Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (3)Наукова електронна бібліотека (24)Реферативна база даних (1334)Книжкові видання та компакт-диски (402)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=АЕС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 241
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євко О.І. 
Функціональні зміни щитоподібної залози та наднирників у дітей з гематологічною патологією, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, у віддалений після аварійний період: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.01 / О.І. Євко ; АМН України. Держ. установа "Наук. центр радіац. медицини". — К., 2008. — 25 с. — укp.

Вперше встановлено, що діти з полідефіцитними анеміями (ПДА) та лейкемоїдними реакціями лімфоцитарного типу з підвищеним рівнем тиреотропного гормону (ТТГ) гіпофіза та зниженим рівнем кортизолу в сироватці крові мали родичів з ендокринною патологією, частіше хворіли на гострі респіраторні захворювання, у четвертої частини пацієнтів виявлено тиреоїдит. Вперше вивчено рівні ТТГ гіпофізу, гормонів щитоподібної залози та кортизолу в сироватці крові у дітей з гострою лімфобластною лейкемією у динаміці лейкемічного процесу, визначено строки тривалості життя пацієнтів і розраховано ризики розвитку лейкемій. З'ясовано, що діти з підвищеним ініціальним рівнем ТТГ, які захворіли на лейкемію у віці до 5-ти років, мали родичів, які частіше хворіли на гострі респіраторні й ендокринні захворювання (цукровий діабет, ожиріння), народжувалися з більшою масою тіла (більш як 4000 г) і мали гіперплазію лімфоїдної тканини. Встановлено зв'язок між ривалістю життя дітей, хворих на гостру лімфобластну лейкемію, з ініціальними рівнями кортизолу. Виявлено, що низькі ініціальні рівні кортизолу в сироватці крові (нижче за 60 нмоль/л) не супроводжуються проявами кушингоїдних ознак на лікування преднізолоном. Визначено більш тривалі строки лікування осіб із залізодефіцитними анеміями (ЗДА), які проживають у регіонах з підвищеним вмістом цинку та міді в грунті. Не встановлено зв'язку між дозами опромінення дітей з анеміями, лейкомоїдними реакціями, лейкеміями та рівнями досліжуваних гормонів, забруденням повітря та грунту солями важких металів, зокрема, кадмію, свинцю, цинку, міді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.411-3 + Р733.569.411 + Р733.415.1 +
Шифр НБУВ: РА358293

Рубрики:

      
2.

Єлісєєв В.В. 
Моделі й методи підвищення відмовостійкості програмно-технічних комплексів інформаційних і керуючих систем енергоблоків АЕС: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.05 / В.В. Єлісєєв ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2008. — 32 с. — укp.

Обгрунтовано можливість підвищення відмовостійкості програмно-технічних комплексів (ПТК) інформаційних і керуючих систем (ІКС) АЕС на підставі впровадження у процеси проектування ПТК моделей і методів, що забезпечують необхідні характеристики функціональності та відмовостійкості ПТК. Запропоновано модель побудови підсистеми ПТК ІКС АЕС, в якій враховано особливості задач управління. Розроблено математичні моделі обчислювальних процесів реального часу в ПТК, які відрізняються високим паралелізмом, що дозволяє визначити необхідні характеристики продуктивності обчислювальних підсистем ПТК для гарантованого забезпечення виконання наборів задач за час, що не перевищує заданий (у режимі реального часу). Запропоновано модель формальної оцінки та вибору дисциплін диспетчеризації задач за компонентами ПТК, що характеризується введенням параметрів підвищеної точності та продуктивності. Розроблено структурно-логічну модель процесів тестування несправностей технічних засобів паралельних ПТК і використання додаткових засобів асинхронного резервування процесів управління, яка забезпечує діагностування й локалізацію несправностей, а також коректне відновлення процесів, що надає можливість ураховувати вплив випадкових несправностей на час виконання складних наборів задач. Удосконалено модель інформаційних обмінів між компонентами ПТК, що відрізняється від існуючих введеням ієрархічної структури процесів і дозволяє визначити параметри комунікаційної підсистеми ПТК, за яких заявки обслуговуються за час, що не перевищує заданий директивний. Удосконалено загальну модель організації та проведення діагностичного обслуговування з застосуванням умовних і безумовних алгоритмів пошуку дефектів з використанням ІЕЕЕ стандартів тестопридатного проектуванння. Запропоновано модель реконструкції ПТК ІКС АЕС, яка відрізняється від існуючих уніфікацією програмно-технічних рішень і наявністю розвинених систем діагностування та засобів людино-машинної взаємодії з урахуванням функцій з інформаційної підтримки операторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-05 +
Шифр НБУВ: РА357613

Рубрики:

      
3.

Єлагін В.В. 
Особливості стану здоров'я дітей та підлітків, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, та наукове обгрунтування потреби в амбулаторно-поліклінічному медичному забезпеченні (на прикладі Київської області): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / В.В. Єлагін ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2000. — 22 с. — укp.

Наведено результати дослідження стану здоров'я, фізичного розвитку, гіпофізарно-тиреоїдної системи дітей Київщини, які проживають в радіаційно забруднених контрольованих районах, евакуйованих з м.Прип'яті (Ватутінський район), з урахуванням променевого навантаження на щитовидну залозу, вміст йоду в організмі. Проаналізовано забезпеченість населення амбулаторно-поліклінічною допомогою та лікарськими кадрами, в т.ч. спеціалістами (ендокринологами, гематологами, онкологами та ін.) відповідно до їх кваліфікації. Вперше розроблено та науково обгрунтовано комплекс соціально-гігієнічних та медико-організаційних заходів щодо покращання здоров'я дітей та підлітків, які тривалий час перебували в районах дії малих доз радіації, у зв'зку з аварією на Чорнобильській АЕС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)442.8
Шифр НБУВ: РА309016 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Єршова С.І. 
Правове регулювання господарських зв'язків (відносин) атомних електростанцій України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / С.І. Єршова ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2000. — 19 с. — укp.

Визначено місце та роль господарських відносин у загальному контексті організаційних і майнових (економічних) відносин. Виявлено сутність та особливості господарської правосуб'єктності та господарських зв'язків (відносин) атомних електростанцій, аргументовано чинність господарської правосуб'єктності АЕС у даних відносинах, а також розглянуто передумови зазначеної правосуб'єктності. Проаналізовано у комплексі правові норми, що регулюють відносини, пов'язані з забезпеченням атомних станцій ядерним паливом і його безпечним використанням, переробкою та збереженням радіоактивних відходів, забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, постачанням споживачам електроенергії. Охарактеризовано систему органів, що здійснюють нормотворчу та управлінську діяльність у сфері використання ядерної енергії, а також забезпечення радіаційної безпеки. Запропоновано конкретні зміни та доповнення до чинного законодавства України з метою його удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)012.1 + Х859(4УКР)012.1
Шифр НБУВ: РА311477 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Іванова О.М. 
Особливості регенерації слизової оболонки носа у ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / О.М. Іванова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне морфологічне дослідження особливостей регенерації слизової оболонки (СО) носа у ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (ЛНА на ЧАЕС), які зазнали інгаляційного надходження радіонуклідів. Наведено результати гістологічного, гістохімічного й ультраструктурного дослідження СО носа хворих на хронічний реніт ЛНА на ЧАЕС і пацієнтів контрольної нозологічної групи. У хворих-ліквідаторів установлено більшу вираженість альтернативних змін, трансформованість регенераційних та інтенсифікацію інволюційних процесів у СО носа. Доведено, що виразна дисрегенерація епітелію суттєво спричинена патологією судинно-сполучнотканинних компонентів СО носа. Розглянуто причини та механізми змін секреції залоз і гіпореактивності запальних процесів у СО носа ліквідаторів. Проведено порівняння морфологічних проявів дисрегенарції СО носа з такими у бронхах (на підставі даних, одержаних іншими науковцями) за їх хронічного запалення у ЛНА на ЧАЕС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.2 + Р682.440.11 +
Шифр НБУВ: РА354775

Рубрики:

      
6.

Інюшев В.В. 
Метод дослідження надійності та ефективності захисних систем безпеки АЕС на етапі експлуатації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / В.В. Інюшев ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2005. — 20 с. — укp.

З використанням методів вивчення напівмарківських випадкових процесів уперше одержано наближені оцінки ефективності досліджуваної роботи систем класу. З цією метою здійснено процедуру одержання функцій розподілу часу наробітку на відмову та часу відновлення за статистичними даними. У рамках теорії надійності розвинуто підхід до вивчення показників довговічності за допомогою досліджень показників безвідмовності. Удосконалено метод інтервальних оцінок комплексного показника надійності (ПН) (стаціонарного коефіцієнта готовності) для високонадійних систем. Наведено наближені оцінки й аналітичні вирази для інтервальних оцінок для випадків, коли середній час наробітку на відмову та відновлення описуються зрізаними нормальними розподілами. Розроблено інженерну методику одержання інформації для подовження (не подовження) терміну експлуатації високонадійних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З46-082 + З46-082
Шифр НБУВ: РА341118

Рубрики:

      
7.

Азаров С.І. 
Методологія аналізу техногенно небезпечних об'єктів і територій для управління їх екологічною безпекою: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 21.06.01 / С.І. Азаров ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2005. — 32 с.: рис. — укp.

Проаналізовано причини займань, пожеж, вибухів і нещасних випадків під час аварій у вугільних шахтах, на атомних станціях, об'єкті "Укриття" та територіях, забруднених радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Здійснено ідентифікацію уражуючих факторів аварії та визначено межові значення теплового випромінення, температур, ударної хвилі, масову долю канцерогенних елементів та ізотопів у процесі аварії. Виявлено та детально досліджено механізм утворення і розповсюдження продуктів аварії у повітрі робочої зони та навколишньому середовищі. Виявлено зони ураження, небезпечні умови праці під час ліквідації аварій і аварійну обстановку у населених місцях. Обгрунтовано у санітарно-гігієнічних аспектах параметри уражуючих факторів аварії для розрахунку токсодоз та доз внутрішнього опромінення, спричиненого інгаляційним надходженням радіоактивних продуктів згорання за умов реальних пожеж та оцінено радіаційну обстановку та радіологічні наслідки від аварії на радіаційно-небезпечних об'єктах і територіях. Розроблено алгоритми та реалізовано програми для моделювання аварійних процесів , що відбуваються під час екзогенної підземної пожежі та аварійного вибуху, у випадку займання у центральному залі атомної станції та у приміщеннях об'єкту "Укриття", а також під час пожеж у лісах, забруднених радіонуклідними речовинами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-082.03 + З47-082.03 + З47-082.03
Шифр НБУВ: РА336927

Рубрики:

      
8.

Акіншина О.В. 
Економічна оцінка та інвестування розвитку енергетичних об'єктів (на прикладі гідроенергокомпаній): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / О.В. Акіншина ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням економічної оцінки та інвестування розширення гідравлічних електростанцій (ГЕС) оборотних гідроагрегатів (ОГА). На основі системного підходу розроблено методику економічної оцінки гідроакумулювання. Визначено оптимальну потужність ОГА, які додатково встановлюються на ГЕС каскаду, та обгрунтовано умови їх сумісної оптимізації з ТЕС і АЕС у об'єднаній енергосистемі, здійснено економічну та екологічну оцінку модернізації ГЕС каскаду. Обгрунтовано умови адаптації контрактингової моделі інвестування розширення ГЕС гідроенергокомпаній як найбільш ймовірного напряму створення інвестиційного забезпечення їх розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.7-56 + У9(4УКР)305.7-07

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Алі Хасан Могаддам 
Моделювання утримання палива всередині контейнмента під час тяжких аварій на АЕС: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / Алі Хасан Могаддам ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2009. — 17 с. — укp.

Удосконалено теорію та запропоновано новий підхід щодо математичного моделювання тяжких аварій на АЕС шляхом розробки й обгрунтування математичних моделей сценаріїв тяжких аварій, проведення обчислювальних експериментів на ЕОМ за цими моделями й обгрунтування практичних рекомендацій на підставі аналізу одержаних даних. Вперше розроблено математичні моделі для одного зі сценаріїв утримання розплаву коріуму у підреакторному просторі, покладеного в основу системи пасивного захисту від тяжких аварій, запропонованої та впровадженої на деяких скандинавських АЕС. Розроблено та досліджено нові моделі проникнення струменів розплаву у басейн з водою, внаслідок чого вперше виявлено закономірності струменів, важливі для розробки та використання пасивних систем захисту АЕС від тяжких аварій. На підставі вивчення результатів обчислювальних експериментів розповсюдження струменів розплаву коріуму у підреакторному басейні з водою на основі розроблених математичних моделей обгрунтовано теоретичні засади для розрахунку параметрів пасивної системи захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-082.03 +
Шифр НБУВ: РА369678

Рубрики:

      
10.

Алексєєва А. О. 
Еколого-радіаційна безпека прісноводних водосховищ під впливом скидів АЕС / А. О. Алексєєва. — Б.м., 2021 — укp.

Приведено наукові та практичні результати досліджень радіонуклідного забруднен-ня прісноводних водосховищ скидами АЕС, вирішено актуальне науково-практичне за-вдання розроблення нормативів екологічної безпеки, а саме – встановлення допустимих рівнів радіонуклідного забруднення прісноводних водосховищ, які гідрологічно пов'язані з технологічними водоймами АЕС та використовуються для забезпечення іри-гаційних потреб населення. На підставі проведеного аналізу результатів радіоекологічних досліджень у районі ЮУ АЕС визначено зумовленість радіонуклідного складу прилег-лих прісноводних водоймищ впливом рідких скидів АЕС, в першу чергу 3Н і 137Cs. Вста-новлено залежність вмісту 3Н у прісноводних водосховищах від його вмісту у технологі-чних водоймах ЮУ АЕС та обґрунтовано необхідність посиленого гідроекологічного моніторингу за вмістом 3Н у прісних водоймах в районі ЮУ АЕС. Визначені за екологіч-ним принципом допустимі рівні скиду усіх радіонуклідів, які присутні у рідких скидах АЕС, дозволили доповнити відповідну методику. Розраховано допустимі концентрації радіонуклідів (134Cs,137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 60Co, 110mAg) у воді прісноводних водосховищ за екологічним принципом безпеки. Проведено польові дослідження з визна-чення коефіцієнту переходу 137Cs зі зрошувальної води у сільськогосподарські культури, результати яких використано під час удосконалення методики розрахунку допустимих концентрацій радіонуклідів у зрошувальній воді за радіаційно-гігієнічним принципом. Розраховані значення допустимих концентрацій радіонуклідів запропоновано використо-вувати у системі нормативів екологічної безпеки прісноводних водосховищ у районі АЕС, які використовуються для іригаційних потреб населення. Обґрунтовано комплекс-ний підхід щодо забезпечення екологічної безпеки водосховищ, які гідрологічно пов'язані з технологічними водоймами АЕС, з урахуванням радіаційно-гігієнічних (ефек-тивна доза опромінення людини) та екологічних (вміст радіонуклідів у донних відкла-деннях) обмежень. Застосування цього підходу дозволить проводити оперативне оціню-вання радіоекологічного стану водойм, які знаходяться під впливом скидів АЕС. Розроб-лено модель оперативного оцінювання радіонуклідного забруднення водосховищ у про-цесі зрошення (operative radiation estimation model at irrigation – OREMI), яка дає можли-вість визначати ефективну дозу опромінення людини під час спостереження за вмістом базового радіонукліду у воді прісноводного водосховища. Розроблений спосіб оператив-ного оцінювання радіонуклідного забруднення прісноводного водосховища у районі АЕС за радіаційно-гігієнічним і екологічним принципами безпеки дозволяє оперативно отримувати повну інформацію щодо рівня безпеки прісноводного водосховища у районі АЕС: 1) щодо не перевищення виділеної квоти від ліміту ефективної дози під час ірига-ційного водокористування з водосховища (10 мкЗв/рік); 2) щодо не перевищення ліміту активності радіонуклідів у біотичних компонентах водосховища (370 кБк/кг).^UScientific and practical results of researches of freshwater reservoirs radionuclide pollu-tion by NPP discharges are given. The thesis presents a solution to the relevant scientific and practical task of developing the standards of ecological safety of admissible levels of radionu-clide pollution of freshwater reservoirs, which are hydrologically connected with technological NPP reservoirs and are used for maintenance of irrigation needs of the population. Based on the analysis of the radioecological studies results in the area of the Yuzhnoukrainskа NPP, we de-termined the reason of the radionuclide composition of the adjacent freshwater reservoirs by the influence of liquid discharges of the NPP, primarily 3H and 137Cs. We also established the de-pendence of the 3H content in freshwater reservoirs on its content in the technological reservoirs of the Yuzhnoukrainskа NPP, and substantiated the necessity of enhanced hydro-ecological monitoring of the 3H content in fresh water reservoirs in the area of the Yuzhnoukrainskа NPP. Ecologically permissible emission levels of all radionuclides present in NPP discharges allowed to supplement the relevant methodology. According to the ecological principle of safety we cal-culated the permissible concentrations of radionuclides (134Cs,137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 60Co, 110mAg) in freshwater reservoirs. To determine the conversion rate of 137Cs from irri-gation water to crops we carried out field studies, the results of which were used to improve the method of calculating the permissible concentrations of radionuclides in irrigation water ac-cording to the radiation-hygienic principle. We suggest using the calculated values of permissi-ble concentrations of radionuclides in the system of standards of ecological safety of freshwater reservoirs in the area of NPPs used for irrigation needs of the population. The thesis substanti-ates a comprehensive approach to ensuring the environmental safety of reservoirs, which are hydrologically connected to the technological reservoirs of NPPs, taking into account the radia-tion-hygienic (effective dose of human exposure) and environmental (radionuclide content in bottom sediments) restrictions. Application of this approach will allow carrying out operative assessment of a radioecological condition of reservoirs which are under the influence of NPP discharges. This is the first scientifically grounded comprehensive approach to ensuring the en-vironmental safety of reservoirs, which are hydrologically connected to the technological reser-voirs of NPPs, taking into account radiation and hygiene (effective dose of human exposure) and environmental (radionuclide content in bottom sediments) restrictions. Application of this approach will allow to carry out operative assessment of a radioecological condition of reser-voirs which are under the influence of NPP discharges. We developed the scientific ideas on the rapid assessment of radionuclide contamination of freshwater reservoirs using methods for de-termining the basic radionuclide, basic radiation characteristics and dose price. We determined the indicator «the dose price of irrigation», which can quickly determine the effective human dose received when consuming irrigated crops. The developed method of operative assessment of radionuclide contamination of freshwater reservoir in the NPP area according to radiation-hygienic and ecological safety principles allows to promptly obtain complete information on the level of freshwater reservoir safety in the NPP area: 1) not to exceed the allocated quota 10 μSv/year); 2) not to exceed the limit of radionuclide activity in the biotic components of the reservoir (370 кBq/kg).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Альохіна С.В. 
Моделювання теплових процесів в елементах енергетичного обладнання ТЕС і АЕС шляхом розв'язання спряжених задач теплообміну: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / С.В. Альохіна ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2008. — 17 с. — укp.

Досліджено теплові процеси в елементах енергетичного обладання ТЕС і АЕС. Розв'язано спряжені задачі теплообміну, в яких враховано взаємний вплив переносу теплоти у твердому тілі та у навколишньому теплоносії. Проаналізовано процеси теплообміну в ущільненнях парових і газових турбін шляхом розв'язання спряженої задачі теплообміну за двовимірної постановки. Здійснено верифікацію сформованої математичної моделі та розширення діапазону використання критеріальних рівнянь теплообміну. Визначено коефіцієнти тепловіддачі на поверхні ротора у зоні термокомпенсаційної канавки та запропоновано підхід для зниження термічних напружень. Запропоновано методику підвищення якості роботи енергоблоків шляхом впровадження інормаційної системи моніторингу. На підставі даних, одержаних завдяки розв'язанню спряженої задачі теплообміну, проведено дослідження теплового стану вентильованого контейнера зберігання відпрацьованого ядерного палива, розташованого на відкритій площадці. Показано безпечність зберігання такого контейнера тривалий час за фактором зміни теплового стану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З37-4-01 + З47-04-01 +
Шифр НБУВ: РА355562

Рубрики:

      
12.

Альохіна С. В. 
Наукові основи теплової безпеки сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива / С. В. Альохіна. — Б.м., 2019 — укp.

В роботі на основі аналізу відомих досліджень теплового стану вентильованих контейнерів зберігання ВЯП та аналізу результатів моніторингу теплового стану контейнерів зберігання Запорізької АЕС вперше досліджено і узагальнено характер перебігу теплофізичних процесів у вентильованих контейнерах сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива, що дозволило виявити та класифікувати основні чинники, які впливають на тепловий стан палива та основного обладнання протягом усього строку експлуатації сховища. Серед таких факторів впливу виділено: антропогенно-техногенні, погодно-кліматичні, конструктивні, фізичні.Для проведення детального аналізу теплового стану контейнерів зберігання відпрацьованого ядерного палива з урахуванням основних факторів впливу створено новий універсальний підхід для визначення теплового стану ВЯП та елементів обладнання зберігання, що базується на ітераційному розв'язанні прямих спряжених та обернених задач теплообміну з використанням моделей різного рівня складності. Для сухого сховища ВЯП Запорізької АЕС біло виділено п'ять рівнів складності: група контейнерів, окремий контейнер, корзина з паливними збірками, паливна збірка, твел.Із застосуванням ітеративної методики було проведено серію розрахункових досліджень, які дозволили отримати нові дані про тепловий стан контейнерів з відпрацьованим паливом в умовах проектних аварій різної природи. За максимальним рівнем температури ВЯП було введено класифікацію аварій, що дозволило виявити ті, які потребують першочергового усунення для забезпечення теплового критерію безпеки.В роботі вперше за результатами теплових досліджень запропонована класифікація порушень нормальних умов експлуатації, що пов'язані з перекриттям вентиляційних каналів, в тому числі й проектних аварій, які обумовлені цим чинником. Розглянуто усі можливі варіанти перекриття вентиляційних каналів. Визначено, що найвищі температури досягаються при перекритті верхніх вентиляційних отворів; такі порушення умов нормальної експлуатації та аварійні ситуації повинні бути усунені першочергово.Розглянуто варіанти поліпшення теплового стану контейнерів з ВЯП протягом усього терміну експлуатації сухого сховища. Було запропоновано створення захисної погодної кришки, яка зменшує негативний вплив вітру на тепловий стан ВЯП, що зберігається, а також досліджені шляхи модернізації форми та розмірів вентиляційного тракту контейнера зберігання.Розроблено новий метод розміщення контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом на відкритому майданчику сухого сховища, що зменшує їх взаємний тепловий впливу, підвищує ефективність роботи системи теплового моніторингу та забезпечує необхідний рівень безпеки довгострокової експлуатації сховища в цілому. Розміщення контейнерів, що містять паливо з більш високим залишковим тепловиділенням, в середині групи контейнерів дозволить знизити вплив вітру на верхні вентиляційні отвори і, відповідно, покращити якість теплового моніторингу.Удосконалено метод розміщення паливних збірок в корзині зберігання для зменшення рівня температур шляхом встановлення максимально припустимого рівня залишкового тепловиділення для груп відпрацьованих паливних збірок, що зберігаються, який дозволяє не порушувати норми радіаційної безпеки. Відповідно до методу в центрі групи збірок розміщуються збірки із залишковим тепловиділенням, що складає 75 % від максимально припустимого рівня тепловиділення. Для збірок, що оточують центральні збірки, рівень тепловиділення можливо збільшити до 106,25 %, тепловиділення збірок на периферійній частині групи не повинне перевищувати максимально припустиме. У роботі вперше створені методичні основи прогнозування теплового стану вентильованих контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом. Знайдено залежності температури вентиляційного повітря на виході із контейнера зберігання та максимальної температури в корзині з ВЯП від рівня залишкового тепловиділення та температури атмосферного повітря.Запропоновано новий метод контролю теплового стану контейнерів з ВЯП, який базується на порівнянні результатів вимірів та теоретичних розрахунків прогнозного значення температури вентиляційного повітря на виході з контейнера зберігання. Розроблено концептуальну модель інформаційної системи моніторингу теплового стану відпрацьованого ядерного палива та структуру бази даних, що буде входити до її складу.^UIn the work on the basis of the analysis of well-known researches of the thermal state of ventilated storage containers with SNF and analysis of the monitoring results of the thermal state of storage containers of the Zaoprizhska NPP, the nature of the thermophysical processes in ventilated containers of dry storage of spent nuclear fuel has been explored and generalized, which has allowed to identify and classify the main factors influencing on the thermal state of fuel and basic equipment during the whole storage facility operation. Among these influencing factors highlighted: anthropogenic, weather and climate, structural, physical.In order to carry out a detailed analysis of the thermal state of spent fuel storage containers, taking into account the main factors of influence, a new universal approach for determining the thermal state of spent fuel and storage equipment elements based on the iterative solution of the direct conjugate and inverse heat transfer problems using models of different complexity levels has been created. Five complexity levels were identified for the SNF dry storage facility of the Zaporizhska NPP: a group of containers, a separate container, a basket with fuel assemblies, a fuel assembly, a fuel rod.Using the iterative methodology, a series of computational studies were conducted that allowed obtaining new data on the thermal state of containers with spent fuel in the conditions of different design accidents. On base of the maximum temperature level of spent fuel, a classification of accidents was introduced, which allowed identifying those that require a priority elimination to provide a thermal safety criterion.In the work for the first time, according to the results of thermal research, a classification of violations of normal operating conditions related to the blockage of ventilation channels, including design accidents, which are caused by this factor, is proposed. All possible variants of ventilation channels blockage are considered. It is determined that the highest temperatures are achieved by blockage of the upper ventilation vents; such blockage of normal operating conditions and emergency situations should be eliminated first and foremost.The variants of improvement of the thermal state of containers with SNF during the whole operation period of the dry storage are considered. It was proposed to create a protective weather lid, which reduces the negative impact of wind on the thermal state of spent fuel; and also ways to modernization of the shape and size of the ventilation duct of the storage container were explored.A new method of placing containers with spent nuclear fuel in the open site of a dry storage facility, which reduces their mutual thermal influence, has increased the efficiency of the system of thermal monitoring and provides the necessary level of safety of long-term operation of the storage facility in general. Placement containers containing fuel with higher decay heat generation in the middle of the containers group will reduce the effect of wind on the upper ventilation vents and, respectively, improve the quality of thermal monitoring.The method of placing fuel assemblies in the storage basket with purpose to reduce the temperature level has been improved by setting the maximum permissible level of decay heat for stored spent fuel assemblies, which allows not to violate radiation safety standards. According to the method, assemblies with decay heat are placed in the center of the fuel assemblies group, which is 75% of the maximum allowable level of heat generation. For assemblies that surround the central ones, the level of heat can be increased to 106.25%, the heat release of the assemblies on the periphery of the group should not exceed the maximum allowable.The methodical bases for predicting the thermal state of ventilated containers with spent nuclear fuel were first created in the work. The dependences of the temperature of the ventilation air in the outlet vent of the storage container and the maximum temperature in the storage cask with spent fuel from the level of decay heat and temperature of the atmospheric air are found.A new method for controlling the thermal state of containers with SNF is proposed, which is based on comparison of the results of measurements and theoretical calculations of the predicted value of the temperature of the ventilation air at the exit from the storage container. The conceptual model of the information system for thermal state monitoring of spent nuclear fuel and the structure of the database, which will be included in it, are developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Андрєєв Ю.М. 
Розробка аналітичних комп'ютерних методів аналізу та синтезу динаміки машин: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.09 / Ю.М. Андрєєв ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2009. — 39 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до розрахунку динамічних процесів у технологічних, енергетичних, транспортних машинах та інших технічних системах, на підставі якого розроблено теорію аналітичних комп'ютерних методів розрахунків і програмні засоби у вигляді спеціальної системи комп'ютерної алгебри. Розроблено універсальний аналітичний опис і ефективні алгоритми комп'ютерного формування рівнянь динаміки машин в узагальнених координатах. Проаналізовано динамічні процеси у стрижневих і балкових конструкціях, у силових передачах з двигуном внутрішнього згоряння з урахуванням процесів згоряння, а також для віброізоляції транспортних засобів і висотних споруд, перехідних і ударних процесів у космічних об'єктах і контейнерах для транспортування вискоактивних відходів АЕС з урахуванням їх взаємодії з твердими тілами та неголономності зв'язків за умов просторового руху. Проаналізовано динаміку та синтезовано маніпуляційні системи, кулачкові механізми, зубчасті рейки портових кранів і системи підвіски сільськогосподарських машин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К412.02 +
Шифр НБУВ: РА365014

Рубрики:

      
14.

Антощак І.М. 
Визначення електрохімічних властивостей сталей АЕС у високотемпературних водних середовищах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.14 / І.М. Антощак ; НАН України. Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Визначено умови, за яких вплив гальванопари "оновлена - запасивована поверхня" на прискорення зростання корозійно-втомних тріщин буде максимальним. Запропоновано модель процесів виділення та надходження водню в метал вершини тріщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К66-14
Шифр НБУВ: РА317669 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Арямнова О.В. 
Стан здоров'я дітей, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС (клініко-генетичні аспекти): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.В. Арямнова ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено стан здоров'я нащадків чоловіків-ліквідаторів катастрофи на ЧАЕС з урахуванням можливих стохастичних трансгенеративних ефектів опромінення батьків. Описано структуру патологічної ураженості дітей ліквідаторів, особливості розвитку та перебігу найпоширеніших функціональних відхилень і хвороб, психологічні особливості. Розглянуто частку спадкової та природженої патології, розраховано частоту зустрічальності малих аномалій розвитку. Визначено внесок середовищної (74 %) та генетичної (26 %) компонент у розвиток мультифакторіальної патології у нащадків ліквідаторів. За результатами факторного аналізу з'ясовано, що відхилення у стані здоров'я нащадків ліквідаторів зумовлено різними біосоціальними причинами, а не лише опроміненням батька. Доведено, що характер цитогенетичних змін у лімфоцитах периферичної крові та реєстрація онкогенетичних синдромів дозволяють віднести нащадків ліквідаторів до групи підвищеного мутаційного ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733-2
Шифр НБУВ: РА315939 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Асташкіна О.А. 
Геофізичний моніторинг геологічного середовища на техногенно-навантажених територіях: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.05 / О.А. Асташкіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано сучасні підходи щодо організації систем моніторингу за розвитком небезпечних геологічних процесів на техногенно-навантажених територіях. Розроблено динамічну геолого-геофізичну модель крейдяної товщі та перекриваючих її дисперсних грунтів. Проаналізовано сучасний стан крейдяних і дисперсних грунтів на проммайданчику Рівненської атомної електростанції (РАЕС). Проведено оцінку достовірності прогнозу стану крейдяних і дисперсних грунтів на проммайданчику РАЕС станом на 2010 р. і побудовано карту прогнозу до 2015 р. Визначено рівень грунтових вод на основі даних геофізичного моніторингу для даної території. Проведено статистичне моделювання рівня грунтових вод у 3D варіанті. Розроблено базу даних природних умов для кадастру майданчиків під будівництво нових енергоблоків АЕС. Обгрунтовано комплекс геофізичних методів для вирішення інженерно-геологічних завдань у разі будівництва висотних будинків на прикладі окремих будівельних майданчиків м. Київ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.4
Шифр НБУВ: РА374969 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Бєлий Ю.О. 
Моделі та метод підвищення надійності мультидиверсних інформаційно-управляючих систем: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Ю.О. Бєлий ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2009 — укp.

Розроблено та вдосконалено моделі, методи й інформаційну технологію оцінювання та забезпечення надійності мультидиверсних інформаційно-управляючих систем (ІУС). Сформульовано визначення мультидисперсної системи, в якої версії одержано з використанням декількох видів версійної надмірності. Розроблено метод підвищення надійності мультидиверсних ІУС, який передбачає врахування різних варіантів співвідношень множин дефектів програмно-апаратних версій і систем. На підставі аналізу фізичних і проектних версій для мультидиверсних ІУС одержано моделі безвідмовності та готовності. Метод оцінювання якості програмного забезпечення багатосерійних систем базується на оптимізації вибору множини методик і засобів оцінювання за критерієм "повнота оцінки/вартість". З використанням результатів дослідження розроблено ІУС для енергоблоків АЕС України, що дозволило виконати систематизований аналіз відмов, оцінити якість програмного забезпечення та показники надійності системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.984-021.1 +
Шифр НБУВ: РА365873

Рубрики:

      
18.

Білєй Д.В. 
Удосконалення системи контролю герметичності тепловиділяючих зборок реакторів АЕС (ВВЕР-1000): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / Д.В. Білєй ; Одес. держ. політехн. ун-т. — О., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці нової технології виявлення розгерметизованих оболонок твелів акустичним методом в реальному масштабі часу, розробці макету установки та його випробуванням в реальних умовах АЕС. Принцип виявлення розгерметизованих твелів грунтується на ефекті генерування акустичних коливань в теплоносії, в якому розміщена тепловиділяюча зборка (ТВЗ) за рахунок витікання суміші газів, які знаходяться під оболонкою. Підвищення тиску під оболонкою зумовлене утворенням газоподібних і стабільних продуктів ділення в процесі протікання ланцюгової ядерної реакції. Запропонована математична модель дозволяє описати процес генерування акустичних коливань газових струменів при витіканні у рідину. Експериментально встановлено, що характерні частоти генеруємих коливань укладаються в діапазон приблизно 400-800 Гц. Випробування дослідного зразку установи в промислових умовах АЕС показали, що рівень корисного сигналу у рідині перевищує рівень промислового шуму майже на 7-8 порядків. По швидкості визначення розгерметизованого стану розроблена система дає виграш часу в 2 години на одну ТВЗ в порівнянні з традиційною системою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З464.21

Рубрики:

      
19.

Білий Д.О. 
Віддалені медичні наслідки в осіб, які перенесли гостру променеву хворобу в результаті аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 03.00.01 / Д.О. Білий ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2005. — 48 с. — укp.

На підставі 15-річного (1986 - 2001 рр.) динамічного вивчення стану здоров'я 207-ми учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, включаючи 88 реконвалесцентів гострої променевої хвороби, які зазнали опромінення в діапазоні від 0,1 до 7,1 Гр, наведено детальну характеристику віддалених наслідків радіаційного впливу, визначено роль іонізуючого випромінювання та інших факторів ризику у формуванні патологічних станів кровотворної, травної та серцево-судинної систем організму, органу зору та шкіри. Математично описано варіанти реакції мієлоїдної та мегакаріоцитарної ланок кісткового мозку на загальне відносно рівномірне опромінення та розроблено гематологічні критерії тяжкості гострої променевої хвороби. На базі дискримінантного аналізу визначено групи ризику розвитку онкогематологічних та окремих соматичних захворювань. Створено оригінальну комп'ютерну базу даних осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким у 1986 р. діагностовано гостру променеву хворобу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р368.4-3 +
Шифр НБУВ: РА336795

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
20.

Бабік К.М. 
Оцінка сейсмічної безпеки будівель, споруд та конструкцій із застосуванням теорії ризику: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / К.М. Бабік ; Держ. НДІ будів. конструкцій (НДІБК). — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено методику, що дозволяє виконувати динамічні розрахунки конструкцій будівель на вплив акселерограм й оцінити ризики руйнування конструкцій з урахуванням реальних діаграм деформування матеріалів. Запропоновано спосіб врахування вищих форм коливань для розрахунку багатоповерхових будівель на сейсмічні впливи. Обчислено ризики руйнування для нестабільних конструкцій "Об'єкта "Укриття" Чорнобильської АЕСАЕС).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н7-022.7 + Н798 +
Шифр НБУВ: РА335328

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського