Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (357)Книжкові видання та компакт-диски (250)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>A=МАЛИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія: Гірнича справа   
1.

Малик В.Я. 
Динамічний аналіз процесів гальмування в талевій системі бурової установки: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.05 / В.Я. Малик ; Терноп. держ. техн. ун-т ім. І.Пулюя. — Т., 2007. — 19 с. — укp.

Розглянуто шляхи підтримування раціональних кінематичних параметрів спуску бурильної колони з урахуванням динамічної та теплової навантаженості стрічково-колодкового гальма. Досліджено закономірності зміни кінематичних параметрів спуску вантажів за різною формою тахограми, виявлено шляхи скорочення тривалості циклу. Установлено значення раціональних параметрів спуску з урахуванням режимів гальмування стрічково-колодковим гальмом, а також його сумісної роботи з допоміжним гальмом бурової лебідки. Запропоновано методику визначення раціональних геометричних параметрів гальмівних шківів, у якій враховано рівні динамічної та теплової навантаженості стрічково-колодкового гальма. Розброблено комплекс пристроїв для автоматичного контролю режимів спуску та підтримування його раціональних кінематичних параметрів, а також спосіб антикорозійного захисту робочих поверхонь гальмівних шківів і схему зворотного обмеженого перепуску талевого каната.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И131-5-041.67 +
Шифр НБУВ: РА351570

Рубрики:

      
2.

Малик С.В. 
Комплексне лікування обтураційної жовтяниці з урахуванням реабілітаційних можливостей органів гепатопанкреатобіліарної зони (експериментально-клінічне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / С.В. Малик ; АМН України. Ін-т хірургії та трансплантології. — К., 2006. — 32 с. — укp.

Досліджено проблему покращення результатів лікування обтураційної жовтяниці шляхом розробки оптимальної патогенетично обгрунтованої комплексної тактики обстеження та лікування. Наведено результати теоретичних і практичних клініко-експериментальних досліджень стосовно розробки питань діагностики та комплексного лікування обтураційної жовтяниці з застосуванням удосконалених хірургічних методик з урахуванням функціональних змін і морфологічних аспектів, зокрема, з боку інтрамурального нервового апарату. Вивчено стан цього апарату органів гепатопанкреатобіліарної зони у разі зазначеної хвороби та її усунення. Досліджено зміни ферментів ключових ланок обміну. Проведено й обгрунтовано порівняльну оцінку результатів лікування хворих дослідної та контрольної груп. Розроблено та впроваджено спосіб хірургічного лікування холедохолітіазу. Запропоновано програму комплексного обстеження та лікування хворих з обтураційною жовтяницею непухлинного походження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.56 +
Шифр НБУВ: РА345971

Рубрики:

      
3.

Малик І.П. 
Корпоративне управління акціонерними товариствами: інституціональне забезпечення: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / І.П. Малик ; Н.-д. екон. ін-т М-ва економіки України. — К., 2006. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено теоретичні, методологічні та методичні питання інституціонального збезпечення корпоративного управління АТ за умов ринкових перетворень. Виявлено та проаналізовано сукупність зовнішніх і внутрішніх інституціональних факторів як опосередковане й стандартизоване вираження інститутів, що впливають на таке управління на різних економічних рівнях. Визначено інституціональне середовище, яке сприяє ефективності корпоративного управління АТ на макро-, мезо- та мікроекономічному рівнях. Виділено моделі корпоративного управління АТ на базі інституту акціонерної власності з подальшим інституціональним забезпеченням на макро-, мезо- та мікроекономічному рівнях, що відповідає сучасному стану економіки України та сприяє дотриманню інвестиційно-інноваційної політики розвитку. Обгрунтовано необхідність оцінювання ефективності корпоративного управління АТ з метою подальшого поліпшення діяльності АТ і конкурентоспроможності галузей економіки України. Запропоновано методичні підходи до оцінювання ефективності даного управління АТ залежно від ступеня розвиненості інституціонального середовища на різних економічних рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)291.6-21 +
Шифр НБУВ: РА343518

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Малик А.О. 
Мемуари як джерело до історії української революції (березень 1917-квітень 1918 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / А.О. Малик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу мемуарів про українську національно-демократичну революцію (березень 1917-квітень 1918 рр.). Досліджено процес збирання та публікації мемуарів, встановлено роль та участь їх авторів в описуваних подіях. Висвітлено значення мемуарної літератури для вивчення основних проблем державного будівництва та суспільно-політичного життя в Україні у період діяльності Центральної Ради, процесу формування збройних сил Української Народної Республіки (українізація російської армії, створення регулярної армії УНР та Чорноморского флоту, формування загонів Січових Стрільців, Вільного козацтва, Синьої та Сірої дивізій). Приділено увагу дослідженню ролі та значеня мемуарів у висвітленні міжнародного становища України та її зовнішної політики в період Центральної Ради. Велике значення приділено методиці джерелознавчого аналізу мемуарів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)611 + Т3(4УКР)611,01

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Малик С.Д. 
Особливості взаємодії образних і вербальних чинників у детермінації психічної активності суб'єкта: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / С.Д. Малик ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Розроблено модель експериментального дослідження взаємодії образних та вербальних чинників у різних видах психічної активності, яка досліджувалася за природних та експериментальних умов сприймання рекламних повідомлень, а також в асоціативно-колірному експерименті. Виявлено "когнітивні домінанти", за якими виокремлюються "образний", "вербальний" та "змішаний" психотипи. Описано психологічний механізм взаємодії зазначених чинників, у якому відіграють роль: ситуативні складові діяльності (конкретна задача, умови та засоби її реалізації), послідовність зміни взаємозв'язку чинників залежно від когнітивної діяльності суб'єкта, фіксація на суб'єктивно значущих змістових характеристиках інформації. Наведено рекомендації до використання закономірностей взаємодії образних та вербальних чинників в оптимізації опрацювання інформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.101/108 + Ю935.109 +
Шифр НБУВ: РА329654

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
6.

Малик О.М. 
Оцінювання роботоздатності та довговічності елементів трубопроводів, підданих дії статичних навантажень та корозійних середовищ: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / О.М. Малик ; НАН України. Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено вплив напружено-деформованого стану на інтенсивність і локалізацію корозійного ураження матеріалів, що контактують з середовищами різної активності в околі концентраторів напружень типу порожнин, ракових, щілин, зокрема у зоні зварних швів. Проведено вивчення у даному аспекті пружно-деформівмних тіл з концентраторами напружень, а також елементів конструкцій зі зварним швом, що контактують з робочими середовищами. Розроблено аналітичний метод, що передбачає врахування впливу напружено-деформованого стану та на інтенсивність і локалізацію корозійного ураження матеріалів в околі різного роду концентраторів напружень. Установлено розподіли електричних і електродних потенціалів в околі концентраторів типу пор, електричних щілиноподібних порожнин, зварних швів. Визначено розміри та координати поділу анодних і катодних ділянок та встановлено розміри потенційно небезпечних щодо корозійної пошкоджуваності ділянок залежно від геометрії заповнених середовищем концентраторів напружень і відповідного напружено-деформованого стану. З метою оціки росту концентраторів напружень типу раковин змодельовано процес корозійного руйнування з боку внутрішньої поверхні труби, за умов коли його інтенсивність на дні дефекту залежить від рівня напружень розтягу та провідності середовища. Оцінено залишковий ресурс трубопровідних елементів, що контактують з робочими середовищами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О71-082.04 +
Шифр НБУВ: РА349825

Рубрики:

      
7.

Малик О.Р. 
Патоморфологія артерій серця при раптовій смерті в осіб молодого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / О.Р. Малик ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено причини, епідеміологію раптової ненасильної смерті та патологічні зміни коронарних артерій у такому випадку. Доведено залежність між структурою раптової ненасильної смерті у регіонах України та їх індексом індустріалізації. Установлено, що раптова серцева смерть осіб працездатного віку складає 72 % у структурі ненасильної смерті. Вивчено й описано патологічні зміни коронарних артерій в осіб молодого віку за раптової смерті різного генезу. Основним морфологічним проявом у коронарних артеріях є артеросклероз, що проявляється циркулярною м'язово-еластичною гіперплазією інтими або фіброзною бляшкою. Доведено, що запальні зміни у коронарних артеріях як реакція на патогенний чинник однакові за клітинним складом, але частіше наявні за артеріосклеротичного процесу у порівнянні з атеросклеротичним і не мають прямої залежності від ступеня стенозу судини. Одержано статистичні докази щодо впливу ксенобіотиків у результаті куріння та професійно-шкідливих умов праці на виникнення раптової ненасильної смерті в осіб молодого віку. Ступінь ризику смерті прямо корелює з кількістю викурених сигарет і віком початку та стажем куріння. Найчастішим фактором ризику раптової смерті за ішемічної хвороби серця є чинник, взаємопов'язаний з дією ксенобіотиків виробничого генезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.441 + Р251.70 +
Шифр НБУВ: РА351218

Рубрики:

      
8.

Малик Г. Д. 
Педагогічні умови реалізації компетентнісного підходу у професійній підготовці майбутнього документознавця: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / Г. Д. Малик ; Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено педагогічні умови реалізації компетентнісного підходу у професійній підготовці майбутніх документознавців у контексті її гармонізації зі світовими освітніми тенденціями. Розкрито сутність та структуру професійної компетентності документознавця, обгрунтовано зміст понять "компетентнісний підхід у професійній підготовці майбутнього документзнавця", "умови реалізації компетентнісного підходу у професійній підготовці майбутнього документзнавця". Розроблено критерії, показники та методику діагностики рівнів сформованості навчально-пізнавальних, соціальних, комунікативних, іншомовних, документознавчих, інформаційно-аналітичних та інформаційно-технологічних компетенцій на різних етапах професійної підготовки. Обгрунтовано педагогічні умови реалізації компетентнісного підходу та перевірено їх ефективність, виявлено позитивну динаміку формування ключових і професійних компетенцій, що дозволяє використовувати розроблений комплекс умов у широкій документознавчій освітній практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч24 р
Шифр НБУВ: РА381904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Малик С.Б. 
Підвищення чутливості та вірогідності теплового методу неруйнівного контролю об'єктів промислового призначення: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.13 / С.Б. Малик ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2009. — 18 с. — укp.

У дослідженні розв'язано науково-технічну задачу підвищення чутливості, вірогідності та розширення функціональних можливостей теплових методів неруйнівного контролю об'єктів промислового призначення. Для підвищення чутливості активного методу теплового неруйнівного контролю вдосконалено теплофізичну модель процесу активного теплового контролю шляхом врахування характерних для цього методу завад, в результаті чого запропоновано підхід до оптимізації режиму проведення контролю, заснований на максимізації співвідношення сигнал/завада. Підвищення вірогідності пасивного теплового методу (термографії) та розширення сфер його впровадження забезпечені вибором інформативних ознак, що враховують специфіку контрольованих об'єктів, формуванням еталонів і вирішальних правил для виявлення дефектів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж607 с 108 + Ж820.5 с 108 +
Шифр НБУВ: РА368660

Рубрики:

      
10.

Малик І.В. 
Стійкість стохастичних динамічних систем з післядією нейтрального типу: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.01 / І.В. Малик ; Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено асимптотичну поведінку розв'язків стохастичних диференціально-функціональних рівнянь зі скінченною передісторією. Доведено теореми існування та єдиності l-го моменту сильного розв'язку стохастичного інтегро-диференціального рівняння Вольтерри з інтегралом за пуассоновою мірою. Одержано необхідні та достатні умови асимптотичної стійкості в середньому квадратичному для розв'язків лінійних стохастичних диференціально-різницевих і диференціально-функціональних систем нейтрального типу. Одержані теоретичні результати застосовано для аналізу поведінки інвестора на (B,S)-ринку цінних паперів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В171.505.11 +
Шифр НБУВ: РА368337

      
11.

Малик І.В. 
Філософський дискурс технократизму в освітніх концепціях ХХІ ст.: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / І.В. Малик ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено цілісну концепцію еволюції технократизму як соціального явища, висвітлено його генезис, семантичну природу, сутність і форми (об'єктивовану та суб'єктивовану), описано механізм самовідтворення засобами освіти. Визначено місце та роль технократизму у процесі суспільного розвитку. Досліджено протистояння технократизму та гуманізму в індустріальній парадигмі розвитку світової спільноти й обгрунтовано шляхи гармонізації їх взаємодії в освітній сфері розколотої цивілізації. Доведено, що технонаука утворює не тільки новий дискурс, а й новий чинник управління суспільством знань та освітою - ноократію або меритократію, що має бути опанований філософією освіти як фактор формування симбіозу науки й освіти (магістратури та PhD). На підставі парадигмальної ідеї про визнання особистості фундаментальною цінністю обгрунтовано необхідність розробки та впровадження якісно нової гуманістичної парадигми освіти, що базується на індивідуалізації форм освіти, розгалуженні дистанційної форми навчання, впровадженні електронної педагогіки, самоосвіті та самовихованні, а також безперервній освіті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю6*18:Ж + Ю225.4 +
Шифр НБУВ: РА358395

Рубрики:

      
12.

Малик Л.О. 
Формування і використання платежів за недеревні рослинні ресурси для реалізації лісової політики: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Л.О. Малик ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано нормативи плати за спеціальне використання недеревних рослинних лісових ресурсів як важливої складової реалізації лісової політики. Розкрито значення недеревної рослинності та висвітлено особливості її використання лісогосподарськими підприємствами. Розроблено еколого-економічну класифікацію недеревних рослинних ресурсів та удосконалено методику визначення нормативів плати за спеціальне використання лісових ресурсів - ягід, грибів, інших плодів, лікарських рослин, території лісового фонду для розміщення пасік, випасу худоби та сінокосіння. Розраховано нормативи плати та запропоновано механізм справляння цих платежів. Визначено напрямки національної політики щодо використання недеревних рослинних ресурсів лісу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)341.0
Шифр НБУВ: РА315491 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Малик С. З. 
Буроземно-підзолисті ґрунти Пригорганського Передкарпаття / С. З. Малик. — Б.м., 2020 — укp.

Основною метою дисертаційної роботи є встановлення генези буроземно-підзолистих ґрунтів на основі детального вивчення властивостей ґрунту, його мулистої фракції, ґрунтових новоутворень та встановлення діагностичних критеріїв основних елементарних ґрунтотворних процесів (ЕҐП) – лесиважу, внутрішньоґрунтового оглинення, глеє-елювіювання, опідзолення. Аналіз генези дає змогу стверджувати, що профіль буроземно-підзолистих ґрунтів формують процеси різні за механізмом, але аналогічні за результатом. Тому діагностику цих процесів слід доповнити результатами аналізу валового хімічного складу мулистої фракції та ґрунтових новоутворень. На основі результатів валового хімічного складу встановлено, що досліджувані ґрунти сформувалися за рахунок процесів лесиважу, внутрішньоґрунтового оглинення та, меншою мірою, опідзолення та глеє-елювіального^UOn the one hand, the main aim of the thesis is to establish the genesis of the brown-podzolic soils which is based on a detailed study of the soils' characteristics, its silt fraction and neoplasms. On the other hand, to define the diagnostic criteria for basic elementary soil processes (ESP) such as: lessivage, internal soil argillization, gley-elluviation and podsolization. The analysis of the genesis allows us to confirm that the profile of brown-podzolic soils is formed by processes different in mechanism, but similar in result. Therefore, the diagnostics of these processes should be supplemented by the results of the analysis of the gross chemical composition of the silt fraction and soil neoplasms. Based on the results of the gross chemical composition, it was established that the investigated soils were formed by the processes of lessivage, internal soil gleying and, to a lesser extent, podsolization, internal soil gley-elluviation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Малик Р. Г. 
Ґрунти белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника / Р. Г. Малик. — Б.м., 2022 — укp.

Ґрунти белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника представлені унікальними природно-антропогенними та антропогенними утвореннями, зокрема урборендзинами і конструктоземами. Враховуючи унікальність ґрунтів белігеративних комплексів, складність і доступність проведення їх досліджень, які зумовлені відсутністю систематизованих й узагальнених діагностичних ознак, багатовекторність формування морфогенетичних властивостей та значущість антропогенних змін у них, а також проблеми збереження і оптимального використання цих ґрунтів маємо підстави стверджувати, що вони на сьогодні вивчені не достатньо. Власне тому одержані нами результати вивчення особливостей ґенези, розвитку деградаційних процесів та формування морфогенетичних властивостей досліджуваних ґрунтів на різних стадіях їхньої трансформації від природних до природно-антропогенних й антропогенних є надзвичайно актуальними. Відтак основною метою дисертаційної роботи є вивчення ґенези, умов формування та використання й охорони ґрунтів у різних за функціональним призначенням частинах белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника шляхом пізнання їхніх морфогенетичних та мікроморфологічних особливостей, а також фізико-хімічних і хімічних властивостей. Наукова новизна отриманих результатів: У дисертації вперше:- досліджено і охарактеризовано особливості ґенези урборендзин та конструктоземів белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника;- досліджено макро- і мікроморфологічні особливості формування та будови генетичного профілю урборендзин та конструктоземів;- виявлено особливості фракційно-групового складу гумусу у досліджуваних урборендзинах та конструктоземах;- розроблено і впроваджено новий унікальний спеціалізований геотур про ґрунти белігеративного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.доповнено і уточнено:- хронологічну періодизацію ґрунтово-географічних досліджень ґрунтів белігеративних ландшафтних комплексів;- теоретичні засади дослідження особливостей ґенези та умов поширення і функціонування азональних типів ґрунтів – урборендзин та конструктоземів у межах белігеративного ландшафтного комплексу через застосування порівняльно-географічного та палеопедологічного підходів.- методологічні положення дослідження особливостей ґенези та морфогенетичних властивостей урборендзин і конструктоземів у природно-антропогенних та антропогенних умовах белігеративного ландшафтного комплексу;Упродовж комплексних ґрунтово-екологічних досліджень закладено 5 ключових ділянок. З них 4 ділянки розміщені у межах белігеративного ландшафтного комплексу на різних оборонних спорудах, які відрізняються функціональним призначенням та періодом утворення і 1 ділянка у межах прилягаючого агроландшафту з подібними чинниками ґрунтоутворення.Діагоностовані нами ґрунти белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника представлені антропогенними та природно-антропогенними ґрунтами з різним ступенем трансформації. Антропогенні ґрунти представленні конструктоземами. Природно-антропогенні ґрунти представлені сучасними та похованими урборендзинами. Урборендзини белігеративного ландшафтного комплексу − це азональні біолітогенні полігенетичні ґрунти з ускладненим філогенезом через тривалий антропогенний вплив на них.Ґрунтовий покрив белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника строкатий не суцільний. Урборендзини розповсюджені локально і приурочені до штучної тераси верхньої частини «Денної Вежі», фрагментів фундаментів та кам’яних підлог оборонних споруд, а також центральних частин оборонних валів. Конструктоземи поширені у межах всіх типів фортифікаційних споруд, іноді повністю формують захисні споруди, часто приурочені до локальних схилових ділянок, або сформовані як оборонні вали. Загалом ґрунти белігеративного комплексу відзначаються складною ґенезою внаслідок неодноразового тривалого антропогенного впливу (насипання, перемішування) та специфіки функціонування оборонних споруд. Результатами проведеного дослідження є встановлені особливості ґенези, специфічність умов ґрунтоутворення, використання й охорони природно-антропогенних і антропогенних ґрунтів, зокрема урборендзин та конструктоземів у різних за функціональним призначенням частинах белігеративного ландшафтного комплексу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, а також детальне вивчення їхніх макро- та мікроморфологічних, фізико-хімічних і хімічних властивостей.^UThe beligerative landscape complex soils of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum are represented by unique naturally anthropogenic and anthropogenic formations, in particular, urborendzyns and construction soils. Taking into account the uniqueness of beligerative complexes soils, complexity and accessibility of its research due to the lack of systematized and generalized diagnostic features, multi-vector nature of the morphogenetic properties formation and significance of its anthropogenic changes, as well as problems of preservation and optimal use of these soils, we have reasons to state that today they are not studied properly. Hence, the results obtained by us on study of the features of genesis, development of degradation processes and morphogenetic properties formation of the investigated soils at various stages of their transformation from natural to naturally anthropogenic or anthropogenic ones are extremely relevant. Therefore, the main goal of this thesis is to study genesis, conditions of formation, use and protection of the soils within various parts of the beligerative landscape complex of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum with different functional purposes by learning its morphogenetic, micromorphological, physico-chemical and chemical properties.The scientific novelty of the obtained results in thesis is as follows – for the first time ever:- the genesis features of urborendzyns and construction soils of the beligerative landscape complex of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum were investigated and described;- the macro- and micromorphological features of the formation and structure of the genetic profile of urborendzyns and construction solis were investigated;- the peculiarities of the fractional group composition of humus in the investigated urborendzyns and construction soils were revealed;- a new unique specialized geotour on beligerative landscape complex of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum was developed and implemented.updated and specified:- chronological arrangement of soil and geographic studies of the beligerative landscape complexes soils- theoretical foundations of genesis peculiarities study and conditions of azonic types of soils (urborendzyns and construction soils) distribution and functioning within the boundaries of the beligerative landscape complex through the use of comparative geographical and paleopedological approaches.- methodological provisions for genesis peculiarities study and morphogenetic properties of urborendzyns and construction soils in naturally anthropogenic and anthropogenic conditions of beligerative landscape complex;According to the classification by G.I. Denisyk, the beligerative landscape complex of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum is a long-lasting self-regulating military beligerative landscape complex of the slope type located in the supra canyon part of the Smotrych River valley. The peculiarity of this beligerative complex is that it is situated on a small territory (≈ 4.5 hectares).For complex soil and ecological studies, 5 key sites have been laid out, 4 sites within the boundaries of the beligerative complex on various defensive structures, which differ in their functional purpose and period of formation, and 1 site within the adjacent agro landscape with similar soil-forming factors.The ground cover of beligerative landscape complex of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum is variegated and not continuous. Urborendzyns are distributed fragmentarily and adjacent to the artificial terrace of the "Daylight Tower" upper part, fragments of basements and stone floors of defensive structures as well as central sections of defensive ramparts. Construction soils are diffused throughout all types of fortifications. Sometimes they completely form defensive structures. Very often they stay adjacent to local sloping areas or are formed as defensive ramparts. In general, the beligerative complex soils are marked by a branchy genesis as a result of repeated long-term anthropogenic influence (piling up and interfusion). The results of conducted research established the peculiarities of genesis, conditions of soil formation, use and protection of naturally anthropogenic and anthropogenic soils, especially urborendzyns and construction soils, within various parts of the beligerative landscape complex of the Kamyanets-Podilskyi State Historical Reserve Museum with different functional purposes as well as organised meticulous study of its macromorphological, micromorphological, physico-chemical and chemical properties.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Кнігніцька Т. В. 
Оцінки параметрів авторегресійних моделей: автореферат дис. ... д.філософ : 113 / Т. В. Кнігніцька. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена знаходженню відстаней між вимірюваннями даних, які представлені часовими рядами, та визначенню оптимальної кількості кластерів на основі власних значень стохастичної матриці графа. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків та переліку використаних джерел. У вступі обгрунтовано актуальність теми дослідження, сформульовано мету, завдання, предмет, об'єкт та методи дослідження, вказано наукову новизну, практичне значення отриманих результатів, зв'язок роботи з науковими дослідженнями та особистий внесок здобувача, а також наведено дані про те, де доповідались, обговорювались та були опубліковані основні результати дисертації. У першому розділі здійснено огляд наукової літератури, присвяченої дослідженню часових рядів, зокрема, визначенню метрик подібності між часовими рядами та підходи до кластеризації даних, які представлені у вигляді неструктурованих типів даних. Детально проаналізовано хронологію розвитку наукових підходів до задач кластеризації, класифікації, зменшення розмірності часових рядів. Розділ 1 відображає загальний огляд розвитку наукових досліджень при дослідженні часових рядів та існуючі метрики для встановлення подібності між часовими рядами. Тут наведено методи дослідження структурних стрибків у часових рядах та зроблено огляд наукових досліджень, які стосуються неперервних часових рядів. Вибір оптимальної кількості кластерів при поділі даних на групи також представлено у розділі 1.У другому розділі запропоновано визначати подібність або відстань між часовими рядами за допомогою моделей часових рядів. Запропонований алгоритм для встановлення подібності двох наборів даних використовує параметри моделі, а не самі вимірювання. У якості моделей часових рядів розглянуто стаціонарні ARMA моделі. Отриманий алгоритм порівнюється з уже існуючими метриками знаходження відстаней у випадку збільшення вимірювань часового ряду та у випадку зростання кількості викидів у вхідному часовому ряді. Отриманий алгоритм має меншу обчислювальну складність, ніж алгоритми Евкліда, DTW та ERP. Запропоновану відстань можна використовувати для кластеризації сильно зашумлених даних.Наукову новизну висновків, зроблених на основі отриманих у другому розділі результатів, розкривають такі положення: Описано алгоритм для знаходження відстані між часовими рядами на основі моделей часових рядів. Отримана відстань є більш стійкою до викидів у часових рядах. У випадку збільшення кількості викидів запропонований у дисертаційному дослідженні алгоритм дає кращі результати (відносна похибка зростає логарифмічно), ніж аналогічні алгоритми (Евклідова відстань, ERP, DTW) для знаходження відстані між часовими рядами (відносна похибка зростає лінійно).Запропонований метод знаходження відстані між вимірюваннями часового ряду дає кращі результати для великих часових рядів, коли кількість вимірювань T > 1000. До того ж обчислювальна складність отриманого алгоритму є меншою за обчислювальну складність уже існуючих алгоритмів.У третьому розділі розглянуто проблему кластеризацiї на графах на основi власних значень стохастичної матрицi графа. Доведено, що власнi значення стохастичної матрицi для великих графiв (N >100) подiляються на три групи, одна iз яких є визначальною для числа кластерiв у графi. Використовуючи теорiю випадкових матриць, вдалося показати, що асимптотичний розподiл пiдгрупи дiйсних частин власних значень стохастичної матрицi графу описується напiвколовим розподiлом Вiгнера. Використання стохастичних матриць дало змогу точно локалiзувати власнi значення, що вiдповiдають за кiлькiсть кластерiв, чого не вдавалося зробити для матриць сумiжностi. Основнi припущення моделi пов’язанi з властивостями дискретних ланцюгiв Маркова, що дозволяє розширити область застосування отриманих результатiв на бiльш широкий клас об’єктiв. Теоретичнi результати перевiренi на кластеризацiї часових рядiв,що описують вартостi N = 470 акцiй S&P500 в перiод з 2013 до 2018 року.Наукову новизну висновків, зроблених на основі отриманих у третьому розділі результатів, розкривають такі положення: У роботi запропоновано новий метод визначення оптимальної кiлькостi кластерiв при кластеризацiї об’єктiв, що задаються неструктурованими даними (графами та часовими рядами) на основi спектрального аналiзу стохастичної матрицi даного графу.Використовуючи метод Монте-Карло, вдалося показати, що запропонований метод дає кращi результати для визначення оптимальної кiлькостi кластерiв у порiвняннi iз деякими класичними методами.^UThe dissertation work is devoted to finding the distances between data measurements, which are represented by time series, and determining the optimal number of clusters based on the eigenvalues of the stochastic matrix of the graph. The dissertation consists of an introduction, three sections, conclusions and a list of used sources.The introduction substantiates the relevance of the research topic, formulates the goal, task, subject, object and research methods, indicates the scientific novelty, the practical significance of the results obtained, the connection of the work with scientific research and the personal contribution of the recipient, and also provides data on where the main results of the dissertation were reported, discussed and published. In the first section, a review of the scientific literature devoted to the study of time series, in particular, the determination of similarity metrics between time series and approaches to clustering data, which are presented in the form of unstructured data types, is carried out. The chronology of the development of scientific approaches to the problems of clustering, classification, and dimensionality reduction of time series is analyzed in detail. Chapter 1 presents a general overview of the development of scientific research in the study of time series and existing metrics for establishing similarity between time series. Methods for studying structural jumps in time series are presented here, and an overview of scientific research related to continuous time series is provided. The selection of the optimal number of clusters when dividing the data into groups is also presented in section 1.In the second section, it is proposed to determine the similarity or distance between time series using time series models. The proposed algorithm uses model parameters rather than the measurements themselves to establish the similarity between two data sets. Stationary ARMA models are considered as time series models. The resulting algorithm is compared with already existing metrics for finding distances in the case of an increase in time series measurements and in the case of an increase in the number of outliers in the input time series. The resulting algorithm has lower computational complexity than the Euclidean, DTW, and ERP algorithms. The proposed distance can be used for clustering highly noisy data.The scientific novelty of the conclusions drawn on the basis of the results obtained in the second section is revealed by the following provisions:An algorithm for finding the distance between time series based on time series models is described. The resulting distance is more robust to outliers in the time series. In the case of an increase in the number of emissions, the algorithm proposed in the dissertation research gives better results (the relative error increases logarithmically) than similar algorithms (Euclidean distance, ERP, DTW) for finding the distance between time series (the relative error increases linearly).The proposed method of finding the distance between time series measurements gives better results for large time series when the number of measurements T > 1000. In addition, the computational complexity of the obtained algorithm is lower than the computational complexity of already existing algorithms.In the third section, the problem of clustering on graphs based on the eigenvalues of the stochastic matrix of the graph is considered. It is proved that the eigenvalues of the stochastic matrix for large graphs (N >100) are divided into three groups, one of which is the determinant for the number of clusters in the graph. Using the theory of random matrices, it was possible to show that the asymptotic distribution of the subgroup of the real parts of the eigenvalues of the stochastic matrix of the graph is described by the semicircular Wigner distribution. The use of stochastic matrices made it possible to precisely localize the eigenvalues responsible for the number of clusters, which could not be done for adjacency matrices. The main assumptions of the model are related to the properties of discrete Markov chains, which makes it possible to expand the scope of the obtained results to a wider class of objects. The theoretical results were tested on the clustering of time series describing the values of N = 470 S&P500 shares in the period from 2013 to 2018.The scientific novelty of the conclusions drawn on the basis of the results obtained in the third section is revealed by the following provisions:The paper proposes a new method for determining the optimal number of clusters when clustering objects given by unstructured data (graphs and time series) based on the spectral analysis of the stochastic matrix of the given graph.Using the Monte Carlo method, it was possible to show that the proposed method gives better results for determining the optimal number of clusters in comparison with some classical methods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського