Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (75)Книжкові видання та компакт-диски (16)
Пошуковий запит: (<.>K=АСТЕРОЇД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Іванцов А.В. 
Визначення мас великих астероїдів на основі наземних позиційних спостережень: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.01 / А.В. Іванцов ; НАН України. Голов. астрон. обсерваторія. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Розглянуто проблему визначення мас великих астероїдів динамічним методом. Одержано новий каталог 622-х положень у системі ICRS 24 астероїдів до 13-ї зоряної величини на базі обробки ПЗЗ-спостережень у Миколаєві у період 2000 - 2005 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1-41,022 +
Шифр НБУВ: РА353737

Рубрики:

      
2.

Тунгалаг Н. 
Визначення параметрів обертання, форми та зміщення фотоцентра астероїдів методами чисельного моделювання: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Н. Тунгалаг ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2004. — 20 с.: табл. — Бібліогр.: с. 17. — укp.

Проведено фотометричні ПЗЗ-спостереження п'яти астероїдів, за яким оцінено їх періоди обертання та вперше визначено координати полюсу, напрямок, швидкість обертання та форму трьох з них, зокрема, 122 Gerda, 221 Eos та 700 Auravictrix. З використанням комбінованого методу (амплітуда - зоряна величина плюс метод епох) визначено координати полюсів, сидеричні періоди обертання та співвідношення півосей фігури, в загальному для 39-ти астероїдів, а для 21-го з них ці параметри визначено вперше. У процесі визначення параметрів обертання та форми астероїдів з використанням комбінованого методу у фотометричній моделі трьохосного еліпсоїда вперше використано закон розсіювання світла Акімова та фазову функцію, запропоновану В.Г.Шевченком, як найбільш відповідних розсіюючим властивостям поверхонь астероїдів. Систематизовано дані стосовно параметрів обертання та форми 196-ти астероїдів, одержаних іншими дослідниками. За результатами дослідження показано: анізотропія в розподілі осей обертання за екліптичною широтою має місце тільки для астероїдів з прямим напрямком обертання; ступінь анізотропії та переважання прямого напрямку обертання над зворотним зростають відповідно збільшенню діаметрів астероїдів; глибина мінімуму в залежності долі астероїдів зі зворотним обертанням від їх діаметрів для астероїдів M-типу набаго більша, ніж для S типів і, тим більше, для C-типів, що дає підставу зробити припущення стосовно можливої тенденції залежності глибини мінімума від густини речовини астероїдів (зростання її від C та інших низькоалбетних астероїдів з найменшою густиною до астероїдів S-типу і до M-астероїдів, що мають найбільшу густину). Уперше проведено числове моделювання величини зміщення фотоцентра астероїда відносно геометричного для різних законів розсіювання світла (теоретичний та емпіричний закони Акімова, закони Хапке, Дамберта та Ломмеля - Зеєлігера). Показано, що зміщення фотоцентра має величину, яку необхідно враховувати під час існуючих точнісних позиційних спостережень астероїдів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА329472

Рубрики:

      
3.

Розенбуш В.К. 
Властивості розсіяного випромінювання малих тіл Сонячної системи: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.03 / В.К. Розенбуш ; НАН України. Голов. астрон. обсерваторія. — К., 2007. — 37 с. — укp.

Досліджено три популяції малих тіл Сонячної системи - комет, астероїдів і супутників планет, які, не зважаючи на різну фізичну природу, мають багато спільних закономірностей у властивостях розсіяного випромінювання. Проведено поляриметричне та фотометричне спостереження 21-ої комети, 10-ти супутників планет та 6-ти астероїдів протягом 1988 - 2006 р. на різних телескопах з апертурними та панорамними приймачами випромінювання. Наведено результати комплексних досліджень опозиційних ефектів у різних тілах Сонячної системи, зокрема відкрито поляризаційні опозиційні ефекти у деяких високоальбедних об'єктах. На підставі поляриметричних і фотометричних даних на малих фазових кутах виділено клас високоальбедних об'єктів (астероїди 44 Ніза та 64 Ангеліна, супутники Io, Європа, Ганімед і Япет, A і B кільця Сатурна) з унікальними опозиційними властивостями та експериментально доведено, що механізм когерентного підсилення зворотного розсіяння є ефективним фізичним механізмом розсіяння світла у природному середовищі Сонячної системи. Проведено розділення фазових і довготних залежностей поляризації випромінювання супутників Калісто та Япета. Виявлено залишкову поляризацію випромінювання супутників Io, Європи та Ганімеда в точці інверсії, що пояснюється структурною і/або оптичною неоднорідністю поверхні. Запропоновано нову класифікацію комет, яка грунтується на властивостях розсіяного та теплового випромінювання пилу. Виявлено особливості в поляризованому випромінюванні комет, зокрема аномальну спектральну залежність лінійної поляризації, кругову поляризацію випромінювання комет, орієнтацію пилових частинок у кометних атмосферах, варіації поляризації під час нестаціонарних процесів у кометах. Одержано нові закономірності та ефекти у розсіяному випромінюванні вибраних астероїдів і супутників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655-52,022 +
Шифр НБУВ: РА350278

Рубрики:

      
4.

Терещенко І. А. 
Опозиційний ефект блиску низькоальбедних астероїдів: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.03.03 / І. А. Терещенко ; Голов. астроном. обсерваторія НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що фазова залежність блиску астероїда 190 Ismene для всіх BVRI-смуг не показує нелінійного зростання блиску в області опозиційного ефекту (ОЕ). Одержано фазову залежність блиску у стандартних смугах V і R для астероїда 2867 Steins - об'єкта Європейської космічної місії Rosetta. Зазначено, що характер фазової залежності блиску вказує на належність даного астероїда до рідкісного Е-типу. Виділено три групи астероїдів за характерним для них ходом блиску в області опозиційного ефекту. Встановлено, що приблизно у 20 % із них нелінійне зростання блиску практично відсутнє або не перевищує похибок спостережень. Знайдено значиму кореляцію амплітуди опозиційного ефекту й альбедо поверхні темних астероїдів. Присутність даної кореляції доводить, що у формування опозиційного ефекту низькоальбедних астероїдів, крім тіньового механізму, значний внесок робить також механізм когерентного підсилення зворотного розсіяння світла. Показано, що амплітуда ОЕ низькоальбедних астероїдів у межах точності вимірювань практично не залежить від довжини хвилі у спектральному діапазоні 0.36 - 0.8 мкм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1-53,022 + В655.1 я26,022
Шифр НБУВ: РА375792 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Бельська І.М. 
Оптичні властивості поверхонь астероїдів, кентаврів та тіл поясу Койпера: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.03 / І.М. Бельська ; НАН України. Голов. астрон. обсерваторія. — К., 2007. — 30 с. — укp.

Досліджено оптичні властивості поверхонь малих тіл внутрішнього та зовнішнього поясів Сонячної системи. Наведено результати фотометричних і поляриметричних спостережень обраних астероїдів, що наближаються до Землі, астероїдів головного поясу, кентаврів та тіл поясу Койпера, що належать до різних динамічних класів. Запропоновано першу таксономію кентаврів і тіл поясу Койпера за даними показників кольору їх поверхонь у видимій та ближній інфрачервоній ділянках спектра. Встановлено закономірності розподілу різних типів поверхні та орбітальних параметрів, що характеризують сучасну фізико-хімічну структуру внутрішньої частини поясу Койпера. Проведено поляриметричні спостереження більш ніж 100 астероїдів у межах кооперативної міжнародної програми, що практично подвоїло кількість астероїдів, для яких є методи вимірювання ступеня лінійної поляризації світла, відбитого їх поверхнями, та розширено дані щодо поляриметричних властивостей поверхонь астероїдів рідкісних композиційних типів. Виявлено астероїди зі специфічними оптичними властивостями поверхні. Встановлено раніше невідомі особливості перебігу фазових залежностей блиску та поляризації поблизу опозиції низькоальбедних астероїдів та тіл поясу Койпера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.17-41,022 +
Шифр НБУВ: РА353674

Рубрики:

      
6.

Гафтонюк Н.М. 
Періоди обертання і подвійність обраних астероїдів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Н.М. Гафтонюк ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2006. — 20 с. — укp.

За результатами фотометричних спостережень 32-х астероїдів одержано 82 криві блиску. За цього криві блиску 17-ти астероїдів одержано вперше, а для інших астероїдів вони були одержані за кутів аспекту та фази, за яких раніше спостереження не проводились. Уперше визначено періоди обертання 17-ти астероїдів (12-ти, які наближаться до Землі і 5-ти астероїдів головного поясу. Фотомеричні спостереження дозволили знайти та підтвердити фотометричну подвійність астероїдів 1999 KW4 і 65803 Дідімос, а також показати, що астероїд 31345 1998 PG може теж бути подвійною системою. За результатами аналізу даних спостережень астероїда 4197 1982 ТА виявлено три періоди у коливаннях його блиску. Зроблено припущення про його подвійність. Проаналізовано наявні дані про подвійні астероїди з метою перевірки наслідків мікрометеороїдної моделі утворення супутників у астероїдів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1,022 + В621.211,022 +
Шифр НБУВ: РА342222

Рубрики:

      
7.

Кисельов М.М. 
Розсіяння світла на пилових частинках комет, астероїдів і навколозоряних оболонок: спостереження та інтерпретація: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.02 / М.М. Кисельов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 33 с. — укp.

Досліджено властивості випромінювання, розсіяного на пилових частинках в атмосферах комет, реголіті астероїдів та навколозоряних оболонках молодих Ae/Be зір Хербіга, та вивчено природу цих об'єктів. Показано, що комети діляться на дві групи згідно певних фізичних критеріїв, відношення газ/пил, максимуму ступеня поляризації, кольору пилу та величини кольорової температури та наявності силікатних емісій на 10 та 18 мкм. Визначено, що група газових комет неоднорідна та містить комети з реально відмінними від пилових комет властивостями пилинок та комети, в яких низький ступінь поляризації та синій колір пилу, обумовлені низькою спектральною та просторовою роздільною здатністю використаної апаратури. Уперше одержано повні фазові залежності поляризації випромінювання астероїдів S- та E-типу. Відкрито збільшення ступеня лінійної та кругової поляризації в мінімумах блиску Ae/Be зір Хербіга, що підтвердило теоретичне передбачення цього явища внаслідок розсіяння світла на пилинках навколозоряних дисків під час затемнення зір густими пиловими хмарами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655-4,022 + В661-5,022 +
Шифр НБУВ: РА327257

Рубрики:

      
8.

Карачкіна Л.Г. 
Фотометричні свідоцтва подвійності обраних астероїдів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Л.Г. Карачкіна ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 16 с. — укp.

Вперше на основі частотного аналізу тісних рядів спостережень виявлено свідчення наявності одного та декількох дрібних супутників в А33 1 620 Географ. Одержано підтвердження подвійності великих астероїдів головного поясу 87 Сільвія та 423 Діотіма. Уточнено періоди їх процесії на основі оригінальних спостережень із залученням результатів інших дослідників. Виділено сімейство подвійного астероїда 423 Діотіма. Розглянуто зв'язки відомих подвійних астероїдів з сімействами в контексті будови головного поясу астероїдів. Наведено оцінку процентного вмісту складних супутникових систем в різних областях Сонячної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1-53,022 +
Шифр НБУВ: РА328965

Рубрики:

      
9.

Круглий Ю.М. 
Фотометрія астероїдів, що наближаються до Землі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Ю.М. Круглий ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Уперше впроваджено регулярні спостереження астероїдів, що наближаються до Землі (АНЗ) з використанням сучасного ПЗЗ-фотоприймача. Розроблено методику, створено програмне забезпечення та запропоновано алгоритм фотометричних вимірювань швидкорухомих астероїдів для проведення спостережень з ПЗЗ-камерою. За результатами фотометричних спостережень за 90 АНЗ протягом 350 ночей одержано криві блиску АНЗ, яких зведено до банку даних, що містить програмне забезпечення для їх побудови й аналізу. Уперше визначено, а також істотно уточнено періоди осьового обертання 40 АНЗ. На підставі аналізу відомих періодів обертання АНЗ виділено чотири групи об'єктів, які можуть різнитись за своїм походженням. Уперше для АНЗ одержано фазові залежності блиску до межово малих фазових кутів (менше <$E1 symbol Р>) астероїдів 433 Ерос, 4179 Таутатіс і 6489 Голєвка, що дало змогу точно визначити обсолютний блиск цих об'єктів. Виявлено чотири АНЗ з двоперіодичними кривими блиску та показано, що вони можуть бути подвійними системами. Зроблено оцінки параметрів подвійних систем. З метою розв'язання проблеми астероїдної небезпеки зроблено фотометричні оцінки діаметрів і форми для 53-х АНЗ, а також виміряно близько 400 астрометричних положень понад 100 АНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1-53,022 +
Шифр НБУВ: РА329473

Рубрики:

      
10.

Лупішко Д.Ф. 
Фотометрія і поляриметрія астероїдів: результати спостережень та аналіз даних: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Д.Ф. Лупішко ; Голов. астрон. обсерваторія НАН України. — Х., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню фізичних властивостей астероїдів методами фотометрії, поляриметрії, лабораторного та чисельного моделювання. Одержано нові дані про форму, розміри, параметри осьового обертання та оптичні властивості багатьох астероїдів, виявлено невідомі раніше поляризаційні ефекти для деяких із них. Вирішено ряд важливих проблем інтерпретації оптичних властивостей астероїдів, визначення складу речовини астероїдів М-типу ("металевих"), поліпшення IRAS-альбедо і діаметрів астероїдів. Створено Поляриметричний банк астероїдних даних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1,022

Рубрики:

      
11.

Куліченко М. О. 
Каталог елементів геліоцентричних орбіт метеороїдів за результатами телевізійних спостережень / М. О. Куліченко. — Б.м., 2019 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Голубов О. А. 
Динамічна еволюція астероїдів під дією негравітаційних сил / О. А. Голубов. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена дослідженню динаміки астероїдів під дією негравітаційних сил світлового тиску, вивченню впливу сил світлового тиску на орбітальний рух астероїда (ефект Ярковського) та його обертання (ефект Ярковського–О'Кіфа–Радзієвського–Педдека, або ЯОРП) та аналізу еволюційних наслідків цих ефектів для окремих астероїдів і астероїдних сімейств. Вперше запропоновано концепцію тангенціального ефекту ЯОРП, в якому сила світлового тиску має компонент, дотичний до глобальної поверхні астероїда завдяки дрібномасштабним нерівностям поверхні. Створено напіваналітичну модель ефекту Ярковського та нормального ефекту ЯОРП, в якій сила та момент сил світлового тиску виражені як інтеграл по поверхні опуклого астероїда. Аналітично й чисельно досліджено загальну еволюцію обертального стану астероїда під дією нормального й тангенціального ефектів ЯОРП. Вперше описано три нових стійких стани рівноваги для астероїдів під дією різних компонентів ефекту ЯОРП. Розвинуті моделі ефекту ЯОРП та еволюції обертального стану астероїда успішно застосовані до пояснення спостережуваних прискорень окремих астероїдів та еволюції астероїдних сімейств.^UThe work is devoted to the study of the dynamics of asteroids under the action of non-gravitational forces of light pressure, the study of the influence of the light pressure forces on the orbital motion of an asteroid (the Yarkovsky effect) and its rotation (the Yarkovsky–O'Keefe–Radzievskii–Paddack effect) and to the analysis of their evolutionary consequences for individual asteroids and asteroid families. For the first time, the concept of the tangential YORP effect has been proposed, in which the force of light pressure has a component tangential to the global surface of the asteroid due to small-scale surface irregularities. A semi-analytical model of the Yarkovsky effect and the normal YORP effect has been created, in which the light pressure force and torque are expressed as an integral over the surface of a convex asteroid. The general evolution of the asteroid's rotation state under the action of the normal and tangential YORP effects has been studied analytically and numerically. For the first time, three new stable equilibrium states for asteroids under the action of different components of the YORP effect have been described. The developed models of the YORP effect and the evolution of the asteroid's rotation state have been successfully applied to explain the observed accelerations of individual asteroids and the evolution of asteroid families.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Погорелов А. В. 
Обчислювальні методи визначення положення об'єктів у просторі за даними цифрових зображень / А. В. Погорелов. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – процес визначення положення об'єктів за зображеннями, що сегментовані на цифрових кадрах. Мета роботи – підвищення точності оцінки положення об'єктів в просторі за даними цифрових зображень за рахунок розробки нових і вдосконалення відомих обчислювальних методів сегментації та оцінки кутового положення об'єктів в просторі, які враховують умови астрономічних спостережень та особливості формування цифрових кадрів. Методи дослідження отримані на основі використання теорії чисельних методів, морфологічної обробки зображень, теорії математичної статистики, параметричного оцінювання та теорії оптимізації, що дозволили розробити: обчислювальні методи сегментації зображень одиночних, яскравих, протяжних і компактних груп об'єктів на цифрових астрономічних зображеннях; оцінки параметрів зображення фонової підкладки на цифрових зображеннях при наявності аномальних пікселів; метод оцінки кутового положення об'єктів в просторі при прямій і зворотній координатній редукції дискретних зображень. Наукова новизна роботи полягає в такому: вперше запропоновано обчислювальний метод сегментації зображень одиночних об'єктів на цифрових зображеннях з попереднім використанням згладжуваючого цифрового фільтру низьких частот та вирівнюванням яскравості цифрового кадру; вперше запропоновано обчислювальний метод сегментації протяжних зображень об'єктів на цифрових зображеннях, що дозволяє здійснювати сегментацію вхідних протяжних зображень, де присутні різні типи зображень локальних об'єктів (одиночних, компактної групи, протяжних) при обчислювальних витратах, близьких до мінімальних; удосконалено метод оцінювання параметрів фонової підкладки цифрового зображення об'єкта при наявності аномальних пікселів, що дозволяє враховувати умови астрономічних спостережень для покращення показників точності оцінки положення об'єктів у просторі; отримали подальший розвиток обчислювальні методи оцінки кутового положення об'єктів в просторі з використанням прямої та зворотної координатної редукції дискретних зображень, що дозволило поліпшити якість апроксимації аберації для короткофокусних та довгофокусних оптичних систем спостереження та підвищити загальну точність визначення координат об'єктів. Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що розроблені обчислювальні методи апробовані на практиці і впроваджені в блоці внутрішньокадрової обробки програмного комплексу автоматизованого виявлення астероїдів і комет CoLiTec, одним з розробників якого є здобувач. Розроблені обчислювальні методи сегментації зображень дозволили здійснювати виділення всіх типів об'єктів на цифрових астрономічних кадрах з обчислювальними витратами, близькими до мінімальних. Запропоновані в роботі обчислювальні методи прямої і зворотної координатної редукції дозволили значно підвищити показники точності визначення кутових положень об'єктів. Наприклад, отримані значення середньоквадратичного відхилення екваторіальних координат опорних зірок відповідають вимогам Центру малих планет до точності оцінки кутових положень астероїдів на цифрових зображеннях. Розроблені обчислювальні методи можуть бути використані в різних програмних комплексах обробки цифрових зображень для сегментації і визначення кутових положень об'єктів з високою точністю (зокрема, в програмних комплексах для зоряної фотометрії, автоматизованого виявлення астероїдів і комет, ПЗ для контролю космічного простору). Результати дисертаційного дослідження були використані в Одеській астрономічній обсерваторії Odessa-Mayaki (с. Маяки, Одеська обл., Україна), в лабораторії космічних досліджень при Ужгородському національному університеті, в Західноукраїнському центрі космічних досліджень Державного космічного агентства України (м. Мукачево, Україна).^UThe object of research is the process of determining the position of objects on images that are segmented in digital frames. The purpose of the work is to increase the accuracy of estimating the position of objects in space based on digital images by developing new and improving known computational methods of segmentation and estimating the equatorial position of objects in space, which takes into account astronomical observations and specific of digital frames. The research methods are based on the use of numerical methods theory, morphological image processing, mathematical statistics theory, parametric estimation and optimization theory, which allowed to develop: computational methods of image segmentation of single, bright, long and compact group of objects on digital astronomical images; evaluation of the image parameters of the background substrate on digital images in the presence of anomalous pixels; method of estimating the angular position of objects in space with direct and inverse coordinate reduction of discrete images. The scientific novelty of the work is as follows: for the first time a computational method for segmenting images of single objects on digital images with the prior use of a smoothing digital low-pass filter and equalizing the brightness of the digital frame; for the first time a computational method of segmentation of long images of objects on digital images is proposed, which allows segmentation of input long images, where there are different types of images of local objects (single, compact group, long) at computational costs close to minimum; improved the method of estimating the parameters of the background substrate of the digital image of the object in the presence of anomalous pixels, which allows to take into account the conditions of astronomical observations to improve the accuracy of estimating the position of objects in space; computational methods for estimating the angular position of objects in space using direct and inverse coordinate reduction of discrete images were further developed, which improved the quality of aberration approximation for short-focus and long-focus optical observation systems and increased the overall accuracy of determining the coordinates of objects. The practical significance of the obtained results is that the developed computational methods have been tested in practice and implemented in the in-frame processing unit of the software complex for automated detection of asteroids and comets CoLiTec, one of the developers of which is the applicant. Developed computational methods of image segmentation have made it possible to select all types of objects on digital astronomical frames with computational costs close to the minimum. The computational methods of direct and inverse coordinate reduction proposed in the work allowed to significantly increase the accuracy of determining the equatorial positions of objects. For example, the obtained values of the standard deviation of the equatorial coordinates of the reference stars meet the requirements of the Center for Small Planets to accurately estimate the equatorial positions of asteroids in digital images. The developed computational methods can be used in various software systems for digital image processing for segmentation and equatorial positioning of objects with high accuracy (in particular, in software systems for stellar photometry, automated detection of asteroids and comets, space control software). The results of the dissertation research were used in the Odessa Astronomical Observatory Odessa-Mayaki (Mayaki village, Odessa region, Ukraine), in the space research laboratory at Uzhgorod National University, in the Western Ukrainian Center for Space Research of the State Space Agency of Ukraine (Mukachevo, Ukraine).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Іванова О. В. 
Фізичні та динамічні властивості активних малих тіл Сонячної системи / О. В. Іванова. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена комплексним дослідженням фізичних, хімічних і динамічних властивостей комет різних динамічних класів, активних астероїдів та кентаврів за даними фотометричних, поляриметричних і спектральних спостережень та чисельного моделювання. На основі отриманого великого обсягу спостережних даних визначено фізичні властивості і хімічний склад активних об'єктів різних популяцій і досліджено особливості їхньої поведінки під час проявів нестаціонарних процесів. Вперше з великою просторовою роздільною здатністю отримано розподіли яскравості, кольору та поляризації в комах комет різних динамічних груп. Показано, що взаємопов'язані варіації поляризації і кольору по комі, з урахуванням деполяризуючих факторів молекулярних емісій і ядра, свідчать про еволюцію властивостей частинок з віддаленням від ядра і можуть бути діагностикою швидкості фрагментації частинок, їхнього початкового розміру та складу. Встановлено, що виявлені за допомогою методів цифрової фільтрації морфологічні структури в комах спостережених малих тіл Сонячної системи пов'язані з певними активними областями на їхніх ядрах і мають специфічний розподіл поляризації і кольору. Вперше показано, що ступінь лінійної поляризації далеких комет систематично вищий в порівнянні з поляризацією близьких до Сонця комет. Шляхом моделювання результатів фотометричних, спектральних і поляриметричних спостережень з використанням різних моделей частинок, визначено речовинний склад пилових частинок у комах далеких комет та встановлено його відмінність від складу пилу в короткоперіодичних кометах. Запропоновано механізми іонізації та спалахової активності комет на великих відстанях від Сонця. Для пояснення активності далеких комет висунуто ідею, що кристалізація аморфного льоду в кометах може мати немонотонний характер, враховуючи не лише лід Н2О, але й більш летючі льоди CO та СО2, а також еволюцію ерозії поверхні. За результатами динамічного моделювання показано, що спалахова активність комет, включаючи і деякі далекі комети, може бути спричинена зіткненням метеороїдів з їхньою поверхнею.^UThe present work is devoted to a comprehensive study of the physical, chemical, and dynamical properties of comets of different dynamic classes, active asteroids and centaurs, using the results of photometric, polarimetric, and spectral observations and numerical modeling. Based on the obtained large amount of observational data, the physical properties and chemical composition of active objects of different populations are determined and the peculiarities of their behavior during the demonstration of non-stationary processes are investigated. For the first time, distributions of brightness, color, and polarization over the comas of comets from different dynamic groups were obtained with high spatial resolution. It is shown that the interrelated variations of polarization and color in the comas, taking into account the depolarizing factors of molecular emissions and the nucleus, indicate the evolution of particle properties away from the nucleus and can diagnose the fragmentation rate of particles, their original sizes and composition. It has been established that the morphological structures detected by digital filtering methods in the comas of active small bodies of the Solar System are associated with certain active areas on their nuclei and have a specific distribution of polarization and color. It was shown for the first time that the degree of linear polarization of distant comets is systematically higher in comparison with the polarization of comets close to the Sun. By modeling the results of photometric, spectral and polarimetric observations using different models of particles, the material composition of dust particles in insects of distant comets was determined and its difference from the composition of dust in short-period comets was established. The mechanisms of ionization and outburst activity of comets at large distances from the Sun are proposed. To explain the activity of distant comets, the idea has been put forward that the crystallization of amorphous ice in comets can be non-monotonic, given not only H2O ice, but also more volatile CO and CO2 ice, as well as the evolution of surface erosion. Dynamic simulations have shown that the outburst activity of comets, including some distant comets, can be caused by the collision of meteoroids with their surface.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Говенько Р. В. 
Продуктивність кукурудзи залежно від удобрення в умовах Лівобережного Лісостепу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / Р. В. Говенько. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню та розробці заходів оптимізації живлення гібридів кукурудзи за застосування різних видів добрив, способів їх внесення та оцінці економічної й енергетичної ефективності технологій вирощування в умовах Лівобережного Лісостепу України. Для Лівобережного Лісостепу України встановлено шляхи оптимізації живлення гібридів кукурудзи за застосування різних видів добрив, способів внесення та оцінці економічної й енергетичної ефективності технологій вирощування, що дозволило встановити їхню високу господарську та практичну доцільність, відповідність забезпеченості потреб кукурудзи тепловими одиницями та ефективність застосування різних видів азотних добрив у технологіях вирощування кукурудзи в лівобережному Лісостепу України. Встановлено потенціал продуктивності гібридів кукурудзи ЕС Астероїд та ЕС Конкорд, особливості формування елементів структури врожаю та якості зерна на темносірому опідзоленому ґрунті залежно від фону мінеральних добрив, виду азотних добрив та комплексного добрива з макро- та мікроелементами Гумілін Стимул. Розроблено рекомендації для умов Лівобережного Лісостепу України щодо вирощування середньостиглих гібридів кукурудзи ЕС Конкорд та ЕС Астероїд. Науково обґрунтовано та практично доведено ефективність проведення одноразового позакореневого підживлень посівів добривом Гумілін Стимул у нормі 3 л/га у фенологічну фазу 5–7 листків (ВВСН 15–17) на фоні добрива КАС 32, пролонгованої дії. Дослідження показали, що тривалість міжфазних періодів гібридів кукурудзи залежала від застосування азотних добрив та різнилася залежно від їх виду. Виявлено, що за внесення добрива КАС 32 вона була найбільшою. Водночас встановлено, що тривалість вегетаційного періоду зростала також за проведення позакореневих підживлень добривом Гумілін Стимул у середньому на 3–7 діб. У ході проведених досліджень виявлено та підтверджено залежність висоти рослин гібридів та висоти прикріплення качана кукурудзи від виду азотних добрив. Спостереження за висотою прикріплення нижнього качана засвідчує прямопропорційну залежність від виду азотних добрив та збільшення лінійних розмірів рослин. Виявлено вплив елементів технології вирощування кукурудзи на вміст фотосинтетичних пігментів у листках. Виявлено вплив елементів технології вирощування кукурудзи на вміст фотосинтетичних пігментів у листках. Науково обгрунтовано та доведено, що ефективність застосування азотних добрив залежала від виду добрива, фенологічної фази кукурудзи та кратності позакореневих обробок посівів. Дослідженнями виявлено чітку залежність накопичення вмісту білку за застосування різних форм азотних добрив і позакореневого підживлення посівів. Проведені розрахунки економічної та енергетичної ефективності застосування підживлення посівів добривом Гумілін Стимул дозволили встановити ефективні комбінації внесення форм добрив та підживлення посівів Гумілін Стимул.^UThe thesis is devoted to the solution of an important scientific task of improving the technology of growing corn in order to realize the biological productivity potential of hybrids in the conditions of the Left Bank Forest Steppe of Ukraine. In the dissertation, the elements of the technology of growing corn hybrids for the conditions of the Left-Bank Forest-Steppe of Ukraine are substantiated and established by experimental determination of the effective type of nitrogen fertilizers and the frequency of foliar treatments and the phenological phase of the application of Humilin Stimul fertilizer on corn crops. The complex influence of weather conditions, characteristics of hybrids and fertilizers on the photosynthetic activity of crops and the yield of corn was determined. The dependence of the elements of the crop structure and grain quality indicators on the studied factors was established. Recommendations have been developed for the conditions of the Left Bank Forest Steppe of Ukraine for the cultivation of mid-ripening corn hybrids EC Concord and EC Asteroid. The scientifically proven and practically proven effectiveness of one-time foliar top dressing of crops with Humilin Stimul fertilizer at the rate of 3 l/ha in the phenological phase of 5–7 leaves against the background of KAS 32 fertilizer, prolonged action. Studies have shown that the duration of interphase periods of corn hybrids depended on the use of nitrogen fertilizers and differed depending on their species. It was found that it was the largest when KAS 32 fertilizer was applied. At the same time, it was established that the duration of the growing season also increased by 3–7 days on average with foliar fertilizing with Humilin Stimul fertilizer. In the course of the conducted research, the dependence of the height of the hybrid plants and the height of the attachment of the corn cob on the type of nitrogen fertilizers was revealed and confirmed. Observation of the height of the attachment of the lower cob proves a directly proportional dependence on the type of nitrogen fertilizers and the increase in the linear dimensions of the plants. The influence of the elements of corn cultivation technology on the content of photosynthetic pigments in the leaves was revealed. It has been scientifically proven and proven that the effectiveness of nitrogen fertilizer application depended on the type of fertilizer, the phenological phase of cornand the frequency of foliar treatments of crops. Research has revealed a clear dependence of the accumulation of protein content on the use of various forms of nitrogen fertilizers and foliar fertilizing of crops. Calculations of the economic and energy efficiency of application of fertilization of crops with Humilin Stimul fertilizer made it possible to establish effective combinations of application of forms of fertilizers and fertilization of crops HumilinStimul.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Шатохіна С. В. 
Позиційні та фотометричні характеристики астероїдів за редукцією спостережних даних з оцифрованих астронегативів УкрВО: автореферат дис. ... к. ф.-м. н. : 01.03.01 / С. В. Шатохіна. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженням позиційних та фотометричних характеристик астероїдів, отриманих за даними спостережної програми Фотографічного огляду північного неба (ФОН) із застосуванням новітніх технологій оцифрування та редукційної обробки сканованих зображень астронегативів з Об’єднаного оцифрованого архіву Української віртуальної обсерваторії. Запропоновано аналітичний підхід до пошуку зображень малих тіл Сонячної системи, що ґрунтується на аналізі ефемеридних даних, згенерованих онлайновими інтернет-сервісами на момент спостереження та обчисленими екваторіальними координатами всіх зафіксованих об’єктів на пластинках. За результатами застосування зазначених методик до спостережень у рамках програми ФОН отримано три каталоги, що налічують 7289 положень та фотографічних зоряних величин переважно астероїдів та деяких комет. Досліджено точність отриманих даних, яка є достатньо високою для позиційних спостережень, але не може бути порівняна з ПЗЗ-, радарними чи космічними спостереженнями астероїдів. Зібрано та систематизовано всі позиційні дані астероїдів, які були отримані раніше з використанням класичних методик обробки спостережень. Ці дані стосуються переважно яскравих астероїдів, які спостерігалися в 1952–1996 роках в рамках проєкту ОРБІТА в Головній астрономічній обсерваторії НАН України. Проведено осучаснення деяких із них шляхом повторної обробки даних спостережень астероїдів із сучасними зоряними каталогами, що дозволило не лише покращити позиційну точність для них, а й коректно порівняти всі ряди спостережень астероїдів, отриманих у ГАО НАНУ.^UThe thesis is devoted to research of the positional and photometric characteristics of asteroids observed in frame of the Photographic Survey of the Northern Sky (FON). These characteristics are evaluated after digitization and reduction processing of scanned images of the FON astronegatives as a part of the Joint Digitized Archive of the Ukrainian Virtual Observatory. An analytical approach to searching for images of the Solar System small bodies is proposed. It is based on the analysis of ephemeris data generated by online Internet services at the time of observation and the calculated equatorial coordinates of all recorded celestial objects on the astroplates. Based on the results of applying these methods to the FON observational data, the three catalogs were elaborated and created, numbering 7289 positions and B-magnitudes of mainly asteroids and some comets. The accuracy of the obtained data was investigated, which is high enough for positional observations, but cannot be compared with CCD observations, radar or space observations of asteroids. Additionally, all positional data of asteroids that were previously obtained by classical observation processing techniques have been collected and systematized. This data refers to mostly bright asteroids that were observed in 1952–1996 within the framework of the ORBIT project at the Main Astronomical Observatory of the National Academy of Sciences of Ukraine. Some of them were updated by re-processing observations of asteroids with modern star catalogs, which made it possible not only to improve the positional accuracy for them, but also to correctly compare all series of asteroid observations provided at the Main Astronomical Observatory of the National Academy of Sciences of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського