Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (254)Книжкові видання та компакт-диски (199)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>A=Бондаренко М$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Бондаренко М.П. 
Вплив агротехнічних прийомів на урожайність і якість насіння соняшнику в умовах північно-східного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / М.П. Бондаренко ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Для умов північно-східного регіону України за адаптивними властивостями виділено найбільш продуктивні сорти та гібриди соняшнику із групи ультраранніх - сорт Прометей та гібрид Кий; ранньостиглих - гібриди Ковчег, Світоч та Одеський 122; середньоранніх - сорти Слобожанський, Білонасіннєвий та гібриди Одеський 123, Ной, Еней; середньостиглих - сорт Лідер. Рекомендовано мінімальний передпосівний обробіток грунту, що включає ранньовесняне боронування важкими боронами у два сліди з наступною передпосівною культивацією. Досліджено, що кращим строком сівби соняшнику є сівба через 10 днів після сівби ранніх ярих зернових культур, глибина загортання насіння - 4 - 5 см, а ширина міжрядь 45 - 30 см у разі густоти стояння рослин 60 тис./га. Виявлено позитивну дію застосування мульчі після появи сходів. Встановлено ефективну дію десикації у разі внесення реглону (1,5 л/га) у поєднанні з 20 кг/га аміачної селітри у фазу побуріння 50 % кошиків. Доведено, що дана удосконалена технологія вирощування соняшнику за умов регіону забезпечує одержання високих врожаїв у випадку зменшення собівартості продукції на 23,6 % у порівнянні з загальноприйнятою технологією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.11-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА323641

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Бондаренко М.Д. 
Динаміка і прогноз стану геологічного середовища соляних і сірчаних родовищ Передкарпаття: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.01 / М.Д. Бондаренко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено закономірності розвитку та динаміки техногенно-активізованого карсту для різних типів геологічного середовища (ГС) Передкарпаття з метою обгрунтування інженерного захисту процесонебезпечних природно-техногенних систем (ПТС) різних стадій функціонування територій калійно-соляних і сірчаних родовищ Західного регіону України. Розроблено спеціальні постійно діючі моделі стану ГС у межах прогнозу й управління. Уточнено оцінку інженерного ризику ПТС, обгрунтовано рішення, спрямовані на його зменшення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР3)1 + Д59(45УКР)452
Шифр НБУВ: РА314906 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Бондаренко М.В. 
Каденція соліста у фокусі взаємодії композиторської та виконавської творчості (на матеріалі західноєвропейського фортепіанного концерту ХІХ століття): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / М.В. Бондаренко ; Харк. держ. ун-т мистец. ім. І.П.Котляревського. — Х., 2008. — 17 с. — укp.

Досліджено каденції соліста у фортепіанному концерті XIX ст. Завдяки зверненню до творів, що входять в "золотий фонд" репертуару піаністів, систематизовано набуті багатьма поколіннями виконавців знання та навички, висвітлено певні особливості існування даного феномену. Виявлено суть зв'язку первісного злиття композиторської та виконавської творчості. Авторські зразки В.А. Моцарта названі класичним рішенням проблеми. Розглянуто різноманітні підходи композиторів-романтиків до каденції у XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.42-73(0)5-712.5 + Щ315.042 +
Шифр НБУВ: РА360831

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Бондаренко М.А. 
Математичне моделювання дифузії і споживання кисню і глюкози в злоякісних пухлинах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 03.00.02 / М.А. Бондаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

На підставі математичного моделювання процесів дифузії та споживання кисню в пухлині одержано аналітичні залежності концентрації кисню від координати для пухлин різної форми та різних модельних припущень про характер залежності швидкості споживання кисню клітинами від його концентрації. Визначено основні параметри моделей. Проаналізовано відмінність параметрів моделей за різних геометричних форм пухлин та зроблено висновок про можливість використання моделі пухлини плоского шару як оціночної для довільних форм пухлин та базової для моделювання дифузії та споживання глюкози пухлиною. Розраховано закон розподілу концентрації кисню у пухлинах сферичної та плоскої форм і обчислено величину фракції гіпоксичних клітин для пухлин. Розроблено математичну модель дифузії і споживання глюкози в пухлині, яка враховує залежність процесів від ступеня оксигенації пухлинних клітин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р56-56с21
Шифр НБУВ: РА320160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Бондаренко М.В. 
Медико-генетичне консультування при невиношуванні вагітності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / М.В. Бондаренко ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Запропонована система медико-генетичного обстеження жінок для виявлення спадкової схильності до невиношування вагітності (НВ), яка включає клініко-генеалогічний, дерматогліфічний, цитологічний та цитогенетичний методи обстеження. Встановлені генетичні критерії ефективності лікування жінок з НВ. Розроблена математична комп'ютерна програма для оцінки ризику даної патології, прогнозу перебігу вагітності та народження здорових дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.219

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Бондаренко М.О. 
Наукові основи створення алмазного бурового інструменту з підвищеною роботоздатністю: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.15.10 / М.О. Бондаренко ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2007. — 36 с. — укp.

Розроблено нові теоретичні підходи для створення алмазного бурового інструменту з підвищеною роботоздатністю на базі аналітичних методів дослідження температурних полів, термопружного стану, зношування та фізико-хімічних процесів, які відбуваються під час спікання робочих елементів методом гарячого пресування. Показано, що дані підходи дозволяють визначити основні фактори, які впливають на кінетику досліджуваних процесів, спрогнозувати структуру та властивості НКАМ, зносостійкість і довговічність бурових інструментів на їх основі. Проведено розрахунки енергетичного стану зразків бурових вставок складу алмаз - твердий сплав ВК6 під час їх спікання методом гарячого пресування, що дозволили визначити оптимальний хімічний склад і p - T - t умови, за яких відбувається покращення структури та властивостей композита. На базі запропонованих моделей встановлено закономірності температурних полів, термопружного стану та кінетики зношування алмазних доліт ІНМ-214,3 Т під час буріння міцних і абразивних гірських порід для різних теплофізичних і механічних умов, з урахуванням яких удосконалено технології виготовлення бурових інструментів і практики їх експлуатації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И131-561.1 +
Шифр НБУВ: РА349408

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Бондаренко М.С. 
Петрофізичні параметри порід-колекторів за узгодженим комплексом стаціонарних нейтронних методів: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / М.С. Бондаренко ; Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Наведено розробку нових підходів до вивчення петрофізичних параметрів колекторів у розрізі необсаджених і обсаджених нафтогазових свердловин за допомогою узгодженого комплексу стаціонарних нейтронних методів. Визначено, що комплекс складається з узгоджених компонентів за повільними та надтепловими нейтронами та компонента за кадмієвою різницею, що одержується програмним шляхом. Запропоновано нові способи для виділення колекторів і визначення їх петрофізичних параметрів, зокрема, пористості, характеру насичення та коефіцієнта нафтонасиченості. Розроблено принципові положення інтерпретаційно-методичного забезпечення апаратурного втілення нового комплексу та показано його переваги над серійною апаратурою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.426.3 +
Шифр НБУВ: РА367498

Рубрики:

      
8.

Бондаренко М.О. 
Підвищення ефективності електронної технології та обладнання для фінішної обробки оптичних пластин під вироби мікрооптики: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.07 / М.О. Бондаренко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л434.204 +
Шифр НБУВ: РА344700

Рубрики:

      
9.

Бондаренко М.І. 
Розвиток самоосвітньої діяльності майбутніх вчителів трудового навчання засобами навчально-технічної літератури: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / М.І. Бондаренко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 21 с. — укp.

Проаналізовано зміст та методичне забезпечення підготовки учителя трудового навчання у ВНЗ до самоосвіти. Описано методичну систему підготовки учителя трудового навчання до самоосвітньої діяльності, визначено показники та рівні готовності, експериментально досліджено ефективність розробленої методичної системи. Висвітлено стан готовності майбутніх учителів трудового навчання до самоосвітньої діяльності. Зроблено висновок про недостатній стан самоосвітньої підготовки учителя трудового навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Ч489.511.267 +
Шифр НБУВ: РА328111

Рубрики:

      
10.

Бондаренко М.В. 
Розсіяння швидких заряджених і нейтральних частинок у мікроскопічних полях складних атомних систем в речовині: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.16 / М.В. Бондаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Висвітлено теорію процесів розсіяння елементарних частинок на мультиатомних системах. Особливу увагу приділено процесам, що відбуваються за високої енергії. Запропоновано нове формулювання умов причинності в задачі про стаціонарне розсіяння, яке зводить відкриту задачу для хвильового рівняння в диференціальній формі до внутрішньої крайової задачі, що відкриває можливості застосування для розрахунків атомних зіткнень різноманітних прямих методів, розвинутих для внутрішніх крайових задач математичної фізики. Доведено, що інтеграл для ейкональної амплітуди розсіяння на суперпозиції двох та будь-якої скінченної кількості довільних кулонівських зводиться до замкненої аналітичної форми. Виведено ейкональне наближення для амплітуди розсіяння нейтрона в електростатичному полі. Встановлено, що у разі ейконального розсіяння нейтронів у потенціалі, який має аксіальну симетрію стосовно осі, паралельної початковому імпульсу, і монотонну похідну за радіусом, розсіяні частинки є поляризованими, за виключенням кутів розсіяння, які відповідають дифракційним мінімумам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.203.304.1,022
Шифр НБУВ: РА318375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Бондаренко М. І. 
Розвиток світового інвестиційного ринку в умовах глобальних трансформацій / М. І. Бондаренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методичних засад дослідження розвитку світового інвестиційного ринку в умовах глобальних трансформацій та розробці науково-практичних рекомендацій щодо інтеграції України до глобального інвестиційного простору. У роботі досліджено наукове підґрунтя та генезис іноземних інвестицій у глобальному економічному просторі; систематизовано концептуальні засади формування світового інвестиційного ринку; узагальнено методичні підходи дослідження розвитку світового інвестиційного ринку в умовах глобальних трансформацій. У ході дослідження проаналізовано асиметричність розвитку світового інвестиційного ринку в глобальних умовах розвитку; ідентифіковано особливості сегментації світового інвестиційного ринку у глобальній економічній системі; проведено багатофакторний аналіз розвитку світового інвестиційного ринку з виокремленням ключових факторів впливу та детермінант розвитку в умовах його трансформації; досліджено інституційні засоби регулювання руху іноземного капіталу у системі світового господарства в умовах трансформаційних змін. За результатами дослідження визначено інноваційні напрями інвестиційної діяльності у країнах світу та світові тенденції стимулювання інноваційно-інвестиційних процесів; розроблено концепт-модель формування інвестиційної привабливості України на світовому інвестиційному ринку; запропоновано векторну модель та обґрунтовано науково-практичні рекомендації щодо інтеграції України до світового інвестиційного простору в умовах глобальних трансформацій.^UThe dissertation is devoted to the deepening of theoretical and methodological principles of research of the world investment market development in the conditions of global transformations and the development of scientific and practical recommendations on Ukraine's integration into the global investment area.In this work the scientific basis and genesis of foreign investments in the global economic area are investigated; the conceptual principles of formation of the world investment market are systematized; the methodological approaches to the world investment market development research in the context of global transformations are generalized.In the course of the research the asymmetry of the development of the world investment market in the global conditions of development are analyzed; the features of segmentation of the world investment market in the global economic system are identified; multifactor analysis of the world investment market development with the identification of key factors of influence and determinants of development in the conditions of its transformation is conducted.According to the results of the research, innovative directions of investment activity in the world countries and world tendencies of stimulation of innovation and investment processes are determined; conceptual model of formation of investment attractiveness of Ukraine in the world investment market is developed. The organizational and economic principles of Ukraine's integration into the global investment market in the conditions of global transformations in the form of a vector model are proposed, the essence of which is to combine the improvement of the foreign economic environment through the components of the investment climate, which provide a comprehensive description of its social, economic and institutional factors; improvement of the internal economic environment by reducing the level of corruption and bureaucracy, establishing the rule of law, guaranteeing the security of property rights, reducing currency control, reducing corruption, increasing political stability and the international level of the country; improving financial, commercial, transport and logistics infrastructure through the introduction of mechanisms for ensuring financial stability through the activities of fiscal and financial sector regulators, and improving the financial support system for innovative development of the national economy based on the effective use of financial resources and the development of the National Transport Development Strategy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Бондаренко М. О. 
Розвиток методів та засобів атомно-силової мікроскопії для неруйнівного контролю характеристик компонентів мікросистемної техніки / М. О. Бондаренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної проблеми удосконалення існуючих та створення нових методів і засобів атомно-силової мікроскопії для неруйнівного контролю геометричних та механічних характеристик компонентів мікросистемної техніки шляхом застосування автоматизованих систем вимірювання і контролю цих характеристик з урахуванням дії дестабілізуючих факторів, розроблення математичних та експериментально-статистичних моделей, що в цілому представляє собою наукові основи керування якістю процесу контролю на основі методу атомно-силової мікроскопії та дозволяє зменшити відносну похибку на 8 – 11%, збільшити чутливість методу на 17 – 19% та відтворюваність результатів контролю у 2,1 – 2,4 рази, а також збільшити термін експлуатації зонду у 2,6 – 3,5 рази, ймовірність його безвідмовної роботи – на 5 – 10%, зменшити в 1,2 – 3,4 рази швидкість ерозії поверхні, а також визначити діапазон робочих параметрів сканування, що забезпечують стабільну роботу атомно-силового мікроскопу.^UThe rapid development of devices of microsystem equipment (MST), observable recently, has undoubted advantages of these devices (miniature, high functionality, manufacturability, reliability, low power consumption, etc.). However, high requirements to the geometric and mechanical characteristics of MST devices in their manufacture and operation require the use of highly effective and rapid control methods, among which the atomic-force microscopy (AFM) method is promising.At the same time, despite the advantages of the AFM method, its practical application in checkup the geometry and mechanical characteristics of materials is limited to a number of problems that have not been solved so far: the lack of data on the physical regularities of the influence of external conditions and control regimes on the metrological characteristics of the AFM method; insufficient comprehension of the processes of force and energy interaction of AFM probes with surfaces; lack of tools for all-inclusive research and so on.Therefore, the dissertation is devoted to solving an important scientific and technical problem improvement of existing and creation of new methods and means of atomic-force microscopy for non-destructive testing of the geometric and mechanical characteristics of the components of the microsystem technology through the use of automated systems for measuring and controlling these characteristics with regard to the action of destabilizing factors, development of mathematical and experimental statistical models, which generally represents the scientific basis for managing the quality of the monitoring process based on the atomic force microscopy method and is of practical importance for the microsystem and optical-electromechanical instrument-making industries with their subsequent introduction into production.To solve the problem of dissertational research, scientifically based methodology has been created to improve the methods and means of atomic force microscopy for non-destructive testing of the geometric and mechanical characteristics of the components of microsystem engineering through the development of mathematical and experimental statistical models, the use of methodological, technical and software tools to automate the process of controlling these characteristics allows to improve the accuracy, increase the sensitivity and reproducibility of the results of the control, taking into account the actions of destabilizing factors.Refined physical and mathematical models of the force and energy interaction of AFM probes with material surfaces minimized the limiting factors (capillary forces, electrostatic interaction forces, heat dissipation in the zone of the probe's physical contact with the surface). This reduced the relative error of measurement by 8 to 11%, increased the sensitivity of the method by 17 to 19%, and the convergence of the results of the study in 2,1 – 2,4 times. The range of scanning operating parameters (speed (18 – 26) nm / s, mechanical relaxation time (4,8 – 6).10-3 s, step (78 – 82 nm) was also determined, which ensures stable operation of the AFM during the measurement.New experimental statistical models were proposed in the paper. This made it possible to estimate the influence of climatic factors (temperature, relative humidity, ammonia content, corrosion active sulfur compounds) on high accuracy (the discrepancy between the calculated and experimental data during ten parallel experiments does not exceed 4,8%) on metrological characteristics of the AFM method. The results obtained in the model allowed to increase the period of reliable operation of the probe by 30 – 40% and to reduce the rate of erosion of its surface by 1,2 – 3,4 times.A new method has been developed to improve the accuracy, sensitivity and reproducibility of the process of non-destructive testing of the geometric and mechanical characteristics of components of microsystem engineering based on the developed tool and software and hardware for automating the monitoring, taking into account the effect of destabilizing factors, the use of which allows:– to measure and control the characteristics of the objects of study with an error of 2,7 – 5,4% and the probability of failure-free operation of the probes 0,95 – 0,98 by using probes from atomic force microscopes and test objects modified using electron-beam micromachining;– control the operating parameters in the control process by applying laser beam positioning systems to an atomic force microscope probe and removing residual triboelectric charge;– expand the boundaries of the investigated surface area (in the vertical plane 1,5 – 2,25 times) and increase its detailing 1,6 – 2,1 times.The results of the research were tested and found practical application in domestic and foreign enterprises (confirmed by the acts of implementation), and also used in the educational process of institutions of higher education in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Бондаренко М. М. 
Маніпулятивні технології у полі політики як об’єкт соціологічного дослідження / М. М. Бондаренко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження сконцентроване навколо соціологічного підходу до вивчення маніпулятивних технологій у полі політики. Його написання обумовлено тим фактом, що, під час комунікації з виборцями, політичні сили, кандидати на виборні посади та інші суб’єкти політики застосовують не лише «прямі», фактуальні елементи аргументації, а і приховані – маніпулятивні, – прагнучи досягти своїх власних цілей (наприклад, стати обраними чи бути переобраними). Втім, зазвичай, в академічному сенсі, маніпуляції розглядаються «точково», через призму міжособистісної психології, і не виносяться у ширший соціально-політичний вимір. Водночас, у політиці, маніпуляції найбільш часто стосуються громадської думки та поведінки аудиторій, що дає змогу говорити про них не як про «прийоми», а радше як про цілеcпрямовані маніпулятивні технології.В той же час, слід підкреслити, що в соціології доволі розробленою постає структура означення поля політики та процесів у ньому, однак в політичній комунікації цілісний погляд на соціологічну інтерпретацію поняття «маніпулятивних технологій» та його особливостей є відсутнім. Відповідно, в соціологічній академічній літературі (на відміну від психологічної та політологічної), складова політичної комунікації, а особливо концепт політичних маніпуляцій та окремих їх видів (як, наприклад, очорнювання), в більшій мірі постає суто набором тлумачень, в той час як парадигми, дотичні до вивчення політичної комунікації та її «супутніх практик», скоріше лишаються невизначеними. Ще більш невизначеною постає конкретизація методологічних підходів до дослідження й аналізу маніпуляцій як способу політичної комунікації. Це породжує наукову проблему, що полягає в подоланні протиріччя між фрагментарністю наявного (і часто суто «практично-спрямованого») пояснення зумовленості, сутності та особливостей застосування маніпулятивних технологій в полі політики (зокрема, й технології очорнювання), та потребою конкретизації теоретичних засад та методів соціологічного аналізу цих технологій.Відтак, мета дисертаційного дослідження полягає у соціологічній концептуалізації маніпулятивних технологій у полі політики. Об’єктом дослідження виступають маніпулятивні технології як спосіб комунікації. Предметом дослідження є теоретичні засади та методи дослідження маніпулятивних технологій у полі політики.Результати, отримані під час написання даної дисертаційної роботи, дозволяють говорити про наукову новизну таких положень:Вперше:Обґрунтовано виокремлення сукупності ключових «маркерних» характеристик, притаманних маніпулятивним технологіям у полі політики (зокрема, таких як театралізованість, інтерактивність, комунікативна різнорівневість, стратегічність, цілеспрямованість на приховану вигоду, контекстуальність, дискурсивність та символічність), що дозволяють ідентифікувати даний різновид технологій серед інших соціально-політичних феноменів;Аргументовано вибір «драматургічного підходу» (Е. Гофмана) в рамках символічного інтеракціонізму як конкретно-соціологічної теорії, використання якої дозволяє найбільш повною мірою відображати структуру та суть маніпулятивних технологій у контексті їхньої соціологічної концептуалізації. Виявлено, що, знаходячись в рамці парадигми соціальних дефініцій, цей підхід, на відміну від інших парадигм (соціальних фактів та соціальної поведінки), об’єднує індивідуальний та груповий рівні описуваних соціальних феноменів, і, на відміну від інших «дефінітивних» теорій (акціонізму та феноменології), особливу увагу приділяє взаємодії між людьми. Відтак, продемонстровано, що саме «драматургічний підхід» дає змогу повноцінно аналізувати зміст маніпуляцій та розподіляти їх на складові, зважаючи на їхні «маркерні» характеристики;Продемонстровано доцільність введення в понятійний апарат української соціології поняття «очорнювання» (character assassination) як різновиду маніпулятивної технології, що відображає навмисне і стале зусилля, котре має на меті заподіяння шкоди репутації чи підрив довіри до індивіда, групи або організації, та носить стратегічний характер.Ключові слова: поле політики, політична комунікація, моделі комунікації, комунікативні технології, маніпуляції, маніпулятивні технології, очорнювання, стратегічна дія, соціальна драматургія, громадська думка, методи дослідження.^UThe dissertation research is focused on a sociological approach to studying manipulation technologies in the field of politics. The creation of this paper is conditioned due to the fact that during communication with their audiences, political parties and their representatives, candidates for elected positions and other political subjects tend to use not only the “direct” factual elements of argumentation, but also the latent ones – manipulative, – while trying to achieve their goals (for example, to become elected or re-elected). However, usually, in an academic sense, manipulations are mostly considered “point-wise”, within the framework of interpersonal psychology, and are not viewed through the wider prism of socio-political dimension. At the same time, in politics, manipulations most often relate to the public opinion and behavior of audiences, which allows to consider them not as minor “techniques”, but rather as purposeful manipulation technologies.At the same time, it should be emphasized that sociology has developed a structure for defining the field of politics itself and the processes that unfold within this field, yet there is no holistic view of the sociological interpretation of the concept of “manipulation technologies” along with their features in the scientific category of political communication. At the same time, in sociological literature (as opposed to psychology and political science), this whole category, and especially the concept of political manipulations and their types (such as, for example, character assassination), mostly appears to be a set of interpretations, while paradigms related to studying the categories of political communication and practices related thereto, remain rather undefined. Specific methodological approaches to the study and analysis of manipulations as a way of political communication are even more uncertain. This creates a scientific problem, that consists in overcoming the contradiction between the fragmentation of the existing (and rather often, purely “practically oriented”) explanation of the conditioning, essence and features of manipulative technologies (and character assassination in particular) usage in the field of politics, and the need to specify the theoretical principles and methods of sociological analysis of these technologies.Therefore, the aim of the dissertation research is the sociological conceptualization of manipulation technologies in the field of politics. The object of this research is manipulation technologies as a means of communication. The subject of the research is the theoretical foundations and methods of studying manipulation technologies in the field of politics.The results obtained during the writing of this dissertation allow to consider the scientific novelty of the following positions:For the first time:The identification of the set of specific substantiated “marker” characteristics, which are inherent to manipulation technologies in the field of politics (such as theatricality, interactivity, communicative multi-levelness, strategicness, hidden benefit purposefulness, contextuality, discursiveness, and symbolism), and allow to identify them among other socio-political phenomena, was justified;The choice of the “dramaturgical approach” (E. Goffman) within the framework of symbolic interactionism as a specific sociological theory, the use of which allows to reflect the structure and the essence of manipulation technologies in the context of their sociological conceptualization most fully, was reasoned. It was revealed that, being a part of the paradigm of social definitions, this approach combines the individual and group levels of the described social phenomena, and pays close attention to interaction between people. Therefore, it was argued that the “dramaturgical approach” makes it possible to fully analyze the content of manipulations and divide them into components, taking into account their “marker” characteristics;The expediency of introducing the concept of “character assassination” as a manipulation technology, defined as a deliberate and sustained effort of a strategic nature, that is aimed on damaging the reputation or undermining the credibility of an individual, group or organization, into the conceptual apparatus of Ukrainian sociology, was demonstrated.Keywords: the field of politics, political communication, communication models, communication technologies, manipulations, manipulation technologies, character assassination, strategic action, social dramaturgy, public opinion, research methods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського