Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (1746)Журнали та продовжувані видання (4233)
Пошуковий запит: (<.>GRR=4ЧЕХ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 59
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іващенко К.В. 
Українські емігрантські політичні партії в I Чехословацькій республіці: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / К.В. Іващенко ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню діяльності українських емігрантських політичних партій у І Чехословацькій республіці (1918-1938). У роботі розглянуто процес формування чехословацької концепції українського питання, вивчено особливості політичної системи країн-реципієнта у контексті їх впливу на емігрантські політичні партії, проаналізовано діяльність українських політичних партій у міжвоєнні роки з оглядом на її значення для діаспори, країни аоселення та України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Чех)61-48 + Т3(4Укр)61-498 + Ф69(4Чех=9Укр)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Андрейко В.І. 
Чесько-Словацькі міждержавні відносини: особливості становлення і розвитку (1990-ті - 2005 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.І. Андрейко ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2007. — 22 с. — укp.

На базі системного підходу комплексно досліджено історичний процес становлення та розвитку міжнародно-договірної бази, механізму, видів, основних напрямів і форм міждержавного співробітництва Чеської Республіки та Словацької Республіки періоду 1990-х - 2005 рр. як цілісної системи. Розкрито специфіку формування засад чесько-словацької співпраці на початку 1990-х рр. за умов розпаду Чеської та Словацької Федеративної Республіки. Виділено основні етапи розвитку чесько-словацького міждержавного співробітництва у зовнішньо-політичній і зовнішньоекономічній сферах у 1990-х - 2005 рр. Узагальнено історичний досвід чесько-словацької взаємодії у процесі розширення ЄС і НАТО на Схід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)64-6 + Т3(4СЛО)64-6 +
Шифр НБУВ: РА351116

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Барчан О.В. 
Публіцистика В.Гренджі-Донського 20 - 30-х років ХХ ст. у контексті національного відродження Закарпаття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.В. Барчан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Зроблено спробу комлпексного дослідження публіцистики В.Гренджі-Донського у контексті суспільно-політичних і духовних процесів, що відбувалися на Закарпатті у міжвоєнну добу. Показано, що за умов боротьби поневоленого народу публіцистика є невід'ємною частиною і засобом політичної боротьби, література набуває публіцистичності, пуліцист, який об'єктивно відображає дійсність, дотримується традиційних цінностей своєї нації, стає прихильником ідеї державності та боротьби за неї. Досліджено історіографію питання та з'ясовано особливості предмета дослідження, а також основні риси публіцистичного стилю В.Гренджі-Донського. Проаналізовано суспільно-політичну та культурологічну проблематику, досліджену В.Гренджі-Донським у даний період. Наголошено на актуальності думок і тез, які обгрунтував і захищав публіцист, на сучасному етапі української історії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4ЧЕХ)-4 Гренджа-Донський, В.С. 534 + Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 Гренджа-Донський, В.С. 534 +
Шифр НБУВ: РА349071

Рубрики:

      
4.

Бондарчук Н.О. 
Державна політика Чехії в галузі освіти: стан і тенденції розвитку: автореф. дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Н.О. Бондарчук ; Акад. муніцип. упр. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено реформування державної політики Чеської Республіки в галузі освіти у період підготовки до вступу в ЄС. Відзначено, що досвід реформування системи освіти даної країни у період адаптації до ЄС є корисним для України, оскільки Чехія пройшла шлях реформ у найбільш короткі строки, що дозволило уряду країни комплексно виконати завдання входження до європейського освітнього простору та проведення системи освіти у відповідність з європейськими стандартами. Досліджено досвід реформування системи освіти Чеської Республіки та запропоновано певну стратегію реформування освітньої галузі України, побудовану на засадах стратегічного планування. Умовно таку стратегію запропоновано поділити на шість блоків, кожний з яких визначає певний напрям діяльності, а саме: стратегічний, управлінський, фінансовий, управління людськими ресурсами, організаційний блок (адміністрування закладів освіти) і технологічний. Відповідні механізми реформування системи освіти України за умов їх комплексного запровадження дасть змогу найбільш ефективно вирішувати проблеми адаптації системи освіти України до вимог європейського освітнього простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4ЧЕХ)132 + Ч34(4ЧЕХ)к +
Шифр НБУВ: РА361596

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Боряк Т.Г. 
Архівно-бібліотечні зібрання української еміграції з Чехословацької Республіки: історія переміщень та опрацювання в Україні (1945 - 2007): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.02 / Т.Г. Боряк ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистец. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження архівного та бібліотечного сегментів Празького архіву (ПА). Проаналізовано обставини переміщень ПА, які хоча і відбувалися з порушенням правових норм, але сприяли акумуляції більшої частини ПА в Україні. Встановлено хронологічні межі переміщень ПА в УРСР у 1945, 1958, 1983 рр. Документальних свідчень переміщення еміграційних матеріалів у 1948 р., про які згадують окремі дослідники, не виявлено. Простежено передачу документальних сегментів ПА в Україну в 1993 - 2008 рр. Визначено місця перебування частин даного комплексу у Чеській Республіці та Словаччині. Встановлено кількісні та змістові параметри матеріалів ПА, складено перелік фондів ПА в архівах і бібліотеках України. Вперше проведено детальну реконструкцію роботи відділів таємних фондів (перших частин) з документами української еміграції у повоєнні десятиліття. Досліджено історію науково-технічного опрацювання та "оперативної розробки" (ОР) документальних масивів і бібліотечних матеріалів ПА, визначено її види, темпи, періодизацію. Висвітлено архівознавчий аспект політики радянського режиму щодо "українських буржуазних націоналістів" та інших "к/р елементів". Виявлено картотеку на "к/р елемент" обсягом близько 300 тис. карток у ЦДАВО України. Шляхом поодиничного перегляду видань колишнього спецфонду ДНАБ ідентифіковано бібліотечний сегмен ПА обсягом близько 20 тис. друкованих одиниць. Проведено атрибуцію та встановлено сучасне місценаходження окремих архівних сегментів ПА за системою атрибутивних ознак. Окреслено шляхи подальшої наукової реконструкції архівного та бібліотечного сегментів ПА на пофондовому та поодиничному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч814(4ЧЕХ=411.4) + Ч811.47 + Ч736.7 +
Шифр НБУВ: РА360209

Рубрики:

      
6.

Бровченко Т.С. 
Політика Чехословацької республіки щодо іммігрантів (20 - 30-ті рр. ХХ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Т.С. Бровченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Досліджено процес формування та реалізації імміграційної політики Чехословацької республіки у 1920 - 1930-х рр. Показано масовий і політичний характер імміграційної проблеми, розглянуто різні варіанти її розв'язання під егідою Ліги націй, висвітлено участь ЧСР у даному процесі. Розглянуто правила перетинання іноземцями кордону ЧСР та правові підстави їх перебування на території держави. Досліджено умови, створені владою для довготривалого проживання іммігрантів у Чехословацькій республіці, зокрема, матеріальну та ініціативну підтримку їх культурно-освітньої діяльності. Простежено трансформацію політики ЧСР щодо іммігрантів з другої половини 1920-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)61-27 +
Шифр НБУВ: РА353114

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Буслаєва К.О. 
Трансформація античних мотивів і образів у творчості Н.Королевої: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / К.О. Буслаєва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено успадкування античних здобутків у творчості Н.Королевої. Визначено, що стиль її творчості є синтетичним, поєднує риси й тенденції різних культур, зазначено, що письменниця у своїх творах експлікує античні мотиви й образи на сучасну дійсність, протиставляє жорсткій реальності ідеальний світ, в якому, не зважаючи на вир пристрастей і запеклої боротьби, добро зрештою все одно перемагає зло. Мікрогалактика її творів становить собою вишукане поєднання суто українських класичних традицій з найкращою спадщиною світової літературної творчості, зокрема античністю. Концепція світобачення Н.Королевої репрезентує непереможну віру у перевагу священного над профанним, у незнищенність і всепереможність світових цінностей - Добра, Справедливості, Краси і Гармонії. Письменниця художньо зображує людське життя у нерозривому зв'язку з природою, у помірності краси душевної та тілесної.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)32/35-318.3 + Ш5(УК=4ЧЕХ)-4 Королева, Н.А. 448.3 + Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 Королева, Н.А. 448.3 +
Шифр НБУВ: РА337057

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
8.

Вознюк О.М. 
Візія України в польській еміграційній літературі (на прикладі творчості Єжи Стемповського та Юзефа Лободовського): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.05 / О.М. Вознюк ; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми імагології як в українському, так і в зарубіжному літературознавстві. Проаналізовано питання творення літературного етнообразу Іншого за умов еміграції та запропоновано нові можливості аналізу цієї проблематики. Розглянуто проблему візії Іншого з позиції еміграції в контексті імагологічних досліджень і запропоновано власні способи вирішення цього завдання, впроваджуючи наукові поняття, такі як момент, імагологічний текст та ін. Проведено порівняння літературних етнообразів українця як Іншого у творчості Є. Стемповського й Ю. Лободовського, простежено еволюцію візії України на прикладі польського культурного дискурсу, а також розглянуто зміну концепту Свій-Інший за умов близькоспоріднених культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ІСП=415.3)6-4 Лободовський Ю. 54 + Ш5(4ЧЕХ=415.3)6-4 Стемповський Є. 54
Шифр НБУВ: РА375384 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Вонторський А.Ю. 
Образ світу в поезії Олега Ольжича: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / А.Ю. Вонторський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Вперше висвітлено філософські та релігійні начала в творчості О. Ольжича, які зумовили структуру його образу світу. Для з'ясування філософських засад аналізованої лірики запропоновано цілком новий її контекст, головним чином німецьку філософсько-політичну думку того періоду, зокрема, середовища так званих "консервативних революціонерів". Зазначено, що філологічний аналіз супроводжується відповідним філософським контекстом, згідно з настановою Ф. Ніцше: "Філолог повинен окреслити також мету і шлях свого наміру у вигляді короткого символу віри; хай так станеться завдяки оберненій думці Сенеки "philosophia facta est quae philologia fuit" [філософією стало те, що було філологією]. Це означає, що будь-яку філологічну діяльність повинен супроводити й охоплювати якийсь філософський світогляд, з якого усунуто як непотрібне все одиничне та детальне, залишаючи тільки цілісне й монолітне". Розкрито специфіку лірики О. Ольжича у зіставленні з поезіями Ю. Дарагана та К. Кавафіса.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4ЧЕХ)-40 Ольжич, О. 535 + Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 ольжич, О. 535 +
Шифр НБУВ: РА322442

Рубрики:

      
10.

Ворон О. П. 
Участь громадських організацій Чехословаччини у суспільно-політичному житті держави в 1918 - 1938 рр.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О. П. Ворон ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано процес формування громадських організацій першої Чехословацької республіки. Відзначено, що в цей період громадські організації були важливим інстументом впливу на суспільно-політичне життя країни. Акцентовано увагу на суспільно-політичній діяльності жіночих і фізкультурних організацій, розглянуто їх значимість у системі громадських об'єднань Чехословаччини. Доведено, що за першої Чехословацької республіки мав місце феномен яскравого вияву ліберальних демократичних прагнень жінок, який реалізувався у виникненні чисельних жіночих організацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)64-48 + Т3(4ЧЕХ)64-6
Шифр НБУВ: РА374462 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Гарагонич О.В. 
Правове регулювання підприємницької діяльності в Чеській та Словацькій республіках: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / О.В. Гарагонич ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено підприємництво як предмет правового регулювання, встановлено особливості правового статусу суб'єктів підприємницької діяльності, розглянуто правові аспекти державного регулювання підприємництва у Чеській та Словацькій республіках. Запропоновано визначення поняття "підприємництво", обгрунтовано необхідність доповнення вітчизняного законодавства поняттям "підприємництво іноземних осіб в Україні". Надано пропозиції щодо упорядкування правового регулювання статусу суб'єктів підприємницької діяльності, визначено шляхи удосконалення напрямків державної підтримки підприємництва та забезпечення ефективного захисту економічної конкуренції у підприємницькому секторі економіки України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4ЧЕХ)0-131.1 + У9(4СЛО)0-131.1 + Х839(4ЧЕХ)013 + Х839(4СЛО)013
Шифр НБУВ: РА330808

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Головко Л.О. 
Розвиток інституту права власності в Україні, Словаччині та Чехії (історико-правовий аналіз): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Л.О. Головко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексного історико-правового дослідження розвитку інституту права власності в Україні, Словаччині та Чехії з IX ст. до сьогодення. Розкрито закономірності процесу становлення та розвитку та визначено особливості функціонування інституту права власності на теренах цих держав на різних етапах досліджуваного періоду. Описано механізми регулювання права власності на нерухоме майно, зокрема на землю сільськогосподарського призначення, та реєстрації права власності на нерухоме майно. Розкрито особливості правового регулювання кадастру нерухомості у Словаччині та Чехії. Проведено порівняльний аналіз реформування відносин власності в Україні, Словаччині та Чехії у процесі побудови вільного демократичного суспільства з ринковою економікою. На підставі дослідження правового досвіду Словаччини та Чехії обгрунтовано наукові положення та пропозиції щодо удосконалення законодавства України, що регулює інститут права власності з метою підвищення ефективності його впливу на відносини власності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)11-1 + Х839(4СЛА)11-1 + Х839(4ЧЕХ)11-1
Шифр НБУВ: РА369950 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Голубовська І.В. 
Творчість Наталени Королевої в контексті розвитку української літератури першої половини XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.В. Голубовська ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Уперше здійснено різнорівневе комплексне системне дослідження художньо-автобіографічної та мемуарної прози Наталени Королевої. Розкрито засадні способи творчої реалізації ідейно-естетичних принципів письменниці у художній спадщині християнсько-моралізаторського спрямування. Епічний набуток Наталени Королевої поставлено у діахронно-синхронний контекст української літератури нової та новітньої доби. Здійснено контекстуальний та інтертекстуальний аналіз її прози в єдності змісту та форми, а також еволюції творчого стилю письменниці. Доведено, що вміння ефективного поєднання різностильових прийомів і засобів є головною ознакою творчого стилю Наталени Королевої. Встановлено, що художні пошуки та відкриття літератора збагатили вітчизняну автобіографічну та християнську прозу своєрідними стилістичними прийомами та засобами, розширили їх жанрову систему, реалізували нову тематику, модернізували манеру викладу, відтворили образи емансипованих героїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-317 + Ш5(УК=4ЧЕХ)-4 Королева,Н.А. 417 + Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 Королева,Н. 417 +
Шифр НБУВ: РА324667

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Гомонай В.В. 
Становлення і розвиток законодавства про господарську діяльність в першій Чехословацькій республіці (1918 - 1938 рр.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Гомонай ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

Охарактеризовано основні періоди становлення і розвитку законодавства про господарську діяльність у першій Чехословацькій республіці (1918 - 1938 р.), встановлено їх межі. Проаналізовано еволюцію правового статусу суб'єктів господарської діяльності на різних етапах досліджуваного періоду. Виявлено особливості законодавства про господарську діяльність у першій Чехословацькій респлубліці. Наведено пропозиції щодо використання історико-правового досвіду першої Чехословацької республіки з метою удосконалення законодавства про господарську діяльність в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4ЧЕХ)61-621.111 + Х2(4ЧЕХ)61-621.111
Шифр НБУВ: РА331862

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Губені Ю.Е. 
Розвиток аграрної реформи та аграрної політики в Чеській Республіці у постсоціалістичний період: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / Ю.Е. Губені ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки". — К., 2005. — 36 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження теоретичних, методологічних і прикладних аспектів аграрного реформування у Чеській Республіці. Встановлено теоретичну та емпіричну сутність аграрної реформи та її складових. Описано алгоритм формування та реалізації концепутальних положень аграрного реформування. Розроблено теоретичні засади формування та розвитку нової аграрної політики. Визначено основні завдання та зміст інтеграційної підготовки сільського господарства до вступу у ЄС. Визначено передумови, цілі, завдання та пріоритетні напрямки нової аграрної політики Чеської Республіки після вступу до ЄС, охарактеризовано її складові та визначено можливості використання чеського досвіду у процесах регулювання вітчизняного аграрного ринку та фінансової підтримки сільськогосподарських виробників. Обгрунтовано необхідність створення спеціального інституту ринкового регулювання та системи забезпечення доступу сільськогосподарських виробників до фінансових ресурсів. Наведено комплексну оцінку зарубіжного досвіду аграрного реформування та розроблено пропозиції щодо його адаптивного використання у процесі реалізації аграрної реформи та формування вітчизняної аграрної політики. Обгрунтовано заходи, засоби та інструменти реформування в аграрній сфері. Розроблено пропозиції щодо удосконалення аграрної реформи та формування аграрної політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4ЧЕХ)320-18 +
Шифр НБУВ: РА337725

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Даниленко О.В. 
Український комітет у Чехословаччині (1921 - 1925 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Даниленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

На підставі архівних документів і матеріалів комплексно досліджено проблему репрезентації української еміграції у Чехословаччині у 1920-х рр., історію становлення та розвитку Українського громадського комітету (УГК), відтворено повсякденне життя емігрантів. Доведено закономірність утворення УГК, що представляв інтереси української еміграції перед урядом та громадськістю Чехословаччини. З'ясовано соціально-культурну характеристику української еміграції за даними УГК. Грунтуючись на установчих документах Комітету визначено його цілі та завдання, форми і методи роботи щодо надання допомоги емігрантам, організації їх праці та навчання. Висвітлено тісну співпрацю УГК з державними і громадськими структурами Чехословаччини, міжнародними організаціями, українськими структурами Чехословаччини, міжнародними організаціями, українськими громадами інших країн. Показано провідну роль УГК в організації різноманітних емігрантських інституцій, налагодженні видавничої справи, проведенні громадсько-політичних і культурних акцій. Охарактеризовано роль УГК в історії української еміграції в Чехословаччині у міжвоєнний період, а також історії українського народу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ=9УКР)61 +
Шифр НБУВ: РА333762

Рубрики:

      
17.

Десятничук І.О. 
"Празька весна" 1968 р.: становлення громадянського суспільства: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Десятничук ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості становлення громадянського суспільства у Чехословаччині періоду "Празької весни". З'ясовано передумови та фактори демократизації, вплив партійно-державних і громадських інститутів на суспільно-політичне життя держави. Охарактеризовано значення свободи слова та роботи засобів масової інформації у зростанні суспільної активності громадян. Обгрунтовано вагоме місце в утвердженні громадянського суспільства соціальних рухів інтелігенції, робітників, студентів. Проаналізовано особливості утвердження та форми суспільної активності у Словаччині, активізацію національних меншин і конфесій, прояви громадянського суспільства за умов окупації держави військами країн Організації Варшавського Договору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)63-4 +
Шифр НБУВ: РА352183

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Дзюбишина Н. Б. 
Педагогічний реформізм у Чехословаччині в міжвоєнний період (1918 - 1938 рр.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Н. Б. Дзюбишина ; Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. — Рівне, 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано загальні передумови, джерела формування та теоретичні засади педагогічного реформізму. Обгрунтовано основні етапи та тенденції розвитку педагогічно-реформаційних процесів у Чеських землях у XV - на початку XX ст. Доведено, що нагромаджена педагогічна спадщина спричинила опосередкований вплив на рух чехословацького педагогічного реформізму у 1918 - 1938 рр. і стала підгрунтям для еволюції реформаторських ідей. Визначено, що педагогічний реформізм базувався на філософських і реформаційно-освітянських поглядах Я. Коменського, ідеях першого президента Чехословаччини Т. Масарика, концептуальних наукових працях В. Пршигоди. Виявлено особливості становлення експериментальних шкіл, розкрито специфіку інноваційних підходів за умов педагогічного реформаторства, узагальнено їх позитивний досвід і виявлено можливості його творчого використання за умов модернізації сучасної системи шкільної освіти в Україні. Уточнено джерелознавче поле з досліджуваної проблеми, у науковий обіг уведено маловідомі та раніше невідомі архівні матеріали, статті та праці теоретиків-реформаторів, що дало змогу обгрунтувати реформаційно-педагогічні ідеї міжвоєнного періоду в Чехословаччині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4ЧЕХ)61
Шифр НБУВ: РА379213 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Дмитрук В.І. 
Реакція українського суспільства на події 1968 р. в Чехословаччині: громадська думка, форми протесту, позиція владних структур: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.І. Дмитрук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

З використанням значної кількості джерел розкрито вплив подій 1968 р. у Чехословаччині на українське суспільство, висвітлено реакцію на них різних верств населення України. Особливу увагу приділено агітаційно-пропагандистській роботі органів політичного керівництва щодо формування громадської думки, спрямованої на підтримку зовнішньополітичного курсу ЦК КПРС. Розкрито основні канали проникнення та розповсюдження в регіонах України об'єктивної інформації про позицію лідерів та ідеологів "Празької весни", характер проголошених реформ, акції країн Варшавського договору. Проаналізовано архівно-слідчі справи громадян, звинувачених у "антирадянському" трактуванні чехословацьких подій. Розглянуто взаємозв'язок релігійних процесів в Україні та Чехословаччині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)63-6 + Т3(4ЧЕХ)63-43
Шифр НБУВ: РА318409 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Залізняк Ю.Б. 
Етичний інтелектуалізм публіцистики Івана Дзюби та Вацлава Гавела: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Ю.Б. Залізняк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження етично-інтелектуалістського компонента публіцистики І.Дзюби та В.Гавела. Проведено компаративістський аналіз їх праць у межах зазначеної тематики. Розкрито суть етичного інтелектуалізму як світоглядного методу обох видатних публіцистів. З'ясовано, що етичний інтелектуалізм І.Дзюби та В.Гавела має глибоке національне та християнське коріння та грунтується на визнанні правди як головного мірила якості буття людини, народу та держави. Доведено безпосередній зв'язок досліджених публіцистичних праць з соціально-історичними рисами розвитку українського та чеського народів за часів тоталітаризму, а також суттєвий вплив текстів І.Дзюби та В.Гавела на формування нового типу мислення та свідомості (спрямованих на культурно-державницьку самоактуалізацію) у їх співвітчизників і представників інших націй. Проаналізовано публіцистичну критику нового посткомуністичного світового порядку, в якому І.Дзюба та В.Гавел вбачають чимало рис, що дозволяють назвати його неототалітаризмом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Дзюба, І.М. 534 + Ш5(4ЧЕХ)-4 Гавел, В. 534 +
Шифр НБУВ: РА349296

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського