Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (118)Книжкові видання та компакт-диски (112)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>A=МАКУХ$<.>+<.>A=ГЕННАДИ$<.>+<.>A=ВЛАДИМИРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Макух Г.В. 
Аналіз мутацій гена CFTR (ТРБМ) у хворих високого ризику муковісцидозу із Західного регіону України: Автореф. дмс... канд. біол. наук. 03.00.15 / Г.В. Макух ; НАН України. Ін-т клітин. біології та генет. інженерії. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Встановлено частоти та спектр найпоширеніших мутацій гена ТРБМ серед хворих на муковісцидоз, які мешкають на Заході України: delF508 (екзон 10) - 47,6 %, W1282X (екзон 20) - 3,2 %; G542X (екзон 11) - 2,4 %; N1303K (екзон 21) - 2,4 %; CFTRdele2,3(21kb) - 1,6 %. Вперше на підставі аналізів обстежених хворих ідентифіковано мутацію 272del11 (екзон 14а). Показано, що наявність у генотипі мажорної мутації delF508, особливо у гомозиготному стані, асоціюється з важкими клінічними проявами захворювання та вищим ступенем летальності, на відміну від пацієнтів з іншими генотипами. За результатами досліджень встановлено значний генетичний та клінічний поліморфізм випадків муковісцидозу, доведено необхідність проведення молекулярно-генетичного аналізу щодо знайдення гена ТРБМ у разі діагностування цього захворювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.419.9-2
Шифр НБУВ: РА316841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Макух Я.П. 
Динаміка забур'янення зерно-бурякової сівозміни і оптимізація системи захисту посівів у Правобережному Лісостепу: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук: 06.01.13 / Я.П. Макух ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вирішено проблеми захисту посівів зерно-бурякової сівозміни та зниження рівня потенційного засмічення грунту (ПЗГ) насінням бур'янів за умов Правобережного Лісостепу України. Зазначено, що раціональне чергування посівів сівозміни з системою проведення послідовних обприскувань гербіцидами знижує рівень забур'яненості посівів гороху на 64,5 - 73,5, пшениці озимої - 77,4 - 85,9, буряків цукрових - 80,9 - 90,5, ячменю ярого - 67,7 - 76,6 %. Встановлено зниження ПЗГ (0 - 5 см) - 7,3 - 10,8 %, зокрема насіння, здатного проростати - 10,9 - 13,4 %. Проведено захист посівів від бур'янів, що забезпечило збереження урожаю культур у сівозміні на 71,4 - 80,2 % від максимального у дослідах. Зазначено, що застосування раціональної системи захисту допомогло одержати прибуток від 2 908 до 3 048 грн/га за рівня рентабельності 149 і 140 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П146.7 + П212-467
Шифр НБУВ: РА370638 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Макухіна М.В. 
Контракт про проходження військової служби громадянами України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 20.02.03 / М.В. Макухіна ; Акад. прикордон. військ України ім. Б.Хмельницького. — Хмельницький, 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено історико-правовому дослідженню процесу становлення військових формувань України військовослужбовцями за контрактом. З'ясовується поняття, правова природа контракту про проходження військової служби, його види. Здійснена характеристика сторін правовідносин, які виникають з приводу добровільного проходження військової служби за контрактом - громадянина України та держави, від імені якої діє центральний орган військового формування України в особі командира військової частини. Аналізується загальний порядок укладення контракту про проходження військової служби та підстави його припинення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)23

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Макух О.І. 
Особливості межових психічних станів молодших школярів у процесі навчальної діяльності: автореф. дис. ... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.І. Макух ; Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано зміст поняття "межові психічні стани", визначено їх основні симптоматичні прояви. Визначено, що межові психічні стани дітей зумовлюються тривогами, страхами та негативними емоціями. Зазначено, що істотною складовою цих станів є неврози, що виникають внаслідок гострої психічної травми, різного роду конфліктів і переживань, а також через неправильне виховання й інші впливи соціального життя. Встановлено причини навчальної неуспішності молодших школярів, що пов'язана з обставинами шкільного життя та психологічними чинниками розвитку особистості. Експериментальне дослідження причин низької навчальної успішності та невисокої розумової активності молодших школярів показало, що даними причинами є нервово-психічні розлади (межові стани), які мають високий, середній і низький рівні свого прояву у першокласників. Обгрунтовано, що перші труднощі навчання пов'язані з травмувальною дією межових психічних станів школярів. Розкрито способи ефективного розв'язання завдань навчально-виховного процесу, що передбачають застосування психокорекційних заходів і модернізацію дидактичних методів і принципів навчання. Запропоновано авторську психокорекційну програму, спрямовану на подолання (чи запобігання) межових психічних станів у дітей молодшого шкільного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю948.43-734 + Ю983.402.1 + Р733.62-32 +
Шифр НБУВ: РА369708 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Макухін Г.А. 
Оцінка трансакційних витрат підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Г.А. Макухін ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2005. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні засади та принципи реалізації прикладних методів оцінки трансакційних витрат підприємства. Розроблено класифікацію трансакційних витрат підприємства та процедури їх дослідження. Проведено дескриптивний аналіз стану інформаційних джерел трансакційних витрат підприємства. Встановлено зв'язок між рівнем інтенсивності конкуренції на ринку та різноманітністю структури трансакційних витрат підприємства та їх характером. Сформовано комплекс лінійної багатофакторної та нелінійних парних залежностей витрат на пошук, використання та збережнення інформації про трансакційні витрати підприємства від параметрів частоти надходження, швидкості, обсягів та якості інформації. Визначено напрями використання результатів дослідження трансакційних витрат підприємства. Запропоновано систему загальних і часткових показників для оцінки трансакційних витрат підприємства та показано можливість використання у процесі визначення їх впливу на ефективність виробничої діяльності пірамідального аналізу, а також дослідження беззбитковості та граничних витрат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-862 +
Шифр НБУВ: РА335661

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Макух О.В. 
Правове регулювання фінансового контролю в бюджетному процесі (на прикладі Державного бюджету України): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / О.В. Макух ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито правову природу бюджетного процесу як одного з видів юридичного процесу. Запропоновано визначення поняття фінансового контролю у бюджетному процесі, визначено його істотні ознаки, зміст і структуру. Досліджено співвідношення бюджетного контролю з іншими видами контролю, зокрема податковим. Розглянуто особливості здійснення фінансового контролю на окремих стадіях бюджетного процесу, що обумовлені специфікою бюджетної діяльності на цих етапах. Розкрито сутність програмно-цільового методу формування Державного бюджету України. Аргументовано доцільність впровадження аудиту ефективності у діяльність органів державного фінансового контролю. Обгрунтовано необхідність внесення змін і доповнень до чинного законодавства з питань фінансового контролю у бюджетному процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА370332 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Макуха С.М. 
Протиріччя світогосподарських зв'язків і форми їх розв'язання в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.01.01 / С.М. Макуха ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 31 с. — укp.

Здійснено теоретико-методологічний аналіз суті економічної глобалізації як сучасного етапу розвитку основного протиріччя світового господарства з метою концептуального обгрунтування ефективної зовнішньоекономічної доктрини перехідних суспільств, зокрема України. Проведено розмежування понять "інтернаціоналізація", "міжнародна економічна інтеграція", "економічна глобалізація", яких розглянуто як етапи розвитку основного протиріччя світового господарства. Досліджено форми його прояву щодо складових елементів процесу економічної глобалізації світової торгівлі, вивозу капіталу, розвитку спеціальних (вільних) економічних зон, валютних відносин та міжнародної міграції населення за умов включення країн з перехідною економікою до світового глобального простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У50.1 +
Шифр НБУВ: РА345443

      
8.

Макух-Федоркова І.І. 
Становлення та утвердження соціальної держави в Канаді (30-ті - 60-ті рр. XX ст.): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / І.І. Макух-Федоркова ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 22 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження процесу становлення та утвердження соціальної держави в Канаді у 1930 - 1960 рр. Визначено основні ідейно-концептуальні засади формування соціальної політики, встановлено причини її інтенсифікації та наведено оцінку соціальних програм у канадському суспільстві протягом вказаного хронологічного періоду. Систематизовано базові теоретико-методологічні підходи зарубіжної науки щодо визначення причини виникнення "держави соціального добробуту". Охарактеризовано різні моделі соціальних держав і відповідні механізми реалізації соціальної політики. Створено періодизацію процесу становлення та утвердження соціальної держави в Канаді у 1930 - 1960 рр. Виявлено, що створення та поступове впровадження соціальних програм розпочалося у 1930 - 1940 рр. Обгрунтовано важливе значення даного етапу у процесі формування основних принципів соціального забезпечення в канадському суспільстві. Доведено взаємовплив соціально-економічної ситуації, ідеологічних теорій, суспільно-політичних чинників і процесу формування канадської системи соціального забезпечення. Період 1950 - 1960 рр. визначено як етап найбільшого розквіту соціальної держави в Канаді. Відзначено, що даний період характеризується інституціоналізацією програм соціального забезпечення. Досліджено особливості політичного, економічного та соціального розвитку канадської держави періоду 1930 - 1960 рр. й обгрунтовано їх суттєве значення для з'ясування закономірностей соціальних процесів сучасної Канади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024 +
Шифр НБУВ: РА335582

Рубрики:

      
9.

Макухіна Н.О. 
Управління комерційною діяльністю торговельних підприємств на основі вдосконалення інформаційного забезпечення: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Н.О. Макухіна ; Укоопспілка, Львів. комерц. акад. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сучасну парадигму комерційної діяльності торговельних підприємств споживчої кооперації. Розглянуто основні засади застосування системного та процесно-орієнтованого підходів до управління комерційною діяльністю кооперативних торговельних підприємств. Розроблено концептуальний підхід до побудови інформаційного забезпечення такого підприємства на базі торговельних структуротвірних процесів, маркетингових досліджень, формування товарних запасів, мерчандайзингу, процесу "реалізація". Проаналізовано методологічну базу та засоби розв'язання задач організації інформаційного забезпечення торговельного підприємства і встановлено механізм формування інформаційних потоків залежно від функціональної належності. Створено інтегроване інформаційне забезпечення системи управління даним підприємством. Визначено загальний підхід до аналізу та моделювання його інформаційних потоків за принципом наскрізної збалансованості. Обгрунтовано склад інтегрованого інформаційного забезпечення, у контексті якого розроблено загальну схему формування інформаційного забезпечення торговельної діяльності. З використанням результатів дослідження розроблено автоматизовані системи управління на торговельних підприємствах системи споживчої кооперації України, а також розвинуто навчально-методичне забезпечення ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4РОС)421.21ф12 +
Шифр НБУВ: РА361541

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Шаргородська Є. Б. 
Роль материнських чинників та поліморфних варіантів генів однокарбонового метаболізму (MTHFR, MTHFD1) та фактора росту ендотелію (VEGF) у визначенні ризику вроджених вад серця у плода / Є. Б. Шаргородська. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та новому вирішенню науково-практичного завдання щодо визначення інформативності генетичного тестування алельних варіантів генів MTHFR, MTHFD1, VEGF та рівня фактора росту ендотелію судин під час вагітності для використання у системі преконцепційної профілактики, прогнозування й ранньої діагностики вроджених вад серця плода. Вивчено ймовірні чинники ризику, особливості репродуктивного анамнезу, перебігу та завершення вагітності в жінок із вродженими вадами серця у нащадків і розроблено рекомендації для підвищення ефективності пренатальної діагностики та медико-генетичного консультування цього контингенту пацієнтів. За результатами ретроспективного аналізу частота вроджених вад серця та/або його великих судин за 5 років складала 1,1 до 1,3 %. Показано, що у пренатальному періоді діагностується 38,9 % вроджених вад серця. Результати проведених досліджень свідчать про те, що вагітні жінки з ВВС плода складають групу ризику щодо акушерських та перинатальних ускладнень. Встановлено, що рівень охоплення жіночого населення Львівської області заходами преконцепційної профілактики на основі застосування препаратів фолієвої кислоти становить 40,4 %, у той же час у контингенті жінок, які народили дітей з цією патологією, — 13,5 % при загальному рівні обізнаності 68,2 % жінок репродуктивного віку. Для пошуку ймовірних генетичних чинників підвищеного ризику виникнення ВВС у плода вивчено та проаналізовано розподіл алелів та генотипів за поліморфними локусами MTHFR 677C>T (rs1801133), MTHFR 1298A>C (rs1801131), MTHFD1 1958G>A(rs2236225) та гена VEGF405C>G (rs2010963) у жінок із вродженими вадами розвитку серця в плода у порівнянні з жінками контрольної групи. Встановлено, що носійство Т алеля поліморфного варіанта 677C>Tгена MTHFR у жінки підвищує в 2 рази ризик вроджених вад розвитку серцевосудинної системи в плода. Уперше показано, що у вагітних жінок з вродженою вадою серця та/або його великих судин у плода в терміні вагітності 20–30 тижнів гестації рівень фактора росту ендотелію судин вищий, ніж у вагітних без вродженої вади розвитку в плода. У результаті медико-генетичного консультування хромосомні перебудови як етіологічні чинники вродженої патології серця плоду підтверджено у 4,1 %. Уперше описано мутацію c.493G>T (p.Glu165*) гена ZEB2 при аутосомно-домінантному синдромі Мовата-Вільсона. На основі отриманих результатів запропоновано алгоритм медико-генетичного консультування жінок з ВВС у плода у пренатальному, постнатальному та подальшому преконцепційному етапі.^UThe thesis paper presents a theoretical underpinning and a new solution to the applied research task of determining the informative value of genetic testing of allelic variants of the MTHFR, MTHFD1, VEGF genes and the level of vascular endothelial growth factor across pregnancy for use in the system of periconception preventive measures, prediction and early detection of congenital heart defect of the fetus. Possible risk factors, character of reproductive anamnesis, course and termination of pregnancy in women with congenital heart defect in descendants were elucidated, and recommendations were elaborated to improve of the effectiveness of prenatal diagnosis and genetic counselling of this patient cohort.It has been shown for the first time that in pregnant women with congenital defects of heart and/or its large vessels in the fetus, the level of vascular endothelial growth factor is higher in the period of 20-30 weeks of gestation, compared to pregnant women without congenital malformations in the fetus, this contributing to consider it a biochemical marker of CHD in the fetus. There has been obtained allelic and genotypic distribution by loci MTHFR 677C>T (rs1801133), MTHFR 1298A>C (rs1801131) and MTHFD1 1958G>A (rs2236225), locus 405C>G (rs2010963) of the gene of VEGF among women with congenital heart defects in the fetus. It has been proven that the presence of a MTHFR 677T allele and VEGF 405GG genotype in a woman is a genetic factor for the increased risk of emergence of congenital heart defects in children. It has been found that the mother's age was not a factor in the increased risk of having a baby with CHD. There has been described for the first time the mutation c.493G>T (p.Glu165*) of the ZEB2 gene and its phenotypic correlation with heart defect in the rare Mowat-Wilson syndrome.The identified significant differences in the structure of congenital heart defects diagnosed in the prenatal and postnatal periods revealed a reserve for improving prenatal diagnosis of congenital heart defects, which discloses only 40.1% of cases. It has been shown that pregnant women with congenital defect of heart and/or its large vessels in the fetus are at risk for obstetric and perinatal complications, and children with CHD are more likely to be born premature, which requires additional measures from the obstetric service in case of prenatal diagnosis of CHD in the fetus. An algorithm for genetic counseling of women with CHD in the fetus in prenatal, postnatal and subsequent periconception periods has been proposed for implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Ковешнікова О. В. 
Творчість А. В. Добровольського в контексті розвитку архітектури України 1930–1980-х років / О. В. Ковешнікова. — Б.м., 2020 — укp.

В результаті проведеного дослідження вперше комплексно розглянуто творчість А. В. Добровольського в контексті розвитку архітектури України 1930–1980-х рр. Визначено етапи його професійного становлення, основні напрямки діяльності, особливості проектних рішень. Простежено основні тенденції в розвитку архітектури України 1930–1980 рр., у руслі яких проаналізовано авторські надбання майстра в архітектурній практиці цього періоду.Розкрито багатогранність творчої особистості архітектора, що виявилася в його проектній, педагогічній, образотворчій, організаційній діяльності. Складено список робіт архітектора, проведено атрибуцію креслень з архівних зібрань. Доведено виняткове значення внеску А. В. Добровольського в розвиток архітектури України та запропоновано перспективи подальших досліджень його спадщини.^UAs a result of the study, the work of A.V. Dobrovolsky was first comprehensively considered in the context of the development of the architecture of Ukraine in the 1930-1980s. The stages of its professional formation, the main areas of activity, and the peculiarities of design solutions were determined. The main trends in the development of architecture of Ukraine 1930-1980 are traced, in the light of which the author's implementations of the master in the architectural practice of this period are analyzed.The versatility of the architect's creative personality, which manifested itself in his design, pedagogical, visual, organizational activities, is revealed. A list of the architect's works was compiled, and drawings from archival collections were attributed. The exceptional importance of the activities of A.V. Dobrovolsky in the development of the architecture of Ukraine was proved and the prospect of further studies of his heritage was proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Макуха Ю. М. 
Клінічні особливості та удосконалення підходів до лікування хворих на інфаркт міокарда у молодому віці / Ю. М. Макуха. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі запропоновано, на підставі вивчення клінічних, інструментальних та лабораторних даних визначити фактори ризику розвитку інфаркту міокарда (ІМ) у молодому віці, особливості його клінічного перебігу та обґрунтувати рекомендації щодо реабілітації та лікування даної групи пацієнтів. Актуальність задачі обумовлена необхідністю удосконалити первинну та вторинну профілактику серцево-судинних захворювань у пацієнтів молодого віку.Основні критерії включення до роботи: чоловіки у віці до 50 років. Клінічний діагноз інфаркту міокарда підтверджувався на підставі клінічних, електрокардіографічних та лабораторних критеріїв згідно до рекомендацій Європейського товариства кардіологів (ЄТК) та Асоціації кардіологів України.Мета дослідження: Удосконалення лікування хворих на інфаркт міокарда молодого віку на основі комплексної оцінки факторів ризику, показників ендотеліальної функції, фолатного обміну та аналізу ефективності окремих β -блокаторів.Завдання дослідження:1. Провести оцінку основних факторів ризику у чоловіків, які перенесли ІМ у молодому віці. 2. Вивчити клінічний перебіг та особливості ураження коронарних артерій у чоловіків молодого віку, які перенесли ІМ. 3. Дослідити агрегаційні властивості тромбоцитів, показники NO, рівні гомоцистеїну та ендотеліну-1 у пацієнтів з ІМ молодого віку. 4. Вивчити показники загального та вільного тестостерону, стан еректильноїдисфункції у хворих на ІМ молодого віку.5. Оцінити вплив окремих груп β -блокаторів на показники фізичної витривалості у хворих після перенесеного ІМ у молодому віці та розробити рекомендації по їх диференційованому застосуванню.Об'єкт дослідження: Ішемічна хвороба серця: інфаркт міокарда, гострий коронарний синдром із елевацією ST та без елевації сегмента ST, ураження коронарних артерій.Предмет дослідження: Зміни біохімічних показників та показники ендотеліальної функції, функції тромбоцитів, результати велоергометричного дослідження, дані анкетування.Наукова новизна дослідження:Вперше, у гострому періоді інфаркту міокарда у хворих молодого віку встановлено комплексні зміни, які проявлялися багатосудинним ураженням вінцевих артерій, порушеннями ендотеліальної функції, фолатного обміну та агрегації тромбоцитів.Виявлено високу частку хворих з еректильною дисфункцією та встановлено залежність між зменшенням рівнів загального та вільного тестостерону та станом еректильної функції у пацієнтів з інфарктом міокарда у молодому віці. Встановлено взаємозв'язок між показником толерантності до фізичного навантаження у хворих на інфаркт міокарда у молодому віці з рівнем загального та вільного тестостерону.Доповнено наукові дані щодо диференційованого застосування у хворих, які перенесли інфаркт міокарда у молодому віці, окремих груп ꞵ-адреноблокаторів (БАБ) з різними фармакологічними властивостями.Критерії виключення у дослідження були: супутні вроджені та набуті вади серця; важка супутня патологія внутрішніх органів; клапанні вади серця, які потребують хірургічної корекції, важка форма цукрового діабету (ЦД), виражена ниркова та печінкова недостатність, бронхіальна астма, травма або велике хірургічне втручання, гострий (або загострення хронічного) запальний процес, кровотечі, онкологічні і системні захворювання.Основним методом реваскуляризації у хворих з гострим коронарним синдромом (ГКС) було проведення ургентної КВГ із подальшим ендоваскулярним втручанням. Усі хворі отримували стандартну терапію, яка відповідала рекомендаціям ЄТК та УТК на момент включення у дослідження. Хворим у стаціонарі було виконано: електрокардіографія (ЕКГ), ВЕМ-тест, визначення показників агрегації тромбоцитів, ендотеліальної функції, фолатного обміну, рівнів тестостерону, ліпідного спектру та інші лабораторні обстеження. Позагоспітальне спостереження (упродовж 6 місяців).^UThe dissertation proposes to determine the risk factors for myocardial infarction (MI) at a young age based on the study of clinical, instrumental and laboratory data, the peculiarities of its clinical course and substantiate recommendations for rehabilitation and treatment of this group of patients. The relevance of the study is due to the need to improve the primary and secondary prevention of cardiovascular disease in young patients.The main criteria for inclusion in the work: men under the age of 50.The clinical diagnosis of myocardial infarction was confirmed on the basis of clinical, electrocardiographic and laboratory criteria in accordance with the recommendations of the European Society of Cardiology and the the Ukrainian Association of Cardiology.Aim of the study: Improving the treatment of young patients with myocardial infarction based on a comprehensive assessment of risk factors, endothelial function, folate metabolism and analysis of the effectiveness of individual β -blockers.Objectives of the study:1. Assess the main risk factors in men who have suffered MI at a young age.2. To study the clinical course and features of coronary artery disease in young men who have suffered MI.3. Investigate platelet aggregation, NO, homocysteine and endothelin-1 levels in young MI patients.4. To study the indicators of total and free testosterone, erectile dysfunction in patients with MI at a young age.5. To evaluate the influence of certain groups of β -blockers on the indicators of physical endurance in patients after MI at a young age and to develop recommendations for their differentiated use.Object of the study:Ischemic heart disease: myocardial infarction, acute coronary syndrome with ST elevation and without ST segment elevation, coronary artery disease.Subject of the study: Changes in biochemical parameters and indicators of endothelial function, platelet function, results of bicycle ergometric research, survey data.Scientific novelty of the study:For the first time, complex changes in the acute period of myocardial infarction were found in young patients, which were manifested by multivascular lesions of the coronary arteries, disorders of endothelial function, folate metabolism and platelet aggregation.A high proportion of patients with erectile dysfunction was found and the relationship between decreased levels of total and free testosterone and the state of erectile function in patients with myocardial infarction at a young age was defined.The relationship between exercise tolerance in myocardial infarction patients at a young age and total and free testosterone levels has been established.Scientific data on the differentiated use of certain groups of ꞵ-adrenoblockers (BAB) with different pharmacological properties in patients with myocardial infarction at a young age have been supplemented.Exclusion criteria for the study were as follows: concomitant congenital and acquired heart defects; severe concomitant pathology of internal organs; valvular heart disease requiring surgical correction, severe diabetes mellitus (DM), severe renal and hepatic insufficiency, bronchial asthma, trauma or major surgery, acute (or exacerbation of chronic) inflammatory process, bleeding, cancer and systemic diseases.The main method of revascularization in patients with ACSST was urgent CVG with subsequent endovascular intervention. All patients received standard therapy that met the recommendations of European Society of Cardiology and the the Ukrainian Association of Cardiology at the time of enrollment in the study. Patients in the hospital were performed: electrocardiography (ECG), CPX test, determination of platelet aggregation, endothelial function, folate metabolism, testosterone levels, lipid spectrum and other laboratory tests. Outpatient follow-up (for 6 months).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Шиманська І. Є. 
Мутації гена ATP7B у пацієнтів з ідіопатичними гепатобіліарними порушеннями та хворобою Вільсона / І. Є. Шиманська. — Б.м., 2022 — укp.

Робота присвячена дослідженню спектру та частоти алельних варіантів гена ATP7B серед осіб з підозрою хвороби Вільсона з України, а також покращенню виявлення випадків хвороби Вільсона шляхом розробки та впровадження оптимального алгоритму тестування мажорних мутацій генів-кандидатів гепатобіліарних порушень в осіб молодого віку. Для диференційної діагностики ідіопатичних гепатобіліарних порушень проводили генотипування мажорних мутацій генів HFE та UGT1A1. Також встановлено їх частоту та внесок в етіологію гепатобіліарних порушень. Першим етапом дисертаційної роботи було встановлення частоти мутацій генів ATP7B, HFE, UGT1A1 серед практично здорових осіб та серед осіб з ідіопатичними гепатобіліарними порушеннями. Генотипування алельного варіанту c.3207C>A гена ATP7B проводили методом ПЛР Bi-PASA, низькофункціонального алелю A(TA)7TAA гена UGT1A1 методом гетеродуплексного аналізу, алельних варіантів c.845G> A та c.187C> G гена HFE методом рестрикційного аналізу. У результаті даного етапу роботи встановлено частоту гетерозиготного носійства мутації c.3207C>A гена ATP7B (1:57, 1,75%) серед практично здорових осіб, частоту гетерозиготних носіїв мутації с. 845G>C гена HFE в загальній вибірці - 1:40 (2,5%). Кожен четвертий був гетерозиготним носієм алельного варіанту с.187C>G гена HFE. Частота гомозиготного генотипу низькофункціонального алеля (TA)7TAA гена UGT1A1 становить 1:9 (11,7%). Отже, у результаті першого етапу роботи визначено етіологічні чинники ідіопатичних гепатобіліарних порушень: мутації гена HFE (5,8%) та мутація c.3207C>A гена ATP7B ( 9,4%). Наступним етапом роботи було формування секвенування кодуючої послідовності гена ATP7B. Секвенування проведено у 23 зразках ДНК осіб з клінічними ознаками хвороби Вільсона (три та більше балів відповідно до бальної шкали проявів захворювання). Секвенування почали з 8-го екзону гена ATP7B. У чотирьох пацієнтів виявлено однакову перебудову – р.Glu770Argfs. У трьох з них мутація була в компаунд гетерозиготному стані з мажорною мутацією с.3207C>A. В однієї пацієнтки після секвенування усієї послідовності гена та детекції великих делецій та дуплікацій (MLPA) виявлено лише мутацію c.2304dupC. В одного пацієнта виявлено мутацію c.2128G>A в межах екзону 8. Мутація описана в базі даних HGMD як патогенна (rs137853285). За результатами секвенування та порівняння з референтною послідовністю, в екзоні 9 гена не виявлено перебудов у жодному із зразків ДНК. Секвенування цієї ділянки гена не є інформативне для досліджуваної популяції. У межах екзона 13 виявлено заміну аденіну на цитозин в положенні 3011 (c.3011A>C). У двох осіб в межах екзона 13 виявлено заміну аденіну на цитозин в положенні 2973 кДНК (c.2973A>C). Цей варіант не веде до зміни послідовностей амінокислот у білку і трактується у базах даних як однонуклеотидний поліморфізм rs1801248. Також, виявлено дві особи із заміною гуаніну на аденін в положенні 3009 гена ATP7B (c.3009G>A) в гетерозиготному стані (rs1801247). В межах езону 13 виявлено три алельні варіанти. У двох осіб в межах екзона 15 виявлено мутацію c.3402delC. Відповідно до отриманих результатів секвенування екзона 10 гена ATP7B, виявлено міссенс заміну c.2495A>G в гетерозиготному стані у 6 пацієнтів, та у двох осіб в гомозиготному стані. У результатів секвенування з 16 по 21 екзонів гена ATP7B в досліджуваних зразках ДНК пацієнтів відмінностей від референтної послідовності гена не виявлено. Не виявлено відмінностей від референтної послідовності у межах екзонів 1, 2, 11 та 12 гена ATP7B. В межах екзона 3 гена ATP7B в чотирьох осіб виявлено однонуклеотидний поліморфізм c.1366C>G (AG[C/T]GT) rs1801244 - заміну амінокислоти валіну на лейцин в положенні 456 в гетерозиготному стані, у трьох - в гомозиготному стані. Також виявлено варіант в 4 екзоні c.1551C>T, який на сьогодні не описаний. У результаті роботи не встановлено перебудов у екзонах 5, 6 та 7. Отримані результати секвенування вказують на те, що окрім переважаючої мутації c.3207C>A гена ATP7B серед даної вибірки осіб ідентифіковано чотири інші патогенні варіанти, що виявлялись у екзонах 8, 13 та 15. У третини пацієнтів при відсутності патогенних алелів в екзонних послідовностях гена ATP7B виявлено один чи декілька однонуклеотидних поліморфізмів нейтрального значення.^UThe work is dedicated to the study of the spectrum and frequency of allelic variants of the ATP7B gene among people with suspected Wilson's disease from Ukraine, as well as to improving the detection of cases of Wilson's disease by developing and implementing an optimal algorithm for testing major mutations of candidate genes for hepatobiliary disorders in young people. For the differential diagnosis of idiopathic hepatobiliary disorders, genotyping of major mutations of the HFE and UGT1A1 genes was performed. Their frequency and contribution to the etiology of hepatobiliary disorders were also established. The first stage of the dissertation work was to establish the frequency of ATP7B, HFE, UGT1A1 gene mutations among practically healthy individuals and among individuals with idiopathic hepatobiliary disorders. Genotyping of the allelic variant c.3207C>A of the ATP7B gene was performed by the Bi-PASA PCR method, the low-functional allele A(TA)7TAA of the UGT1A1 gene by the heteroduplex analysis method, the allelic variants c.845G>A and c.187C>G of the HFE gene by the restriction analysis method. As a result of this stage of the work, the frequency of heterozygous carriers of the c.3207C>A mutation of the ATP7B gene was established (1:57, 1.75%) among practically healthy individuals, the frequency of heterozygous carriers of the c. 845G>C of the HFE gene in the total sample - 1:40 (2.5%). Every fourth person was a heterozygous carrier of the p.187C>G allelic variant of the HFE gene. The frequency of the homozygous genotype of the low-functioning allele (TA)7TAA of the UGT1A1 gene is 1:9 (11.7%). So, as a result of the first stage of work, the etiological factors of idiopathic hepatobiliary disorders were determined: mutations of the HFE gene (5.8%) and c.3207C>A mutation of the ATP7B gene (9.4%).The next stage of the work was the sequencing of the coding sequence of the ATP7B gene. Sequencing was performed in 23 DNA samples of individuals with clinical signs of Wilson's disease (three or more points according to the point scale of disease manifestations). Sequencing began with the 8th exon of the ATP7B gene. The same rearrangement was found in four patients - r.Glu770Argfs. In three of them, the mutation was in the compound heterozygous state with the major mutation p.3207C>A. In one patient, after sequencing the entire gene sequence and detection of large deletions and duplications (MLPA), only the c.2304dupC mutation was detected. One patient was found to have a c.2128G>A mutation within exon 8. The mutation is described in the HGMD database as pathogenic (rs137853285). According to the results of sequencing and comparison with the reference sequence, no rearrangements were detected in exon 9 of the gene in any of the DNA samples. Sequencing this region of the gene is not informative for the studied population. Within exon 13, a replacement of adenine for cytosine was found at position 3011 (c.3011A>C). In two individuals, an adenine to cytosine substitution was found within exon 13 at position 2973 cDNA (c.2973A>C). This variant does not lead to a change in amino acid sequences in the protein and is interpreted in databases as a single nucleotide polymorphism rs1801248. Also, two individuals with a substitution of guanine for adenine at position 3009 of the ATP7B gene (c.3009G>A) were found in the heterozygous state (rs1801247). Three allelic variants were found within eson 13. The c.3402delC mutation was detected in two individuals within exon 15. According to the results of the sequencing of exon 10 of the ATP7B gene, a missense substitution c was detected.2495A>G in the heterozygous state in 6 patients, and in two individuals in the homozygous state. In the results of sequencing from 16 to 21 exons of the ATP7B gene in the studied DNA samples of patients, no differences from the reference sequence of the gene were found. No differences from the reference sequence were found within exons 1, 2, 11 and 12 of the ATP7B gene. Within exon 3 of the ATP7B gene, a single-nucleotide polymorphism c.1366C>G (AG[C/T]GT) rs1801244 - replacement of the amino acid valine with leucine at position 456 in the heterozygous state, in three - in the homozygous state, was detected in four individuals. A variant in exon 4 c.1551C>T, which has not been described to date, was also detected. As a result of the work, no rearrangements were found in exons 5, 6 and 7. The obtained sequencing results indicate that, in addition to the predominant c.3207C>A mutation of the ATP7B gene, four other pathogenic variants were identified among this sample of individuals, which were detected in exons 8, 13, and 15. In a third of patients, in the absence of pathogenic alleles in the exonic sequences of the ATP7B gene one or more single-nucleotide polymorphisms of neutral value were detected.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Киричок М. І. 
Особливості процесів забур’янення посівів сої і розробка систем захисту від бур'янів без хімічних стресів рослин культури: автореферат дис. ... д.філософ : 202 / М. І. Киричок. — Б.м., 2023 — укp.

В сучасних системах захисту посівів сої від бур'янів одним з небажаних побічних ефектів є індукування у рослин культури хімічних дис-стресів в результаті застосування гербіцидів. Адже рослини сої, на початку свого росту та розвитку, не тільки повільно формують вегетативну частину, а й зазнають значних фізіологічних перетворень. Тому, неправильне застосування хімічних препаратів веде до серйозних порушень метаболізму та власне знаходить відображення в подальшому розвитку посівів сої та їх рівні урожайності.Не менш важливим питанням до вивчення залишаються ініціативи Європейського Союзу до зменшення за наступну п’ятирічку на 20-30 % обсягів застосовуваних в сільському господарстві пестицидів. Так званий Європейський зелений курс вимагає розробки нових способів застосування пестицидів та мінімізації їх норм внесення, оптимізації застосування, зменшення шкоди для культурних рослин та ценозів, тощо.Дослідження ефективності застосування систем захисту сої від бур’янів проводяться досить активно впродовж останніх десятиліть. Але лише в останні роки вчені активно вивчають проблематику застосування знижених норм гербіцидів, двократного чи більше їх внесення малими нормами, на різних культурах. Адже до переваг таких способів застосування належить більш ефективне засвоєння гербіцидів бур’янами, так як повна норма не ефективно поглинається листковою пластинкою, або ж руйнується не досягнувши своєї мети.Застосування комбінацій гербіцидів для захисту посівів сої від бур’янів вивчалось різними вченими, а от розробка способів зменшення гербіцидного навантаження за рахунок зменшення норм їх внесення не проводилась. Що досить актуально з точки зору Європейського зеленого курсу і його стратегій – зменшення обсягів застосування засобів захисту та хімічного навантаження загалом. А тому, дослідження специфіки процесів забур’янення посівів і розробка систем захисту посівів сої від бур'янів без небезпеки хімічних стресів у рослин культури дозволить не тільки підвищити рівень урожайності посівів сої, а й зменшити гербіцидне навантаження на довкілля.^UIn modern systems for protecting soybean crops from weeds, one of the undesirable side effects is the induction of chemical stress plants by herbicides. Because soybean plants, at the beginning of their growth and development, not only form a good vegetative part, but also undergo significant physiological changes. Therefore, improper use of chemicals leads to serious chemical disorders of metabolism and is actually reflected in the further development of soybean crops and their yields.The European Union's initiatives for the next five years remain at least 20-30% of the pesticides used in agriculture. The so-called European Green Course requires the development of new methods of pesticide application and minimization of their application rates, optimization of application, reduction of damage to crops and coenoses, and so on.Research into the effectiveness of weed control has been quite active in recent decades. But only in recent years, scientists are actively studying the problem of applying reduced rates of herbicides, twice or more of their application of low rates, in different crops. Because the advantages of such methods of application are more effective assimilation of weed herbicides, as the full rate is not effectively absorbed by the leaf blade, or is destroyed without achieving its goal.The use of combination coats of arms to protect crops from weeds with the reduction of their scientists, as well as the development of methods of loading due to the application rate was not carried out. What is quite relevant from the point of view of the European Green Course and its strategy is to reduce the use of pesticides and chemicals in general.Therefore, the study of the specifics of weed control processes and the development of a system of protection of soybean crops from weeds without the danger of chemical stress in crops can not only increase crop yields.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського