregulation and under the action of antithrombotic agents.The study was performed in blood plasma of donors and patients which had myocardial infarction, stroke, aortic stenosis, stenocardia, chronic renal disease and hip replacement therapy, analyzed in two experimental setups. The first one targeted the process of formation and hydrolysis of the fibrin clot. The process was initiated by the APTT reagent which activates the intrinsic pathway of blood clotting cascade and is characterized by the parameters of the haemostatic potential (clotting potential (CP), fibrinolytic potential (FP) and overall hemostatic potential (OHP)) and certain segments of the turbidity curve (τ – lag-period, V1 – speed of lateral protofibril association, H – maximum turbidity of clot, L – half-lysis time, V2 – clot hydrolysis speed). The second setup included evaluating the haemostasis system by such molecular markers as fibrinogen, soluble fibrin, protein C and D-dimer at the time of blood collection.The ratio of the clotting potential to fibrinolytic potential (CT/FP) was found to be an important marker of the balance between the coagulation and fibrinolysis and an important parameter of the overall direction of change in the patient's haemostasis. Comparative analysis of the values of the haemostatic potential, turbidity curve and concentrations of molecular markers showed that the activity of the haemostasis system in women with chronic renal disease is higher than in men. In patients with chronic renal disease, protein C concentration became highly anti-correlated with fibrinogen (-0,73), clotting potential (-0,81) and fibrinolytic potential (-0,93). This suggests the existence of strong correlational links binding together the clotting cascade, fibrinolysis and the anticoagulant system of protein C and is a promising target of developing prognostic methods to evaluate haemostasis.Soluble fibrin was found to be only weakly correlated with D-dimer and not its direct antecedent. We offer a hypothesis about the formation of fibrin microclots in blood plasma as a necessary intermediate chain for the activation of fibrinolytic system and the formation of D-dimer.Application of the improved method of hemostatic potential to the analysis of anticlotting agents' effect on the donors' hemostatic system allowed us to establish that calix[4]arene C-145 inhibited the formation of the fibrin clot without unsettling the dynamic balance of the coagulational and fibrinolytic parts of the haemostasis. Also, heparine was shown to change the fibrin clot's structure in plasma, thus accelerating fibrinolysisKey words: fibrinogen, fibrin polimerization, total haemostatic potential, soluble fibrin, D-dimer, protein C.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Шинкарчук М. В. 
Біотехнологія отримання біогазу із жировмісної сировини / М. В. Шинкарчук. — Б.м., 2020 — укp.

Шинкарчук М.В. Біотехнологія отримання біогазу із жировмісної сировини. - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії в галузі знань 16 Хімічна та біоінженерія за спеціальністю 162 Біотехнології та біоінженерія. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2020.На сьогодні підприємства шкіряної промисловості є одними із найбільш високозабруднювальних та токсичних виробництв за рахунок широкого спектру відходів галузі: органічних (міздря, жири, вовна, кров) та хімічних забруднювачів (сполуки хрому, сульфуру, хлориди, кислоти, луги, антисептики). До теперішнього часу відбувається пошук та реалізація технологій «екологізації» шкіряного виробництва. Тому актуальним завданням для шкіряної промисловості є переробка жирових відходів з отримання джерел енергії та добрива. Також не вирішеним та актуальним лишається питання очищення стічної води, що містить антибіотики. В роботі обґрунтовано та експериментально доведено ефективність анаеробного способу очищення води з використанням адаптованої до антибіотиків асоціації мікроорганізмів. Метою роботи є обґрунтування та розробка технологічних основ біотехнологічних рішень переробки жировмісних відходів виробництва шкіри у біогаз.Для досягнення поставленої мети необхідно було вирішити наступні задачі:встановити раціональні параметри процесу анаеробного зброджування жировмісних відходів шкіряного виробництва в лабораторних умовах; визначити раціональне співвідношення жировмісна сировина : косубстрат на процес одержання біогазу та вміст метану в ньому для різних типів косубстратів;провести адаптацію анаеробної асоціації мікроорганізмів до антибіотиків та встановити види метаногенів, які виживають за таких умов; дослідити процес отримання біогазу при застосуванні адаптованої до антибіотиків асоціації мікроорганізмів;визначити раціональні концентрації рідкої та твердої фракції переродженого субстрату для внесення в ґрунт при вирощуванні с/г рослин;розробити технологічну та апаратурну схеми переробки жировмісних відходів виробництва, які отримують в процесі підготовки сировини до дублення; та розробити рекомендації щодо можливості застосування технології отримання біогазу з жировмісної сировини для переробки недублених відходів підприємства.Об'єктом досліджень є біотехнологія отримання біогазу із жировмісних відходів виробництва шкіри.Предметом досліджень є параметри одержання біогазу при коферментації жировмісних відходів виробництва шкіри.Методи дослідження: фізико-хімічні методи (pH-метрія, тощо); гравіметричний метод; метод газової хроматографії; методи молекулярної біології (виділення ДНК, ПЛР, секвенування); методи спектрофотометрії, біоінформаційні методи, методи теорії графів (MSExcel, AutoCAD).У дисертації вперше одержані такі наукові результати:встановлено залежність утворення метану від компонентного складу жировмісних відходів виробництва шкіри;визначено залежність продукування біогазу від компонентного складу косубстратів (послід, відходи кукурудзи, яблучний жом) при коферментації жировмісних відходів;вперше встановлено види метаногенів, які присутні в анаеробній асоціації, що адаптована до високих концентрацій норфлоксацину і тетрацикліну, методом секвенування ДНК мікроорганізмів, що дає можливість збагачення мікробної асоціації цими видами для підвищення виходу біогазу та вмісту метану в ньому;обгрунтовано раціональні умови процесу зброджування жировмісної сировини за високих концентрацій солей та антибіотиків, що дає можливість створення технології переробки жировмісних відходів шкіряної промисловості;показана можливість використання твердих та рідких відходів збродженої жировмісної сировини як добрива.Практичне значення дисертаційної роботи полягає у вирішенні проблеми утилізації жировмісних відходів шкіряного виробництва з одержанням біогазу. Визначено косубстрати, які можна використовувати для забезпечення процесу зброджування жировмісної сировини нітрогеном та мікроелементами для підвищення виходу біогазу. Встановлені раціональні технологічні параметри зброджування жировмісних відходів дозволяють отримати біогаз з концентрацією метану до 72 %, що дозволяє підвищити енергоефективність заводів з виробництва шкіри, зменшити антропогенний вплив на навколишнє середовище та знизити собівартість продукції.Ключові слова: біогаз, метан, анаеробне зброджування, жировмісні відходи, коферментація, послід, антибіотики, норфлоксацин, тетрациклін, дігестат.^UShynkarchuk М. Biotechnology of biogas production from fatty raw materials. – Qualifying scientific work on the rights of manuscript.Thesis for candidate of Doctor of Philosophy the degree in the specialty 162 Biotechnology and Bioengineering. – National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2020.Today, the leather industry is one of the most highly polluting and toxic industries due to a wide range of industry waste: organic (mist, fats, wool, blood) and chemical contaminants (chromium, sulfur, chloride, acids, alkalis, antiseptics). Тo date, there is a search and implementation of technologies for "greening" leather production.Therefore, the urgent task for the leather industry is the processing of fat waste from energy sources and fertilizers.Also, the issue of sewage treatment containing antibiotics remains unresolved and urgent. The efficiency of anaerobic method of water purification using the antibiotic-adapted association of microorganisms is substantiated and experimentally proved in the work. The purpose of the work is to substantiate and develop the technological basis of biotechnological solutions for the processing of fat-containing waste products of leather production into biogas.To achieve this goal it was necessary to solve the following problems:to establish rational parameters of the process of anaerobic digestion of fat-containing waste of leather production in laboratory conditions;to determine the rational ratio of fat-containing raw materials: cosubstrate for the process of biogas production and the content of methane in it for different types of cosubstrates;adapt the anaerobic association of microorganisms to antibiotics and identify the types of methanogens that survive under such conditions;to investigate the process of biogas production with the use of an antibiotic-adapted microorganism association;to determine rational concentrations of the liquid and solid fraction of the degenerate substrate for introduction into the soil during cultivation of agricultural plants;to develop technological and apparatus schemes for processing of fat-containing production wastes, which are received in the process of preparation of raw materials for tanning; and to develop recommendations on the feasibility of using biogas from fat-containing raw materials for processing of non-tanning waste of the enterprise.The object of the research is biotechnology for the production of biogas from fat-containing waste from leather production.The subject of research is the parameters of biogas production in the co-fermentation of fatty waste production of leather.Research methods: physicochemical methods (pH-metry, etc.), gravimetric method, gas chromatography, molecular biology methods (DNA isolation, PCR, sequencing), methods of spectrophotometry, bioinformatic methods, methods of graph theory (MSExcel, AutoCAD).The following scientific results were obtained for the first time in the dissertation:determined the dependence of methane formation on the component composition of the fat-containing waste of leather production;determined the dependence of biogas production on the component composition of cosubstrates (litter, corn waste, apple pulp) during the co-fermentation of fatty waste;identified the types of methanogens present in the anaerobic association, adapted to high concentrations of norfloxacin and tetracycline, by DNA sequencing of microorganisms, enabling the enrichment of the microbial association with these species to increase biogas output and methane content;substantiated the rational conditions of the process of fermentation of fatty raw materials at high concentrations of salts and antibiotics, which makes it possible to create technology for the processing of fatty waste products of the leather industry;shown the possibility of using solid and liquid waste of digested fatty raw materials as fertilizer.The practical significance of dissertation is to solve the problem of utilization of fatty waste of leather production with the biogas production. Сosubstrates that can be used to provide a process for the digestion of fatty raw materials by nitrogen and trace elements to enhance biogas yield have been identified. Established rational technological parameters of digestion of fat-containing waste allow obtaining biogas with a concentration of methane up to 72%, which allows to increase the energy efficiency of tanneries, to reduce anthropogenic impact on the environment and to reduce the cost of production.Keywords: biogas, methane, anaerobic digestion, fat-containing waste, co-fermentation, litter, antibiotics, norfloxacin, tetracycline, digestat.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Коренчук М. С. 
Підвищення ефективності біологічного очищення стічних вод з видаленням іонів феруму / М. С. Коренчук. — Б.м., 2020 — укp.

Діяльність промислових підприємств, зокрема солодових заводів, включає технологічні процеси промивки і обробки сировини,в результаті яких утворюються стічні води, що містять завислі речовини,розчинені органічні сполуки, іони важких металів, зокрема Феруму, сполукиНітрогену й Фосфору, солі та ін. у концентраціях, які перевищують норми, і томупотребують належного очищення перед відведенням у природну водойму.Перспективними біологічними об'єктами для очищення стічних вод відіонів важких металів, зокрема Феруму, нітратів та фосфатів вважаються воднімакрофіти, через їх високу здатність до вилучення цих забруднень.Метою роботи є удосконалення біотехнології очищення стічних вод звикористанням Lemna minor для підвищення ефективності видалення іонівФеруму.В дисертації вперше отримані такі нові наукові результати:1. Вперше встановлено ефективність використання ряски L. minor дляочищення стічних вод промислових підприємств від іонів Fe3+ до 90 % зодержанням концентрацій Феруму в очищеній воді менше 0,3 мг/дм3, щовідповідає нормативним вимогам до скиду стічних вод у природні водойми. 52. Вперше визначено раціональні параметри видалення іонів Fe3+ зі стічнихвод за допомогою L. minor: тривалість 8±0,2 год; питома біомаса ряски25±1 г/дм3; питоме навантаження на ряску за іонами ФерумуqF 0,24±0,05 мг/(г·доба); питома швидкість видалення іонів Феруму рясковимиρ 0,20±0,05 мг/(г·доба); потужність біореактора щодо видалення іонів ФерумуПFe 5,0±0,3 мг/(дм3·доба). за температури води 18-20 °С, штучного освітленняпротягом 12 год на добу інтенсивністю 3000 лк і початкової концентрації Феруму2,0 мг/дм3.3. Вперше встановлено раціональні параметри доочищення стічних водсолодового заводу з використанням біоценозу іммобілізованих мікроорганізмівта ряскових від іонів Феруму та нітратів за початкової концентрації, відповідно,до 1,3 мг/дм3 та до 53 мг/дм3 : тривалість – 8±0,2 год; питома величина біомасиряски – 25±1 мг/дм3, біомаси іммобілізованих мікроорганізмів – 2,0±0,1 мг/дм3;щільність волокнистого носія в біореакторі – 2,4±0,1 г/дм3; ступінь видаленняіонів Феруму та нітратів становила, відповідно, до 40 % та до 53 % за температури води 18-24 °С.4. Вперше для біологічного очищення стічних вод встановленораціональний режим роботи струминного аератора роторного типу, оснащеногокільцевою насадкою з периферійними отворами діаметром 12 мм з кутовоюшвидкістю 38 с-1, що забезпечує збільшення ступеня очищення стічних вод заХСК до 40 %, агрегативну стійкість пластівців і життєздатність мікроорганізмівактивного мулу, муловий індекс до 90 см3/г та зниження енергетичних витрат.Методи та методики досліджень. Дослідження зміни показників хімічногоскладу (концентрації іонів Феруму, нітратів, нітритів, амонійного азоту,фосфатів, ХСК, розчиненого кисню) та фізико-хімічних параметрів (водневийпоказник, температура) стічних вод визначали методами спектроскопії,потенціометрії, титрування. Біомасу ряски, іммобілізованих мікроорганізмів,показники активного мулу визначали за допомогою гравіметричного методу,склад мікроорганізмів – за допомогою мікроскопування. Практична цінність дисертаційної роботи полягає у наступному:Розроблено конструкцію біореактора (патент України на корисну модель№ 136188), який забезпечує ефективне очищення стічних вод від іонів Феруму.Розроблена і впроваджена біотехнологія доочищення стічних водсолодового заводу у біореакторі з рясковими, що забезпечує видалення сполукФеруму і нітратів до нормативних вимог. Розроблена технологічна та апаратурнасхеми доочищення стічних вод Славутського солодового заводу в біореакторі зрясковими (акт впровадження). Собівартість доочищення 1 м3стічних вод –1,34 грн.Розроблено технологію культивування ряскових, її апаратурну татехнологічну схеми. Ряска використовується для очищення стічних вод.Культивування здійснюється на середовищі Штейнберга за таких параметрів:температура середовища 18-25°С; концентрація розчиненого кисню1,5-2,0 мг/дм3.Встановлено раціональне питоме навантаження на ряску за іонами Феруму0,24±0,05 мг/(г·доба), питома швидкість видалення іонів Феруму –0,20±0,05 мг/(г·доба), потужність біореактора щодо видалення5,0±0,3 мг/(дм3·доба), які дозволяють розрахувати технологічні і конструктивніпараметри біореактора для різних витрат стічних вод і вихідних концентраційіонів Феруму.Результати досліджень впроваджено в навчальний процес для студентівспеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» в дисциплінах «Біотехнологіїочищення води» та «Екобіотехнологія».За темою дисертації опубліковано 28 наукових праць, в тому числі: 13наукових статей, з яких 11 опубліковані в українських наукових виданнях України з технічних наук, 1 стаття у періодичному науковому фаховому виданнідержави, яка входить до Організації економічного співробітництва та розвиткута Європейського Союзу (Угорщина), 1 – в інших виданнях; 1 патент України накорисну модель; 14 тез доповідей на всеукраїнських та міжнароднихконференціях.^UThe activities of industrial enterprises, in particular malt plants, cardboard andpaper mills, include technological processes of washing and processing of raw materials, which result in wastewater containing suspended solids, dissolved organiccompounds, heavy metal ions, in particular ferum, compounds of nitrogen andphosphorus, et cetera, above concentrations and therefore need to be properly cleanedbefore being discharged into the natural waterbodies.Water macrophytes are considered the promising biological objects for thetreatment of wastewater from heavy metal ions, in particular ferum, nitrates andphosphates, because of their high ability to remove these contaminants.Scientific novelty.1. For the first time, the efficiency of using L. minor duckweed for industrialwastewater treatment from Fe3+ ions up to 90% as obtained with iron concentrations intreated water less than 0.3 mg/dm3, which meets the regulatory requirements forwastewater discharge into natural reservoirs.2. For the first time, the rational parameters for the removal of Fe3+ ions fromwastewater using L. minor were determined: duration 8±0.2 h; specific duckweedbiomass 25±1 g/dm3; load on duckweed for iron ions 0.30 ± 0.05 mg/(g · day); specificrate of extraction of iron ions by duckweed 0.25 ± 0.05 mg/(g · day); at a watertemperature of 18-20 ° C, artificial lighting for 12 hours a day with an intensity of 3000lux and an initial iron concentration of 2.0 mg/dm3.3. For the first time rational parameters of malt plant wastewater treatment wasestablished using biocenosis of immobilized microorganisms and duckweed from ironions and nitrates at the initial concentration, respectively, up to 1.3 mg/dm3and up to53 mg/dm3: duration – 8 ± 0.2 hour; the specific value of duckweed biomass - 25±1mg/dm3, biomass of immobilized microorganisms – 2.0 ± 0.1 mg/dm3; the density ofthe fibrous carrier in the bioreactor is 2.4 ± 0.1 g/dm3; the degree of removal of ironions and nitrates was, respectively, up to 40% and up to 53% at a water temperature of18-24 ° C.4. For the first time for biological wastewater treatment a rational mode ofoperation of a jet aerator of rotor type equipped with a ring nozzle with peripheral holeswith a diameter of 12 mm with an angular velocity of 38 s-1, aeration intensity of 12-14 m2/(m3· h) is established. Degree of wastewater treatment by COD up to 40%,aggregative resistance of flakes and viability of activated sludge microorganisms,sludge index up to 90 cm3/g and reduction of energy costs.Research methods and techniques. The study of the chemical composition(concentration of ferric ions, nitrates, nitrites, ammonium nitrogen, phosphates, HCC,dissolved oxygen) and physicochemical parameters (hydrogen index, temperature) ofwastewater was determined by spectroscopy, potentiometry, titration. The study of 11duckweed growth was determined by gravimetric method, microscopy. Changes in theparameters of activated sludge (activated sludge index, mixed liquor suspended solids,qualitative evaluation) were investigated by gravimetric method and microscopy.The practical value of a thesus is as follows:The design of the bioreactor has been developed (patent of Ukraine for utilitymodel No. 136188), which ensures efficient sewage treatment of ferric ions.The wastewater treatment plant biotechnology in the bioreactor with theduckweed was developed and implemented, which ensures the removal of iron andnitrate compounds as per the regulatory requirements. The technological andinstrumental schemes of sewage treatment of Slavuta Malt House in the bioreactor withduckweed have been developed (the act of introduction). Cost of wastewater treatment– 0,96 UAH/m3.The duckweed cultivation technology, its equipment and technological schemeare developed. The technology is used for wastewater treatment. Cultivationparameters were established: medium temperature 18-25 ° C, Steinberg medium,dissolved oxygen concentration 1.5-2.0 mg/dm3.Testing showed that when the load on the duckweed in the bioreactor for ferricions 0.30 mg/(g·dm3) the concentration of ferum in treated wastewater reached 0.8mg/dm3, which meets the regulatory requirements. The developed biotechnology isimplemented at the treatment plants of the Slavuta Malt House, which is confirmed bythe act of introduction.Publications. 28 scientific papers have been published on the topic of thedissertation, including 13 scientific articles, 11 of which have been published inUkrainian scientific publications of Ukraine on technical sciences, 1 article in scientificjournal registered in country-member of Organisation for Economic Co-operation andDevelopment (Hungary); 1 - in other publications; 1 patent of Ukraine for a utilitymodel; 14 abstracts of reports at national and international conferences


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Петров П. І. 
БІОТЕХНОЛОГІЯ ОРГАНІЧНОГО КИСЛОМОЛОЧНОГО ПРОДУКТУ З ПІДВИЩЕНИМ ВМІСТОМ ЕСЕНЦІАЛЬНИХ НУТРІЄНТІВ / П. І. Петров. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено розробленню біотехнології органічного кисломолочного продукту з підвищеним вмістом есенціальних нутрієнтів. Розроблено олігонуклеотидні послідовності для визначення здатності культур бактерій до синтезу кон'югатів лінолевої кислоти (КЛК). Встановлено, що ферментування заквашувальним препаратом «Біфідокомплекс», у складі якої містилися бактерії Bifidobacterium breve, здатні до синтезу КЛК, дозволило підвищити рівень КЛК на 29,5% та 16,0% у кисломолочному продукті з молока ферм з трав'яно-сінним та силосно-сінажним типом годівлі у порівнянні з вихідною сировиною. Використання суміші препаратів «Іпровіт» +«Lyofast LPRA», в якому містилися бактерії Lactobacillus plantarum, здатні до синтезу КЛК, – на 26,3% та 11,3% відповідно. Показано, за трав'яно-сінного типу годівлі худоби підвищується масова частка небілкового азоту та сечовини; досягнуто статистично достовірного (при р≤0,05) збільшення вмісту КЛК в молочній сировині в порівнянні з силосно-сінажним типом годівлі на 0,79 відн.% та на 0,59 відн.% протягом пасовищного та стійлового періодів, відповідно; встановлено достовірні відмінності у вмісті С16:0, С18:1 транс-11, С18:3н3 кислот, що важливо для модифікації параметрів якості органічного молока залежно від типу годівлі. Показано, що обробка матриці даних зі значень відношень стабільних ізотопів Карбону (δ13С) в жировій фракції, сум окремих жирних кислот та їх відношень методами хемометричного аналізу дозволила коректно ідентифікувати 87,2% зразків органічного молока з ферм з різним типом годівлі та молочних продуктів з нього, незалежно від сезону року.^UThe dissertation focuses on the development of biotechnology of organic fermented milk product with high content of essential nutrients. Grass hay cattle feeding type and use of lactic acid bacterial cultures with the ability to synthesize linolenic acid c onjugates (CLA) allows to increase the content of polyunsaturated fatty acids, omega 3 acids, α linolenic acid, linolenic acid conjugates, essential aminoacids. Oligonucleotide sequences were developed to determine the ability of bacterial cultures to synt hesize CLA on the examples of Bifidobacterium breve (primer to gene RY69_RS01430) and Lactobacillus plantarum (primer to gene AKJ11_03385), andwere tested their effectiveness. Screening of fermentation preparations was carried out by polymerase chain reac tion and electrophoresis in agarose gel « Bifidocomplex » and « Lyofast LPRA » preparations were selected, which contained Bifidobacterium breve and Lactobacillus plantarum bacterias. Fermentation by the «Bifidocomplex» preparation increased CL А level on 29.5% and 16.0%, in the fermented milk product of grass fed and silage fed farms respectively as compared to the starting point . Using of the blend of cultures «Iprovit» + «Lyofast LPRA» increased CL А level on 26.3% and 11.3% respectively. Grass hay type of cattle feeding increased the level of non protein nitrogen ( on 33.8% in the pasture period and on 23.8% in the stall period) and the level of urea in milk on 40.4% in the pasture and on 14,0% in stall periods), which can adversely affect the technological properties in the manufacture of dairy products. The expediency of analyzing the level of urea in milk in the manufacture of organic fermented milk product with a high content of essential nutrients is shown.Grass hay type of cattle feeding significan t ly (at p≤0.05) increase d of CLA level in milk on 0.79 g/100 of fat during the pasture period and by 0.59 g/100 of fat during the stall period compar ing to silage haylage feeding type. Also, the level of C16:0, C18:1 trans 11, C18: 3 n 3 was significantly differed between two feeding types , which can be used to modify the quality parameters of organic milk depending on the type of feeding.It have been made comparisons between the methods of the biological value of milk protein evaluation by the Digestible Indispensable Score A mino A cid Score (DIAAS, 2013) and Protein Digestibility Corrected Amino Aсid Score (PDCAAS, 1991). It is shown that the difference in these approaches affects on its absolute values, which are significantly lower in the case of th e DIAAS method (0.59 for milk from farms with silage from farms with silage-haylage feeding type haylage feeding type and 0and 0,55 for milk from farms with grassfrom farms with grass-hay type) compared to the PDCAAS method (0,63 and 0,59, respectively).A negative correlation was found between the ratio of stable carbon isotopes 13C/12C (δ13C) in the protein fraction and milk urea level, which allowed us to determine the ranges that accurately characterize the proportion of grass or corn silage in the cattle diet.It was developed the authentication method of milk samples from farms with different feeding types by the method of principal components analysis of f the matrix of δ13C values in the milk fat fraction, levels of individual fatty acids and their ratios and the normalization of data before multivariatthe processing. Further processing by linear discriminant analysis of the preliminary ranking matrix used in the principal component analysis, with the added indicators obtained after correlation analysis, allowed to correctly identify 87.2% of samples of organic milk and dairy products from farms with different types of feeding, regardless of the season of the year.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Мотроненко В. В. 
Біотехнологія субстанції рекомбінантного інтерлейкіну-7 людини / В. В. Мотроненко. — Б.м., 2020 — укp.

Інтерлейкін-7 людини (ІЛ-7) – лімфопоетичний фактор росту, який займає особливе положення серед інших цитокінів через його унікальну функцію в гематопоезі, що не дублюється іншими факторами. Відсутність функціонального ІЛ-7 може бути однією з причин важкого комбінованого імунодефіциту. Результатом відсутності функціонального ІЛ-7 в організмі є лімфопенія та, як наслідок, важкий імунодефіцит. При збільшенні кількості ІЛ-7 рівень В- і Т-лімфоцитів в крові підвищується. ІЛ-7 бере участь у формуванні лімфовузлів. Основними продуцентами ІЛ-7 є стромальні клітини кісткового мозку та тимуса, а також деякі інші клітини організму людини. Наукова новизна отриманих результатів. Оптимізовано склад живильного середовища для біосинтезу рІЛ-7 бактеріями E. coli (вихід – 0,95 мг/мл) із високою біологічною активністю in vitro та in vivo, що дозволило підвищити вихід рІЛ-7 у 1,3 рази у порівнянні із базовою технологією. Показано стимулюючу дію екстрактів клівії кіноварної і зеферантесу великоквіткового (0,5-1,0%) та ліпосомальної форми вітаміну К1 (15-25 мг/мл) як стимулюючих добавок до поживного середовища (приводить до збільшення виходу цільового продукту у 1,69 рази). Біологічно активні речовини досліджених фітоекстрактів взаємодіють з поринами зовнішньої мембрани E. coli, що, ймовірно, є причиною підвищення біосинтетичної активності рекомбінантного продуцента. Показано, що застосування рІЛ-7 (5мкг рІЛ-7 на добу внутрішньочеревно, щодня до загоєння рани) прискорює швидкість загоєння ран у дослідних тварин та елімінації Pseudomonas aeruginosa із них. Результати роботи доповнили сучасні науково-методичні підходи створення препаратів рекомбінантних білків терапевтичного призначення.Експериментально обґрунтовано раціональний кількісний склад органічних компонентів та мінеральних речовин живильного середовища для культивування рекомбінантного продуценту E. coli, що дозволило збільшити вихід рІЛ-7 у 1,3 рази.Доведено стимулюючу дію екстрактів клівії кіноварної і зефірантесу великоквіткового як добавок до живильного середовища при культивуванні рекомбінантних бактерії E. coli в діапазоні 0,5-1,0%, що забезпечувало підвищення виходу цільового продукту в 1,69-1,82 рази. Показано стимулюючий вплив ліпосомальної форми вітаміну К1 в концентрації 15-25 мг/мл на рівень біосинтезу рІЛ-7 (збільшення в 1,74-1,81 рази). Показано, що механізми біологічної активності фітоекстрактів на синтез рІЛ-7 бактеріальними продуцентами, включають взаємодію з поверхневими структурами бактеріальної клітини.Розроблено удосконалену схему очистки рІЛ-7 за рахунок введення стадії високоспецифічної імуноафінної хроматографії, що дозволило досягти чистоти отримуваної субстанції на рівні 98%. Для синтезованої імуноафінної колонки на основі тетраетоксисилану визначено раціональні технологічні параметри хроматографічної очистки, які дозволяють отримувати восокоочищений продукт упродовж 15 циклів безперервної роботи та у широкому діапазоні концентрацій продукту (0,005-20мкг/мл).Експериментально доведено ефективність застосування рІЛ-7 при лікуванні ранової інфекцій P. aeruginosa. Показано, що у мишей, які отримували лікування препаратом рІЛ-7 (5мкг на добу внутрішньочеревно), загоєння ран і елімінація збудника наступає на 5 днів раніше, ніж у мишей без лікування препаратом рІЛ-7.Розроблено технологічну та апаратурно-технологічну схему отримання субстанції рІЛ-7 людини на основі отриманих експериментальних даних. Проведено оцінку ризиків технологічного процесу отримання субстанції рІЛ-7 та визначено найбільш критичні стадії, що дозволило розробити систему контролю виробництва для запобігання та мінімізації ризиків.Проведено техніко-економічну оцінку розробленої технології отримання субстанції рІЛ-7: визначено собівартість кінцевого продукту та потужність виробництва з огляду на забезпеченість пацієнтів України та поширеність відповідних патологій. Розрахункова потужність виробництва склала 240г субстанції рІЛ-7 на рік, а її собівартість – 43 478грн. Розрахункова сировина собівартість готової ін'єкційної форми препарату рІЛ-7 (3-60мкг на дозу) становить 38-1512грн., що обумовлює його соціальну доступність для населення України.^UHuman's interleukin-7 (IL-7) is a lymphopoietic growth factor that holds a special position among other cytokines because of its unique function in hematopoiesis, which is not duplicated by other factors. Lack of functional IL-7 may be one of the causes of severe combined immunodeficiency. The result of functional's lack IL-7 in the body is lymphopenia and, as a consequence, severe immunodeficiency. The level of B- and T-lymphocytes in the blood increases with the increase in the number of IL-7, IL-7 is involved in the lymph nodes' formation. The major producers of IL-7 are bone marrow and thymus stromal cells, as well as some other cells in the human body.Scientific novelty of the obtained results. The composition of the nutrient medium for rIL-7 biosynthesis was optimized by E. coli bacteria (yield 0.95mg/ml) with high in vitro and in vivo biological activity, which increased the rIL-7 yield 1.3 times compared to the basic technology.The stimulating effect extract of Cliviaminiata and Zephyranthes grandiflora (0.5-1.0%) and liposomal form of vitamin K1 (15-25mg/ml) as stimulating additives to the nutrient medium is shown (leading to an increase in the yield of the target product 1.69 times).The biologically active substances of the investigated phytoextracts interact with the pores of the outer membrane of E. coli, which is likely to cause an increase in the biosynthetic activity of the recombinant producer.It has been shown that administration of rIL-7 (5mg rIL-7 daily intraperitoneally, daily before wound healing) accelerates the rate of wound healing in experimental animals and the elimination of Pseudomonas aeruginosa from them.The results of the work are in close connection with the current scientific and methodological approaches for the creation of recombinant proteins for therapeutic purposes.The practical significance of the results obtained. The technological and instrumental scheme of obtaining substance rIL-7 was developed and the critical points of the production process were analysed.The rational quantitative composition of organic components and minerals of the nutrient medium for the cultivation of recombinant producer E. coli was experimentally substantiated, which allowed to increase the yield of RIL-7 1.3 times.The stimulating effect of clover extracts of cinnabar and zephyrantes large-flowered as additives to the nutrient medium in the cultivation of recombinant E. coli bacteria in the range of 0.5-1.0%, which provided an increase in the yield of the target product 1.69-1.82 times. The stimulating effect of the liposomal form of vitamin K1 at a concentration of 15-25mg/ml on the level of rIL-7 biosynthesis (an increase of 1.74-1.81 times) is shown. The mechanisms of biological activity of phytoextracts for the synthesis of rIL-7 by bacterial producers have been shown to include interaction with the surface structures of a bacterial cell.An advanced scheme for purification of rIL-7 was developed by introducing a highly specific immunoaffinity chromatography step, which allowed the substance to be obtained at 98%. For the tetraethoxysilane-synthesized immunoaffinity column, rational technological parameters of chromatographic purification have been determined, which allow to obtain a highly purified product over 15 cycles of continuous operation and over a wide range of product concentrations (0.005-20μg/ml).The efficacy of the use of rIL-7 in the treatment of P. aeruginosa wound infections has been experimentally proven. It was shown that in mice treated with rIL-7 (5μg per day intraperitoneally), wound healing and pathogen elimination occurred 5 days earlier than in mice without rIL-7 treatment.The technological and equipment-technological scheme of obtaining the substance of human rIL-7 based on the obtained experimental data was developed. The risks of the process of obtaining the substance rIL-7 were evaluated and the most critical stages were identified, which allowed the development of a production control system to prevent and minimize risks.The feasibility study of the developed technology of obtaining substance rIL-7 has been carried out: the cost of the final product and the production capacity have been determined in view of the safety of patients of Ukraine and the prevalence of relevant pathologies. The estimated production capacity was 240g of substance rIL-7 per year, and its cost was 43 478UAH. The estimated raw material cost of the ready-to-use injection form of the drug rIL-7 (3-60µg per dose) is 38-1512UAH, which determines its social accessibility for the population of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського