Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (4961)Журнали та продовжувані видання (28203)
Пошуковий запит: (<.>GRR=2$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 504
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єльников М.В. 
Поховальні пам'ятки Нижнього Подніпров'я часів Золотої Орди (середина XIII перша половина XV ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / М.В. Єльников ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено теоретичне дослідження поховальних пам'яток осілої та кочової людності Нижнього Подніпров'я другої половини XIII - першої половини XV ст. Визначено характер і ступінь впливу прийшлих племен на поховальний обряд місцевого населення. Здійснено повну культурно-хронологічну атрибуцію поховальних комплексів зазначеного регіону. З'ясовано, що населення не лише пережило монгольську навалу, але й за часів Золотої Орди відбулась нова міграція кочової та осілої людності в Нижнє Подніпров'я з інших регіонів Улусу Джучі, що суттєво ускладнило культурно-історичну ситуацію. Встановлено, що поряд з пам'ятками, що виникли за часів Київської Русі та продовжували попередню тенденцію розвитку, з'являються нові, що мали змішані та "східні" риси. Виявлено, що поява пам'яток часів Київської Русі пов'язана з переміщенням в регіон нового християнського населення - північнокавказьких алан з територій історичної Аланії та Кримського півострова. Встановлено, пам'ятки з вираженим "поволзьким відтінком" з'являються у Нижньому Подніпров'ї разом з частиною осілої та кочової людності, що поселилась на даній території під час епідемії чуми 1346 - 1353 рр. та у 1361/2 - 1380 рр. - період знаходження у даному регіоні адміністративно-політичного центру Мамаєвої орди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР)432.211-431 +
Шифр НБУВ: РА346104

Рубрики:

      
2.

Єфіменко Г.Г. 
Національно-культурна політика ВКП(б) щодо радянської України (1932 - 1938): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.Г. Єфіменко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

На підставі аналізу компартійних і радянських документів, широкого кола архівних джерел досліджено національно-культурну політику ВКП(б) у радянській Україні протягом 1932 - 1938 рр. Висвітлено ставлення владних структур до культурного розвитку представників усіх етносів, які проживали в Україні компактними масами. Обгрунтовано думку, що українізація під керівництвом М.Скрипника вийшла за межі політики коренізації, започаткованої ХІІ з'їздом РКП(б) у 1923 р. Акцентовано увагу на причинах поблажливого ставлення до даного моменту з боку представників компартійної верхівки. Розкрито причини зміни національної політики наприкінці 1932 р., а 1933 - 1937 рр. визначено періодом уніфікації та централізації національно-культурного життя за умов збереження національної його форми. Показано зростання значення російської мови у суспільно-політичному і культурному житті. Підкреслено, що домінуючою вона не стала. Наголошено, що лише з другої половини 1937 р. розпочалося згортання політики коренізації, коли компартійне керівництво взяло курс на прискорення процесів русифікації в Україні, більш широкому розгортанню яких стали на заваді міжнародні події.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)615-56 + Ф61(2)414
Шифр НБУВ: РА312629 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Іваницький С.О. 
Формування складу народних засідателів у судочинстві України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / С.О. Іваницький ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2006. — 18 с. — укp.

Розкрито суть принципу участі народу у здійсненні правосуддя. Детально проаналізовано організаційно-правові та процесуальні аспекти процедури добору народних засідателів, розглянуто її поняття, межі та структурну побудову. Запропоновано адекватний сучасним умовам новий механізм складання списків народних засідателів. Визначено шляхи оптимізації правового статусу народного засідателя. За результатами дослідження сформульовано пропозиції щодо вдосконалення судоустрійного, кримінально- та цивільно-процесуального законодавства, підготовлено методичні матеріали щодо упорядкування залучення народних засідателів до здійснення судової влади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х891.9(4УКР)1-728 + Х629.010(2Ук)-72 +
Шифр НБУВ: РА345924

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Іванова С.В. 
Населення ямної культурно-історичної спільноти Північно-Західного Причорномор'я (дослід соціальної інтерпретації поховальних пам'яток): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / С.В. Іванова ; НАН України. Ін-т археол. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Вперше з позицій соціального структурування розглянуто культурно-атрибутивні компоненти поховального обряду. Виявлено закономірності та взаємозв'язки археологічних явищ культури, наведено нове розуміння деяких компонентів поховального обряду. На підставі системного розгляду поховальних комплексів виділено сукупність їх типологічних характеристик, що дозволило вийти на рівень соціологічної інтерпретації пам'яток. Встановлено функціонування декількох взаємопов'язаних структур, відображених у поховальному ритуалі: статевовікової, потестарної, функціональної, етносоціальної, а також двоскладовість суспільства. Відсутність спеціалізованої групи воїнів свідчить про аристократичний шлях політогенезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР73)2
Шифр НБУВ: РА308688 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Ігнатова Л.Р. 
Аграрна реформа П.А.Столипіна та ії здійснення в Україні (1906 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.Р. Ігнатова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто передумови та процес здійснення аграрної реформи П.А.Столипіна в Україні на початку XX ст. Встановлено, що стан сільського господарства України відрізнявся від загального в Російській імперії, що вимагало особливих підходів до реформування аграрного сектора. Однак, уряд, впроваджуючи реформу, не надавав значення історичним, географічним та національним особливостям сільського господарства України. Зазначено, що проведення аграрної реформи надало найбільше позитивних результатів на Україні, незважаючи на недостатнє фінансування та необгрунтованість її організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)523-211 + Т3(4Укр)523-232
Шифр НБУВ: РА319969 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Ададуров В.В. 
"Наполеоніда" на сході Європи: уявлення, проекти та діяльність уряду Франції щодо південно-західних окраїн Російської імперії на початку XIX ст.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.В. Ададуров ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України, Ін-т народознав. НАН України. — Л., 2008. — 32 с. — укp.

Досліджено ставлення французького уряду доби Наполеона I до південно-західних окраїн Російської імперії. Зовнішню політику Франції щодо даної території розглянуто як багаторівневе історичне явище, сформоване за сприятливої міжнародної кон'юнктури (наполеонівських війн) у процесі ознайомлення державних діячів з різнорідною інформацією про Росію. З'ясовано, що проекти опанування такої важливої бази людських і матеріальних ресурсів як українські губернії Росії, створені на основі уявлень французьких урядовців, які склалися з екзотичних для свідомості західноєвропейців образів східноєвропейської реальності. Встановлено, що досягнення поставленої мети заплановано здійснити за допомогою економічних, політичних і, особливо, воєнних засобів. Виявлено, що під час походу "Великої армії" в Росію 1812 р. французький уряд здійснив комплекс заходів щодо розширення воєнних дій на південно-західні окраїни імперії. Доведено, що найбільш суттєвими заходами російської кампанії Наполеона було створення розвідувальної мережі, а також наступальна операція сьомого корпусу "Великої армії" у західних повітах Волинської губернії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ФРА)52-681 + Т1(2)471-686 +
Шифр НБУВ: РА355289

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Адаменко С.М. 
Вплив нових комплексних добрив на продуктивність томатів в північній частині Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / С.М. Адаменко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1998. — 19 с. — укp.

Встановлено вплив нових видів безхлорних нітроамофосок - з біогумусом, з Zn і Cu, з Cu на агрохімічні показники, грунтову біоту сірого лісового грунту, морфологічний розвиток томатів сорту Іскорка, фізіолого-біохімічні показники, врожайність, якість, подано екологічну оцінку цим добривам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.61-434(2УКР-4КИЕ),022

Рубрики:

      
8.

Аксьонов В.С. 
Поховання з конем другої половини VIII - IX ст. верхньої течії р.Сіверський Донець (за матеріалами салтівських грунтових могильників): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / В.С. Аксьонов ; НАН України. Ін-т археол. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу поховань людини з конем за обрядом кремації та інгумації другої половини VIII - IX ст., що були досліджені в басейні р.Сіверський Донець. У науковий обіг уведено матеріали досліджених за останні десятиріччя пам'яток. В єдину збірку зведено близько 100 поховальних комплексів, що походять з 8 пам'яток регіону. Подано всебічну характеристику поховального обряду та інвентаря. Виділено типи і варіанти поховань з конем. З'ясовано час існування поховань з конем на окремих пам'ятках. Поховання з конем віднесено до трьох хронологічних груп, що датовано: серединою - кінцем VIII ст., кінцем VIII - початком IX ст., початком IX - третьою чвертю IX ст. Значну увагу приділено питанню соціальної атрибутації поховань з конем. Виділено групи поховань, що належать представникам військової еліти - сотникам (група А) та десятникам (група Б), рядовим воїнам-вершникам (група В), заможним общинникам (група Г). Розглянуто питання залежності ступеня озброєності населення окремих общин від соціально-політичної ситуації в Хозарському каганаті. Встановлено, що види, типи та варіанти поховань з конем пов'язані з поховальними традиціями конкретних народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)432.11
Шифр НБУВ: РА308430 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Аксьонова Н.В. 
Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX - початку ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.В. Аксьонова ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше розглянуто українські дитячі ігри у контексті обряду переходу. Проаналізовано глобальні пласти давньої ритуально-міфологічної культури в народних іграх у вигляді численних ремінісценцій. Вперше зроблено спробу виявити ритуально-міфологічне підгрунття ігор у контексті проявів сакральності простору та часу, виділено сюжети та мотиви відповідних персонажів. На підставі визначення гри як міфологічного й обрядового навантаження запропоновано виділити три її переходові стадії - жебракування (сегрегацію), ігрове випробування (лімінальну стадію), одержання виграшу або зміна статусу гравця (агрегацію). Запропоновано розглядати статус гравців як лімінальний. Визначено персонажі, які відіграють медіативну функцію у грі, визначено їх обрядове значення. Розглянуто ініціаційну роль гри у контексті соціалізації й інкультурації у традиційному суспільстві. Запропоновано визначення дитячої гри як своєрідного ігрового "повсякденного обряду переходу".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.240 + Т52(23=УКР)-522 +
Шифр НБУВ: РА348642

Рубрики:

      
10.

Алєксєєва-Процюк Д.О. 
Організація утримання і трудового використання іноземних військовополонених та інтернованих на території України (1939 - 1953 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.О. Алєксєєва-Процюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано проблему організації утримання, забезпечення та трудового використання іноземних військовополонених й інтернованих в Україні у 1939 - 1953 рр. Вперше до наукового обігу залучено малодосліджені матеріали НКВС (МВС) з фондів Державного архіву МВС України, Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Центрального архіву вищих органів влади й управління України та Державного архіву Служби безпеки України. Обгрунтовано періодизацію становлення та розвитку регіональної ланки системи працевикористання військовополоненних й інтернованих на території УРСР у період війни й повоєнний час. Розглянуто особливості організації утримання, забезпечення й трудового використання праці військовополонених й інтернованих в Україні у 1939 - 1953 рр. Проаналізовано питання нормативно-правового регулювання працевикористання та розміщення зазначених трудових ресурсів у 1939 - 1945 рр. та за умов війни, а також охорони здоров'я, забезпечення умов та оплати праці на підприємствах і будовах України у 1939 - 1945 рр. Визначено основні напрями й особливості використання праці військовополонених (інтернованих) у 1945 - 1953 рр. Узагальнено дані про кількість залучених до праці військовополонених й інтернованих, наведено оцінку їх реального внеску у відбудову економіки республіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)62-68...8 + Ц35(2)624-92 + Ц35(2)626-92 +
Шифр НБУВ: РА355822

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Алатирєва Н.Б. 
Номінативна ланка в середовищі українського обрядового гіпертексту: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.Б. Алатирєва ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Охарактеризовано обрядовий гіпертекст і його складові, його динаміку, зв'язки з кінетичною частиною, функціонування його в усній та писемній формах. З'ясовано зміст поняття першотексту та інваріанта, висвітлено особливості гіпертексту як комунікативного конструкту, структуру обрядових свят, деякі світоглядні уявлення міфологічного мислення, метатексти в обрядовому гіпертексті. Розглянуто номінативну ланку як форму існування номінації у гіпертексті, лакунне використання власних назв у гіпертекстовій лексиці та механізми обрядової номінації. Описано вузли родинного (родильного, весільного) голосінь і календарного (колядкового, веснянкового, русального, купальського та жнивного) кола гіпертексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-70 + Ш3(2=1Ук)-357
Шифр НБУВ: РА318827 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Анатольєва О.І. 
Правове регулювання боротьби з безпритульністю, бездоглядністю та правопорушеннями неповнолітніх в УСРР у 20-х роках ХХ століття: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.І. Анатольєва ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення та правове регулювання діяльності системи державних органів і громадських організацій, уповноважених вести боротьбу з безпритульністю, бездоглядністю та правопорушеннями неповнолітніх. Охарактеризовано головні напрямки профілактики даних негативних явищ серед неповнолітніх за допомогою захисту їх прав у різних сферах життя. Акцентовано увагу на систематизації досвіду роботи з дітьми, які вже вели безпритульний спосіб життя, залишилися без нагляду дорослих, вчиняли правопорушення. Проаналізовано правові засади політики тодішнього уряду стосовно боротьби з правопорушеннями неповнолітніх виховними методами. Запропоновано рекомендації щодо удосконалення правового регулювання боротьби з безпритульністю, бездоглядністю та правопорушеннями неповнолітніх на сучасному етапі розвитку України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)61-628.3 + Х883.9(4УКР)52-1 + Х628.329(2УК)32 +
Шифр НБУВ: РА323549

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Андрощук О.В. 
Адміністративно-територіальні зміни в УРСР: плани, втілення, наслідки (друга половина 40-х - 60-ті роки ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Андрощук ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

На основі широкого кола джерел комплексно досліджено проблему трансформації адміністративно-територіального поділу УРСР протягом другої половини 1940 - 1960 рр. Охарактеризовано фактори, що сприяли ініціюванню, підготовці та прийняттю рішень щодо адміністративно-територіальних змін. Розглянуто найважливіші законодавчі акти та етапи формування правової бази територіальних реформ, визначено компетенцію владних структур у зазначених питаннях. Проаналізовано практику проведення адміністративно-територіальної реорганізації, виявлено її наслідки у соціальній, економічній та управлінських сферах. Охарактеризовано форми та засоби вияву ставлення українського суспільства до партійно-державної політики у галузі адміністративно-територіального поділу. Досліджено політику перейменувань адміністративно-територіальних об'єктів у контексті політичної кон'юнктури зазначеного історичного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)79-1 + Т3(4УКР)6-5 + Х620.422.031(2УК)6
Шифр НБУВ: РА330647

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Андрушко Л.М. 
Український рушник - поліфункціональний сакральний твір народного мистецтва (функція, типологія, семантика і художні особливості): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Л.М. Андрушко ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2009. — 17 с. — укp.

Досліджено український рушник як самобутнє мистецьке явище в історії української художньої культури. Визначено його як поліфункціональний сакральний твір народного мистецтва, встановлено особливості побутування народного рушника в звичаях та обрядах і його функції. Складено типологію українських рушників, розглянуто їх художні особливості. Проаналізовано композиційну структуру орнаменту, визначено основні типи та характеристики кожного типу орнаменту та його класифікацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-5 + Щ126.963(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА366643

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Андрющенко І.О. 
Концептуалізація етнічної традиції (на матеріалі культури кримських болгар): автореф. дис... канд. культурології: 26.00.01 / І.О. Андрющенко ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2009. — 20 с. — укp.

Побудовано теоретичну модель концептуалізації етнічної традиції й апробовано обрану схему на емпіричному матеріалі - культурі кримських болгар. Запропоновано дворівневу модель концептуалізації етнічної традиції - на екзистенціально-особистісному та соціо-легітимному рівнях. На кожному з виділених рівнів концепт "етнічна традиція" набуває особливостей, які дозволяють віднести його до різних типів концептів. На соціо-легітимному рівні він відіграє роль концепту-поняття, що відображає найбільш суттєві ознаки явища, результат їх раціонального осмислення. Емпірично цей рівень концептуалізації включає всю сукупність традицій кримських болгар, їх змістові елементи та специфіку. На екзистенціально-особистісному рівні концептуалізація етнічної традиції зумовлює утворення концепта-гештальта - цілісного "образу", що суміщає чуттєві та раціональні елементи. Застосування даної моделі концептуалізації до вивчення культури кримських болгар дозволило виділити кілька образів етнічної традиції - традиції як ностальгії, культурного проекту, бренду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР65)-7 + Т52(23=УКР65)-7 + Т52(23=УКР65)-7
Шифр НБУВ: РА365511

Рубрики:

      
16.

Арзуманова Т.В. 
Громадсько-політичне життя в УСРР та РСФСР в першій половині 20-х рр. ХХ ст. (на матеріалах Харківської та Воронезької губерній: порівняльний аналіз): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Т.В. Арзуманова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження громадсько-політичного життя в УСРР та РСФРР у першій половині 1920 рр. на матеріалах Харківської та Воронезької губерній як прикордонних регіонів двох республік. На підставі вивчення широкої джерельної бази з'ясовано характер ставлення громадян до більшовицького режиму й опозиційних політичних партій. Встановлено причини та умови виникнення масового збройного протистояння різних верств, груп і класів радянській владі на початку 1920 рр. Визначено особливості організації, соціального складу, змісту програм і вимог законів збройної опозиції. Розглянуто процес соціалізації жінок та шляхи залучення жіночого населення до громадської діяльності. Встановлено наявність протидії процесу руйнування стереотипів щодо місця і ролі жінки у суспільстві. Оцінено реальний внесок громадських організацій (зокрема, створених національними меншинами) у процеси демократизації суспільства та залучення широких верств населення до участі у громадсько-політичному житті. Висвітлено протиріччя між демократичними гаслами більшовицької партії та реальними діями державної влади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР)61-4 + Т3(2РОС-4ВОР)61-4 + Ф79(4УКР)2 + Ф79(2)2 +
Шифр НБУВ: РА336833

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
17.

Аттіла К.Д. 
Вплив різних технологій застосування мінеральних добрив на урожай та якість зерна проса на чорноземі опідзоленому важкосуглинковому лівобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / К.Д. Аттіла ; Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського УААН. — Х., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.6-434(2УКР-4ХАР),022

Рубрики:

      
18.

Білий Д. Д. 
Українці Кубані в 1792 - 1921 роках: еволюція соціальних ідентичностей: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / Д. Д. Білий ; Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича ; Ін-т народознав. — Л., 2010. — 36 с. — укp.

Виявлено основні фактори, які сприяли перетворенню Чорноморського козацького війська після переселення на Кубань на структуру, яка забезпечувала зберігання української етнічної ідентичності нових переселенців і поширення українського етнічного простору на територію Північного Кавказу. Проаналізовано економічні та соціально-політичні умови, які сприяли інтеграції еліти Чорноморії в загальноукраїнські процеси формування національної ідентичності. Встановлено, що у другій половині XIX - на початку XX ст. серед кубанських українців відбувалися процеси кристалізації модерної національної ідентичності, а Кубань увійшла до загальноукраїнського простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(29=УКР)4/5 + Т3(45РОС37)4/5
Шифр НБУВ: РА373955 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Білик В.О. 
Особливості психологізму українських народних пісень: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / В.О. Білик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Вперше в українській фольклористиці проведено комплексне дослідження проблеми психологізму народнопісенної лірики. Розглянуто психологізм як психологічне зображення, тобто передачу художньо-поетичними засобами думок, почуттів, переживань ліричного героя, розкриття його внутрішнього світу у тексті. Висвітлено значний вплив на створення образу людини у ліриці генетично споріднених з зазначеним жанром голосінь, історичних пісень та балад. Психологічний аналіз народних ліричних пісень здійснено на чотирьох взаємопов'язаних рівнях: структурному, композиційному, лінгвістичному та семантичному. Виявлено закономірності психологізму народних пісень, виділено основні тенденції розвитку досліджуваного фольклорного явища, а також окреслено перспективні напрямки вивчення усної народнопоетичної творчості в аспекті психологізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1Ук)-631
Шифр НБУВ: РА320140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Білокінь О.І. 
Українське питання в Державній Думі Російської імперії (1906 - 1917 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.І. Білокінь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Доведено, що обговорення українських проблем мало місце у дебатах Державної Думи усіх чотирьох скликань. Розкрито суть національних вимог українців. Розглянуто зв'язок між змінами у виборчому законодавстві та складом представників у Думі від України, визначено основні політичні сили, що висували українські проблеми в Думі. Розкрито роль кожної думської фракції в обговоренні та вирішенні національних вимог українців і простежено еволюцію ставлення загальноросійських політичних партій та їх фракцій в Державній Думі до українського питання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-532.2 + Т3(4УКР)52-5
Шифр НБУВ: РА313882 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського