Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (286)Книжкові видання та компакт-диски (44)
Пошуковий запит: (<.>K=АНІЗОТРОПІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Авдюшина О.В. 
Двовимірні задачі теорії пружності для анізотропного півпростору з порожнинами та тріщинами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / О.В. Авдюшина ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено метод розв'язання двовимірних задач теорії пружності для багатозв'язного анізотропного півпростору за умов, якщо його матеріалові властива загальна прямолінійна анізотропія. Основні елементи даного методу: аналітичне продовження комплексних потенціалів на верхні півплощини всіх узагальнених комплексних змінних, зведення задач для плоскої границі до серії задач лінійного спряження, отримання їх загальних розв'язків, виділення сингулярностей комплексних потенціалів у кінцях тріщин, задоволення граничних умов на контурах отворів і тріщин методом найменших квадратів. Розв'язано ряд нових задач для анізотропного півпростору та півплощини з отворами та тріщинами. Досліджено вплив параметрів анізотропії, геометричних розмірів і кількості отворів або тріщин, їх близькості до плоскої або прямолінійної границі на значення та розподіл напружень і пружного потенціалу, а також на зміну коефіцієнтів інтенсивності напружень. Виявлено ряд нових механічних закономірностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж436.4-02
Шифр НБУВ: РА313584 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Андрущак А.С. 
Просторова анізотропія електро-, п'єзо- та акустооптичних взаємодій у кристалічних матеріалах твердотільної оптоелектроніки: автореф. дис... д-ра. техн. наук: 01.04.07 / А.С. Андрущак ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 39 с. — укp.

Удосконалено інтерферометричні та поляризаційно-оптичні методи дослідження анізотропних кристалічних матеріалів. Розроблено універсальний підхід до аналізу анізотропії електрооптичного, фотопружного й акустооптичного ефектів у кристалах довільної симетрії, що базується на побудові й аналізі вказівних поверхонь, а також нову технологію покращання параметрів електро- та акустооптичних комірок. Проаналізовано й обрано експериментальні геометрії застосування вивчених кристалічних матеріалів, які забезпечують високу ефективність відповідних електро-, п'єзо- й акустооптичних пристроїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374,022 + З861-01 +
Шифр НБУВ: РА369037

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Безродний Д.А. 
Пружна анізотропія метаморфічних порід Кривбасу і її використання для вирішення задач тектонофаціального аналізу: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / Д.А. Безродний ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Проведено експериментальні ультразвукові дослідження швидкостей об'ємних пружних хвиль на 177-ми зразках метаморфічних гірських порід Криворізької надглибокої свердловини та свердловини її полігону. Визначено їх акустичну та пружну анізотропію. Розроблено моделі тектонофацій, що відповідають деформаціям різної природи й інтенсивності, а також проведено числові розрахунки ефективних акустичних і пружних постійних цих моделей та реальних полімінеральних метаморфічних порід Криворіжжя. Для всіх досліджених зразків установлено акустичну та пружну симетрію їх текстур. Установлено взаємозв'язки між параметрами акустичної та пружної анізотропії та інтенсивністю дислокаційних перетворень. На підставі проведених експериментальних ультразвукових досліджень, визначених акустичної та пружної анізотропії гірських порід Кривбасу та результатів математичного моделювання розроблено методику акустичного текстурного аналізу тектонофацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д347(45УКР5-4ДОН)3 + Д59(45УКР5-4ДОН)347 +
Шифр НБУВ: РА359984

Рубрики:

      
4.

Васильків Ю.В. 
Оптична і пружна анізотропія з врахуванням гірації та п'єзоіндукованих і доменних конфігурацій: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.05 / Ю.В. Васильків ; Ін-т фіз. оптики. — Л., 2010. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7,022 + В379.34,022 + В379.36,022 с3
Шифр НБУВ: РА371899 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Вахней О.Г. 
Вплив H, C, N і Si на електронну структуру та фізичні властивості кристалів на основі сполук Fe і Cr: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.Г. Вахней ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 1998. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.1,022

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Гузій М.І. 
Магнітна анізотропія докембрійських гранітоїдів (на прикладі Середньопридніпровського блока Українського щита): Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / М.І. Гузій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

На основі великого фактичного матеріалу отримано реперні оцінки параметрів анізотропії магнітної сприйнятливості. Визначено характерні риси магнітної текстури різних за генезисом та структурно-тектонічним положенням гранітоїдів. Запропоновано класифікацію порід за групами анізотропії. Виділено інформативні характеристики магнітної анізотропії. Проаналізовано анізотропію теоретичної феро-парамагнітної моделі гірської породи. Детально проаналізовано параметри анізотропії та просторову орієнтацію магнітної текстури гранітоїдів та метаморфічних утворень Середньопридніпровського блока.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д432.1(45УКР)-24 + Д59(45УКР)43

Рубрики:

      
7.

Гуйван 
Анізотропія діелектричних властивостей кристалів KHsub2/subPOsub4/sub, KDsub2/subPOsub4/sub і NaKCsub4/subHsub4/subOsub6/sub 4Hsub2/subO при дії зовнішнього тиску та електричного поля: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Ганна Михайлівна Гуйван ; Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний ун-т". — Ужгород, 2008. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.371.7,022
Шифр НБУВ: РА361815

Рубрики:

      
8.

Гулатіс І.Л. 
Анізотропія електротранспорту, надлишкова провідність і структурна релаксація у ВТНП монокристалах системи 1-2-3: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / І.Л. Гулатіс ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено структурні параметри, температурні, концентраційні, часові, польові та баричні залежності окремих резистивних параметрів сполук високотемпературних надпровідних купратів (ВТНП) системи 1-2-3. Встановлено фізичні закономірності проходження динамічних фазових переходів. Розкрито особливості взаємовпливу процесів локалізації носіїв, флуктуаційної та псевдощілинної аномалій за умов дії зовнішніх чинників (низької температури, високого тиску та магнітного поля), а також структурної анізотропії та заданої топології дефектів кристалічної решітки у ВТНП-сполуках системи 1-2-3.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.2,022 + В377,022 +
Шифр НБУВ: РА367997

Рубрики:

      
9.

Давиденко І.І. 
Фотоіндукована анізотропія і процеси перемагнічування в гранатових структурах: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.11 / І.І. Давиденко ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 2002. — 26 с. — укp.

Досліджено закономірності процесів формування та релаксації фотоіндукованої магнітної та оптичної анізотропії у гранатових структурах, а також процесів перемагнічування за умов існування фотоіндукованої магнітної анізотропії та у зовнішніх просторово неоднорідних магнітних полях. Проаналізовано природу фотоіндукованої магнітної анізотропії у залізо-ітриєвому гранаті, легованому кобальтом (ЗІГ:Co) і фотоіндукованого спін-переорієнтаційного переходу, що спостерігається у даному матеріалі у широкому температурному діапазоні, аж до кімнатних температур. На підставі проведених експериментальних досліджень та аналізу їх результатів у рамках розроблених феноменологічних теоретичних моделей встановлено, що високотемпературні фотоіндуковані ефекти у ЗІГ:Co зумовлені перерозподілом населеності високоанізотропних іонів двовалетного кобальту по орієнтаційно-нееквівалентних октаедричних позиціях гранатової кристалічної гратки під впливом лінійно поляризованого світла. Вивчено механізм перезарядження зазначених іонів під впливом світла, а також механізм релаксаційного процесу. Розроблені модельні уявлення щодо механізмів фотоіндукованих ефектів застосовано для описання процесів формування оптичної голографічної гратки у марганець-германієвому гранаті у парамагнітному стані, що є просторовим розподілом фотоіндукованого лінійного двопроменезаломлення у зразку, що опромінюється суперпозицією двох когерентних лінійно поляризованих світлових пучків з паралельними або ортогональними векторами поляризації. Одержано числову відповідність між експериментальними результатами та розрахунками, що свідчить про адекватність теоретичної моделі реальним фізичним процесам. Проведено числове та експериментальне моделювання формування голографічної гратки у магнітному гранаті. Експериментальне моделювання перебудови доменної структури епітаксійної гранатової плівки у просторово неоднорідному полі здійснювалося з використанням неефективного поля фотоіндукованої магнітної анізотропії, а реального зовнішнього просторового періодичного магнітного поля. Наведені результати можна використати для магнітної метрології та відтворення магнітних сигналограм з вузькими доріжками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374.4в641.8,022 + В377.33в641.8,022
Шифр НБУВ: РА320058 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Дудка М. Л. 
Критичні властивості магнетиків: вплив структурного безладу, анізотропії, фрустрацій / М. Л. Дудка. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота стосується вивчення статичних та динамічних критичних властивостей магнетиків, що включають реалістичні особливості, такі як структурний безлад, анізотропія, фрустрації, які модифікують O(n)-симетрію теорії поля, характерну для ідеалізованих магнітних систем. Основним інструментом аналізу є пертурбативна теоретико-польова ренорм-група доповнена методами пересумовування рядів теорії зберень. У певних задачах використовувались симуляції Монте-Карло та непертурбативний ренорм-груповий підхід задля їхнього всебічного вивчення Аналізуючи вплив реалістичних особливостей на критичні властивості магнетиків, було вирішено декілька задач та отримано ряд важливих результатів. У рамках дослідження критичної динаміки тривимірних магнетиків з різними типами структурного безладу були розраховані залежності динамічних критичних показників від температурної відстані до критичної точки для різних початкових умов, що дозволяє передбачати сценарії наближення реальних магнітних систем до свого асимптотичного режиму. Уперше чисельними симуляції був підтверджений теоретично передбачений анізотропний скейлінг, що виникає за наявності паралельних протяжних дефектів у магнітних системах. Для системи з такими дефектами було отримано підсилення критичного сповільнення порівняно з системами з точковим безладом. Показано, що врахування зв'язку незбережного параметра порядку зі збережними величинами у рамках моделі С критичної динаміки має значний вплив на динамічну критичну поведінку невпорядкованих магнетиків у неасимптотичному режимі. Вивчаючи самоусереднення для двовимірної моделі Ізінга з безладом, було показано, що не всі термодинамічні величини є самоусереднюваними у критичній області. Для моделі Ізінга з далекосяжно-скорельованим безладом у двох вимірах, зводячи задачу до теорії взаємодіючих ферміонів, уперше отримано оцінку для парної кореляційної функції критичного показника. Більше того, було продемонстровано, що ця модель та двовимірна модель Ашкіна-Теллера з кольорами та далекосяжно-скорельованим безладом належать до одного класу універсальності. Залежність умов реалізації різних типів мультикритичної поведінки в анізотропному антиферомагнетику Гейзенберга у зовнішньому магнітному полі приклаеному вздовж осі анізотропії, вивчалася у рамках моделі з двома зв'язаними параметрами порядку. Розраховуючи граничні вимірності параметрів порядку для даної моделі та оцінюючи їх при просторовій вимірності d = 3, зроблено висновок, що розглянутої задачі в асимптотичній області реалізується тетракритична поведінку. Досліджуючи задачу про фазовий перехід у неколінеарне впорядкування для фрустрованих магнетиків, які характеризуються тензорним параметром порядку та симетрією O (n)хO(2), було ідентифіковано нефізичні розв'язки, що описують критичну поведінку тривимірної теоретико-польової моделі для реальних значень n = 2, n = 3 вимірності параметра порядку . Цей результат, доповнений оцінкою граничної розмірності параметра порядку, отриманої у рамках непертурбативної ренорм-групи, служить підставою для висновку про фазовий перехід першого порядку для таких систем.^UThe thesis concerns the study of static and dynamic critical properties of magnets involving realistic features, such as structural disorder, anisotropy, frustrations, which modify O(n)-symmetry of field theory characterizing idealized magnetic systems. The main tool of analysis is perturbative field-theoretical renormalization group completed by resummation techniques of the perturbative series. For particular problems Monte Carlo simulations and nonperturbative renormalization group approach were used for their comprehensive study.Analyzing influence of the realistic features on the critical properties of magnets several problems were solved and a number of important results were obtained. Within study of the critical dynamics of three-dimensional magnets with different types of structural disorder the dependencies of dynamical critical exponents on the temperature distance to critical point were calculated for different initial conditions, that allows predicting scenarios of approach of real magnetic systems to asymptotic critical regime. For the first time theoretically predicted anisotropic scaling occurring in the presence of parallel extended defects in magnetic systems was confirmed by numerical simulations. For systems with such defects the enhancement of critical slowing in comparison to systems with point disorder was observed. It was shown that taking into account coupling between noncoserved order parameter and conserved quantity within model C of critical dynamics has considerable influence on dynamical critical behaviour of dicordered magnets in non-asymptotic regime. Studying the self-averaging for two-dimensional Ising model with disorder, it was shown that not all thermodynamic quantities are self-averaging in the critical region. For the Ising model with long-range correlated disorder in two dimensions mapping the problem to the theory of interaction fermions an estimate for pair correlation function critical exponent was obtained for the first time. Moreover, it was demonstrated that this model and two-dimensional Ashkin-Teller model with colors and long-range correlated disorder belong to the same universality class. The dependence of conditions of realization of different types of multicritical behaviour in an anisotropic Heisenberg antiferromagnet in an external magnetic field applied along anisotropy axis was studied within model with two coupled order parameters. Calculating the marginal dimensions of the order parameters for this model and estimating them at space dimension d=3, a conclusion, that the tetracritical behavior is realized for the considered problem in the asymptotic region, is made. Considering the problem of phase transition into noncollinear ordering for frustrated magnets, which are characterised by tensor order parameter and symmetry O(n)xO(2), nonphysical solutions, describing the critical behaviour of the field theoretical model in three dimensions for real values n=2, n=3 of the order parameter dimension, were identified. This result completed by an estimate of the marginal dimension of the order parameter obtained within nonperturbative renormalization group serves as a basis for conclusion about first order phase transition for such systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Завойський В.М. 
Магнітна анізотропія порід і використання її для розв'язку структурних задач: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 04.00.22 / В.М. Завойський ; Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. — К., 1999. — 34 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці магнітоструктурного аналізу, який грунтується на зв'язку між анізотропією магнітної сприйнятливості і деформацією порід, а також методам інтерпретації магнітних аномалій. Розроблено методику магнітоструктурного аналізу, встановлено закономірні зв'язки між тензорним полем сприйнятливості і генезисом тектонічних структур. Показано важливість врахування закономірностей магнітної анізотропії для підвищення однозначності інтерпретації магнітних аномалій. Розроблено алгоритми і програми розв'язування прямої і оберненої задачі магніторозвідки з урахуванням магнітної анізотропії порід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.415

Рубрики:

      
12.

Зацарна О.В. 
Анізотропія крихкої міцності деформованих полікристалічних металів з ОЦК граткою: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / О.В. Зацарна ; НАН України; Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати експериментальних досліджень впливу попередньої пластичної деформації розтягом і стиском на рівень крихкої міцності деформованого металу. Розроблено методику експериментального визначення величини крихкої міцності деформованого матеріалу. Досліджено вплив гостроти текстури на рівень крихкої міцності деформованого металу. Встановлено існування критичних кутів розмиття текстурної компоненти, починаючи з яких з'являється вплив текстури на крихку міцність. Виявлено, що значення цих кутів залежить від типу текстури та матеріалу. Запропоновано модель крихкого руйнування деформованого металу, відповідно до якої основними факторами, що впливають на рівень крихкої міцності деформованого металу, є кристалографічна текстура та залишкові мікронапруження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.222 +
Шифр НБУВ: РА368635

Рубрики:

      
13.

Клевець П.М. 
Динамічні властивості та фазові стани двовимірних гейзенбергівських та негейзенбергівських магнетиків: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / П.М. Клевець ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 16 с.: рис. — укp.

Розвинуто теорію переорієнтаційних фазових переходів у двовимірних феромагнітних плівках та досліджено фазові стани двовимірних негейзенбергівських магнетиків. Побудовано модель переорієнтаційних фазових переходів, що враховує вплив магнітодипольної та могнітопружної взаємодій і одноіонної анізотропії, яка залежить від температури. За даною моделлю переорієнтація намагніченості з легковісної фази в площинну відбувається через кутову фазу. З'ясовано, що кількісні оцінки температурного інтервалу існування кутової фази складають приблизно 105 K. У моделі за умов урахування магнітодипольної взаємодії й одноосьової анізотропії може реалізуватися переорієнтаційний фазовий перехід за температурою з легковісної фази в площинну. Відзначено, що вплив магнітопружної взаємодії на формування доменної фази виявляється в гібридизації пружних і магнітних збуджень та у збільшенні інтервалу полів існування доменної фази. Якщо "похила" анізотропія діє в площині плівки, то в системі може реалізуватися п'ять типів фазових станів. Знайдено спектри квазічастинок у негейзенбергівському феромагнетику для випадків "об'ємної" та "плоскої" магнітопружної взаємодій. У випадку "плоскої" магнітопружної взаємодії у разі фазового переходу з феромагнітної фази у квадрупольну відбувається розм'якшення подовжньо поляризованих квазіфононів. Показано, що в ізотропних негейзенбергівських антиферомагнетиках квадрупольна фаза нереалізується ні за яких співвідношень між константами білінійного та біквадратичного обмінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.6,022 + В377.34,022 +
Шифр НБУВ: РА330195

Рубрики:

      
14.

Клочко О. Ю. 
Теоретичне та експериментальне моделювання і прогнозування структуроутворення та властивостей хромовмісних сплавів та покриттів / О. Ю. Клочко. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі представлені нові науково обґрунтовані результати, які узагальнюють і забезпечують вирішення актуальної науково-технічної проблеми – теоретичного і експериментального моделювання і прогнозування основних факторів, що впливають на структуроутворення і властивості хромовмісних сплавів та покриттів для коригування складу, технології виробництва, експлуатації виробів, що працюють в складних умовах тертя і зношування. На основі досліджень запропоновано загальний комплексний підхід оцінки впливу різних факторів виробництва на структуроутворення та властивості хромовмісних сплавів,який полягає в поєднанні сучасних методів дослідження з новими розробленими методиками оптико-математичного оцінювання фазового складу, що описують процеси дифузії, щільності фрагментів, та вони базуються на основних положеннях зміни енергетичного стану системи. Розроблено нові підходи до теоретичної оцінки структуроутворення хромовмісних сплавів і покриттів, що включають визначення поєднань фаз (умовних кольорів) і абсолютних значень лапласіана матриці (фрагмента зображення), через які досліджені неоднорідність сформованих фаз і їх дисперсність, структурна анізотропія, що утворилась при виготовленні та експлуатації виробів. Запропоновано принципово новий підхід для опису ступеня неоднорідності сформованої структури з використанням мінливості фаз (умовних кольорів) та їх поєднань, що оцінює мікроліквацію хімічних компонентів, в тому числі, і в області дефектів кристалічної будови – дислокацій.^UThe Thesis presents the new scientifically substantiated results that summarize and provide solution of the actual scientific and technical problem: theoretical and experimental modeling and prediction of the main factors which affect structure formation and properties of chromium-containing alloys and coatings. This study is applicable for correction of composition, manufacturing process and production operations under the difficult conditions of friction and wear. On the basis of the studies presented in my Thesis, the general complex approach of the influence estimation of various factors of production on the structure formation and chromium-containing alloys properties is offered. This approach consists in combination of modern research methods with newly developed methods of optical-mathematical estimation of phase composition, which describe processes of diffusion, fragments density, and are based on the estimates of change of the system energy state. The new approaches to theoretical estimation of the structure formation of chromium-containing alloys and coatings have beendeveloped, including specification of phases combinations (conventional colors) and absolute values of the Laplacian matrix (image fragment), through which we have studied the heterogeneity and dispersion of the formed phases, as well as structural anisotropy that has appeared during the production and service.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Коваленко О. А. 
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ІЗО- ТА АНІЗОТРОПНИХ НАНОСТРУКТУР ТИТАНАТУ БАРІЮ: автореферат дис. ... к. х. н. : 02.00.04 / О. А. Коваленко. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена синтезу нанорозмірних частинок на основі ВаТіО3різної структури та морфології, а також дослідженню факторів, що впливають на фізико-хімічні властивості матеріалу та визначають взаємозв’язок між хімічним складом, структурою, морфологією та властивостями даного матеріалу.Встановлено зв’язок між умовами осадження прекурсорів в методі Пекіні, складом осадженої проміжної сполуки, характером термічного розкладу та фізико-хімічними властивостями кінцевого ВаТіО3. Показано оптимальні умови формування оксалатних комплексів з мінімальною кількістю гідроксильних груп, відмінність у механізмі їх термічного розкладу, а також їх переваги з точки зору формування однофазної сполуки ВаТіО3, мінімізації температури термічного розкладу проміжного комплексу, а також розмірів частинок кінцевого ВаТіО3. Показано залежність фазового складу та розмірів агрегатів від співвідношення Ва/Ті. Показано залежність розмірів кристалітів та частинок від умов осадження прекурсору та співвідношення Ва/Ті. Показано синергетичний вплив рН середовища та концентрації реагентів на формування агрегатів на основі гексагоноподібних двовимірних нанорозмірних полікристалів та припущено природугексагональної форми даних агрегатів.Показано вплив параметрів гідротермального синтезу (природи вихідного прекурсору та розчинника, концентрації реагентів, рН середовища, температури та тривалості процесу) на розвиток ізо- та анізотропної структури кристалу на основі ВаТіО3 та його проміжних сполук, а також їх морфологію. Показано вплив природи, полярності та концентрації молекул ПАР на селективність інгібування граней кристалу та характер його росту. Встановлено діапазон перенасичення для отримання монокристалічних наностержней BaTiO3 з c/a = 1.013 та співвідношенням сторін частинок 6–9. Припущено можливі причини формування одновимірних монокристалів ВаТіО3. Встановлено лінійну залежність ширини та довжини частинок від ступеня перенасичення з від’ємним нахилом в діапазоні SR = 19 – 39. Виявлено зміну домінуючого механізму кристалізації з топотактичного перетворення in-situ на розчинення-осадження вище SR = 19. Було виявлено, що збереження морфології відбувається переважно через механізм in-situ і вимагає нижчої швидкості осадження частинок і напружень в кристалі. Показано розвиток морфології від пластинчастого проміжного прекурсору (SR = 6 – 9) до стержнеподібного продукту з співвідношенням сторін 6 – 9 (SR = 19 – 29) і до наночастинок з невизначеною формою та центрисиметричною структурою (SR = 39).23Показано можливість отримання мезокристалічних двовимірних наночастинокВаТіО3 з високою орієнтацією кристалів (дезорієнтація не більше 2 град) з розмірами зерен 22 нм за рахунок комбінування гідротермальних умов (200 С, 10 бар) для формування пластинчастих шаблонів на основі гліколяту металів та подальшої термічної обробки за звичайного тиску та температури 730 °С до повного перетворення проміжної сполуки в ВаТіО3. Показано склад прекурсору та особливості його трансформації в мезокристал ВаТіО3. Вперше виміряно електричні властивості безпосередньо нанорозмірних пластин на основі ВаТіО3 та його проміжних сполук. Вперше виявлено резистивні властивості пластинчастих зразків прекурсору та ВаТіО3, що вказує на потенційне використання даних зразків в якості шару резистивного перемикання в мемристорах. Ключові слова: наноструктури, ВаТіО3, перовскіт, монокристал, полікристал, меха-нізм кристалізації, оксалатний комплекс, осадження, гідротермальний синтез, термічний розклад, морфологія, анізотропія, резистивні властивості.^UThe thesis work is devoted to the synthesis of nano-sized particles based on BaTiO3 of different structure and morphology, as well as to the study of factors that affect the physical and chemical properties of the material and determine the relationship between the chemical composition, structure, morphology, and properties of this material.The relationship between the precipitation conditions of precursors in the Pechini method, the composition of the precipitated intermediate compound, the nature of thermal decomposition,and the physicochemical properties of the final BaTiO3 were established. The optimal conditions for the formation of oxalate complexes with a minimum number of hydroxo groups, the difference in the mechanism of their thermal decomposition, as well as their advantages from the point of view of the formation of a single-phase compound BaTiO3, minimization of the thermal decomposition temperature of the intermediate complex, as well as the particle sizes of the final BaTiO3 are shown. The dependences of the phase composition and aggregate sizes on the Ba/Ti ratio, are shown. The dependence of crystallite and particle sizes on precursor deposition conditions and Ba/Ti ratio is shown. The synergistic effect of pH and concentration of reagents on the formation of aggregates based on hexagonal two-dimensional nanosized polycrystals is shown, and the nature of the hexagonal shape of these aggregates is assumed.The influence of hydrothermal synthesis parameters (nature of the initial precursor and solvent, concentration of reagents, pH of the medium, temperature, and process duration) on the development of the iso- and anisotropic structure of the crystal based on BaTiO3, and itsintermediate compounds, as well as their morphology, is shown. The influence of the nature, polarity, and concentration of surfactant molecules on the selectivity of inhibition of crystal faces,and the nature of its growth is shown. The supersaturation range for obtaining single crystallineBaTiO3 nanorods with c/a= 1.013 and particle aspect ratio of 6–9 was established. Possible reasons for the formation of a one-dimensional single crystalline BaTiO3 nanoparticle are assumed. A negative sloped linear dependence of the width and length of the particles on the degree of supersaturation was established in the range of SR = 19 – 39. A change in the dominant crystallization mechanism from in-situ topotactic transformation to dissolution-precipitation above 24SR = 19 was revealed. It was found that the preservation of morphology occurs mainly through the in-situ mechanism and requires a lower rate of particle deposition and stresses in the crystal. The development of morphology from a lamellar intermediate precursor (SR = 6 – 9) to a rod-like product with an aspect ratio of 6–9 (SR = 19–29) and to nanoparticles with an undefined shape and a centrosymmetric structure (SR = 39) is shown.The possibility of obtaining mesocrystalline two-dimensional BaTiO3 nanoparticles with high orientation of crystallites (misorientation less than 2 degrees) with grain sizes of 22 nm is shown. This is done by combining hydrothermal conditions (200 °C, 10 bar) to form the plate-shaped templates based on metal glycolate and subsequent heat treatment at standard pressure and temperature of 730 °C until the intermediate compound is completely transformed into BaTiO3. The composition of the precursor and the features of its transformation into a BaTiO3 mesocrystal are shown.For the first time, the electrical properties of nanoscale plates based on BaTiO3 and its intermediate compounds were directly measured. For the first time, the resistive properties of plate-shaped samples of the precursor and BaTiO3 were revealed, which indicates the potential use of these samples as a resistive switching layer in the memristors. Keywords: nanostructures, BaTiO3, perovskite, single crystalline, polycrystal, crystallization mechanism, oxalate complex, deposition, hydrothermal synthesis, thermal decomposition, morphology, anisotropy, and resistive properties.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Комарова Л.О. 
Хіральна анізотропія коливальних мод вуглецевих та нітридборних нанотрубок: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Л.О. Комарова ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2007. — 24 с. — укp.

Розроблено модель одноперіодичних кристалів з метою розгляду вуглецевих і нітридборних нанотрубок згідно з новою класифікацією їх коливальних станів. Здійснено розрахунок форм нормальних коливань. З використанням цієї моделі описано та надано інтерпретацію аномального співвідношення інтенсивностей ліній першого та другого порядків в експериментально досліджених спектрах комбінаційного розсіяння світла. Експериментально встановлено давидівські дублети у спектрах комбінаційного розсіяння світла та інфрачервоного поглинання у монокристалах графіту та нітриду бору, а також їх кореляцію з коливальними модами нанотрубок. Виявлено ефект хіральної анізотропії коливальних мод, який визначає фізичну природу дублетних смуг у спектрах комбінаційного розсіяння світла одностінних вуглецевих і нітридборних нанотрубок. Доведено можливість використання співвідношення інтенсивностей компонент хірального дублету для визначення хірального складу вуглецевих нанотрубок, а величини хірального розщеплення - для оцінки їх діаметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 +
Шифр НБУВ: РА351767

      
17.

Кришеник В.М. 
Наведена анізотропія та релаксаційні ефекти в аморфних халькогенідах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / В.М. Кришеник ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.224,022 + З843.324-06 +
Шифр НБУВ: РА340914

Рубрики:

      
18.

Міхерський Р.М. 
Магнітна структура епітаксіальних плівок ферит-гранатів в просторово-неоднорідних магнітних полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Р.М. Міхерський ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2000. — 16 с. — укp.

Експериментально та теоретично встановлено, що в епітаксіальних плівках ферит-гранатів з перпендикулярною анізотропією та підвищеною коерцитивністю існує температурний гістерезис доменної структури. Показано, що у певному співвідношенні констант одноосьової та ромбічної анізотропій в епітаксіальних плівках ферит-гранатів з кристалографічною орієнтацією поверхні може існувати анізотропія типу "похила легка площина".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.226,022 + В379.27,022
Шифр НБУВ: РА312306 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Макеєва Г. С. 
Розробка основ технології прокатки алюмінієвих штаб з армуванням сталевою сіткою для конструкційних виробів з прогнозованими механічними властивостями / Г. С. Макеєва. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація спрямована на вирішення науково-технічної задачі розробки основ технології отримання алюмінієвих штаб з армуванням сталевою сіткою способом гарячої прокатки за рахунок дослідження параметрів деформації ґратки сітки, витяжки та овалізації її дротів, а також впливу цих параметрів на механічні властивості та здатність до поглинання енергії удару отриманого композиту. В роботі розроблено інженерну методику розрахунку параметрів деформації сітки між двох алюмінієвих штаб після прокатки та експериментально досліджено вплив орієнтації армуючої сітки між шарами матриці на деформацію ґратки сітки та властивості композиту, зокрема на досягнення показників розрахункової міцності, а також на здатність композиту до поглинання енергії удару. Експериментально досліджено вплив параметрів деформації на формозміну сітки та на механічні властивості армованого композиту. Встановлено три механізми руйнування композиту під час випробування на розтягування. Встановлено, що моделювання процесу прокатки армованого композиту в середовищі програмного продукту QForm адекватно представляє результати експерименту. Досліджено вплив термічної обробки після процесів деформації на механічні властивості, а також досліджена анізотропія властивостей прокатаного композиту шляхом порівняння результатів вимірювання механічних властивостей в поздовжньому та поперечному напрямках. На основі результатів дослідження розроблено основи технології прокатки алюмінієвих штаб армованими сталевими сітками для одержання суцільного композиту з підвищеними механічними властивостями.^UThis thesis focuses on solving the scientific and technical problem, which is in the development of the technology of obtaining the aluminum composite reinforced with steel netting with the method of hot rolling by analysis of strain parameters of net cell elongation, wire elongation and wire ovalisation as well as the influence of these parameters on the mechanical properties and ability to absorb impact energy of the obtained composite. The well-known technologies of obtaining reinforced composites based on aluminum matrix were analyzed in this work, and the relevance of the reinforced aluminum composite creation was substantiated. The engineering method of calculating the strain parameters of the net between two aluminum strips after rolling was developed and the influence of the orientation of the reinforcing net between the layers of the matrix on the net cell deformation and the composite properties and the effect of reinforcement on the properties of the composite, in particular, on the achievement of calculated strengths, as well as on the ability of the composite to absorb the impact energy was experimentally investigated. The influence of the strain parameters on the net shape changes and on the mechanical properties of the reinforced composite was experimentally investigated. Three mechanisms of composite fractures were established during the tensile test. It was established that the simulation of the rolling process of the reinforced composite within the QForm software adequately represents the results of the experiment. The dependences of the reinforcing steel net deformation located between the aluminum strips, namely the lengthening of the entire composite, the transformation of the net cell, the lengthening and ovalization of the wire on the deformation degree during rolling, were established.The influence of thermal treatment after deformation processes on the properties of the composite and the anisotropy of the properties of the rolled composite compared with the results of mechanical properties measurements in the longitudinal and transverse directions were studied. Based on the results of the study, the technology foundations of rolling aluminum stripes with reinforced steel netting were developed to obtain a solid composite with increased mechanical properties.The results of the research were transferred for use to PrJSC Dniprovsky plant “ALYUMASH” and in the educational process at the Paderborn University and at the National Metallurgical Academy of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Настишин Ю.А. 
Оптична анізотропія деформованих та дефектних структур в рідких кристалах: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Ю.А. Настишин ; Ін-т фіз. оптики. — Л., 2006. — 37 с. — укp.

Розроблено метод вимірювання кута переднахилу, виявлено гібридну деформацію в нематику за допомогою оптичної коноскопії в магнітному полі, алгоритм для аналітичного комп'ютерного моделювання коноскопічних картин деформованих нематиків. Розкрито причини часткового неузгодження результатів сучасних теоретичних моделей з експериментальними залежностями оптичної фазової затримки R в нематиках як функції прикладеної напруги V вищої від переходу Фредерікса. Описано механізми нефізичних (вольт-залежних та від'ємних) значень коефіцієнта зенітального зчеплення W під час вимірювання методом високого поля. Розглянуто метод вимірювання коефіцієнта зенітального зчеплення за даними залежності R(V) без вимірювання залежності електроємності від прикладеної напруги. Проаналізовано температуру передперехідних флуктуацій в ізотропній фазі хромонематика методами статичного та динамічного розсіяння світла за умов фазового переходу в нематичну фазу для визначення температурної залежності довжини хромонічних агрегатів та узгодження експериментальних даних з теорією Ландау-де-Жена для розсіяння світла в ізотропній фазі термотропного рідкого кристалу. Досліджено оптичну анізотропію в фрустрованих рідкокристалічних фазах, зокрема, блакитних, передперехідній області ізотропної фази холестеричних рідких кристалів та смектика Q. Доведено трансформацію дефектів холестерика під час переходу до TGBA фази та розглянуто механізми даних перетворень за допомогою поляризаційної мікроскопії, наведено топологічну класифікацію індукованих дефектів у зазначеній фазі, розроблено метод її ідентифікації за дефектами з поляризаційного мікроскопа.Визначено структуру гелікоїдних стрижнів у процесі переходу з ізотропної фази в B7 фазу в нехіральних бананоподібних рідких кристалах, викладено рекомендації для ідентифікування банано-фаз за їх поляризаційно-мікроскопічними текстурами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.35в641.0,022 + В343в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА343048
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського