Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (233)Книжкові видання та компакт-диски (186)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=Марченко А$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Марченко А.В. 
Вимірювання товщини металевих виробів ЕМА методом з використанням спектральної обробки автокореляційної функції: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.15 / А.В. Марченко ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Удосконалено засоби вимірювальної техніки неруйнівного контролю на базі використання електромагнітно-акустичного (ЕМА) принципу збудження та прийому пружних коливань. Розглянуто основні акустичні методи та пристрої для визначення товщини виробів. Показано доцільність пошуку нових способів обробки вимірювальних сигналів для визначення товщини виробів ЕМА методом. Запропоновано новий спосіб обробки вимірювальних сигналів, заснований на спектральній обробці автокореляційної функції (АКФ). Одержано аналітичні вирази та проведено порівняльний аналіз відношення сигнал/шум у разі використання взаємокореляційної функції (ВКФ) та АКФ, а також за їх спектральної обробки. Показано високу ефективність способу спектральної обробки АКФ на малих товщинах. Одержано співвідношення для оцінки ефективного діапазону вимірювань товщини способом спектральної обробки АКФ. Проаналізовано складові сумарної похибки під час вимірювання товщини лун-імпульсним методом. Наведено апріорну оцінку похибки вимірювання товщини та швидкості поширення ультразвукових коливань у разі використання способу спектральної обробки АКФ. Обгрунтовано можливість побудови високоточних акустичних засобів вимірювальної техніки, заснованих на спектральній обробці АКФ. Експериментально підтверджено достовірність результатів наукового дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К5-711.2 с-5 +
Шифр НБУВ: РА349880

Рубрики:

      
2.

Марченко А.М. 
Еволюція змісту та пізнавальних функцій поняття "соціальний престиж" у соціології: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / А.М. Марченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

З'ясовано, що процес формування змісту поняття "соціальний престиж" має декілька стадій залежно від стану розвитку соціології як науки, які є переходом від емпіричної соціології до теорій середнього рівня та теоретичної соціології. Виявлено, що в процесі еволюції даного поняття відбувається розширення та зміна його об'єктивного аналогу, в результаті яких поглиблюються предметна область вжитку та теоретико-методологічний, інтегративний і пізнавальний потенціали. Визначено ступінь залучення терміна "соціальний престиж" у соціологічний дискурс. Охарактеризовано його основні онтологічні виміри та показано особливості процедури операціоналізації. Особливу увагу приділено вивченню пізнавальних функцій поняття "соціальний престиж" у понятійно-категоріальному апараті теоретичної соціології (світоглядної, конструювальної, онтологічної, методологічної, логічної, регулятивної, евристичної, синтезувальної й узагальнювальної). Досліджено особливості реалізації методичної функції поняття "соціальний престиж" в емпіричній соціології, що свідчить про досягнення ним статусу категорії та поповнення понятійно-категоріального апарата наукової дисципліни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*343.4 +
Шифр НБУВ: РА355459

Рубрики:

      
3.

Марченко А.В. 
Особливості морфогенезу різців при флюорозі в аспекті їх одонтогліфіки: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / А.В. Марченко ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Наведено результати антропоодонтологічного дослідження школярів Полтавщини. Виявлено розповсюдженість та три індивідуальні форми коронки верхніх центральних різців: прямокутної, трикутної, овоїдної. Одонтометрично визначено нерівномірний розвиток частин коронки в залежності від індивідуальної форми. Морфологічне дослідження товстих та тонких шліфів доводить, що процес вторинної та третинної мінералізації емалі на різних ділянках виражений неоднаково: за умов прямокутної форми - рівномірно, трикутної - в шийковій частині переважають ділянки вторинної мінералізації, овоїдної - в зоні ріжучого краю та екватора. Клінічно підтверджено, що вказана локалізація слабомінералізованих зон впливає на морфогенез початкових форм флюорозу. За умов прямокутної форми спостережено мозаїчне ураження емалі без специфічної локалізації, трикутної - ураження шийково-екваторіальної ділянки, а овоїдної - ріжучеекваторіальної.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.222-2
Шифр НБУВ: РА309106 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Марченко А.М. 
Паризький текст у прозі письменників молодшого покоління російської еміграції першої хвилі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / А.М. Марченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

На матеріалі творів Г. Газданова, Б. Поплавського та В. Яновського проведено всебічний аналіз основних структурних елементів (топосів, мотивів, міфологічних структур, оціночних компонентів, прийомів, типів героїв), що формують у їх прозі специфічну надтекстову єдність - паризький текст. Стверджено, що центром для паризького тексту досліжених творів є міф про Париж як втілення духовної свободи, пов'язаний з внутрішнім світом героїв. Література митців молодшого покоління зумовила розширення переліку топосів паризького тексту (пансіону, мансарди, монпарнаської кав'ярні, російського кабаре) та засобів їх репрезентації, а також породжує специфічні типи героїв (російський монарно, жебрак, фланер). Доведено, що образ Парижа у прозі Г. Газданова, Б. Поплавського, В. Яновського відтворено у аспекті метафізичної проблематики (подорож Парижем як шлях у простір "душевного міста"), паризький текст відіграє роль універсального засобу концепіювання екзистенційної картини світу, представленої у творчості молодшого покоління у контексті образів міської цивілізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(411.2=4/8)-34 +
Шифр НБУВ: РА362329

Рубрики:

      
5.

Марченко А.І. 
Портретно-остеологічна ідентифікація особи з використанням теле-відео-комп'ютерних засобів дослідження: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.25 / А.І. Марченко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці і апробації сучасних теле-відео-комп'ютерних засобів ідентифікації особи за черепом та прижиттєвим фотопортретом. Відпрацьовано раціональні прийоми підготовки об'єктів дослідження для ототожнення особи - поліпшення фотопортретів, використання спеціальних способів реставрації кісток черепа. Ідентифікацію пропонується виконувати за допомогою одного з двох методів: шляхом телесуперпроекції на приладі УАР-2, з'єднаному з персональним комп'ютером (ПК), або за способом відеосуперпроекції зображень на снові спеціального програмного забезпечення. Методику суміщення зображень на УАР-2 відпрацьовано як у варіанті з фотопортретом, так і з комп'ютерним контурним рисунком обличчя. Для реалізації способу відеосуперпроекції зображень створено спеціальну програму для ПК типу "Pentium".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.55

Рубрики:

      
6.

Марченко А.М. 
Профілактика патології молочних залоз при порушеннях менструального циклу в пубертатному періоді: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / А.М. Марченко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Показано роль ускладнень гестаційного періоду та пологів у матерів з наступним розвитком порушень менструального циклу та патологією молочних залоз. Науково обгрунтовано та розроблено методику профілактики цієї патології та порушень в пубертатному періоді на базі використання антигомотоксичної терапії. Впровадження розробленої методики дає змогу істотно знизити частоту та ступінь вираженості патології молочних залоз і зазначених порушень, покращити клінічний перебіг пубертатного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р712.56-5 +
Шифр НБУВ: РА326414

Рубрики:

      
7.

Марченко А.Б. 
Слідчі помилки та шляхи їх подолання: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / А.Б. Марченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 23 с. — укp.

За результатами узагальнення слідчої практики, опитування слідчих, викладачів кафедр криміналістики та кримінального процесу, експертів-криміналістів, аналізу літературних джерел визначено ознаки слідчих помилок і сформульовано їх поняття. Запропоновано новий підхід для класифікації цих помилок, обгрунтовано підстави такого їх поділу за видами. Виявлено типові помилки під час проведення слідчих дій. Розкрито можливості вивчення слідчих помилок за допомогою загальнонаукових і окремонаукових методів. Установлено причини й умови, що сприяють слідчим помилкам, а також розроблено рекомендації щодо вдосконалення слідчої діяльності з метою їх запобігання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)722.07 + Х894.9(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА348106

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Марченко А.З. 
Стратегія розвитку зовнішньоекономічної діяльності в період формування відкритої економіки (на прикладі України): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / А.З. Марченко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено суть і основні елементи стратегії зовнішньоекономічної діяльності України в період становлення відкритої економіки. Обгрунтовано методологічні засади зовнішньоекономічної політики держави в період переходу до ринку. Визначено конкретні механізми її реалізації. Розкрито умови, особливості та етапи створення митно-тарифної системи та її вплив на динаміку і структуру зовнішньої торгівлі. Розроблено систему рекомендацій щодо покращання інвестиційного клімату в державі та вдосконалення механізму регулювання інвестиційного процесу. Проаналізовано досвід співробітництва України з міжнародними фінансово-кредитними організаціями. Сформульовано пропозиції щодо розробки раціональної стратегії та тактики взаємодії з ними у контексті національної безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)8
Шифр НБУВ: РА311594 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Марченко А.А. 
Формування та використання фінансових ресурсів суб'єктів господарювання в умовах трансформації економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / А.А. Марченко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Визначено категоріальну сутність дефініції "фінансові ресурси суб'єктів господарювання", розкрито її суспільне призначення, охарактеризовано функції. Обгрунтовано напрямки удосконалення оптимізації формування та ефективного використання фінансових ресурсів. Запропоновано порядок визначення оптимальної структури фінансових ресурсів підприємств. Доведено, що за умов ринкової економіки для більшості підприємств галузі важливими є проблеми адаптації до ринкового середовища та здатність забезпечувати фінансову стійкість і платоспроможність. Проведено аналіз використання кредитів комерційних банків, визначено порядок розрахунку оптимальної суми поточних фінансових потреб, обгрунтовано необхідність визначення реального дефіциту (або лишку) грошових коштів, запропоновано методику розрахунку оптимального розміру банківського кредиту відповідно з поточними фінансовими потребами підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.67-93 +
Шифр НБУВ: РА325140

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Савченко А. В. 
Вибір та обґрунтування параметрів автотракторного дизеля при його роботі на водопаливній емульсії / А. В. Савченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню задачі комплексного покращення екологічних та економічних показників дизеля, що працює на водопаливній емульсії (ВПЕ), шляхом вибору раціональних параметрів дизеля. Досліджено фізико-хімічні властивості водопаливних емульсій. Проведено експериментальні дослідження впливу ВПЕ на показники та робочий процес дизеля. Розроблено методику визначення моменту початку згоряння палива за результатами експериментальних досліджень, що враховує особливості датчику тиску. За результатами розрахунково-експериментальних досліджень дизеля, що працює на ВПЕ, визначено енергію активації цього виду палива та коефіцієнт надлишку повітря в циліндрі. Особливістю методики розрахунку є окреме визначення показників для кожного робочого циклу дизеля. Розроблена математична модель робочого процесу дизеля, що працює на водопаливній емульсії, яка дозволяє проводити розрахункове дослідження дизеля з урахуванням особливостей ВПЕ будь-якого складу. В моделі враховується дія механізму “мікровибуху”, каталітичний вплив продуктів дисоціації води на процеси згоряння та утворення шкідливих речовин в циліндрі. З використанням розробленої математичної моделі визначені раціональні значення параметрів дизеля при використанні водопаливної емульсії. Було введено обмеження максимального тиску та максимальної швидкості підвищення тиску в циліндрі з метою запобігання значному росту механічних навантажень на деталі дизеля. Розроблено концепцію адаптивної системи керування дизелем, що дасть змогу автоматично забезпечити раціональні параметри дизеля для ВПЕ будь-якого складу, чи для традиційного дизельного палива. Проведено роботи щодо вибору типу датчика вмісту води у ВПЕ.^UThe thesis is devoted to solving the problem of complex improvement of the environmental and economic indicators of a diesel engine operating on a water-fuel emulsion (WFE), through the choice of rational diesel engine parameters. The physicochemical properties of water-fuel emulsions were investigated. Experimental research of the influence of WFE on the performance and workflow of a diesel engine have been carried out. A method has been developed for determining the moment of the start of fuel combustion based on the results of experimental research, which allows to increase the accuracy by taking into account the features of the pressure sensor. According to the results of computational and experimental research of a diesel engine operating on WFE, the activation energy of this type of fuel and the coefficient of excess air in the cylinder were determined. The peculiarity of the calculation method is a separate definition of indicators for each diesel operating cycle.A complex mathematical model of a diesel engine on a water-fuel emulsion has been developed, which allows carrying out computational research of a diesel engine taking into account the characteristics of WFE of any composition. The model takes into account the action of the mechanism of "microexplosion", the catalytic effect of the products of water dissociation on the processes of combustion and the formation of harmful substances in the cylinder. Using the developed mathematical model, rational values of diesel parameters were determined using water-fuel emulsion. The limitation of the maximum pressure and the maximum rate of pressure increase in the cylinder was introduced in order to prevent a significant increase in mechanical loads on diesel engine parts. The concept of an adaptive diesel control system has been developed, which will automatically ensure rational diesel parameters for WFE of any composition, or for traditional diesel fuel. Works on the selection of the type of water content sensor in WFE were carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Марченко А. Б. 
Біоекологічна стійкість угруповань квітниково-декоративних рослин урбоекосистем Лісостепу України / А. Б. Марченко. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі представлені результати досліджень біоекологічної стійкості угруповань квітниково-декоративних рослин в структурі озеленення урбанізованих екосистем лісостепової зони України для поліпшення комплексної зеленої зони населених пунктів та створення культурфітоценозів з високими фітомеліоративними властивостями.Проаналізовано структури та встановлено систематичний склад урбанофлори квітникових культурфітоценозів, які формують комплекс зелених зон в урбанізованій екосистемі. Проведено оцінку фітосанітарного стану угруповань квітниково-декоративних рослин, встановлено видовий склад патогенної мікобіоти та її вплив на стан, структуру й динаміку розвитку квітникових культурфітоценозів, як природних чинників порушення трансформаційних процесів в урбоекосистемі. Визначено систематичний склад і структуру патогенної мікобіоти та консортивні зв'язки "патоген–квітниково-декоративні рослини". Встановлено динаміку розвитку основних патологій Callistephus chinensis та Rosa, еконіші, етіологію, симптоматику типів прояву мікозів як основу для діагностики і оцінки ступеня порушення антропогенно трансформованих урбоекосистем за структурами і поширенням патогенної мікобіоти в урбоекосистемі. Визначено імунологічну реакцію колекційних сортозразків Callistephus chinensis і Rosa на природному інфекційному фоні та виділено сортозразки для біоконтролю формування фітопатологічного комплексу в урбанізованих екосистемах. Встановлено видовий склад збудників як мікоіндикаторів порушення квітникових культурфітоценозів, сформованих однорічними квітниково-декоративними рослинами Callistephus chinensis та Rosa. Розроблено методику синекологічного визначення особливостей та оцінки ступеня порушення антропогенно трансформованих урбанізованих екосистем за структурами і поширенням патогенної мікобіоти. Обґрунтовано наукові підходи ведення фітомеліоративних заходів залежно від ступеня поширення патогенної мікобіоти на основі застосування біологізованої технології догляду за квітниками.^UThe dissertation paper presents the studies' results of flower garden-ornamental plant communities bio-ecological resistance in the landscaping structure of urbanized ecosystems of the Ukraine forest-steppe zone to improve the complex green zone of settlements and to create phytocenosis cultures with high phytomeliorative properties. There was evaluated phytopathological state of the flower garden-ornamental plant communities in urbanized ecosystems of the forest-steppe zone and there was established the pathogenic mycobiota species composition, as the main natural causes of disturbances of the complex green zone and the compositional integrity of the flower garden phytocenosis cultures, which are intensely revealed due to negative action of anthropogenic load. There were suggested principles, criteria and indicators of diagnostics of anthropogenic transformation of urbo-ecosystems at the levels of change detection: organ, plant, taxon (species), biogroup (flower garden-ornamental plants; phytopathogenic complex; consortic links «pathogen-flower garden-ornamental plants»); phytocenosis cultures, urbo-ecosystem. There was developed method of synecological determination of character and indirect estimation of the degree of phytocenosis cultures disturbance by the spread of phytopathogenic mycobiota, change of the consortic linkages «pathogen-flower garden-ornamental plants». The technique is based on the dependence of the species, systematic and trophic structure and development of the phytopathogenic complex on changes in the environment condition and structure of substrates, biotopes of disturbed phytocenosis cultures in the conditions of recreation and anthropogenic factors. There was substantiated the species composition of phytopathogenic mycobiota, which can be used for myco-indication: anthropogenic, especially recreational disturbance of flower graden phytocenosis cultures.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Марченко А. В. 
Координація та комунікаційна підтримка антикорупційноїреформи в Україні / А. В. Марченко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації обґрунтовано необхідність координації та комунікаційноїпідтримки антикорупційної реформи в Україні та висловлені пропозиції щодоудосконалення координації та комунікаційної підтримки антикорупційноїреформи в Україні.Охарактеризовано ступінь наукової розробки питання координації такомунікаційної підтримки антикорупційної реформи в Україні. Систематизованопогляди науковців щодо визначення поняття антикорупційної реформи вУкраїні, стану та ефективності її впровадження, виявлення чинників, щозаважають координації та комунікаційній підтримці антикорупційної реформи, атакож висловлення пропозицій щодо удосконалення ефективності координаціїта комунікаційної підтримки антикорупційної реформи в Україні. Констатовано,що наукові розробки, які стосуються теоретичного осмислення координації такомунікаційної підтримки антикорупційної реформи в Україні, є поодинокими,носять фрагментарний характер і стосуються мети та завдань антикорупційноїреформи; інституційного та процесуального забезпечення, вимірювання таоцінки стану координації антикорупційної реформи в Україні; комунікації яккомпоненти ефективності у сфері запобігання та протидії корупції.^UThe dissertation substantiates the need for coordination and communicationsupport of the anti-corruption reform in Ukraine and offers suggestions for improvingthe coordination and communication support of the anti-corruption reform in Ukraine.The degree of scientific development of the issue of coordination andcommunication support of anti-corruption reform in Ukraine is characterized. Theviews of scientists are systematized regarding the definition of the concept of anticorruption reform in Ukraine, the state and effectiveness of its implementation, theidentification of factors that hinder the coordination and communication support ofanti-corruption reform, as well as the expression of proposals for improving theeffectiveness of coordination and communication support of anti-corruption reform inUkraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Марченко А. О. 
Взаємозв’язок релігійних цінностей і прав людини в умовах глобальних викликів: автореферат дис. ... д.філософ : 031 / А. О. Марченко. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність досліджуваної в дисертації проблеми взаємин між традиційними релігійними нормами і цінностями, з одного боку, та універсальними ціннісними орієнтирами і стандартами, універсальними правами людини, з іншого, зумовлюється глобалізаційними процесами, що відбуваються в сучасному світі, змінами в світоглядно­ціннісних пріоритетах індивіда таспільноти. Проблема взаємозв’язку релігійних цінностей і прав людини набуває особливої ваги і у зв’язку з тим, що релігія активно позиціонує себе в публічній сфері, проникає в царину глобальної політики та міжнародних відносин. З гасламирелігійної окремішності та виключності, ексклюзивного права на монополію на релігійну істину пов’язаний підйом релігійного фундаменталізму і радикалізму в різних його конфесійних формах, посилення релігійної нетерпимості, спробипредставників одних релігій обмежити права і свободи іновірців та поставити свої релігії, свою релігійну свободу вище системи усталених загальнолюдських моральних та правових пріоритетів, прав людини як універсальної цінності. Викликає занепокоєння і політика урядів окремих держав, які запроваджують практику обмеження релігійної свободи для представників окремих релігійних груп та релігійних меншин, позбавляючи таким чином людей права на світоглядне самовизначення, на відстоювання власних переконань у відповідності з їхньою совістю. Значущість і нагальність досліджуваної проблеми підсилюється і реаліями російсько­української війни, коли агресором віроломно порушуються фундаментальні права людської особистості, в тому числі і право на світоглядноціннісне самовизначення, на свободу релігії або переконань.Мета роботи полягає у здійсненні комплексного релігієзнавчофілософського аналізу особливостей взаємозв’язку релігійних цінностей і прав людини в контексті сучасних глобальних викликів, специфіки розмаїтих конфігурацій їх взаємин у дискурсивному та публічному просторі.^UThe relevance of the problem of relations between traditional religious norms and values, on the one hand, and universal value orientations and standards, universal human rights, on the other hand, is determined by globalization processes taking place in the modern world, changes in worldview and value priorities of the individual and the community. The problem of the interrelationship of religious values and human rights acquires special importance due to the fact that religion actively positions itself in the public sphere, penetrates into the realm of global politics and international relations. The rise of religious fundamentalism and radicalism in its various confessional forms, the strengthening of religious intolerance, the attempts of representatives of some religions to limit the rights and freedoms of non­believers and to put their religions, their religious freedom above the system of established universal moral and legal priorities, human rights as a universal value, are connected with the slogans of religious separateness and exclusivity, the exclusive right to a monopoly on religious truth. The policy of the governments of some states, which introduce the practice of restricting religious freedom for representatives of religious groups and religious minorities, thus depriving people of the right to worldview self­determination, to defend their own beliefs in accordance with their conscience, also causes concern. The significance and urgency of the researched problem is reinforced by the realities of the Russian­Ukrainian war, when the aggressor treacherously violates the fundamental rights of the human person, including the right to worldview and value self­determination, to freedom of religion or belief. The purpose of the work is to carry out a comprehensive religious studiesphilosophical analysis of the features of the relationship between religious values and human rights in the context of modern global challenges, the specifics of various configurations of their relationships in the discursive and public space.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського