Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (269)Книжкові видання та компакт-диски (222)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=СТЕЦЮК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
Категорія: Гірнича справа   
1.

Стецюк С. М. 
Вплив газорідинної суміші на пропускну здатність промислових та міжпромислових газопроводів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.03 / С. М. Стецюк ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2010. — 22 с. — укp.

Теоретично й експериментально досліджено вплив в'язкості, поверхневого натягу компонентів і кута нахилу трубопроводу на істинний газовміст у пробковому потоці. Вивчено межі існування, закономірності зміни істинного газовмісту та гідравлічного опору для кільцевого потоку. Розроблено та програмно реалізовано інженерну методику гідравлічного розрахунку промислових і міжпромислових газопроводів для розшарованого, пробкового та кільцевого режимів, які транспортують газорідинні суміші, з урахуванням фізичних властивостей компонентів і геометричних характеристик трубопроводу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И361.087
Шифр НБУВ: РА371057 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Стецюк В.Б. 
Земства Правобережної України в період Української національно-демократичної революції 1917 - 1920 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Б. Стецюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено основні напрями діяльності органів земського самоврядування Правобережної України у 1917 - 1920 рр. Проаналізовано зміни в особовому складі земських зборів, охарактеризовано соціальне та матеріальне становище співробітників даних структур у досліджений період. Висвітлено політику Тимчасового уряду, різних українських політичних режимів та інших військово-політичних сил, які діяли в регіоні, щодо органів земського самоврядування. Охарактеризовано фінансове становище земств, досліджено основні напрямки їх роботи - економічний розвиток краю, культурно-просвітницьку діяльність, соціальне забезпечення, допомога армії УНР і правоохоронним структурам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР34)612-536.2 + Х2(4УКР)611/612-523.8 +
Шифр НБУВ: РА363107

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Стецюк Н.В. 
Конституціоналізм в українській політичній та правовій думці (середина XIX ст. - кінець 80-х років XX ст.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Н.В. Стецюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Подано загальну характеристику еволюції змісту конституційних ідей та конституцій (XVIII - XX ст.). Висвітлено причини та обставини виникнення перших політичних та правових ідей і поглядів конституційного характеру в Україні, періодизацію їх розвитку. Детально розглянуто особливості розвитку конституціоналізму в українській політичній та правовій думці в період від середини XIX ст. до початку Першої світової війни. Проаналізовано теорію та практику конституціоналізму періоду УНР - ЗУНР, розвиток конституційних ідей у 1920 - 1940 рр. та спроби їх реалізації в практиці державотворення, а також розвиток конституційних ідей після Другої світової війни. Відзначено, що протягом всього XX ст. основу конституційних ідей в українській політичній та правовій думці складали положення про право українського народу на самовизначення та необхідність побудови суверенної, національної, демократичної української держави. Зроблено висновок, що українська конституційно-правова думка у своєму розвитку пройшла всі етапи, характерні для загального процесу еволюції змісту конституційних ідей та конституцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)5/6 + Ф1(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА326346

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Стецюк Б.Р. 
Кримінальний процес у правовій системі Гетьманщини: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Б.Р. Стецюк ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено основні етапи формування, становлення та розвитку кримінально-процесуального права та функціонування його суб'єктів на Гетьманщині у контексті загальних соціальних і правових процесів. Розкрито структуру та механізм формування складових елементів кримінального права, визначено особливості провадження судочинства. Розглянуто зміни, яких зазнало кримінальне судочинство в часи існування Гетьманської України. Уперше доведено, що в Україні саме в добу Гетьманщини відбувся поділ національного процесуального права на цивільно-процесуальне та кримінально-процесуальне. Зроблено висновок, що галузь кримінально-процесуального права в Україні фактично сформувалася значно раніше, ніж це було визначено "Зводом законів Російської імперії" у кінці першої третини XIX ст. На підставі критерію міри автономності українського права та його окремих галузей розроблено авторську періодизацію розвитку кримінального процесу в системі права Гетьманщини. Узагальнено, систематизовано та проаналізовано джерела процесуального права, зокрема кримінально-процесуального, які були чинними в Гетьманщині. Уточнено наукові уявлення про закономірності розвитку органів державної влади - суб'єктів кримінального та цивільного процесу. Уперше досліджено формування та розвиток окремих стадій кримінального процесу доби Гетьманщини. Доведено, що більшість прийнятих у даний період нормативно-правових актів у галузі судочинства не набрали юридичної сили внаслідок впливу внутрішніх і зовнішніх чинників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-629.3 +
Шифр НБУВ: РА360291

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Стецюк Т.І. 
Медичне страхування та його роль у забезпеченні соціального захисту громадян: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / Т.І. Стецюк ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено процеси формування медичного страхування та визначено його роль у забезпеченні соціального захисту громадян України за умов ринкової трансформації економіки. Запропоновано визначення медичного страхування та його ринку. Проаналізовано напрями удосконалення взаємовідносин суб'єктів медичного страхування. Охарактеризовано етапи становлення медичного страхування в Україні. Узагальнено зарубіжний досвід медичного страхування, визначено проблеми його розвитку за умов глобалізації світової економіки. Досліджено фінансові засади побудови системи охорони здоров'я, обгрунтовано доцільність відмови від її фінансування переважно на бюджетних засадах. Визначено шляхи удосконалення галузі охорони здоров'я за допомогою запровадження бюджетно-страхової медицини. Проведено дослідження медичного страхування як комплексної системи, яка об'єднує загальнообов'язкове державне соціальне та медичне страхування на комерційних засадах. Наведено пропозиції щодо покращання фінансового забезпечення галузі охорони здоров'я в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.733 +
Шифр НБУВ: РА362949

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Стецюк А.В. 
Політичні аспекти національно-визвольної боротьби слов'янських народів Османської імперії 50 - 70 рр. XIX ст. у тогочасній російській періодиці: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / А.В. Стецюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження висвітлення політичних аспектів національно-визвольної боротьби слов'янських народів Османської імперії 1850 - 1870 рр. тогочасною періодикою Російської імперії, яка була виразником та формувальником громадської думки, чинником зовнішньої політики Російської імперії. Систематизовано основні теоретико-методологічні підходи до національно-визвольної боротьби, громадської думки та періодики. Проаналізовано формування та масштаби інтересу до слов'янської проблематики в Російській імперії, оцінки "слов'янського питання" та "слов'янської ідеї" у програмах російських газет і журналів. Охарактеризовано відображення й оцінку національно-визвольної боротьби слов'ян, ставлення до "слов'янської ідеї" проурядових консервативно-релігійних, ліберальних, слов'янофільських і панславістських, революційно-демократичних видань, ідейної боротьби між ними. Визначено вплив матеріалів періодики на російське суспільство та зовнішню політику Російської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(476)5 + Ф055.256(49=СЛ) + Ф4(2РОС)5 +
Шифр НБУВ: РА341894

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Стецюк Р.А. 
Резистентні епілепсії та епілептичні синдроми у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Р.А. Стецюк ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Удосконалено діагностичну тактику за резистентних епілепсій та епілептичних синдромів шляхом проведення комплексного клінічного та клініко-інструментального обстеження. Вперше здійснено клініко-інструментальне дослідження резистентних епілепсій та епілептичних синдромів у дітей з використанням нейрорадіологічного методу однофотонної емісійної комп'ютерної томографії головного мозку. Встановлено, що характер порушення перфузії радіофармпрепарату у головному мозку у дітей з резистентними епілепсіями та епілептичними синдромами і не резистентними суттєво відрізняються. Виявлено, що вираженість вогнищ гіпоперфузії головного мозку співпадає з даними електроенцефалограми та магнітно-резонансної томограми. З використанням встановлених клініко-інструментальних співпадінь удосконалено стандарти діагностики резистентної епілепсії та резистентних епілептичних синдромів Веста та Ленокса - Гасто.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.627.709.2-3 +
Шифр НБУВ: РА344701

Рубрики:

      
8.

Стецюк К.В. 
Розвиток музично-творчих здібностей учнів у навчально-виховному процесі мистецьких шкіл: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / К.В. Стецюк ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему музично-творчих здібностей у контексті різних галузевих наукових знань. Проаналізовано вітчизняну та зарубіжну психологічну, педагогічну, мистецтвознавчу літературу у аспекті суті та розвитку музично-творчого процесу у музичній діяльності. Досліджено взаємовплив у даному розвитку пізнавально-психічних процесів і музичних здібностей та чинники впливу на їх розвиток. Обгрунтовано методику цілісного розвитку музичних, творчих і музично-творчих здібностей. Наведено тезу, що наявність музичних здібностей ще не є показником музично-творчої діяльності. Доведено залежність розвитку досліджених здібностей від залучення учнів до таких форм діяльності, які постійно ускладнюються та вимагають вияву інтелектуальної, художньої, емоційної, творчої діяльності в єдиному комплексі. Визначено критерії та показники рівнів сформованості музично-творчих здібностей, що дає змогу удосконалити методику їх діагностування в учнів, яка передбачає визначення рівня розвитку інтелекту, музичних, виконавських і творчих здібностей, музично-творчої діяльності і має вагоме значення для подальшої розробки методики організації навчально-виховного процесу дитячих мистецьких шкіл. Експериментально апробовано педагогічні умови, що забезпечують ефективність дії запропонованої методики розвитку даних здібностей учнів мистецьких шкіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31 р(4УКР)23-3 + Ч421.355.23 +
Шифр НБУВ: РА338153

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Стецюк Н.М. 
Розвиток процесу управління персоналом (на прикладі митної служби України): Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.03 / Н.М. Стецюк ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні засади процесу управління персоналом митної служби. Визначено основні шляхи розвитку цього процесу, які мають сприяти підвищенню ефективності кадрової політики Держмитслужби. Запропоновано нове визначення поняття "управління персоналом митної служби", яке відображає складний процес впливу на особовий склад з метою якісного задоволення потреб Держмитслужби у працівниках, а також розкриває специфіку кадрової функції цілеспрямованої управлінської діяльності керівного складу митної служби. Досліджено організаційно-правове підгрунтя управління персоналом Державої митної служби України. На підставі функціонально-структурного аналізу запропоновано шляхи розвитку функцій, системи та структури й обгрунтовано заходи щодо вдосконалення технологій управління цим персоналом, які сприятимуть підвищенню ефективності та результативності кадрових процесів, формуванню, стабілізації та використанню особового складу даних органів з урахуванням специфіки службової діяльності їх працівників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.038 п + Х819(4УКР)012 +
Шифр НБУВ: РА350440

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Стецюк В.В. 
Сучасний морфогенез та рельєф морфокліматичної зони як екологічний чинник: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.04 / В.В. Стецюк ; НАН України. Ін-т географії. — К., 1998. — 33 с. — укp.

Дисертацію присвячено встановленню ролі екзогенних процесів рельєфоутворення і адекватної морфоскульптури у виникненні несприятливих екологічних обстановок у навколишньому середовищі на прикладі досліджених автором морфокліматичних зон (тундрової зони Східно-Європейської рівнини, підзони сухих степів в межах України) та окремих фрагментів інших регіонів Євразії (Центрально-Якутська рівнина, південь Західного Сибіру, Новосибірське плато, передгір'я Гірського Алтаю). В дисертації розроблено та обгрунтовано теоретико-методологічні засади нового науково-прикладного напрямку геоморфології - екологічного, що грунтується на концепції морфокліматичної зональності рівнин суходолу та результатах тривалих інженерно-геоморфологічних досліджень автора. Запропоновано конкретні шляхи вирішення існуючих на території досліджень еколого-геоморфологічних проблем, розроблено нові види спеціального геоморфологічного картографування та районування, рекомендовано методи застосування геоморфологічних досліджень при різних видах природокористування, висока ефективність яких обгрунтована теоретично та апробована на практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.05

Рубрики:

      
11.

Стецюк 
Туристичний комплекс Карпатського регіону України: структура та територіальна організація: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Оксана Василівна Стецюк ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР3)684
Шифр НБУВ: РА347202

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Стецюк Б.Р. 
Юридична лексика кримінально-процесуального права Гетьманщини: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Б.Р. Стецюк ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню юридичної лексики кримінально-процесуального права періоду Козацько-Гетьманської держави. У межах виявлених тематичних груп з'ясовано семантику, джерела походження, умови та шляхи формування юридичних лексем. Проаналізовано словотвірну структуру лексичних одиниць. Простежено розвиток юридичної лексики кримінально-процесуального права в наступні періоди її функціонування та визначено її роль у становленні терміносистеми права сучасної української мови. До роботи додається покажчик юридичної лексики кримінально-процесуального права періоду Гетьманщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-03

      
13.

Стецюк Б. О. 
Джазова фортепіанна імпровізація як полістилістичний феномен (на прикладі творчості Ч. Коріа) / Б. О. Стецюк. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню специфіки джазової фортепіанної імпровізації як полістилістичного феномену та його проявів у творчості Ч. Коріа. Вперше в українському музикознавстві здійснено розробку комплексу питань щодо методологічних засад вивчення мистецтва імпровізації у академічній та джазовій практиках, стилістики джазової фортепіанної імпровізації у її історичному, жанровому та «персональному» нахилах.^UThis thesis offers a review of jazz piano improvisation as a polystylistic phenomenon manifested in compositions of Armando Anthony "Chick" Corea, an outstanding American jazz pianist and composer. For the first time in Ukrainian music studies, this matter has been addressed comprehensively and in a broad context of general, special and particular factors and components constituted on aggregate by the notions proposed in this study, including the original term “performance-improvisation” that not only defines the symbiosis of music creation-performance processes but also adds an interpretational component to it.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Стовба В. О. 
Субградієнтний метод з кроком Поляка у перетвореному просторі / В. О. Стовба. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню модифікацій субградієнтного методу з кроком Поляка за допомогою скалярного параметра та операції перетворення простору для знаходження точки мінімуму яружних опуклих функцій з відомим оптимальним значенням. Основну увагу в дисертації зосереджено на питанні збіжності та швидкості збіжності запропонованих модифікацій. Зокрема, в дисертації обґрунтовано монотонне зменшення відстані до точки мінімуму та встановлено показники швидкості збіжності запропонованих модифікацій субградієнтного методу з кроком Поляка у вихідному та перетвореному просторах змінних для довільних опуклих функцій та опуклих функцій з гострим мінімумом. Розроблено програмні реалізації всіх модифікацій субградієнтного методу з кроком Поляка мовою С++ та проведено низку обчислювальних експериментів з мінімізації гладких та негладких яружних опуклих функцій з використанням розроблених реалізацій. Вперше побудовано алгоритм методу еліпсоїдів для розв'язання задачі визначення параметрів лінійної регресії при довільному значенні параметра p. Запропоновано алгоритм на основі методу еліпсоїдів Юдіна-Неміровського для знаходження розв'язків системи лінійних рівнянь з двосторонніми обмеженнями на змінні.^UThe thesis is devoted to the study of subgradient method with Polyak's step modifications with scalar parameter and space transformation operation for finding a minimum point of ravine convex functions with optimal value known. The main attention is paid to the question of convergence and convergence rate of the modifications proposed. In particular, in the thesis monotonous decrease of distance to the minimum point is proved and convergence rate parameters are given of the subgradient method with Polyak's step modifications proposed in original and transformed space of variables for arbitrary convex functions and convex functions with acute minimum. Program implementations of all of the proposed modifications of subgradient method with Polyak's step are developed in C++ and the number of computational experiments are conducted for minimization of smooth and non-smooth ravine convex functions using the modifications proposed. For the first time the ellipsoid method algorithm is built for solving linear regression parameters determination problem with arbitrary value of parameter p. Algorithm based on Yudin-Nemirovskii ellipsoid method is proposed for finding solutions of linear equation system with two-sided constraints on variables.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Стецюк В. В. 
Правове регулювання державного кредиту в Україні / В. В. Стецюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вдосконаленню науково-теоретичних основ та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення правового регулювання державного кредиту України, розвитку понятійного апарату фінансового права.Удосконалено понятійний апарат фінансового права в частині державного кредиту. З метою вдосконалення правового регулювання державного кредиту розроблено пропозиції до бюджетного законодавства України. Розроблено пропозиції щодо законодавчого забезпечення захисту прав кредиторів держави шляхом звернення до суду. Сформовано авторське бачення боргової політики держави та управління державним боргом. Науково обґрунтовано та запропоновано прийняття основних положень закону України про основи фінансової політики. Розроблено авторський підхід до формування боргової стратегії держави та визначення її напрямів.^UThe thesis is devoted to the improvement of scientific and theoretical bases and development of practical recommendations for improving the legal regulation of state credit of Ukraine, development of the conceptual apparatus of financial law. In order to improve the legal regulation of state credit, proposals to the budget legislation of Ukraine have been developed. Proposals have been developed for legislative protection of the rights of state creditors by going to court. The author's vision of the state debt policy and public debt management is formed. The adoption of the main provisions of the Law of Ukraine «On Fundamentals of Financial Policy» is scientifically substantiated and proposed. The author's approach to the formation of the state debt strategy and the definition of its directions has been developed, government securities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Беліченко О. В. 
Українська правова думка про юридичний процес (XIX ст. – 20-ті рр. XX ст.) / О. В. Беліченко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена комплексному науковому дослідженню української правової думки про юридичний процес у хронологічних межах XIX ст. – 20-ті рр. XX ст. У ній охоплюються питання доцільності та можливої імплементації поглядів учених-юристів у розвиток сучасного вітчизняного процесуального права.Проаналізовано понятійно-категоріальний апарат дисертаційного дослідження. Встановлено, що на стику XIX ст. – XX ст. формується нова галузь знань, де предметом дослідження виступає процесуальне право. Звернено увагу, що інтерес до теорії юридичного процесу серед фахівців права почав проявлятися з 60-х років XX ст. Констатовано, що поняття юридичного процесу сучасними вітчизняними вченими трактується в двоякому розумінні. В широкому сенсі він включає в себе комплекс теоретичних і практичних знаньта положень. У вузькому сенсі поняття «юридичний процес» трактується як юрисдикційна діяльність, що регулюється правом. Водночас більшість сучасних українських вчених є прихильниками теорії юридичного процесу в його широкому розумінні.Розкрито роль перших дослідників права, вихідців з України, на формування та подальший розвиток теоретико-правових підвалин у Російській імперії. Підтверджено, що такі відомі вчені-юристи, як С. Десницький, М. Балудянський, О. Куніцин зробили вагомий внесок у формування юридичної науки з подальшим втіленням її результатів у розвиток загальнодержавного права.Доведено, що становлення історико-правової науки на початку XIX ст. на українських землях відбувалося під впливом Дерптської історико-правової школи. Зазначено, що наукові праці таких її представників, як Й. Еверса та О. Рейца стали базовими для тогочасних науковців у дослідженні ґенези юридичного процесу на українських землях. Підкреслено, що саме з появою на території України історичної школи права почала розвиватися наука про юридичний процес.Встановлено, що подальший розвиток правової думки про юридичний процес у другій половині XIX ст. відбувався під впливом суспільно-політичних та соціально-економічних змін. Дисертаційне дослідження показує, що погляди на юридичний процес еволюціонували в тісному взаємозв'язку зі змінами, що відбувалися в галузі тодішнього процесуального права та судівництва. Констатовано, що такі відомі вчені, як Р. Лащенко, М. Чубатий та А. Яковлів стали фундаторами української історико-правової науки в діаспорі. Зауважено, що їх внесок у 20-х роках, на жаль, не був значним у розробку питання про ґенезу юридичного процесу, проте їх погляди мали певний вплив на подальше дослідження сфери процесуального права.Зроблено висновок, що українська правова думка про юридичний процес ХІХ ст. – 20-х рр. ХХ ст. є вагомим внеском в історико-правову науку, тодішні правники одними із перших заклали міцні підвалини для подальшої її розбудови.^UThis dissertation focuses on a comprehensive scientific study on the Ukrainian legal thinking on judicial process within the chronological boundaries of the 1800s to 1920s. It covers the questions of law researchers' views suitability and possible implementation in the development of the nowadays Ukrainian procedural law.There is analyzed the conceptual and categorical framework of the thesis. It has been found out that at the turn of the 19th – 20th centuries a new branch of law was being formed whose subject of study was procedural law. As it has been pointed out, the experts in law began to take an interest in the theory of the judicial process in the 1960s. The notion of the judicial process is interpreted by the Ukrainian researchers in a twofold manner. In its wide sense it incorporates a complex of theoretical and practical knowledge and principles. In its narrow usage legal process is viewed as a jurisdictional activity which is regulated by the law. Meanwhile, most nowadays Ukrainian researchers are the adherents of the theory of the judicial process in its wide sense.The dissertation reveals the role of the first researchers of law born in Ukraine and their impact on the formation and further development of theoretical legal foundations of the Russian Empire. It has been ascertained that these famous researchers in law, in particular S. Desnyts'ky, M. Baludyans'ky, O. Kunitsyn, made a considerable contribution in the formation of the legal science with further implementation of its results in the development of law in general.It has been proved that the formation of the historical and legal thinking on the Ukrainian terrain at the beginning of the 19th century was influenced by the Tartu school of history and law. Scientific works of its representatives, in particular J. Evers and O. Reiz, became basic for the researchers of that time in their investigations of the genesis of the judicial process on the territory of Ukraine. It is due to the establishment of the school of history and law in Ukraine that the study of the judicial process began to advance.The author ascertains that further development of legal thinking on judicial process in the second half of the 19th century went on under the influence of sociopolitical and social and economic changes. This dissertation shows that the views on the judicial process evolved in close interrelation with the changes taking place in the field of procedural law and judiciary of that time.The author states that such famous scientists as R. Lashchenko, M. Chubaty and A. Yakovliv became the founders of the Ukrainian historical and legal science in diaspora and though their contribution in the development of the issues of the judicial process genesis in the 1920s was not of great importance, still their ideas had some influence on further investigations in the field of procedural law.It has been concluded that the Ukrainian legal thinking on the judicial process in the 1800s – 1920s is a significant contribution in the science of history and law and the lawyers of that time were among the first who laid firm foundation for its further development.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Стецюк М. В. 
Методи та засоби забезпечення відмовостійкості та живучості спеціалізованих інформаційних технологій в умовах впливів зловмисного програмного забезпечення. / М. В. Стецюк. — Б.м., 2022 — укp.

Вирішення задачі підтримання постійної доступності та актуальності інформації в умовах впливів зловмисного програмного забезпечення (ЗПЗ), є однією із важливих наукових задач в сфері інформаційних технологій (ІТ), орієнтованих на побудову та подальшу експлуатацію спеціалізованих інформаційних систем (ІС).У дисертації здійснено аналіз загроз від ЗПЗ для функціонування ІС, розроблено методи забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ, які покращують їх стійкість до впливів ЗПЗ, розроблено відповідні засоби і проведено з ними експериментальні дослідження.Об’єктом дослідження є процес забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ в умовах впливів ЗПЗ.Предметом дослідження є методи та алгоритми забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ в умовах впливів ЗПЗ.Метою дисертаційного дослідження є покращення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ при впливах ЗПЗ.Наукова новизна одержаних результатів:1)розроблено метод забезпечення відмовостійкості ІТ згідно інтеграції компонентів надмірностей, який на відміну від відомих методів, надає змогу розширити можливості ІТ в частині їх адаптивності до реконфігурації, що дозволяє створювати відмовостійкі ІТ щодо впливів ЗПЗ; 2)розроблено метод забезпечення живучості спеціалізованих ІТ згідно аналізу маркерів та збереженої інформації для самодослідження, який на відміну від відомих методів, зберігає інформацію про ключові процеси та здійснює їх самоаналіз, що покращує забезпечення живучості ІТ в умовах впливів ЗПЗ;3)розроблено метод забезпечення захисту інформації спеціалізованих ІТ, який на відміну від відомих, поєднує організаційні заходи з інтеграцію в ІТ методів сегментування мережі, криптографічного захисту, двофакторної автентифікації програмного забезпечення, створення хибних об’єктів атаки, резервного копіювання, що дозволяє створювати засоби з покращеним захистом інформації в умовах впливів ЗПЗ;4)вперше розроблено метод забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ, який на відміну від відомих, полягає в інтеграції в ІТ методів забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації згідно їх збігів в станах при реагуванні на впливи ЗПЗ, що дозволило створювати ІС з покращеними характеристиками відмовостійкості, живучості та захисту інформації.Практичне значення результатів досліджєення. Розроблено засоби забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ, в які інтегровано розроблені методи стікості згідно їх збігів в станах при реагуванні на впливи ЗПЗ. Це дозволило розробляти ІС з покращеними характеристиками відмовостійкості, живучості та захисту інформації. Ефективність методу забезпечення відмовостійкості ІТ по показниках надмірності та автоматичної зміни конфігурації склала 87%., а при інтеграції в ІТ методу забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації 67%.Теоретичні та практичні результати дослідження впроваджені в ІС ХНУ, при створенні ІТ в ТОВ «ІТТ» та ТОВ «Деймос», в освітньому процесі ХНУ.У вступі обгрунтованно актуальність наукової задачі. Представлено зв’язок тематики дослідження з науковими роботами відомих дослідників цієї проблеми в світі та відображено основні наукові результати роботи та її практичне значення.У першому розділі здійснено аналіз предметної області дослідження, виконано постановку задачі дослідження.У другому розділі представлено розробку методу забезпечення відмовостійкості ІТ згідно інтегрованого залучення компонентів резервування та надмірностей, обгрунтовано його ефективність.У третьому розділі представлено метод забезпечення живучості спеціалізованих ІТ згідно аналізу маркерів та інформації для самодослідження, обгрунтовано його ефективність. Також, представлено метод забезпечення захисту інформації спеціалізованих ІТ, який поєднує із організаційними заходами інтегроване в ІТ залучення механізмів сегментування мережі, криптографічного захисту, двофакторної автентифікації програмного забезпечення, хибних об’єктів атаки, резервного копіювання, що покращує рівень захищеності інформації.У четвертому розділі розроблено метод забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації спеціалізованих ІТ, який полягає в інтегруванні в ІТ механізмів забезпечення відмовостійкості, живучості та захисту інформації згідно їх збігів в станах при реагуванні на впливи ЗПЗ та комп’ютерних атак, що надало змогу створювати спеціалізовані ІС стійкі до цих впливів та представлено архітектуру засобів, в які він імплементований та його ефективність.У висновках представлено отримані наукові та практичні результати дослідження.^USolving the problem of maintaining the constant availability and relevance of information under the influence of malware is one of the important scientific problems in the field of information technology (IT), focused on the construction and further operation of specialized information systems (IS).In the dissertation, an analysis of the threats posed by PPE for the functioning of IS was carried out, methods were developed to ensure fault tolerance, survivability and information protection of specialized IT, which improve their resistance to the effects of PPE, appropriate tools were developed and experimental research was carried out with them.The object of the study is the process of ensuring fault tolerance, survivability and protection of information of specialized IT in the conditions of the effects of PPE.The subject of the research is methods and algorithms for ensuring fault tolerance, survivability and information protection of specialized IT in the conditions of the effects of PPE.The aim of the dissertation research is to improve the fault tolerance, survivability and information protection of specialized IT under the effects of PPE.Scientific novelty of the obtained results:1) a method of ensuring IT fault tolerance according to the integration of redundancy components has been developed, which, in contrast to known methods, makes it possible to expand the capabilities of IT in terms of their adaptability to reconfiguration, which allows creating fault-tolerant IT with respect to the effects of PPE;2) a method of ensuring the survivability of specialized IT has been developed according to the analysis of markers and stored information for self-examination, which, unlike known methods, stores information about key processes and carries out their self-analysis, which improves ensuring the survivability of IT in the conditions of the effects of PPE;3) a method of ensuring the protection of specialized IT information was developed, which, unlike the known ones, combines organizational measures with the integration into IT of methods of network segmentation, cryptographic protection, two-factor authentication of software, creation of false attack objects, backup, which allows creating means of improved protection of information in the conditions of the effects of PPE;4) for the first time, a method of ensuring fault tolerance, survivability and protection of information of specialized IT was developed, which, unlike the known ones, consists in the integration into IT of methods of ensuring fault tolerance, survivability and protection of information according to their coincidences in states when responding to the effects of ZPZ, which made it possible to create IS with improved fault tolerance, survivability and information protection characteristics.Practical significance of research results. Means of ensuring fault resistance, survivability and protection of information of specialized IT have been developed, which integrate developed methods of fluidity according to their coincidences in the states when responding to the effects of ZPZ. This made it possible to develop IS with improved fault tolerance, survivability and information protection characteristics.The effectiveness of the method of ensuring IT fault tolerance according to the indicators of redundancy and automatic configuration change was 87%, and when integrating the method of ensuring fault tolerance, survivability and information protection into IT, it was 67%.The theoretical and practical results of the research are implemented in the IS of KhNU, during the creation of IT in LLC "ITT" and LLC "Deimos", in the educational process of KhNU. The relevance of the scientific problem is justified in the introduction.The connection of the research topic with the scientific works of famous researchers of this problem in the world is presented, and the main scientific results of the work and its practical significance are reflected. In the first chapter, the analysis of the subject area of the study was carried out, and the statement of the research task was performed.The second chapter presents the development of a method for ensuring IT fault tolerance according to the integrated involvement of redundancy components and redundancies, and its effectiveness is substantiated.In the fourth chapter, a method of ensuring fault tolerance, survivability and information protection of specialized IT is developed, which consists in the integration into IT of mechanisms for ensuring fault tolerance, survivability and protection of information according to their coincidences in states when responding to the effects of cyber attacks and computer attacks, which made it possible to create specialized ICs are resistant to these influences, and the architecture of the tools in which it is implemented and its effectiveness are presented. The scientific and practical results of the research are presented in the conclusions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Стецюк І. М. 
Еколого-генетична адаптивність білого (Hypophtholmichthys molitrix) і строкатого (Hypophtholmichthys nobilis) товстолобиків в умовах ставової аквакультури: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / І. М. Стецюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню екологічно-генетичної адаптивності білого (Hypophtholmichthys molitrix) і строкатого (Hypophtholmichthys nobilis) товстолобиків, за допомогою комплексу методів, загальноприйнятих у екології, рибництві та генетиці.Серед існуючих методів покращення екологічного стану водойм науковці віддають перевагу методам біологічної меліорації, з використанням живих компонентів водних екосистем, які сповільнюють процеси евтрофікації. До числа таких «живих інструментів» відносяться білий і строкатий товстолобики, представники далекосхідного рівнинно-річкового іхтіокомплексу родини коропових, які, є активними планктонофагами, очищують природні водойми від надлишкового розвитку планктонних організмів і, крім того, формують промислові запаси у рибопромислових водоймах та є важливими об’єктами випасної аквакультури прісноводних водойм.Вивчення алельних частот маркерних генів дозволяє визначити генетичні відмінності й ступінь генетичної подібності порід та породних груп риб, на які впливають як умови утримання, так і напрямок добору. Використання молекулярно-генетичних маркерів для маркування генотипів стад дозволить контролювати процес передачі генів батьківських пар нащадкам у ряді поколінь, визначати індекси генетичної подібності, прогнозувати ефективність підбору й добору.У результаті проведених експериментальних досліджень вирішено актуальне екологічне завдання щодо наукового обґрунтування адаптації та ефективного використання в аквакультурі України біологічних меліораторів водойм, білого та строкатого товстолобиків, на основі оптимізації екологічних умов та генетичних особливостей цих риб.Екологічний стан досліджених водойм рибогосподарського призначення визнано задовільним. Гідрохімічні показники та інтенсивність розвитку кормових організмів для риб перебували у межах вимог галузевого стандарту та технологічних нормативів для водойм тепловодних рибних господарств з вирощування коропових видів риб. Воду озера Лиман (індекс сапробності від 1,3 до 1,82) та ставів ТОВ «Агрофірма «Колос»» (індекс сапробності від 1,13 до 2,28) віднесено до β-мезосапробної, від досить чистої, ІІ класу доброї якості, до помірно забрудненої, III класу 3 категорії якості води.Встановлено інтенсивний розвиток фітопланктону та «цвітіння» води у озері Лиман, із середньо-сезонною біомасою 21,698 мг/дм3 і домінуванням ціанобактерій за чисельністю організмів. Це явище є наслідком комплексної дії факторів антропогенної природи і свідчить про потребу збільшення обсягів вселення у водойму білого товстолобика, як іхтіомеліоратора евтрофікованих водойм. Розвиток фітопланктону у ставах ТОВ «Агрофірма «Колос»» був низький (середньо-сезонна біомаса від 1,16 до 5,04 мг/дм3), що пов’язано із заростанням водойм вищою водною рослинністю.Проведено розрахунки потенційної рибопродуктивності за кормовими ресурсами фіто- і зоопланктону, визначеними у ході досліджень 2019 р. на озері Лиман, що використовується для рибного промислу в режимі спеціального товарного рибного господарства. Встановлено, що потенційна рибопродуктивність озера за рибами-фітопланктонофагами становить 488,2 кг/га, за рибами-зоопланктонофагами – 21,9 кг/га. Розраховано потрібну кількість посадкового матеріалу білого і строкатого товстолобиків для зариблення цієї водойми.Встановлено, що трилітки білого (Hypophtholmichthys molitrix) і строкатого (Hypophtholmichthys nobilis) товстолобиків з рибницьких садків ДВСРП «Лиманське» мали більшу індивідуальну масу тіла (на 11,2% і на 11,9% відповідно) і кращу вгодованість (на 10,3% та 11,0% відповідно) за своїх однолітків із нагульного ставу ТОВ «Агрофірма «Колос»». Найбільш значимими факторами комбінованого впливу на ріст і вгодованість товстолобиків визнано наступні умови утримання риби: 1) кращі температурні умови для теплолюбних товстолобиків (особливо – строкатого), яких вирощували в садках на акваторії водойми-охолоджувача ТЕС; 2) різницю у методах вирощування (садковому або ставовому), із різними можливостями для вільного пересування риб і, відповідно, різними витрати енергії на рух; 3) рівень розвитку кормових організмів у водоймах.Вивчено особливості живлення риб у різних умовах утримання. Встановлено, що білий товстолобик (Hypophtholmichthys molitrix) у садках харчувався, переважно, фітопланктоном (64–85% маси харчової грудки), а зоопланктон був, радше, випадковим компонентом раціону живлення (5–14%). Ключові слова: екологічна безпека, гідроекосистема, природні ресурси, моніторинг, іхтіофауна, аквакультура, фітопланктон, популяція, біомаса, якість води, «цвітіння води», ДНК-маркери.^UThe dissertation is devoted to the study of ecological and genetic adaptability of silver carp (Hypophtholmichthys molitrix) and bighead carp (Hypophtholmichthys nobilis), using a set of methods generally accepted in ecology, fish farming and genetics.Among the existing methods of improving the ecological state of water bodies, scientists prefer methods of biological reclamation, using living components of aquatic ecosystems that slow down eutrophication processes. Such "living tools" include silver carp and bighead carp, representatives of the Far Eastern plain-river ichthyocomplex of the carp family, which, being active planktonophages, clean natural water bodies from excessive development of planktonic organisms and, in addition, form commercial stocks in fishing reservoirs and are important objects of pasture aquaculture of freshwater reservoirs.The study of allelic frequencies of marker genes makes it possible to determine genetic differences and the degree of genetic similarity of breeds and breed groups of fish, which are affected by both the conditions of keeping and the direction of selection. The use of molecular genetic markers for marking the genotypes of herds will allow controlling the process of gene transfer of parental pairs to offspring in a number of generations, determining indices of genetic similarity, and predicting the effectiveness of selection and matching.As a result of the performed experimental research, an urgent ecological task was solved regarding the scientific justification of the adaptation and effective use of biological water remediators, silver carp and bighead carp, in the aquaculture of Ukraine, based on the optimization of ecological conditions and genetic characteristics of these fish. The ecological condition of the studied reservoirs for fish farming is recognized as satisfactory. Hydrochemical indicators and the intensity of development of food organisms for fish were within the requirements of the industry standard and technological standards for reservoirs of warm water fish farms for the cultivation of carp fish species. The water of Lake Lyman (saprobicity index from 1.3 to 1.82) and ponds of Agrofirma Kolos LLC (saprobicity index from 1.13 to 2.28) is classified as β-mesosaprobic, from fairly clean, II class of good quality , to moderately polluted, III class 3 category of water quality.An intensive development of phytoplankton and the "blooming" of water in Liman Lake, with an average seasonal biomass of 21,698 mg/dm3 and dominance of cyanobacteria in terms of the number of organisms, was established. This phenomenon is a consequence of the complex action of factors of anthropogenic nature and indicates the need to increase the amount of silver carp introduced into the reservoir, as an ichthyomeliorator of eutrophic reservoirs. The development of phytoplankton in the ponds of Agrofirma Kolos LLC was low (seasonal average biomass from 1.16 to 5.04 mg/dm3), which is associated with the overgrowth of water bodies with higher aquatic vegetation.Calculations of potential fish productivity based on phytoplankton and zooplankton feed resources determined during research in 2019 in Lake Lyman, which is used for fishing in the regime of special commercial fish farming, were carried out. It was established that the potential fish productivity of the lake for phytoplankton-eating fish is 488.2 kg/ha, for zooplankton-eating fish  21.9 kg/ha. The necessary amount of planting material of silver carp and bighead carp for stocking this reservoir has been calculated.It was established that the three-year-old silver carp and bighead carp in the net cages of the Lymanske SPAFE had a higher individual body weight (by 11.2 and 11.9%, respectively) and better fatness (by 10.3 and 11.0%, respectively) than their peers from the feeding pond of Agrofirma Kolos LLC. The following fish keeping conditions were recognized as the most significant factors of the combined effect on the growth and fattening of carp: 1) better temperature conditions for heat-loving carp (especially bighead carp), which were grown in cages in the water area of the TPP cooling reservoir; 2) the difference in cultivation methods (cage or pond), with different opportunities for free movement of fish and, accordingly, different energy consumption for movement; 3) the level of development of food organisms in reservoirs.Peculiarities of fish nutrition in different conditions of keeping were studied. It was established that the silver carp (Hypophtholmichthys molitrix) in the cages fed mainly on phytoplankton (64–85% of the mass of the food lump), and zooplankton was, rather, an accidental component of the diet (5–14%). Key words: ecological safety, hydroecosystem, natural resources, monitoring, ichthyofauna, aquaculture, phytoplankton, population, biomass, water quality, blooming, DNK markers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Шекета М. М. 
Ірландія та Каталонія: сепаратистська симетрія в Європі.: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / М. М. Шекета. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт дослідження – сепаратистські рухи в Ірландії та Каталонії. Мета дисертаційного дослідження є сформулювати та порівняти передумови виникнення та особливості конфлікту в Каталонії та Північній Ірландії, окреслити основні тенденції впливу вказаних конфліктів на глобальні та європейські процеси інтеграції, визначити перспективи сепаратистського руху для сучасної системи міжнародних відносин. Методологічну основу дослідження становлять філософські, загальнонаукові та спеціальні політологічні наукові методи дослідження. Серед філософських (універсальних) методів використовують діалектичний, герменевтичний та аналітичний. Основу дисертаційного дослідження становить порівняльний методологічний підхід – вивчення сепаратистських рухів в Ірландії та Каталонії. Використання даного методу дозволяє провести систематичний та структурований аналіз схожих та відмінних рис між обома випадками, надаючи цінні уявлення про динаміку сепаратизму в різних регіонах Європи. Крім того, з метою досягнення поставленої у дисертації мети та вирішення наукових завдань використано комплекс загальнонаукових та спеціально-наукових методів, а саме: синергетичний, контент-аналіз, івент-аналіз, компаративний, біхевіористський, когнітивного картування, статистичний, метод наукового моделювання політичної дійсності, інтегроване застосування універсальних (загальнологічних) методів дослідження (аналізу, синтезу, абстрагування, узагальнення, індукції, дедукції). Отримані в ході дослідження висновки викликають зацікавленість як у науково-теоретичному, так і в практичному аспектах можливістю їх використання у: науково-дослідницькій сфері, навчальному процесі, у практичній діяльності політиків та міжнародних організацій щодо прийняття політичних рішень. Наукова новизна отриманих результатів визначається тим, що вперше в українській політологічній науці здійснене ґрунтовне і всебічне дослідження явища сепаратизму на прикладі двох сепаратистських рухів в Європі – Північної Ірландії та Каталонії та визначено подальші перспективи існування сепаратизму в країнах-членах ЄС, сформульовано низку нових теоретичних висновків і узагальнень. Уперше: здійснено порівняння спільних та відмінних стратегій сепаратистських рухів в Ірландії та Каталонії; систематизовано наявні концепції щодо застосування терміну «сепаратизм», його особливостей, походження; проведено комплексний політико-правовий аналіз права на самовизначення в праві ЄС та відповідь ЄС на прояви сепаратизму та радикалізації; проаналізовано перспективи існування проблеми сепаратизму та радикалізму в Європі у найближчому майбутньому та розроблено авторську періодизацію етапів становлення каталонської та ірландської самоідентифікація.^UThe object of the study is separatist movements in Ireland and Catalonia. The purpose of the dissertation research is to formulate and compare the prerequisites for the emergence and features of the conflict in Catalonia and Northern Ireland, to outline the main trends of the impact of these conflicts on global and European integration processes, to determine the prospects of the separatist movement for the modern system of international relations. The methodological basis of the research is philosophical, general scientific and special political scientific research methods. Among the philosophical (universal) methods used are dialectical, hermeneutic and analytical. The basis of the dissertation research is a comparative methodological approach - the study of separatist movements in Ireland and Catalonia. The use of this method makes it possible to carry out a systematic and structured analysis of similar and different features between both cases, providing valuable insights into the dynamics of separatism in different regions of Europe. In addition, in order to achieve the goal set in the dissertation and solve scientific problems, a complex of general scientific and special scientific methods was used, namely: synergistic, content analysis, event analysis, comparative, behaviorist, cognitive mapping, statistical, method of scientific modeling of political reality , integrated application of universal (general science) research methods (analysis, synthesis, abstraction, generalization, induction, deduction). The conclusions obtained in the course of the study arouse interest in both scientific and theoretical aspects, as well as in practical aspects, the possibility of their use in: the scientific and research field, the educational process, in the practical activities of politicians and international organizations regarding political decision-making. The scientific novelty of the obtained results is determined by the fact that, for the first time in Ukrainian political science, a thorough and comprehensive study of the phenomenon of separatism was carried out on the example of two separatist movements in Europe – Northern Ireland and Catalonia, and further prospects for the existence of separatism in EU member states were determined, a number of new theoretical conclusions were formulated and generalizations For the first time: a comparison of common and different strategies of separatist movements in Ireland and Catalonia was made; existing concepts regarding the use of the term «separatism», its features, origin are systematized; a comprehensive political and legal analysis of the right to self-determination in EU law and the EU’s response to manifestations of separatism and radicalization was carried out; the prospects of the existence of the problem of separatism and radicalism in Europe in the near future were analyzed and the author’s periodization of the stages of the formation of Catalan and Irish self-identification was developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Супрун А. А. 
r-Алгоритми та квазіньютонівські методи в прикладних задачах негладкої оптимізації: автореферат дис. ... д.філософ : 113 / А. А. Супрун. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню квазіньютонівських алгоритмів та субградієнтних алгоритмів з розтягом простору, розробці нових градієнтних та субградієнтних алгоритмів з перетворенням простору, а також розробці нових математичних моделей для розв’язання низки прикладних задач. Зокрема, запропоновано і описано B-форму алгоритма Давидона – Флетчера – Пауела (DFPR(alpha)-алгоритм)), проведено низку обчислювальних експериментів для його порівняння з r-алгоритмами. Запропоновано нове сімейство субградієнтних алгоритмів з розтягом простору у напрямку модифікованої різниці двох субградієнтів у перетвореному просторі, частковим випадком якого є r-алгоритм.Окрім цього, запропоновано оптимізаційну модель для задачі знаходження оцінок параметрів квантильної регресії, яка формулюється як задача безумовної мінімізації кусково-лінійної функції; запропоновано оптимізаційну модель для задачі побудови S-подібної кривої, що формулюється як задача мінімізації гладкої функції суми нев’язок з простими двосторонніми обмеженнями на змінні; запропоновано два класи оптимізаційних моделей для задачі знаходження пропускних спроможностей дуг відмовостійких орієнтованих мереж, які описуються задачами лінійного, змішаного булевого лінійного та нелінійного програмування з блочною структурою матриці обмежень. Також побудовано квадратичне формулювання оптимізаційної задачі для знаходження максимального k-плекса у неорієнтованому графі та розроблено алгоритм пошуку всіх максимальних k-плексів неорієнтованого графа. Досліджено двоетапну транспортну задачу квадратичного програмування, описано її властивості та встановлено умови, за яких вона має єдиний розв’язок. Отримані результати містять як теоретичний, так і практичний характер. Вони вносять суттєвий вклад в розвиток теорії квазіньютонівських методів та субградієнтних алгоритмів. Побудовані моделі демонструють нові способи розв’язання низки прикладних задач за допомогою запропонованих методів та алгоритмів. Проведені обчислювальні експерименти підтверджують практичну доцільність застосування цих методів.^UThe dissertation is dedicated to study of quasi-Newton algorithms and subgradient algorithms with space dilation, development of new gradient and subgradient algorithms with space transformation, as well as development of new mathematical models for solving a number of applied problems. In particular, the B-form of the Davidon-Fletcher-Powell algorithm (DFPR(alpha)-algorithm) has been proposed and described, and a number of computational experiments have been conducted to compare it with r-algorithms. A new family of subgradient algorithms with space dilation in the direction of modified difference of two subgradients in the transformed space is proposed, a partial case of which is the r-algorithm.Moreover, an optimization model is proposed for the problem of finding estimates of quantile regression parameters, which is formulated as a problem of unconditional minimization of a piecewise linear function; an optimization model is proposed for the problem of constructing an S-shaped curve, which is formulated as a problem of minimizing a smooth function of sum of residuals with simple two-side constraints on variables; two classes of optimization models are proposed for the problem of finding the throughput capacities of arcs of fault-tolerant oriented networks, which are described by problems of linear, mixed Boolean linear and nonlinear programming with block structure of constraint matrix. A quadratic formulation of the optimization problem for finding the maximum k-plex in an undirected graph is also constructed and an algorithm for finding all maximum k-plexes of an undirected graph is developed. The two-stage transportation problem of quadratic programming is studied, its properties are described, and the conditions under which it has a unique solution are established.The obtained results contain both theoretical and practical character. They make a significant contribution to development of theory of quasi-Newtonian methods and subgradient algorithms. The built models demonstrate new ways of solving a number of applied problems using the proposed methods and algorithms. The conducted computational experiments confirm the practical feasibility of using these methods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського