Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (232)Книжкові видання та компакт-диски (207)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>A=МАШК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Машковська С.П. 
Алелопатичні та біохімічні особливості видів роду Чорнобривці (ITagetes/I L.): Автореф. дис... канд. біол. наук / С.П. Машковська ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2002. — 22 с. — укp.

Вивчено динаміку біосинтезу та виділення в навколишнє середовище алелопатично активних сполук (фенокарбонових кислот, флавоноїдів, амінокислот та ефірних олій) органами рослин T. erecta, T. patula, T. signata. Проведено оцінку алелопатичної та фітонцидної активності екзометаболітів даних рослин. Досліджено мікробіологічний та біохімічний склад грунту ризосфери видів Tagetes. Наведено дані стосовно перспектив використання інтродукованих видів Tagetes як фітосанітарних культур. Обгрунтовано перспективність використання видів Tagetes для оздоровлення грунту після вирощування айстр, гладіолусів і лілій, а також T. patula та T. signata - для санації приміщень. Показано перспективність вивчення ефірних олій T. patula та T. signata з метою їх застосування в практиці аромотерапії, а ефірної олії T. signata та T. lucida - для розробки фітогербіцидів. Надано рекомендації щодо збору рослинної сировини видів Tagetes.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.89-272 + Е50*805.6*801.313
Шифр НБУВ: РА320597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Машко А. І. 
Дефіцит державного бюджету: причини, наслідки та управління: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / А. І. Машко ; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2010. — 20 с. — укp.

З'ясовано економічну сутність і причини виникнення дефіциту бюджету. Проаналізовано існуючі підходи щодо розрахунку показників дефіциту бюджету та встановлено відмінність вітчизняного механізму обчислення показників бюджетного дефіциту від показників. Встановлено, що з урахуванням можливих соціально-економічних ефектів доцільно надавати перевагу внутрішнім запозиченням як джерелам фінансування дефіциту. Досліджено зв'язок між дефіцитом бюджету й основними макроекономічними показниками. Запропоновано засади побудови системи управління бюджетним дефіцитом на базі концепції збалансованих показників Нортона-Каплана. Змодельовано економіко-математичну залежність між обраними показниками економічної динаміки та бюджетним дефіцитом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.3
Шифр НБУВ: РА372868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Машкіна І.В. 
Дослідження та розробка методів і математичних моделей інформаційної підтримки автоматизованої системи управління ремонтно-технічного обслуговування: Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.13.06 / І.В. Машкіна ; НАН України. Міжнар. наук.-навч. центр інформ. технологій та систем. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сучасні підходи до впровадження інформаційних технологій на підприємствах України. Запропоновано ввести до складу автоматизованої системи упраління підприємством функціональну підсистему ремонтно-технічного обслуговування (РТО) промислового обладнання підриємств. Розглянуто методичні питання управління технічною готовністю (ТГ) обладнання: визначено поняття ТГ та проблеми підтримки технічного стану складних технічних систем. Розроблено ресурсно-діагностичну модель оцінки і прогнозування технічного стану складних технічних систем, моделі оцінки зміни поточної й узагальненої ТГ та модель оцінки ТГ на базі залишкового ресурсу. Запропоновано методику управління технічною готовністю обладнання підприємства на етапах експлуатації і ремонту. Наведено приклад реалізації стратегії проектування інформаційної підтримки автоматизованої системи управління РТО на конкретному підприємстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж8-5-05 +
Шифр НБУВ: РА327954

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Машкей А.М. 
Зоофільні мухи лісостепової зони України та розробка екологічно безпечних методів боротьби з ними: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / А.М. Машкей ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено масові види зоофільних мух та їх природних ворогів - ентомофагів у державних, фермерських та приватних господарствах. Одержано нові дані про видовий склад, визначено масові види та особливості екології зоофільних та синантропних мух. Розглянуто особливості біології та створено лабораторні лінії кімнатної мухи та блискучої гнійниці, а також видовий склад хижих жуків - ентомофагів з родин Staphylinidae, Husteridae, Carabidae. За лабораторних умов проведено спостереження особливостей біології та харчової активності 11 хижих жуків. Встановлено вплив на чисельність популяції зоофільних мух, які мешкають у господарствах з різною формою власності, та їх ентомофагів з родини Staphylinidae, а також тотальних обробок інсектицидами та екологічно безпечного методу з використанням принадних екранів. На основі синтетичного та рослинного інсектицидів створено високоефективну екологічно безпечну принаду ПіН.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.262Mus(4УКР) + Е60*832
Шифр НБУВ: РА320869 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Машкевич С.В. 
Квантова та статистична механіка систем із дробовою статистикою: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.02 / С.В. Машкевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Розглянуто питаня щодо дробової статистики у низьковимірних системах. Обчислено точні кратності виродження станів трьох епіонів. З великою точністю для високих значень енергії числово знайдено спектр системи трьох еніонів у гармонічному потенціалі. Введено поняття еніонних траєкторій - неперервних залежностей енергетичних рівнів від кутового моменту. Числово знайдено третій і четвертий віріальні коефіцієнти еніонів. Побудовано кластерний і віріальний розклади для еніонів, що розрізняються. Знайдено мішані віріальні коефіцієнти третього порядку та сформульовано наближення двохчастинкових кореляцій, в якому віріальний розклад має дуже простий вигляд. Числово розв'язано задачі (1 + 2) і (2 + 1) тіл для системи частинок з магнітними домішками. Одержано вирази для віріальних коефіцієнтів еніонів скінченного розміру у двох межових випадках. Обчислено статистичний форм-фактор у конкретній польовій моделі. Розроблено теорію збурень дя еніонів: продемонстровано, як змусити цю теорію працювати для точкових еніонів та для еніонів скінченного розміру. Розглянуто тривимірну модель, в якій ефективно виникає дробова статистика. Побудовано квантово-механічну модель ексклюзійної статистики. Розроблено термодинаміку даної статистики. Одержано кластерний та віріальний розклади у загальному випадку та встановлено зв'язок цієї статистики з моделлю еніонів на найнижчому рівні Ландау.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.23,022 +
Шифр НБУВ: РА338658

Рубрики:

      
6.

Машкін О.М. 
Кількісний аналіз та топографічне картирування ЕЕГ при транзиторній ішемічній атаці у хворих на ранню цереброваскулярну патологію в динаміці медикаментозної корекції: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / О.М. Машкін ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2001. — 21 с. — укp.

Досліджено біоелектричну активність головного мозку методами кількісного аналізу та топографічного картирування електроенцефалограми (ЕЕГ) під час транзисторної ішемічної атаки у хворих на ранню цереброваскулярну патологію з метою встановлення та розробки діагностично-прогностичних критеріїв. З'ясовано, що внаслідок транзисторної ішемічної атаки відбуваються значні зміни біоелектричної активності - фокальні розлади, міжполушарна асиметрія та виразне послаблення біоелектрогенезу. Порушення функціонального стану головного мозку супроводжується розладами церебральної та центральної гемодинаміки. Після терапії інстеном відзначено позитивну динаміку біоелектричної активності. Отримані кількісні показники біоелектричної активності рекомендовано використовувати як діагностичні та прогностичні ЕЕГ-критерії для об'єктивної оцінки функціонального стану головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-37 + Р627.703.0-3
Шифр НБУВ: РА313021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Машко Г.В. 
Механізми управління місцевими бюджетами (на прикладі міста без районного розділення): Автореф. дис... канд. наук з держ. упр: 25.00.04 / Г.В. Машко ; Донец. держ. ун-т упр. — Донецьк, 2004. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано сутність і закономірності становлення та розвитку місцевих бюджетів, визначено їх роль в економічній системі держави за сучасних умов. Проведено комплексне дослідження теорії та практики формування місцевих бюджетів. На підставі аналізу сучасного досвіду їх управління встановлено необхідність впровадження механізмів бюджетування та балансування територіального бюджету, стратегічного управління фінансами та створення центрів їх обліку та звітності. Обгрунтовано доцільність застосування логістичного підходу щодо розробки стратегії розвитку території та запропоновано використовувати як інструмент перерозподілу ресурсів і взаємного кредитування Фонд соціально-економічної підтримки інтересів населення території з відповідними логістичними зв'язками між громадськістю, суб'єктами господарювання та органами місцевого самоврядування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.340.64 +
Шифр НБУВ: РА334163

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Машков О.М. 
Обгрунтування параметрів бітера-відбивача обчісувального пристрою для обмолоту зернових культур на корені: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.М. Машков ; Луган. нац. аграр. ун-т. — Луганськ, 2002. — 18 с.: рис. — укp.

На підставі аналізу існуючих технологій збирання зернових культур доведено перспективність та доцільність застосування технології обмолоту рослин на корені. Визначено шляхи підвищення продуктивності серійних зернозбиральних комбайнів, зниження втрат, поліпшення якісних показників збирання з використанням жниварки обчісувального типу. Під час роботи обчісувального пристрою (ОП) створено сприятливі умови для обмолоту, що дозволяє зменшити травмування зерна, забезпечити більш повний збір урожаю, розвантажити молотарку комбайну. На підставі теоретичних та екперементальних досліджень обгрунтовано конструктивну схему, раціональні параметри, режими роботи пристрою з обчісувальним барабаном та бітером-відбивачем, що підвищує продуктивність серійного комбайну у 1,5 - 2,0 рази. Встановлено залежності втрат зерна осипом та його вмісту в обчісаному вороху від швидкості руху агрегату, конструктивних і кінематичних параметрів ОП. Розроблено та виготовлено ОП до комбайну СК-5 "Нива", виробнича перевірка якого підтвердила перспективність застосування методу обчісування зернових культур на корені. Доведено, що впровадження технології збирання зернових культур методом обмолоту на корені з використанням ОП дозволить одержати економічний ефект до 119 грн/га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.85 +
Шифр НБУВ: РА322494

Рубрики:

      
9.

Машков О.М. 
Обгрунтування параметрів очісуючого пристрою для обмолоту зернових культур на корені: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.20.01 / О.М. Машков ; Крим. держ. аграр. ун-т. — Сімф., 2000. — 18 с. — укp.

На підставі аналізу сучасних технологій збирання, конструкцій для здійснення обмолоту рослин на корені, теоретичних та експериментальних досліджень визначено конструктивну схему очісувального пристрою, раціональні параметри та режими його роботи, що дозволяє збільшити продуктивність серійного зернозбирального комбайна в 1,5...2,0 рази, знизити загальні втрати зерна під час збирання пшениці - 0,8...1,6 %, під час подрібнення бункерного зерна - 0,8...1,2 %, на збиранні рису загальні втрати - 1,45...2,70 %, під час роздрібнення зерна в бункері - 1,0...4.0 %, обмолот рису здійснити за 1 прохід. За результатами досліджень розроблено та виготовлено експериментальний очісувальний пристрій до комбайна СК-5 "Нива" з очісувальним барабаном і бітером-відбивачем, виробнича перевірка якого підтвердила перспективність обраного напрямку досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.831-35-12,022
Шифр НБУВ: РА310043 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Машкіна С.В. 
Педагогічна діяльність В.І.Вернадського у вищих закладах освіти (кінець XIX - початок XX століття): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / С.В. Машкіна ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено цілісний науковий аналіз педагогічної діяльності В.І.Вернадського у вищих закладах освіти. Визначено її зміст і основні напрями. Розроблено періодизацію та висвітлено чинники формування педагогічної позиції вченого. Вивчено авторську концепцію вищої школи, представлену системою наукових поглядів на мету, завдання, принципи та організаційно-змістові засади її функціонування. Проаналізовано провідні ідеї та узагальнено досвід практичної діяльності В.І.Вернадського на університетських кафедрах, у структурах управління освітою та в громадських інституціях. Обгрунтовано перспективи використання його педагогічного доробку в практиці сучасної вищої школи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч483(4УКР)
Шифр НБУВ: РА313185 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Машков К. Є. 
Правове регулювання заохочень за трудові досягнення: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 / К. Є. Машков ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Розкрито й обгрунтовано співвідношення поняття "заохочення" з поняттями "мотивація" та "стимулювання". Проаналізовано історію розвитку правового регулювання заохочень у трудовому праві СРСР. Розвинено вчення про класифікацію заохочень. Запропоновано розрізняти умовні та безумовні підстави застосування заохочень до працівників за трудові досягнення, визначено їх сутність та обгрунтовано доцільність такого підходу. Заохочення розглянуто як правовідносини, досліджено структуру трудових заохочувальних правовідносин. На підставі аналізу правового регулювання прав та обов'язків суб'єктів заохочувальних правовідносин надано пропозиції щодо вдосконалення їх змісту. Досліджено сучасний стан правового регулювання заохочень за трудові досягнення та зроблено відповідні пропозиції щодо його удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)251.2
Шифр НБУВ: РА384167 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Машкова О.В. 
Суспільно-географічне дослідження геопросторової неоднорідності умов життєдіяльності сільського населення регіону: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / О.В. Машкова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено суспільно-географічне дослідження факторів і закономірностей територіальної диференціації умов життєдіяльності сільського населення регіону. Одержано відомості про регіональні відмінності формування якості життя як відображення просторово-функціональних особливостей сільської місцевості. Розроблено структурно-логічну модель суспільно-географічних відношень і зв'язків формування зазначених умов. Запропоновано багаторівневу систему оцінювання умов і чинників геопросторової неоднорідності сільського життєвого середовища в індивідуальному, локальному та регіональному "зрізах". Розроблено картосхеми, що характеризують просторову диференціацію умов, факторів і ознак геопросторової неоднорідності життя сільського населення Херсонщини. Установлено математично-статистичну залежність між критеріями якості життя та факторами її формування. Проведено типізацію та районування Херсонщини за характеристиками умов розвитку сільської місцевості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)25 +
Шифр НБУВ: РА360963

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Машканцева С.О. 
Умови та параметри нормалізації розвитку морських транспортних підприємств України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / С.О. Машканцева ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2008. — 20 с. — укp.

З урахуванням основних завдань і ролі морського транспортного комплексу в системі економічної безпеки України обгрунтовано механізм управління ефективністю національного торгового судноплавства. Уточнено теоретичні та методичні положення щодо оцінювання й визначення ефективності управління операторською діяльністю. Запропоновано критеріальні підходи щодо рішення менеджерських інвестиційних проектів за умов глобалізіації та жорсткої конкуренції морських підприємств традиційних морських держав. Для ухвалення ефективних рішень створено економічний інструментрій та інформаційно-логічні моделі, що дозволяють зосередити увагу на цільових завданнях з урахуванням всієї сукупності чинників та умов функціонування спеціалізованих секторів фрахтового ринку. На підставі національних потреб і перспективних завдань розвитку економіки визначено принципи нормалізації та перспективні параметри основних груп торгового флоту відповідно до сучасних методів капіталізації й управління економічною стійкістю у межах проектного життєвого циклу та з урахуванням ефектів синергії та емердженту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)374.61 +
Шифр НБУВ: РА357339

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Машковський С. С. 
Удосконалення методу пошуку інформації в соцмережах на основі латентно-семантичного і частотного аналізу. / С. С. Машковський. — Б.м., 2020 — укp.

Цілі даної праці: опис та оцінка методу латентно-семантичного аналізу (ЛСА) в контексті досліджень з семантичного пошуку у неструктурованих мережах. Завдання дослідження: всебічна оцінка ЛСА, його переваг та недоліків і пошук на основі проведеної оцінки шляхів удосконалення методу ЛСА, реалізація алгоритму для пошуку даних, що пов'язані з наперед заданим пошуковим запитом, у великих текстових масивах, а саме соцмережах, розробка прикладних програмних засобів для роботи зі створеним алгоритмом. Предмет дослідження — метод латентно-семантичного аналізу та/або теоретичні обґрунтування оптимізації його роботи.^UThis article examines the method of latent-semantic analysis, its advantages, disadvantages, and the possibility of further transformation for use in arrays of unstructured data, which make up most of the information that Internet users deal with. To extract context-dependent word meanings through the statistical processing of large sets of textual data, an LSA method is used, based on operations with numeric matrices of the word-text type, the rows of which correspond to words, and the columns of text units to texts. The integration of words into themes and the representation of text units in the theme space is accomplished by applying one of the matrix expansions to the matrix data: singular decomposition or factorization of nonnegative matrices. The results of LSA studies have shown that the content of the similarity of words and text is obtained in such a way that the results obtained closely coincide with human thinking. Based on the methods described above, the author has developed and proposed a new way of finding semantic links between unstructured data, namely, information on social networks. The method is based on latentsemantic and frequency analyzes and involves processing the search result received, splitting each remaining text (post) into separate words, each of which takes the round in n words right and left, counting the number of occurrences of each term, working with a pre-created semantic resource (dictionary, ontology, RDF schema, ...). The developed method and algorithm have been tested on six well-known social networks, the interaction of which occurs through the ARI of the respective social networks. The average score for author's results exceeded that of their own social network search. The results obtained in the course of this dissertation can be used in the development of recommendation, search and other systems related to the search, rubrication and filtering of information.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Нігородова С. А. 
Методика оцінювання екологічних загроз та ризиків регіону з використанням аерокосмічних технологій та експертних оцінок / С. А. Нігородова. — Б.м., 2021 — укp.

Диссертационная работа посвящена повышению эффективности оценки экологических угроз и рисков регионов за счет комплексного применения аэрокосмических технологий и экспертных оценок. Разработана методика экологического оценивания окружающей среды для прогнозирования экологических угроз и рисков с использованием системного подхода. Предложены следующие технологии: технология экологического оценивания окружающей среды, технология прогнозирования экологических процессов на основе системного подхода, технология оценки экологических рисков системы земледелия. Оценена эффективность технологии создания и применения систем экологического мониторинга природных и техногенно опасных объектов. Оценена эффективность применения региональной системы комплексного мониторинга окружающей среды (на примере Днепровской области). Оценена эффективность основных проектных решений по системам комплексного мониторинга окружающей среды локального (городского) уровня (на примере городов Каменское и Желтые Воды Сичеславской области). Осуществлен анализ опыта создания систем комплексного мониторинга окружающей среды (на примере г. Каменское). Оценена эффективность применения геоинформационной системы государственного мониторинга окружающей среды (на примере г. Винница и Винницкой области), применения комплексной экологической ГИС (на примере г. Кривой Рог).Ключевые слова: аэрокосмические технологии, экологическая безопасность, экологические риски, экспертная оценка, опасность регионов, оценки экологических угроз, техногенные и природные чрезвычайные ситуации, управление экологической безопасностью.^UThe dissertation is devoted to increase of the efficiency of estimation of ecological threats and risks of the regions due to the complex application of aerospace technologies and expert assessments.A methodology for the implementation of environmental assessment for the development of environmental threats and risks using a systematic approach is developed. Technologies are proposed: implementation of ecological environmental assessment, forecasting of ecological processes on the basis of a systematic approach, assessment of ecological risks of the farming system. The method of realization of ecological estimation of vegetation plot and the method of choosing the location of construction site of ecologically dangerous object on the basis of system approach is offered. The technique of systematic forecasting of the consequences of discharge (release) of hazardous substances in accidents at industrial facilities and transport has been improved, as well as the method of estimating the risk of damage to the population by hazardous substances in accidents at high-risk facilities. The technology of environmental risk assessment of man-made hazardous objects has been developed.The technique of ecological safety management with the help of ecological monitoring system is offered. The structure of the hazard (risk) management system is developed and the principles of management and normalization of environmental risks are substantiated. Mechanisms for regulating the ecological safety of man-made objects and the environment are substantiated. Management decisions were optimized to prevent environmental accidents and environmental emergencies. The technology of solving the problems of optimal costs for managing the environmental risk of emergencies, as well as the planning of measures for ensuring environmental safety in the system of environmental monitoring, is proposed.The effectiveness of the technology of creation and application of environmental monitoring systems for natural and man-made objects is evaluated. The effectiveness of the application of the existing system of environmental monitoring with obtaining the results of observations of the state of environmental pollution, emissions, discharges and waste, their accumulation is evaluated. The effectiveness of the application of the regional system of integrated environmental monitoring (based on the example of the Dnieper region) was evaluated. The effectiveness of the main design decisions on systems of integrated monitoring of the local (city) level environment (on the example of the cities of Kamyanskoe and Zhelty Vody of Sicheslav region) was evaluated. The experience of creation of object systems of integrated environmental monitoring (on the example of Kamianske) is analyzed. The effectiveness of the geoinformation system of state environmental monitoring (on the example of Vinnitsa and Vinnitsa region) was evaluated. The experience of application of complex ecological GIS (on the example of Kryvyi Rih) is analyzed, as well as the experience of application of regional subsystems of storage, processing and control of water accounting data on the basis of network technologies (on the example of Kherson region).Keywords: aerospace technologies, ecological safety, environmental risks, expert evaluation, danger of regions, assessment of ecological threats, man-made and natural emergencies, management of ecological safety.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Машкова К. А. 
Морфо-функціональна характеристика органів і тканин карася сріблястого (Сarassius gibelio) р. Самара: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / К. А. Машкова. — Б.м., 2024 — укp.

Одним із провідних питань, що постає сьогодні перед державою, є проблемазабруднення річок. З кожним роком їх екологічний стан погіршується, спостерігаються активні процеси евтрофікації, замулення, заростання та обміління, знижується видове різноманіття. У зв'язку з цим виникає потреба у застосуванні ефективних методів моніторингу водних екосистем, які не лише характеризували б екологічний режим, але й показували можливість використання конкретних водойм для рибогосподарської діяльності.На цьому тлі все більшої популярності набувають методи біоіндикації, якідозволяють зробити комплексну оцінку впливу антропогенних чинників нагідробіонтів та екосистему річки в цілому. Так як риби є одними із представників вищої ланки харчового ланцюга у водоймі, їх часто застосовують як організмибіоіндикатори, використовуючи зміни їх фізіологічних параметрів у якості біомаркерів.Карась сріблястий є одним з найпоширеніших видів риб в промисловійіхтіофауні Дніпропетровщини. Даний вид швидко пристосовується до зміннавколишнього середовища, є достатньо пластичним та життєстійким, здатний швидко збільшувати свою кількість при потраплянні у нові умови існування. Але зазначимо, що не зважаючи на численні дослідження даного виду, механізми, які дозволяють йому швидко адаптовуватися, залишаються недостатньо вивченими.Наукові праці, присвячені дослідженню карася сріблястого, зазвичайхарактеризують його зовнішню будову, розміри тіла, а також особливості його живлення, дихання та розмноження. Багато робіт присвячено питанню структури популяції даного виду в різних водоймах України та його частки в промислових виловах. Проте дослідженням, що характеризують морфофункціональні зміни, які відбуваються в організмі карася сріблястого під впливом факторів середовища, приділено менше уваги.У зв'язку з цим, метою роботи було дослідити морфофункціональніособливості органів та тканин карася сріблястого річки Самара Дніпропетровської області яка характеризується високим ступенем антропогенного навантаження.Для досягнення даної мети було проаналізовано гідрохімічний стан р. Самара в межах Дніпропетровської області (поблизу с. Хащове, м. Новомосковськ та с. Новоселівка), визначено концентрацію важких металів у воді, дослідженоморфометричні показники обраного виду, встановлено коефіцієнт вгодованості, вміст та коефіцієнт накопичення важких металів у м'язах риб. Проведено біохімічне дослідження крові, визначено цитометричні показники та патологічні зміни еритроцитів, вивчено особливості гістологічної структури та морфометричні показники клітин гепатопанкреасу та зябрової тканини, встановлено наявність гістопатологічних змін вказаних органів.Під час проведення досліджень користувалися загальноприйнятими методами із дотриманням норм біоетики.В ході дослідження було виявлено високий рівень мінералізації та загальноїжорсткості в усіх дослідних точках р. Самара, що перевищували нормованізначення в середньому у 3,9 та 3,6 разів відповідно. У воді річки Самаравстановлено перевищення ГДК за кадмієм, купрумом, нікелем та цинком (окрім с. Новоселівка). Найбільш напруженою за вмістом важких металів та рівнем мінералізації у воді є ділянка поблизу м. Новомосковськ. В даній точці було зафіксовано перевищення ГДК за вмістом кадмію у 1,8 разів, цинку у 1,6 разів, купруму у 15 разів, нікелю у 2,6 разів та мінералізації воду у 4,1 рази порівняно з нормованими значеннями.Під час дослідження вікової структури популяції карася сріблястого р. Самарабуло виявлено, що ядро її складають особини 5 – 6 річного віку. Дослідження4статевої структури шестирічок даного виду виявило превалювання самців надсамицями в середньому із таким співвідношенням: 66% до 34% поблизу с. Хащове та 62% до 38% поблизу м. Новомосковськ. Співвідношення статей у популяції карася сріблястого з уловів поблизу с. Новоселівка становила 58% самців до 42% самиць. Збільшення частки самців у популяції зазвичай свідчить про більший рівень впливу негативних факторів середовища на риб. Отже, переважання самців у популяціях карася сріблястого р. Самара опосередковано може бути результатом більш напруженого екологічного режиму водойми. Середньовиважена маса та промислова довжина риб з різних дослідних ділянок суттєво не відрізнялися, проте, були найбільшими поблизу с. Новоселівка і становили 270,4±4,6 г та 19,41±0,18 см відповідно. Отримані нами показники були нижчими за аналогічні дані для карася із Запорізького (Дніпровського) водосховища на 34% (маса риби) та 16% (промислова довжина риби), що свідчить про певну тугорослість досліджуваної риби в умовах р. Самара. Аналіз коефіцієнту вгодованості показав, що він був дещо вищим у карася сріблястого, отриманого з уловів поблизу с. Новоселівка і становив 3,7. У риб, отриманих поблизу с. Хащове та м. Новомосковськ він складав 3,6.^UOne of the leading issues facing the state today is the problem of river pollution.Every year their ecological condition worsens, active processes of eutrophication,siltation, overgrowth and shallowing are observed, species diversity decreases. In thisconnection, there is a need to apply effective methods of monitoring aquatic ecosystems, which would not only characterize the ecological regime, but also show the possibility of using specific reservoirs for fishing activities.Against this background, bioindication methods are becoming increasingly popular, which allow a comprehensive assessment of the impact of anthropogenic factors on hydrobionts and the river ecosystem as a whole. As fish are among the representatives of the highest link of the food chain in the water body, they are often used as bioindicator organisms, using changes in their physiological parameters as biomarkers.The prucian carp is one of the most common types of fish in the commercialichthyofauna of Dnipropetrovsk region. This species quickly adapts to changes in the environment, is sufficiently plastic and durable, able to quickly increase its number when entering new living conditions. But we note that despite the numerous studies of this species, the mechanisms that allow it quickly adopt remain insufficiently studied.Scientific works devoted to the study of the prucian carp usually describe its external structure, body size, as well as the peculiarities of its nutrition, breathing and reproduction. Many works are devoted to the question of the population structure of this species in various reservoirs of Ukraine and its share in industrial catches. However, less attention has been paid to studies characterizing the morphofunctional changes that occur in the body of the prucian carp under the influence of environmental factors.In this regard the aim of the work was to investigate the morpho-functional features of the organs and tissues of the prucian carp of the Samara River of Dnipropetrovsk region, which is characterized by a high degree of anthropogenic load. To achieve this goal the hydrochemical state of the Samara River within Dnipropetrovsk region (near the village of Khashchove, the town of Novomoskovsk, and the village of Novoselivka) was analized,the concentration of heavy metals in the water was determined, the morphometricindicators of the selected species were studied, the fertility rate, content and accumulation of heavy metals in fish muscles. A biochemical blood test was carried out, cytometric indicators and pathological changes of erythrocytes were determined, features of histological structure and morphometric indicators of hepatopancreas cells and gill tissue were studied, the presence of histopathological changes in the specified organs wasestablished.During the research generally accepted methods were used in compliance with the norms of bioethics. In the course of the study a high level of mineralization and general hardness was found in all experimental points of the Samara River, which exceeded the normalized values by an average of 3.9 and 3.6 times, respectively. In the water of the Samara River, the maximum limit for cadmium, copper, nickel and zinc was exceeded (except for the village of Novoselivka). The area near the town of Novomoskovsk is the most stressful in terms of the content of heavy metals and the level of mineralization in the water. At this point, an exceedance of the MPC for the content of cadmium by 1.8 times, zinc by 1.6 times, copper by 1.5 times, nickel by 2.6 times, and water mineralization by 4.1 timescompared to the normalized values was recorded.During the study of the age structure of the population of the prucian carp in theSamara River, it was found that its core consists of individuals aged 5-6 years. The study of the sex structure of six-year-olds of this species revealed the predominance of males over females on average with the following ratio: 66% to 34% near the village Khashchove and 62% to 38% near Novomoskovsk. The ratio of sexes in the population of the prucian carp from catches near the village of Novoselivka in population was 58% males to 42% females. An increase in the proportion of males in the population usually indicates a greater level of influence of negative environmental factors on fish. Therefore, the predominance of males in the prucian carp populations of the Samara River may indirectly be the result of a more intense ecological regime of the reservoir.The weighted average weight and industrial length of fish from differentexperimental sites did not differ significantly, however, they were the largest near the village Novoselivka and were 270.4±4.6 g and 19.41±0.18 cm, respectively.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського