Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (135)Книжкові видання та компакт-диски (104)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=Юрченко В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Юрченко В. І. 
Державне регулювання формування і розвитку міжрегіональної агропромислової інтеграції в Україні: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.02 / В. І. Юрченко ; Акад. муніцип. упр. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано систему державного регулювання міжрегіональних зв'язків у АПК, яка базується на договорі між регіонами, гарантом якого виступають органи державного управління, зміст якої полягає в розробці міжрегіональної Програми розвитку АПК державного рівня, яка враховує раціональне розміщення аграрно-промислового виробництва з регіонів, використання ринкових механізмів оподаткування, пільгове кредитування, дотування, уніфікацію регіональних нормативно-законодавчих актів, інформаційне забезпечення, надання оперативних і якісних консультаційних послуг всім суб'єктам господарювання та фахівцям АПК. Удосконалено систему участі державних структур у забезпеченні міжрегіональної агропромислової інтеграції, яка полягає у реалізації забезпечення продовольчої безпеки на всіх рівнях, раціональне розміщення продуктивних сил на території регіонів, мінімізацію виробничих витрат і обігових витрат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-21,01
Шифр НБУВ: РА375540 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юрченко В.В. 
Матеріали цензурних установ у м. Києві як історичне джерело (1838 - 1917 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / В.В. Юрченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 15 с. — укp.

Досліджено документи, що виникли у результаті діяльності цензурних установ Києва. Проаналізовано документи цензурних установ, зокрема управлінську документацію, службове листування, справи видавничої діяльності та документи з особового складу цензурних установ. Встановлено, що досліджувані документи мають великий інформативний потенціал, історичну цінність та є важливим джерелом у процесі вивчення історії та діяльності державних установ, перш за все цензурних, історії видавничої справи в цілому й окремих газет, журналів, видавництв, історії духовної культури, національно-визвольного руху та видань українських політичних партій, національної політики царизму в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР-2К)5 + Ч610.3(4УКР-2К)5-7
Шифр НБУВ: РА375411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
3.

Юрченко В.В. 
Оптимізація конструктивної форми перехресних металевих систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / В.В. Юрченко ; ВАТ "Укр. н.-д. та проект. ін-т стал. конструкцій ім. В.М.Шимановського". — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Визначено аналітичні залежності геометричних характеристик прокатних елементів від розмірів їх поперечних перерізів, за якими здійснюється градація профілів у сортаментній таблиці. Розроблено алгоритм пошуку конструктивної форми перехресних металевих систем з оптимізацією їх геометричних і фізичних параметрів відповідно до вимог будівельних норм з урахуванням специфіки конструкції та конкретних умов проектування. Удосконалено методику вибору раціональної кількості зайвих в'язей для введення початкових зусиль у багато раз статично невизначувані перехресні системи ферм і балок, що поєднує оптимальне та варіантне проектування. Виявлено закономірності формоутворення оптимальних проектних рішень даних металевих конструкцій залежно від умов проектування та параметрів навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н549 +
Шифр НБУВ: РА324110

Рубрики:

      
4.

Юрченко В.М. 
Правове регулювання оподаткування в Україні (1917 - 1929 рр.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.М. Юрченко ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Проаналізовано правові засади, організаційне забезпечення та особливості правозастосовчої практики в галузі оподаткування на території України у період національно-визвольних змагань і нової економічної політики. Простежено розвиток податкового законодавства Центральної Ради, Української Держави гетьмана П.П.Скоропадського, Української Народної Республіки доби Директорії, Української СРР періоду воєнного комунізму та непу. Проведено порівняльно-правовий аналіз податкових систем державних утворень. Зроблено висновок, що досліджуваний період розвитку вітчизняного податкового законодавства - один з найскладніших його етапів, переважно підпорядкований політичним, зокрема ідеологічним, чинникам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х629(4УКР)2-1 + Х2(4УКР)612-622.2 + Х622.2 +
Шифр НБУВ: РА332093

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Юрченко В. В. 
Регулятивні механізми глобального руху капіталу: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.02 / В. В. Юрченко ; ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана". — К., 2011. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено теоретико-прикладні аспекти формування регулярної системи глобального руху капіталу. Проаналізовано витоки та характерні риси сучасних глобалізаційних процесів, розкрито суб'єктивну диспозицію та напрямки її трансформації в новітній парадигмі економічного глобалізму, виявлено шляхи регуляторної інституалізації глобального економічного розвитку. Увагу приділено аналізу тенденцій і сучасних особливостей глобального руху капіталу, вирішенню проблем його регулювання. Проведено оцінювання потенціалу державних регуляторних стратегій за умов глобальної конкуренції на ринках капіталу. Виокремлено проблему регулювання тіньових фінансових потоків. Розглянуто антикризовий компонент регулювання глобальних інвестицій. Розкрито роль, методи, форми й інструменти податкового регулювання інвестиційної діяльності за умов глобальної корпоратизації бізнесу. Діагностовано характер і рівень податкової конкуренції, обгрунтовано необхідність і напрями глобальної гармонізації податкового регулювання інвестицій. Виявлено проблеми регулювання та шляхи їх вирішення в інвестиційній бізнес-практиці України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.6
Шифр НБУВ: РА384212 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Юрченко В.М. 
Теоретико-методологічні засади дослідження психічних станів людини: автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.01 / В.М. Юрченко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Розроблено системні теоретико-методологічні засади вивчення проблеми психічних станів людини як засобу подолання негативних наслідків методолого-інформаційної кризи сучасної психології у одному з найважливіших фрагментів її змісту. Проведено теоретичний аналіз системного психологічного пізнання, обгрунтовано та реалізовано процедури системного дослідження проблеми психічних станів, її поняттєвого апарату. Одержано нові дані про процес усвідомлення системної природи поняття "психічнй стан" як моделі відповідного явища психіки у донауковій, філософській і науковій психології. Визначено зміст основних характеристик психічного стану як системи (компонентний склад, структуру, функції, інтеграційний і системотвірний фактори, класифікацію) та сформульовано його системне визначення. Розроблено структурну модель психічного стану, яка впорядковує характеристики його компонентного складу та містить підструктури - ієрархічну, координаційну, диференціальну, інтеграційну. Проведено систематизацію щодо поняття "психічний стан" як множини конкретних станів, які характеризують екстра - й інтровертовану свідомість людини за норми та у разі патології (емоційних, вольових, перцептивних, мисленнєвих, змінених станів) і наведено їх системні описи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935 в +
Шифр НБУВ: РА363821

Рубрики:

      
7.

Юрченко В.В. 
Якість яєць та продуктивність курей при введенні в комбікорм соняшникової олії або фузи в поєднанні з цинком: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / В.В. Юрченко ; УААН. Ін-т тваринництва. — Х., 2001. — 17 с. — укp.

За результатами вивчення сумісного впливу соняшникової олії (0,3; 0,6; 0,9 %) та цинку (60; 90 г/т) на якість яєць, продуктивність, відтворювальні якості, хімічний склад та будову деяких органів і тканин організму птиці, встановлено ефективне співвідношення вказаних компонентів у пшенично-соняшниковому комбікормі для племінних курей. Визначено, що стимулювальна дія соняшникової олії та цинку на виводимість яєць і вивід молодняка пов'язані з поліпшенням морфологічних властивостей яєць (підвищенням маси, оптимізацією співвідношення складових частин) і змінами в хімічному складі жовтка (зростанні концентрації вітаміну Е, цинку та зниженні кислотного числа). Доведено доцільність заміни соняшникової олії (0,6 %), як джерела лінолевої кислоти, еквівалентною за вмістом жиру кількістю фузи (0,71 %). До складу соняшникової фузи входить жир, клітковина, протеїн, зола, фосфор, кальцій та вітамін Е. Встановлено, що введення 0,8 % стабілізованої сантохіном фузи у соняшниковий шрот або пшенично-соняшниковий комбікорм збільшує термін її придатності для згодовування птиці з двох до п'яти - шести місяців відповідно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-681-4
Шифр НБУВ: РА316960 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Антонов О. В. 
Підвищення експлуатаційної ефективності пом'якшення природних і стічних вод / О. В. Антонов. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню актуального питання – розробці та впровадженню економічних, ефективних, ресурсозаощаджуючих електромембранних методів пом'якшення води. Розроблено технологію отримання малобюджетного промислового аноду. Встановлено, що при генерації лугу мембранним електролізом ефективність використання струму значною мірою залежить від рН католіту і, меншою мірою, від густини струму. Виведено математичну модель залежності ефективності використання струму від параметрів електролізу. Електромембранна обробка знижує жорсткість води до 0,4 мг∙екв/куб. дм (у 4,5 – 6 разів ефективніше, порівняно з реагентною содово-вапняною обробкою). Осади, отримані в результаті електромембранного пом'якшення води, мають кращі фільтрувальні властивості, ніж при реагентній обробці. Високий солевміст та ХСК стічної води (шахтних вод, відпрацьованої рідини гідророзриву та пластових вод) не впливає на перебіг процесу електромембранного пом'якшення. Собівартість електромембранного пом'якшення склала 0,39 – 0,29 USD/куб. м, що на 11,4% – 31% нижче показників при хімічному пом'якшенні. Розроблені схеми процесу електромембранного пом'якшення води й конструкції електромембранних апаратів передані для промислового впровадження.^UThe dissertation is devoted to the solution of the topical issue - the development and implementation of economical, efficient, resource-saving electromembrane methods of water softening. The technology for obtaining a low-budget industrial anode has been developed. It has been established that in the generation of alkali by membrane electrolysis, the efficiency of current use to a large extent depends on the pH of the catholyte and, to a lesser extent, on the density of the current. The mathematical model of the dependence of the use of current on the parameters of electrolysis is derived. Electromembrane treatment reduces water hardness to 0.4 mg∙ekv/cu dm (4.5 - 6 times more efficient than reagent soda-lime treatment). The sediments obtained as a result of electromembrane water softening have better filtering properties than reactants. High sulfur content and CОD in sewage (mine water, waste water of hydraulic fracturing and formation water) do not affect the process of electromembrane softening. The cost of electromembrane softening was 0,39 – 0,29 USD/cu m, which is 11.4% – 31% lower than the indicators for chemical softening. The schemes of the electromembrane water softening process and the design of the electromembrane apparatus have been developed for industrial implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Радіонов М. П. 
Нітрифікація як екологічний чинник взаємовпливу водних об'єктів та пов'язаних з ними споруд водокористування / М. П. Радіонов. — Б.м., 2021 — укp.

Актуальність роботи визначається необхідністю забезпечення рівня екологічної безпеки питної води в умовах впливу нітрифікуючої мікрофлори із сполучених з спорудами водопідготовки природних водних об'єктів – джерел водопостачання, та необхідністю забезпечення рівня екологічної безпеки природних водних об'єктів, що є приймачами скиду стічних вод з споруд біологічної очистки. В природних водних об'єктах нітрифікація визначає процес самоочищення від сполук азоту. Контроль концентрації нітритів показав, що умови водопідготовки забезпечують таку швидкість другої фази нітрифікації, яка зводить концентрацію нітритів до екологічно безпечних концентрацій. У порівнянні з засипками з кварцового піску та антрациту, цеолітова засипка є найсприятливішою для іммобілізації на ній нітрифікуючих бактерій, що дає змогу припустити, що на КВ «Донець» є ризик накопичення нітритів після проходження очистки у швидких фільтрів. За даними 8-ми річних спостережень встановлено, що між ступенем нітрифікації в природній водоймі, з якої виконується водозабір, та ступенем нітрифікації в спорудах водопідготовки існую висока позитивна кореляція. Як показали біохімічні дослідження, при проведенні преамонізації надходження в фільтри води з підвищеним вмістом N–NH4 активізує розвиток в них амонійокислюючих бактерій, що спричиняє зростання концентрації N–NO2 до неприпустимих значень. При постамонізації концентрація нітрифікуючих бактерій І фази ніітрифікації в засипці фільтру зменшується приблизно в 150 разів. Аналіз даних щодо індексу нітрифікації на КВ «Донець»переконливо доводить, що нітрифікація в природній водоймі служить вагомим екологічним чинником впливу на мікробіологічні процеси, що відбуваються в спорудах водопідготовки, а отже і на екологічну безпеку питної води для населення. Дані щодо індексу нітрифікації на КВ «Дніпро» відображають таку позитивну кореляцію, але не так однозначно. І це зумовлено проведенням на КВ «Дніпро» хлорамонізації. Очищені на Міських очисних спорудах № 2 м. Харкова стічні води направляються в скидний канал і по щитовому коллектору скидаються в р.Уди – праву притоку р. Сів. Донець. Визначення активності процесів нітрифікації в воді р.Уди на ділянках 500 м до та 500 м після скиду очищених стічних вод з МОСВ №2 виконували за трьома напрямками: аналіз та розрахунок активності нітрифікації на досліджуваних ділянках р. Уди за даними багаторічних спостережень, експериментальне визначення активності нітрифікації в водній товщі, експериментальне визначення активності нітрифікації в донних відкладеннях. В воді р. Уди на ділянці 500 м до та 500 м після скиду очищених стічних вод з МОСВ №2 концентрація амонійного азоту у динаміці 5 річного періоду в основному зменшується, а концентрація азоту нітритів та нітратів – стало зростає, що свідчить про збільшення активності нітрифікації в р. Уди після скиду очищених стічних вод. Цей висновок підтвердив і розрахунок індексу нітрифікації за період спостережень. За даними експериментальних досліджень в пробах води з р. Уди як до, так і після скиду очищених стічних вод хімічна константа швидкості другої фази нітрифікаціїзначно перевищувала константу швидкості першої фази нітрифікації.Це дає змогу припустити мінімальну вірогідність накопичення нітритів у річці, що підтверджує аналіз цього показника за даними багаторічних досліджень. Розрахунки біокінетичних показників за даними експериментальних досліджень показали, що швидкість нітрифікації в воді р. Уди на ділянці після скиду стічних вод більш ніж вдвічі перевищує цей показник до скиду. За даними експериментальних досліджень можна припустити, що після скиду очищених стічних вод в р. Уди змінюється мікробний склад нітрифікую чого мікробіоценозу в результаті збагачення привнесеної з очисних споруд мікрофлорою. Експериментальне дослідження нітрифікуючої здатності мікрофлори донних відкладень в р. Уди до та після скиду очищених стічних вод показали, що активність фермента гідроксиламін оксидоредуктази в донних відкладеннях до та після скиду має один і той же порядок значень. Таким чином, підвищення активності нітрифікації в р. Уди, яке було встановлено за даними багаторічного контролю концентрації азотовмісних сполук, рН, індекса нітрифікації на ділянках до та після скиду стічних вод, зумовлено інтенсифікуючим впливом скиду очищених стічних вод на ці показники в водній товщі. Одержані результати дозволяють стверджувати, що нітрифікація в біологічних очисних спорудах є вагомим екологічним чинником нітрифікації в природній водоймі. Ця винесена з очисних споруд мікрофлора змінює нітрифікацію і концентрацію нітріфікуючіх бактерій в природній водоймі після скиду, змінює кінетику нітрифікації, динаміку азотвміснихсполук в водному об'єкті та активність його самоочищення від сполук азоту. Ключові слова: нітрифікація, природні водойми, водопідготовка, хлорамонізація,скид очищених стічних вод, хімічні кінетичні константи, біокінетичні константи, концентрація нітрифікуючих бактерій, донні відкладення, активний мул.^UThe relevance of work is determined by providing the level of ecological safety of potable water in time of nitrification microflora influence from natural water reservoirs connected with water preparation stations (sources of water supply) and necessity of providing the ecological safety for natural water reservoirs which accept the waste water discharge from waste water treatment plants. Nitrification in natural water reservoirs defines self-purification process from nitrogen compounds. From the activity of nitrification process in stations of water preparation depends potable water safety from the contamination of nitrogen compounds. Nitrite concentration control had shown that water preparation conditions provide such rate of the 2 nd nitrification stage, which reduces nitrite concentration to ecologically safe concentrations. According to observation of the data of 8 year period was established that there is a positive correlation between the nitrification index in natural water reservoir and in water preparation stations. As biochemical investigations had shown, water with high concentration of N–NH4 (during preammination process) activates the development of ammonia oxidation bacteria, which causes raising of N–NO2 concentration to invalid values. During the method of postammination the concentration of nitrifying bacteria of the 1 st stage of nitrification in filter backfill decreases a 150 times. The analisation of nitrification index data in water preparation station «Donets» strongly prove that nitrification in natural water reservoir is significant ecological factor of influence on microbiological processes, which occurring in water preparation stations, and consequently on an ecological safety of potable water for population. Ammonia nitrogen concentration in treated waste waters after the biological treatment significantly decreases (up to 92%). While nitrite and nitrate concentrations increasing, which is an obviously indication of passing both stages of nitrification (I and II phase). Specific rate of N–NH4 oxidation by activate sludge microbiothenoses is much higher, compared with bottom sediments. Activate sludge nitrifying ability of waste water treatment plants aeration tanks was determined by biochemical method according to hydroxylamine oxidoreductase enzyme activity and by microbiological method – concentration of nitrifying bacteria of the 1 st stage. Nitrifying ability of activate sludge from the aeration tanks is 10 times higher then nitrifying ability of bottom sediments of riv. Siv. Donets and Krasnopavlivske reservoir. Considering the concentration of suspended matter shows that everyday emission of nitrifying bacteria from waste water treatment plant into the riv. Udy can reach 2,7 * 10 17cell/day. Waste waters which was treated on waste water treatment plant №2 of Kharkiv city directed into the discharge canal and then through the collector discharging into the riv. Udy, which is a tributary of riv. Siv. Donets. Determination of nitrification processes activity in riv. Udy in the area 500 meters before and 500 meters after the treated waste waters discharge was made by using three directions: investigation and calculation of nitrification activity in riv. Udy based on multiyear data, experimental determination of nitrifying activity in water, experimental determination of nitrifying activity in bottom sediments. Analyses of water from riv. Udy in the area 500 meters before and 500 meters after the treated waste waters discharge had shown that concentration of ammonium nitrogen during 5 year study basically decreases, while concentration of nitrites and nitrates constantly increase, which is an evidence that nitrifying activity in riv. Udy enhances in the area after the discharge. This conclusion is proved by the calculation of nitrification index for the investigation period. According to experiment data for areas before and after the discharge, chemical constant of the 2 nd stage of nitrification was higher then the constant of 1 st stage. According to experimental results we can assume that after the discharge microbial contents of nitrifying microbiocenothes changes due to incoming microflora from the waste water treatment plant. Experimental investigation of nitrifying ability of bottom sediments from riv. Udy before and after the discharge had shown that hydroxylamine oxidoreductase activity in bottom sediments before and after the discharge has the same order of values. As follows, nitrifying activity in riv. Udy increasing, which was revealed according to multiyear data of control of nitrogen compounds, pH, nitrification index in the area of 500 meters before and 500 meters after the treated waste waters discharge is due to intensification influence of the waste waters discharge. Obtained results show that nitrification in biological waste water treatment plants is an essential ecological factor in natural water reservoir.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Смирнов О. В. 
Інтенсифікація біологічної очистки стічних вод від сполук фосфору. / О. В. Смирнов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального питання підвищення ефективності процесу біологічного видалення фосфору при очистці стічних вод. У роботі отримані результати: встановлено кінетичні показники процесу (питому швидкість, константу інгібування нітратами) та їх залежність від фізико-хімічних параметрів процесу, а також визначено фосфоракумулюючу ємність неадаптованого мулу в лабораторних дослідженнях фосфатації стічних вод в анаеробних умовах; в лабораторних дослідженнях досягнуто глибоке вилучення фосфатів з міських стічних вод; на діючих спорудах встановлено, що між концентрацією фосфору фосфатів в стічній воді та її ОВП існує зворотна кореляція; доведено, що для управління процесом фосфатації-дефосфатації більш коректно використовувати кількісні характеристики кореляції не з абсолютними значеннями ОВП, а між зміною ОВП середовища (∆ОВП) та зміною концентрації фосфору фосфатів (∆P-PO4); удосконалено імітаційну комп'ютерну програму «ЕкоCім»; виконано техніко-економічний та еколого-економічний розрахунки розроблених технічних рішень з впровадження схеми глибокого видалення сполук азоту та фосфору з впровадженням енергозберігаючих заходів для КП «Чернігівводоканал».^UThe dissertation is devoted to the decision of the actual issue of increasing the efficiency of the biological phosphorus removal process during wastewater treatment.The results obtained are: the kinetic parameters of the process (specific speed, inhibition by nitrate) and their dependence on the physical and chemical parameters of the process are established, as well as the phosphate accumulation capacity of the unadapted (regular) sludge in laboratory studies of phosphatase of sewage under anaerobic conditions is determined; in laboratory studies, deep removal of phosphates from urban sewage has been achieved; on existing plants it was established that there is a reciprocal correlation between phosphorus concentration in wastewater and its ORP; it is proved that for the control of the phosphatization and dephosphatation process it is more correct to use quantitative correlation characteristics not with absolute values of ORP, but between the change of the ORP medium (ΔORP) and the change in the concentration of phosphorus orthophosphates (ΔP-PO4); improved simulation computer program "EcoSim"; the technical and economical-ecological calculation of the developed technical solutions for implementation of the scheme of deep removal of nitrogen and phosphorus compounds with the implementation of energy saving measures for the ChernigivVodokanal utility is performed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Цитлішвілі К. О. 
Екологія іммобілізованого азоттрансформуючого мікробіоценозу в системах очистки стічних вод / К. О. Цитлішвілі. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню наукового завдання, яке спрямоване на використанні екологічних властивостей іммобілізованих азоттрансформуючих мікробіоценозів з вилучення сполук азоту зі стічних вод для захисту об'єктів гідросфери від евтрофікації. Захист природних водойм від евтрофікації, викликаної скидом біогенних елементів у складі недостатньо очищених стічних вод – нагальна науково-практична екологічна проблема. У роботі проведено аналіз та узагальнення відомостей щодо складу та властивості іммобілізованих мікробіоценозів в умовах обробки висококонцентрованих за органічними забрудненнями стічних вод. Розроблено конструкцію та виготовлено лабораторну біодискову установку для дослідження впливу екологічних чинників на процеси деазотації та деамонізації стічних вод різного складу азоттрансформуючим мікробіоценозом, яка працювала у контактному та проточному режимах. Визначено, що азоттрансформуючий мікробіоценоз сформованої біоплівки на інертному носії дискової установки представлений амоніфікаторами, АОБ (амонійокиснюючими бактеріями), АОА (амонійокиснюючими археями), НОБ (нітритокиснюючими бактеріями), anammox-бактеріями та денітрифікуючими мікроорганізмами. Розроблено методологію визначення складу іммобілізованого азоттрансформуючого мікробіоценозу очисної установки в присутності, так і за відсутності органічних речовин в стічній воді: фізіологічними, мікробіологічними і біохімічними тестами. Результати експериментальних досліджень в контактних умовах обробки показали, що ефект видалення N-NH4 + Nорг склав 57,6% при високих навантаженнях розчинених органічних сполук. Питома швидкість видалення N-NH4 становить 1,6, N-NH4 +Nорг – 1,8 мг/(гбез. реч. год). Результати експериментальних досліджень показали, що іммобілізований мікробіоценоз протягом 6,6 год перебування стічної води в біореакторі активно та глибоко (до 99,5 %) окиснює органічні сполуки та активно (до 99,9 %) деамонізує середовище. При обробці висококонцентрованих, за органічними забрудненнями, стічних вод в проточних умовах культивування іммобілізований мікробіоценоз адаптувався до деамонізації середовища в екстремальних для автотрофної мікрофлори умовах: ХСК ≥ 823 мгО/дм 3 . Оптимальним для процесів деазотації був мезофільний температурний режим, концентрація кисню в середовищі ≥ 4 мг/дм 3 . Питома швидкість видалення N-NH4 в присутності органічних речовин досягала 1,6, за відсутності – 4,3 мг/(гбез.реч.•год). Розроблено екологічно безпечний спосіб очищення стічних вод від сполук азоту та розчинених органічних речовин в дисковому біореакторі до нормативних вимог для скиду в водний об'єкт. В виробничих умовах проведено апробацію ефективності видалення сполук азоту (деазотації) іммобілізованим мікробіоценозом при обробці в біодисковій установці та отримано Акт впровадження результатів дисертаційних досліджень на стайні ГО “ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК”. Ключові слова: азоттрансформуючі мікробіоценози, екологія мікробіоценозів, екологічні чинники, іммобілізований мікробіоценоз, деазотація та деамонізація водного середовища, сполуки азоту, біодискова установка, стічні води.^UThe dissertation is dedicated to solving of the scientific problem which shows the ecology properties of immobilized nitrotransforming microbiocenosis use for the destruction of nitrogen compounds from wastewater and water objects protection from eutrophication. Protection from eutrophication, formed by from dump of biogenic elements which are the part of pollutants of wastewater – is one of the crucial, scientific-practical, ecologic problems. Ecological studies of nitrigentransforming microbiocenosis included the following directions: the study of the compound of microbiocenosis (microbiological, physiological, and biochemical methods), the study of conditions between eco-trophic groups in the microboiocenosis, the study of the influence of ecological conditions (concentration of ammonia nitrogen and organic compounds) on metabolism of separate nitrotransforming groups of microorganisms. In the inhibitory experiments the four inhibitors which decrease the basic enzymes of separate eco-trophic groups of microbiocenosis: AOB, AOA, anammox-bacteria, denitrification bacteria have been used.. The scheme and laboratory biodisk device for the study of the ecological factors on processes of deasotation and deammonisation of a different wastewater quality by nitrotransforming microbiocenosis which worked in contact and flow regimes have been developed and built.. The leading influence of ecological factors on the immobilized nitrotransforming microbiocenosis lifecycle in a contact and flow mode of wastewater treatment have been studied, some of them are temperature, the concentration of dissolved oxygen, the concentration of dissolved ammonia, pH and the most crucial ecological factor – the organic matter presence and a concentration of it. In a process of autoselection, the spatial distribution of eco-trophic groups of microorganisms in the immobilized microbiocenosis happens the way that in the upper layer of the biofilm in an anaerobic condition the obligation aerobics are evolved – AOB, AOA, NOB and aerobic heteromorph microorganisms and in the lower level of the biofilm the microaerophiles and anaerobic microorganisms including – anammox and denitrification bacteria. The studies of the influence of ecological factors: dissolved oxygen concentrations, pH, temperature and concentration of the organic substance on a transformation of nirtigencontained compounds by immobilized microbiocenosis during wastewater treatment in the contact mode showed that crucial factor of deammonisation and deasotation of wastewater by this microbiocenisis is the concentration of organic matter (by COD). The results of experimental studies showed that in the contact mode the treatment efficiency from N-NH4 + Norg is 57,6% (with a high concentration of organic matter presence). The specific velocity of treatment N-NH4 is 1,6, N-NH4 +Norg – 1,8 mg/(g ash. subst .•h). The results of experimental studies showed that presence of the immobilized biocenosis during 6,6 hours in the bioreactor with wastewater actively and comprehensively (up to 99,5%) oxidizes organic compounds and actively (up to 99,9%) deamonisation the environment. In this connection, due to the structure and form of the biofilm, a dimensional and trophic connection between ecotrophic groups of immobilized microbiocenosis which formed with a presence of a critically high concentration of organic substances and N-NH4 , the special condition in the biofilm is formed that allows actively to metabolize as heterotrophic and autotrophic microorganisms and oxidizes like organic and inorganic components. With a highly concentrated wastewater treatment by organic pollution in the flow mode of cultivation, the immobilized microbiocenosis was adapting to the deammonisation of the environment in the extreme conditions for the autotrophic microflora: COD ≥ 823 mgO/dm3 . The optimum mesophilic temperature regime, for the process of deasotation, was with oxygen concentration in the area ≥ 4 mg/dm3 . The specific velocity of N-NH4 removal with the presence of organic compounds reached 1.6 with absence – 4,3 mg/(g ash. subst.•h). The ecofriendly method of wastewater treatment from nitrogen substances and dissolved organic compounds (that reach the limits for water body dump) in the disk bioreactor have been developed. In a working condition the approbation of removal effectiveness of nitrogen compounds deasotation by immobilized microbiocenosis with processing in the biodisk apparatus have been approved, and the Act of implementation about results of dissertation studies on the stabling of PO "FELDMAN ECO-PARK" has been obtained. Key words: nitrogentransfoming microbiocenosis, the ecology of microbiocenosis, ecology factors, immobilized microbiocenosis, deasotation and deammonisation of water environment, nitrogen compounds, biodisk reactor, wastewaters.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Сєроглазов В. М. 
Сірководень в експлуатаційних середовищах водного господарства підприємств з видобутку нафти: автореферат дис. ... д.філософ : 192 / В. М. Сєроглазов. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі на підставі результатів досліджень, виконаних в лабораторних умовах та на промисловому майданчику, було вирішено важливу науково-практичну задачу, яка полягала в науково обґрунтованому визначенні виду й кінетичних показників корозійного ураження бетонних споруд в водному господарстві підприємства з нафтовидобутку, методів зменшення концентрації сірководню в експлуатаційних середовищах та в розсіюваннях до екологічно безпечних концентрацій.^UIn the dissertation work, based on the results of research carried out in laboratory conditions and on an industrial site, an important scientific and practical problem was solved, which consisted in the scientifically based determination of the type and corrosion damage kinetic indicators to concrete structures in the water management of an oil production enterprise and methods of reducing the concentration of hydrogen sulfide in operating environments and in dispersions to environmentally safe concentrations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Христенко А. М. 
Експлуатація споруд біологічної очистки стічних вод з використанням мембранних технологій: автореферат дис. ... д.філософ : 192 / А. М. Христенко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі на підставі результатів досліджень, виконаних в лабораторних умовах та на діючих очисних спорудах, було вирішено важливе науково-практичне завдання, яке полягало в науковому обґрунтуванні та розробці методів контролю та управління станом активного мулу, які підвищують ефективності роботи МБР при біологічній очистці промислових стічних вод.^UIn the dissertation work, based on the results of research carried out in laboratory conditions and at operating treatment plants, an important scientific and practical task was solved, which consisted in the scientific substantiation and development of methods for controlling and managing the condition of activated sludge, which increase the efficiency of the MBR in the biological treatment of industrial waste water.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського