Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (219)Книжкові видання та компакт-диски (127)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=Руденко Л$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія: Транспорт   
1.

Руденко Л.В. 
Алгоритмічні та імітаційні моделі автоматизованого виробництва в автомобілебудуванні: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Л.В. Руденко ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто автоматизовані виробничі процеси в автомобілебудуванні, а також досліджено аналітичні та імітаційні моделі виробничих систем. Зроблено висновок про необхідність розробки нового класу методів і моделей, що базуються на системному уявленні, просторово-часовому та імітаційному моделюванні об'єкта дослідження. Виконано формалізацію й алгоритмізацію технологічних процесів, проведено імітаційне моделювання виробничих систем різного характеру. Запропоновано методики для розв'язання задач автоматизації, модернізації та реконструкції виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О33-06-6
Шифр НБУВ: РА316149 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Руденко Л.В. 
Методологія дослідження та бізнес-моделі розвитку транснаціональних корпорацій: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.05.01 / Л.В. Руденко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2004. — 32 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано практичні та методологічні засади формування бізнес-моделі розвитку транснаціональних корпорацій (ТНК). Виявлено їх системоутворюючі детермінанти та запропоновано нові підходи щодо їх управління та розвитку за умов глобалізації. У контексті еволюції сучасних теорій і моделей транснаціоналізації розглянуто теоретико-методологічні засади та прикладні аспекти функціонування ТНК, виявлено глобальні тенденції їх розвитку та створено сучасну динамічну бізнес-модель, яка здатна забезпечувати приплив капіталу в корпорації під дією чинників зовнішнього глобального середовища та детермінант внутрішнього саморозвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.916 + У9(4УКР)829.16 +
Шифр НБУВ: РА333716

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Руденко Л.В. 
Порівняльна оцінка сучасного розвитку шахтарських міст Донбасу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Л.В. Руденко ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено об'єктивні умови розвитку Донбасу та виявлено фактори, що впливають на економічний і соціальний розвиток регіону. Визначено об'єктивні й суб'єктивні причини виникнення кризи в економічному та соціальному розвитку шахтарських міст Донбасу. Встановлено рівень їх розвитку за нормативним і фактичними показниками. Обгрунтовано напрями, встановлено інтенсивність та уточнено характер розвитку шахтарських міст. Охарактеризовано елементи інформаційної системи порівняльної оцінки їх сучасного стану, створеної на базі економічних, соціальних та екологічних показників. Визначено порядок проведення порівняльної оцінки. Розглянуто організаційну структуру системи моніторингу сучасного економічного та соціального розвитку шахтарських міст, виділено його головні елементи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР5)22 +
Шифр НБУВ: РА356320

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
4.

Руденко Л.Г. 
Роль Києво-Могилянської та Духовної академій у розвитку хорового мистецтва України (за матеріалами їх нотозбірні): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / Л.Г. Руденко ; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в українському музикознавстві проведено дослідження нотної бібліотеки хору Київської духовної академії (КДА) як культурного об'єкта, в якому відображено особливості творчої практики академічного хору та розвиток церковної музики в Україні у другій половині XVII - на початку XX ст. Комплексно досліджено історію формування та функціонування нотної бібліотеки хору КДА як важливої складової національної духовно-музичної спадщини. Проведено комплексний дежерелознавчий і бібліографічний аналіз рукописів і друкованих видань з нотної бібліотеки хору. За матеріалами нотозбірні визначено репертуар академічного хору кінця XIX - початку XX ст. Встановлено невідомі раніше імена учасників хору (90 імен), складено зведений список хористів. До наукового та виконавського обігу введено невідомі та маловідомі нотні документи, які дозволяють розширити уявлення про розвиток хорового мистецтва в Україні у XVII - на початку XX ст. Створено базу даних "Нотна бібліотека хору КДА". На підставі вивчення документальних свідчень, що містяться у нотозбірні, висвітлено ідейно-патріотичну позицію регентів академічного хору щодо збереження духовно-музичної спадщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-677.4 + Щ314.1-73(4УКР)-68 я 179 Н
Шифр НБУВ: РА370538 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Руденко Л.С. 
Українська журнальна публіцистика в парадигмі постмодернізму (80-ті рр. XX ст. - перше десятиліття XXI ст.): автореф. дис. ... канд. наук соц. комунікацій : 27.00.04 / Л.С. Руденко ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто особливості теоретичної інтерпретації феномену постмодернізму українськими та зарубіжними науковцями, відтворено взаємозв'язок між становленням світоглядної парадигми постмодернізму й еволюцією системи мас-медіа, визначено передумови адаптації постмодерністських ідей до української пострадянської дійсності. Досліджено особливості функціонування систем публіцистики в парадигмі постмодернізму, охарактеризовано напрям розвитку публіцистики в контексті інформаційного поступу людства, окреслено її жанрові й естетичні особливості. Проаналізовано публіцистичні твори на шпальтах літературно-художніх, суспільно-політичних, культурологічних і інформаційно-розважальних часописів з метою виявлення в них засобів організації дійсності, які характерні для постмодерністського світосприйняття, вивчено процеси жанрової дифузії, інтертекстуальної й ігрової організації, ідейного та тематичного рівнів сучасних журнальних публіцистичних текстів, узагальнено сучасний досвід авторів-публіцистів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР)6-52 + Ч612.161
Шифр НБУВ: РА372070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Руденко Л.М. 
Формування системи медичних знань у процесі підготовки педагога-дефектолога до корекційної роботи в закладах спеціальної освіти: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / Л.М. Руденко ; Ін-т спец. педагогіки АПН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Уточнено сутність поняття "медична компетентність", "медичні знання" щодо корекційно-реабілітаційної освіти, визначено та обгрунтовано систему медичної підготовки майбутнього педагога-дефектолога, розроблено критеріально-рівневу характеристику медичної готовності майбутнього корекційного педагога. Обгрунтовано модель медичної підготовки, яка складається з проектно-методологічного, організаційно-змістового та технологічного блоку й реалізується в три етапи: адаптаційно-професійний, локально-професійний та системно-професійний. Експертна оцінка розробленої системи формування медичних знань педагога-дефектолога показала доцільність її впровадження у практику підготовки цих фахівців, що було підтверджено підвищенням всіх компонентів підготовки корекційного педагога.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.7 + Р11(4УКР) р3-34 +
Шифр НБУВ: РА335652

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Руденко Л.С. 
Формування творчих здібностей учнів 5 - 9 класів у позаурочній роботі засобами музичного мистецтва: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Л.С. Руденко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Розроблено теоретичну модель творчих здібностей, уточнено поняття "творчі здібності". Визначено критерії та рівні їх сформованості в учнів (високий, середній, низький). Подано індивідуально-типологічні характеристики за виявами цих здібностей (пасивні, критики, інтелектуали та реформатори, а також визначено шляхи та умови формування цих здібностей в учнів V - IX класів за трьома ієрархічно співвіднесеними рівнями: загальнопедагогічні та педагогічні умови, специфічні для позаурочної виховної діяльності, а також педагогічні, пов'язані з віковими особливостями учнів-підлітків. Розроблено й експериментально перевірено методику формування творчих здібностей, яка складається з п'яти етапів: цільового, аналітичного, проектувального, технологічно-процесуального та контрольно-оцінного. За результатами дослідження доведено, що процес даного формування, структурований відповідно до спеціально розробленої методики з використанням засобів музичного мистецтва, сприяє позитивним змінам та духовно-творчому зростанню особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31р(4УКР)21-34
Шифр НБУВ: РА330797

Географічні рубрики:

      
8.

Замфереско О. В. 
Підготовка майбутніх майстрів ресторанного обслуговування до підприємницької діяльності / О. В. Замфереско. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації теоретично узагальнено результати дослідження щодо вдосконалення професійної підготовки майбутніх майстрів ресторанного обслуговування до підприємницької діяльності. Розкрито соціально-економічний, психолого-педагогічний, методико-практичний контексти цілісного процесу формування підприємницької компетентності учнів у вищому професійному училищі. Конкретизовано суть поняття «підприємницька компетентність майстрів ресторанного обслуговування» як інтегративної характеристики, що охоплює знання, вміння, навички, досвід і професійно важливі якості особистості, що забезпечують її здатність ефективно виконувати підприємницьку діяльність у ресторанній галузі. В її структурі виокремлено потребнісно-ціннісний, мотиваційний, когнітивний та діяльнісно-проектний компоненти. Розроблено модель професійної підготовки майбутніх майстрів ресторанного обслуговування у ВПУ до підприємницької діяльності. Вдосконалено критерії (аксіологічний, особистісно-спонукальний, знаннєвий та операційно-дієвий), показники і рівні (творчий, адаптивно-конструктивний та репродуктивний) сформованості підприємницької компетентності майбутніх майстрів ресторанного обслуговування. Обґрунтовані педагогічні умови та розроблена методика формування підприємницької компетентності майбутніх майстрів ресторанного обслуговування у ВПУ. Доведено, що застосування запропонованих інновацій, передусім упровадження спецкурсу «Основи підприємницької діяльності в закладах ресторанного господарства» та методичного посібника для викладачів «Формування підприємницької компетентності майстрів ресторанного обслуговування» сприяють підвищенню ефективності освітнього процесу та педагогічної взаємодії у ВПУ.^UThe analysis of the problem in the scientific literature made it possible to determine the following methodological approaches to its solution: the application of the holistic approach allowed considering the pedagogical process as an indivisible structure, each element of which performs a certain function in order to solve pedagogical problems; the implementation of the axiological approach involves the construction of the educational process on the basis of the formation of the HVS students' value attitude to the content and results of their work; the personal-activity approach is aimed at ensuring the professional and personal readiness of HVS graduates for entrepreneurial activity in the field of restaurant business; the pedagogical value of the competence approach is in the formation of students' entrepreneurial competence as a professionally significant quality; the introduction of the contextual approach is connected with the modeling of situations of service, business and trading activities and provides personal inclusion of HVS students into an analog of the future profession; the use of the integrative approach involves the integration of educational material based on the specifics of entrepreneurial activity of restaurant service masters in order to mutually reinforce all its functional aspects, reflected in the structure of their entrepreneurial competence.Entrepreneurial competence of restaurant service masters is considered as an integrative characteristic of a person, covering knowledge, skills, experience and personality's professionally important qualities, ensuring his/her ability to effectively carry out entrepreneurial activity in the restaurant industry. Its structure consists of four components: need-value (provides for the formation and development of professionally significant needs and a system of professional and personal values that will ensure proper motivation of students to develop entrepreneurial competence); motivational (ensures the development of the motivational sphere of students, promotes the development of a conscious attitude to entrepreneurial activity and to self-determination as its subject); cognitive (provides for the possession of integrated professional knowledge in service, trade and entrepreneurship); activity (reflects a set of professional skills that allow solving a variety of business problems in restaurants).The constructed model of the restaurant service masters' training in entrepreneurship reflects external and internal factors influencing the implementation of the tasks of future restaurant service masters' training for entrepreneurial activity at high vocational schools and the integral process of developing their entrepreneurial competence.The pedagogical conditions for the training of restaurant service masters in entrepreneurial activity have been substantiated and experimentally verified (viz., extension of entrepreneurial component of training of restaurant service masters; introduction of the special course «Fundamentals of Entrepreneurship in Restaurants» into the educational process; involvement of students of high vocational schools in the development of entrepreneurial projects of restaurants (business plans)); the implementation of these pedagogical conditions is aimed at the students' acquisition of entrepreneurial knowledge and skills, the development of professionally important personality traits necessary for their self-realization in entrepreneurial activity in the restaurant industry.The suggested methods of professional training of restaurant service masters for entrepreneurial activity at high vocational schools provides for the implementation of a constant systemic pedagogical influence on the formation of students' entrepreneurial competence. Its introduction into the educational process involves the use of theoretical (lesson, lecture, seminar, consultation, test, exam) and practical (laboratory and practical classes, independent homework, excursions, industrial training lesson, industrial practice, final qualifying exam) forms of education, the implementation of the elements of the dual system; the use of interactive teaching methods (case method, method of situational analysis, method of situation-role games, method of visualization, method of puzzles, etc.), independent learning; technologies (project, problem, integrative-activity training), as well as ICT of professional and entrepreneurial direction, including work with programs adapted to the specifics of modern restaurants.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Григоренко Т. В. 
Формування професійних компетентностей у психолога (спеціального, клінічного) у процесі навчання / Т. В. Григоренко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційному дослідженні вперше було структурно досліджено проблему професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного) на основі аксіологічного, гуманістичного, акмеологічного, гносеологічного, контекстного, системного, інтегративного, рефлексивно-діяльнісного, діяльнісного, особистісно-орієнтованого підходів; розроблено теоретичні та методологічні основи професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного) як єдиного явища у навчально-виховному процесі вищої освіти: різносторонньо було розглянуто значення компетентності, на основі чого були виділені компоненти; педагогічні умови, критерії та рівні сформованості компонентів професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного), виділено та охарактеризовано складові розглянутого феномену та зроблено опис їх взаємовпливу; розроблено та обґрунтовано методику самого дослідження та стану сформованих компонентів професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного), були визначені й охарактеризовані рівні та показники професійної компетентності; встановлено сутність технологій професійної підготовки психологів у закладі вищої освіти. Зроблено детальний теоретичний аналіз поняття «компетенцiя» й «компетентнiсть» та ґрунтовно описано взаємозв'язок мiж поняттями й обґрунтовано їх розмежування. Теоретично обґрунтовано поняття «підхід» та «професійна компетентність». Проаналізовано психолого-педагогічну літературу дозволило зробити припущення про те, що компетентність це комплекс знань, вмінь і навичок, що обумовлює результат роботи, взаємопоєднання теоретичної та практичної підготовки студентів та знань із професійними та індивідуальними якостями, на підґрунті чого утворюється творчий потенціал психолога (спеціального, клінічного) та будується його професійна діяльність. Висвітлено концепції професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного). Встановлено підходи до професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного). Ґрунтовним узагальненням підходів були принципи професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного). Визначено компоненти, що формують певне оточення, в умовах якого в процесі підготовки у студентів з'являється нова професійно значуща якість яка визначає важливість глибинного вивчення такого феномена як професійна компетентність. Проаналізовані психолого-педагогічні джерела дозволили зробити висновок про те, що професійна компетентність – це комплекс знань, умінь та навичок, що визначає результат роботи, поєднання практичної та теоретичної підготовки студентів, а також знань із професійно-особистісних якостей, в основі яких формується креативний потенціал, співробітництво, ініціативність, вміння працювати в групі, оцінювати, комунікативні здатності, уміння вчитися, глибоко аналізувати, підбирати та вибудовувати його діяльність. Виділено компоненти професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного): мотиваційний, когнітивний, діяльнісний, рефлексивний. Дані комплексні компоненти є взаємозв'язані, залежні та доповнивши один одного. Відповідно до кожного компонента, врахувавши специфіку діяльності психолога (спеціального, клінічного), визначено рівні та критерії їх сформованості: мотиваційний; когнітивний; діяльнісний; рефлексивний. На підставі визначених показників, критеріїв та шляхом підбору форм та методів діагностування виділено чотири рівні сформованості визначених компонентів: високий, достатній, середній та низький. Аналіз впровадження сучасних технологій у підготовці психолога (спеціального, клінічного) виділив такі напрямки: багатогранну взаємодію різних педагогічних систем і технологій навчання, застосування на практиці нових форм і нероздільних педагогічних систем, що гарантують ефективність педагогічного процесу. Продемонстровані аспекти забезпечують скерованість нашого дослідження до створення й реалізації інноваційної функціональної системи професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного) в якості конкурентних фахівців із іншими багатогранними цінностями, а також дозволити її втілення в якості комплексного алгоритму та складових програми реалізації. Науково схарактеризовано, розроблено та експериментально перевірено наскрізну програму професійної компетентності психолога. Рекомендована наскрізна програма професійної компетентності психолога (спеціального, клінічного) прогнозує системний підхід до арсеналу сучасного психолога (спеціального, клінічного), що є обов'язковою структурою актуальних нових знань, практичних вмінь та навичок професійної діяльності.^UThe problem of professional competence of the psychologist (special, clinical) on the basis of axiological, humanistic, acmeological, epistemological, contextual, systemic, integrative, reflexive and active, activity, personalyoriented approaches was structurally investigated in the dissertation research for the first time; theoretical and methodological foundations of professional competence of a psychologist (special, clinical) as a single phenomenon in the educational process of higher education were developed: the importance of competence was considered in various ways, on the basis of which the components were identified; pedagogical conditions, criteria and levels of components' formation of professional competence of the psychologist (special, clinical), the components of the considered phenomenon are allocated and characterized and the description of their mutual influence were made; the methodology of the research and the state of the formed components of professional competence of the psychologist (special, clinical) are developed and substantiated, the levels and indicators of professional competence were defined and characterized; the essence of technologies of professional training of psychologists in an institution of higher education is established. Detailed theoretical analysis of the concept of "competency" and "competence" is made and the relationship between the concepts is thoroughly described and their distinction is substantiated. The concepts of "approach" and "professional competence" are theoretically substantiated. Psychological and pedagogical literature was analyzed, what allows us to assume that competence is a set of knowledge, skills and abilities that determine the result of work, the combination of theoretical and practical training of students and knowledge with professional and individual qualities, based on which the creative psychologist's (special, clinical) potential and was built his professional activity. The concepts of professional competence of a psychologist (special, clinical) are covered. Approaches to the professional competence of a psychologist (special, clinical) are established.The principles of professional competence of a psychologist (special, clinical) were common generalization of approaches. This structure of principles included: general didactic: systematic, professional and pedagogical orientation, scientific, continuity, humanization, unity of empirical, unity of rational and emotional and theoretical knowledge, accessibility, clarity, activity, purposefulness and motivation, significance of knowledge and professional competence, independence, the connection of the study of psychology with life and practice; special: diagnostic and corrective approach, creativity in the context of professional and pedagogical orientation, unity of subjectoriented and personaloriented study of special psychology, organization of constant professional interaction, integrative knowledge and modularity of integrative and interdisciplinary courses, self-knowledge, self-realization, self-management and self-development of the personality of the psychologist (special, clinical).The components that form a certain environment, in the conditions of which in process of students' training have a new professionally significant quality that determines the importance of in-depth study of such a phenomenon as professional competence are identified. The analyzed psychological and pedagogical sources allowed us to conclude that professional competence is a set of knowledge, skills and abilities that determine the result of work, a combination of practical and theoretical training of students, as well as knowledge of professional and personal qualities, which form creative potential, cooperation, initiative, ability to work in team, evaluate, communication skills, ability to learn, deeply analyze, select and build activities.Analysis of the introduction of modern technologies in the psychologists' (special, clinical) training identified the following areas: multifaceted interaction of different pedagogical systems and leducational technologies, practical application of new forms and inseparable pedagogical systems that ensure the effectiveness of the pedagogical process.The demonstrated aspects provide the orientation of research to the creation and implementation of innovative functional system of professional competence of psychologists (special, clinical) as competitive specialists with other multifaceted values, as well as to allow its implementation as a comprehensive algorithm and components of the implementation program.The recommended program of professional competence of a psychologist (special, clinical) predicts a systematic approach to the arsenal of a modern psychologist (special, clinical), what is mandatory structure of relevant new knowledge, practical and professional skills.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Кирилюк М. О. 
Геоінформаційне картографування природно-заповідного фонду України: автореферат дис. ... д.філософ : 103 / М. О. Кирилюк. — Б.м., 2024 — укp.

Роботу присвячено вирішенню актуального науково-практичного завдання - розробці наукового обґрунтування геоінформаційного картографування природно-заповідного фонду України шляхом створення інтерактивного атласу.У першому розділі роботи вивчено досвід національних і міжнародних нормативно-правових актів, які регулювали та регулюють питання охорони природи, зокрема створення та функціонування природоохоронних територій. Найбільш значущим документом є 17 глобальних Цілей сталого світового розвитку, погоджені главами держав та урядів (2015 року) на саміті Організації Об’єднаних Націй зі сталого розвитку під час 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН та імплементовані указом президента України в національне законодавство.Сформовано визначення поняття природно-заповідного фонду відповідно до національного законодавства й окреслено його стан (кількість об’єктів, площа, розподіл за регіонами). Проведено ретроспективний огляд розвитку природно-заповідного фонду на території України. Окреслено методологічні підходи до оцінювання територій для заповідання.Проаналізовано закордонний і вітчизняний досвід картографування природно-заповідного фонду, основні підходи та принципи до відбору показників, наведено основні картографічні твори, які розкривають це поняття. Констатовано, що, попри велику кількість картографічних творів, присвячених питанню природоохоронних територій, повноцінного інформаційного ресурсу загальнодержавного й регіонального рівня про території та об’єкти природно-заповідного фонду в Україні досі немає. Це обумовило доцільність обґрунтування створення інтерактивного атласу природно-заповідного фонду України.У другому розділі обґрунтовано систему картографічних творів для відображення стану й розвитку природно-заповідного фонду на різних територіальних рівнях: загальнодержавному та регіональному. Сформовано систему кількісних і якісних показників, які розкривають зміст карт, який впливає на їх масштаби та основні підходи до проєктування систем умовних позначень. Наявні картографічні твори, що розкривають питання стану й розвитку природно-заповідного фонду різних територіальних рівнів створювалися в різний час, за різними підходами. Нині не виявлено уніфікованої системи умовних позначень територій та об’єктів природно-заповідного фонду (як-от для геологічних карт). Через це постала проблема обґрунтування єдиної системи картографічних творів для відображення стану та розвитку природно-заповідного фонду з єдиним підходом до вибору масштабів, відбором показників і розробленням системи умовних позначень на різних територіальних рівнях, одним із практичних рішень якої може стати інтерактивний атлас природно-заповідного фонду України.Третій розділ присвячено розробці концепції інтерактивного атласу природно-заповідного фонду України. Інтерактивний атлас природно-заповідного фонду України – це динамічна геоінформаційна система, що включатиме різні види природоохоронних територій та об’єктів відповідно до класифікації згідно з чинним законодавством у вигляді систематичного зібрання карт, логічно і тематично пов’язаних між собою, а також поданих у порядку, який визначає можливості доповнення попередніх карт наступними. Це комплексний картографічний твір еколого-природоохоронної спрямованості, основним завданням якого є надання актуальної інформації про стан і структуру природно-заповідного фонду України як цілісної системи, що має запобігати надмірному антропогенному впливу на навколишнє середовище, а також підтримувати його належний екологічний стан.Актуальність створення інтерактивного атласу природно-заповідного фонду зумовлена необхідністю доступу до обробленої та унаочненої інформації про стан природоохоронних територій за допомогою створення інформаційно-картографічних систем на різних територіальних рівнях для наукового, методичного та інформаційного забезпечення, здійснення просторового територіального аналізу даних і перспективного планування під час складання науково обґрунтованих прогнозів при формуванні програм сталого розвитку країни та її територій. В інтерактивному атласі природно-заповідного фонду передбачено спеціальну карту щодо руйнувань екосистем України через військову агресію Російської Федерації.^UThe work is dedicated to the solution of an actual scientific and practical task - the development of a scientific basis for geo-informational mapping of the natural reserve fund of Ukraine by creating an interactive atlas.In the first section of the work, the experience of national and international normative legal acts that regulated and regulates the issue of nature protection, in particular the creation and functioning of nature protection areas, is studied. The most significant document is the 17 global Sustainable Development Goals agreed by the heads of state and government (in 2015) at the United Nations Summit on Sustainable Development during the 70th session of the UN General Assembly and implemented into national legislation by the decree of the President of Ukraine.The definition of the concept of nature reserve fund was formed in accordance with the national legislation and its condition was outlined (number of objects, area, distribution by regions). A retrospective review of the development of the nature reserve fund on the territory of Ukraine was conducted. Methodological approaches to the assessment of territories for inheritance are outlined.The foreign and domestic experience of mapping the nature reserve fund, the main approaches and principles to the selection of indicators are analyzed, the main cartographic works that reveal this concept are given. It was established that, despite the large number of cartographic works devoted to the issue of nature conservation areas, there is still no comprehensive national and regional level information resource on the territories and objects of the nature reserve fund in Ukraine. This determined the expediency of substantiating the creation of an interactive atlas of the nature reserve fund of Ukraine.The second chapter substantiates the system of cartographic works for displaying the state and development of the nature reserve fund at different territorial levels: national and regional. A system of quantitative and qualitative indicators has been formed, which reveal the content of the maps, which affects their scale and the main approaches to the design of conventional marking systems. The existing cartographic works revealing the state and development of the nature reserve fund at different territorial levels were created at different times, using different approaches. Currently, there is no unified system of conventional designations of territories and objects of the nature reserve fund (such as for geological maps). Because of this, the problem arose of substantiating a unified system of cartographic works for displaying the state and development of the nature reserve fund with a unified approach to choosing scales, selecting indicators and developing a system of conditional designations at different territorial levels, one of the practical solutions of which can be an interactive atlas of the nature reserve fund of Ukraine.The third section is devoted to the development of the concept of an interactive atlas of the nature reserve fund of Ukraine. The interactive atlas of the nature reserve fund of Ukraine is a dynamic geo-information system that will include various types of nature conservation areas and objects in accordance with the classification in accordance with the current legislation in the form of a systematic collection of maps, logically and thematically related to each other, as well as presented in order , which determines the possibility of supplementing the previous cards with the following ones. This is a complex cartographic work of ecological and nature protection orientation, the main task of which is to provide up-to-date information about the state and structure of the nature reserve fund of Ukraine as a complete system, which should prevent excessive anthropogenic influence on the environment, as well as maintain its proper ecological state.The urgency of creating an interactive atlas of the nature reserve fund is due to the need to access processed and visualized information about the state of nature conservation territories through the creation of information and cartographic systems at different territorial levels for scientific, methodical and information support, spatial territorial data analysis and prospective planning during compilation scientifically based forecasts when forming programs for the sustainable development of the country and its territories. The interactive atlas of the nature reserve fund provides a special map of the destruction of Ukrainian ecosystems due to the military aggression of the Russian Federation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського