Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (21)Реферативна база даних (269)Книжкові видання та компакт-диски (362)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=ЧМИР$<.>+<.>A=СЕРГІЙ$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сергійчик В. О. 
Адміністративно-правові засади виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських суден: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. О. Сергійчик ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Запропоновано нове вирішення наукової проблеми, яке виявляється у необхідності забезпечення ефективності виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських торговельних суден шляхом вдосконалення адміністративно-правових засад виконавчо-розпорядчої діяльності відповідних органів виконавчої влади. Визначено міжнародно-правові та національно-правові підстави та наслідки набуття Україною правового статусу "держава прапору". Досліджено історичні, правові й організаційні підвалини створення та становлення національного класифікаційного товариства "Регістр судноплавства України", його правовий статус, функції та повноваження. Запропоновано зміни у складі центральних органів виконавчої влади України щодо технічного регулювання у галузі торговельного мореплавства та визначено їх функціональну компетенцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.523.4 + Х819(4УКР)125.42
Шифр НБУВ: РА373187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Сергійчук О.М. 
Вища школа України в умовах лібералізації суспільного життя. 1953 - 1964 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Сергійчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Проаналізовано політику партійно-радянської влади щодо вищої школи у період хрущовської "відлиги". З'ясовано суть лібералізації суспільного життя, її вплив на розвиток вищої школи та реформування вищих навчальних закладів республіки. Визначено кількісний та якісний склад науково-педагогічних кадрів вищої школи України, розкрито особливості їх підготовки за умов децентралізації управління вузами. Виявлено особливості формування складу студентів вузів, простежено їх національне та соціальне походження. Досліджено вплив лібералізації суспільних процесів на проведення навчального процесу, проаналізовано підходи партійних і громадських організацій до виховання студентства. Значну увагу приділено матеріально-технічному забезпеченню вищої школи республіки, її фінансуванню, житлово-побутовим умовам студентів. Прослідковано міжнародні зв'язки вищих навчальних закладів республіки з вузами інших країн світу, а також встановлено їх характер і результативність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР)7
Шифр НБУВ: РА320949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Сергійчук О.Л. 
Діагностика та лікування ахалазії кардії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / О.Л. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати обстеження та лікування 122-х пацієнтів з ахалазією кардії (АК). Показано, що діагностика патології саме на ранніх стадіях зумовлює позитивні безпосередні та віддалені наслідки лікування. Розглянуто схему обстеження хворого щодо наявності дисфагічного синдрому, що включає вперше впроваджену соно-діагностику, допомагає вчасно діагностувати АК та диференціювати її зі злоякісними ураженнями стравохідно-шлункового переходу. Оцінено безпосередні та віддалені (до 11-ти років) наслідки лікування АК, проаналізовано причини ускладнень і рецидивів захворювання. Зазначено, що розроблена методика кардіодилатацій дозволяє ефективно та безпечно проводити хірургічну корекцію АК на I - III стадіях захворювання з позитивним ефектом на момент виписки в понад 80 % випадків та в понад 70 % - у віддалений час з чітким економічним підгрунтям. Стало можливим відновлення пасажу їжі в комплексі передопераційної підготовки у хворих з IV стадією АК та в разі післяопераційних стриктур кардії. Аналіз результатів оперативного лікування АК засвідчив переваги абдомінального доступу операції Геллера з передньою неповною фундоплікацією. Використання розробленої методики інтраопераційної внутрішньопорожнинної трансілюмінації для виконання адекватної за глибиною та довжиною езофагокардіоміотомії сприяє уникненню інтраопераційних труднощів та ускладнень, особливо у разі повторних хірургічних втручань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.605.6-5 +
Шифр НБУВ: РА368508

      
4.

Чмир Г.С. 
Клініко-епідеміологічна характеристика цереброваскулярних захворювань та особливості факторів ризику їх розвитку в Західному регіоні України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Г.С. Чмир ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2002. — 21 с. — укp.

Вивчено розповсюдженість, захворюваність, смертність, а також фактори ризику та антиризику цереброваскулярних захворювань (ЦВЗ) в Західному регіоні України на моделі Івано-Франківської області, особливості клінічного перебігу хронічних форм ЦВЗ у хворих з високим ризиком розвитку мозкового інсульту (МІ). Розроблено профілактичні заходи, спрямовані на зменшення цієї патології. Показано, що з 1990 р. до 2000 р. на Івано-Франківщині показники поширеності захворювання та смертності від судинних захворювань мозку нижчі, ніж в середньому в Україні в 2 - 2,5 рази, а в гірських районах і передгір'ї Карпат вірогідно нижчі, ніж на рівнині. Проведено реєстр МІ за програмою ВООЗ, за яким одержано точні дані, його наслідки, якість надання меддопомоги. Виявлено, що смертність від інсульту складає лише 54 % в структурі смертності від ЦВЗ. Вивчено фактори ризику судинних захворювань мозку та фактори, що зумовлюють нижчий рівень розповсюдженості інсультів. Показано клініко-неврологічні особливості, стан гемодинаміки та структурні зміни головного мозку в осіб з високим ризиком розвитку інсульту. Проведено лікування двох груп даних осіб: кавінтоном (30 мг на добу) та аспірином (325 мг) на добу. Зроблено висновок, що лише аспірин запобігає виникненню інсульту. На підставі отриманих даних розроблено програму профілактики ЦВЗ на Івано-Франківщині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.0-3
Шифр НБУВ: РА320203 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Чмир О.Р. 
Лексика права у старослов'янській та давньоруській мовах: семантична мотивованість, шляхи концептуалізації: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / О.Р. Чмир ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено семантичні мотивації, які є основою у слов'янській правовій лексиці, а також шляхи концептуалізації правових понять у старослов'яській та давньоруській мовах. Визначено кілька сематичних комплексів, з використанням яких формувалися правові уявлення. Описано шляхи концептуалізації права у даних мовах. Установлено, що особливості відображення правових понять у середньовічній мовній картині світу значною мірою визначалися мотиваціями, взаємопов'язаними з синкретичними міфологічними уявленнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141-34:Х + Х2(4УКР)414 в4 +
Шифр НБУВ: РА341366

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Чмир О.С. 
Методологічні основи створення та функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій пріоритетного розвитку: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / О.С. Чмир ; Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва економіки України. — К., 2001. — 34 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади формування та розвитку особливих територіально-господарських утворень. Визначено теоретичні основи їх діяльності, уточнено понятійний апарат, розроблено схему класифікації. Проаналізовано зарубіжний досвід спеціальних економічних зон (СЕЗ) і територій пріоритетного розвитку (ТПР) та виявлено основні тенденції їх розвитку. Запропоновано методику проектування особливих територіально-господарських утворень, проведення експертизи інвестиційних проектів та критерії відбору пріоритетних видів економічної діяльності. Розкрито особливості нормативно-правового забезпечення СЕЗ і ТПР в Україні. Встановлено передумови та проаналізовано практичні результати діяльності зони "Сиваш". Наведено пропозиції щодо удосконалення діючої системи контролю та моніторингу, а також сформовано методичні рекомендації щодо визначення їх ефективності. Узагальнено результати функціонування в Україні зон і територій пріоритетного розвитку, визначено основні напрямки їх подальшої розбудови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)81
Шифр НБУВ: РА316030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Чмир І.О. 
Моделювання та синтез діалогових агентів в інтелектуальних системах: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.23 / І.О. Чмир ; НАН України. Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 2008. — 33 с. — укp.

Створено комплекс моделей, методів і засобів синтезу діалогових агентів, що забезпечують цілеспрямований еротематичний діалоговий процес в інтелектуальних системах, орієнтованих на розв'язання задач, що погано формалізуються. Розроблено когнітивну модель еротематичного діалогового процесу на базі фундаментального циклу сприйняття Нейсера, з використанням якої створено модель діалогового методу доступу до пам'яті питань активного агента діалогу. Запропоновано логічну та даталогічну моделі пари питання - відповідь, на підставі яких розроблено модель діалогової бази знань. Досліджено дедуктивні властивості діалогової бази знань та еквівалентність процесу логічного висновку та еротематичного діалогового процесу. Визначено здатність діалогової бази знань зберігати процедурні знання експерта та пристосованість еротематичного діалогу для розв'язання задач, що погано формалізуються в різноманітних прикладних системах штучного інтелекту. Запропоновано архітектуру діалогового розв'язання задач.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.81-01 +
Шифр НБУВ: РА357256

Рубрики:

      
8.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Сергійчук О. В. 
Оптимізація методів загального знеболення в амбулаторній та малоінвазивній хірургії: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.30 / О. В. Сергійчук ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Вперше застосовано концепцію комплексного підходу щодо анестезіологічного знеболення амбулаторних операцій. Встановлено доцільність застосування оптимізованих схем тотальної внутрішньовенної анестезії в поєднанні з методом попереджувальної аналгезії у хворих, які піддягали амбулаторним та малоінвазивним хірургічним втручанням. Вперше обгрунтовано ефективність і безпечність даної схеми тотальної внутрішньовенної анестезії у хворих з окремими, компенсованими складними клінічними випадками супутньої патології. Розроблено та впроваджено метод дистанційного спостереження за станом хворих у віддаленому післяопераційному періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р451
Шифр НБУВ: РА369801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Чмир М.В. 
Символіка збройних сил України 1917 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.В. Чмир ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 17 с. — укp.

З викристанням великої кількості архівного матеріалу досліджено символіку збройних сил України 1917 - 1920 рр. як сукупність конкретних матеріальних об'єктів. Розглянуто традиції у цій сфері. Визначено основні складові даної символіки, запропоновано й обгрунтовано періодизацію її розвитку. На підставі всебічного аналізу конкретних елементів військової символіки виявлено відображені певним чином ідеї історичного та політехнічного характеру. Базуючись на результатах дослідження, спростовано низку необгрунтованих тверджень, що містяться у працях з історії державної символіки, військової форми одягу та знаків розрізнення часів Української революції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т215(4УКР)-9 + Ц4,8(4УКР)243.6-1 +
Шифр НБУВ: РА341775

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
13.

Сергійко В.Ф. 
Соціально-етичне вчення християнства: тенденції розвитку, конфесійні особливості: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / В.Ф. Сергійко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Соціальне вчення католицизму у трьох його вимірах - теоретичному, історичному, практичному проаналізовано у контексті розвитку від теоцентризму до антропоцентризму. Розкрито зміст протестантської трудової етики, яка утвердила у суспільній практиці типово буржуазні норми та цінності, стала світським вираженням нового християнського символу віри, оформленням у релігійному обрамленні буржуазного політико-правового порядку. Доведено, що соціальна концепція Російської православної церкви побудована на різкому протиставленні теоцентричної духовної традиції російського православ'я та європейського антропоцентричного гуманізму, слов'янсько-православної національно-культурної ідентичності та секуляризованої, уніфікованої, глобалізованої Європи, російського народного православ'я з державним статусом і міжнародних стандартів прав людини, європейської концепції свободи совісті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-44 +
Шифр НБУВ: РА324812

Рубрики:

      
14.

Чмир О.Ю. 
Узагальнені крайові задачі для півлінійних параболічних рівнянь: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / О.Ю. Чмир ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 18 с. — укp.

Описано характер поведінки розв'язку узагальненої крайової задачі біля межі області та його точкових особливостей. Визначено достатні умови розв'язності та однозначної розв'язності узагальненої крайової задачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.626.63-3 +
Шифр НБУВ: РА346573

Рубрики:

      
15.

Сергійчук Б. В. 
Українсько-турецькі відносини в першій чверті XX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Б. В. Сергійчук ; Дип. акад. України при М-ві закордон. справ України. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше в українській історіографії всебічно досліджено процес здійснення зовнішньополітичного курсу незалежної України в Чорноморському регіоні в першій чверті ХХ ст. на основі аналізу українсько-турецьких відносин. Введено до наукового обігу архівні документи та матеріали, в тому числі й іноземні, що поглиблюють інформацію про розвиток українсько-турецьких відносин. Висвітлено діяльність константинопольської філії Союзу Визволення України в роки Першої світової війни, зусиллями якої відновлено контакти між українським і турецьким народами. Розглянуто діяльність Посольства України в Стамбулі в різних аспектах, викликаних тогочасними реаліями, становище українських біженців, які опинилися в таборах військовополонених на теренах колишньої Османської імперії, та ту допомогу, яка надавалася їм українськими дипломатами. Визначено роль, яку відігравала Українська Дипломатична місія в Туреччині щодо визнання автокефалії Української Православної Церкви. Переглянуто характер відносин між УСРР і керівництвом національно-визвольного руху Туреччини у 1921 - 1922 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-64(5ТУЕ) + Т3(5ТУЕ)61-6
Шифр НБУВ: РА382130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Сергійчук С. І. 
Управління продуктивністю праці в машинобудуванні: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / С. І. Сергійчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Визначено соціально-економічну сутність управління продуктивністю праці (ПП). Досліджено чинники зростання ПП відповідно до етапів розвитку національної економіки, проаналізовано науково-методичні підходи щодо її оцінювання та вимірювання. Проведено оцінювання ПП в контексті макроекономічної трансформації національної екеноміки за умов кризи. Досліджено стан ПП у промисловості. Проаналізовано управління нею на підприємствах машинобудування України. Запропоновано формування інноваційної інфраструктури як передумови підвищення рівня ПП та конкурентоспроможності промисловості. Проведено прогнозування ПП в системі макроекономічних показників за умови впровадження антикризових заходів. Визначено напрями удосконалення механізму управління ПП на промисловому підприємстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-641-21
Шифр НБУВ: РА380014 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Чмирь С.М. 
Формування та розвиток зернового ринку України: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.03 / С.М. Чмирь ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Визначено сучасний стан, проблеми та перспективи галузі вітчизняного зернового господарства в пореформеному агропромисловому комплексі України. Визначено ключовою проблемою формування й удосконалення організаційно-технологічного й економічного механізму ведення зернового виробництва, який би забезпечив сприятливі умови для адаптації суб'єктів господарювання в галузі виробництва зерна до структурної перебудови, відповідав вимогам природно-технологічних і економічних законів і враховував світові тенденції у сфері зернопродуктових ринків. Одержано ряд наукових результатів, які стали основою для фундаментальних теоретичних і практичних висновків і внесення пропозицій щодо розвитку зернового виробництва та відновлення позицій України як зернової держави, проведення інтеграційних заходів виробництва сировини, її переробки та реалізації кінцевих продуктів споживання. Подано наукове обгрунтування, проведено практичні розрахунки та запропоновано рекомендації щодо підвищення ефективності зерновиробництва за рахунок факторів науково-технічного прогресу. Обгрунтовано шляхи відродження зернопродуктового підкомплексу держави та просування українського зерна на світовий продовольчий ринок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.151 + У9(4УКР)843.570 +
Шифр НБУВ: РА367666

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Сергійчук В. В. 
Розголошення державної таємниці: кримінально-правова та кримінологічна характеристика / В. В. Сергійчук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням кримінально-правових і кримінологічних засад охорони державної таємниці в Україні.Проаналізовано історію становлення та розвитку кримінально-правової охорони державної таємниці на українських землях від часів Київської Русі до сьогодення, здійснено порівняльно-правову характеристику систем кримінально-правової охорони державної таємниці в деяких зарубіжних країнах (Естонія, Франція, Узбекистан, Туреччина, Молдова і Білорусь). Проаналізовано склад злочину – розголошення державної таємниці, передбачений ст. 328 КК, проведено відмежування його від суміжних злочинів, а також здійснено кримінологічну характеристику цього злочину.У результаті дослідження сформульовано нові положення, висновки та пропозиції, які в подальшому можуть бути використані для розвитку інституту кримінально-правової охорони державної таємниці в Україні, а також запропоновано зміни до КК з метою вдосконалення його положень.^UThe dissertation research is a complex and systematic scientific research of the crime – disclosure of a state secret. The history of criminal-legal protection of a state secret on Ukrainian lands was analysed. It was stated that the criminal-legal protection of a state secret has undergone a difficult path of development since the time of Kievan Rus till nowadays. As a result of the analysis the concept of a state secret in the times of Kievan Rus, the definition of protection of information constituting a state secret in the times of Kievan Rus and the characteristics of a state secret of that time, the list of information that was a state secret in the times of Cossacks and Hetmanate, the XIX – early XX century, and during the period when Ukraine was a part of the USSR were formulated. For the first time, the criminal measures of state secrets protection in the countries such as Estonia, France, Uzbekistan, Turkey, Moldova and Belarus were analysed in complex and compared to the criminal law protection of a state secret in Ukraine. As a result of the analysis, common and distinctive peculiarities of the legal provisions of the criminal codes of these states regarding the system of state secrets protection were analysed, and also indicated some legal provisions that should be incorporated into our national legislation in this sphere.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Чмир Н. В. 
Ішемічна хвороба серця та цукровий діабет 2 типу на грунті метаболічного синдрому: патогенетичні механізми, клінічні взаємозв’язки, оптимізація лікування.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Н. В. Чмир. — Б.м., 2023 — укp.

АНОТАЦІЯЧмир Н.В. Ішемічна хвороба серця та цукровий діабет 2 типу на грунті метаболічного синдрому: патогенетичні механізми, клінічні взаємозв’язки, оптимізація лікування. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Відповідно до поставлених завдань обстежено 319 осіб з МС, які розподілено у 6 клінічних груп, в залежності від наявності чи відсутності у них ІХС та ЦД 2 типу: першу групу склали 82 пацієнти з МС, другу – 39 хворих з компенсованим ЦД 2 типу на грунті МС, третю – 35 осіб з декомпенсованим ЦД 2 типу на грунті МС, четверту – 44 пацієнти з ІХС, що виникла на грунті МС, п’яту – 44 хворі з ІХС та компенсованим ЦД 2 типу на грунті МС, шосту – 75 пацієнтів з ІХС та декомпенсованим ЦД 2 типу на грунті МС. До контрольної групи увійшли 40 практично здорових осіб. Серед включених у дослідження пацієнтів 30,1% (96 із 319) склали чоловіки і 69,9 % (223 із 319) – жінки, віком від 29 до 60 років.Наукова новизна дослідження. Вперше з’ясовано патогенетичні і клінічні взаємозв'язки між МС, ІХС та ЦД 2 типу та запропоновано маркери синтропічної патології: показники вуглеводного обміну (індекс НОМА, вміст у крові глюкози та інсуліну, HbAlc) та ліпідного спектру крові (ЗХС, ХС ЛПНЩ, ХС ЛПДНЩ, ХС ЛПВЩ, ТГ, КА); значення кортизолу, пролактину, вT4 та ТТГ. Доповнено наукові дані щодо клінічних проявів МС, з появою атерогенної дисліпідемії, інсулінорезистентності, субклінічного гіпотиреозу, а також достовірним підвищенням АТ в межах 1 ступеня АГ. Відмічено прогресування зазначених обмінних порушень за наявності ІХС та ЦД на грунті МС. Вперше встановлено, що в таких пацієнтів антропометричні параметри відповідають ожирінню ІІІ ступеня, рівні АТ - АГ 2 ступеня.Вперше з’ясовано, що за умов декомпенсації ЦД глибші порушення ліпідного обміну, достовірно вищі значення кортизолу, а у жінок – пролактину, що вказує на кращі компенсаторні можливості щодо відновлення порушень метаболізму в осіб жіночої статі. Вперше встановлено, що вміст у крові інсуліну достовірно зростає лише при компенсованому ЦД, що свідчить про збереження адаптивних механізмів у таких пацієнтів. Доповнено наукові дані щодо ефективності терапії телмісартаном у пацієнтів з ІХС та компенсованим ЦД 2 типу на грунті МС. Вперше встановлено, що такі чинники як пролактин (у жінок) та ХС ЛПВЩ мають превентивну дію щодо виникнення ІХС, тоді як ЦД, вік, кортизол, ТТГ, ТГ, КА, ІМТ, HbAlc мають провокуючу дію.Результати дослідження мають практичне значення: запропоновано критерії оцінки перебігу ІХС та ЦД 2 типу на грунті МС та прогностичну модель ризику виникнення ІХС у пацієнтів з МС; обґрунтовано доцільність застосування телмісартану в складі комплексного лікування синтропічної патології.Ключові слова: ішемічна хвороба серця, цукровий діабет 2 типу, метаболічний синдром, ліпідний спектр крові, функція щитоподібної залози, пролактин, кортизол, телмісартан.^USUMMARYChmyr N.V. Coronary Artery Disease and type 2 Diabetes Mellitus complicated by metabolic syndrome: pathogenetic mechanisms, clinical interconnections, and treatment optimisation. –Manuscript.According to the set objectives, 319 people with MS were examined and divided into 6 clinical groups, depending on the presence or absence of CAD and type 2 DM. The first group consisted of 82 patients with MS, the second - 39 patients with compensated type 2 DM complicated by MS, the third - 35 people with decompensated type 2 DM complicated by MS, the fourth - 44 patients with CAD which appeared against the background of MS, the fifth - 44 patients with CAD and compensated type 2 DM complicated by MS, the sixth - 75 patients with CAD and decompensated type 2 DM complicated by MS. The control group consisted of 40 relatively healthy people.Among the patients involved in the study, 30.1% (96 out of 319) were males and 69.9% (223 out of 319) were females, aged 29 to 60 years.The scientific novelty of the study lies in the firstly established pathogenetic and clinical interconnections among MS, CAD and type 2 DM defined as syntropic pathology.Markers of syntropic pathology are suggested, namely: indicators of carbohydrate metabolism (HOMA index, fasting plasma glucose and insulin, glycosylated hemoglobin) and blood lipid spectrum (TCH, LDL cholesterol, VLDL cholesterol, HDL cholesterol, TG, AC); cortisol, prolactin, fT4, and TSH values.Academic databases on the clinical manifestations of MS, accompanied by the appearance of atherogenic dyslipidemia, insulin resistance, subclinical hypothyroidism, and a significant increase in BP within stage 1 arterial hypertension (AH), are updated. It is found that under the conditions of DM decompensation, there are serious disorders in lipid metabolism, significantly increased cortisol values as well as prolactin levels in women. Added scientific data on the effectiveness of telmisartan therapy in patients with CAD and compensated DM on the basis of MS.According to the results of logistic regression, it is revealed that such factors as prolactin (in women) and HDL cholesterol have a preventive effect on the appearance of CAD, while such factors as DM, age, cortisol, TSH, TG, AC, BMI, HbAlc have a triggering effect. The results of the study are of practical importance: criteria for assessing the course of CHD and DM on the basis of MS and a prognostic model of the risk of CAD in patients with MS are proposed; the expediency of using Telmisartan as part of the complex treatment of syntropic pathology is substantiated.Key words: Coronary Artery Disease, type 2 Diabetes Mellitus, Metabolic Syndrome, blood lipid spectrum, thyroid gland function, prolactin, cortisol, Telmisartan.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Сергійчук Р. В. 
Малоінвазивна перкутанна нефролітотрипсія без нефростомії: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Р. В. Сергійчук. — Б.м., 2023 — укp.

Сечокам’яна хвороба є одним із найбільш розповсюджених захворювань.Захворюваність уролітіазом у світі досягає 2-5%, а пацієнти з СКХ складають30-45% всього контингенту урологічних стаціонарів, і з них нефролітіазомхворіють близько 50%. СКХ може перебігати з явищами гострого та хронічногопієлонефриту, частими рецидивами, що у свою чергу призводить довиникнення ниркової недостатності, інвалідизації та смертності .Виходячи з цього, метою нашої роботи стало підвищення ефективностілікування сечокам'яної хвороби шляхом малоінвазивної перкутанноїнефролітотрипсії. Відповідно до поставлених завдань на кафедрі урологіїНаціонального медичного університету охорони здоров’я України ім. П.Л.Шупика в роботі було досліджено 190 випадків захворювання сечокам’яноюхворобою при котрих були виявлені конкременти нирки та верхньої третинисечовода розмірами до 30 мм. Всім пацієнтам було проведено оперативнелікування – міні-черезшкірна нефролітотрипсія на базі урологічного відділенняКиївської обласної клінічної лікарні.Пацієнтів було розподілено на 3 групи: І контрольна група (n = 102), девиконано міні-ПНЛ за стантартною методикою зі встановленням нефростоми,ІІ (n = 47) та ІІІ (n = 41) експерементальні групи, котрим проводили операції забезнефростомною та бездренажною методиками відповідно.Серед всіх 190 пацієнтів чоловіків було 98 осіб, що склало 51,58 %, ажінок 92 осіб, і відповідно, 48,42 %. Вік пацієнтів, котрі були прооперовані,варіював від 18 до 74 років, в своїй більшості хворіло працездатне населення,віком від 18 до 60 років – 154 (81,05 %) пацієнтів.3Обстеження пацієнтів проводилось згідно сучасних стандартів тарекомендаціями Європейської асоціації урологів, і включало в себе дані скаргхворого, збір анамнезу, фізикальний огляд, лабораторні методи обстеження,сонографічне обстеження, променеві методи – оглядова та екскреторнаурографія, комп’ютерна томографія.В даному дослідженні було виконано: 102 (53,68 %) міні – ПНЛ, котразакінчувалась стандартною методикою; 47 (24,73 %) міні – ПНЛ, при котрій невстановлювалась нефростома, а лише JJ - стент; 41 (21,57 %) та міні – ПНЛ,після якої дренування нирки не проводилось. При даних операціяхвикористовувався ендоскопічний інструментарій фірми Karl Storz (Німеччина);УЗ апарат Aloka SSD (Японія); лазерний контактний літотриптор Н-20 Dornier(Франція) та Lumenis Versa Pulse Power Suite 20w (Ізраїль); пневматичнийконтактний літотриктор Karl Storz (Німеччина); цифрова рентгенівська система(Siemens, Німеччина); рентгенпрозорий багатофункціональний операційнийстіл (Mquet, Німеччина).Стандартна методика проведення міні-черезшкірної нефролітотрипсіїнайчстіше проводилась пацієнтам у віці 45-59 (42,16 %), потім по частотіслідували 25-44 (37,25 %) років, далі пацієнти віком 60-74 (15,69 %) років, анайменша по частоті група 18-24 (4,9 %) років. Безнефростомна методикапроведення операції найчастіше проводилась пацієнтам у віці 45-59 (40,43 %)років, потім по частоті слідували пацієнти віком 25 - 44 (27,66 %) років, 60-74(23,4 %) років, а найменша по частоті група 18 - 24 (8,51 %) років. Повністюбездренажна методика виконувалась у найбільшій кількості пацієнтам у віці 45- 59 років (39,02 %) та 25-44 (34,15 %) років, наступним по частоті слідувалипацієнти віком 60 - 74 років (21,95 %), а в групі 18-24 (4,88 %) років проведенонайменшу кількість операцій.На правій нирці було виконано 103 (54,22 %), на лівій нирці – 87 (45,78%) операцій. При цьому конкременти найчастіше знаходились в мисці нирки 80(42,11 %) та в верхній третині сечовода 47 (24,74 %), потім за частотою камені4знаходились в нижній чашці нирки 40 (21,05 %), і були в найменшій кількості усередній та верхній чашках, що склало 12 (6,32 %) та 11 (5,78 %) відповідно.Оперативне лікування проводилось з використанням провідниковоїанестезії у 187 (98,42 %) пацієнтів, або ендотрахеального наркозу 3 (1,58 %)пацієнтів. Операція проводилась в стандартному положенні пацієнта на животіу 185 (97,37 %) пацієнтів, та в пложенні на спині у 5 (2,63 %) пацієнтів.В І групі доступ через нижню чашку виконувався в 65 (63,72 %)випадках, через середню в 25 (24,5 %) і через нижню в 12 (11,76 %) випадках. ВІІ групі доступ виконувався через нижню чашку в 36 (76,59 %), середню 9(19,14 %), верхню 2 (4,25 %), В ІІІ групі доступ виконувався через нижнючашку в 34 (82,93 %) випадках, через середню в 7 (17,07 %), через верхнючашку доступ не здійснювався. Робимо висновок, що у всіх групах доступ донирки здійснювався через нижню чашку, яка є найбільш зручною для хірурга, іпри виконанні пункції ризик травмувань сусідніх органів зводиться домінімуму.^UUrolithiasis is one of the most common diseases. The incidence of urolithiasishas reached 2-5% of the global population, and patients with urolithiasis account for30-45% of all urological inpatients with around 50% of them suffering fromnephrolithiasis. Urolithiasis is manifested by acute and chronic pyelonephritis, andfrequent relapses, which in turn leads to kidney failure, disability, and mortality.Based on the above, the aim of our study was to enhance the efficacy oftreating urolithiasis by using minimally invasive percutaneous nephrolithotripsy. Inaccordance with the goals set at the Department of Urology of Shupyk NationalHealthcare University of Ukraine the study analyzed 190 cases of urolithiasis. Thefindings indicated the presence of calculi of the kidney and the upper third of theureter up to 30 mm in size. All patients underwent operative treatment, namely minipercutaneous nephrolithotripsy at the Department of Urology of the Kyiv RegionalClinical Hospital.Depending on the method of mini-percutaneous nephrolithotripsy, thefollowing 3 groups of patients were distinguished. The main Group I (n = 102),which underwent mini-PNL according to the standard technique with the installationof a nephrostomy, the II (n = 47) and III (n = 41) control Groups, which wereoperated on without nephrostomy and without drainage, respectively.Out of a total of 190 patients, there were 98 men, which accounted for 51.58%,and 92 women, and respectively, 48.42%. The age of the patients who underwentsurgery ranged from 18 to 74 years. The majority of the patients were working-agepopulation aged 18 to 60 years – 154 individuals (81.05%).9Examination of patients was carried out in accordance with modern standardsand recommendations of the European Association of Urologists, and included dataon patient complaints, anamnesis collection, physical examination, laboratorymethods of examination, sonographic examination, radiation methods - inspectionand excretory urography, computer tomography.In this study, the following procedures were performed: 102 (53.68 %) miniPCNL completed with a standard procedure; 47 (24.73 %) mini-PCNLs without anephrostomy tube but with a JJ stent insertion and 41 (21.57 %) total tubeless miniPNLs. During the surgeries the following instruments were used: endoscopicinstruments from Karl Storz (Germany); Aloka SSD ultrasound machine (Japan);Dornier H20 laser contact lithotripter (France) and Lumenis Versa Pulse PowerSuite20w (Israel); Karl Storz pneumatic contact lithotripter (Germany); digital radiographysystem (Siemens, Germany); radiolucent multifunctional surgical table (Maquet,Germany).The standard mini-percutaneous nephrolithotripsy technique was mostfrequently performed on patients aged 45-59 (42.16 %) and 25-44 years (37.25 %),followed by those aged 60-74 years (15.69 %), and least frequently in the 18-24 agegroup (4.9 %). The tubeless procedure was most often performed on patients aged 45-59 (40.43 %), followed by those aged 25-44 (27.66 %) and 60-74 (23.4 %) years, andthe least frequent age group is older than 18-24 (8.51 %). The total tubelessprocedure was performed in the largest number of patients aged 45-59 (39.02 %) and25-44 (34.15 %) years, followed by patients aged 60-74 years (21.95 %), and the 18-24 (18.24 %) age group underwent the least amount of surgeries.103 (54.21%) operations were performed on the right kidney, 87 (45.78%) onthe left kidney. At the same time, calculi were most often located in the kidney bowl80 (42.11%) and in the upper third of the ureter 47 (24.74%), then the stones weremost often located in the lower kidney cup 40 (21.05%) and were in the smallestamount in the middle and upper cups, which was 12 (6.32%) and 11 (5.78%),respectively.10Operative treatment was carried out using conductive epidural or spinalanesthesia in 187 (98.42%) patients, or endotracheal anesthesia in 3 (1.58%) patients.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського