Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (215)Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>K=БІОМАСА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Переяславцева О.О. 
Інтенсифікація процесів тепловологообміну при розпилювальному сушінні деяких видів бактеріальних препаратів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / О.О. Переяславцева ; НАН України, Ін-т техн. теплофізики. — К., 2009. — 27 с. — укp.

На підставі результатів експериментальних і теоретичних досліджень встановлено загальні закономірності впливу температурних параметрів сушіння на характер кінетичних залежностей теплового переносу. Вперше обгрунтовано можливість проведення процесу розпилювального сушіння бакпрепаратів "Лактин-К", "БПС-44р", "Біфацил", "ФГ-5" за підвищених температурних режимів без зниження якості порошкового продукту. Досліджено кінетику зневоднення одиничних крапель біосуспензій у системі біомаса - захисне середовище. Встановлено, що введення у біомасу компонентів захисного середовища обумовлює відсутність періоду кипіння та зниження темпу нагріву краплі в сушильній стадії, що дозволяє проводити розпилювальне сушіння за підвищених температур теплоносія (повітря). Вперше досліджено вплив різних захисних компонентів на інтенсивність випаровування вологи у процесі сушіння препарату "ФГ-5". Розроблено удосконалену математичну модель сушіння окремих крапель бакпрепартів за умов розпилювальної камери з урахуванням кінетичних особливостей і зміни температурних умов в активній зоні. Визначено тривалість і ступінь термічного впливу на продукт під час його перебування у сушильній камері. Експериментально встановлено залежність реологічних параметрів біосуспензії від масового співвідношення її компонентів, які впливають на зміну розміру факела розпилу й обумовлюють адгезійні явища у камері сушарки. Експериментально досліджено вплив на дисперсний склад та якісні показники порошків гідродинамічної обробки біосуспензії перед сушінням і різних методів її диспергування у сушильній камері. Проведено розрахунковий аналіз ефективності роботи циклонних апаратів для розпилювальних сушарок типорозмірів РЦ - 1,2 та СУМ - 1,5.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л668.106 +
Шифр НБУВ: РА367462

      
2.

Мартиновський В.П. 
Перетравність корму, обмін речовин, продуктивність та якість м'яса курчат-бройлерів при згодовуванні біомаси гриба Blakeslea trispora: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / В.П. Мартиновський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2003. — 19 с.: табл. — укp.

Досліджено хімічний склад біомаси, яка утворюється в процесі культивації гриба та вплив різної її кількості на перетравність корму, показники вуглеводно-білкового обміну, продуктивність, затрати корму на виробництво та собівартість продукції, збереженість поголів'я та якість м'яса курчат-бройлерів. Установлено, що згодовування біомаси гриба Bl. trispora курчатам-бройлерам протягом 42-х діб вирощування у складі комбікорму в кількості 1,0 г на 1 кг корму змінює хімічний склад посліду, показники обміну речовин, підвищує на 23,4 % середньодобові прирости живої маси в останню декаду вирощування та забезпечує 100 % збережності поголів'я, знижує затрати кормів на виробництво продукції, не впливає на фізіологічні показники та якість м'яса. Виявлено, що біомаса гриба Bl. trispora, яку згодовували курчатам-бройлерам у кількості 0,5 та 1,5 г на 1 кг корму не впливала на процеси травлення, обміну речовин, а також продуктивність та збереженість поголів'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П68-455.473 +
Шифр НБУВ: РА326416

Рубрики:

      
3.

Буцик Р. М. 
Продуктивність суниці залежно від укривання насаджень, мульчування грунту й удобрення в Правобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.07 / Р. М. Буцик ; Уман. нац. ун-т садівництва. — Умань, 2011. — 20 с. — укp.

Вперше у Правобережному Лісостепу України комплексно вивчено зміну фенологічних фаз і показників продуктивності суниці (суха біомаса, облистненість, формування ріжків, квітконосів, квіток, зав'язі та врожаю) й якості одержаного врожаю. Вказано вміст головних макроелементів у листі суниці та встановлено їх винос різними органами куща. Встановлено зміну фізико-хімічних параметрів чорнозему опідзоленого залежно від досліджуваних факторів. Обраховано та наведено показники економічної ефективності вирощування суниці. На підставі досліджень розроблено заходи з утримання грунту під суницею та описано особливості її удобрення, наголошено на доцільності поєднання укривання насаджень суниці агротканиною, мульчування грунту плівкою та соломою, а також удобрення на основі грунтової та листової діагностики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П258.1-4
Шифр НБУВ: РА382530 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Дикий Є.О. 
Сукцесії донної рослинності шельфу південно-східного Криму: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Є.О. Дикий ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2007. — 23 с. — укp.

Описано сучасний стан та зміни протягом 1970 - 2006 рр. донної рослинності шельфу південно-східного Криму. Побудовано сукцесійні ряди фітоценозів. Показано, що протягом всього періоду спостережень біомаса макрофітобентосу зменшувалася внаслідок деградації бурих багаторічників Cystoseira crinita, C. barbata та Cladostephus verticillatus, водночас виявлено збільшення у 2 - 4 рази біомаси зелених водоростей Ulva rigida та Cladophora spp. та їх поширення на малі глибини. Проведено картографування донної рослинності Карадазького заповідника, описано 20 рослинних асоціацій, показано зміни їх складу та просторового розподілу. Виявлено витіснення цистозірової асоціації цистозірово-філофоровою. Описано три нові рослинні асоціації, в яких співдомінантами виступають зелені мезосапробні водорості. Показано значне зменшення біомаси та площі зростання фітоценозу морських трав роду Zostera. З'ясовано, що в процесі сукцесій відбулася заміна Z.marina вузьколистою формою Z.noltii на малих глибинах і утворення у межах єдиної зостерової асоціації двох монодомінантних глибинних поясів. Побудовано узагальнені схеми сукцесій цистозірових фітоценозів, фітоценозів сциофільного ярусу та фітоценозів м'яких грунтів у регіоні. Показано, що сукцесії донної рослинності південно-східного Криму мають характер алогенних деградаційних. Встановлено, що значне погіршення умов освітлення та евтрофікація акваторії є головними рушійними факторами сукцесій макрофітобеносу. Наведено анотований список макрофітів південно-східного Криму, який налічує 185 видів водоростей з 3-х відділів та 2 види квіткових рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*820*805.6*803.35(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА352986

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Харченко Г.В. 
Фітоепіфітон і його функціональна активність у водоймах урбанізованих територій: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Харченко ; Ін-т гідробіології НАН України. — К., 2009. — 23 с. — укp.

Встановлено особливості якісного складу та кількісного розвитку фітоепіфітону, структури його угруповань, а також участі у процесах біологічної самоочистки водойм Києва. Показано, що в обростаннях вищих водяних рослин різнотипних водойм мегаполісу вегетує 301 вид водоростей, представлених 326-ма внутрішньовидовими таксонами з 114-ти родів, 60-ти родин, 37-ми порядків, 16-ти класів і 9-ти відділів. Установлено, що основою видового багатства фітоепіфітону досліджених водних об'єктів становлять Bacillariophyta (36,9 %), Chlorophyta (28,2 %) і Streptophyta (16,9 %). Відзначено, що найбільше видове багатство притаманне фітоепіфітону занурених рослин (246 видів). За цього на повітряно-водних макрофітах знайдено 173 види, на рослинах з плаваючим листям - 117 видів і на вільноплаваючих рослинах - 41 вид водоростей. Чисельність і біомаса фітоепіфітону характеризується значною амплітудою коливань (в середньому 0,630 - 15,371 млн. кл/г та 0,44 і 273,03 мг/г сухої маси рослини-субстрату відповідно. У досліджених водоймах Києва, які належать переважно до beta-мезосапробної зони. Виділено одну асоціацію, дві субасоціації та два варіанти фітоепіфітону, що відрізняються за флористичним складом і умовами місцезростання. Доведено, що епіфітон бере активну участь у фотосинтетичній аерації води різнотипних водойм мегаполісу, а також акумулює важкі метали та радіонукліди, що сприяє самоочищенню досліджених водних об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.2*820*801.636 + Е0*827.5 +
Шифр НБУВ: РА365314

Рубрики:

      
6.

Гнап І. В. 
Інтродукція сортів енергетичної верби та удосконалення технології їх вирощування в Західному Поліссі / І. В. Гнап. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі викладено результати досліджень щодо інтродукції сортів енергетичної верби іноземної селекції та вдосконалення елементів технології їх вирощування в умовах Західного Полісся.Об'єкт дослідження – процеси росту й розвитку рослин та особливості формування врожайності енергетичної біомаси сортів верби іноземної селекції в умовах Західного Полісся України.Предмет дослідження – сорти верби іноземної селекції, густота садіння живців, норми внесення аміачної селітри, урожайність, показники якості біомаси, економічна й енергетична ефективність удосконалених елементів технології вирощування.Із восьми досліджуваних сортів верби найвищим укоріненням живців відзначався сорт ‘Tora': за ручного садіння – 95,1 %, а за механізованого –89,4 %. Найбільшу середню висоту трирічних рослин мали сорти ‘Tordis', ‘Tora' та ‘Inger' (відповідно 2,97; 2,79 і 2,76 м). Їхні пагони мали також найбільші діаметри – 30,9;30,1 та 28,1 мм відповідно. Спостерігається зворотна залежність між густотою насаджень і середнім діаметром пагонів.Урожайність трирічної біомаси верби найбільшою виявилася в сортів ‘Inger', ‘Tora' і ‘Tordis' (відповідно 30,27; 28,12 і 24,76 т/га). При цьому, у сорту ‘Inger' найвища продуктивність формувалася за середньої густоти садіння (16,4 тис. шт./га), а в сортів ‘Tora' і ‘Tordis' – за найменшої (12,9 тис. шт./га).Удобрення ґрунту чотирирічних плантацій сортів ‘Tora',‘Tordis' та ‘Inger' аміачною селітрою (N35, N70, N105 і N140) позитивно вплинуло на біометричні показники трирічних пагонів і продуктивність біомаси. Вона становила на контролі сорту ‘Tora' 39,82 т/га, ‘Inger' – 21,58 та ‘Tordis' – 26,94 т/га. За внесення N35, N70,N105 і N140 продуктивність плантацій сорту ‘Tora' зростала відповідно на 6,91; 6,15; 4,10 і 1,59 т/га; сорту ‘Inger' – на 5,94; 6,65; 3,32 і 1,24 т/га, а сорту ‘Tordis' – на 4,57; 4,11; 2,45 та 1,39 т/га.Вища продуктивність сорту ‘Tora', порівняно із сортами ‘Inger' і ‘Tordis', забезпечується завдяки більшій площі листкової поверхні (від 32,8 до 40,1 тис.м2/га), вищій чистій продуктивності фотосинтезу (від 5,28 на контролі до 6,80 г/м2/добу за максимальної норми добрива) і довшому періоду вегетації.У трирічній біомасі досліджуваних верб міститься 1,1–1,5 % азоту, 1,65–1,90 % фосфору,1,9–2,4 %калію, а зольність становить1,1–4,1 %. При цьому, усі ці показники зростають зі збільшенням норми мінерального добрива. Оптимальною є норма 70 кг/га д. р. азоту.Теплотворна здатність біомаси становить від 17,9 до 18,4 МДж/кг, зменшуючись зі збільшенням норми внесення добрив, що пов'язано зі зростанням показників зольності. Найбільше енергії в трирічному врожаї біомаси містять плантації сорту ‘Tora' – від 729 до 1056 ГДж/га залежно від норми удобрення.Для забезпечення прибуткового рівня вирощування біомаси верби потрібна фінансова підтримка в розмірі не менше 60 % від витрат на створення плантацій.Ключові слова: біоенергетика, верба, енергетична біомаса, сорти, інтродукція, густота садіння, внесення азотних добрив, інтенсивність росту, урожайність, уміст макроелементів, зольність, теплотворна здатність біомаси.^UThe thesis is devoted to the introduction of promising foreign energy willow varieties and improvement of cultivation technology for willow plantations in Western Polissia.Of the 8 studied varieties of willow, the highest index of rooting of cuttings had ‘Tora': with manual planting – 95.1%, and at mechanized – 89.4%. The varieties ‘Tordis', ‘Tora' and ‘Inger' had the highest average growth of three-year plants (respectively 2.97, 2.79 and 2.76 m). Their shoots also had the largest diameters – respectively: 30.9 mm, 30.1 mm and 28.1 mm. There is an inverse relationship between the density of plantations and the average diameter of their shoots.The yield of three years dry biomass of willow was highest in the varieties ‘Inger', ‘Tora' and ‘Tordis' (respectively, 30.27, 28.12 and 24.76 t/ha). At the same time, the highest yield was at the average plant density (16.4 thousand pcs./ha) in the ‘Inger' variety, and the highest yield of varieties ‘Tora' and ‘Tordis' was at a minimum landing density of 12, 9 thousand pcs./ha).Fertilization of 4-year plantations of varieties ‘Tora', ‘Tordis' and ‘Inger' by ammonium nitrate (N35, N70, N105 and N140) positively influenced on the biometric indices of three-year shoots and the productivity of biomass. On ‘Tora' variety control plot yild was 39.82 t/ha, on ‘Inger' – 21.58 t/ha and on ‘Tordis' – 26.94 t/ha. At fertilizing in a soil N35, N70, N105 and N140, the productivity of ‘Tora' variety plantations increased by 6.91, 6.15, 4.10 and 1.59 t/ha respectively; ‘Inger' variety plantations increased by 5.94, 6.65, 3.32 and 1.24 t/ha, while the ‘Tordis' variety – by 4.57, 4.11, 2.45 and 1.39 t/ha.The higher productivity of the ‘Tora' variety, compared with the varieties ‘Inger' and ‘Tordis', is provided by a greater area of the leaf surface (from 32.8 to 40.1 thousand m2 per hectare), with a higher productivity of pure photosynthesis (from 5.28 g/m2/day – at the control, up to 6.80 g/m2/day – for maximum fertilizer doses) and a longer period of vegetation.In three-year biomass, the willow contains 1.1–1.5% nitrogen, 1.65–1.90% phosphorus, 1.9–2.4% potassium, and 1.1–4.1% ash content. At the same time, all these indicators are increasing with the increase of the norm of mineral fertilizers. The 200 kg/ha ammonium nitrate (N70) norm is optimal.The calorific value of biomass is from 17.9 to 18.4 MJ/kg, decreasing with increasing fertilizer dose, which is associated with an increase in the content of ash. The ‘Tora' variety three-year biomass had greatest energy – from 729 to 1056 GJ/ha, depending on the norm of fertilization.To provide a lucrative level of growth of willow biomass, financial support of at least 60% of the cost of plantation creation is required.Keywords: bioenergy, willow, energy biomass, varieties, introduction, planting density, nitrogen fertilizer application, growth intensity, yield, the content of macroelements, ash content, the calorific value of biomass.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Коренчук М. С. 
Підвищення ефективності біологічного очищення стічних вод з видаленням іонів феруму / М. С. Коренчук. — Б.м., 2020 — укp.

Діяльність промислових підприємств, зокрема солодових заводів, включає технологічні процеси промивки і обробки сировини,в результаті яких утворюються стічні води, що містять завислі речовини,розчинені органічні сполуки, іони важких металів, зокрема Феруму, сполукиНітрогену й Фосфору, солі та ін. у концентраціях, які перевищують норми, і томупотребують належного очищення перед відведенням у природну водойму.Перспективними біологічними об'єктами для очищення стічних вод відіонів важких металів, зокрема Феруму, нітратів та фосфатів вважаються воднімакрофіти, через їх високу здатність до вилучення цих забруднень.Метою роботи є удосконалення біотехнології очищення стічних вод звикористанням Lemna minor для підвищення ефективності видалення іонівФеруму.В дисертації вперше отримані такі нові наукові результати:1. Вперше встановлено ефективність використання ряски L. minor дляочищення стічних вод промислових підприємств від іонів Fe3+ до 90 % зодержанням концентрацій Феруму в очищеній воді менше 0,3 мг/дм3, щовідповідає нормативним вимогам до скиду стічних вод у природні водойми. 52. Вперше визначено раціональні параметри видалення іонів Fe3+ зі стічнихвод за допомогою L. minor: тривалість 8±0,2 год; питома біомаса ряски25±1 г/дм3; питоме навантаження на ряску за іонами ФерумуqF 0,24±0,05 мг/(г·доба); питома швидкість видалення іонів Феруму рясковимиρ 0,20±0,05 мг/(г·доба); потужність біореактора щодо видалення іонів ФерумуПFe 5,0±0,3 мг/(дм3·доба). за температури води 18-20 °С, штучного освітленняпротягом 12 год на добу інтенсивністю 3000 лк і початкової концентрації Феруму2,0 мг/дм3.3. Вперше встановлено раціональні параметри доочищення стічних водсолодового заводу з використанням біоценозу іммобілізованих мікроорганізмівта ряскових від іонів Феруму та нітратів за початкової концентрації, відповідно,до 1,3 мг/дм3 та до 53 мг/дм3 : тривалість – 8±0,2 год; питома величина біомасиряски – 25±1 мг/дм3, біомаси іммобілізованих мікроорганізмів – 2,0±0,1 мг/дм3;щільність волокнистого носія в біореакторі – 2,4±0,1 г/дм3; ступінь видаленняіонів Феруму та нітратів становила, відповідно, до 40 % та до 53 % за температури води 18-24 °С.4. Вперше для біологічного очищення стічних вод встановленораціональний режим роботи струминного аератора роторного типу, оснащеногокільцевою насадкою з периферійними отворами діаметром 12 мм з кутовоюшвидкістю 38 с-1, що забезпечує збільшення ступеня очищення стічних вод заХСК до 40 %, агрегативну стійкість пластівців і життєздатність мікроорганізмівактивного мулу, муловий індекс до 90 см3/г та зниження енергетичних витрат.Методи та методики досліджень. Дослідження зміни показників хімічногоскладу (концентрації іонів Феруму, нітратів, нітритів, амонійного азоту,фосфатів, ХСК, розчиненого кисню) та фізико-хімічних параметрів (водневийпоказник, температура) стічних вод визначали методами спектроскопії,потенціометрії, титрування. Біомасу ряски, іммобілізованих мікроорганізмів,показники активного мулу визначали за допомогою гравіметричного методу,склад мікроорганізмів – за допомогою мікроскопування. Практична цінність дисертаційної роботи полягає у наступному:Розроблено конструкцію біореактора (патент України на корисну модель№ 136188), який забезпечує ефективне очищення стічних вод від іонів Феруму.Розроблена і впроваджена біотехнологія доочищення стічних водсолодового заводу у біореакторі з рясковими, що забезпечує видалення сполукФеруму і нітратів до нормативних вимог. Розроблена технологічна та апаратурнасхеми доочищення стічних вод Славутського солодового заводу в біореакторі зрясковими (акт впровадження). Собівартість доочищення 1 м3стічних вод –1,34 грн.Розроблено технологію культивування ряскових, її апаратурну татехнологічну схеми. Ряска використовується для очищення стічних вод.Культивування здійснюється на середовищі Штейнберга за таких параметрів:температура середовища 18-25°С; концентрація розчиненого кисню1,5-2,0 мг/дм3.Встановлено раціональне питоме навантаження на ряску за іонами Феруму0,24±0,05 мг/(г·доба), питома швидкість видалення іонів Феруму –0,20±0,05 мг/(г·доба), потужність біореактора щодо видалення5,0±0,3 мг/(дм3·доба), які дозволяють розрахувати технологічні і конструктивніпараметри біореактора для різних витрат стічних вод і вихідних концентраційіонів Феруму.Результати досліджень впроваджено в навчальний процес для студентівспеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» в дисциплінах «Біотехнологіїочищення води» та «Екобіотехнологія».За темою дисертації опубліковано 28 наукових праць, в тому числі: 13наукових статей, з яких 11 опубліковані в українських наукових виданнях України з технічних наук, 1 стаття у періодичному науковому фаховому виданнідержави, яка входить до Організації економічного співробітництва та розвиткута Європейського Союзу (Угорщина), 1 – в інших виданнях; 1 патент України накорисну модель; 14 тез доповідей на всеукраїнських та міжнароднихконференціях.^UThe activities of industrial enterprises, in particular malt plants, cardboard andpaper mills, include technological processes of washing and processing of raw materials, which result in wastewater containing suspended solids, dissolved organiccompounds, heavy metal ions, in particular ferum, compounds of nitrogen andphosphorus, et cetera, above concentrations and therefore need to be properly cleanedbefore being discharged into the natural waterbodies.Water macrophytes are considered the promising biological objects for thetreatment of wastewater from heavy metal ions, in particular ferum, nitrates andphosphates, because of their high ability to remove these contaminants.Scientific novelty.1. For the first time, the efficiency of using L. minor duckweed for industrialwastewater treatment from Fe3+ ions up to 90% as obtained with iron concentrations intreated water less than 0.3 mg/dm3, which meets the regulatory requirements forwastewater discharge into natural reservoirs.2. For the first time, the rational parameters for the removal of Fe3+ ions fromwastewater using L. minor were determined: duration 8±0.2 h; specific duckweedbiomass 25±1 g/dm3; load on duckweed for iron ions 0.30 ± 0.05 mg/(g · day); specificrate of extraction of iron ions by duckweed 0.25 ± 0.05 mg/(g · day); at a watertemperature of 18-20 ° C, artificial lighting for 12 hours a day with an intensity of 3000lux and an initial iron concentration of 2.0 mg/dm3.3. For the first time rational parameters of malt plant wastewater treatment wasestablished using biocenosis of immobilized microorganisms and duckweed from ironions and nitrates at the initial concentration, respectively, up to 1.3 mg/dm3and up to53 mg/dm3: duration – 8 ± 0.2 hour; the specific value of duckweed biomass - 25±1mg/dm3, biomass of immobilized microorganisms – 2.0 ± 0.1 mg/dm3; the density ofthe fibrous carrier in the bioreactor is 2.4 ± 0.1 g/dm3; the degree of removal of ironions and nitrates was, respectively, up to 40% and up to 53% at a water temperature of18-24 ° C.4. For the first time for biological wastewater treatment a rational mode ofoperation of a jet aerator of rotor type equipped with a ring nozzle with peripheral holeswith a diameter of 12 mm with an angular velocity of 38 s-1, aeration intensity of 12-14 m2/(m3· h) is established. Degree of wastewater treatment by COD up to 40%,aggregative resistance of flakes and viability of activated sludge microorganisms,sludge index up to 90 cm3/g and reduction of energy costs.Research methods and techniques. The study of the chemical composition(concentration of ferric ions, nitrates, nitrites, ammonium nitrogen, phosphates, HCC,dissolved oxygen) and physicochemical parameters (hydrogen index, temperature) ofwastewater was determined by spectroscopy, potentiometry, titration. The study of 11duckweed growth was determined by gravimetric method, microscopy. Changes in theparameters of activated sludge (activated sludge index, mixed liquor suspended solids,qualitative evaluation) were investigated by gravimetric method and microscopy.The practical value of a thesus is as follows:The design of the bioreactor has been developed (patent of Ukraine for utilitymodel No. 136188), which ensures efficient sewage treatment of ferric ions.The wastewater treatment plant biotechnology in the bioreactor with theduckweed was developed and implemented, which ensures the removal of iron andnitrate compounds as per the regulatory requirements. The technological andinstrumental schemes of sewage treatment of Slavuta Malt House in the bioreactor withduckweed have been developed (the act of introduction). Cost of wastewater treatment– 0,96 UAH/m3.The duckweed cultivation technology, its equipment and technological schemeare developed. The technology is used for wastewater treatment. Cultivationparameters were established: medium temperature 18-25 ° C, Steinberg medium,dissolved oxygen concentration 1.5-2.0 mg/dm3.Testing showed that when the load on the duckweed in the bioreactor for ferricions 0.30 mg/(g·dm3) the concentration of ferum in treated wastewater reached 0.8mg/dm3, which meets the regulatory requirements. The developed biotechnology isimplemented at the treatment plants of the Slavuta Malt House, which is confirmed bythe act of introduction.Publications. 28 scientific papers have been published on the topic of thedissertation, including 13 scientific articles, 11 of which have been published inUkrainian scientific publications of Ukraine on technical sciences, 1 article in scientificjournal registered in country-member of Organisation for Economic Co-operation andDevelopment (Hungary); 1 - in other publications; 1 patent of Ukraine for a utilitymodel; 14 abstracts of reports at national and international conferences


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Рабик І. В. 
Мохоподібні (Bryobionta) в екосистемах Українського Розточчя / І. В. Рабик. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню участі мохоподібних у природних та антропогенно трансформованих екосистемах Українського Розточчя залежно від екологічних умов та тенденцій антропогенної трансформації. Оцінено сучасний стан та антропогенні зміни бріофлори регіону, проаналізовано її таксономічну, біоморфологічну та екологічну структуру. Визначено участь мохоподібних різних екобіоморфологічних груп як індикаторів умов середовища в основних екосистемах Українського Розточчя (листяних, хвойних та мішаних лісах, низинних, перехідних та верхових болотах, заплавних, низинних та суходільних луках). Досліджено структуру та динаміку бріофітного покриву та визначено участь бріофітів у сукцесії рослинності на девастованих територіях сірчаного видобутку. Вперше виявлено зміни видового складу, частоти трапляння, проективного покриття та життєвих стратегій за впливу абіотичних та біотичних факторів природного й антропогенно зміненого середовища та визначено основні показники бріоіндикації середовища.Встановлено, що бріофлора Розточчя піддавалася синантропізації, яка проявляється у процесах апофітизації та неофітизації. Вперше узагальнено результати інвентаризації різноманіття видового складу та аналізу бріофлори Українського Розточчя. Для цієї території виявлено 46 нових видів мохоподібних, виділено 21 рідкісний та 76 регіонально рідкісних видів різних категорій. Визначено основні показники бріоіндикації: видовий склад і активність видів, частота трапляння, проективне покриття та біомаса, життєва форма, життєва стратегія, репродуктивне зусилля. Використання індикаторних властивостей мохоподібних у природних й антропогенно змінених екосистемах дало можливість встановити особливості структури фітоценозів та рівень їх порушеності.^UThe thesis is devoted to the research on participation of bryophytes in natural and devastated ecosystems of the Ukrainian Roztochia depending on ecological conditions and tendencies of anthropogenic transformation. The current state and anthropogenic changes of the bryoflora of the region are assessed, its taxonomic, biomorphological and ecological structure are analyzed. The participation of bryophytes from different ecobiomorphological groups as indicators of environmental conditions in the main ecosystems of the Ukrainian Roztochia (deciduous, coniferous and mixed forests, low, transitional and raised bogs, floodplain, lowland and dry meadows) is determined. The structure and dynamics of bryophyte cover have been studied and the participation of bryophytes in plant succession in devastated areas of sulfur deposits has been determined. For the first time, changes in species composition, frequency of occurrence, projective cover and life strategies under the influence of abiotic and biotic factors of natural and anthropogenically altered environment were identified and the main parameters of bryoindication of the environment were determined.It is established that the bryoflora of Roztochia was subjected to synanthropization, which is reflected in the processes of apophytization and neophytization. For the first time, 46 new for this territory species of mosses were discovered, 21 rare and 76 regionally rare species of different categories were identified. According to obtained and literature data, 370 species of mosses have been identified for the Ukrainian Roztochia. The main life strategies of mosses are colonists and perennial stayers; according by humidity and fertility of localities mesotrophic mesophytes and hygrophytes dominate. There are constant seasonal changes in the projective cover and biomass of mosses, while the frequency of occurrence remains unchanged or increases under favorable conditions, activates the restoration of moss cover. For mosses with a life form of dense turf, the most indicators are the projective cover and biomass. The dynamics of formation of moss communities, reproductive effort and changes in dominant and subdominant species of mosses with different life forms and life strategies were determined.The number of rare and endangered species of mosses and their taxonomic composition reflect about the character of anthropogenic influence on the bryoflora. Species composition and activity, frequency of occurrence, projective cover and biomass, life form, life strategy, reproductive efforts of bryophytes are the main indicators of the environment. The use of indicator characteristics of bryophytes in natural and anthropogenically altered ecosystems made it possible to establish the features of the structure of the phytocenoses and the level of their disturbance.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Гументик М. Я. 
Агротехнологічні основи формування продуктивності багаторічних злакових культур для виробництва біопалива в Лісостепу України. / М. Я. Гументик. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації представлено теоретичне обґрунтування агротехнологічних основ формування продуктивності багаторічних злакових культур та удосконалення елементів технології вирощування, оптимізація параметрів росту і розвитку рослин з метою отримання сировини, придатної для виробництва біопалива в Лісостепу України.Об'єкт досліджень – процес формування продуктивності насаджень та посівів багаторічних злакових культур міскантусу та проса прутоподібного залежно від їх біологічних особливостей, пристосованості до ґрунтово-кліматичних умов, застосування інноваційних енергоощадних технологій вирощування, збирання та переробляння біомаси.Предмет досліджень – багаторічні злакові культури – міскантус та просо прутоподібне, параметри врожайності, елементи технології вирощування, біометричні і біохімічні показники рослин, економічні та енергетичні показники сировини для виробництва біопаливаУстановлено етапи органогенезу з найвищою інтенсивністю процесу накопичення сухої біомаси в рослинах міскантусу (Miscanthus giganteus) та проса прутоподібного (Panicum virgatum L.) і найбільш важливі фактори формування врожаю. Досліджено вплив абіотичних факторів вирощування на ріст і розвиток рослин, урожайність та біохімічний склад біомаси залежно від ґрунтово-кліматичних умов Лісостепу України. Встановлено морфологічні та фізіологічні особливості формування і реалізації біологічного потенціалу продуктивності міскантусу гігантського та проса прутоподібного залежно від елементів технології вирощування.Доведено ефективність вирощування в сумісних посівах багаторічних злакових культур міскантусу гігантського та проса прутоподібного для забезпечення високої врожайності та якості біомаси.Визначено пріоритетні напрями розвитку біоенергетики в умовах Лісостепу України, які можуть бути орієнтовані на вирощування біомаси багаторічних злакових культур міскантусу гігантського та проса прутоподібного, площу насаджень та посівів яких на маргінальних землях можна розширити у найближчі роки до 1 млн. га.Рекомендовано виробництву нові технологічні процеси та удосконалені технології вирощування багаторічних злакових культур в умовах Лісостепу України, які забезпечують формування врожайності сухої біомаси міскантусу гігантського на рівні 23–25 т/га, проса прутоподібного – 16–18 т/га. Ключові слова: біоенергетичні культури, біомаса, міскантус гігантський, просо прутоподібне, елементи технології, урожайність, оптимізація, якість сировини, переробка, біопаливо.^UThe thesis is focused on the theoretical substantiation of agrotechnological fundamentals of productivity formation of perennial grasses and improvement of the cultivation technology components, optimisation of plant growth and development parameters for the purpose of obtaining feedstock suitable for biofuel production in the Forest-Steppe of Ukraine.The object of research is the process of formation of productivity of plantations and crops of perennial cereals Miscanthus and millet, depending on their biological characteristics, adaptation to soil and climatic conditions, the use of innovative energy-saving technologies for growing, harvesting and processing biomass.Subject of research - perennial cereals - miscanthus and millet, yield parameters, elements of cultivation technology, biometric and biochemical parameters of plants, economic and energy performance of raw materials for biofuel production.The stages of organogenesis with the highest intensity of dry biomass accumulation in Miscanthus giganteus and Panicum virgatum L., as well as the most important factors of crop productivity formation have been determined. The influence of a number of abiotic factors on growth, plant development, yield and biochemical composition of biomass as affected by soil and climatic conditions has been studied. The morphological and physiological features of the formation and realization of biological potential of Miscanthus giganteus and switchgrass productivity as affected by the cultivation technology components have been investigated.The efficiency of growing compatible crops and plantations of perennial grasses such as Miscanthus giganteus and switchgrass to ensure high yield and quality biomass has been proved.New technological processes and improved technologies for growing perennial grasses in the Forest-Steppe of Ukraine are recommended that ensure dry biomass yield of Miscanthus giganteus in the range from 23 to 25 t/ha and switchgrass from 16 to18 t/ha.The priority directions of bioenergy development in the Forest-Steppe of Ukraine have been identified, one of the important parts of which should be the growing of biomass of perennial cereals such as Miscanthus giganteus and switchgrass with the expansion of the cultivation area on marginal lands up to 1 million hectares in the coming years.Keywords: bioenergy crops; biomass; Miscanthus giganteus; switchgrass; components of technology; yield; optimisation; feedstock quality; processing; biofuel.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Баландюх Ю. А. 
Утилізація надлишкової біомаси гідробіонтів в технологіях біологічного очищення поверхневих вод / Ю. А. Баландюх. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.01 «Екологічна безпека». – Національний університет «Львівська політехніка» Міністерство освіти і науки України, Львів, 2021. Дисертаційна робота присвячена підвищення рівня екологічної безпеки гідросфери застосуванням для очищення поверхневих та стічних вод методу розімкнутого біологічного конвеєра. Проведений аналіз недоліків концепції біологічного конвеєра для очищення поверхневих та стічних вод, яких можна уникнути коли б нарощена біомаса із всіх зон біологічного біоконвеєра не утилізувалась у трофічних ланцюгах, а вилучалась із системи очищення і використовувалась як сировина в енергетичних та сільськогосподарських технологіях. Проведений аналіз життєвого циклу гідробіонтів в технології розімкнутого біологічного конвеєра очищення забруднених водних середовищ. Приведений опис особливостей та закономірностей реалізації кожної із цих стадій. Проведений детальний аналіз особливостей використання різних видів гідробіонтів у технології очищення за методом розімкнутого біологічного конвеєра. Детально досліджено стадію збору та концентрування нарощеної надлишкової біомаси гідробіонтів. Аналіз технологічних підходів для збору біомаси водоплавних водних рослин та макроводоростей та збору біомаси водних рослини із розвинутою кореневою системою засвідчив, що раціональним є використання для цих операцій існуючого технологічного обладнання: спеціалізованих водних комбайнів та плавучих косарок. У лабораторних умовах підтверджено високу ефективність методу коагуляційно-флокуляційного гравітаційного загущення суспензій прісноводних мікроводоростей виду Microcystis aeruginosa. Визначено оптимальні концентрації реагентів при коагуляційно-флокуляційному загущенні мікроводоростей виду Microcystis aeruginosa у лабораторних умовах. Найбільше загущення за найкоротший проміжок часу отримано за умов спільного застосування коагулянта PAX-18 21 або PAX-XL19H разом з флокулянтом марки А100. За початкової концентрації клітин Microcystis aeruginosa (за сухою речовиною) 500 ppm, масовій концентрації коагулянтів PAX-18 і PAX-XL19H 10 ppm та концентрації флокулянта А100 1 ppm за час відстоювання 30 хв після обробки реагентами було досягнуто ефект загущення суспензій відповідно в 11,8 та в 10,4 рази по об'єму. Масова концентрація клітин Microcystis aeruginosa в осаді у результаті коагуляційно-флокуляційної обробки та осадження збільшилася порівняно з початковою відповідно у 9,6 та у 9,0 рази до значень 4800 ppm та 4500 ppm відповідно. Встановлено, що з ціллю розкриття поверхонь масоообміну для проходження біохімічних реакцій доцільно проводити попередню обробку біомаси гідробіонтів. Перспективною для практичного використання може бути обробка у полі гідродинамічної кавітації, але найбільш перспективною є віброкавітаційна обробка. Технологічною перевагою такої обробки може бути можливість реалізації процесу обробки біомаси у безперервному режимі в потоці. Результати досліджень впливу на метаногенез попередньої віброкавітаційної обробки біомаси гідробіонтів свідчать, що віброкавітаційна обробка дозволяє значно збільшити інтенсивність синтезу біогазу, а також збільшити об'єм його утворення. Так, із збільшенням часу віброкавітаційної обробки відповідно від 5 до 10, а потім до 15 хв., кількість синтезованого біогазу відповідно збільшилась у 1,5 і 1,7 рази. Аналіз результатів досліджень впливу на метаногенез внесення затравки в склад біомаси гідробіонтів перед метаногенезом дозволяє стверджувати про перспективність такого підходу, в результаті якого збільшується як швидкість метаногенезу, так і загальна кількість синтезованого біогазу (для випадку СРс=0,1; ХЕ =0,2 у 3,92 рази в порівнянні із випадком СРс=0,05; ХЕ =0,05). Проведені біоіндикаційні дослідження, які показали, що недоцільно використовувати свіжу біомасу як добриво: вона створює інгібуючий вплив і не дає змоги розвиватися рослинам, проте дослідження щодо використання відпрацьованої біомаси (дигестату) засвідчили, що в усіх досліджуваних варіантах із вмістом дигестату спостерігався позитивний вплив на проростання культурних рослин в порівнянні із контролем та стерильним контролем. У цьому випадку лімітуючим фактором використання дигестату може бути тільки значна його вологість (95-98 %), що потребує попереднього зневоднення. Ключові слова: життєвий цикл, розімкнутий біологічний конвеєр, збір, концентрування, віброкавітація, метаногенез, біогаз, дигестат.^UThe thesis is devoted to the research of subtericone wastewater from waste heaps of coal mines of Novovolynsk mining district, analysis of the system of measures to increase the ecological safety of the mining complex to the environment. Establishment of the levels of environmental hazard of wastewater from coal mine dumps, the study of the seasonal dynamics of heavy metals of wastewater from waste heaps, design and calculation of the bio-plateau enable the introduction of the latest forms of wastewater treatment from coal mine dumps and improve environmental safety. As a result of the conducted research of water samples, an increase in the content of ammonium salts was recorded. It is known that the main danger of pollution of the hydrosphere with ammonium salts is the super-saturation of water with ammonia. The content of ammonium salts above 0.1 mg / dm3 indicates freshwater pollution because ammonia is the first compound formed during the decomposition of organic nitrogen-containing substances. Simultaneous content of ammonia, nitrites, nitrates, sulfates and bicarbonates in water samples indicates significant contamination of subtericone wastewater due to oxidation of the rock in the dump and its leaching by water. An increase in the content of nitrites and nitrates in water samples without the detection of ammonia indicates the isolation of the source of contamination. Analyzing the state of the ecological situation as a result of wastewater spillage from technological dumps of mines № 2, 4 and 9 of Novovolynsk mining district, it should be noted that currently, storm sewerage in the studied mines is absent, so rainwater from the surfaces of waste heaps and industrial sites runs spontaneously on the ground and concentrates in mineral salts. It is known that the mines of this area are characterized by significant inflows into the main and preparatory mine workings, so the effluents formed around the perimeter of the existing dumps are collected in drainage ditches. The causes and consequences of the growth of the level of ecological danger in mining complexes are identified; seasonal dynamics of the content of chemicals in subtericone wastewater from mine heaps is determined; content of heavy metals in wastewater and vegetation is identified; scientifically substantiated calculation of biological ponds for wastewater treatment and measures to overcome the negative impact of man-made wastewater pollution on biota are proposed; the analysis of the quality of water bodies of the studied region with the help of the GIS project "Open Environment", was carried out. The geoinformation interactive map is built on the basis of statistical data of the State Agency of Water Resources of Ukraine and data of satellite observations. Water quality indicators confirm the fact that along with wind erosion of waste heaps which were studied in a large number of scientific papers, the issue of water erosion of waste heaps which leads to leaching of toxic pollutants and soil and groundwater pollution is acute. Pollution spreads with subtericone waters over long distances in the surrounding areas, in particular to the surface waters of the Western Bug River basin. Keywords: life cycle, open biological conveyor, collection, concentration, vibrocavitation, methanogenesis, biogas, digestate.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Бороменський Д. О. 
Біологічні особливості штамів видів роду Ganoerma P. Karst. з Колекції культур шапинкових грибів (IBK) / Д. О. Бороменський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню біологічно активних речовин, культурально-морфологічних та мікроморфологічних особливостей вегетативного міцелію різних штамів видів роду Ganoderma P. Karst. Вивченню накопичення біомаси, вмісту і виходу ендополісахаридів, ганодерових кислот та поліфенольних сполук цих штамів за різних умов культивування. Також встановленню впливу біомаси та екстрактів з неї на ріст деяких видів бактерій, мікроміцетів та вищих рослин, визначенню антиоксидантної активності цих екстрактів.Під час дисертаційного дослідження були отримані нові дані щодо культурально-морфологічних та мікроморфологічних особливостей вегетативного міцелію 10 штамів 7 видів грибів роду Ganoderma з Колекції культур шапинкових грибів (IBK) Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.З використанням методів світлової та сканувальної електронної мікроскопії (СЕМ) нами були вперше описані такі мікроструктури вегетативного міцелію: подвійні пряжки та пряжки з анастомозами на міцелії G. carnosum, а також коралоподібні гіфи на міцелії G. sinense та G. carnosum.Вперше наведено дані щодо накопичення біомаси міцелію та ендополісахаридів штамами G. carnosum та G. oregonense за умов поверхневого та глибинного культивування на рідкому живильному середовищі. Біомаса G. carnosum у поверхневій культурі на 14 добу складала 2,7 ± 0,2 г/л і у глибинній культурі – 10,5 ± 0,2 г/л, вміст ендополісахаридів становив 6,8 ± 0,2 % та 6,6 ± 0,3 % відповідно. Біомаса G. oregonense у поверхневій культурі на 14 добу складала 9,3 ± 0,3 г/л і у глибинній культурі – 9,5 ± 0,5 г/л, вміст ендополісахаридів був 8,2 ± 0,4 % та 7,7 ± 0,3 % відповідно.Доведено, що глибинний спосіб культивування є ефективнішим за спосіб поверхневого культивування для накопичення ендополісахаридів чотирьох з 10 досліджених штамів грибів роду Ganoderma: G. tsugae 2566, 2024, G. resinaceum 2503, 2477. Найвищий вміст ендополісахаридів був накопичений міцелієм G. oregonense – 8,2 ± 0,4 % від сухої маси міцелію, який зростав в умовах поверхневої культури. Найвища вихід ендополісахаридів була характерна для міцелію G. tsugae 2024, вирощеного у глибинній культурі – 1,58 ± 0,08 г/л.Нами вперше розроблений модифікований метод екстракції ганодерових кислот з міцелію видів роду Ganoderma. Запропонована зміна умов екстракції дозволяє скоротити термін першого етапу процесу в 7 разів порівняно з класичним методом та отримати аналогічну кількість ганодерових кислот.Вперше отримані дані щодо антибактеріальних та антифунгальних властивостей етилацетатних і метанольних екстрактів біомаси міцелію G. sinense 2516 та G. tsugae 2024. Була доведена антибактеріальна дія метанольного екстракту G. tsugae 2024 на ріст Bacillus subtilis (Ehrenberg) Cohn (зона інгібування 15 мм) та етилацетатного екстракту G. tsugae 2024 на ріст Escherichia coli T. Escherich (зона інгібування 13 мм).Доведено, що етилацетатні екстракти G. sinense 2516 та G. tsugae 2024 здатні значною мірою пригнічувати розвиток Aspergillus niger Tiegh.– зона інгібування була діаметром 50 мм та 34 мм відповідно. На ріст Penicillium polonicum K. Zaleski навпаки сильніше впливали саме метанольні екстракти. При внесенні метанольного екстракту з міцелію G. sinense 2516 зона інгібування росту P. polonicum складала 45 мм, а метанольного екстракту G. tsugae 2024 – 37 мм. Вперше досліджено вплив біомаси міцелію 9 штамів 6 видів грибів роду Ganoderma (в концентрації 0,625 мг/мл голодного агару) на проростання насіння і ріст Lepidium sativum L. та Cucumis sativus L. Біомаса усіх видів та штамів суттєво пригнічувала ріст як коренів, так і паростків L. sativum. Найсильніший інгібуючий вплив проявляла біомаса міцелію G. tsugae 2024 – середня довжина рослини L. sativum була на 80,9 % меншою порівняно з контролем. Найслабшу інгібуючу активність проявляла біомаса G. carnosum 2502 – середня довжина рослини L. sativum була на 30,7 % меншою порівняно з контролем. Визначено, що етилацетатний екстракт з біомаси міцелію G. tsugae 2024 суттєво пригнічує ріст L. sativum, а додавання 100 мкл вказаного екстракту на 100 % не дає проростати насінинам.Біомаса міцелію G. resinaceum 2477 та G. lucidum 1904 проявляє найсильнішу інгібуючу дію на ріст C. sativus. Середня довжина рослини при додаванні міцелію вказаних штамів була на 61 % менша за довжину у контрольній групі в обох випадках. Доведено, що біомаса G. sinense 2516 може впливати як слабкий стимулятор росту C. sativus – середня довжина рослини при додаванні міцелію G. sinense 2516 була на 5 % достовірно більшою, ніж у контрольній групі.В результаті проведених досліджень відібраний штам G. tsugae 2024 з Колекції культур шапинкових грибів (IBK) Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України як біотехнологічно перспективний продуцент ендополісахаридів (1,58 ± 0,08 г/л), ганодерових кислот (0,35 ± 0,02 г/л), фенольних сполук (1,2 ± 0,02 мг/л) з високою антиоксидантною, антифунгальною та інгібуючою активністю щодо деяких вищих рослин.^UThe dissertation is devoted to the study of biologically active substances, cultural-morphological and micromorphological features of vegetative mycelium of genus Ganoderma P. Karst. strain diversity; the research of content of biomass, endopolysaccharides, ganoderic acids and polyphenolic compounds of these strains and production of their synthesis under different cultivation conditions; the study of the influence of mycelium biomass and its extracts on the growth of some bacteria, micromycetes and higher plants; the analysis of antioxidant activity of biomass extracts.During the dissertation research new data were obtained on the cultural-morphological and micromorphological features of the vegetative mycelium of strain diversity (10 strains of 7 species) of Ganoderma fungi from the IBK Mushroom Culture Collection of M.G. Kholodny Institute of Botany of the National Academy of Sciences of Ukraine. Using light and scanning electron microscopy (SEM) methods we were first to describe the following microstructures of vegetative mycelium: double clamps and clamps with anastomoses on G. carnosum mycelium, as well as coral-like hyphae on G. sinense and G. carnosum.For the first time we have developed a modified method of ganoderic acids extraction from the Ganoderma species. This method allowed to reduce the time of the first stage of extraction by 7 times compared to the classical method and to obtain a similar amount of ganoderic acids.We were first to determine the antibacterial and antifungal properties of ethyl acetate and methanolic extracts of mycelia biomass of G. sinense 2516 and G. tsugae 2024. The antibacterial effect of ethyl acetate extract of G. tsugae 2024 on the growth of Escherichia coli T. Escherich (inhibition zone 13 mm), and methanilic extract of G. tsugae 2024 on Bacillus subtilis (Ehrenberg) Cohn (inhibition zone 15 mm), was observed. It was proven that ethyl acetate extracts of G. sinense 2516 and G. tsugae 2024 significantly inhibit the development of Aspergillus niger Tiegh.– the inhibition zones were 5 cm and 3.4 cm in diameter, respectively. Conversely, the growth of Penicillium polonicum K. Zaleski was strongly influenced by methanol extracts. After the introduction of methanol extract of the mycelium of G. sinense 2516, the zone of growth inhibition of P. polonicum was 4.5 cm, and methanol extract of G. tsugae 2024 - 3.7 cm. The growth of Mucor globosus A. Fisch. was not affected by any of the extracts we used. The effect of mycelium biomass of strain diversity (9 strains of 6 species) of Ganoderma fungi on Lepidium sativum L. and Cucumis sativus L. seed germination and growth was studied for the first time. The growth of L. sativum roots and stems was significantly inhibited by the biomass of all Ganoderma species and strains. The strongest inhibition effect was demonstrated by the mycelium biomass of G. tsugae 2024 – the average length of the L. sativum plant was decreased by 80.9 % compared to the control. The weakest inhibitory activity was shown by biomass of G. carnosum 2502 – the average length of the plant L. sativum was 30.7 % shorter compared to the control. It was determined that ethyl acetate extract from the mycelium biomass of G. tsugae 2024 significantly inhibits the growth of L. sativum, and the addition of 100 μl of this extract entirely prevents the germination of seeds.The biomass of G. resinaceum 2477 and G. lucidum 1904 mycelia demonstrated the strongest inhibition effect on the growth of C. sativus. The introduction of the mycelia of these strains reduced the average plant length by 61 % compared to the control group in both cases. It was demonstrated that the biomass of G. sinense 2516 was able to act as a weak growth stimulant of C. sativus – the average length of the plant after the addition of G. sinense 2516 mycelium was 5 % greater than in the control group. As a result of the conducted researches it was defined that G. tsugae 2024 strain from the IBK Mushroom Culture Collection of M.G. Kholodny Institute of Botany of the National Academy of Sciences of Ukraine is a biotechnologically promising producer of endopolysaccharides (1.58 g/L), ganoderic acids (0.35 g/L), phenolic compounds (1.2 mg/L) and has a high antioxidant, antifungal activity and shows inhibitory effect against higher plants.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Шевчук В. В. 
Формування урожайності та якості зерна сортів гороху озимого залежно від елементів системи удобрення та передпосівної обробки насіння в умовах Лісостепу правобережного: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / В. В. Шевчук. — Б.м., 2023 — укp.

Дослідження проводили у Лісостепу правобережному впродовж 2019–2022 рр. у польових умовах сівозміни дослідного поля Вінницького національного аграрного університету.У дослідах використовували рослини гороху озимого сортів НС Мороз та Ендуро, регулятор росту рослин Ендофіт–L1 РК, біоінокулянт БТУ–р та мікродобрива LF–БОБОВІ і LF Біобор 140.Досліджено, що комплексна передпосівна обробка рістрегулюючим та бактеріальним препаратами на фоні удобрення N45P45K45 та з дворазовими позакореневими підживленнями мікродобривами у різні фази розвитку забезпечувала приріст висоти рослин у сортів НС Мороз та Ендуро на 5–10 % та 6–9 % відповідно у порівняні з контрольним варіантом. Виявлено, що найбільша біомаса рослин гороху озимого формувалася у варіантах із комплексним застосуванням передпосівної обробки Ендофітом–L1 РК і біоінокулянт БТУ–р з удобренням N45P45K45 і двофазним підживленням (3–5–ти листків і бутонізації) LF–БОБОВІ і LF–БОБОВІ + LF Біобор 140, де у фази бутонізації, цвітіння, формування бобів у порівнянні з контролем без передпосівної обробки маса рослин зростала на 66 %, 24 %, 15 % у сорту НС Мороз та 67 %, 29 %, 15 % у сорту Ендуро. З’ясовано, що всі досліджувані технології вирощування призводили до збільшення площі асиміляційної поверхні прилистків рослин гороху озимого у фазу бутонізації–цвітіння на 11–64 %, яке відбувалося за рахунок посилення вегетативного росту та підвищення темпів наростання листкової поверхні.Виявлено, що застосування комплексної передпосівної обробки насіння Ендофітом–L1 РК (10 мл/т) та біоінокулянтом БТУ–р (3 л/т) у поєднанні з удобренням N45P45K45 та дворазовим позакореневим підживленням у фази 3–5–ти прилистків LF–БОБОВІ (1,5 л/га) та бутонізації LF–БОБОВІ (2,5 л/га) + LF Біобор 140 (1,0 л/га) забезпечувало формування найвищого вмісту в прилистках сортів гороху озимого суми хлорофілів а і b, яка в середньому за роками досліджень і у фази бутонізації, цвітіння та формування бобів перевищувало контрольний варіант на 4–13 %, 4–11 %, 1–8 % відповідно.Найвищі показники врожайності насіння гороху озимого були отримані за комплексної передпосівної обробки насіння регулятором росту рослин Ендофітом–L1 РК та бактеріальним препаратом БТУ–р при дворазовому підживленні у фазу 3–5–ти прилистків добривами LF–БОБОВІ (1,5 л/га) та фазу бутонізації добривами LF–БОБОВІ (2,5 л/га) + LF Біобор 140 (1,0 л/га) і становили у сорту НС Мороз 3,32 т/га і у сорту Ендуро 3,10 т/га. Приріст урожайності у цьому дослідному варіанті у сортів зростав на 1,09 та 0,96 т/га відповідно.Встановлено, що найбільш оптимальні умови для формування високої продуктивності посівів гороху озимого та підвищення якісних показників зерна, а саме вмісту сирого протеїну та жиру, складалися за комплексної передпосівної обробки насіння Ендофітом–L1 РК (10 мл/т), біоінокулянтом БТУ–р (3 л/т) із дворазовими позакореневими підживленнями у фазу 3–5–ти прилистків добривами LF–БОБОВІ (1,5 л/га) та фазу бутонізації добривами LF–БОБОВІ (2,5 л/га) + LF Біобор 140 (1,0 л/га), де в середньому за роки досліджень вміст сирого протеїну і жиру в зерні зріс на 13,7 % і 0,57 % у сорту НС Мороз та 13,0 % і 0,55 % у сорту Ендуро відповідно у порівнянні з контрольним варіантом.Встановлено, що максимальне зростання показника економічної ефективності у сортів гороху озимого НС Мороз та Ендуро було одержано у варіанті за проведення комплексної передпосівної обробки насіння рістрегулятором Ендофітом–L1 РК (10 мл/т) і біоінокулянтом БТУ–р (3,0 л/т) та за проведення дворазового підживлення у фазу 3–5–ти прилистків мікродобривом LF–БОБОВІ (1,5 л/га) та фазу бутонізації мікродобривами LF–БОБОВІ (2,5 л/га) і LF Біобор 140 (1,0 л/га), де при зниженій собівартості продукції рівень рентабельності становив 47 та 36 % за отримання додаткового прибутку у розмірі 9722 та 8079 грн./га.^UThe research was conducted in the right-bank Forest Steppe during 2019–2022 under the field conditions of the crop rotation experimental field of the Department of Land Cultivation, Soil Science and Agrochemistry of Vinnytsia National Agrarian University.Winter pea plants of NS Moroz and Enduro varieties, plant growth regulator Endophyt–L1 PK, bioinoculant BTU–p and microfertilizers LF–LEGUMES and LF Biobor 140 were used during the experiments.It was investigated that complex pre-sowing treatment with growth regulating and bacterial preparations on the background of N45P45K45 fertilizer and with two foliar fertilizations with microfertilizers at different phases of development ensured an increase in the height of plants in varieties NS Moroz and Enduro by 5–10 % and 6–9 %, respectively, compared to the control variant.It was found that the largest biomass of winter pea plants was formed in the variants with the complex application of pre-sowing treatment with Endophyte–L1 PK and bioinoculant BTU–p with N45P45K45 fertilizer and two-phase fertilization (3–5 leaves and budding) LF–LEGUMES and LF–LEGUMES + LF Biobor 140, wherein the phase of budding, flowering, and formation of beans, compared to the control without pre-sowing treatment, the mass of plants was increased by 66 %, 24 %, 15 % in the NS Moroz variety and 67 %, 29 %, 15 % in the Enduro variety.It was found that all the researched growing technologies led to an increase in the area of the assimilation surface of the stipules of winter pea plants in the budding-flowering phase by 11–64 %, which occurred due to increased vegetative growth and an increase in the growth rate of the leaf surface.It was found that the application of complex pre-sowing treatment of seeds with Endophyte–L1 PK (10 ml/t) and bioinoculant BTU–p (3 l/t) in combination with N45P45K45 fertilizer and two-time foliar top dressing at the phase of 3-5 stipules of LF–LEGUMES (1.5 l/ha) and budding of LF–LEGUMES (2.5 l/ha) + LF Biobor 140 (1.0 l/ha) ensured the formation of the highest content of chlorophylls a and b in the stipules of winter pea varieties, which on average during years of research. At the phase of budding, flowering, and formation of beans, it exceeded the control variant by 4–13 %, 4–11 %, and 1–8 %, respectively.The highest yields of winter pea seeds were obtained with complex pre-sowing treatment of seeds with the plant growth regulator Endophyt–L1 PK and the bacterial preparation BTU–p with two fertilization at the phase of 3–5 stipules with fertilizers LF–LEGUMES (1.5 l/ha) and budding phase with fertilizers LF–LEGUMES (2.5 l/ha) + LF Biobor 140 (1.0 l/ha) amounted to 3.32 t/ha for NS Moroz variety and 3.10 t/ha for Enduro variety. The increase in yield in this experimental version of varieties increased by 1.09 and 0.96 t/ha, respectively.It was established that the most optimal conditions for the formation of high productivity of winter pea crops and the improvement of grain quality indicators, namely the content of crude protein and fat, consisted of complex pre-sowing treatment of seeds with Endophyt–L1 PK (10 ml/t), bioinoculant BTU–p (3 l/t) with two-time foliar fertilization at the phase of 3–5 stipules with LF–LEGUMES fertilizers (1.5 l/ha) and the budding phase with LF–LEGUMES fertilizers (2.5 l/ha) + LF Biobor 140 (1.0 l/ha), where, on average, over the years of research, the content of crude protein and fat in grain increased by 13.7 % and 0.57 % in the NS Moroz variety and by 13.0 % and 0.55 % in the Enduro variety, respectively, compared to the control variant.It was established that the maximum growth of the economic efficiency indicator in winter pea varieties of NS Moroz and Enduro was obtained in the variant for carrying out complex pre-sowing treatment of seeds with Endophyt–L1 PK growth regulator (10 ml/t) and the bioinoculant BTU–p (3 l/t) and carrying out two-time fertilization at the phase of 3–5 stipules with microfertilizer LF–LEGUMES (1.5 l/ha) and the budding phase with microfertilizers LF–LEGUMES (2.5 l/ha) and LF Biobor 140 (1.0 l/ha), where with a reduced cost of production, the level of profitability was 47 % and 36 % for obtaining additional profit in the amount of 9722 and 8079 UAH/ha.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Стецюк І. М. 
Еколого-генетична адаптивність білого (Hypophtholmichthys molitrix) і строкатого (Hypophtholmichthys nobilis) товстолобиків в умовах ставової аквакультури: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / І. М. Стецюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню екологічно-генетичної адаптивності білого (Hypophtholmichthys molitrix) і строкатого (Hypophtholmichthys nobilis) товстолобиків, за допомогою комплексу методів, загальноприйнятих у екології, рибництві та генетиці.Серед існуючих методів покращення екологічного стану водойм науковці віддають перевагу методам біологічної меліорації, з використанням живих компонентів водних екосистем, які сповільнюють процеси евтрофікації. До числа таких «живих інструментів» відносяться білий і строкатий товстолобики, представники далекосхідного рівнинно-річкового іхтіокомплексу родини коропових, які, є активними планктонофагами, очищують природні водойми від надлишкового розвитку планктонних організмів і, крім того, формують промислові запаси у рибопромислових водоймах та є важливими об’єктами випасної аквакультури прісноводних водойм.Вивчення алельних частот маркерних генів дозволяє визначити генетичні відмінності й ступінь генетичної подібності порід та породних груп риб, на які впливають як умови утримання, так і напрямок добору. Використання молекулярно-генетичних маркерів для маркування генотипів стад дозволить контролювати процес передачі генів батьківських пар нащадкам у ряді поколінь, визначати індекси генетичної подібності, прогнозувати ефективність підбору й добору.У результаті проведених експериментальних досліджень вирішено актуальне екологічне завдання щодо наукового обґрунтування адаптації та ефективного використання в аквакультурі України біологічних меліораторів водойм, білого та строкатого товстолобиків, на основі оптимізації екологічних умов та генетичних особливостей цих риб.Екологічний стан досліджених водойм рибогосподарського призначення визнано задовільним. Гідрохімічні показники та інтенсивність розвитку кормових організмів для риб перебували у межах вимог галузевого стандарту та технологічних нормативів для водойм тепловодних рибних господарств з вирощування коропових видів риб. Воду озера Лиман (індекс сапробності від 1,3 до 1,82) та ставів ТОВ «Агрофірма «Колос»» (індекс сапробності від 1,13 до 2,28) віднесено до β-мезосапробної, від досить чистої, ІІ класу доброї якості, до помірно забрудненої, III класу 3 категорії якості води.Встановлено інтенсивний розвиток фітопланктону та «цвітіння» води у озері Лиман, із середньо-сезонною біомасою 21,698 мг/дм3 і домінуванням ціанобактерій за чисельністю організмів. Це явище є наслідком комплексної дії факторів антропогенної природи і свідчить про потребу збільшення обсягів вселення у водойму білого товстолобика, як іхтіомеліоратора евтрофікованих водойм. Розвиток фітопланктону у ставах ТОВ «Агрофірма «Колос»» був низький (середньо-сезонна біомаса від 1,16 до 5,04 мг/дм3), що пов’язано із заростанням водойм вищою водною рослинністю.Проведено розрахунки потенційної рибопродуктивності за кормовими ресурсами фіто- і зоопланктону, визначеними у ході досліджень 2019 р. на озері Лиман, що використовується для рибного промислу в режимі спеціального товарного рибного господарства. Встановлено, що потенційна рибопродуктивність озера за рибами-фітопланктонофагами становить 488,2 кг/га, за рибами-зоопланктонофагами – 21,9 кг/га. Розраховано потрібну кількість посадкового матеріалу білого і строкатого товстолобиків для зариблення цієї водойми.Встановлено, що трилітки білого (Hypophtholmichthys molitrix) і строкатого (Hypophtholmichthys nobilis) товстолобиків з рибницьких садків ДВСРП «Лиманське» мали більшу індивідуальну масу тіла (на 11,2% і на 11,9% відповідно) і кращу вгодованість (на 10,3% та 11,0% відповідно) за своїх однолітків із нагульного ставу ТОВ «Агрофірма «Колос»». Найбільш значимими факторами комбінованого впливу на ріст і вгодованість товстолобиків визнано наступні умови утримання риби: 1) кращі температурні умови для теплолюбних товстолобиків (особливо – строкатого), яких вирощували в садках на акваторії водойми-охолоджувача ТЕС; 2) різницю у методах вирощування (садковому або ставовому), із різними можливостями для вільного пересування риб і, відповідно, різними витрати енергії на рух; 3) рівень розвитку кормових організмів у водоймах.Вивчено особливості живлення риб у різних умовах утримання. Встановлено, що білий товстолобик (Hypophtholmichthys molitrix) у садках харчувався, переважно, фітопланктоном (64–85% маси харчової грудки), а зоопланктон був, радше, випадковим компонентом раціону живлення (5–14%). Ключові слова: екологічна безпека, гідроекосистема, природні ресурси, моніторинг, іхтіофауна, аквакультура, фітопланктон, популяція, біомаса, якість води, «цвітіння води», ДНК-маркери.^UThe dissertation is devoted to the study of ecological and genetic adaptability of silver carp (Hypophtholmichthys molitrix) and bighead carp (Hypophtholmichthys nobilis), using a set of methods generally accepted in ecology, fish farming and genetics.Among the existing methods of improving the ecological state of water bodies, scientists prefer methods of biological reclamation, using living components of aquatic ecosystems that slow down eutrophication processes. Such "living tools" include silver carp and bighead carp, representatives of the Far Eastern plain-river ichthyocomplex of the carp family, which, being active planktonophages, clean natural water bodies from excessive development of planktonic organisms and, in addition, form commercial stocks in fishing reservoirs and are important objects of pasture aquaculture of freshwater reservoirs.The study of allelic frequencies of marker genes makes it possible to determine genetic differences and the degree of genetic similarity of breeds and breed groups of fish, which are affected by both the conditions of keeping and the direction of selection. The use of molecular genetic markers for marking the genotypes of herds will allow controlling the process of gene transfer of parental pairs to offspring in a number of generations, determining indices of genetic similarity, and predicting the effectiveness of selection and matching.As a result of the performed experimental research, an urgent ecological task was solved regarding the scientific justification of the adaptation and effective use of biological water remediators, silver carp and bighead carp, in the aquaculture of Ukraine, based on the optimization of ecological conditions and genetic characteristics of these fish. The ecological condition of the studied reservoirs for fish farming is recognized as satisfactory. Hydrochemical indicators and the intensity of development of food organisms for fish were within the requirements of the industry standard and technological standards for reservoirs of warm water fish farms for the cultivation of carp fish species. The water of Lake Lyman (saprobicity index from 1.3 to 1.82) and ponds of Agrofirma Kolos LLC (saprobicity index from 1.13 to 2.28) is classified as β-mesosaprobic, from fairly clean, II class of good quality , to moderately polluted, III class 3 category of water quality.An intensive development of phytoplankton and the "blooming" of water in Liman Lake, with an average seasonal biomass of 21,698 mg/dm3 and dominance of cyanobacteria in terms of the number of organisms, was established. This phenomenon is a consequence of the complex action of factors of anthropogenic nature and indicates the need to increase the amount of silver carp introduced into the reservoir, as an ichthyomeliorator of eutrophic reservoirs. The development of phytoplankton in the ponds of Agrofirma Kolos LLC was low (seasonal average biomass from 1.16 to 5.04 mg/dm3), which is associated with the overgrowth of water bodies with higher aquatic vegetation.Calculations of potential fish productivity based on phytoplankton and zooplankton feed resources determined during research in 2019 in Lake Lyman, which is used for fishing in the regime of special commercial fish farming, were carried out. It was established that the potential fish productivity of the lake for phytoplankton-eating fish is 488.2 kg/ha, for zooplankton-eating fish  21.9 kg/ha. The necessary amount of planting material of silver carp and bighead carp for stocking this reservoir has been calculated.It was established that the three-year-old silver carp and bighead carp in the net cages of the Lymanske SPAFE had a higher individual body weight (by 11.2 and 11.9%, respectively) and better fatness (by 10.3 and 11.0%, respectively) than their peers from the feeding pond of Agrofirma Kolos LLC. The following fish keeping conditions were recognized as the most significant factors of the combined effect on the growth and fattening of carp: 1) better temperature conditions for heat-loving carp (especially bighead carp), which were grown in cages in the water area of the TPP cooling reservoir; 2) the difference in cultivation methods (cage or pond), with different opportunities for free movement of fish and, accordingly, different energy consumption for movement; 3) the level of development of food organisms in reservoirs.Peculiarities of fish nutrition in different conditions of keeping were studied. It was established that the silver carp (Hypophtholmichthys molitrix) in the cages fed mainly on phytoplankton (64–85% of the mass of the food lump), and zooplankton was, rather, an accidental component of the diet (5–14%). Key words: ecological safety, hydroecosystem, natural resources, monitoring, ichthyofauna, aquaculture, phytoplankton, population, biomass, water quality, blooming, DNK markers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Мороз О. С. 
Зниження термічних напружень і підвищення терміну службиелементів енергетичного обладнання шляхом використання стабілізаторних пальників.: автореферат дис. ... д.філософ : 144 / О. С. Мороз. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню впливу змінного в просторі і часі високотемпературного поля продуктів згоряння в топковому просторі на характеристики міцності, напружено-деформований стану, мало цикловій втомленості, пошкодження енергетичного обладнання, а також підвищенню ефективності та надійності елементів, які мають високу температуру, шляхом використання нових схем і конструкцій пальникових пристроїв, які також дозволяють використовувати альтернативні види палив. В роботі показана актуальність теми, яка пов′язана з тим, що значна кількість енергетичних та промислових об′єктів – котлів, печей, підігрівачів, сушил, газотурбінних установок тощо, які використовуються в енергетиці та промисловості України, характеризується значною моральною та фізичною зношеністю, вимагає ремонту і покращення ефективності роботи. ??Виконано огляд роботоспроможності металів при високих температурах, надійність роботи, проаналізовано характеристики міцності металу при високих температурах і робота в нестаціонарних температурних умовах, в тому числі в умовах температурної нерівномірності. Розглянуті основні джерела температурної нерівномірності в енергетичному обладнанні. ?Експериментальні дослідження виконувались з використанням обладнання кафедри ТАЕ і відповідної вимірювальної апаратури.?Розглянуто фактори, які впливають на термонапружений стан високотемпературного обладнання і запропонована методика розрахунку залишкового ресурсу високотемпературних елементів. Для дослідження теплового стану трубопроводів котла виконувалась побудова 3D просторового аналога топкового простору котлоагрегату. Виконане моделювання і аналіз допомогли запобігти дорогим і тривалим експериментам. Були послідовно виконані гідрогазодинамічний розрахунок і вибрана модель турбулентності. Розрахунки виконувались з використанням програмного комплексу ANSYS Fluent. ?Користуючись розробленою методикою, на підставі виміряних або розрахованих температур, можна орієнтовно розрахувати термонапружений стан енергетичного обладнання і термін експлуатації до руйнування.?Створена комп’ютерна модель дозволила гнучко змінювати і отримати відповідне поле температур перед патрубком.??В мікрофакельних стабілізаторних пальниках є можливість впливати на профіль температури газів в повздовжньому і поперечному перерізах конструктивними засобами – зміною кроку стабілізаторів та їх ширини, зміною (або прикриттям) подачі газу на окремі стабілізатори, відносним зміщенням стабілізаторів вздовж і поперек потоку.?З метою розширення використання альтернативних газів в енергетиці і промисловості були розроблені і дослідженні мікрофакельні стабілізаторні пальники для спалювання забаластованих газових палив.?Розроблено метод і конструкції стабілізаторних пальникових пристроїв, які забезпечують підвищення сталості горіння забаластованого палива при концентрації домішок від 0 % до 100 % (відсутність палива - подача баласту). Для цього прийнята комбінована технологія подачі палив, при якій струмені низькореакційного палива проходять через високо температурні факели і відбувається сталий процес горіння обох палив незалежно від концентрації домішки з забаластованому паливі. Потужність пальника підтримується за рахунок збільшення витрати палива, яке подається на стабілізуючий факел. Сталість і довжина загального факелу визначається характеристиками запалюючого факелу Розроблено три варіанти модулей стабілізаторних пальників з різними схемами подачі альтернативного і стабілізуючого палив. Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що . ?- вперше за допомогою комплексу ANSYS Fluent розроблена програма визначення термічного і термо-напруженого стану високотемпературних елементів енергетичного обладнання;- розроблена програма розрахункової оцінки терміну експлуатації високотемпературних елементів в стаціонарних і змінних режимах;- доповнені експериментальні дані і уточнені залежності щодо вирівнювання характеристик газового потоку в топковому просторі при використанні стабілізаторних пальників;- показана можливість регулювання поля температур газів в топковому просторі зміною конструктивних параметрів стабілізаторних пальників; - вперше запропонована технологія спалювання забаластованих низько реакційних газових палив в стабілізаторних пальниках;- вперше розроблено і досліджено моделі стабілізаторних пальників для спалювання альтернативних низько реакційних газових палив;- отримані експериментальні дані та одержані узагальнюючі залежності стосовно характеристик робочого процесу горіння газів різного складу, який може суттєво змінюватись під час роботи. Ключові слова: пошкодження, модель, ремонт, термін служби, граничні умови, газифікація, котлоагрегат, пальник, струмінь, газове паливо, термонапруженість, біомаса.^UThe dissertation is devoted to the study of the influence of the variable in space and time of the high-temperature field of combustion products in the furnace space on the strength characteristics, stress-strain state, low-cycle fatigue, damage to power equipment, as well as increasing the efficiency and reliability of elements that have a high temperature by using new schemes and designs of burner devices, which also allow the use of alternative fuels. The work shows the relevance of the topic, which is related to the fact that a significant number of energy and industrial facilities - boilers, furnaces, heaters, dryers, gas turbine units, etc., used in the energy and industry of Ukraine, are characterized by significant moral and physical wear and tear, requires repair and improvement of work efficiency.An overview of the workability of metals at high temperatures, reliability of work, characteristics of metal strength at high temperatures and work in non-stationary temperature conditions, including in conditions of temperature unevenness, were analyzed. The main sources of temperature unevenness in power equipment are considered.Experimental studies were carried out using the equipment of the TAE Department and appropriate measuring equipment.Factors affecting the thermally stressed state of high-temperature equipment are considered, and a methodology for calculating the residual resource of high-temperature elements is proposed. To study the thermal state of the boiler pipelines, a 3D spatial analogue of the furnace space of the boiler unit was constructed. The modeling and analysis performed helped to prevent expensive and time-consuming experiments. A hydrogas-dynamic calculation was performed sequentially and a turbulence model was selected. Calculations were performed using the ANSYS Fluent software package.Using the developed methodology, on the basis of measured or calculated temperatures, it is possible to approximately calculate the thermal stress state of power equipment and the period of operation before destruction.The created computer model made it possible to flexibly change and obtain the appropriate temperature field in front of the nozzle.In microflare stabilizer burners, it is possible to influence the temperature profile of gases in the longitudinal and transverse sections by constructive means - by changing the pitch of the stabilizers and their width, changing (or covering) the gas supply to individual stabilizers, relative displacement of the stabilizers along and across the flow.In order to expand the use of alternative gases in energy and industry, microflare stabilizer burners for burning ballasted gas fuels were developed and researched.The method and constructions of stabilizer burner devices have been developed, which ensure an increase in the stability of the burning of ballasted fuel at a concentration of impurities from 0% to 100% (absence of fuel - supply of ballast). For this, a combined fuel supply technology is adopted, in which jets of low-reaction fuel pass through high-temperature torches and a constant process of burning of both fuels takes place, regardless of the concentration of impurities from the ballasted fuel. The power of the burner is maintained due to the increase in fuel consumption, which is fed to the stabilizing torch. The stability and length of the total flame is determined by the characteristics of the ignition flame Three variants of stabilizer burner modules with different supply schemes of alternative and stabilizing fuels have been developed.The scientific novelty of the obtained results is that.- for the first time, using the ANSYS Fluent complex, a program for determining the thermal and thermal stress state of high-temperature elements of power equipment was developed;- a program for estimating the service life of high-temperature elements in stationary and variable modes was developed;- supplemented experimental data and clarified dependencies regarding the equalization of gas flow characteristics in the furnace space when using stabilizer burners;- the possibility of regulating the gas temperature field in the furnace space by changing the structural parameters of the stabilizer burners is shown;- the technology of burning ballasted low-reaction gas fuels in stabilizer burners was proposed for the first time;- models of stabilizer burners for burning alternative low-reactivity gas fuels were developed and researched for the first time;- received experimental data and obtained generalized dependencies regarding the characteristics of the working process of burning gases of different compKey words: damage, model, repair, service life, boundary coditions, gasification, boiler, burner, jet, gas fuel, thermal stress, biomass


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Веремійчук Г. М. 
Аеродинаміка та теплообмін при спалюванні агропелет в котлах побутових споживачів: автореферат дис. ... д.філософ : 144 / Г. М. Веремійчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене дослідженню та вирішенню актуального наукового завдання, що полягає в розробці та вдосконаленні пальників для спалювання пелет сільськогосподарського походження, визначення основних закономірностей процесу їх горіння й дослідження впливу режимних параметрів на тепловий стан топкової камери котла малої потужності.В роботі проведено літературно-патентний пошук за темою дисертаційного дослідження. Проведено оцінку загального стану біоенергетичної галузі та сучасні тенденції у застосуванні біопалива аграрного походження в Україні, яке має певний потенціал щодо розвитку даного напряму за рахунок значної ресурсної бази. За результатами аналізу літературних джерел встановлено, що біомаса в основному використовується для виробництва теплоти у великих або середніх по потужності котлах систем централізованого опалення та у побутових котлах на дровах/пелетах, у печах і у камінах. Встановлено, що використання агропелет в побутових котлах стає все більш поширеним. Це зумовлено не тільки екологічними перевагами, але й високою тепловою ефективністю та зручністю у використанні. Розвиток технологій виробництва та спалювання агропелет дозволяє досягати більш високої ефективності горіння, мінімізуючи при цьому забруднення повітря шкідливими речовинами. Враховуючи ці аспекти, агропелети можуть відігравати ключову роль у переході до більш сталого та екологічного енергетичного майбутнього. Крім цього використовуючи біопаливо аграрного походження в Україні, як стратегічний ресурс для задоволення паливних потреб населення та заміщення імпортованого природного газу і найсуворішої економії паливно-енергетичних ресурсів особливо у воєнний час.В ході виконання дисертаційної роботи було вдосконалено та впроваджено експериментальну установку на основі твердопаливного котла типу Viadrus тепловою потужністю 30 кВт з оригінальним пелетним пальником, що дозволяє ґрунтовно досліджувати особливості спалювання різних типів агропелет та палива рослинного походження для опалення будинку у філії ІТТФ НАН України (вул. Булаховського, 2).^UThe dissertation research is devoted to the research and solution of the actual scientific problem, which consists of the development and improvement of burners for burning pellets of agricultural origin, the determination of the main laws of the process of their combustion, and the study of the influence of regime parameters on the thermal state of the furnace chamber of a low-power boiler.The work conducted a literary and patent search on the topic of dissertation research. An assessment of the general state of the bioenergy industry and current trends in the use of biofuels of agricultural origin in Ukraine, which has a certain potential for the development of this direction due to a significant resource base, has been carried out. According to the results of the analysis of literary sources, it was found that biomass is mainly used to produce heat in large or medium-sized boilers of centralized heating systems and domestic boilers with firewood/pellets, in furnaces, and fireplaces. It is established that the use of agro-plants in domestic boilers is becoming more common. This is due not only to environmental benefits but also to high thermal efficiency and ease of use. The development of technologies for the production and burning of agro-plants allows for achieving higher combustion efficiency while minimizing air pollution by harmful substances. Given these aspects, agri-plants can play a key role in the transition to a more sustainable and sustainable energy future. In addition, biofuels of agricultural origin in Ukraine as a strategic resource to meet the fuel needs of the population and replace imported natural gas and the strictest economy of fuel and energy resources, especially in wartime.In the course of the dissertation, an experimental installation was improved and implemented based on a solid fuel boiler of the VIADRUS type with a thermal capacity of 30 kW with an original pellet burner, which allows us to thoroughly study the features of burning various types of agri-plants and fuel of plant origin for heating a house in a branch of the Institute of Engineering Thermophysics of NAS of Ukraine (Bulakhovsky St., 2).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського