Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (355)Реферативна база даних (10098)Книжкові видання та компакт-диски (740)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНТЕГРАЛЬНЕ$<.>+<.>K=ЧИСЛЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 397
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єгорченков В. О. 
Наукові основи формування комфортного середовища в будівлях за динамічними параметрами природного освітлення / В. О. Єгорченков. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню наукової проблеми підвищення комфортності середовища і енергоефективності будівель на основі геометричного моделювання динамічних параметрів світлового поля з використанням математичного апарату точкового числення. Отримано точкові рівняння для ряду нестандарних огороджувальних конструкцій . Запропоновано оцінку систем природного освітлення на основі експозиції, яка об'єднує світлову величину та час її дії. Створено принципи моделювання параметрів світлового поля у приміщеннях на основі точкового числення. Розроблено метод визначення комфортних параметрів теоретичним шляхом. Для формування радіаційного режиму у приміщеннях розроблено метод розрахунку сонячних теплонадходжень для нестандартних рішень світлопрозорих огороджень. З використанням точкового числення здійснено формування терморадіаційного режиму приміщення при променистому опаленні. Вдосконалено метод розрахунку енергоспоживання будівель з системами природного освітлення при різних орієнтаціях світлопрорізів та їх положеннях у просторі.^UThe thesis is devoted to solving of the scientific problem of increasing the comfort of environment and energy efficiency of buildings on the basis of geometric modelling of dynamic parameters of the light field using the mathematical apparatus of the point calculation. Point equations for enclosing structures in the form of a number of flat shapes with straight and curvilinear boundaries, as well as surfaces of general position are obtained. It is proposed to estimate lighting systems using the exposure of illumination, which combines the level of the light value and the time of its operation. The principles of modeling the parameters of a light field in premises on the basis of a point calculation are created. A method for determining the comfortable values of parameters in a theoretical way is developed. For forming the radiation regime in premises, a method for calculation of solar heat gain for non-standard solutions of translucent enclosures is developed. In this study, it is shown how the point calculation can be used effectively for the formation of the termoradiation regime of the premises during radiant heating. The method for calculating energy consumption of buildings with natural lighting system at different orientations of light transitions on the sides of the horizon and their positions in space is improved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Іваненко С.В. 
Одиничне та особливе в лексико-семантичних групах на позначення кольору в сучасній російській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / С.В. Іваненко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 20 с. — укp.

Висвітлено тлумачення позначення кольору, філософську та лінгвістичну трактовку одиночного й особливого. Охарактеризовано лексико-семантичні групи лексем, що позначають колір за належністю до частин мови. У лексико-семантичних групах прикметників, іменників і дієслів виділено групи лексем, які є формами вираження лінгвофілософських категорій одиночного й особливого. Лексеми зазначених підгруп, які актуалізують семи "конкретність", "відомість", "типовість", "одиничність", характерні для категорії одиночного і є найбільш численними. Розглянуто особливості використання лексем на позначення кольору в "логіко-семантичному пропозитиві (ЛСП) вищого рівня". Лексеми на позначення кольору, які є формами вираження категорії одиночного, широко використовуються авторами під час опису живої та неживої природи, рослинного та тваринного світу, портретів людей. Лексеми на позначення кольлору як форми вираження категорії особливого, які є одним з основних засобів метафоризації, формують і дозволяють краще усвідомити глибинну семантику художнього твору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-315.5
Шифр НБУВ: РА314186 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Іванишин В.А. 
Структурно-стратиграфічні і літолого-геохімічні критерії нафтогазоносності глибокозанурених відкладів Дніпровсько-Донецької западини: Автореф. дис... д-ра геол. наук: 04.00.17 / В.А. Іванишин ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2005. — 47 с. — укp.

Проаналізовано особливості рельєфу кристалічного фундаменту за запропонованою методикою, структурні особливості девонського та нижньокам'яновугільного комплексів, взаємозв'язок родовищ нафти та газу з рель'єфом фундаменту та текточнічними розломами. На підставі детальних стратиграфічних досліджень даних відкладів надано оцінку перспективності окремих ділянок Дніпровсько-Донецької западини (ДДЗ) і частин розрізу. Досліджено розподіл величин відкритої пористості та газопроникності на структурах південної, північної та приосьової зон регіону та виділено численні зони розтягання та стиснення у палеозойському розрізі, доведено його шарувато-зональну будову. Обгрунтовано провідну роль карбонатних товщ у генерації вуглеводнів та їх вплив на закономірності розподілу покладів нафти та газу, пульсаційність (неодноразовість) надходження вуглеводнів в осадочний чохол западини. За даними геохімічних досліджень установлено тип і концентрацію органічної речовини у глибокозанурених відкладах, надано оцінку їх перспектив. З'ясовано, що розподіл палеотемператур у розрізі та за площиною був неоднорідним. Уточнено та деталізовано початкові етапи розвитку регіону. Висвітлено питання взаємозв'язку розташування родовищ нафти та газу з рельєфом фундаменту та тектонічними розломами. Оцінено перспективи нафтогазоносності девону та нижнього карбону на підставі детальної стратиграфії та літології цих комплексів. З'ясовано провідну роль карбонатних товщ у генерації вуглеводнів і закономірностях розташування родовищ нафти та газу. Відкрито шарувато-зональну будову осадочного чохла. Установлено пульсаційне (неодноразове) надходження вуглеводнів в осадочний чохол. Визначено типи й особливості розподілу органічної речовини у глибокозанурених відкладах, зафіксовано наявність палеотемпературних аномалій. Запропоновано напрями вирішення певних геологічних проблем та подальшого розвитку пошуково-розвідувального процесу з прирощенням запасів нафти та газу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР)1 + Д432(45УКР)4-53 + Д59(45УКР)453.1 +
Шифр НБУВ: РА338937

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Іванченко К.В. 
Мікрофітофосилії вендських відкладів Волині та їх стратиграфічне значення: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.09 / К.В. Іванченко ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Вивчено вендські відклади Волині, а саме: їх стратиграфію, речовинний склад й органічні рештки. Установлено, що верхньовендські відклади містять численний та різноманітний мікрофітопланктон. Описано 38 видів мікрофітосилій, один з яких новий, і 2 види макроводоростей, знайдених у 28-ми свердловинах, які розбурили вендські породи. Складено палеонтологічний атлас. На підставі цих комплексів проведено стратифікацію та кореляцію вендських відкладів, запропоновано уточнену стратиграфічну схему вендських відкладів Волині (границю між редкінським і котлинським горизонтами перенесено в підошву колківської світи). Розроблено наукові засади для створення стратиграфічних схем, яку можна використовувати під час геологічної зйомки та побудови різномасштабних геологічних карт вендських відкладів та інших спеціальних карт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е142"012"(4УКР-9ВОЛ) +
Шифр НБУВ: РА349711

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Іванчук В. Є. 
Поняття та призначення правового моніторингу: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / В. Є. Іванчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є одним із перших у вітчизняній правовій науці цілісним комплексним дослідженням, що присвячене визначенню поняттю та призначенню правового моніторингу, у якому не лише розкрито окремі аспекти правового моніторингу як засобу забезпечення якості процесу нормотворчості та ефективності процесу правозастосування, а й наведено загальні риси інституту правового моніторингу як фактору забезпечення єдиного нормативно-правового простору в Україні.В результаті проведеного дослідження, на виконання поставлених завдань, сформульовано низку нових положень та висновків, науково обґрунтованих пропозицій та рекомендацій, спрямованих на вдосконалення зазначеного інституту.У підрозділі 1.1 «Стан наукової розробки проблематики правового моніторингу» зазначається, що для інституту правового моніторингу (як і для багатьох інших інститутів права) є властивим подвійний стан: відсутність (або мала опрацьованість) теоретичної частини, що поєднується із наявністю численних, переважно орієнтованих на практику, розробок. Вказане вимагає: а) говорити про нагальність комплексного наукового дослідження проблематики правового моніторингу, якого поки-що не було проведено і відсутність якого не дає можливості зважено оцінювати існуючі розробки фахівців, вирішувати складні прикладні ситуації, розв’язувати дискусійні питання, знаходити простір для удосконалення вказаного правовогоінституту; б) визнати існування непоодиноких і важливих наукових праць, що виступають базисом для вивчення проблематики правового моніторингу, значно обумовлюючи його вектор і результати. Врахуємо й те, що інститут правового моніторингу володіє загальнотеоретичною інформаційною пов’язаністю, тому його пізнання забезпечується широкою палітрою наукових розробок.Встановлено, що: переважна більшість наукових напрацювань стосується якості нормативно-правових актів та ефективності правового регулювання, але не сутності чи змісту правового моніторингу як фактора забезпечення єдиного правового простору; не зважаючи на категоріальну значимість правового моніторингу як фактора забезпечення єдиного правового простору, його сутність розкривається переважно в загальному контексті дослідження питань нормотворення, що дає змогу говорити про доктринальну незавершеність дослідження проблематики правового моніторингу як фактора забезпечення єдиного правового простору; в теорії права сформувалося чимало дискусійних аспектів у розумінні змісту поняття «правовий моніторинг»; є наявними ускладнення в контексті виключно трактування науковцями сутності окремих видів правового моніторингу, а також невпинні дискусії щодо механізму його здійснення, розрізненості трактування ознак, функцій, видів, структури правового моніторингу як потенційного засобу забезпечення єдиного правового простору в Україні; відмічені ускладнення ще більше посилюються, з огляду на відсутність єдиної методологічної основи проведення правового моніторингу, нещодавнє зародження доктрини правового моніторингу та відносну малодослідженість його окремих аспектів; основна проблема активного використання механізму правового моніторингу на практиці для визначення ефективності нормативно- правового регулювання та правозастосування полягає у відсутності опрацьованих і перевірених критеріїв, показників та методики оцінки останньої, що на теперішній час поки-що практично не стали предметом глибокого теоретичного опрацювання.^UThe dissertation is one of the first comprehensive studies in domestic legal science dedicated to determining the essence and content of legal monitoring under martial law in Ukraine, which not only discloses certain aspects of legal monitoring as a means of ensuring the quality of the law-making process and the effectiveness of the law enforcement process, but also general features of the institute of legal monitoring as a factor of ensuring a unified regulatory and legal space in Ukraine are given.As a result of the conducted research, a number of new provisions and conclusions, scientifically based proposals and recommendations aimed at improving the specified institute were formulated for the fulfillment of the assigned tasks.In subsection 1.1 "The state of scientific development of legal monitoring issues" it is noted that the institute of legal monitoring (as well as many other law institutes) is characterized by a double state: the absence (or little development) of the theoretical part, which is combined with the presence of numerous, mainly focused on practice, development. The above requires: a) to talk about the urgency of a complex scientific study of legal monitoring issues, which has not yet been conducted and the absence of which does not allow for a balanced assessment of the existing developments of specialists, to solve complex applied situations, to resolve debatable issues, to find space for improving the specified legal monitoring; b) recognize the existence of unique and important scientific works that act as a basis for studying the problems of legal monitoring, significantly determining itsvector and results. We also take into account the fact that the institute of legal monitoring has a general theoretical information connection, therefore its knowledge is provided by a wide range of scientific developments.It was established that: the vast majority of scientific works concern the quality of normative legal acts and the effectiveness of legal regulation, but not the essence or content of legal monitoring as a factor of ensuring a unified legal space in conditions of martial law; regardless of the categorical importance of legal monitoring as a factor of ensuring a unified legal space in the conditions of martial law, its essence is revealed mainly in the general context of the study of issues of norm-making, which makes it possible to talk about the doctrinal incompleteness of the study of the problems of legal monitoring as a factor of ensuring a unified legal space; in the theory of law, many debatable aspects have been formed in the understanding of the meaning of the concept of "legal monitoring"; there are complications in the context of only the interpretation by scientists of the essence of certain types of legal monitoring, as well as incessant discussions about ......., the diversity of interpretation of the signs, functions, types, structure of legal monitoring as a potential means of ensuring a unified legal space in Ukraine; noted complications in the conditions of martial law are even more aggravated, given the lack of a single methodological basis for conducting legal monitoring, the recent birth of the doctrine of legal monitoring and the relative lack of research into its individual aspects; the main problem of the active use of the legal monitoring mechanism in practice to determine the effectiveness of regulatory and legal regulation and law enforcement is the lack of worked out and tested criteria, indicators and methods of evaluating the latter, which at the present time have practically not become the subject of in-depth theoretical study.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Ігольников А.Г. 
Управління економічними реформами в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / А.Г. Ігольников ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено теоретичні, організаційно-методичні та прикладні проблеми управління реформами. Наведено результати аналізу десятирічного проведення радикальних ринкових реформ, визначено та згруповано численні причини економічної кризи, виявлено її особливості у порівнянні з циклічними кризами надвиробництва. Розроблено систему пропозицій щодо удосконалення управління реформами для виходу екноміки з кризи. З метою удосконалення управління реформами та виходу з кризи обгрунтовано необхідність їх переорієнтування із перетворення економічної системи на реформування продуктивних сил. Удосконалення ринкової економічної системи та формування інфраструктури запропоновано здійснювати для стимулювання розвитку продуктивних сил. Доведено ефективність посилення державного регулювання економічної діяльності, у тому числі цін, тарифів на послуги, оплати праці залежно від її важливості для розвитку народного господарства, складності, умов, небезпеки та результатів праці. Показано доцільність удосконалення у взаємозв'язку пенсійного забезпечення та тарифів на житлово-комунальні послуги з ліквідацією пільг і привілеїв. Обгрунтовано необхідність розробки довгострокової єдиної національної програми проведення реформ. Розроблено її зміст, порядок підготовки, затвердження та формування державної команди реформаторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)0-183-21
Шифр НБУВ: РА321050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ідак Ю. В. 
Основи теорії морфології міста / Ю. В. Ідак. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації розроблено нові в концептуальному плані та важливі для теорії містобудування принципові положення теорії морфології міста. Ідея формування теорії ґрунтується на досвіді, представленому в численних наукових працях американських та європейських урбаністів, на синтезі морфологічних знань, отриманих на міждисциплінарному рівні, та на пошуку нових шляхів розв'язання проблем, пов'язаних із розвитком сучасної теорії містобудування. Демонстрації ефективності теоретико-методологічного інструментарію морфології міста і здійсненню необхідних узагальнень про закономірності та особливості формування матеріальної структури міста сприяли розроблена морфологічна модель «місто-пазл» та сформульована концепція «габітус міста».^UFundamental tenets of the theory of morphology of the city, new conceptually and important for the theory of urban planning, have been developed in the thesis. The idea of establishing the bases of the theory is based on the experience, presented in numerous scientific studies of American and European urbanists, the synthesis of morphological knowledge gained at the interdisciplinary level and on finding new ways of solving problems related to the development of the modern theory of urban planning. The developed morphological model of a city-puzzle and formulated concept of the habitus of the city contributed to demonstration of the effectiveness of theoretical and methodological instrumentality of city morphology and implementation of the necessary generalizations about the patterns and features of formation of the material structure of the city.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Ісаченко Д.А. 
Методологічні засади регіональної стратегії розвитку малих промислових підприємств: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.05 / Д.А. Ісаченко ; Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. НАН України. — О., 2010. — 36 с. — укp.

Запропоновано концепцію, згідно якої методологічною основою управління економікою регіону є регіональний підхід, який охоплює взаємозв'язки суб'єктів економіки регіону, що дозволяє комплексно розглядати їх поведінку з позиції завдань економічного та соціального розвитку регіону. Наведено концепцію стратегії розвитку малого промислового підприємництва, яка будується на кейнсіанській моделі, але пропонується використовувати поряд з цим механізм державної підтримки, що має викликати численні мультиплікативні ефекти, невід'ємною ланкою яких є активізація попиту, у тому числі і споживчого, оскільки стримуючим чинником розвитку малого промислового підприємництва є обмежений попит населення через низькі доходи, а також через те, що він зорієнтований на імпортні товари.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.342 + У9(4УКР)291.9
Шифр НБУВ: РА374284 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Ішин А.В. 
Антибільшовицькі виступи у Криму і боротьба з ними (кінець 1920 - 1925рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Ішин ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 20 с. — укp.

Всебічно досліджено антибільшовицькі виступи на території Кримського півострова, а також протидію їм у першій половині 1920-х рр. Запропоновано концепцію даного соціально-політичного процесу, яка відбиває причини виникнення та поразки антибільшовицьких організацій, розкриває деякі аспекти виникнення та поразки антибільшовицьких організацій, їх типологію, динаміку діяльності, характер організованих і стихійних вищезгаданих виступів. На основі невідомих раніше архівних матеріалів розглянуто структуру й особливості роботи репресивних, а також партійних і радянських органів влади, що вели боротьбу з контрреволюцією. Вперше до наукового обігу введено численні архівні документи, аналіз яких дозволяє заповнити суттєву прогалину в наукових уявленнях про післяреволюційний етап розвитку Криму в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)61-49
Шифр НБУВ: РА320438 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Аблєєва І. Ю. 
Науково-теоретичні основи системного підходу до підвищення рівня екологічної безпеки нафтовидобувних територій / І. Ю. Аблєєва. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-теоретичної проблеми зниження рівня техногенного навантаження на довкілля від обʼєктів нафтового видобування, зокрема в районах активного буріння та освоєння свердловин, що супроводжується деструктивними впливами на всі компоненти довкілля, особливо під час аварійних ситуацій із розливами нафти і нафтопродуктів.Розроблено науково-методологічні основи системного підходу до оцінювання впливу відходів нафтовидобування на довкілля та екологічно безпечного поводження з ними, що забезпечує зниження техногенного навантаження на довкілля від нафтовидобувної промисловості.Розроблено науково-методологічний підхід до дослідження та впровадження технології очищення нафтозабруднених ґрунтів методами біоремедіації, що дозволило підвищити рівень екологічної безпеки відповідних територій за рахунок скорочення часу ліквідації забруднення та підвищення ефективності процесу.Біотехнологічний метод знезараження нафтозабруднених ґрунтів стає більш популярним і корисним у наш час завдяки своїм перевагам і позитивним характеристикам перед фізико-хімічними методами. Висока ефективність розкладання нафтових вуглеводнів різними штамами бактерій пояснюється здатністю конкретного живого організму залучати ці речовини до метаболічних процесів клітини. Численні дослідження засвідчують, що арени, нафтенові, парафінові вуглеводні доступні практично для всієї аборигенної мікрофлори.Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено ефективність застосування анаеробного дигестату як біостимулятора у складі бактеріальних препаратів на підставі наявності в ньому необхідного комплексу поживних речовин для нафтодеструктивних мікроорганізмів, що задовольняє вимоги екологічної безпеки щодо комплексного поводження з відходами.Запропоновано науково-методичний підхід до моделювання фільтрації нафти через пористе середовище, що забезпечило прогнозування глибини та площі забруднення ґрунту, та зниження екологічного ризику від аварійних розливів нафти. Розроблено науково-теоретичні підходи до застосування програмного забезпечення ANSYS у вирішенні проблем екологічної безпеки.Практична значущість роботи підтверджена результатами промислових випробувань розроблених екологічно безпечних технологій, двома патентами на корисну модель та актами впровадження у виробничий і навчальний процеси.^UThe dissertation is devoted to solving the scientific and applied problem of reducing the level of man-made load on the environment from oil production facilities, in particular in areas of active drilling and development of wells, accompanied by destructive effects on all components of the environment, especially during emergencies. oil and oil products spills.The scientific and methodological bases of the system approach to the assessment of the impact of oil production wastes on the environment and ecologically safe treatment with them have been developed, which provides reduction of man-caused load on the environment from the oil industry.A scientific and methodological approach to the study and implementation of technology for cleaning oil-contaminated soils by bioremediation, which increased the level of environmental safety of the areas by reducing the time of elimination of pollution and increase the efficiency of the process.Biotechnological method of disinfection of oil-contaminated soils is becoming increasingly popular and useful today due to its advantages and positive characteristics over physico-chemical methods. The high efficiency of decomposition of petroleum hydrocarbons by different strains of bacteria is due to the ability of a particular living organism to include these substances in the metabolic processes of the cell. Numerous studies show that arenes, naphthenic, paraffin are available for almost all aboriginal microflora.The effectiveness of anaerobic digestion as a biostimulator in bacterial preparations is theoretically substantiated and experimentally confirmed on the basis of the lack of the necessary complex of nutrients for oil-destructive microorganisms, which meets the requirements of environmental safety for integrated waste management.A scientific-methodical approach to the modeling of oil filtration through a porous medium was proposed, which provided prediction of the depth and area of soil contamination, and reduced environmental risk from accidental oil spills. Scientific and theoretical approaches to the application of ANSYS software in solving environmental safety problems have been developed.The practical significance of the work is confirmed by the results of industrial tests of the developed environmentally safe technologies, two patents for a useful model and acts of introduction into production and educational processes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Адоньєв Є. О. 
Композиційний метод геометричного моделювання багатофакторних систем / Є. О. Адоньєв. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.01.01 – Прикладна геометрія, інженерна графіка. Київський національний університет будівництва і архітектури, м. Київ, Україна, 2018.Дисертацію присвячено вирішенню наукової проблеми моделювання багатофакторних систем і процесів з будь-якою наперед заданою кількістю вихідних факторів різної фізичної природи. З цією метою розроблено композиційний метод геометричного моделювання (КМГМ), який є подальшим розвитком принципів та інструментарію точкового числення Балюби-Найдиша (БН-числення). За допомогою КМГМ підвищується якість та обґрунтованість управлінських рішень, з метою підвищення ефективності функціонування суб'єктів господарювання у різних галузях народного господарства.В результаті теоретичних досліджень розроблено та обґрунтовано алгоритм формування координат Балюби-Найдиша (БН-координат) для інтерполяції вихідних точок параметричною кривою Балюби (Б-кривою). Одним із головних інструментів КМГМ є розроблені геометричні матриці Балюби-Найдиша (БН-матриці). Використання БН-матриць дозволило узагальнити геометричну формалізацію вихідних факторів та спростити розв'язки задач.Ключовою у КМГМ є методика формування сегментів одно-параметричних Б-кривих евклідового п-простору, яка базується на переході від глобальної системи координат до розв'язання задачі у локальних симплексах. Перехід від вихідної геометричної фігури до Б-кривої, з БН-координатами у локальній системі координат забезпечує зменшення кількості параметрів при параметризації вихідних даних моделі. Розроблена методика формування неперервних БН-координат для сегменту поверхні у вигляді параметричної БН-матриці, що інтерполює точки вихідної геометричної фігури. При цьому, аналіз розв'язку будь-якої n-вимірної задачі здійснюється через аналіз n одновимірних задач, які виникають за результатами проектування на п осей, з подальшим об'єднанням результатів. Розроблено спосіб утворення k-вимірних проекцій для п-вимірних Б-фігур, який надає можливість детального дослідження впливу групи різнорідних факторів на поведінку системи.Важливою особливістю КМГМ є роз'єднання вихідної геометричної фігури на параметричну та геометричну частини. Завдяки цьому, параметрична частина моделі (яка визначає всі властивості та зв'язки об'єкта моделювання), залишається незмінною в разі змінення вихідних точок геометричної фігури. Це дає можливість зручного аналізу діяльності системи в динаміці шляхом простого змінення координат вихідних точок.Результати впровадження КМГМ свідчать про перспективність його подальшого розвитку і застосування у різних галузях народного господарства.Ключові слова: геометричне моделювання, композиційний метод, БН-числення, БН-координати, БН-матриці, багатофакторні моделі, Б-крива, Б-фігура, параметричний зв'язок, багатовимірний простір.^UThesis for the degree of Doctor of Technical Sciences in the specialty 05.01.01 - Applied Geometry, Engineering Graphics. Kiev National University of Construction and Architecture, Kiev, Ukraine, 2018.The thesis is devoted to the solution of the scientific problem of modeling multi-factor systems and processes with any predetermined number of input factors of different physical nature. For this purpose, a composite method for geometric modeling (CMGM) has been developed, which is a further development of the principles and tools of the Baluba-Naidish point calculus (BN-calculus). With the help of CMD, the quality and validity of managerial decisions are improved in order to increase the efficiency of business entities in various sectors of the economy.As a result of theoretical studies, an algorithm for the formation of the Baluba-Naidish coordinates (BN-coordinates) for interpolating the initial points of the parametric Baluba curve (B-curve) was developed and substantiated. One of the main tools of KMGM is the Balyuba-Naidish geometric matrix (BN-matrix). The use of BN matrices allowed us to generalize the geometric formalization of input factors and simplify problem solving.The key method in CMGM is the method of forming segments of one-parameter B-curves of the Euclidean n-space, based on the transition from the global coordinate system to solving the problem in local simplexes. The transition from the original geometric figure to the B-curve with BN-coordinates in the local coordinate system ensures a decrease in the number of parameters when parameterizing the initial data of the model. A technique has been developed for the formation of continuous BN coordinates for a surface segment in the form of a parametric BN matrix, interpolates the points of the original geometric figure. At the same time, the solution of a complex n-dimensional problem is carried out by solving n simple single-factor problems and then combining the results. This allows you to avoid additional transformations in the event of a change in the position of the original geometric shape relative to the global coordinate system. The developed method of forming k-dimensional projections for n-dimensional B-figures allows for a detailed study of the influence of a group of heterogeneous factors on the behavior of the system.An important feature of KMGM is the separation of the parametric and geometric parts of the original geometric figure. Due to this, the parametric part of the model (which determines all the properties and connections of the object of modeling) remains unchanged when the initial points of the geometric figure change. This allows for a convenient analysis of the system activity over time by simply changing the coordinates of the source points.Using the above research results, a compositional method of geometric modeling (KMGM) is developed, the difference of which from existing methods is that it combines the factors at the final stage of formation of a composite geometric model. Compositional geometric modeling is implemented according to the modular principle, in which heterogeneous factors are involved sequentially according to the levels of decomposition of the system, object. The specified method of successive integration of factors allows to add an unlimited number of heterogeneous factors to the composite geometric model and create multilayer multi-factor geometric models. The principles of compilation of descriptions and creation of the structure of modules for composite geometric models are formulated, the schemes of their construction and the methods of geometrical formalization in the BN-matrix form are proposed for them. The given gives the opportunity to take into account a sufficiently large number of heterogeneous factors for modeling systems and objects, which promotes the adoption of more motivated management decisions, the introduction of which will increase the economic effect of the results of the system, the object. The monofactor principle of constructing composite geometric models in the BN-matrix form provides an opportunity for a deeper study of the influence of a separate factor on the work of the system, the object, which results in changes in the structure of the system, in order to improve the functioning of the system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Аксьонова Н.В. 
Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX - початку ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.В. Аксьонова ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше розглянуто українські дитячі ігри у контексті обряду переходу. Проаналізовано глобальні пласти давньої ритуально-міфологічної культури в народних іграх у вигляді численних ремінісценцій. Вперше зроблено спробу виявити ритуально-міфологічне підгрунття ігор у контексті проявів сакральності простору та часу, виділено сюжети та мотиви відповідних персонажів. На підставі визначення гри як міфологічного й обрядового навантаження запропоновано виділити три її переходові стадії - жебракування (сегрегацію), ігрове випробування (лімінальну стадію), одержання виграшу або зміна статусу гравця (агрегацію). Запропоновано розглядати статус гравців як лімінальний. Визначено персонажі, які відіграють медіативну функцію у грі, визначено їх обрядове значення. Розглянуто ініціаційну роль гри у контексті соціалізації й інкультурації у традиційному суспільстві. Запропоновано визначення дитячої гри як своєрідного ігрового "повсякденного обряду переходу".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.240 + Т52(23=УКР)-522 +
Шифр НБУВ: РА348642

Рубрики:

      
13.

Алієва З. 
Словесність народів Закавказзя в наукових студіях українських орієнталістів кінця XIX - поч. ХХ ст.: рецепції й дистрибуції: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / З. Алієва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

На підставі вивчення архівних і рідкісних друкованих матеріалів розглянуто науковий внесок М.Гулака, О.Навроцького, Л.Лопатинського, А.Кримського в розвиток української орієнталістики. Проаналізовано дослідження М.Гулака та О.Навроцького, присвячені вивченню фольклору тюркських народів ("Деде Коркул"), творчості М.Фізулі ("Лейла і Меджнун"), Нізамі Гянджеві ("Іскандер-наме"), Ш.Руставелі ("Витязь у тигровій шкурі"). Особливу уваги приділено вивченню наукової спадщини талоновитого українського орієнталіста Л.Лопатинського (1842 - 1922), присвяченої дослідженню усної народної товрчості, етнографії та мов численних етносів Закавказзя, зокрема азербайджанського, засновника "Кабардинської граматики із словником", першої фундаментальної праці про одну з мов іберійсько-кавказької спільноти. Висвітлено діяльність Л.Лопатинського як засновника та голови Кавказького відділу Московського археологічного товариства. Проаналізовано доповідь ученого на XII археологічному з'їзді в Харкові "Російські суфікси. Вплив кавказьких мов на їх утворення", виголошення якої викликало численні дискусії. Розглянуто редакційну діяльність Л.Лопатинського, зокрема редагування "Сборника материалов для описания местностей и племен Кавказа". Проаналізовано наукові праці Л.Лопатинського, зокрема такі, як "Тюрки, їх мова та література", "Тюркська народна словесність", "Азербайджанська література", "Нізамі та його сучасники", "Картліс Цховреба".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш050 + Ш4 в6 + Ш407 +
Шифр НБУВ: РА342318

Рубрики:

      
14.

Андрієвська Е.М. 
Інтонаційне вираження категорії згоди/незгоди у французькому діалогічному мовленні (експериментально-фонетичне дослідження): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Е.М. Андрієвська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

З використанням структурно-семантичного, аудитивного та електроакустичного аналізу експериментального матеріалу простежено розумову діяльність людини та її емоційно-експресивні можливості під час звукового відтворення думок у ситуативному мовленні. Описано експліцитні та імпліцитні форми вираження діалогічної згоди/незгоди та лексико-граматичних засобів їх реалізації. Систематизовано численні різновиди сполучень реплік діалогічних єдностей на підставі кореляції ступенів їх модально-емоційного забарвлення. Визначено найінформативніші параметри перцептивних та основних фізичних характеристик інтонації експериментальних реплік. Виявлено основні диференційні просодичні ознаки їх функціонування у французькому мовленні. Розроблено інваріантну основу інтонаційних структур досліджених діалогічних єдностей, що становить основу для формування відповідних звукових моделей фраз французької мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-132
Шифр НБУВ: РА314283 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Антонова-Колесник К. А. 
Інкультурація мистецько-просвітницьких ідей М. В. Лисенка в Україні кінця ХХ – початку ХХІ століття / К. А. Антонова-Колесник. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації виокремлюється та вивчається світоглядно-художній зміст ідейної спадщини М. В. Лисенка у світлі архівно-музейних джерел і музейної практики сьогодення. Мистецькі погляди композитора характеризуються як такі, що нерозривно поєднуються із його безпосередньою діяльністю у цій сфері. Саме у цьому явищі виявляється феномен поняття «інкультурація».Визначається сутність терміну «інкультурація» у вузькому (як входження людини в культуру) та широкому його розумінні (як впровадження в культуру певних ідей). Виявляється креативний потенціал інкультурації мистецько-просвітницьких ідей композитора, їх роль у процесі розвитку культури України періоду незалежності. Розкривається значення музичного семіотичного простору, створеного М. Лисенком в результаті його різноманітної мистецької діяльності. Виявлено особливу систему знаків у межах цього простору, складовими якої стали українська музика та мова, а також шевченкове Слово у музиці. Встановлюється глибокий ідейний зміст та вплив знакової системи М. Лисенка на становлення національної свідомості українського народу та його культури.Розробляється класифікація форм презентації та інкультурації мистецьких традицій М. Лисенка в Україні кінця ХХ – початку ХХІ ст. Визначено шляхи популяризації мистецько-просвітницьких поглядів композитора та численну кількість мистецьких осередків, у яких втілюється ця популяризація.Доведено актуальність мистецько-просвітницьких ідей М. Лисенка та їх інкультурації у духовному просторі сучасної України. Підтверджено важливість значення цих ідей для розвитку національної свідомості і культури українського народу сьогодні та у майбутньому.^UIn the dissertation M. V. Lysenkoʼs world view and artistic content of the ideological heritage is singled out and studied in the light of archival and museum sources and museum practice in the present time. The composer's creative views are characterized like as such, which are inseparably united with its direct activities in this area. In this phenomenon is expressed the concept of "inculturation".The essence of the term "inculturation" is defined in its narrow (as a person's entry into the culture) and broad sense (as an introduction to the culture of certain ideas). The creative potential of M. V. Lysenkoʼs art-enlightening ideas, its role in the process of developing the culture of Ukraine in the independence period is detected.The significance of musical semiotic space created by M. Lysenko as a result of his diverse creative activities is reveals. Revealed a special system of signs within this space the components of which were Ukrainian music and language and the poetry of T. Shevchenko in music. A deep ideological content and influence of M. Lysenkoʼs sign system on the formation of national consciousness of the Ukrainian people and its culture is established.A classification of the forms of presentation and inculturation of the M. Lysenkoʼs creative traditions in Ukraine in the late twentieth and early twenty-first centuries is being developed. Identified ways to popularize the composerʼs art-enlightening views and numerous amount art centers, in which embodies this popularization.The relevance of M. Lysenkoʼs art-enlightening ideas and its inculturation in the spiritual space of modern Ukraine is proven. The importance of the meaning of these ideas for the development of national consciousness and Ukrainian culture today and in the future is confirmed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Апаракін А. Р. 
Підвищення ефективності чистового черв'ячного зубофрезерування циліндричних зубчастих коліс за рахунок зміни схеми різання / А. Р. Апаракін. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена підвищенню ефективності чистового черв'ячного зубофрезерування евольвентних зубчастих коліс середніх модулів 5...14 мм за рахунок зміни схеми взаємодії різальної кромки інструменту та оброблюваної поверхні та створення передумов для реалізації технології зубофрезерування в умовах гнучкого виробництва. В свою чергу, підвищення точності зубчастих коліс сприяє зниженню вібрацій, рівня шуму, підвищенню довговічності роботи гідравлічних машин. Здійснено аналіз сучасного стану способу черв'ячного зубофрезерування та виявлено протиріччя між значним прогресом у створенні верстатних систем та, незважаючи на численні дослідження, зовсім незначним прогресом в удосконаленні самого процесу зубофрезерування. Проведені дослідження за напрямками визначення енергоємності процесів зубофрезерування, шляхів зменшення спотворень геометричної форми обробленої поверхні, впливу зазорів на кінематичну точність ділильних ланцюгів столів зубофрезерних верстатів згідно розроблених програм та методик. Отримані результати теоретичних досліджень, виконаних в умовах моделювання, вказали на те, що для забезпечення вимог до точності і якості обробленої поверхні при зубофрезеруванні рекомендована система взаємодії різальної кромки і оброблюваної поверхні відмінна від традиційного черв'ячного зубофрезерування. З цією метою здійснено кінематичний синтез способу черв'ячно-контурного зубофрезерування на основі принципово відмінної взаємодії різальної кромки та оброблюваної поверхні. Результати теоретичних досліджень процесу формоутворення та енергоємності обробки вказують на зниження енергетичних витрат приблизно в 2,5 рази завдяки зниженню сили різання при використанні нового методу зубофрезерування. Виконано експериментальні дослідження процесів різання, які підтверджують висновки та дані теоретичних досліджень про гіршу якість поверхні, обробленої по моделі традиційного черв'ячного зубофрезерування, ніж поверхні, яка оброблена згідно моделі черв'ячно-контурного зубофрезерування. Виконане експериментальне дослідження формоутворення при черв'ячно-контурному зубофрезеруванні показало, що правий і лівий профілі обробленої деталі мають схожі по характеру спотворення евольвентограми, за рахунок адекватних умов різання. Представлено концептуальну схему продукційного зубообробного центру для обробки шестерень в умовах гнучкого виробництва на базі черв'ячно-контурного зубофрезерування. Запропоновано і обґрунтовано використання методу диференційованого попереднього прорізання міжзубових западин з метою створення раціонального припуску для наступної обробки.^UThe work is devoted to increasing the efficiency of finishing gear hobbing of involute gears of medium modules of 5...14 mm by changing the scheme of interaction of the cutting edge of the tool and the machined surface, and creating preconditions for the implementation of gear hobbing technology in flexible production. In turn, increasing the accuracy of gears helps to reduce vibration, noise levels and increase the durability of hydraulic machines.An analysis of current state of the method of gear hobbing and the contradictions between significant progress in the creation of machine systems and, despite numerous studies, not significant progress in improving the process of gear hobbing is presented. Research on directions of definition of energy consumption of processes of gear hobbing, the ways of reduction of distortions of geometrical form of the processed surface, influence of backlashes on kinematic accuracy of dividing circuits of rotary tables of gear hobbing machines according to the developed programmes and techniques are carried out. The obtained results of theoretical studies performed under modelling conditions indicated that to ensure the requirements for accuracy and quality of the treated surface during gear hobbing, the recommended system of interaction of the cutting edge and the treated surface is different from conventional gear hobbing. For this purpose, kinematic synthesis of the method of contour gear hobbing was performed on the basis of a fundamentally different interaction of the cutting edge and the treated surface. The results of theoretical studies of the process of form generation and energy consumption of processing indicate reduction in energy consumption by approximately 2,5 times due to reduction in cutting force while using a new method of gear hobbing. Experimental studies of cutting processes have been performed, which confirm the conclusions and data of theoretical studies on the poorer quality of the surface treated according to the model of conventional gear hobbing than the surface treated according to the model of contour gear hobbing. Experimental study of the formation of contour gear hobbing showed that the right and left profiles of the machined part are similar in the nature of the distortion of the involutegram, due to adequate cutting conditions. The conceptual design of the production gear centre for processing gears in the conditions of flexible production on the basis of contour gear hobbing is presented. The use of the method of differentiated preliminary cutting of intertooth cavities in order to create rational allowance for further processing is proposed and substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Архипчук О.А. 
Високоточні порозрядні АЦП, що самокалібруються, з ваговою надлишковістю для систем цифрової реєстрації і обробляння аналогових сигналів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / О.А. Архипчук ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2004. — 18 с. — укp.

Поглиблено теорію аналого-цифрового перетворення на основі надлишкових позиційних систем числення, досліджено методи самокалібрування високоточних порозрядних аналого-цифрових перетворювачів (АЦП), побудованих на неточній елементній базі. Показано, що всі паралельні цифро-аналогові перетворювачі (ЦАП), що використовуються у порозрядних АЦП, діляться на ЦАП з безпосереднім та приведеним балансом похибок. Удосконалено методи самокалібрування ваг розрядів за стратегіями "знизу - догори" та "згори - донизу". Доведено, що похибки врівноваження після самокалібрування мають нормальний закон розподілу. Виведено аналітичні залежності, що дозволяють визначити оптимальні щодо точності параметри процедури самокалібрування. Запропоновано методику евристичного синтезу структур порозрядних АЦП, що самокалібруються.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-044.38 +
Шифр НБУВ: РА331937

Рубрики:

      
18.

Арясова О.В. 
Вінерів процес на площині з напівпрозорими мембранами на двох прямих, які перетинаються: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.05 / О.В. Арясова ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2000. — 15 с. — укp.

Аналітичні та ймовірнісні методи використано для побудови узагальненого дифузійного процесу на площині з одиночною матрицею дифузії та вектором переносу з delta-функціями, зосередженими на двох прямих, які перетинаються. З використанням аналітичного методу можна одержати інтегральне рівняння типу Вольтерра, для якого метод послідовних наближень набуває нетрадиційного вигляду. Ймовірнісним методом шуканий процес конструюється у вигляді косого добутку двох випадкових процесів: модуля та фази. Доведено, що напівгрупа операторів, яка відповідає побудованому процесу, є розв'язком деякої параболічної крайової задачі (задачі спряження).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В171.511,022
Шифр НБУВ: РА310108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Афонін А. О. 
Повні методи пошуку виведення в системах логічного програмування: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.05.01 / А. О. Афонін ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Розроблено новий секвенційній підхід до побудови машинно-орієнтованих числень в класичній логіці першого порядку, які не вимагають проведення попередньої сколемізації. Даний підхід дозволяє довести секвенційний варіант теореми Ербрана, який використовує оригінальне поняття допустимої підстановки та веде до побудови сімейства секвенційних числень для пошуку виведення без сколемізації. Досліджено на коректність і повноту досить ефективне цілеорієнтоване числення секвенційного типу, що не вимагає проведення попередньої сколемізації, а також цілеорієнтовані секвенційні числення для випадку сколемізації. Зокрема, побудовано коректне та повне числення літеральних дерев. Встановлено зв'язок числення літеральних дерев з добре відомими SLD-резолюцією, вхідною резолюцією, лінійною резолюцією та методом елімінації моделей, що використовуються в багатьох системах логічного програмування. Цей зв'язок дає засоби побудови їх повних розширень в логіці без рівності. Вивчено можливість вбудовування в них, зі збереженням коректності та повноти, парамодуляційної техніки для випадку роботи з рівністю, що враховує напрямок дії парамодуляції. Досліджено резолюційні та парамодуляційні стратегії лінійного типу для упорядкованих диз'юнктів, що використовують ослаблений варіант правила факторизації, доведено їх коректність і повноту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.5-018
Шифр НБУВ: РА382610 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Ахова О.М. 
Цитоморфологічні особливості ендокринних клітин в карциномах молочної залози: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.01.07 / О.М. Ахова ; НАН України. Ін-т експерим. патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Наведено гістохімічні, імуногістохімічні та ультраструктурні особливості ендокринних клітин (ЕК) раків молочної залози (РМЗ) різних гістологічних типів. Виявлено, що ЕК присутні у 35% РМЗ. Доведено, що найчастіше такі клітини зустрічаються у слизистих карциномах (50%) та інфільтруючих залозистих карциномах (33%). Встановлено, що РМЗ з ЕК, які складають понад 10% від загальної кількості пухлинних клітин, мають вищий ступінь злоякісності, ніж РМЗ з поодинокими ЕК (до 10%). Це підтверджено особливостями гістологічної будови таких РМЗ, що проявляється у глибокій анаплазії органел, великій кількості вільних рибосом та наявності численних внутрішньоцитоплазматичних ходів. У хворих з такими РМЗ частіше виникають рецидиви та метастази (38%), ніж у хворих на РМЗ з поодинокими ЕК (13%), а також відмічено більш низький показник 5-річного виживання - (61,66 +-9,6)%, порівняно з таким (82,23+-8,03)% в останній групі хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-2
Шифр НБУВ: РА308667 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського