Бази даних


Автореферати дисертацій - результати пошуку


Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=20090928000673<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1
   
Братущак С.П. 
Мутаційна мінливість озимої пшениці за умов хронічної дії радіонуклідних забруднень в зоні аварії Чорнобильської АЕС : автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / С.П. Братущак ; НАН України, Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено мутаційну мінливість озимої пшениці за умов хронічної дії радіонуклідних забруднень у зоні відчуження Чорнобильської АЕС через 20 років після аварії. На підставі вивчення даних радіохімічного аналізу виявлено, що вміст радіонуклідів у грунтах зони відчуження ЧАЕС за сумарною питомою активністю перевищує природний рівень у 26,6 - 2782,1 раза. Встановлено, що пролонгований вплив радіонуклідних забруднень спричиняє виникнення хромосомних порушень, частота яких у 1,8 - 5,3 раза перевищує спонтанний рівень. З'ясовано, що за умов хронічного впливу радіоізотопів частота хромосомних аберацій коливається у межах 0,97 - 2,26 %, за спонтанного рівня - 0,37 - 0,46 %. Встановлено, що радіонуклідні забруднення за умов пролонгованого та хронічного впливу здатні індукувати широкий спектр хромосомних аберацій. Зафіксовано появу одиночних і парних фрагментів, хромосомних і хроматидних мостів, хромосом, які відстають, мікроядер. Доведено, що радіоактивне опромінення зони відчуження Чорнобильської АЕС істотно впливає на спадкову мінливість живих організмів. Виявлено, що частота видимих мутацій у рослин озимої пшениці у 9,5 - 27,2 раза перевищує спонтанний рівень. Серед одержаних мутантів виділено ряд форм, які мають господарсько-цінні ознаки: ранньостиглість і короткостебловість.

  Завантажити


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-315 + П212.103-271.25 +
Шифр НБУВ: РА362681


Рубрики:
 
Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
Пам`ятка користувача

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського