Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (273)Книжкові видання та компакт-диски (240)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>A=Москаленко В$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Москаленко В.В. 
Взаємодія електромагнітних хвиль з активними хвилями в періодичних напівпровідникових структурах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / В.В. Москаленко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 16 с. — укp.

Уперше показано, що додаткова симетрія шарувато-періодичного середовища зумовлює зменшення фазової швидкості поверхневих хвиль. Одержано інкременти (декременти) наростання (згасання) хвиль за умов взаємодії кінетичних хвиль з власними хвилями структури, утвореної напівобмеженим шарувато-періодичним середовищем та плазмоподібним напівпростором. Доведено можливість ефективної взаємодії надповільних поверхневих хвиль з носіями заряду, що рухаються. Досліджено нелінійну взаємодію та вперше одержано матричні елементи нелінійної трихвильової взаємодії хвиль у напівпровідниковій структурі, а також визначено існування стаціонарного стану та необхідну умову його існування. З'ясовано умову стійкості цього стану за нелінійної трихвильової взаємодії у дослідженій структурі. Установлено, що стаціонарний стан стійкий, якщо зростає амплітуда лише однієї з хвиль і це зростання менше за сумарні втрати двох інших хвиль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.2,022 +
Шифр НБУВ: РА341731

Рубрики:

      
2.

Москаленко В.В. 
Виразкова хвороба шлунка різної локалізації: особливості клінічного перебігу та лікування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / В.В. Москаленко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Встановлено залежність клінічного перебігу виразкової хвороби шлунку (ВХШ) від локалізації виразки. Спостережено в хворих на ВХШ з локалізацією у верхній третині шлунку наявність гіпоацидності, в середній третині - нормоацидності, антральному відділі - гіперацидності. Виявлено значні відмінності антрального гастриту та гастриту тіла шлунка за ВХШ різної локалізації, проведено топічну діагностику H.pylori та вперше встановлено особливості розташування H.pylori в шлунку за виразок різної локалізації. Доведено, що схеми лікування з включенням цитопротективного препарату "Ербісол" є ефективніші, ніж схеми терапії без ербісолу в процесі лікування виразок верхньої та середньої третини шлунку та не мають достовірної ефективності за умов лікування виразок антрального відділу та цибулини дванадцятипалої кишки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-3 +
Шифр НБУВ: РА321680

Рубрики:

      
3.

Москаленко В.Ф. 
Медико-соціальні аспекти ліквідації наслідків екологічної катастрофи в мегаполісі: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.03 / В.Ф. Москаленко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 35 с. — укp.

Досліджено сучасне уявлення про генезу техногенних і природних катастроф, їх наслідки. Науково обгрунтовано чотирифакторну концепцію ліквідації медико-соціальних наслідків аварії. Розроблено модель системного підходу до формування та здійснення службами, підпорядкованими медицині катастроф та медичною службою на місцях ліквідаційних заходів у випадку техногенних аварій. Запропоновано нову класифікацію надзвичайних станів природно-техногенних катастроф. Визначено основні принципи організаційних заходів щодо ліквідації наслідків екологічної катастрофи. Досліджено медичні, санітарно-гігієнічні та епідеміологічні аспекти надзвичайного стану в мегаполісі як наслідку аварії, зокрема, на міських очисних спорудах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)23 + Ц69,8(4УКР)-53 + С5*63*328.912 + А732
Шифр НБУВ: РА313022 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
4.

Москаленко В.В. 
Моделі, алгоритми та інформаційна технологія управління розвитком розподіленої системи (на прикладі Страхового фонду документації України): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / В.В. Москаленко ; Харк. держ. політехн. ун-т. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Розроблено моделі, алгоритм та інформаційну технологію координації функціонування і управління розвитком розподіленої дворівневої системи Страхового фонду документації України. Сформовано цілі, критерії функціонування системи та комплекс задач, вирішення яких забезпечує їх досягнення на етапах поточного та середньострокового планування. Розроблено: моделі, безітеративні та інтеративні алгоритми координації системи при поточному плануванні, які реалізують принцип "жорсткої" централізації, частково узгодженого та узгодженого управління; алгоритми побудови опорної траєкторії розвитку системи, а також моделі та алгоритми розподілу обсягів робіт і ресурсів між підсистемами на середньостроковому етапі; інформаційну технологію системи підтримки прийняття рішень для задач координації функціонування та управління розвитком системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.7 в611

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Москаленко В.М. 
Організаційно-управлінська структура податкової служби України: шляхи реформування: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / В.М. Москаленко ; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Розглянуто суть процесів реформування організаційно-управлінської структури податкової служби України. Виявлено особливості діяльності Державної податкової служби за умов ринкової економіки. Теоретично узагальнено форми та методи, особливості побудови нової організаційно-управлінської структури податкової служби за умов формування ринкових відносин. З застосуванням системної методології вивчено ефективність та критерії оцінки її діяльності. Оцінено чинні механізми системи управління та досліджено основні економічні інтереси різних сторін за нового податкового механізму. Запропоновано алгоритм оцінки їх обчислення й інтегральний метод оцінки реформування організаційно-управлінської структури податкової служби України у разі впровадження Програми (проекту) її модернізації на підставі трьох сценаріїв розвитку Проекту (оптимістичного, песимістичного та реалістичного).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413-183 +
Шифр НБУВ: РА343187

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Москаленко В.В. 
Розвиток політичної психології в Україні: історична ретроспектива і новітній досвід: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / В.В. Москаленко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення вітчизняної політичної психології у період з XIX по XXI ст., здійснено її періодизацію, проаналізовано особливості та напрямки розвитку. Визначено науковий статус вітчизняної політичної психології у дореволюційний, радянський та сучасний періоди. Розкрито теоретико-методологічні підходи щодо вивчення та аналізу специфіки формування української політичної психології у зазначені періоди. Проаналізовано вплив зарубіжної політичної психології на формування вітчизняної. Охарактеризовано стан і тенденції становлення сучасних політико-психологічних концепцій та теорій. Визначено предмет, об'єкт і термінологію вітчизняної політичної психології, виявлено актуальні напрямки її розвитку та наведено опис сучасної проблематики. Здійснено систематизацію загальних методів політичної психології. Наведено психологічну характеристику основних об'єктів політико-психологічних досліджень в Україні та доведено необхідність розвитку політичної психології в державі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю951.03 + Ю91(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА346545

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Москаленко В.В. 
Роль нелінійних взаємозв'язків точкових та протяжних дефектів в зміні характеристик міцності та пластичності матеріалів під опроміненням: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / В.В. Москаленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено роль нелінійних взаємозв'язків точкових і протяжних дефектів у зміні швидкості повзучості, яку змодельовано у межах механізму ковзання дислокацій, лімітованого їх переповзанням з урахуванням здатності ковзаючої дислокації захоплювати точкові дефекти та їх малі скупчення. Наведено результаи дослідження нелінійної системи рівнянь, яка описує розвиток повзучості як діаграми станів і фазових портретів. Досліджено зміну діаграми станів і фазових портретів моделі залежно від умов опромінювання, властивостей зразка та його початкового стану. Одержано всі якісно різні фазові портрети, які відображають динаміку повзучості матеріалу під опроміненням. Визначено властиві моделі біфуркації та зміни швидкості повзучості, що відбуваються за цього. Знайдено можливі стаціонарні режими повзучості. У межах бар'єрного механізму радіаційного зміцнення розглянуто вплив комплексів, утворених точковими дефектами й атомами домішки, на величину приросту межі плинності. Визначено критичні значення параметрів системи, за яких встановлюється просторово-періодичний розподіл точкових дефектів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З46-034 +
Шифр НБУВ: РА354700

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Москаленко В.І. 
Технологія влаштування підлог дисперсно-армованих полімерною фіброю: автореф. дис... канд. техн. наук : 05.23.08 / В.І. Москаленко ; Одес. держ. акад. буд-ва та архіт. — О., 2009. — 18 с. — укp.

Удосконалено технологію влаштування бетонної підлоги, яка дисперсно-армована полімерною фіброю, шляхом використання замість дорогих готових сухих сумішей бетонних сумішей спеціально підібраного складу, що виготовляються на будівельному майданчику за розробленим технологічним регламентом. Наведено результати проведених експериментально-теоретичних досліджень впливу способів приготування дисперсно-армованих бетонних сумішей на експлуатаційно-технологічні показники. За результатами лабораторних досліджень визначено вплив технології приготування на технологічні показники дисперсно-армованих бетонних сумішей і експлуатаційні властивості одержаних на їх основі бетонів. Здійснено виробничі дослідження та розроблено пропозиції та рекомендації щодо приготування дисперсно-армованих бетонних сумішей на будівельному майданчику та їх укладання під час улаштування бетонних підлог.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.9 + Н626.102.9 + Н654.543 +
Шифр НБУВ: РА365363

Рубрики:

      
9.

Москаленко В.О. 
Формування кадрового потенціалу на підприємствах харчової промисловості України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / В.О. Москаленко ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Уточнено теоретико-методичні засади та розроблено науково-практичні рекомендації щодо застосування прогресивних методів формування та розвитку кадрового потенціалу підприємств харчової промисловості, які забезпечують можливість їх ефективного функціонування. Оцінено сучасний стан формування та розвитку кадрового потенцілу, розроблено класифікацію показників його оцінювання. Ідентифіковано та розширено типологію кадрових стратегій. Розроблено механізм обрання кадрової стратегії. Запропоновано модель формування кадрового потенціалу, обгрунтовано напрями його посилення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-640 +
Шифр НБУВ: РА369294

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Москаленко В. В. 
Методологічні основи та інформаційна технологія планування розвитку підприємства на основі системного моделювання стратегічних цілей та напрямків діяльності / В. В. Москаленко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження : процес стратегічного планування розвитку підприємства. Мета дослідження : підвищення ефективності основних складових програми розвитку підприємства шляхом розроблення методологічних основ та інформаційної технології планування розвитку підприємства на основі системного моделювання стратегічних цілей та напрямків його діяльності. Методи дослідження : системний аналіз, теорія прийняття рішень, системна оптимізація, когнітивний аналіз, статистичні та експертні методи, теорія одно- та багато¬критеріальної оптимізації, методологія проєктування інформаційних систем. Теоретичні та практичні результати: метод формування планової стратегічної мети розвитку підприємства; метод формування програми інвестиційної діяльності; метод формування програми фінансування розвитку підприємства; методологія процесу стратегічного планування розвитку підприємства; метод формування системи ключових показників ефективності підприємства; модель управління фінансовими інвестиціями; інформаційна технологія планування розвитку підприємства. Новизна: вперше розроблено: метод формування планової стратегічної мети розвитку підприємства, в якому її вибір здійснюється з множини альтернативних варіантів на основі побудови траєкторій розвитку підприємства, що забезпечує обґрунтованість вибору мети розвитку;метод формування програми інвестиційної діяльності, в якому розв'язання інвестиційних задач здійснюється за допомогою взаємопов'язаних моделей та інформаційної технології, які враховують поведінку ринку, політику інвестування, механізми розподілу ресурсів між напрямками інвестування, що дозволяє сформувати раціональний інвестиційний портфель та забезпечити ефективність інвестиційної діяльності на плановому періоді; метод формування програми фінансування розвитку підприємства, в якому на основі розроблених моделей враховуються стан підприємства, джерела та можливі сценарії інвестування, що дозволяє сформувати раціональні плани фінансування розвитку та забезпечити ефективність фінансової діяльності підприємства; удосконалено: методологію процесу стратегічного планування розвитку підприємства, в якій на відміну від існуючих за рахунок розроблених системних методів та моделей удосконалено процес формування планів розвитку основної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, що дозволяє підвищити ефективність програми розвитку підприємства; метод формування системи ключових показників ефективності підприємства, в якому на відміну від існуючих за рахунок математичних моделей декомпозиції здійснюється каскадування показників стратегічного рівня, що забезпечує досяжність стратегічних цілей; набули подальшого розвитку: метод визначення стратегій розвитку підприємства, в якому на відміну від існуючих враховано специфіку напрямків діяльності підприємства, що забезпечує досяжність стратегічних цілей розвитку та підвищення ефективності підприємства; модель управління фінансовими інвестиціями, в якій на відміну від існуючих об'єднані моделі Марковиця, Шарпа, пут-опціонів, дисконтування дивідендів та реалізовано процедуру аналізу реальної вартості фінансових інвестицій, що дозволяє сформувати портфелі інвестицій на стратегічному періоді з меншими ризиками та підвищити ефективність інвестиційної діяльності підприємства; інформаційна технологія планування розвитку підприємства, в якій на відміну від існуючих реалізовано системне моделювання розвитку основної, інвестиційної та фінансової діяльності, що дозволяє підвищити ефективність рішень щодо стратегічного розвитку підприємства. Ступінь впровадженя: у агрохолдингу «Grain Alliance» (м. Кальмар, Швеція); у ТОВ «Долина» (м. Харків); у ТОВ «Небозвід» (м. Харків); у навчальному процесі НТУ «ХПІ». Сфера використання: система стратегічного планування розвитку підприємства, проєктування інформаційно-аналітичних систем управління ефективністю.^UThe research object: the process of strategic planning of company development. the research aim: to increase the efficiency of the main components of the company development program by developing methodological bases and information technology of company development planning based on systematic modeling of strategic goals and directions of its activity. Research methods: system analysis, decision theory, system optimization, cognitive analysis, statistical and expert methods, theory of single and multi-criteria optimization, methodology of designing information systems. Theoretical and practical results: the method of forming the planned strategic goal of company development; method of formation of the program of investment activity; method of forming the program of financing the company development; methodology of strategic planning process of company development; method of forming a system of key indicators of company efficiency; financial investment management model; information technology of company development planning. Novelty: first developed: a method of forming a planned strategic goal of the company development, in which its choice is made from many alternative options based on the construction of trajectories of the company development, which provides the validity of the choice of the development goal, a method of forming a program of investment activity in which the solution of investment problems is carried out using interconnected models and information technology that take into account market behavior, investment policy, mechanisms for allocating resources between destinations and investment that allows you to create a rational investment portfolio and ensure the effectiveness of investment in the planning period; the method of formation of the program of financing the company development, in which, based on the developed models, the company state, sources and possible investment scenarios are taken into account, which allows to form rational plans for financing the development and to ensure the efficiency of the company financial activity; improved: the methodology of the process of company strategic planning development, in which, unlike existing due to the developed systemic methods and models, the process of forming plans for the development of basic, investment and financial activities of the company is improved, which allows to increase the efficiency development program; a method of forming a system of key performance indicators of a company, in which, unlike existing mathematical models of decomposition, cascading of indicators of strategic level is carried out, which ensures the attainment of strategic goals; further developed: a method of defining company development strategies, which, in contrast to existing ones, takes into account the specifics of the company activities, which ensures that the strategic goals of development and improvement of the company efficiency are attained; model of financial investment management, in which unlike the existing combined models of Markowitz, Sharpe, put options, dividend discounting and the procedure of analysis of the real value of financial investments is implemented, which allows to form investment portfolios in the strategic period with lower risks and to increase the efficiency of company investments; information technology of company development planning, in which, unlike the existing ones, systematic modeling of the development of basic, investment and financial activities is implemented, which allows to increase the effectiveness of decisions regarding the company strategic development. A degree of implementation: at the Grain Alliance agricultural holding (Kalmar, Sweden); at LLC "Dolina" (Kharkiv); at LLC "Nebosvid" (Kharkiv); in the educational process of NTU "KPI". Degree of implementation: at the Grain Alliance agricultural holding (Kalmar, Sweden); at LLC "Valley" (Kharkiv); at LLC "Skyscraper" (Kharkiv); in the educational process of NTU "KPI". A scope of application: a system of strategic planning of company development, design of information-analytical systems of performance management.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Москаленко В. В. 
Лапароскопічне міні-шунтування шлунка в лікуванні хворих на морбідне ожиріння / В. В. Москаленко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація містить новий підхід лікування морбідного ожиріння шляхом застосування лапароскопічного міні-шунтування шлунку. Вивчені результати хірургічного лікування 87 хворих на морбідне ожиріння з супутніми метаболічними порушеннями, яким виконано лапароскопічне міні-шунтування шлунку та шунтування шлунку за Ру користуючись загальноприйнятими показами та протипоказами до баріатричних операцій. Розроблено алгоритм передопераційної підготовки та післяопераційного ведення хворих, методику виконання лапароскопічного міні-шунтування шлунку. Встановлено, що застосування лапароскопічного міні-шунтування шлунку в порівнянні з шунтуванням шлунку за Ру призводить до збільшення втрати надлишку маси тіла в 1,1 рази, повної ремісії цукрового діабету 2 типу в 1,3 рази, корекцію дисліпідемії в 3 рази, зменшує післяопераційний ліжко-день в 2,5 рази, більш суттєво покращує якість життя після операції та зводить до мінімуму частоту виникнення рубцевих гриж. Проте, збільшення біліопанкреатичної петлі може призводити до збільшення ризику виникнення дефіциту мікроелементів, таких як залізо та кальцій.^UThe dissertation contains a new approach of the morbid obesity treatment by applying laparoscopic mini-gastric bypass. The results of surgical treatment of 87 patients with morbid obesity with concomitant metabolic disorders who underwent laparoscopic mini-gastric bypass and Roux-en-Y gastric bypass were studied using generally accepted indications and contraindications for bariatric surgery. An algorithm has been developed for preoperative preparation and postoperative management of patients, a technique for performing laparoscopic mini-gastric bypass. It was established that the use of laparoscopic mini-gastric bypass in comparison with gastric bypass leads to an increase in body weight loss of 1,1 times, complete remission of type 2 diabetes mellitus by 1,3 times, correction of dyslipidemia by 3 times, reduces postoperative hospital stay 2,5 times, more significantly improves the quality of life after surgery and minimizes the incidence of incisional hernias. However, an increase of the biliopancreatic limb can lead to an increased risk of micronutrient deficiencies such as iron and calcium.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Коробов А. Г. 
Моделі і методи інформаційної технології автономного відеомоніторингу місцевості безпілотним літальним апаратом / А. Г. Коробов. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження ‒ процес автономного відеомоніторингу місцевості БПЛА за умов ресурсних та інформаційних обмежень; мета дослідження ‒ підвищення функціональної ефективності бортової системи БПЛА, що здійснює в автономному режимі локальну навігацію і локалізацію об'єктів інтересу на місцевості за умов неповної визначеності та ресурсних обмежень шляхом створення інформаційної технології машинного навчання; методи дослідження ‒ методи згорткових нейронних мереж, методи розрідженого кодування, методи теорії кодування та оптимізації; методи інформаційно-екстремальної інтелектуальної технології та технології нейронних мереж прямого поширення; результати ‒ моделі та методи інформаційної технології автономного відеомоніторингу місцевості безпілотним літальним апаратом; новизна ‒ уперше розроблено метод синтезу інформаційно-екстремальних класифікаційних вирішувальних правил автономної бортової системи БПЛА, який на відміну від відомих базується на двійковому кодуванні ознакового опису ансамблем дерев рішень із побудовою в радіальному базисі двійкового простору ознак оптимальних в інформаційному розумінні замкнених роздільних гіперповерхонь, що дозволяє підвищити оперативність функціонування та забезпечити достовірність розпізнавання спостережень за умов обмеженого обсягу розміченої вибірки; удосконалено метод машинного навчання екстрактора ознакового опису середовища шляхом застосування принципів конкурентного навчання, розрідженого кодування, переносу знань та метаевристичної оптимізації, що дозволяє сформувати оптимальний в інформаційному і вартісному сенсі ознаковий опис відеоспостережень для класифікаційного й регресійного аналізу за умов обмеженого обсягу розмічених навчальних даних та обчислювальних ресурсів; набули подальшого розвитку моделі обчислень екстрактора ознакового опису середовища шляхом застосування архітектури згорткових мереж, розрідженого кодування та з урахуванням як локальної, так і контекстної інформації, що дозволяє підвищити функціональну ефективність розпізнавання малорозмірних об'єктів інтересу або перешкод за умов ресурсних та інформаційних обмежень; ступінь упровадження ‒ впроваджено у науково-дослідному центрі ракетних військ і артилерії, Сумському державному університеті; галузь ‒ інтелектуальні інформаційні технології^UObject of research ‒ the process of terrain autonomous monitoring by an unmanned vehicle under the limited resources and information restrictions; the aim of research ‒ with increasing a functional efficiency of the onboard system of an unmanned aircraft operating autonomously for visual navigation and recognition of objects of interest on the ground in conditions of incomplete certainty and resource constraints through the creation of information technology of machine learning; research methods ‒ methods of convolutional neural network, sparse coding methods, methods of coding theory and optimization; methods of information-extreme intellectual technology and technology of feedforward neural networks results ‒ models and methods of information technology for autonomous video monitoring of terrain by an unmanned aerial vehicle; novelty ‒ for the first time, a method of synthesis of information-extreme classification decision rules of an autonomous on-board unmanned aerial vehicle system is developed, which, unlike the known ones, is based on binary coding of a characteristic description of ensembles of decision trees with construction in the radial basis of a binary space of features optimal in the informational vertex, that make operative functioning and ensure reliable recognition of observations under the conditions of limited labeled sample; improved methods of machine learning extractor feature describe the environment by applying the principles of competitive learning, sparse coding, transfer learning and metaheuristic optimization that allows you to create the best in information and value terms feature description video surveillance for classification and regression analysis for a limited amount of labeled training data and computing resources; were further developed models calculations of feature extractor describe the environment through the application architecture convolutional networks, sparse coding and considering both local and contextual information that can improve the functional efficiency of detection of small objects of interest or obstacles in terms of resource and information constraints; the degree of implementation ‒ the result were implemented at the Missile troops and artillery research center, Sumy state university; industry ‒ intellectual information technology


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Москаленко В. В. 
Лапароскопічне міні-шунтування шлунка в лікуванні хворих на морбідне ожиріння / В. В. Москаленко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація містить новий підхід лікування морбідного ожиріння шляхом застосування лапароскопічного міні-шунтування шлунку. Вивчені результати хірургічного лікування 87 хворих на морбідне ожиріння з супутніми метаболічними порушеннями, яким виконано лапароскопічне міні-шунтування шлунку та шунтування шлунку за Ру користуючись загальноприйнятими показами та протипоказами до баріатричних операцій. Розроблено алгоритм передопераційної підготовки та післяопераційного ведення хворих, методику виконання лапароскопічного міні-шунтування шлунку. Встановлено, що застосування лапароскопічного міні-шунтування шлунку в порівнянні з шунтуванням шлунку за Ру призводить до збільшення втрати надлишку маси тіла в 1,1 рази, повної ремісії цукрового діабету 2 типу в 1,3 рази, корекцію дисліпідемії в 3 рази, зменшує післяопераційний ліжко-день в 2,5 рази, більш суттєво покращує якість життя після операції та зводить до мінімуму частоту виникнення рубцевих гриж. Проте, збільшення біліопанкреатичної петлі може призводити до збільшення ризику виникнення дефіциту мікроелементів, таких як залізо та кальцій.^UThe dissertation contains a new approach of the morbid obesity treatment by applying laparoscopic mini-gastric bypass. The results of surgical treatment of 87 patients with morbid obesity with concomitant metabolic disorders who underwent laparoscopic mini-gastric bypass and Roux-en-Y gastric bypass were studied using generally accepted indications and contraindications for bariatric surgery. An algorithm has been developed for preoperative preparation and postoperative management of patients, a technique for performing laparoscopic mini-gastric bypass. It was established that the use of laparoscopic mini-gastric bypass in comparison with gastric bypass leads to an increase in body weight loss of 1,1 times, complete remission of type 2 diabetes mellitus by 1,3 times, correction of dyslipidemia by 3 times, reduces postoperative hospital stay 2,5 times, more significantly improves the quality of life after surgery and minimizes the incidence of incisional hernias. However, an increase of the biliopancreatic limb can lead to an increased risk of micronutrient deficiencies such as iron and calcium.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Москаленко В. В. 
Покращення експлуатаційних характеристик насосів типу Д шляхом зниження інтенсивності пульсацій тиску у їх проточній частині / В. В. Москаленко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню інтенсивності пульсацій тиску у проточній частині насоса типу Д та визначенню величини впливу основних конструкційних і робочих параметрів відцентрового насоса спірального типу на амплітуду пульсацій тиску на виході з його робочого колеса. Метою даного дослідження є формування переліку ефективних способів зниження гідродинамічної вібрації та покращення експлуатаційних характеристик насосів типу Д. За результатами інформаційно-аналітичного огляду літературних джерел визначено основні джерела гідродинамічної вібрації та залежність її величини від подачі насоса. Встановлено, що гідродинамічна вібрація насоса є наслідком пульсацій тиску у його проточній частині, а оцінювання інтенсивності пульсацій тиску є одним з реальних способів отримання непрямим методом інформації щодо інтенсивності гідродинамічної вібрації насоса на етапі його розробки. Експериментальне дослідження параметрів робочого процесу насоса Д2000-100-2, як типового представника насосів типу Д і класу відцентрових насосів спірального типу, підтвердило, що інтенсивність гідродинамічної вібрації основних вузлів насоса залежить від інтенсивності пульсацій тиску у його проточній частині та дало можливість визначити коефіцієнт кореляції, що характеризує взаємозв'язок між середньоквадратичним значенням (СКЗ) віброшвидкості корпусу підшипника насоса на лопатевій частоті та СКЗ амплітуди лопатевих пульсацій тиску на виході з його спірального відводу, а також дозволило визначити граничне СКЗ амплітуди пульсацій тиску за якого спостерігається перевищення граничного СКЗ віброшвидкості корпусу підшипника насоса Д2000-100-2. На основі результатів експериментального дослідження параметрів робочого процесу (Н, N, ɳ та ∆P) насоса Д2000-100-2 підтверджено адекватність розрахункової сітки проточної частини насоса та числового моделювання нестаціонарної течії рідини. Числове дослідження параметрів робочого процесу насоса типу Д підтвердило залежність амплітуди пульсацій тиску від подачі насоса, дало можливість встановити фізичну природу та вплив рециркуляції потоку на виході з робочого колеса на амплітуду лопатевих пульсацій тиску рідини, визначити вплив основних конструкційних параметрів проточної частини відцентрового насоса спірального типу та його робочих параметрів на амплітуди пульсацій тиску та інтегральні параметри робочого процесу насоса. За результатами числового дослідження сформовано перелік способів зниження інтенсивності пульсацій тиску в залежності від їх ефективності (з точки зору розширення робочого діапазону насоса) та визначено величини впливу відносної зміни конструкційних параметрів проточної частини відцентрового насоса спірального типу (z1, b1, b2, D3/D2, φ, ψ, z2) та його робочих параметрів (Q, n) на відносну зміну СКЗ амплітуди пульсацій тиску рідини на виході з робочого колеса. На основі наукового узагальнення результатів числового моделювання та факторного експерименту сформовано рекомендації щодо корегування основних геометричних параметрів робочого колеса зі взаємним зсувом його лопатей на 1/2 кроку один відносно одного з метою покращення експлуатаційних характеристик насосів типу Д при якісному та енергоефективному водопостачанні в діапазоні подач 0,3Qopt...Qopt. Оцінку доцільності проведення модернізації існуючого насоса шляхом заміни його робочого колеса запропоновано проводити з урахуванням реальних робочих режимів насосного агрегату за подачею та на основі показника питомих витрат електроенергії на перекачування одиниці об'єму рідини. На основі запропонованої методики, в залежності від подачі насосів типу Д (Q) та капітальних витрат на його модернізацію (Сmod), встановлено нижню межу значень різниці показника питомих витрат електроенергії (∆ρ1,2, кВт•год/м3) за якої термін окупності заходу з модернізації робочого колеса не перевищуватиме середнього терміну його експлуатації (для робочих коліс насосів типу Д - t=5-8 років).^UThe dissertation is devoted for researching the intensity of pressure pulsations in the flowing part of the pump type D and determination the influence of the main constructional and operating parameters of spiral type centrifugal pump on the amplitude of pressure pulsations in the outlet of impeller with aim to form the list of effective ways of reducing hydrodynamic vibration at the source of beginning and improving the operational characteristics of type D pumps. Based on the results of the information-analytical review of the literature sources, was determine the main sources of hydrodynamic vibration and the dependence of its value on the pump supply. It is established that the hydrodynamic vibration of the pump is a consequence of pressure pulsations in its flowing part, and estimating the intensity of pressure pulsations is one of the real ways to obtain by an indirect method the information about the intensity of hydrodynamic vibration of the pump at the development stage. Experimental research of the operating parameters of the pump D2000-100-2, as a typical representative of pumps type D and the class of spiral type centrifugal pumps , confirmed that the intensity of hydrodynamic vibration of the main units of pump depends on the intensity of pressure pulsations in its flowing part and allowed to determine the correlation coefficient that characterizing the relationship between the root mean square value (RMS) of the vibration velocity of the pump bearing shell at the blade frequency and the RMS value of the pressure pulsations amplitude at the blade frequency at the outlet of volute, and also allowed to determine the limiting RMS value of pressure pulsations amplitude at which the RMS value of the vibration velocity of the pump D2000-100-2 bearing shell is overrun. Based on the results of the experimental study of the operating process parameters (H, N, ɳ and ∆P) of the pump D2000-100-2, were confirmed the adequacy of the calculated grid of the flowing part of the pump and numerical simulation of non-stationary fluid flowing. Numerical research of the parameters of the operational process of the pump type D confirmed the dependence of the amplitude of pressure pulsations on the pump supply, made it possible to establish the physical nature and the influence of recirculation of flow at the outlet of impeller on the pressure pulsation amplitude at the blade frequency and to determine the influence of the main constructional parameters of the flowing part of spiral type centrifugal pump and its operating parameters on the pressure pulsations amplitude and the integral parameters of the pump operational process. According to the results of the numerical study, a list of ways to reduce the intensity of pressure ripples depending on their efficiency (in terms of expanding the operating range of the pump) and determined the magnitude of the impact of relative changes in the constructional parameters of the spiral type centrifugal pump (z1, b1, b2, D3/D2, φ, ψ, z2) and its operating parameters (Q, n) on the relative change of the RMS value of pressure pulsations amplitude at the outlet of impeller. Based on the scientific generalization of numerical modeling results and factorial experiment, were formed recommendations for adjusting the basic geometric parameters of the impeller with mutual displacement of its blades by 1/2 step relative to each other to improve the operational characteristics of type D pumps with quality and energy efficient water supply in the supply range 0,3Qopt...Qopt. It is proposed to assess the feasibility of modernizing an existing pump by replacing its impeller, taking into account the actual operating modes of the pump unit on the supply and on the basis of the specific electricity consumption for pumping a unit volume of liquid. Based on the proposed method, depending on the supply of pumps type D (Q) and capital costs for its modernization (Cmod), the lower limit of the difference between the specific consumption of electricity (∆ρ1,2, kW•h/m3) for which the payback period the measure of modernization of the impeller will not exceed the average service life (for impellers of pumps type D - t = 5-8 years).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Смолянець Р. В. 
Механізми пластичної деформації нанокристалічного титану, отриманого кріомеханічною фрагментацією зерна / Р. В. Смолянець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей пластичної деформації об'ємного нанокристалічного (НК) титану технічної чистоти ВТ1-0 з моно- та гетерогенною (бімодальною) мікроструктурою в інтервалі температур 4,2 – 395 К з метою з'ясування механізмів пластичної деформації. Досліджуваний НК стан з розміром зерна в діапазоні 80 – 35 нм був отриманий вперше завдяки використанню оригінального методу кріомеханічної фрагментації зерна з застосуванням кріовальцювання при температурі рідкого азоту та подальшого відпалу при відповідних температурах.На основі одержаних при квазістатичному розтязі деформаційних діаграм НК титану (металу з ГЩУ кристалічною ґраткою) була визначена залежність їх основних характеристик, таких як умовна межа плинності σ0,2, швидкість деформаційного зміцнення  = (σ/e)è і відносне подовження до руйнування (резерв пластичності) f від температури, розміру зерна та характеру розподілу в інтервалі температур 4,2 – 395 К.Встановлено, що обумовлена зернограничним (ЗГ) зміцненням залежність межі плинності від розміру зерна d в діапазоні 35 нм – 20 мкм відповідає класичному співвідношенню Холла-Петча σ0,2(d–1/2) при кімнатній і підвищених температурах та порушується при низьких температурах. Запропоновано наукове обґрунтування виконання співвідношення Холла-Петча в широкому інтервалі температур. При цьому фізичні механізми ЗГ зміцнення при низьких температурах пов'язані виключно з активністю ЗГ дислокаційних джерел. Виявлена низькотемпературна особливість ЗГ зміцнення у випадку НК титану (d ~ 80 – 35 нм), яка спостерігається як «позитивне» відхилення від співвідношення Х-П в бік більш високих значень σ0,2, пояснюється появою залежності діаметра дислокаційної петлі ЗГ джерела від розміру наномасштабного зерна, а напруження її зародження є обернено пропорційним його розміру σ ~ 1/d.Виконано термоактиваційний аналіз експериментальних значень температурних залежностей межі плинності і швидкісної чутливості НК титану з середнім розміром зерна в декілька десятків нанометрів (35 нм і 45 нм) та мономодальним розподілом їх за значенням в інтервалі температур 4,2 – 395 К на основі теорії термічно активованого руху дислокацій в площині ковзання. Встановлено відносний вплив на кінетику такого руху локальних бар'єрів (домішкових атомів) і обумовлених границями зерен внутрішніх напружень. Визначено контролюючий механізм пластичної деформації НК титану.Визначено фізичний механізм підвищення резерву пластичності f НК титану з бімодальною мікроструктурою, що не спостерігається у випадку мономодального НК стану. Виявлена особливість залежності f(Т) розглядається як результат поєднання декількох процесів: дислокаційного ковзання, екстраординарного динамічного зростання зерен під дією розтягувальних напружень і активізованого нанодвійникування у виниклих зернах субмікронного і мікрометрового розмірів. Одержані результати вказують на важливу роль нанодвійникування у процесі деформації НК ГЩУ металів з бімодальною мікроструктурою, яка стає більш значною при низьких температурах.^UThe thesis is devoted to the study of the regularities plastic deformation of the bulk nanocrystalline (NC) commercial purity titanium VT1-0 with different of grain size distribution in the temperature range T = 4.2 - 395 K. The aim this thesis is clarify of the plastic deformation mechanisms of NC titanium. The NC structural state with a grain size in the range of 80 – 35 nm was first obtained by the employ of an original method of cryomechanical grain fragmentation using cryo-rolling at T = 77 K and further annealing.At the first time the deformation diagrams under the quasi-static tension of titanium NC was obtained. This allowed us to determine the dependence from temperature, grain size and grain size distribution of their main characteristics: the yield strength σ0.2, strain rate hardening  and elongation to failure f from temperature, grain size and grain size distribution in the temperature range 4.2 – 395 K.It was found that the dependence of the yield strength on grain size d in the range of 35 nm – 20 μm due to grain boundary (GB) hardening corresponds to the classical Hall-Petch relation σ0,2(d–1/2) at room and elevated temperatures and is violated at low temperatures. The scientific substantiation of performance of the Hall-Petch relation in a wide range of temperatures is offered. The physical mechanisms of GB hardening at low temperatures are associated exclusively with the activity of GB dislocation sources. The revealed low-temperature feature of GB hardening in the case of NC titanium (d ~ 80 – 35 nm), which is observed as a "positive" deviation from the Hall-Petch relation towards higher values of σ0.2, is explained by the nanoscale grain dependence of the diameter of the dislocation loop of GB source, and the nucleation stress of it is inversely proportional to its size σ ~ 1/d.Thermoactivation analysis of experimental temperature dependence of yield strength and velocity sensitivity of NC titanium with a grain size of several tens of nanometers (35 nm and 45 nm) and their monomodal distribution by value in the temperature range 4.2 – 395 K based on the theory of thermally activated motion of dislocations in the sliding plane. The relative influence of local barriers (impurity atoms) and internal stresses due to grain boundaries on the kinetics of such motion has been established. The controlling mechanism of plastic deformation of titanium NC is determined.The physical mechanism of increasing ductility of NC titanium with heterogeneous (bimodal) microstructures at low temperatures, which is not observed in the case of monomodal NC structural state, is determined. The observed phenomenon is explained by a combination of several processes: dislocation sliding, extraordinary dynamic grain growth induced of tensile stresses, and activated nanotwinning in the resulting grains of submicron and micron sizes. The obtained results indicate the important role of nanotwinning in the process of deformation of the NC HCP metals with a heterogeneous (bimodal) structure.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Че Ч. .. 
Музично-виконавський стиль Лан Лана: специфіка, етапи формування / Ч. .. Че. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено становленню музично-виконавського стилю видатного сучасного китайського піаніста Лан Лана. На даний час музично-виконавська творчість цього піаніста перебуває на етапі творчої зрілості. Однак стильове ядро вже сформувалося і є доступним для наукового дослідження.Дисертація складається з чотирьох розділів. Перший розділ присвячено теоретичному обґрунтуванню дослідження індивідуального музично-виконавського стилю Лан Лана. У Другому та Третьому розділах розглядається динаміка становлення музично-виконавського стилю піаніста. У Четвертому розділі аналізується одна з визначальних рис творчої особистості Лан Лана і його музично-виконавського стилю – феномен публічності.^UThe thesis is dedicated to becoming of musical-performing style of famous modern Chinese pianist Lan Lan. Currently musical performance art of this pianist remains on the stage of creative maturity. However, the style's core has already been established and is available for scientific research.The thesis consists of four parts. The First part is dedicated to theoretical validation of Lan Lan's individual musical-performing style research. The Second and Third part examines development dynamics of pianist's musical-performing style. One of the defining art traits of Lan Lan's artistic individuality and his musical-performing style publicity phenomenon is being analyzed in the Fourth part.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Погрібна Ю. М. 
Механізми формування та мікроструктурні характеристики нанокристалічного стану титану, отриманого кріодеформацією / Ю. М. Погрібна. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена встановленню фізичних механізмів формування об'ємного нанокристалічного стану титану ВТ1-0 завдяки кріомеханічній фрагментації зерна з застосуванням деформації вальцюванням при температурі рідкого азоту. Методами оптичної і просвічуючої електронної мікроскопії та рентгенівської дифрактометрії проведено комплексне дослідження еволюції мікроструктури при кріодеформації до великих значень (|e| = 3). Виявлено стадійний характер залежності розміру зерна від ступеня кріодеформації та показано його відповідність етапам розвитку механічного двійникування. Встановлено граничний наномасштабний середній розмір зерна (~ 30 нм), досягнутий в результаті кріофрагментації. Його існування розглядається як наслідок залежності вірогідності двійникування від розміру зерна і, відповідно, відсутністю можливості утворення двійників в нанорозмірному зерні. З використанням рентгеноструктурного аналізу виконано системне дослідження характеристик деформаційної мікроструктури, що формується в титані в результаті вальцювання при температурі рідкого азоту при різних ступенях обтиснення. Зроблена оцінка розміру областей когерентного розсіювання/кристалітів та величини середніх мікродеформації. Розглянуто вплив відносної активності деформації ковзанням та двійникуванням на мікроструктурні характеристики. Виявлена морфологічна анізотропія кристалітів в сформованому НК стані, що э причиною спостережної анізотропії межі плинності. Показана ефективність процесу кріомеханічної фрагментації зерна для отримання об'ємних НК ГЩУ металів (титан, цирконій) з середнім розміром зерна в декілька десятків нанометрів. Встановлена термічна стабільність нанокристалічного структурного стану титану, сформованого з використанням кріодеформації.^UThe thesis is devoted to the establishment of the physical mechanisms of the formation of the bulk nanocrystalline state of titanium VT1-0 due to cryomechanical fragmentation of grain using rolling deformation at the temperature of liquid nitrogen. A comprehensive study of the evolution of the microstructure during cryodeformation to large values (|e| = 3) was carried out by the methods of optical and transmission electron microscopy as well as X-ray diffractometry. The stepwise nature of the dependence of the grain size on the degree of cryodeformation was revealed and its correspondence to the stages of the development of mechanical twinning was shown. The limiting nanoscale average grain size (~ 35 nm), achieved as a result of cryofragmentation, and has been established. Its existence is considered as a consequence of the dependence of the twinning probability on the grain size and is explained by the absence of the possibility of twinning (the process controlling refinement) in nanosized grains.A systematic study of the characteristics of the deformation microstructure, which is formed in commercial purity titanium as a result of rolling at the temperature of liquid nitrogen at various degrees of reduction, was carried out using X-ray diffraction analysis. The relative integral intensities were determined, the size of the coherent scattering regions/crystallites and the magnitude of microstrain were estimated. The influence of the relative activity of sliding and twinning on the microstructural characteristics is discussed. The morphological anisotropy of crystallites in the nanocrystalline state formed during cryodeformation is found. Its decisive influence on the observed anisotropy of the yield stress of NC titanium has been established.The efficiency of the cryomechanical grain fragmentation process in the formation of a nanocrystalline state with an average grain size of several tens of nanometers in hcp metals (titanium, zirconium, and others) is shown. The thermal stability of the formed structural state has been established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Зарецький М. О. 
Моделі та методи інтелектуальної інформаційної технології оцінювання функціонального стану труб водовідведення: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / М. О. Зарецький. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена розв’язанню актуальної науково-прикладної задачі автоматизації процесу оцінювання функціонального стану трубопроводу водовідведення за даними відеоінспекції через розроблення інформаційної технології інтелектуального аналізу даних. Застосування розробленої інформаційної технології оцінювання функціонального стану труб водовідведення дозволяє підвищити точність автоматичного формування звітів про інспекцію. Одним із складних завдань, на дослідження якого спрямована дисертаційна робота, є створення інтелектуальної інформаційної технології машинного навчання для автоматичного аналізу даних відеоінспекції труб водовідведення за умов обмеженого обсягу навчальних даних та ресурсів, доступних для навчання та обслуговування системи. Водночас вирішення цього завдання полягає в необхідності аналізу просторово-часової контекстної інформації. Об’єктом дослідження є процес оцінювання функціонального стану труб водовідведення. Предметом дослідження є моделі й методи інформаційної технології оцінювання функціонального стану труб водовідведення. У дисертаційній роботі визначено актуальність застосування інформаційних технологій у галузі інспекції труб водовідведення. Для інспекції труб водовідведення використовують відеокамери, в тому числі тепловізійні, сонари, георадари, лазерні сканери, електросканери та їх комбінації з метою виявлення дефектів та оцінювання цілісності стінок труб та стану ґрунту навколо труб. На основі проведеного аналізу методів та підходів до інспекції труб водовідведення встановлено, що основним джерелом інформації є відеокамери, оскільки відеоінспекція вимагає найменше накладних витрат, а інформативність отриманих даних забезпечує виявлення більшості важливих типів дефектів. основна тенденція розвитку сучасних технологій аналізу даних відеоінспекції пов’язана з впровадженням технологій машинного зору та штучного інтелекту, хоча ці технології досі не надають достатнього рівня автоматизації через недостатню достовірність сформованих звітів. Таким чином, їх удосконалення є важливим напрямком досліджень. За результатами аналізу процесу відеоінспекції труб водовідведення обґрунтовано потребу у створенні нової інтелектуальної інформаційної технології оцінювання функціонального стану труб водовідведення шляхом використання ідей і методів композиції простих моделей, контрастного навчання, завадозахищеного кодування та інформаційно-екстремальної інтелектуальної технології (ІЕІ-технології). Таким чином, основний напрямок підвищення ефективності моделей оцінювання функціонального стану труб водовідведення полягає в адаптації вхідного математичного опису та побудові в процесі навчання класифікаційних вирішувальних правил, що призначені для розпізнавання контексту, розпізнавання дефектів в окремих контекстах та оцінювання зміни рівня води, шляхом максимізації критерію ефективності. Уперше розроблено метод навчання ієрархічного екстрактора ознак, що на відміну від відомих, забезпечує підвищення функціональної ефективності вирішувальних правил за умов зашумленості та незбалансованості навчальних даних шляхом поєднання принципів переносу знань, сіамських мереж, контрастного самонавчання та самокоректуючих двійкових кодів. Одержані наукові результати досліджень у вигляді інформаційного та програмного забезпечення впроваджено під час підготовки персоналу та проведення інспекції каналізаційної мережі в КП "Міськводоканал" СМР (м. Суми), під час розроблення інтелектуальної системи відеомоніторингу інфраструктурних об’єктів в Товаристві з обмеженою відповідальністю “РОЗУМНІ ТЕХНОЛОГІЇ «ТИТУЛ»” (м. Суми), під час розроблення програмного забезпечення модуля машинного зору для дистанційно-керованої мобільної платформи в Товаристві з обмеженою відповідальністю “НОРД ТРЕК” (м. Шостка, Сумська область), під час розроблення системи класифікаційного аналізу даних відеоінспекції трубопроводу водовідведення в компанії Molfar.AI sp. z o.o., (місто Гданськ, Польща), а також у навчальному процесі кафедри комп’ютерних наук Сумського державного університету під час викладання дисципліни “Introduction to Data Science”.^UThe dissertation is devoted to solving the actual scientific and applied problem of automating the process of assessing the functional state of sewage pipelines based on video inspection data through the development of information technology for intelligent data analysis. One of the complex tasks that the dissertation aims to research is the creation of intelligent information technology for machine learning for automatic data analysis of sewer pipe video inspection under conditions of limited training data volume and resources available for system training and maintenance. At the same time, solving this task involves the necessity of analyzing spatio-temporal contextual information. The object of the study is the process of assessing the functional state of sewer pipes. The subject of the study is models and methods of information technology for assessing the functional state of sewer pipes. Based on the conducted analysis of methods and approaches to sewer pipe inspection, it has been established that video cameras are the primary source of information, as video inspection requires the least overhead costs, and the informativeness of the obtained data ensures the detection of most important types of defects. The main trend in the development of modern data analysis technologies for video inspection is associated with the implementation of machine vision and artificial intelligence technologies, although these technologies do not yet provide a sufficient level of automation due to the inadequate reliability of the formed reports. Therefore, their improvement is an important direction of research. Based on the analysis of the sewer pipe video inspection process, the need for creating a new intelligent information technology for assessing the functional state of sewer pipes by using the ideas and methods of model composition, contrastive learning, noise-resistant coding, and information-extreme intelligent technology (IEI-technology) has been substantiated Thus, the main direction for enhancing the effectiveness of models for evaluating the functional state of sewer pipes lies in adapting the input mathematical description and constructing classification decision rules during the learning process. These rules are intended for context recognition, defect recognition in individual contexts, and water level change assessment, all achieved through maximizing efficiency criteria. For the first time, a method has been developed for training a hierarchical feature extractor, which, unlike known ones, ensures an increase in the functional efficiency of decision rules under conditions of noisy and imbalanced training data by combining the principles of knowledge transfer, siamese networks, contrastive self-learning, and self correcting binary codes. The obtained scientific results in the form of informational and software provision have been implemented during the training of personnel and conducting of sewer network inspections at KP "Miskvodokanal" SMR (Sumy city), during the development of an intelligent video monitoring system for infrastructure objects at the Limited Liability Company “SMART TECHNOLOGIES “TITUL”” (Sumy city), during the development of software for a machine vision module for a remotely controlled mobile platform at the Limited Liability Company “NORD TREK” (Shostka city, Sumy region), during the development of a classification analysis system for sewer pipeline video inspection data at the company Molfar.AI sp. z o.o., (Gdansk, Poland), and also in the educational process of the Department of Computer Science of Sumy State University while teaching the discipline “Introduction to Data Science”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського