Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (286)Книжкові видання та компакт-диски (44)
Пошуковий запит: (<.>K=АНІЗОТРОПІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гуйван 
Анізотропія діелектричних властивостей кристалів KHsub2/subPOsub4/sub, KDsub2/subPOsub4/sub і NaKCsub4/subHsub4/subOsub6/sub 4Hsub2/subO при дії зовнішнього тиску та електричного поля: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Ганна Михайлівна Гуйван ; Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний ун-т". — Ужгород, 2008. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7,022
Шифр НБУВ: РА361815

Рубрики:

      
2.

Гулатіс І.Л. 
Анізотропія електротранспорту, надлишкова провідність і структурна релаксація у ВТНП монокристалах системи 1-2-3: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / І.Л. Гулатіс ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено структурні параметри, температурні, концентраційні, часові, польові та баричні залежності окремих резистивних параметрів сполук високотемпературних надпровідних купратів (ВТНП) системи 1-2-3. Встановлено фізичні закономірності проходження динамічних фазових переходів. Розкрито особливості взаємовпливу процесів локалізації носіїв, флуктуаційної та псевдощілинної аномалій за умов дії зовнішніх чинників (низької температури, високого тиску та магнітного поля), а також структурної анізотропії та заданої топології дефектів кристалічної решітки у ВТНП-сполуках системи 1-2-3.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.2,022 + В377,022 +
Шифр НБУВ: РА367997

Рубрики:

      
3.

Ревякіна М.Г. 
Анізотропія критичного струму YBasub2/subCusub3/subOsub7 - x/sub, обумовлена структурою вихрової гратки та двійниками: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.22 / М.Г. Ревякіна ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 2002. — 18 с. — укp.

Проведено вимірювання величини анізотропії транспортного критичного струму за орієнтації зовнішнього магнітного поля в околиці площини односпрямованих двійників та порівняно її з результатом теоретичного розрахунку. Показано, що в сильних магнітних полях за умов обертання вектора поля від ab-площини реалізується перехід від пружного механізму крипу до пластичного, що обумовлено розходженням у кутових залежностях енергії активації у разі реалізації пружного та пластичного механізмів крипу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.242,022 + В371.1,022
Шифр НБУВ: РА320882 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Зацарна О.В. 
Анізотропія крихкої міцності деформованих полікристалічних металів з ОЦК граткою: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / О.В. Зацарна ; НАН України; Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати експериментальних досліджень впливу попередньої пластичної деформації розтягом і стиском на рівень крихкої міцності деформованого металу. Розроблено методику експериментального визначення величини крихкої міцності деформованого матеріалу. Досліджено вплив гостроти текстури на рівень крихкої міцності деформованого металу. Встановлено існування критичних кутів розмиття текстурної компоненти, починаючи з яких з'являється вплив текстури на крихку міцність. Виявлено, що значення цих кутів залежить від типу текстури та матеріалу. Запропоновано модель крихкого руйнування деформованого металу, відповідно до якої основними факторами, що впливають на рівень крихкої міцності деформованого металу, є кристалографічна текстура та залишкові мікронапруження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.222 +
Шифр НБУВ: РА368635

Рубрики:

      
5.

Пащенко О.В. 
Анізотропія магнітних та надпровідних властивостей в нестехіометричних рідкоземельних перовскітах REBa/sub2/subCusub3/subOsub6+ delta/sub: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.В. Пащенко ; НАН України. Донец. фіз.-техн. ін-т ім. О.О.Галкіна. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Показано, що на анізотропію магнітних і надпровідних властивостей впливають вміст кисню, величина та напрям зовнішнього магнітного поля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377,022 + В368.31,022
Шифр НБУВ: РА321082

Рубрики:

      
6.

Свечнікова О.С. 
В'язко-пружна анізотропія полімерних високоорієнтованих волокон: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.14 / О.С. Свечнікова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджується природа в'язко-пружної анізотропії високоорієнтованих полімерних волокон (ВПВ). Розроблено метод визначення поперечних компонент дійсної та уявної частин тензора комплексної податливості ВПВ. Встановлено, що, по-перше, у ВПВ існує досконалий орієнтаційний порядок, який характеризується дисперсією кута нахилу; по-друге, для ВПВ характерна яскраво виражена анізотропія теплових середньо-квадратичних флуктуацій, що виражається в тому, що поперечна компонента тензора теплових середньо-квадратичних флуктуацій на порядок перевищує поздовжню; по-третє, в'язко-пружна анізотропія ВПВ обумовлена анізотропією релаксаторів. Запропонована ймовірна модель сегментальної рухливості ВПВ в області склування, основна особливість якої полягає в тому, що два сегменти (з яких складається релаксатор) внаслідок активаційного стрибка переходять із нахиленого положення в розгорнуте, паралельне осі орієнтації волокна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л71-106.3

Рубрики:

      
7.

Тунгалаг Н. 
Визначення параметрів обертання, форми та зміщення фотоцентра астероїдів методами чисельного моделювання: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Н. Тунгалаг ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2004. — 20 с.: табл. — Бібліогр.: с. 17. — укp.

Проведено фотометричні ПЗЗ-спостереження п'яти астероїдів, за яким оцінено їх періоди обертання та вперше визначено координати полюсу, напрямок, швидкість обертання та форму трьох з них, зокрема, 122 Gerda, 221 Eos та 700 Auravictrix. З використанням комбінованого методу (амплітуда - зоряна величина плюс метод епох) визначено координати полюсів, сидеричні періоди обертання та співвідношення півосей фігури, в загальному для 39-ти астероїдів, а для 21-го з них ці параметри визначено вперше. У процесі визначення параметрів обертання та форми астероїдів з використанням комбінованого методу у фотометричній моделі трьохосного еліпсоїда вперше використано закон розсіювання світла Акімова та фазову функцію, запропоновану В.Г.Шевченком, як найбільш відповідних розсіюючим властивостям поверхонь астероїдів. Систематизовано дані стосовно параметрів обертання та форми 196-ти астероїдів, одержаних іншими дослідниками. За результатами дослідження показано: анізотропія в розподілі осей обертання за екліптичною широтою має місце тільки для астероїдів з прямим напрямком обертання; ступінь анізотропії та переважання прямого напрямку обертання над зворотним зростають відповідно збільшенню діаметрів астероїдів; глибина мінімуму в залежності долі астероїдів зі зворотним обертанням від їх діаметрів для астероїдів M-типу набаго більша, ніж для S типів і, тим більше, для C-типів, що дає підставу зробити припущення стосовно можливої тенденції залежності глибини мінімума від густини речовини астероїдів (зростання її від C та інших низькоалбетних астероїдів з найменшою густиною до астероїдів S-типу і до M-астероїдів, що мають найбільшу густину). Уперше проведено числове моделювання величини зміщення фотоцентра астероїда відносно геометричного для різних законів розсіювання світла (теоретичний та емпіричний закони Акімова, закони Хапке, Дамберта та Ломмеля - Зеєлігера). Показано, що зміщення фотоцентра має величину, яку необхідно враховувати під час існуючих точнісних позиційних спостережень астероїдів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В655.1 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА329472

Рубрики:

      
8.

Хижний В. І. 
Високочастотне електромагнітне збудження звуку в провідних та магнітних структурах: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.07 / В. І. Хижний ; НАН України, Фіз.-техн. ін-т низьк. температур ім. Б.І. Вєркіна. — Х., 2011. — 31 с.: рис. — укp.

Наведено результати дослідження, присвяченого вирішенню проблеми електромагнітного збудження звуку на частостах 200 - 600 Мгц в металі, напівпровідниковій гетероструктурі та магнітному діелектрику. Показано, що у вольфрамі за гелієвої температури за умов просторової та часової дисперсії виявлено ряд нових ефектів деформаційного механізму генерації звуку: збудження поперечних звукових мод різного типу, анізотропія деформаційного потенціалу, нелінійна генерація звуку подовжньої поляризації. У напівпровідникових SiGe/Si гетероструктурах виявлено ефект генерації звуку ВЧ - електричним полем і вивчено його особливості. Запропоновано модель генерації звуку, пов'язану з кулонівським механізмом взаємодії прострового неоднорідного розподілу ВЧ - поля і зарядів в гетероструктурі. У антиферомагнетику бараті заліза вперше виявлено та вивчено ефект акустичного двопроменезаломлювання та його тонку структуру. Запропоновано модель ефекту, пов'язану з наведеною одноосьовою базисною анізотропією. Встановлено вклад п'єзомагнетизму в магнітопружну енергію кристала, який пояснює ряд уперше виявлених ефектів: пом'якшення немагнітної пружної моди, ВЧ - магнітної генерації подовжнього звуку, магнітопольових резонансів подовжнього звуку і їх особливостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377,022 + В376.1,022
Шифр НБУВ: РА384515 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Вахней О.Г. 
Вплив H, C, N і Si на електронну структуру та фізичні властивості кристалів на основі сполук Fe і Cr: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.Г. Вахней ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 1998. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.1,022

Рубрики:

      
10.

Столярова А. В. 
Гомогенізація композиційного матеріалу з порожнистими транстропними волокнами / А. В. Столярова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційному дослідженні викладено підхід до гомогенізації односпрямованих композитів із транстропними матрицею та порожнистими волокнами. За допомогою методу представницького об'ємного елементу розв'язано крайові задачі про поздовжній та поперечний розтяг, поздовжній та поперечний зсув для неоднорідного та гомогенізованого матеріалу. Отримано аналітичні співвідношення для визначення ефективних пружних характеристик вказаних композитів. За основу обрано кінематичний критерій узгодження. Висвітлюються основні підходи до визначення напружено-деформованого стану волокнистих композиційних матеріалів та конструкцій, спроєктованих з їх використанням. Особливу увагу приділено врахуванню специфічних властивостей складових, таких як в'язкопружність, анізотропія та інших, при визначенні ефективних механічних характеристик композита. Окремо висвітлені питання гомогенізації композитів, армованих порожнистими волокнами. Відзначені переваги та недоліки чисельних та експериментальних підходів до визначення напружено-деформованого стану таких композитів у порівнянні з аналітичними методами. Розвинено метод представницького об'ємного елементу для гомогенізації односпрямованого композиційного матеріалу з транстропними матрицею та порожнистим волокном при поперечному та поздовжньому розтягу і зсуві, що ґрунтується на використанні кінематичних умов узгодження переміщень композиту та його складових. Уперше, на основі розв'язання задачі гомогенізації про поперечний розтяг та чистий поперечний зсув, отримано аналітичні співвідношення для визначення поперечного модуля пружності та коефіцієнта Пуассона односпрямованого композиту з транстропними матрицею та порожнистим волокном, що залежать від пружних характеристик його складових та об'ємного вмісту матеріалу волокна та порожнини у композиті. Уперше, на основі розв'язання задачі гомогенізації про поздовжній розтяг та чистий поздовжній зсув, отримано аналітичні вирази для розрахунку поздовжнього модуля пружності, коефіцієнта Пуассона та поздовжнього модуля зсуву односпрямованого композиційного матеріалу з порожнистими волокнами у випадку транстропності обох компонент композиту, що залежать від пружних характеристик його складових та об'ємного вмісту матеріалу волокна та порожнини у композиті. Проведено розрахунки за отриманими формулами та побудовано залежності ефективних пружних сталих композитів з порожнистими волокнами від об'ємного вмісту матеріалу волокна та порожнини у композиційному матеріалі. Розрахунки ефективних механічних характеристик волокнистих композиційних матеріалів за отриманими формулами демонструють високу збіжність результатів з обчисленнями за співвідношеннями Г. А. Ваніна та Д. М. Карпіноса. Практичне значення результатів роботи полягає у можливості безпосереднього використання отриманих аналітичних співвідношень для визначення ефективних пружних сталих двохфазових односпрямованих композиційних матеріалів з порожнистими волокнами, що складаються як із ізотропних, так і транстропних компонентів. Представлені у роботі аналітичні залежності дозволяють на стадії проєктування, варіюючи матеріалом матриці, матеріалом волокна, об'ємним вмістом волокна та об'ємним вмістом порожнини у ньому, отримувати композиційні матеріали із раціональними характеристиками.^UIn the dissertation research, the approach to a homogenization of unidirectional composites with transtropic matrix and hollow transtropic fibers is stated. Using the method of a representative volumetric element, the boundary value problems of longitudinal and transverse elongation, longitudinal and transverse shear for inhomogeneous and homogenized material are solved. Analytical ratios to determine the effective elastic characteristics of these composites were obtained. The kinematic criterion of coordination is chosen as a basis. The first section covers the main approaches to determining the stress-strain state of fibrous composite materials and structures designed using them. Particular attention is paid to taking into account the specific properties of the components, such as viscoelasticity, anisotropy, and others when determining the effective mechanical characteristics of the composite. The issues of homogenization composites, reinforced by hollow fibers, are covered separately. The advantages and disadvantages of numerical and experimental approaches to determining the stress-strain state of such composites, compared to analytical methods, are noted. Main tasks, that need to be solved during the research, are formulated based on analysis. Developed a method of representative volumetric element for homogenization of unidirectional composite material with transtropic matrix and hollow fiber at transverse and longitudinal elongation and shear. It is based on the use of kinematic conditions of coordination of displacements of composite and its components. For the first time, based on the solution of the problem of homogenization on transverse elongation and simple transverse shear, were obtained analytical ratios for determining the transverse modulus of elasticity and Poisson's coefficient of a unidirectional composite with a transtropic matrix and hollow fiber, depending on the elastic characteristics of its components and volumetric content of fiber and the cavity inside the composite. For the first time, based on the solution of the problem of homogenization of longitudinal elongation and simple longitudinal shear, were obtained analytical expressions for calculating the longitudinal modulus of elasticity, Poisson's ratio, and longitudinal shear modulus of unidirectional composite material with hollow fibers in the case of transtropeness of both components of the composite, depending on the elastic characteristics of its components and volumetric content of fiber and the cavity inside the composite. For the first time calculations according to the obtained formulas were performed, and the dependencies of effective elastic constants composites with hollow fibers on the volumetric content of fiber and cavity inside the composite material were constructed. Calculations of the effective mechanical characteristics of fibrous composite materials according to the obtained formulas demonstrate a high convergence of the results with the calculations based on the ratios of G. A. Vanin and D. M. Karpinos. The practical significance of the work results lies in the possibility of direct use of the obtained analytical relations to determine the effective elastic constants two-phase unidirectional composite materials with hollow fibers, which consisting of both isotropic and transtropic components. The analytical dependences presented in this thesis allow to obtain composite materials with rational characteristics at the design stage, varying the matrix's material, fiber's material, volumetric fiber's content, and volumetric content of the cavity in it.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Авдюшина О.В. 
Двовимірні задачі теорії пружності для анізотропного півпростору з порожнинами та тріщинами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / О.В. Авдюшина ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено метод розв'язання двовимірних задач теорії пружності для багатозв'язного анізотропного півпростору за умов, якщо його матеріалові властива загальна прямолінійна анізотропія. Основні елементи даного методу: аналітичне продовження комплексних потенціалів на верхні півплощини всіх узагальнених комплексних змінних, зведення задач для плоскої границі до серії задач лінійного спряження, отримання їх загальних розв'язків, виділення сингулярностей комплексних потенціалів у кінцях тріщин, задоволення граничних умов на контурах отворів і тріщин методом найменших квадратів. Розв'язано ряд нових задач для анізотропного півпростору та півплощини з отворами та тріщинами. Досліджено вплив параметрів анізотропії, геометричних розмірів і кількості отворів або тріщин, їх близькості до плоскої або прямолінійної границі на значення та розподіл напружень і пружного потенціалу, а також на зміну коефіцієнтів інтенсивності напружень. Виявлено ряд нових механічних закономірностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж436.4-02
Шифр НБУВ: РА313584 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Клевець П.М. 
Динамічні властивості та фазові стани двовимірних гейзенбергівських та негейзенбергівських магнетиків: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / П.М. Клевець ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 16 с.: рис. — укp.

Розвинуто теорію переорієнтаційних фазових переходів у двовимірних феромагнітних плівках та досліджено фазові стани двовимірних негейзенбергівських магнетиків. Побудовано модель переорієнтаційних фазових переходів, що враховує вплив магнітодипольної та могнітопружної взаємодій і одноіонної анізотропії, яка залежить від температури. За даною моделлю переорієнтація намагніченості з легковісної фази в площинну відбувається через кутову фазу. З'ясовано, що кількісні оцінки температурного інтервалу існування кутової фази складають приблизно 105 K. У моделі за умов урахування магнітодипольної взаємодії й одноосьової анізотропії може реалізуватися переорієнтаційний фазовий перехід за температурою з легковісної фази в площинну. Відзначено, що вплив магнітопружної взаємодії на формування доменної фази виявляється в гібридизації пружних і магнітних збуджень та у збільшенні інтервалу полів існування доменної фази. Якщо "похила" анізотропія діє в площині плівки, то в системі може реалізуватися п'ять типів фазових станів. Знайдено спектри квазічастинок у негейзенбергівському феромагнетику для випадків "об'ємної" та "плоскої" магнітопружної взаємодій. У випадку "плоскої" магнітопружної взаємодії у разі фазового переходу з феромагнітної фази у квадрупольну відбувається розм'якшення подовжньо поляризованих квазіфононів. Показано, що в ізотропних негейзенбергівських антиферомагнетиках квадрупольна фаза нереалізується ні за яких співвідношень між константами білінійного та біквадратичного обмінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.6,022 + В377.34,022 +
Шифр НБУВ: РА330195

Рубрики:

      
13.

Трошін О.М. 
Закономірності енергетичних співвідношень у високонавантажених трібосистемах і шляхи підвищення їх зносостійкості: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.02.04 / О.М. Трошін ; Нац. трансп. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що основним фактором, від якого залежить швидкість роботи дисипації в трібоелементах, є швидкість роботи дисипації, що значно більше в трібоелементі, який має менше значення модуля пружності та більше значення коефіцієнта Пуассона. Визначено, що для нижчих кінематичних пар швидкість дисипації відрізняється на 2 - 3 порядки, для вищих кінематичних пар - в 1 - 3 рази. Розроблено структурну та математичну моделі трібосистеми як "теплового генератора". Зазначено, що тепловим генератором у трібосистемі є трібоелемент, у якого більша величина швидкості роботи дисипації. Проаналізовано, що зниженню швидкості зношування та коефіцієнта тертя сприяють процеси масопереносу, анізотропія структури та трібохімічні реакції на поверхні тертя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413
Шифр НБУВ: РА373029 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Шпорта А. Г. 
Застосування методу збурень до розв'язання контактних задач та його узагальнення для електропружних матеріалів / А. Г. Шпорта. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено узагальненню методу збурень та його застосуванню для дослідження напружено-деформованого стану у двовимірних задачах теорії пружності та електропружності.Розв'язано контактну задачу теорії пружності про дію жорсткого штампу на пружну ортотропну пластину з циліндричною анізотропією. У процесі розв'язання враховується сила тертя, що виникає під час взаємодії. Отримано розподіл напружень під штампом. Встановлено зв'язок між розмірами області взаємодії, кута розкриття сектора та коефіцієнтом тертя. Досліджено вплив розмірів пластини на розподіл нормальних напружень під штампом для окремих значень параметрів жорсткості матеріалу. Наведено розв'язання контактної задачі теорії пружності про дію жорсткого штампу на пружний ортотропний криволінійний напівнескінченний сектор з циліндричною анізотропією. При цьому враховано, що в області контакту штампа з пластиною існують дві ділянки ковзання, які примикають до кінцевих точок області контакту, та ділянка зчеплення, розташована між ними. Визначено закони розподілу напружень під штампом і розмір ділянки зчеплення. Також розглянуто більш складний випадок для кругової пластини скінченних розмірів. Аналогічним чином враховано існування ділянок ковзання та зчеплення в області контакту штампа з пластиною. Для задачі у такій постановці обчислено значення осідання штампа при різних значеннях характеристик жорсткості матеріалу.Проведено узагальнення методу малого параметру на двовимірні задачі електропружності. Показано, що цілком можливо звести такі задачі до послідовного розв'язування крайових задач теорії потенціалу. Розв'язано ряд модельних задач.Ключові слова: теорія пружності, контактні задачі, вдавлювання штампа, криволінійна анізотропія, тертя та зчеплення, ковзання, асимптотичний метод, напружено-деформований стан, електропружність та електромагнітопружність.^UThe dissertation is devoted to the generalization of the perturbation method and its application for the study of the stress-strain state in two-dimensional problems of the theory of elasticity and electroelasticity.The contact problem of the theory of elasticity about the action of a rigid stamp on an elastic orthotropic plate with cylindrical anisotropy is solved. The solution takes into account the friction force that occurs during the interaction. The stress distribution under the stamp is obtained. The relationship between the size of the interaction area, the angle of opening of the sector and the coefficient of friction is obtained. The influence of plate sizes on the distribution of normal stresses under the stamp for individual values of material stiffness parameters was investigated.The solution of contact problem of the theory of elasticity about the action of a rigid stamp on an elastic orthotropic curvilinear semi-infinite or finite sector with cylindrical anisotropy is given. It is taken into account that in the area of the contacts of the stamp with the plate there are two areas of slip, which are adjacent to the end points of the area of contacts, and the area of adhesion located between them. The laws of stress distribution under the stamp and the size of the coupling section area determined. A more complex case for a circular plate of finite dimensions is also considered. Similarly, the existence of areas of slip and adhesion in the area of contact of the stamp with the plate is taken into account. For the problem the value of the settling of the stamp at different values of the stiffness characteristics of the material is calculated.The generalization of the small parameter method to two-dimensional problems of electroelasticity is carried out. It is shown that it is quite possible to formulate the corresponding boundary value problems of the theory of elasticity for the basic equations and in the future, they are reduced to simpler boundary value problems. A number of model problems have been solved.Keywords: elasticity theory, contact problems, stamp indentation, curvilinear anisotropy, friction and adhesion, sliding, asymptotic method, stress-strain state, electroelasticity and electromagnetic elasticity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Дудка М. Л. 
Критичні властивості магнетиків: вплив структурного безладу, анізотропії, фрустрацій / М. Л. Дудка. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота стосується вивчення статичних та динамічних критичних властивостей магнетиків, що включають реалістичні особливості, такі як структурний безлад, анізотропія, фрустрації, які модифікують O(n)-симетрію теорії поля, характерну для ідеалізованих магнітних систем. Основним інструментом аналізу є пертурбативна теоретико-польова ренорм-група доповнена методами пересумовування рядів теорії зберень. У певних задачах використовувались симуляції Монте-Карло та непертурбативний ренорм-груповий підхід задля їхнього всебічного вивчення Аналізуючи вплив реалістичних особливостей на критичні властивості магнетиків, було вирішено декілька задач та отримано ряд важливих результатів. У рамках дослідження критичної динаміки тривимірних магнетиків з різними типами структурного безладу були розраховані залежності динамічних критичних показників від температурної відстані до критичної точки для різних початкових умов, що дозволяє передбачати сценарії наближення реальних магнітних систем до свого асимптотичного режиму. Уперше чисельними симуляції був підтверджений теоретично передбачений анізотропний скейлінг, що виникає за наявності паралельних протяжних дефектів у магнітних системах. Для системи з такими дефектами було отримано підсилення критичного сповільнення порівняно з системами з точковим безладом. Показано, що врахування зв'язку незбережного параметра порядку зі збережними величинами у рамках моделі С критичної динаміки має значний вплив на динамічну критичну поведінку невпорядкованих магнетиків у неасимптотичному режимі. Вивчаючи самоусереднення для двовимірної моделі Ізінга з безладом, було показано, що не всі термодинамічні величини є самоусереднюваними у критичній області. Для моделі Ізінга з далекосяжно-скорельованим безладом у двох вимірах, зводячи задачу до теорії взаємодіючих ферміонів, уперше отримано оцінку для парної кореляційної функції критичного показника. Більше того, було продемонстровано, що ця модель та двовимірна модель Ашкіна-Теллера з кольорами та далекосяжно-скорельованим безладом належать до одного класу універсальності. Залежність умов реалізації різних типів мультикритичної поведінки в анізотропному антиферомагнетику Гейзенберга у зовнішньому магнітному полі приклаеному вздовж осі анізотропії, вивчалася у рамках моделі з двома зв'язаними параметрами порядку. Розраховуючи граничні вимірності параметрів порядку для даної моделі та оцінюючи їх при просторовій вимірності d = 3, зроблено висновок, що розглянутої задачі в асимптотичній області реалізується тетракритична поведінку. Досліджуючи задачу про фазовий перехід у неколінеарне впорядкування для фрустрованих магнетиків, які характеризуються тензорним параметром порядку та симетрією O (n)хO(2), було ідентифіковано нефізичні розв'язки, що описують критичну поведінку тривимірної теоретико-польової моделі для реальних значень n = 2, n = 3 вимірності параметра порядку . Цей результат, доповнений оцінкою граничної розмірності параметра порядку, отриманої у рамках непертурбативної ренорм-групи, служить підставою для висновку про фазовий перехід першого порядку для таких систем.^UThe thesis concerns the study of static and dynamic critical properties of magnets involving realistic features, such as structural disorder, anisotropy, frustrations, which modify O(n)-symmetry of field theory characterizing idealized magnetic systems. The main tool of analysis is perturbative field-theoretical renormalization group completed by resummation techniques of the perturbative series. For particular problems Monte Carlo simulations and nonperturbative renormalization group approach were used for their comprehensive study.Analyzing influence of the realistic features on the critical properties of magnets several problems were solved and a number of important results were obtained. Within study of the critical dynamics of three-dimensional magnets with different types of structural disorder the dependencies of dynamical critical exponents on the temperature distance to critical point were calculated for different initial conditions, that allows predicting scenarios of approach of real magnetic systems to asymptotic critical regime. For the first time theoretically predicted anisotropic scaling occurring in the presence of parallel extended defects in magnetic systems was confirmed by numerical simulations. For systems with such defects the enhancement of critical slowing in comparison to systems with point disorder was observed. It was shown that taking into account coupling between noncoserved order parameter and conserved quantity within model C of critical dynamics has considerable influence on dynamical critical behaviour of dicordered magnets in non-asymptotic regime. Studying the self-averaging for two-dimensional Ising model with disorder, it was shown that not all thermodynamic quantities are self-averaging in the critical region. For the Ising model with long-range correlated disorder in two dimensions mapping the problem to the theory of interaction fermions an estimate for pair correlation function critical exponent was obtained for the first time. Moreover, it was demonstrated that this model and two-dimensional Ashkin-Teller model with colors and long-range correlated disorder belong to the same universality class. The dependence of conditions of realization of different types of multicritical behaviour in an anisotropic Heisenberg antiferromagnet in an external magnetic field applied along anisotropy axis was studied within model with two coupled order parameters. Calculating the marginal dimensions of the order parameters for this model and estimating them at space dimension d=3, a conclusion, that the tetracritical behavior is realized for the considered problem in the asymptotic region, is made. Considering the problem of phase transition into noncollinear ordering for frustrated magnets, which are characterised by tensor order parameter and symmetry O(n)xO(2), nonphysical solutions, describing the critical behaviour of the field theoretical model in three dimensions for real values n=2, n=3 of the order parameter dimension, were identified. This result completed by an estimate of the marginal dimension of the order parameter obtained within nonperturbative renormalization group serves as a basis for conclusion about first order phase transition for such systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Расщупкіна М.С. 
Міжфазні поверхні в процесах кристалізації розплавів: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / М.С. Расщупкіна ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. Олеся Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Наукове дослідження проведено шляхом моделювання з використанням спеціально розроблених комп'ютерних програм, що реалізують нові різновиди методики кінетичного Монте-Карло моделювання та удосконаленої методики моделювання дифузійних процесів за методом сіток. Встановлено, як на однорідність плівок під час рідкофазної епітаксії впливають величина переохолодження й енергія зв'язку з підкладкою. Шляхом Монте-Карло моделювання росту кристалів зі змішаних розплавів встановлено, як величина міжатомної взаэмодії різнойменних атомів впливає на структуру поверхні первинних гранних кристалів. Виявлено природу ефекту покращання адгезії до підкладки потрійного розплаву з активним В-компонентом у разі введення С-компонента, який сильно взаємодіє з основним А-компонентом і слабо взаємодіє з В-компонентом. Вперше відтворено всі стадії процесу утворення плівок з газової фази. Визначено фактори, що впливають на щільність напилених плівок, а також на контактні кути малих крапель, що зростають під час конденсації. Уперше виконано моделювання спрямованого твердіння з одночасним урахуванням анізотропії швидкості росту й поверхневого натугу. Встановлено що ця анізотропія більше впливає на розвиток збурень і сприяє утворенню більш регулярних структур. Встановлено, що теоретично очікувана стійкість фронту за дуже низьких швидкостей протягування зразка не підтверджується результатами Монте-Карло моделювання через локальні флуктуації швидкості росту, а структура кристала, що утворюється за таких умов, є вкрай недоконалою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В375.143.1,022 + Г582.2,0 +
Шифр НБУВ: РА367526

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
17.

Гузій М.І. 
Магнітна анізотропія докембрійських гранітоїдів (на прикладі Середньопридніпровського блока Українського щита): Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / М.І. Гузій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

На основі великого фактичного матеріалу отримано реперні оцінки параметрів анізотропії магнітної сприйнятливості. Визначено характерні риси магнітної текстури різних за генезисом та структурно-тектонічним положенням гранітоїдів. Запропоновано класифікацію порід за групами анізотропії. Виділено інформативні характеристики магнітної анізотропії. Проаналізовано анізотропію теоретичної феро-парамагнітної моделі гірської породи. Детально проаналізовано параметри анізотропії та просторову орієнтацію магнітної текстури гранітоїдів та метаморфічних утворень Середньопридніпровського блока.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д432.1(45УКР)-24 + Д59(45УКР)43

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Завойський В.М. 
Магнітна анізотропія порід і використання її для розв'язку структурних задач: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 04.00.22 / В.М. Завойський ; Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. — К., 1999. — 34 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці магнітоструктурного аналізу, який грунтується на зв'язку між анізотропією магнітної сприйнятливості і деформацією порід, а також методам інтерпретації магнітних аномалій. Розроблено методику магнітоструктурного аналізу, встановлено закономірні зв'язки між тензорним полем сприйнятливості і генезисом тектонічних структур. Показано важливість врахування закономірностей магнітної анізотропії для підвищення однозначності інтерпретації магнітних аномалій. Розроблено алгоритми і програми розв'язування прямої і оберненої задачі магніторозвідки з урахуванням магнітної анізотропії порід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.415

Рубрики:

      
19.

Міхерський Р.М. 
Магнітна структура епітаксіальних плівок ферит-гранатів в просторово-неоднорідних магнітних полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Р.М. Міхерський ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2000. — 16 с. — укp.

Експериментально та теоретично встановлено, що в епітаксіальних плівках ферит-гранатів з перпендикулярною анізотропією та підвищеною коерцитивністю існує температурний гістерезис доменної структури. Показано, що у певному співвідношенні констант одноосьової та ромбічної анізотропій в епітаксіальних плівках ферит-гранатів з кристалографічною орієнтацією поверхні може існувати анізотропія типу "похила легка площина".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.226,022 + В379.27,022
Шифр НБУВ: РА312306 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Погрібна Ю. М. 
Механізми формування та мікроструктурні характеристики нанокристалічного стану титану, отриманого кріодеформацією / Ю. М. Погрібна. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена встановленню фізичних механізмів формування об'ємного нанокристалічного стану титану ВТ1-0 завдяки кріомеханічній фрагментації зерна з застосуванням деформації вальцюванням при температурі рідкого азоту. Методами оптичної і просвічуючої електронної мікроскопії та рентгенівської дифрактометрії проведено комплексне дослідження еволюції мікроструктури при кріодеформації до великих значень (|e| = 3). Виявлено стадійний характер залежності розміру зерна від ступеня кріодеформації та показано його відповідність етапам розвитку механічного двійникування. Встановлено граничний наномасштабний середній розмір зерна (~ 30 нм), досягнутий в результаті кріофрагментації. Його існування розглядається як наслідок залежності вірогідності двійникування від розміру зерна і, відповідно, відсутністю можливості утворення двійників в нанорозмірному зерні. З використанням рентгеноструктурного аналізу виконано системне дослідження характеристик деформаційної мікроструктури, що формується в титані в результаті вальцювання при температурі рідкого азоту при різних ступенях обтиснення. Зроблена оцінка розміру областей когерентного розсіювання/кристалітів та величини середніх мікродеформації. Розглянуто вплив відносної активності деформації ковзанням та двійникуванням на мікроструктурні характеристики. Виявлена морфологічна анізотропія кристалітів в сформованому НК стані, що э причиною спостережної анізотропії межі плинності. Показана ефективність процесу кріомеханічної фрагментації зерна для отримання об'ємних НК ГЩУ металів (титан, цирконій) з середнім розміром зерна в декілька десятків нанометрів. Встановлена термічна стабільність нанокристалічного структурного стану титану, сформованого з використанням кріодеформації.^UThe thesis is devoted to the establishment of the physical mechanisms of the formation of the bulk nanocrystalline state of titanium VT1-0 due to cryomechanical fragmentation of grain using rolling deformation at the temperature of liquid nitrogen. A comprehensive study of the evolution of the microstructure during cryodeformation to large values (|e| = 3) was carried out by the methods of optical and transmission electron microscopy as well as X-ray diffractometry. The stepwise nature of the dependence of the grain size on the degree of cryodeformation was revealed and its correspondence to the stages of the development of mechanical twinning was shown. The limiting nanoscale average grain size (~ 35 nm), achieved as a result of cryofragmentation, and has been established. Its existence is considered as a consequence of the dependence of the twinning probability on the grain size and is explained by the absence of the possibility of twinning (the process controlling refinement) in nanosized grains.A systematic study of the characteristics of the deformation microstructure, which is formed in commercial purity titanium as a result of rolling at the temperature of liquid nitrogen at various degrees of reduction, was carried out using X-ray diffraction analysis. The relative integral intensities were determined, the size of the coherent scattering regions/crystallites and the magnitude of microstrain were estimated. The influence of the relative activity of sliding and twinning on the microstructural characteristics is discussed. The morphological anisotropy of crystallites in the nanocrystalline state formed during cryodeformation is found. Its decisive influence on the observed anisotropy of the yield stress of NC titanium has been established.The efficiency of the cryomechanical grain fragmentation process in the formation of a nanocrystalline state with an average grain size of several tens of nanometers in hcp metals (titanium, zirconium, and others) is shown. The thermal stability of the formed structural state has been established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського