Бази даних


Автореферати дисертацій - результати пошуку


Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=20081124042466<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1
   
Артемчук І.П. 
Розробка методів підвищення частоти і розширення спектра індукованих мутацій озимої пшениці : Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / І.П. Артемчук ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу частоти видимих мутацій показано, що для озимої пшениці оптимальною є експозиція дії НЕС та НМС 18 годин. Виявлено, що у поєднанні з високими й оптимальними концентраціями мутагенів (НЕС 0,0375, 0,025 %, НМС 0,02, 0,01 %) дані процеси сприяють індукції високої частоти мутацій, а у сполученні з низькими концентраціями (НЕС 0,0125 %, НМС 0,005 %) - збільшенню серед них частки практично цінних мутацій. Доведено, що даний вибір концентрацій дозволяє повною мірою реалізувати потенціал генотипу, що досліджується. Одержано нові дані про вплив фізичних і хімічних мутагенних чинників в різних дозах на формування мутаційної мінливості в колосах I - III порядків рослин озимої пшениці. Виявлено, що специфічним для загущеного посіву є виділення з підвищеною частотою мутацій за генами, що відповідають за короткостебловість, підвищену кущистість та зернову продуктивність. Встановлено, що частота мутацій в потомствах колосів різного порядку розташування залежить від природи мутагенного чинника: гамма-промені незалежно від дози індукують з високою частотою мутації в потомствах колосів I та II порядку і достовірно нижчою - колосів III порядку. Показано, що хімічні мутагени індукують мутації з різною частотою залежно від концентрації, зі збільшенням якої зростає частота мутацій в потомствах колосів II-III порядків, а у разі зниження - I-II порядків. Виявлено, що зі зниженням доз (концентрацій) мутагенів зростає частка практично цінних мутацій у загальній їх частоті незалежно від природи мутагену, порядку розміщення колосів та густоти посіву. Створено принципово нові сорти озимої пшениці з високим генетичним потенціалом продуктивності, які подолали бар'єр урожайності 100 - 124,1 ц/га: Ятрань 60, Смуглянка, Володарка, Фаворитка, Веснянка, Золотоколоса, Пивна, Добірна, Переяславка, Богдана, Ласуня, Снігурка, Хуртовина, Зимоярка, Циганка. Вперше за весь період державного сортовипробування сорт Фаворитка сформував урожай 124,1 ц/га (Центр сортознавства та сортовивчення, 2005 р.).

  Завантажити


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-315 +
Шифр НБУВ: РА351082


Рубрики:
 
Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
Пам`ятка користувача

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського